גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ארבעה בארבע שנים: למה אף מנכ"ל לא שורד תחת האחים יוסי וצביקה ויליגר

יבואנית המזון מחליפה מנהל בפעם הרביעית בתוך ארבע שנים ● כעת הגיע תורה של עינת פלד-שפירא להודיע כי היא עוזבת את התפקיד ● שרשרת העזיבות מעוררת שאלות לגבי קצב התחלופה בניהול החברה, שצומחת בקצב יוצא דופן, אפילו לענף שנמצא גם ככה בעלייה

בעלי ויליפוד, יוסי וצביקה ויליגר / צילום: איל יצהר
בעלי ויליפוד, יוסי וצביקה ויליגר / צילום: איל יצהר

הטלטלות בהנהלת ויליפוד נמשכות, ומנכ"לית רביעית עוזבת את יבואנית המזון שבשליטת האחים ויליגר בתוך תקופה קצרה של פחות מארבע שנים. בדרך-כלל, תקופת כהונה של שנה בלבד בחברה כזו נחשבת לקצרה, אבל כנראה שלא במקרה של ויליפוד.

עם מינויה לתפקיד, רבים בענף המזון העריכו כי עינת פלד-שפירא (43) "לא תשרוד בחברה אפילו שלושה חודשים". כך שלפחות עבור מי שמכיר את ויליפוד ואת בעליה הדומיננטיים, פלד-שפירא הצליחה לשרוד פי שלושה ממה שצפו לה בשוק, כשבכך שמה מצטרף לשורה של עזיבות אחרי קדנציה קצרה בניהול החברה. או כפי שהגדירו זאת היום גורמים בענף המזון: "שנה בויליפוד זה כמו שבע שנים בחברה אחרת".

עתה מצטרפת פלד-שפירא לשרשרת העזיבות. לפניה היה מיכאל לובושיץ, שהתפטר לפני שנה לאחר כהונה של שנתיים בויליפוד - מה שנחשב בזמנו לקדנציה ממושכת ביחס לקודמו בתפקיד - טים קרנקו, שעזב את החברה לאחר ארבעה חודשים בלבד. לפניו שימש כמנכ"ל אירם גרייבר, שהועזב לאחר שהאחים ויליגר השתלטו עליה מחדש.

הגם שמדובר בכהונה קצרה "רגילה" עבור ויליפוד, הרי שעדיין מדובר בתחלופת מנהלים יוצאת דופן בעולם החברות הציבוריות בישראל. עוד דבר שבולט בהקשר הנוכחי, היא המהירות שבה פלד-שפירא עוזבת את החברה. הודעת החברה לבורסה מציינת, כי היא תמלא את תפקיד עד ל-1 באפריל, וזאת לעומת סטנדרט של תקופת הודעה מוקדמת (במגוון נסיבות עזיבה) ארוכה בהרבה מאשר חודש בחברות ציבוריות עבור תפקידים בכירים.

בדוחות השנתיים של החברה ל-2019 צוין, בין היתר, כי "אין שינוי של ממש בתנאי העסקתה של עינת פלד-שפירא לעומת תנאי כהונתו של קודמה מיכאל לובושיץ". בהקשר זה נציין כי לובושיץ, שהיה מנכ"ל החברה מ-1 בינואר 2018 עד ל-2 במרץ 2020, היה זכאי לדמי ניהול חודשיים של 73 אלף שקל, ולמענק תלוי תוצאות בהיקף של עד 330 אלף שקל לשנה. כמו כן, חברת הניהול של לובושיץ הייתה זכאית לתשלום חודשי קבוע של 5,000 שקל בגין הוצאות הרכב שבבעלותה.

מי באמת אחראי לתוצאות החיוביות? 

