גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המגדל הלוהט: עימות חריף בין מנכ"ל מגדל ביטוח רן עוז והיו"ר מוטי רוזן

בניגוד להתערבותו המיידית והמעמיקה של הממונה על שוק ההון בעימות בין דירקטוריון הקבוצה לבין יו"ר מגדל ביטוח הקודם ובעימות בצמרת כלל ביטוח, הפעם רשות שוק ההון מותירה את הטיפול בפרשה לדירקטוריון מגדל ביטוח ● הדח"צים דורשים דיון בהול בדירקטוריון

מוטי רוזן, יו"ר הדירקטוריון הנבחר של מגדל חברה לביטוח / צילום: איל יצהר
מוטי רוזן, יו"ר הדירקטוריון הנבחר של מגדל חברה לביטוח / צילום: איל יצהר

קבוצת הביטוח מגדל שבשליטת שלמה אליהו שוב נסחפת למערבולת של עימותים, זמן קצר לאחר שסיימה את הסבב הקודם, שנגמר עם הזזתו של בעל השליטה מתפקידיו בגופים המוסדיים שבשליטתו בד בבד הזזת יו"ר מגדל חברה לביטוח הקודם והחלפתו במוטי רוזן. במסגרת תכתובות חריפות יוצאות דופן, שהפכו לפומביות, מטיחים היו"ר החדש רוזן והמנכ"ל של מגדל ביטוח מאז ספטמבר 2019, רן עוז, האשמות חריפות האחד בשני, תוך האשמה כי הצד השני נוקט בצעדים לא ראויים ואף אסורים כדי לפגוע בצד השני.

מדובר במה שנראה על פניו כהמשך לא רק למאבק של דירקטוריון מגדל אחזקות ואליהו בכללו עם יו"ר מגדל ביטוח הקודם, ניר גלעד (שהוא זה שמינה את עוז לתפקידו), אלא גם לפרשה חריפה שקרתה אשתקד במתחרה כלל ביטוח, שם יו"ר החברה לשעבר דני נוה ביקש להדיח את המנכ"ל יורם נוה. ואולם, בעוד שבמהלך להדחת יו"ר מגדל ביטוח הקודם ובכלל ביטוח המהלך של היו"ר נחסם והוביל להתערבות חריפה של הממונה על רשות שוק ההון, משה ברקת - המפקח על ענף הביטוח, הרי שהפעם נראה כי הרגולטור לא ממהר להתערב.

ככל הידוע, מבחינת הפיקוח על הביטוח אין כוונה להתערב לפי שעה. ככל הידוע ברקת יחכה לראות כיצד יפעל הדירקטוריון של מגדל חברה לביטוח, תוך בחינת הטענות האישיות החריפות של כל אחד משני הצדדים, כשהממונה ומשרדו יבדקו בדיעבד כיצד החלטת הדירקטוריון תתקבל. כלומר, על פי הערכות מבחינת הפיקוח לפי שעה מדובר בסוגיה שהיא יותר ניהולית מאשר פיקוחית.

עוד נודע כי שלושת הדח"צים במגדל דרשו לזמן בבהילות פגישת דירקטוריון כדי חדון בנסיבות העימות בין היו"ר של מגדל ביטוח לבין המנכ"ל - עימות שאף הגיע כבר לממונה, שקיבל מכתבי האשמות חריפים מהשניים.

רוזן: "ניסיון בלתי פוסק להכשיל אותי בעבודתי"

העימות בין רוזן ועוז לא נולד היום אבל מגיע עתה לשיא. במכתב ששלח רוזן בהתייחס ליחסיו הרעועים עם עוז, כחלק ממאמץ להגיע להסדר מוסכם בין השניים על דרך עבודתם יחדיו, הוא כתב בין היתר כי "לפני כשנה, בעקבות פניה של שלמה אליהו אלי, הסכמתי לקבל עלי את תפקיד יו"ר דירקטוריון מגדל חברה לביטוח ואת תפקיד מנכ"ל מגדל אחזקות (החברה האם הציבורית, ר"ש), כדי לתרום לקבוצה מניסיוני ומהידע שצברתי מכ-40 שנות עבודה, רובן המכריע בתפקידים בכירים מאוד בגופים עסקיים גדולים, ומתוכן מעל ל-20 שנות עבודה מוצלחת בענף הביטוח והפיננסים, רובן המכריע כמנכ"ל חברות ביטוח מצליחות וכיו"ר של גופים מוסדיים".

