גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קבינט הקורונה אישר: השמיים ייפתחו ב-7.3; המלוניות בדרך החוצה

לאור ההבנה שלא ניתן יהיה למנוע מישראלים להגיע ארצה ולממש את זכותם להצביע, אושר מתווה חדש בקבינט הקורונה בנוגע לכניסה וליציאה מהארץ: פתיחת השמיים תוך צמצום ועדת החריגים רק למקרים של יציאה מישראל ולמי שלא מחוסן, וביטול חובת הבידוד במלונית לטובת האזיקים האלקטרוניים

נתב"ג בתקופת הקורונה / צילום: מיכל רז-חיימוביץ'
נתב"ג בתקופת הקורונה / צילום: מיכל רז-חיימוביץ'

לקראת פתיחת השמיים: קבינט הקורונה החליט שלא תחודש שוב מדיניות השמיים הסגורים שהחלה ב-26.1 במטרה למגר כניסת מוטציות לישראל, והחל מה-7.3 יוכלו נוסעים לשוב ארצה ללא ועדת חריגים. המתווה החדש לכניסה ויציאה מישראל יצטרך לעבור גם אישור של הממשלה לפני שיאושר סופית. 

הטריגר לפתיחה נעוץ בבחירות שיתקיימו ב-23 במרץ ובהבנה שלא ניתן יהיה למנוע מישראלים להגיע ארצה ולממש את זכותם להצביע. המודל שאושר הוא של הגדלת מכסת הנוסעים ל-3,000 ביום. המכסה כעת עומדת על עד 2,000 נוסעים אולם בפועל נוחתים כ-600-800 נוסעים בטיסות ה"חילוץ" ובטיסות פרטיות.

שינוי משמעותי שכולל המתווה שאישר קבינט הקורונה טמון בביטול ועדת החריגים השנויה במחלוקת. כיום הנוסעים מחויבים לקבל אישור מוועדת חריגים אם ברצונם להיכנס לישראל או לצאת ממנה. מדי יום מוגשות לוועדה כ-4,500 בקשות - פחות מחצי מהן מאושרות ואלפים רבים תקועים בחו"ל מזה שבועות ארוכים.

המודל החדש: ועדת חריגים רק ליציאה מישראל, ורק למי שלא מחוסן 

במודל של פתיחת השמיים שאושר אצל קבינט הקורונה כעת יבוטלו ועדות החריגים לאישור של כניסת ישראלים לישראל ותימשך פעולת הוועדה בכל הנוגע ליציאה מישראל. הוועדה נמצאת בסמכות משרד התחבורה.

המודל מבוסס על חובת של בידוד ביתי כאשר מי שלא יוכל לבצע בידוד ביתי יוכל לפנות לבידוד במלונית. משך הבידוד הוא 14 ימים או 10 ימים בכפוף לביצוע של שתי בדיקות קורונה. אם תבוטל חובת הבידוד במלוניות, תבוטל גם ועדת החריגים של משרד הבריאות שמאפשרת פטורים לבידוד במלוניות.

זאת ועוד: המתווה כולל כניסה של מעברי גבול יבשתיים במספר מבוקר של נכנסים פעמיים בשבוע. המודל כולל פתיחה של כ-10 יעדים לטיסות בהם ארה"ב, ויעדים באירופה הכוללים את קייב, פריז, פרנקפורט וככל הנראה לונדון ויעדים נוספים. לא ייפתחו בשלב זה יעדים מאסיה.

הנוסעים המגיעים מכל המדינות ידרשו להציג בדיקת קורונה שנעשתה 72 שעות לפני טיסה ולבצע בדיקה נוספת לאחר הנחיתה. בשלב הזה מחוסנים/מחלימים יהיו פטורים מבידוד ולא מחוסנים יידרשו לבידוד ביתי. בשורה חשובה היא שהנוסעים לא יחויבו בבידוד במלוניות.

האופן שבו יוותרו על כך ייעשה דרך צמידים אלקטרונים בהמשך לפיילוט שהחל אתמול. אמש, 50 נוסעים שהגיעו בטיסת ארקיע מפרנקפורט יכלו לבחור לקבל צמיד למעקב בבידוד ביתי ולוותר על חובת הבידוד במלוניות. לגלובס נודע כי היה מקרה אחד של הפרה כאשר אישה שקיבלה את הצמיד הסירה אותו, אולם המקרה טופל. 50 נוסעים נוספים ימשיכו את הפיילוט.