חוץ מהקדנציות הקצרות, המשותף לעזיבות האחרונות הוא שהן נעשות על רקע תוצאות חיוביות בחברה, וכי הסיבה לעזיבה אינה נוגעת לתפקיד שנסגר מראש עם המנכ"ל הפורש, וזאת על אף שמאז מונו מיכאל לובושיץ ואירם גרייבר לתפקידים בכירים בשתיים מהחברות הגדולות בענף המזון. לובושיץ המכהן כמנכ"ל יינות ביתן-מגה וגרייבר משמש כסמנכ"ל בתנובה (וקודם לכן שימש כמנכ"ל קופיקס).

בימים הקרובים תפרסם ויליפוד את תוצאותיה לרבעון הרביעי של 2020. על המומנטום החיובי שבו נמצאת החברה מזה תקופה ארוכה, ניתן ללמוד גם מהתוצאות שפרסמה לחודשים ינואר עד ספטמבר 2020, וגם מהצמיחה במכירות שהחברה מציגה כפי שמשתקף מנתוני סטורנקסט.

בסיכום 2020 הצליחה ויליפוד להציג צמיחה של 26% במכירות הכספיות לשוק הקמעונאי שעמדו על 546 מיליון שקל, וזאת בעוד שקצב הצמיחה הממוצע בשוק המזון והמשקאות היה כ-9%.

בתשעת החודשים הראשונים של 2020 מכירות החברה צמחו בכ-18% לעומת התקופה המקבילה ב-2019 לסך של 345 מיליון שקל. הרווח הגולמי של החברה צמח ב-28% לסך של 115 מיליון שקל, והרווח התפעולי עלה בכ-43% לסך של כ-50 מיליון שקל, ואילו הרווח הנקי טיפס בכ-2% לסך של 38 מיליון שקל.

צמיחה גם בשנים בלי קורונה


אם כן, מדוע על רקע התוצאות החיוביות שהחברה מציגה, הטלטלות בהנהלה אינן נפסקות? בשוק מייחסים את השינויים הללו לדומיננטיות של בעלי השליטה בחברה, האחים צביקה ויוסי ויליגר, ולמעורבות שלהם בחברה באופן יומיומי.

כך או כך, נראה שהטלטלות הללו לא הטרידו את שוק ההון, שככל הנראה מייחס את התוצאות החזקות לחברה ולבעליה, ולא לשיטת הניהול של מנכ"ל כזה או אחר.

אין ספק שגם משבר הקורונה תרם במידה רבה לצמיחה של החברה בשנה החולפת, אולם הצמיחה שמאפיינת את החברה לא החלה בשנה האחרונה - למעשה כבר ב-2019 הייתה ויליפוד ספקית המזון הצומחת ביותר בשוק מוצרי הצריכה הישראלי, וב-2020 הייתה השנייה בצמיחתה אחרי ספקית הביצים מ.לסר.

ממצגת שפרסמה ויליפוד למשקיעים עולה, כי בארבע השנים האחרונות החברה הוסיפה למגוון שלה מעל 200 מוצרים חדשים. כיום כ-80% מהמוצרים המשווקים על ידה הם בבעלות, והיתר של מותגים בינלאומיים המשווקים על ידה. במסגרת זו, מתמקדת ויליפוד בקטגוריות עם רווחיות גולמית גבוהה יחסית. בשנתיים האחרונות הרשת הצליחה לשמור על מעמדה כשחקנית נוכחת בשוק החלב, גם לאחר שספגה מכה כשאיבדה את הזיכיון ליבוא המותג ארלה לטובת שטראוס.

סיבוב שלישי של האחים ויליגר

לפני כשלוש וחצי שנים השתלטו האחים צביקה ויוסי ויליגר בפעם השלישית על יבואנית המזון ויליפוד השקעות - לאחר שמכרו אותה פעמיים בעבר (לידי ארקדי גאידמק ואלכסנדר גרנובסקי) במימושים שהניבו לכיסיהם תמורות בהיקף של מאות מיליוני שקלים.

