גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גילה גמליאל תוקפת את האוצר בדיון על אסון הזפת: "אל תספרו בלופים"

בדיון שנערך בוועדת הפנים והסביבה של הכנסת, טענו נציגי המשרד להגנת הסביבה כי לא קיבלו בשנים האחרונות תקנים חדשים מהאוצר, ולכן גם אם כתמי הזפת היו מתגלים מראש, המשרד יכל להתמודד עם זאת באופן חלקי בלבד ● באוצר טענו כי המשרד קיבל תקנים כלליים ויכל להפנות אותם גם ליחידה הימית

הצטברות זפת על חוף הים / צילום: מרכז למחקר סביבתי חיפה
הצטברות זפת על חוף הים / צילום: מרכז למחקר סביבתי חיפה

בדיון מיוחד בנושא אסון הזפת שהתקיים היום (ג') בוועדת הפנים והסביבה של הכנסת לבקשתה של יו"ר הוועדה, ח"כ מיקי חיימוביץ', התגלעה מחלוקת קשה בין המשרד להגנת הסביבה ובין משרד האוצר בנוגע למוכנות להתמודדות עם אירועי חירום, בשל מחסור בתקנים ובתקציבים.

בבסיס הוויכוח: האם המשרד להגנת הסביבה קיבל בשנים האחרונות תקנים שהיו יכולים לשמש אותו להיערכות להתמודדות עם זיהום ים משמן.

רני עמיר, הממונה על היחידה הימית במשרד, טען בדיון כי גם אילו היו מזהים את כתם השמן שהוביל לאסון הנפט בזמן אמת, ניתן היה להתמודד עמו רק באופן חלקי, בין היתר בשל המחסור בציוד ובכוח אדם ביחידה הימית במשרד.

לדבריו, "אנחנו צריכים תחנות בנויות בחיפה ובאשקלון. עם צוותים מלאים - לפחות 10 אנשים בכל תחנה, שני כלי שייט שאחד מהם יודע לשאוב נפט מהים ואמצעים לשאיבה. אנחנו יודעים לבצע את המשימה של לצאת לים בזמן אמת כדי למזער את הנזק שיגיע לחופים. אנחנו מבקשים את זה מ-2008. אז בהחלטת הממשלה היה כתוב 10 תקנים, קיבלנו 0. ב-2012 הבטיחו לנו 10 תקנים, קיבלנו-0. ב-2019 שוב סיכום עם האוצר, ושוב קיבלנו 0".

נציגי משרד להגנת הסביבה בדיון הוסיפו כי תקציב הקרן למניעת זיהום ים משמש היום בחלקו עבור פקחים - למרות שלא זוהי מהות הקרן, ושהכסף שנמצא בו 'צבוע' בייעודו לרכישת ציוד לטיפול באירועי ים.

ואמנם, המשרד נמנע מרכישת הציוד, שכן גם בהינתן ציוד - אין בנמצא תקנים לכוח אדם שיפעיל אותו בזמן אמת. יתר על כן, למרות שבקרן הצטברו יותר מ-100 מיליון שקל, עם השנים ההזרמות לקרן פוחתות והיא עלולה להפוך גירעונית.

מחד, הזרמות הבוצה של השפד"ן פסקו וכך גם פחתה העברת הכספים לקרן, אך מאידך - אסדות הגז שנוספו כסיכון לזירה הימית, כלל לא מחויבות באגרה, בשל היעדר טיפול של המחוקק לנושא.

בשלב זה, החל ויכוח ער בין המשרד להגנת הסביבה למשרד האוצר. נציג האוצר, רותם ברמלי, אמר כי בשנים האחרונות קיבלו במשרד להגנת הסביבה 90 תקני כוח אדם והחליטו בעצמם לאילו משימות יוקצו, כך שהיו יכולים להקצות לפי שיקול דעתם תקנים ליחידה הימית ולהיערך לטיפול בזיהום ים.

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, קראה לעברו: "תראה נתונים, זה יפה מאוד לדבר מאחורי מסכה. אל תספר סיפורי בלוף. המשרד ירד בשנים האחרונות ב-23 תקנים. אתם מציגים נתון מעוות. המחסור הזה זועק לשמים".

חיימוביץ': חוסר הבנה של האוצר

לפי המשרד להגנת הסביבה, מתוך 22 תקנים שהיחידה הארצית להגנת הסביבה הימית ביקשה, משרד האוצר הבטיח שמונה. ואולם, מאז הסיכום בשנת 2018 ועד היום לא אושר תקציב מדינה, ומשום כך התקנים לא התקבלו ולא תוקצבו בתקציב המשרד.