עוד אמר רוזן כי "הסכמתי לקבל עלי את התפקידים לעיל, כדי לתרום ולסייע לקבוצת מגדל לצאת לדרך חדשה ולהחזירה למקום שבו הייתה, עם הגעתי בשנת 1996 לענף הביטוח, החברה הגדולה והמובילה בשוק הביטוח". בהקשר זה טוען רוזן כי "כוונתי הכנה הייתה לשיתוף פעולה פורה עם בעל השליטה, עם חברי הדירקטוריונים של מגדל אחזקות ומגדל ביטוח, אתך (עוז, ר"ש) ועם הנהלת החברה והקבוצה".

ואולם, טוען רוזן, שיתוף הפעולה עם עוז ועם הנהלת החברה תחתיו לא הסתייע, וזאת, כפי שכתב לעוז, בגלל ש"לצערי, בחרת בדרך כוחנית, הן טרם תחילת כהונתי והן מאז כניסתי לתפקידי ב-3 בינואר 2021". לטענת רוזן, כנגד עוז, "עשית כמיטב יכולתך למנוע את הגעתי לקבוצת מגדל, ולאחר שאושר המינוי שלי, בחרת בדרך כוחנית להילחם בי, תוך ניסיון בלתי פוסק להכשיל אותי בעבודתי", כאשר הוא מוסיף כי "מאז ה-3 בינואר, 2021, במקום שאקדיש את כל זמני ללימוד החברה ולמילוי תפקידיי כיו"ר דירקטוריון מגדל ביטוח וכמנכ"ל מגדל אחזקות, ניסית להתיש אותי, לחתור תחתיי ולמדר אותי, תוך הפצה של חצאי אמיתות וסילופי דברים לגורמים שונים בחברה, בדירקטוריון ומחוץ לחברה".

רוזן הוסיף במכתבו כי "למרות התנהלותך טרם תחילת כהונתי ולאחריה, אני עדיין מושיט לך יד לשלום 'בית', וכולי תקווה שאכן נוכל לצאת לדרך חדשה, לשיתוף פעולה פורה וחזרה מהירה לעשייה מוצלחת".

ואולם, הכעס וחוסר האמון אינם מנת חלקו של רוזן בלבד, ולא נראה שהצדדים קרובים היום להסכמות. זאת משום שעוז השיב לו במכתב תגובה חריף מאוד גם כן.

עוז: "בחרת בדרך של הכפשות וחצאי אמיתות"

"שלום מוטי", כתב עוז, "קיוויתי מאוד שלא נגיע לרגע הזה. רציתי להאמין שאנשים בוגרים, שתחת אחריותם מצויים פרנסתם של אלפי עובדים וחסכונותיהם של מיליוני ישראלים, מסוגלים להניח את האגו בצד ולנהל דיון ענייני ומקצועי היורד לשורש התנהלות ראויה של פירמה עסקית המנהלת מאות מיליארדי שקלים של כספי ציבור. האמנתי ואני עדיין סבור שטובת החברה והחוסכים מחייבת הגדרה ברורה של גבולות הגזרה בין הנהלת החברה לבין הדירקטוריון - סוגיה שהעסיקה מאוד בשנים האחרונות את מגדל, והסבה נזק לה, לעובדים, לבעלי המניות ולציבור החוסכים".