ההשתלטות השלישית הושלמה באופן מלא כשהאחים לקחו לידיהם את מושכות הניהול בוויליפוד באמצע שנת 2017, ושוב התברר כי הם יודעים את העבודה: בשלוש השנים האחרונות טיפסה מניית ויליפוד השקעות בכ-87% לשווי חברה של 465 מיליון שקל.

החברה הבת, ויליפוד אינטרנשיונל, אשר החלה להיסחר בת"א ביוני השנה (לאחר שעד אז נסחרה בנאסד"ק בלבד) זינקה אף היא בשיעור תלת-ספרתי, לשווי של למעלה ממיליארד שקל.

לאחרונה הם אפילו הכניסו לחברה הבת, אשר מרכזת את פעילות הקבוצה בתחום של יבוא ושיווק מוצרי מזון, קבוצת משקיעים שכוללת את הפניקס, מיטב דש ומורי ארקין תמורת כ-43 מיליון שקל, בתמורה לקצת פחות מ-5% ממניות חברת היבוא (וזאת בנוסף לאופציות במסגרת אותה עסקה).

האחים ויליגר חולשים על כ-73% ממניות ויליפוד אינטרנשיונל , בעיקר באמצעות החברה האם ויליפוד השקעות (המחזיקה ב-62% ממניות). בוויליפוד השקעות עצמה שולטים האחים ויליגר באמצעות החברה הזרה BSD (לשעבר אמבלייז), שמחזיקה ב-62% מהמניות.

עוד כתבות

רמי רשף, מנכ"ל ג'נסל / צילום: איל יצהר

מעוררת עניין: ג'נסל גייסה כ-47 מיליון שקל ממשקיעים מוסדיים בינלאומיים

ההנפקה בוצעה לפי מחיר של 13.5 למניה, הנחה של כ-6% על מחיר הסגירה של המניה אתמול בבורסה

שכר הבכירים / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הקורונה הורידה את הכלכלה על הברכיים, אז למה שכר המנכ"לים המשיך לעלות

חבילות הפיצוי של מנכ"לים ל-2020 נמצאות על המסלול לשבור שיאים אפילו בזמן שבעלי המניות הביעו חוסר שביעות רצון מחלק מההסדרים

בני ברק עסקים סגורים סגר 3 / צילום: כדיה לוי

ועדת ערר לענייני קורונה: ירידת המחזור של העסק עקב ויתור על שכירות לא שוללת זכאות למענקים

ברשות המסים דחו באופן כמעט גורף את הבקשות לקבלת מענקים של עסקים שוויתרו על דמי השכירות לשוכרים או העניקו להם הנחה משמעותית, בטענה כי אובדן דמי השכירות אינו מהווה ירידה בהכנסות הנובעת מהקורונה ● ועדת הערר הדנה בעררים על החלטות רשות המסים דחתה את גישת הרשות והוציאה הכרעה פרו-עסקים

אייל פישמן הבן של אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף

פשיטת רגל? בני משפחתו של אליעזר פישמן צפויים לקבל כ-200 מיליון שקל ממכירת הנכס האחרון

פעילות קמעונאית של ממכר פרחים, סיגריות, ממתקים, צעצועים ועוד ייצרו אשתקד לפישמן רשתות הכנסות של יותר מ-500 מיליון שקל ● מכירת מניות החברה, שמחציתן מוחזקת בידי הבנקים הנושים, עשויה להניב לבני משפחת פישמן, המחזיקים ביתרתן, כ-200 מיליון שקל

חיסונים של פייזר / צילום: Associated Press

הליכוד וכחול לבן הופכים את החיסונים לבני ערובה בעימות ביניהם

בני גנץ מתעקש לאשר את מימון חיסוני פיייזר נגד הקורונה רק אם ימונה לשר משפטים  ובתגובה שר הבריאות אדלשטיין מאשים את גנץ בסירוב ציני ● במשרד הבריאות חוששים שהעימות יביא לעיכוב במבצע החיסונים