לפי משרד הבריאות כבר ביום ראשון תגדל מכסת הצמידים ל-1,000 ושבוע לאחר מכן היא תגדל לעוד 4,000. המשימה העיקרית של משרד הבריאות היא למנוע עד כמה שניתן כניסת מוטציות כשברקע מודיע המשרד על איתור של שלושה מקרים של המוטציה הניו יורקית. לפי סגן שר הבריאות, יואב קיש, "המטרה היא שלא נמצא את עצמנו בתוך חודש אומרים איך הכנסנו לפה אנשים עם מוטציות חדשות וניקלע לקטסטרופה. במצב כזה כל מבצע החיסונים עשוי ללכת לפח ולכן חייבים להיזהר".

מי שדוחפת לפתיחת השמיים היא שרת התחבורה מירי רגב שכינסה השבוע מסיבת עיתונאים במהלכה הסבירה על המתווה שהיא שואפת אליו. המתווה עלה בישיבת הממשלה אמש אולם לאור שאלות שנותרו פתוחות הדיון בפתיחת השמיים נדחה להיום. בישיבה אמרה רגב: "אם המדינה לא מסוגלת להעביר חוק ביום אחד זאת בעיה. אז לא להכניס אנשים בלי שיש לנו אפשרות פיקוח עליהם. זה מסכן את כל מה שעשינו עד עכשיו עם החיסונים. אם יש את העניין של הסכמות שיאפשרו לנו להפעיל את המתווה כבר ביום ראשון. הוא נותן רמת פיקוח, אין מאה אחוז. צריך כמה שיותר אפשרויות, גם מלוניות, גם צמיד וגם הסכמון. אנחנו יודעים שאין אכיפה בבידוד ביתי".

הסכמון הוא מנגנון משטרתי לעיקוב. הוא פועל כאשר אזרח נכנס לבידוד, אז המשטרה שולחת sms עם קישור ואז כאשר לוחצים עליו, למשטרה נשלח המיקום של השולח. המטרה היא להגביר את האכיפה לבידוד ביתי על ידי משטרת ישראל ולתעדף את המשימה הזו "בעדיפות עליונה". כדי לתגבר את האכיפה מוצע להוסיף 660 פקחים עובדי מדינה.

בשבוע הראשון למתווה התעופה ייכנסו עד 1,000 נוסעים ביום בכדי לבדוק את אפקטיביות האכיפה "לצד אספקה של הצמיד האלקטרוני", כך הודיע משרד התחבורה, "זאת במטרה למנוע פגיעה במאמץ החיסונים והרעה בנתוני התחלואה".

שר הביטחון בני גנץ: "מברך על קבלת דרישת שרי כחול לבן לביטול ועדת החריגים בנתב"ג, הכנסת כלל הישראלים השוהים בחו"ל לארץ לפני הבחירות והמשך קבלת כלל העולים לארץ.

"בנוסף, כפי שהצעתי, מחוסנים לא יצטרכו בידוד אלא בדיקה שלילית לאחר הנחיתה ויוכלו גם לצאת לחו"ל, ובכך נמשיך לעודד את מתווה "התחסנת-נכנסת" ואת מאמץ החיסונים.

"אנחנו בימים קריטיים ואסור להיות שאננים, לכן דרשנו ואישרנו גם תגבור של האכיפה נגד מפרי בידוד ונמשיך לפעול למען בריאות הציבור, לסייע באמצעות מערכת הביטחון ולהקפיד שזכויות דמוקרטיות בסיסיות של אזרחי ישראל נשמרות".

עוד כתבות

תמיר כהן, יו”ר ומנכ”ל שו”ב / צילום: איל יצהר

מכוונת גבוה: שיכון ובינוי ניהלה מגעים להשקעת ענק של בלאקרוק בזרוע האנרגיה שלה

הצדדים דנו באפשרות שלפיה טרם הנפקת החברה הבת שיכון ובינוי אנרגיה, תשקיע בלאקרוק סכום של כ-500 מיליון דולר במניותיה, מחציתן רכישה מידי שיכון ובינוי

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ ליועמ"ש: תחקור את ההדלפות על הפעילות הצבאית נגד איראן

שר הביטחון התייחס היום לדיווחים על מעורבות ישראלית בתקיפת המתקן הגרעיני בנתנז, להדלפות לגבי פעילות ישראל נגד איראן ולהסכם הגרעין ● "כאשר תהיה לאיראן יכולת גרעינית זה ייתן לה אפשרות להיות עוד יותר אגרסיבית באזור"

טנקים של צה"ל ברמת הגולן / צילום: Ariel Schalit, AP

מבקר המדינה: 73% משטחי האש שצה"ל היה צריך לפנות, לא פונו

לפי דוח המבקר שעוסק במערכת הביטחון, 11 מתוך 15 שטחי אש שיועדו לגריעה עבור צרכים אזרחיים בשנת 2015, טרם נגרעו בעיקר בשל אי פינוי נפלי פגזים ופצצות ● אי סגירת שטחי האימונים ע"י צה"ל פוגעת במימושן של תוכניות מתאר