בהקשר זה ממשיך עוז וטוען כי "‎לצערי, במקום דיון ענייני שכזה בחרת בדרך של הכפשות וחצאי אמיתות המטילות ספק ביושרתי. מאחר וגם בחרת להוציא את הוויכוח מתוך החדר ולשתף בהכפשות נטולות הבסיס כלפיי את המפקח על הביטוח - אני סבור שאינני יכול להחריש עוד. טובת החברה מחייבת אותי להציף כבר עכשיו את העובדות בפני הדירקטוריון ולהעמיד את הדברים כהווייתם גם בפני המפקח, שכן ההתנהלות הזו עלולה להעמיק את הנזק לחברה".

עוד כתב עוז כי "ראשית, אבקש להזכיר כי אני מנהל את מגדל מעל שנה וחצי ונמצא כאן כבר כמעט שנתיים. במשך כל הזמן הזה ולמרות כל האתגרים, לאורך כל הדרך, ראיתי רק את טובת החברה לנגד עיני ופעלתי על מנת להחזיר את מגדל למקום שהיא ראויה לו כגוף מוביל בתעשייה הפיננסית".

בהתייחס לטענות של רוזן אומר עוז, בין היתר, כי "מעולם לא פעלתי או הבעתי דעה לגבי הגעתך לקבוצה ומינוייך כיו"ר", תוך שהוא מציין כי "אכן חשבתי שמינוי של יו"ר מגדל ביטוח לתפקיד מנכ"ל מגדל אחזקות... ולהפרדתו מתפקיד מנכ"ל מגדל ביטוח, הוא טעות", וזאת משום הצורך, כדברי עוז, למנוע "היווצרות מנכ"ל על, המוריד הוראות לנושאי המשרה בחברת הביטוח ומטשטש את גבולות הגזרה הנחוצים כל כך לטובת החברה. לא עברו חודשיים והמציאות מוכיחה מידי יום את כל חששותיי ואף מעבר לכך".

עוז ממשיך וטוען במכתבו לרוזן כי לא חתר תחתיו ולא מידר אותו, ושהיו"ר הוא אשר החל ב"סבב היכרות שהפך להיות 'חקירות עומק' של נושאי משרה במשך שעות ארוכות, מתן הנחיות לנושאי משרה בניגוד לנהלים", כשעוז טוען בהקשר זה כי "היריעה תקצר מלהכיל את חריגותיך הבוטות מתחומי סמכויות היו"ר". לדברי עוז רוזן הטיל "ספק בחומרים, במתודולוגיות או בכל דבר שנעשה שלא על פי דרכך" ואת בניגוד להסכמות שעוז מספר כי הושגו בינו לבין רוזן ביחס להתנהלות החברה.

כמו רוזן, גם עוז מפרט את ההיסטוריה העסקית שלו, כשהוא מציין בהקשר זה כי "עבדתי בחברות רבות בתעשיות מגוונות, כולן חברות ציבוריות נסחרות בארץ או בחו"ל, מתוכן ארבע חברות מהגדולות במשק, עם מנכ"לים ויו"רים שונים, אף אחד מהם לא קל, והייתי אף יו"ר בעצמי. דבר אחד אף פעם לא קרה, מעולם לא הטילו דופי ביושרה המקצועית שלי או בדרך ההתנהלות".

אך לא רק זאת, עוז טוען ביחס להתנהלות רוזן כי "נכנסת לחברה כמו פיל בחנות חרסינה, ירית את החץ ועכשיו אתה מנסה להציב את המטרה. השלטת טרור והטלת אימה על עובדי הלשכה ונושאי המשרה ועכשיו אתה עסוק בדה לגיטימציה של כל מה שנעשה לפניך", תוך שהוא מאשים כי ההתנהלות של היו"ר החדש מכניסה, לטענתו, את החברה, "שוב", "למערבולת". בסוף מכתבו גם עוז שומר על מראית עין של נימוס ורצון לחזור לפסי עבודה תקינים, בכותבו כי "אשמח לחזור לעבודה בשיתוף פעולה לטובת החברה, תוך הגדרת תחומי אחריות וסמכות ברורים כפי שסוכם".