מרים פיירברג / צילום: איל יצהר

תג המחיר של עיריית נתניה: לא קיבלה נדל"ן מניב על החוף, ורוצה להעביר אותו לאחריות המדינה

עיריית נתניה פנתה לבג"ץ נגד מדינת ישראל, בדרישה לקבוע בצו כי האחריות לתחזוקתם ולהפעלתם השוטפת של חופי הרחצה היא של משרד הפנים ● "העירייה ניסתה להקטין את הגירעון הנגרם בשל תחזוקת הרצועה ופנתה למוסדות התכנון הארציים ומשרדי הממשלה להקים ברצועת החוף פרויקטים כלכליים מניבים, אך כל בקשותיה נדחו"

ורדה וירט ליבנה שופטת / צילום: הנהלת בתי המשפט

הענקתם שירות כקבלן חיצוני ובדיעבד הוגדרתם כשכירים: כך יחושב הפיצוי שתקבלו

ביה"ד הארצי לעבודה קבע הלכה חדשה בנוגע לפיצוי שיינתן בגין הפערים בין השכר כקבלן לבין השכר כעובד שכיר, הכולל גם זכויות סוציאליות

תעשיית ההייטק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

ההייטק סוגר רבעון: עלייה במעורבות משקיעים זרים ואף מילה על "בועה"

הרבעון הראשון של השנה שבר שיאים במדדים העיקריים של השקעות בהייטק הישראלי וסך גיוסי ההון זינק לפי IVC ומיתר ב-89% ל-5.4 מיליארד דולר ● עם זאת, הם מעריכים כי בטווח הקצר המגמה לא תימשך ● האם אכן מדובר בבועה ולמה הזרים יותר מתעניינים בשוק?

מטה גוגל בקליפורניה / צילום: Shutterstock

גוגל מעדכנת: Docs ו-Sheets חוזרים לפעילות תקינה

משתמשים ברחבי העולם דיווחו על תקלות בשירותים השונים של גוגל,בהן Drive ו-Docs ● גוגל מסרה כי "מצפים שכל המשתמשים יחזרו לשימוש רגיל בעתיד הקרוב"

ניר גלעד ומוטי רוזן / צילום: יוסי כהן, תמר מצפי

מגדל בהליכי גישור עם שני היו"רים לשעבר על כ-5.5 מיליון שקל

בגין הליך הגישור נרשמה הפרשה של 3 מיליון שקל ב-2020 ● הממונה על שוק ההון משה ברקת הבהיר לדירקטוריון מגדל ביטוח כי הוא נגד הצבתו של בעל השליטה אליהו, המכהן גם כיו"ר מגדל אחזקות, בדירקטוריון מגדל ביטוח

סוחרים בוול סטריט / צילום: Associated Press, Colin Ziemer/New York Stock Exchange

נעילה שלילית בוול סטריט; מניית עליבאבא זינקה ב-9.3%

הנאסד"ק איבד 0.4% ● המסחר באירופה ננעל בירידות ● מיקרוסופט רוכשת את חברת הבינה המלאכותית Nuance Communications ב-19.7 מיליארד דולר ● אנבידיה השיקה מוצרים חדשים ● אינטל ירדה ב-4%

צחי נחמיאס / צילום: לימור זפרני

צחי נחמיאס מתחיל לעבוד: מונה ליו"ר דסק"ש במקום דורון כהן

לאחרונה הושלם השלב הראשון בעסקת העברת השליטה בדסק"ש, שבו רכשו משקיעים בראשות חברת מגה אור של נחמיאס 47.4% מהמניות

מפגינים בורחים אחרי שהמשטרה ירתה לעברם  גז מדמיע / צילום: Associated Press, AP Photo

כלכלת מיאנמר נמצאת בצניחה חופשית: בתי החרושת והבנקים סגורים והאינטרנט הוחשך

יותר מחודשיים אחרי שהצבא השתלט על המדינה ופתח במבצע קטלני לדיכוי הפגנות, הכלכלה קורסת ● מומחים צופים קיטון דו-ספרתי של הכלכלה שהתקדמה בעשור האחרון במיגור העוני ומשיכת השקעות זרות