מאז, המשרד להגנת הסביבה גייס שני עובדים על בסיס התקציב הקיים, בהסתמך על הבטחת האוצר: עובד אחד עוסק בפיקוח על אסדות הגז, והשני בתחזוקת הציוד והספינות ללחימה בזיהום ים בשמן.

מאידך, במשרד האוצר לא מתייחסים לסיכומים שבשלב זה אין יכולת לממשם בשל היעדר תקציב מדינה וחוסר יציבות פוליטית, אלא ל-90 תקנים שלדבריהם התווספו למשרד להגנת הסביבה בשנת 2016.

לפי מצבת התקנים של המשרד להגנת הסביבה שהגיעה לידי 'גלובס', בשנת 2015 היו במשרד 599 תקנים, ובשנת 2016 פחתו התקנים ל-585. בשנת 2017 אכן הייתה עלייה, אך לא של 90 תקנים; המשרד להגנת הסביבה קיבל עוד 17 תקנים, וסך התקנים עמד על 602. מאז ועד היום, בשל קיצוצים רוחביים חוזרים ונשנים, מצבת כוח האדם הצטמצמה. בשנת 2020, ישנם במשרד להגנת הסביבה 579 תקנים.

יו"ר הוועדה, ח"כ מיקי חיימוביץ', אמרה לנציגי האוצר כי מדובר במשרד "שסובל מייבוש טוטלי של תקציבים. יש כאן חוסר הבנה שלכם. אתם חוסכים, ואז גורמים לנזק שיעלה יותר לתקציב המדינה. כולנו נשלם על זה בסוף. אם חס וחלילה יהיה כאן זיהום גדול ומטורף, לא יהיו לנו מים לשתות, הילדים שלנו עשרות שנים לא יוכלו לרחוץ בים, אתם מבינים את זה?".

גמליאל הצטרפה לדבריה וטענה כי האשמה בנושא מצויה לפתחם של שרי עבר במשרד, שכן "לא הייתה מצד קודמיי מלחמה על התקנים, לא היו דרישות. אנחנו מנסים לצמצם פערים בזמן קצר. מה שנעשה בשנים האחרונות במשרד זה מחדל. הפקירו את עובדי המשרד להגנת הסביבה ולא דאגו לצרכים הנדרשים להם כדי שיוכלו להגן על הסביבה. לגבי ההתנהלות בנושא אירוע הזפת, יש הרבה אנשים טובים והמון אזרחים שהתגייסו לסייע לנו באירוע הזה, אין לי הרבה מילים טובות לומר על האוצר שלא רצה לשים שקל".

ח"כ מגיעים להצטלם בחופים אך לא לדיון בוועדה 

למרות שאסון הזפת סוקר בהרחבה לתקשורת, לרבות תמונות מתוקשרות מחוף הים של פוליטיקאים מכל סיעות הבית שהגיעו לחופים כדי לצפות בחופים מלאי הזפת, הדיון עצמו היה דל משתתפים.

השתתפו בו ח"כ מיקי חיימוביץ' שביקשה לכנס את הוועדה ולא נכללת באף רשימה לכנסת, השרה להגנת הסביבה - גילה גמליאל שביקשה להשתתף בעצמה בדיון ולא לשלוח לחזית רק את פקידי המשרד, ח"כ תמר זנדברג ממרצ, ח"כ קרן ברק מהליכוד, ח"כ יוראי להב-הרצנו מיש עתיד וח"כ עופר כסיף מהרשימה המשותפת.

חברי הכנסת שהשתתפו בדיון, הזהירו כי אירוע הזפת יכול לחזור על עצמו בסדר גודל משמעותי הרבה יותר, דוגמת אירוע שפך שמן בים. זאת, שעה שבה הסיכונים הולכים וגוברים: מצינור הנפט המתוכנן של קצא"א, לחיפושי הגז והנפט בים, אותם מתיר משרד האנרגיה. בזמן שהסיכונים הולכים ומתרבים, הרשויות לא ערוכות ולא מתוקצבות בהתאם.

"אני מרגישה שאנחנו לא מפנימים באמת את גודל האירוע שאנחנו חווים, ובעיקר לא מפנימים את האזהרה שמגיעה ביחד איתו", אמרה חיימוביץ'. "ישנן מספר תוכניות שמונחות על שולחנות משרדי הממשלה, שנועדו להפוך לדוגמה את אילת ואשקלון "לערי נפט".

