גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אתרי הבילוי והאטרקציות המשפחתיות יורשו לפתוח למחוסנים ולמחלימים - הילדים לא יוכלו להיכנס

ביום ראשון הקרוב צפוי המשק להיפתח מחדש תחת מגבלות התו הירוק, ואיתו גם אתרי בילוי ופעילות לכל המשפחה ● אלא שלאתרים יוכלו להיכנס רק מחוסנים או מחלימים, מה שמשאיר את קהל היעד העיקרי שלהם - ילדים - מחוץ לתמונה ● "בשעה שלקניונים ילדים יכולים להיכנס, לאתרי בילוי שחלקם באוויר הפתוח הוחלט שלא"

iJump - פארק טרמפולינות ואקסטרים / צילום: iJump
iJump - פארק טרמפולינות ואקסטרים / צילום: iJump

ביום ראשון הקרוב אמורים להיפתח אתרי הבילוי (אטרקציות) במסגרת מגבלות התו הירוק. המגבלות הללו קובעות כי הכניסה תותר למחלימים ולמחוסנים בלבד. ובמילים אחרות, קהל היעד של מאות אתרי הבילוי, קרי ילדים ומשפחות - לא יוכל להיכנס. התוצאה: תסכול רב מצד בעלי העסקים, שכבר מזה כשנה סגורים, וכוונה שלא לפתוח בתנאים שנוצרו.

"בשעה שלקניונים ילדים יכולים להיכנס במגבלת התו הסגול, לאתרי בילוי שחלקם באוויר הפתוח הוחלט שלא. זה אבסורד", אומרת רווי רז מהנהלת התאחדות האטרקציות. ההתאחדות מייצגת מאות אתרי בילוי דוגמת מיני ישראל, פארק המים שפיים, לונה פארק, מתחמי איי ג'אמפ ועוד.

"רוב המקומות סגורים כמעט שנה ואחרי שכבר הובטח לנו שהעיוות יתוקן בינתיים זה לא קורה. בפעימה השנייה לא אפשרו לנו לפתוח יחד עם מקומות אחרים כמו אתרי רשות הטבע והגנים וכעת מסתמנת פתיחה בתנאים שלא רלוונטיים לנו.

"עסקים שבנויים על פעילות לכל המשפחה, לא יכולים לפעול במתכונת שבה אין לילדים אפשרות להיכנס וגם לא במתכונת של תו ירוק כפי שאושרה למלונות והיא שילדים יכולים להיכנס לאחר בדיקת קורונה.

"אין סיבה שאופן ההפעלה שלנו יהיה שונה מגני חיות, ממוזיאונים ומקניונים שפועלים בתו סגול, כלומר שמירה על מרחק, מכסה של מבקרים ועטיית מסיכות. כך ניהלנו את העסקים בקיץ.

גם אם יותר לנו לפתוח בכפוף לביצוע של בדיקות קורונה לילדים - אף הורה ישלח את הילד שלו לעשות בדיקת קורונה לפני ביקור בקיבצובה. זה לא כמו תכנון של חופשה והיערכות מראש עם בדיקה משום שהרבה מהביקורים באתרים שלנו הם ספונטניים. מה גם שלא יתכן שעל בילוי של שעתיים כל מבקר ייאלץ לעשות בדיקה.

"מתקבלות החלטות שרירותיות בלי להבין באמת את האופי של העסקים ומה שהם צריכים. רוב העסקים יישארו סגורים. אנחנו מדברים על מאות עסקים שמעסיקים עשרות אלפי עובדים שסופגים נזק מצטבר של 160 מיליון שקל בחודש כשהם סגורים כמעט שנה.

"אנחנו נמצאים בשיח הזוי ומתמשך מול כל הגורמים במשרדי הבריאות, הכלכלה, האוצר והתיירות כולם מבטיחים משהו - ובסוף נסוגים מזה. לקחו אותנו כשעיר לעזאזל ומתנהגים בחוסר רגישות ובחוסר אחריות כלפי העסקים שלנו בלי סיבה מספקת. גם נתוני ההדבקה בתוך אתרי הבילוי עמדו על פחות מחצי אחוז כך שאין סיבה הגיונית למגבלות הללו"

עו"ד ד"ר אופיר מילר, בעלים ושותף בכדור פורח של תל אביב ובסינמקס 360 תל אביב, מספר כי "אנחנו מתנהלים בחוסר ודאות מוחלט. אנחנו צריכים לגייס עובדים ולהיערך בשעה הממשלה עדיין לא אישרה את התקנות ובשעה ששרת התיירות אורית פרקש-הכהן התחייבה מפורשות שלא יאפשרו מצב שבו לא תותר כניסה של ילדים לאתרי הבילוי.