תמיר כהן, יו”ר ומנכ”ל שו”ב / צילום: איל יצהר

מכוונת גבוה: שיכון ובינוי ניהלה מגעים להשקעת ענק של בלאקרוק בזרוע האנרגיה שלה

הצדדים דנו באפשרות שלפיה טרם הנפקת החברה הבת שיכון ובינוי אנרגיה, תשקיע בלאקרוק סכום של כ-500 מיליון דולר במניותיה, מחציתן רכישה מידי שיכון ובינוי

שר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

סממני ההתאוששות במשק? לראשונה מזה חודשים הגירעון יורד - עומד על 12.1% מהתוצר

הגירעון המצטבר ב-12 החודשים האחרונים עומד על כ-12.1% מהתוצר, לעומת כ-12.4% מהתוצר בחודש פברואר ● במרץ נמדד גירעון בסך של כ-11.4 מיליארד שקל

אמיר ברמלי / צילום: שלומי יוסף

"הוא ריסק אותי. נאלצתי לעבור לדירת שותפים בגיל 60": נפגעי אמיר ברמלי מדברים

ערעור הפרקליטות על עונשו של אמיר ברמלי בטענה כי הוא קל מדי, מציף שאלות לגבי ההשלכות על חייהם של מאות משקיעים ● האם ברמלי יצא בזול, ומה מספרים הנפגעים? ● "הצוללת" עושה סדר ● האזינו

NVIDIA Grace – מעבד (CPU) המיועד למרכזי נתונים ומבוסס על ליבות ARM / צילום: באדיבות NVIDIA

אנבידיה משיקה: מעבד מרכזי לדאטה סנטרים, ענן גיימינג, וערכת פיתוח למחשב קוונטי

ענקית שבבי הבינה המלאכותית והגרפיקה חשפה בכנס הבינה המלאכותית השנתי GTC 2021 שורה ארוכה של מוצרים וטכנולוגיות מתקדמות ● הכריזה על מעבד (CPU) ראשון למרכזי נתונים המבוסס על ליבות ARM

חנן מלצר / צילום: אמיל סלמן-הארץ

השופט חנן מלצר נפרד מביהמ"ש העליון: "מקווה כי עצמאות הרשות השופטת תישמר"

בנאום הפרישה שלו אמר מלצר כי "על ביהמ"ש העליון להיות מעוזו האחרון של האזרח בריבו עם השלטון", וסיים בקריאה ש"ראוי שראשי הרשויות האחרות וכן הציבור יפנימו את המסר כי שופטים על ישראל מביאים לשקט, לשלום ולשלווה על ישראל"

התעשייה האווירית / צילום: יעקב סער - לע"מ

התערבות חריגה של המנכ"ל לשעבר והליכים לא תקינים: חגיגת המינויים בתעשייה האווירית נחשפת

דוח מבקר המדינה מגלה כי בבדיקה של הליכי מינוי המנהלים הבכירים בתע"א בתקופה שבין ינואר 2017 לינואר 2019 מונו כמעט מחצית מסגל הניהול הבכיר בחברה, אך במקרים רבים בהליכים לא תקינים ● בין היתר: נקודות שהוענקו בטעות ותקלות בחישוב ● התעשייה האווירית: "החברה בחנה את ההמלצות השונות ויישמה אותן ככל שנדרשה"

רוני נפתלי- מי עדן / צילום: תמר מצפי

רכבת ההרים של תלמה: לאחר ביטול ההנפקה, אלה השותפים החדשים והמסקרנים בחברת התיירות

רוני נפתלי ומור בית השקעות רוכשים שליש ממניות תלמה נסיעות ותיירות, מידי קבוצת שלמה וארז שמול, בכ-66 מיליון שקל ● העסקה משקפת לחברת התיירות שווי של כ-200 מיליון שקל