כניסתו של רוזן לתפקיד יו"ר מגדל ביטוח קרתה בתחילת השנה הנוכחית, לאחר חודשים ארוכים של דחיית כניסתו לתפקיד. כבר באפריל 2020 הוחלט בדירקטוריון מגדל אחזקות על הזזת גלעד מתפקידו מתוך כוונה למנות את רוזן תחתיו. ואולם, בשל התערבות הממונה על רשות שוק ההון זה לא קרה, עד שאליהו הוזז מתפקידיו במגדל ביטוח. בעקבות העיכוב כאמור הוחלט בדירקטוריון מגדל אחזקות לתת פיצוי בגובה מיליון שקל לרוזן, על התקופה שהמתין וחיכה לכניסתו לחברה.

עוד כתבות

נמל התעופה שארל דה גול בצרפת / צילום: Shutterstock, bellena

האם בקרוב אזרחי צרפת לא יוכלו לקחת טיסות פנים קצרות?‎

בית המחוקקים הצרפתי אישר השבוע חקיקה שמבטלת טיסות פנימיות בעלות אלטרנטיבה תחבורתית יבשתית בת פחות משעתיים וחצי ● זאת בניסיון לצמצם את פליטות הפחמן בענף התעופה, אך החוק הצרפתי מעורר סערה ומצליח להרגיז גם את ארגוני הסביבה

דקר הסלעים (לוקוס) ביום התיכון / צילום: שאטרסטוק

דגי הדקר יהפכו למין מוגן מפני דיג. עם כוכבית

השרה להגנת הסביבה הכריזה על הכנסת דג "דקר אלכסנדרוני" לרשימת המינים המוגנים וש"דקר הסלעים" (לוקוס) יהפוך למין מוגן בהוראת שעה למשך שנה – אך לשיטת דייג אחת בלבד ● שני המינים הם בעלי חשיבות אקולוגית גבוהה בשל היותם טורפים, השומרים על שיווי המשקל האקולוגי בים

נשיא איראן חסן רוחאני סוקר את ההתפתחויות הגרעיניות החדשות באיראן במהלך "יום האנרגיה הגרעינית" בטהראן, שבת / צילום: Reuters, IRANIAN PRESIDENCY

שיחות הגרעין: ישראל במקום משני אחרי האינטרס האסטרטגי-כלכלי באירופה

איראן היא חלק ממשוואה, שבה לישראל יש תפקיד משני ● ארה"ב מועידה לבעלות בריתה באירופה תפקיד תיווך, לא מפני שהבנה אמריקאית־איראנית היא יעד נכסף, אלא בגלל שביידן מנסה לשקם את השותפות עם אירופה ● הבנה עם איראן תקל על ארה"ב לטפל בשתי הפצצות הגלובליות המתקתקות האחרות

סוחרים בוול סטריט / צילום: Associated Press, Colin Ziemer/New York Stock Exchange

נעילה שלילית בוול סטריט; מניית עליבאבא זינקה ב-9.3%

הנאסד"ק איבד 0.4% ● המסחר באירופה ננעל בירידות ● מיקרוסופט רוכשת את חברת הבינה המלאכותית Nuance Communications ב-19.7 מיליארד דולר ● אנבידיה השיקה מוצרים חדשים ● אינטל ירדה ב-4%

פנים בניין הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

פקקי תנועה לא רק בכבישים: הנפקות יעוכבו בשל עומס התשקיפים שהוגשו לרשות ני"ע

לנוכח זרם אדיר של 124 בקשות לאישור פרסום תשקיפי הנפקה על בסיס דוחות 2020, הודיעה רשות ני"ע לעשרות חברות כי הטיפול בבקשותיהן מתעכב ● ברבעון הראשון של השנה היו בבורסת ת"א 33 הנפקות של חברות חדשות