"ההתעללות והאבסורד לא נעצר רק מול העסקים אלא גם מול הילדים ששנה יושבים מול מסכים ועכשיו הן יכולים לצאת החוצה - לקניון כן אבל לא לאתר בילוי ופנאי. אנחנו מציעים לפעול על פי תנאים של פיקוח מחמיר אלא שלפי המצב כיום, ילד שירצה לבלות באתר בילוי יצטרך להידבק בקורונה ולהחלים משום שהכניסה היא למחוסנים ולמחלימים בלבד.

"אנחנו נושאים את עיננו להבטחת שרת התיירות שהתחייבה בפני ההתאחדות אל מול עשרות האטרקציות שמארחות מיליוני אנשים בשנה. כבר ניסחנו מול משרד הבריאות תו סגול מחמיר לאתרי הנופש שכולל הגדרות על שיעורי תפוסה, שמירה על מרחקים, שימוש במתקנים ותחזוקה. הסכימו למתווה ואז בישיבה פנימית ישב מישהו שהחליט שלא. לפתוח מקומות כמו שלנו בלי ילדים זה כמו לפתוח בריכה בלי מים או חדר כושר בלי משקולות.

מבחינתי כבעל עסק עדיף לי כבר שיודיעו לי שאני לא פותח ויתנו לי פיצוי מאשר פתיחה במסגרת התקנות הנוכחיות. אם זה יאושר נפנה מידית לבג"ץ בטענה שמפלים אותנו לרעה".

מלשכת שרת התיירות אורית פרקש-הכהן נמסר כי "שרת התיירות שוחחה עם התאחדות האטרקציות והדגישה את המחויבות שלה לסייע לענף שמושבת מזה כמעט שנה. השרה וצוותה עדכנו כי לאחר שקיבלו טיוטת תקנות ממשרד הבריאות שלא כללו את פתיחת האטרקציות כלל - הרי שכחול לבן הודיעה למשרד הבריאות שלא תאשר תקנות שלא כוללות את פתיחת ענף האטרקציות. בעקבות זאת מתקיימים כעת דיאלוג בין המשרדים מתוך הבנה כי יש מקום לבניית מתווה פתיחה".

ממשרד הבריאות לא התקבלה תגובה.

עוד כתבות

ברקת, סער, ביטן וקרעי / צילום: איל יצהר, AP, דני שם טוב-דוברות הכנסת

ההוצאות של הח"כים נחשפות: מי שילם 47 אלף שקל על סרטונים ומי השיאנים

טלפונים משוכללים, חבילות מסרונים וקידום בפייסבוק בעשרות אלפי שקלים: נתונים שהגיעו לידי גלובס מהתנועה לחופש המידע חושפים על מה הוציאו חברי הכנסת את התקציב העומד לרשותם מסעיף הקשר עם הציבור בשנת 2020 ● הנה כמה דוגמאות מעניינות

לשכת התעסוקה בתל אביב / צילום: כדיה לוי, גלובס

משבר הקורונה: שירות התעסוקה מציע להאריך את הזכאות לדמי אבטלה לאחרי יוני

הארכה הגורפת של הזכאות לדמי אבטלה, צפויה להיגמר בסוף יוני ושירות התעסוקה מציע מודל חדש למתן דמי אבטלה, למי שלא ישוב לשוק העבודה אחרי תאריך זה ● המשמעות היא שחלק מדורשי העבודה עדיין יהיו זכאים להם ● השינוי ידרוש תיקון חקיקה שנראה כמסובך בקונסטלציה הפוליטית הנוכחית

תמיר כהן, יו”ר ומנכ”ל שו”ב / צילום: איל יצהר

מכוונת גבוה: שיכון ובינוי ניהלה מגעים להשקעת ענק של בלאקרוק בזרוע האנרגיה שלה

הצדדים דנו באפשרות שלפיה טרם הנפקת החברה הבת שיכון ובינוי אנרגיה, תשקיע בלאקרוק סכום של כ-500 מיליון דולר במניותיה, מחציתן רכישה מידי שיכון ובינוי

חיסונים של פייזר / צילום: Associated Press

הליכוד וכחול לבן הופכים את החיסונים לבני ערובה בעימות ביניהם

בני גנץ מתעקש לאשר את מימון חיסוני פיייזר נגד הקורונה רק אם ימונה לשר משפטים  ובתגובה שר הבריאות אדלשטיין מאשים את גנץ בסירוב ציני ● במשרד הבריאות חוששים שהעימות יביא לעיכוב במבצע החיסונים