6 מיליון משתמשים חדשים לפלטפורמת המטבעות הדיגיטליים של אפליקציית המסחר / צילום: Shutterstock

כמעט פי 6 תוך רבעון: מספר סוחרי הקריפטו ברובין הוד הגיע ל-9.5 מיליון

רק בחודשים ינואר-פברואר הצטרפו 6 מיליון משתמשים חדשים לפלטפורמת המטבעות הדיגיטליים של אפליקציית המסחר, בה ניתן לסחור בשבעה סוגי מטבעות, בהם ביטקוין, את'ריום ולייטקוין ● והשבוע צפויה coinbase, המנהלת את בורסת הביטקוין הגדולה בארה"ב, להנפיק את מניותיה בנאסד"ק

התעשייה האווירית / צילום: יעקב סער - לע"מ

התערבות חריגה של המנכ"ל לשעבר והליכים לא תקינים: חגיגת המינויים בתעשייה האווירית נחשפת

דוח מבקר המדינה מגלה כי בבדיקה של הליכי מינוי המנהלים הבכירים בתע"א בתקופה שבין ינואר 2017 לינואר 2019 מונו כמעט מחצית מסגל הניהול הבכיר בחברה, אך במקרים רבים בהליכים לא תקינים ● בין היתר: נקודות שהוענקו בטעות ותקלות בחישוב ● התעשייה האווירית: "החברה בחנה את ההמלצות השונות ויישמה אותן ככל שנדרשה"

נפתלי בנט / צילום: אורון בן חקון

בנט לקראת פגישתו עם נתניהו: "יכולתי לשבת בכסא ראש הממשלה כבר עכשיו"

שעה קלה לפני פגישתם של ראש הממשלה ויו"ר ימינה, יצא בנט במסר מרגיע מצד אחד לנתנהו, ומצד שני לא שלל אפשרות של הקמת כל ממשלה במטרה למנוע בחירות חמישיות ● "הקרקס הזה של בחירות חמישיות מסמן לאויבים שלנו שאנחנו בהתפרקות"

אוניברסיטת תל אביב/  צילום: Shutterstock   א.ס.א.פ קרייטיב

משרד בלאנקו זכה בתקציב הפרסום והדיגיטל של אוניברסיטת ת"א

על התקציב התמודדו מספר משרדי פרסום נוספים, בעיקר כאלה שמתמחים בדיגיטל, ביניהם: מקאן וואלי מקבוצת מקאן וגו אינטראקטיב מקבוצת אדלר-חומסקי ● התקציב טופל בשנים האחרונות במשרד הפרסום טוויסטד

המהומות בבלפסט בשבוע האחרון / צילום: Reuters, JASON CAIRNDUFF

הסכמי הסחר העירו את פצעי העבר בצפון־אירלנד, והציתו מהומות ברחובות

מנגנון מסורבל של ביקורות על סחורה כמו מזון, תרופות ופלדה הביא לכך שמדפים בסופרמרקטים נותרו ריקים ממוצרים בריטיים וגם הדואר שובש ● חלק מהתושבים שמרגישים שבריטניה נטשה אותם והברקזיט הפך אותם לאזרחים סוג ב', יצאו לרחובות ● עשרות שוטרים ומפגינים נפצעו

חיפה / צילום: איל יצהר

נדל"ן למגורים: אזור ת"א מתקשה להתרומם - המשקיעים הציתו את חיפה

לפי דוח של הכלכלנית הראשית באוצר, מספר העסקאות ב"בירת הנדל"ן של ישראל" נמצא באחת מתקופות השפל הגדולות שלו ב-20 השנים האחרונות ● לעומת זאת המחירים הנמוכים יחסית בחיפה מושכים אליה משקיעים, שחזרו ובגדול לשוק לאחר הפחתת מס הרכישה

מטה גוגל בקליפורניה / צילום: Shutterstock

גוגל מעדכנת: Docs ו-Sheets חוזרים לפעילות תקינה

משתמשים ברחבי העולם דיווחו על תקלות בשירותים השונים של גוגל,בהן Drive ו-Docs ● גוגל מסרה כי "מצפים שכל המשתמשים יחזרו לשימוש רגיל בעתיד הקרוב"

סוחרים בוול סטריט / צילום: Associated Press, Colin Ziemer/New York Stock Exchange

נעילה שלילית בוול סטריט; מניית עליבאבא זינקה ב-9.3%

הנאסד"ק איבד 0.4% ● המסחר באירופה ננעל בירידות ● מיקרוסופט רוכשת את חברת הבינה המלאכותית Nuance Communications ב-19.7 מיליארד דולר ● אנבידיה השיקה מוצרים חדשים ● אינטל ירדה ב-4%

מפגינים בורחים אחרי שהמשטרה ירתה לעברם  גז מדמיע / צילום: Associated Press, AP Photo