מפגינים בורחים אחרי שהמשטרה ירתה לעברם  גז מדמיע / צילום: Associated Press, AP Photo

כלכלת מיאנמר נמצאת בצניחה חופשית: בתי החרושת והבנקים סגורים והאינטרנט הוחשך

יותר מחודשיים אחרי שהצבא השתלט על המדינה ופתח במבצע קטלני לדיכוי הפגנות, הכלכלה קורסת ● מומחים צופים קיטון דו-ספרתי של הכלכלה שהתקדמה בעשור האחרון במיגור העוני ומשיכת השקעות זרות

אוניברסיטת תל אביב/  צילום: Shutterstock   א.ס.א.פ קרייטיב

משרד בלאנקו זכה בתקציב הפרסום והדיגיטל של אוניברסיטת ת"א

על התקציב התמודדו מספר משרדי פרסום נוספים, בעיקר כאלה שמתמחים בדיגיטל, ביניהם: מקאן וואלי מקבוצת מקאן וגו אינטראקטיב מקבוצת אדלר-חומסקי ● התקציב טופל בשנים האחרונות במשרד הפרסום טוויסטד

שכר הבכירים / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הקורונה הורידה את הכלכלה על הברכיים, אז למה שכר המנכ"לים המשיך לעלות

חבילות הפיצוי של מנכ"לים ל-2020 נמצאות על המסלול לשבור שיאים אפילו בזמן שבעלי המניות הביעו חוסר שביעות רצון מחלק מההסדרים

תמיר כהן, יו”ר ומנכ”ל שו”ב / צילום: איל יצהר

מכוונת גבוה: שיכון ובינוי ניהלה מגעים להשקעת ענק של בלאקרוק בזרוע האנרגיה שלה

הצדדים דנו באפשרות שלפיה טרם הנפקת החברה הבת שיכון ובינוי אנרגיה, תשקיע בלאקרוק סכום של כ-500 מיליון דולר במניותיה, מחציתן רכישה מידי שיכון ובינוי

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ ליועמ"ש: תחקור את ההדלפות על הפעילות הצבאית נגד איראן

שר הביטחון התייחס היום לדיווחים על מעורבות ישראלית בתקיפת המתקן הגרעיני בנתנז, להדלפות לגבי פעילות ישראל נגד איראן ולהסכם הגרעין ● "כאשר תהיה לאיראן יכולת גרעינית זה ייתן לה אפשרות להיות עוד יותר אגרסיבית באזור"

מיתוג מעסיק בעידן פוסט משבר / צילום: Shutterstock

הקרב על עובדים טובים מתחמם – והמעסיקים משקיעים

בתחילת משבר הקורונה דיברו על כך שיחסי הכוחות בין מעסיקים לעובדים משתנים לטובת המעסיקים, אבל עכשיו חברות מתקשות לגייס טאלנטים ועובדים בכל הדרגים ● מקמפיין שלטי חוצות ועד שינוי הדגשים בהטבות לעובדים - ארגונים מעדכנים את מיתוג המעסיק ● ניהול וקריירה

חיפוש אחר מאגרי גז ליד לבנון ב-2013 / צילום: Mohammed Azakir, רויטרס

לבנון: מחילים את ריבונותנו על שטחי המחלוקת עם ישראל בים התיכון

סך-הכול סופחו 1,430 קמ"ר בהצהרת הריבונות הזו ● באזור המחלוקת נמצאים כמה אתרי קידוח מתוכננים לחיפוש אחר גז טבעי שנמצא בכמויות גדולות במאגרים אחרים במזרח הים התיכון ● שר האנרגיה שטייניץ: "בלבנון מעדיפים לפוצץ את השיחות במקום לנסות ולהגיע לפתרונות מוסכמים"

ניר גלעד ומוטי רוזן / צילום: יוסי כהן, תמר מצפי

מגדל בהליכי גישור עם שני היו"רים לשעבר על כ-5.5 מיליון שקל

בגין הליך הגישור נרשמה הפרשה של 3 מיליון שקל ב-2020 ● הממונה על שוק ההון משה ברקת הבהיר לדירקטוריון מגדל ביטוח כי הוא נגד הצבתו של בעל השליטה אליהו, המכהן גם כיו"ר מגדל אחזקות, בדירקטוריון מגדל ביטוח

דיסקאברי / צילום: Shutterstock, איגור גולובניוב

אותה חברה, 2 מניות שונות ופער של עשרות אחוזים: איך זה קורה וממה צריך להיזהר?