חיפוש אחר מאגרי גז ליד לבנון ב-2013 / צילום: Mohammed Azakir, רויטרס

לבנון: מחילים את ריבונותנו על שטחי המחלוקת עם ישראל בים התיכון

סך-הכול סופחו 1,430 קמ"ר בהצהרת הריבונות הזו ● באזור המחלוקת נמצאים כמה אתרי קידוח מתוכננים לחיפוש אחר גז טבעי שנמצא בכמויות גדולות במאגרים אחרים במזרח הים התיכון ● שר האנרגיה שטייניץ: "בלבנון מעדיפים לפוצץ את השיחות במקום לנסות ולהגיע לפתרונות מוסכמים"

התעשייה האווירית / צילום: יעקב סער - לע"מ

התערבות חריגה של המנכ"ל לשעבר והליכים לא תקינים: חגיגת המינויים בתעשייה האווירית נחשפת

דוח מבקר המדינה מגלה כי בבדיקה של הליכי מינוי המנהלים הבכירים בתע"א בתקופה שבין ינואר 2017 לינואר 2019 מונו כמעט מחצית מסגל הניהול הבכיר בחברה, אך במקרים רבים בהליכים לא תקינים ● בין היתר: נקודות שהוענקו בטעות ותקלות בחישוב ● התעשייה האווירית: "החברה בחנה את ההמלצות השונות ויישמה אותן ככל שנדרשה"

מבואות דרומיים / הדמיה: OLIN

חברת רמי שבירו זכתה במכרז "דירה להשכיר" להקמת 335 יח"ד בחיפה

הפרויקט במבואות דרומיים ב' בחיפה כולל יחידות דיור להשכרה ארוכת-טווח למשך 20 שנה, כאשר 25% מהדירות מיועדות לדיור בשכר דירה מופחת לזכאים, ו-75% מהדירות יושכרו לשוק החופשי ● חברת רמי שבירו תשלם 118 מיליון שקל על שטח של כ-2.5 דונם

רמי רשף, מנכ"ל ג'נסל / צילום: איל יצהר

מעוררת עניין: ג'נסל גייסה כ-47 מיליון שקל ממשקיעים מוסדיים בינלאומיים

ההנפקה בוצעה לפי מחיר של 13.5 למניה, הנחה של כ-6% על מחיר הסגירה של המניה אתמול בבורסה

צחי נחמיאס / צילום: לימור זפרני

צחי נחמיאס מתחיל לעבוד: מונה ליו"ר דסק"ש במקום דורון כהן

לאחרונה הושלם השלב הראשון בעסקת העברת השליטה בדסק"ש, שבו רכשו משקיעים בראשות חברת מגה אור של נחמיאס 47.4% מהמניות

הלוגו של מיקרוסופט / צילום: Shutterstock

העסקה השנייה בגודלה בתולדות מיקרוסופט: רוכשת חברה לזיהוי דיבור בכ-20 מיליארד דולר

ענקית הטכנולוגיה רוכשת את חברת Nuance, שפיתחה טכנולוגיית זיהוי דיבור, ב-19.7 מיליארד דולר ● זו העסקה השנייה בגודלה בתולדות חברת מיקרוסופט אחרי רכישת ליקנדאין בשנת 2016 ● העסקה תושלם בסוף השנה לאחר קבלת אישורים נוספים, בהם של בעלי המניות של Nuance

מטה גוגל בקליפורניה / צילום: Shutterstock

גוגל מעדכנת: Docs ו-Sheets חוזרים לפעילות תקינה

משתמשים ברחבי העולם דיווחו על תקלות בשירותים השונים של גוגל,בהן Drive ו-Docs ● גוגל מסרה כי "מצפים שכל המשתמשים יחזרו לשימוש רגיל בעתיד הקרוב"

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ ליועמ"ש: תחקור את ההדלפות על הפעילות הצבאית נגד איראן

שר הביטחון התייחס היום לדיווחים על מעורבות ישראלית בתקיפת המתקן הגרעיני בנתנז, להדלפות לגבי פעילות ישראל נגד איראן ולהסכם הגרעין ● "כאשר תהיה לאיראן יכולת גרעינית זה ייתן לה אפשרות להיות עוד יותר אגרסיבית באזור"