כלכלת מיאנמר נמצאת בצניחה חופשית: בתי החרושת והבנקים סגורים והאינטרנט הוחשך

יותר מחודשיים אחרי שהצבא השתלט על המדינה ופתח במבצע קטלני לדיכוי הפגנות, הכלכלה קורסת ● מומחים צופים קיטון דו-ספרתי של הכלכלה שהתקדמה בעשור האחרון במיגור העוני ומשיכת השקעות זרות

ברקת, סער, ביטן וקרעי / צילום: איל יצהר, AP, דני שם טוב-דוברות הכנסת

ההוצאות של הח"כים נחשפות: מי שילם 47 אלף שקל על סרטונים ומי השיאנים

טלפונים משוכללים, חבילות מסרונים וקידום בפייסבוק בעשרות אלפי שקלים: נתונים שהגיעו לידי גלובס מהתנועה לחופש המידע חושפים על מה הוציאו חברי הכנסת את התקציב העומד לרשותם מסעיף הקשר עם הציבור בשנת 2020 ● הנה כמה דוגמאות מעניינות

ורדה וירט ליבנה שופטת / צילום: הנהלת בתי המשפט

הענקתם שירות כקבלן חיצוני ובדיעבד הוגדרתם כשכירים: כך יחושב הפיצוי שתקבלו

ביה"ד הארצי לעבודה קבע הלכה חדשה בנוגע לפיצוי שיינתן בגין הפערים בין השכר כקבלן לבין השכר כעובד שכיר, הכולל גם זכויות סוציאליות

מרים פיירברג / צילום: איל יצהר

תג המחיר של עיריית נתניה: לא קיבלה נדל"ן מניב על החוף, ורוצה להעביר אותו לאחריות המדינה

עיריית נתניה פנתה לבג"ץ נגד מדינת ישראל, בדרישה לקבוע בצו כי האחריות לתחזוקתם ולהפעלתם השוטפת של חופי הרחצה היא של משרד הפנים ● "העירייה ניסתה להקטין את הגירעון הנגרם בשל תחזוקת הרצועה ופנתה למוסדות התכנון הארציים ומשרדי הממשלה להקים ברצועת החוף פרויקטים כלכליים מניבים, אך כל בקשותיה נדחו"

חיפוש אחר מאגרי גז ליד לבנון ב-2013 / צילום: Mohammed Azakir, רויטרס

לבנון: מחילים את ריבונותנו על שטחי המחלוקת עם ישראל בים התיכון

סך-הכול סופחו 1,430 קמ"ר בהצהרת הריבונות הזו ● באזור המחלוקת נמצאים כמה אתרי קידוח מתוכננים לחיפוש אחר גז טבעי שנמצא בכמויות גדולות במאגרים אחרים במזרח הים התיכון ● שר האנרגיה שטייניץ: "בלבנון מעדיפים לפוצץ את השיחות במקום לנסות ולהגיע לפתרונות מוסכמים"

שר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

סממני ההתאוששות במשק? לראשונה מזה חודשים הגירעון יורד - עומד על 12.1% מהתוצר

הגירעון המצטבר ב-12 החודשים האחרונים עומד על כ-12.1% מהתוצר, לעומת כ-12.4% מהתוצר בחודש פברואר ● במרץ נמדד גירעון בסך של כ-11.4 מיליארד שקל

יעל אלמוג זכאי ועופר מילר / צילום: שלומי יוסף, תמר מצפי

גיתם BBDO מקימה עם עופר מילר קרן להשקעות בסטארט-אפים

הקרן החדשה תתמקד בהשקעה בנושאים כמו אדטק, איקומרס, רשתות חברתיות, אפליקציות ופיתוחים לרשתות קמעונאיות

רן גוראון, מנכ"ל בזק בינלאומי, פלאפון ויס / צילום: שלומי יוסף

רשות התחרות אישרה לחברות-הבנות בבזק למכור חבילות טריפל בהנחה

הרשות הודיעה כי על רקע התגברות התחרות וכניסת שחקנים חדשים לשוק הטלוויזיה, אין סיבה להמשיך ולהגביל את yes

אייל פישמן הבן של אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף

פשיטת רגל? בני משפחתו של אליעזר פישמן צפויים לקבל כ-200 מיליון שקל ממכירת הנכס האחרון

פעילות קמעונאית של ממכר פרחים, סיגריות, ממתקים, צעצועים ועוד ייצרו אשתקד לפישמן רשתות הכנסות של יותר מ-500 מיליון שקל ● מכירת מניות החברה, שמחציתן מוחזקת בידי הבנקים הנושים, עשויה להניב לבני משפחת פישמן, המחזיקים ביתרתן, כ-200 מיליון שקל