במצב נורמלי, שתי מניות של אותה החברה אמורות לזוז באותו קצב, כי אם ייווצר פער בין שתי מניות של אותה החברה, מהר מאוד שחקנים מתוחכמים ואלגוריתמים יזהו את הפירצה ● ואז באות מניות דיסקאברי ומפריכות את האקסיומה

רוני נפתלי- מי עדן / צילום: תמר מצפי

רכבת ההרים של תלמה: לאחר ביטול ההנפקה, אלה השותפים החדשים והמסקרנים בחברת התיירות

רוני נפתלי ומור בית השקעות רוכשים שליש ממניות תלמה נסיעות ותיירות, מידי קבוצת שלמה וארז שמול, בכ-66 מיליון שקל ● העסקה משקפת לחברת התיירות שווי של כ-200 מיליון שקל

המוצר של ממיק / צילום: ממיק כירוגיה חדשנית

תחום הרובוטיקה תוסס: ממיק הישראלית גייסה 96 מיליון דולר

החברה צפויה להשיק בקרוב רובוט רפואי חדש, לאחר שקיבלה אישור FDA לטכנולוגיה שלה ● סכום הגיוס מעיד גם על התבגרות חברות המכשור הרפואי הישראליות וגם על רמת העניין ברובוטיקה רפואית, התחום שבו פועלת החברה

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בירידות: ת"א 35 איבד 0.8%, מדד הבנקים ירד ב-0.6%

אנלייט אנרגיה איבדה 2% במחזור גבוה ● אורמת ירה ב-2.2%, איי.סי.אל ירדה ב-1.3% ● מחזור המסחר הסתכם ב-1.8 מיליארד שקל

טנקים של צה"ל ברמת הגולן / צילום: Ariel Schalit, AP

מבקר המדינה: 73% משטחי האש שצה"ל היה צריך לפנות, לא פונו

לפי דוח המבקר שעוסק במערכת הביטחון, 11 מתוך 15 שטחי אש שיועדו לגריעה עבור צרכים אזרחיים בשנת 2015, טרם נגרעו בעיקר בשל אי פינוי נפלי פגזים ופצצות ● אי סגירת שטחי האימונים ע"י צה"ל פוגעת במימושן של תוכניות מתאר

חיפה / צילום: איל יצהר

נדל"ן למגורים: אזור ת"א מתקשה להתרומם - המשקיעים הציתו את חיפה

לפי דוח של הכלכלנית הראשית באוצר, מספר העסקאות ב"בירת הנדל"ן של ישראל" נמצא באחת מתקופות השפל הגדולות שלו ב-20 השנים האחרונות ● לעומת זאת המחירים הנמוכים יחסית בחיפה מושכים אליה משקיעים, שחזרו ובגדול לשוק לאחר הפחתת מס הרכישה

נפתלי בנט / צילום: אורון בן חקון

בנט לקראת פגישתו עם נתניהו: "יכולתי לשבת בכסא ראש הממשלה כבר עכשיו"

שעה קלה לפני פגישתם של ראש הממשלה ויו"ר ימינה, יצא בנט במסר מרגיע מצד אחד לנתנהו, ומצד שני לא שלל אפשרות של הקמת כל ממשלה במטרה למנוע בחירות חמישיות ● "הקרקס הזה של בחירות חמישיות מסמן לאויבים שלנו שאנחנו בהתפרקות"