עירא פלטי / צילום: איל יצהר

שינויים בסרגון: המנכ"ל עירא פלטי יפרוש מתפקידו בחודש יולי

פלטי יוחלף על-ידי דורון ארזי וימונה לתפקיד סגן יו"ר הדירקטוריון של סרגון

טנקים של צה"ל ברמת הגולן / צילום: Ariel Schalit, AP

מבקר המדינה: 73% משטחי האש שצה"ל היה צריך לפנות, לא פונו

לפי דוח המבקר שעוסק במערכת הביטחון, 11 מתוך 15 שטחי אש שיועדו לגריעה עבור צרכים אזרחיים בשנת 2015, טרם נגרעו בעיקר בשל אי פינוי נפלי פגזים ופצצות ● אי סגירת שטחי האימונים ע"י צה"ל פוגעת במימושן של תוכניות מתאר

בני ברק עסקים סגורים סגר 3 / צילום: כדיה לוי

ועדת ערר לענייני קורונה: ירידת המחזור של העסק עקב ויתור על שכירות לא שוללת זכאות למענקים

ברשות המסים דחו באופן כמעט גורף את הבקשות לקבלת מענקים של עסקים שוויתרו על דמי השכירות לשוכרים או העניקו להם הנחה משמעותית, בטענה כי אובדן דמי השכירות אינו מהווה ירידה בהכנסות הנובעת מהקורונה ● ועדת הערר הדנה בעררים על החלטות רשות המסים דחתה את גישת הרשות והוציאה הכרעה פרו-עסקים

מפגינים בורחים אחרי שהמשטרה ירתה לעברם  גז מדמיע / צילום: Associated Press, AP Photo

כלכלת מיאנמר נמצאת בצניחה חופשית: בתי החרושת והבנקים סגורים והאינטרנט הוחשך

יותר מחודשיים אחרי שהצבא השתלט על המדינה ופתח במבצע קטלני לדיכוי הפגנות, הכלכלה קורסת ● מומחים צופים קיטון דו-ספרתי של הכלכלה שהתקדמה בעשור האחרון במיגור העוני ומשיכת השקעות זרות

המוצר של ממיק / צילום: ממיק כירוגיה חדשנית

תחום הרובוטיקה תוסס: ממיק הישראלית גייסה 96 מיליון דולר

החברה צפויה להשיק בקרוב רובוט רפואי חדש, לאחר שקיבלה אישור FDA לטכנולוגיה שלה ● סכום הגיוס מעיד גם על התבגרות חברות המכשור הרפואי הישראליות וגם על רמת העניין ברובוטיקה רפואית, התחום שבו פועלת החברה

6 מיליון משתמשים חדשים לפלטפורמת המטבעות הדיגיטליים של אפליקציית המסחר / צילום: Shutterstock

כמעט פי 6 תוך רבעון: מספר סוחרי הקריפטו ברובין הוד הגיע ל-9.5 מיליון

רק בחודשים ינואר-פברואר הצטרפו 6 מיליון משתמשים חדשים לפלטפורמת המטבעות הדיגיטליים של אפליקציית המסחר, בה ניתן לסחור בשבעה סוגי מטבעות, בהם ביטקוין, את'ריום ולייטקוין ● והשבוע צפויה coinbase, המנהלת את בורסת הביטקוין הגדולה בארה"ב, להנפיק את מניותיה בנאסד"ק

יוסי כרמיל, מנכ"ל סלברייט / צילום: שלומי יוסף

"לא כלי ריגול": מנכ"ל סלברייט הישראלית על הדרך להנפקת הענק בוול סטריט

"אני יודע להסביר טוב את צמיחת החברה", אומר יוסי כרמיל, מנכ"ל סלברייט ● ספקית המודיעין הדיגיטלי הוותיקה והרווחית מתמזגת עתה ל-SPAC לפי 2.4 מיליארד דולר - פי 4 מהשווי שלפיו גייסה רק לפני שנתיים

נשיא איראן חסן רוחאני סוקר את ההתפתחויות הגרעיניות החדשות באיראן במהלך "יום האנרגיה הגרעינית" בטהראן, שבת / צילום: Reuters, IRANIAN PRESIDENCY

שיחות הגרעין: ישראל במקום משני אחרי האינטרס האסטרטגי-כלכלי באירופה

איראן היא חלק ממשוואה, שבה לישראל יש תפקיד משני ● ארה"ב מועידה לבעלות בריתה באירופה תפקיד תיווך, לא מפני שהבנה אמריקאית־איראנית היא יעד נכסף, אלא בגלל שביידן מנסה לשקם את השותפות עם אירופה ● הבנה עם איראן תקל על ארה"ב לטפל בשתי הפצצות הגלובליות המתקתקות האחרות