"קווי התחבורה שיובילו נפט בים יגדלו באופן משמעותי וזאת לאחר שמספרם כבר גדל בעשרות אחוזים בשנים האחרונות. כאשר מוספים לזה את קידוחי הנפט והגז שנעשים בים, ואת האסונות שפקדו מקומות אחרים בעולם בקידוחים דומים, האסון הנוכחי הופך הופך לפעמון אזהרה מחריש אוזניים שפשוט אסור לנו להתעלם ממנו".

השרה גמליאל הצטרפה לדבריה, ואמרה כי היא מתנגדת לתוכנית שינוע הנפט מהאמירויות, עליה חתמה קצא"א בהסכמי אברהם. לדבריה, "אין צורך להכביר במילים על ההשלכות הסביבתיות החמורות אשר עלולות להתרחש במימי הים התיכון והים האדום, כפי שחווינו בזעיר אנפין רק בשבוע שעבר, כשנשפכו כמויות נפט קטנות לאין שיעור מאלו שאליהן אנחנו מדברים במקרה של קצא"א.

"הדברים באים לידי ביטוי בפן התכנוני, הגולל הגדלת פעילות שינוע דלקים פוסיליים במקום כה רגיש כמפרץ אילת, בהתחשב בהתרחבותה והתבססותה התיירותית של העיר אילת - במה שמצטייר כצעד בכיוון שגוי".

גמליאל הוסיפה כי "המקרה הזה צריך להדליק זרקור אדום ולהיות קריאת השכמה לשימוש באנרגיות מתחדשות. ישראל צריכה להיות המדינה המובילה בעולם בתחום הזה, ואנחנו יכולים להיות שם. אני נלחמת בתחלואות במשרדים מקבילים בממשלה שהולכים בדרך הקלה, ולא מסתכלים בראייה אסטרטגית ארוכת טווח - מבחינה סביבתית וכלכלית.

"צריך להוקיע דלקים פוסיליים מראש, ואנחנו נאבקים על זה. האפשרות להשקיע באנרגיות ירוקות, בקלינטק ובטכנולוגיות זמינות אלו דברים שיאפשרו למדינה שלנו לממש את הפוטנציאל שלה ולקדם את המדינה למקום ששם אנחנו צריכים להיות. אנחנו צריכים לנצל את המשאבים שלנו בצורה אופטימלית עבור הדורות הבאים".

עוד כתבות

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בירידות: ת"א 35 איבד 0.8%, מדד הבנקים ירד ב-0.6%

אנלייט אנרגיה איבדה 2% במחזור גבוה ● אורמת ירה ב-2.2%, איי.סי.אל ירדה ב-1.3% ● מחזור המסחר הסתכם ב-1.8 מיליארד שקל

יוסי כרמיל, מנכ"ל סלברייט / צילום: שלומי יוסף

"לא כלי ריגול": מנכ"ל סלברייט הישראלית על הדרך להנפקת הענק בוול סטריט

"אני יודע להסביר טוב את צמיחת החברה", אומר יוסי כרמיל, מנכ"ל סלברייט ● ספקית המודיעין הדיגיטלי הוותיקה והרווחית מתמזגת עתה ל-SPAC לפי 2.4 מיליארד דולר - פי 4 מהשווי שלפיו גייסה רק לפני שנתיים

נשיא איראן חסן רוחאני סוקר את ההתפתחויות הגרעיניות החדשות באיראן במהלך "יום האנרגיה הגרעינית" בטהראן, שבת / צילום: Reuters, IRANIAN PRESIDENCY

שיחות הגרעין: ישראל במקום משני אחרי האינטרס האסטרטגי-כלכלי באירופה

איראן היא חלק ממשוואה, שבה לישראל יש תפקיד משני ● ארה"ב מועידה לבעלות בריתה באירופה תפקיד תיווך, לא מפני שהבנה אמריקאית־איראנית היא יעד נכסף, אלא בגלל שביידן מנסה לשקם את השותפות עם אירופה ● הבנה עם איראן תקל על ארה"ב לטפל בשתי הפצצות הגלובליות המתקתקות האחרות

הלוגו של מיקרוסופט / צילום: Shutterstock

העסקה השנייה בגודלה בתולדות מיקרוסופט: רוכשת חברה לזיהוי דיבור בכ-20 מיליארד דולר

ענקית הטכנולוגיה רוכשת את חברת Nuance, שפיתחה טכנולוגיית זיהוי דיבור, ב-19.7 מיליארד דולר ● זו העסקה השנייה בגודלה בתולדות חברת מיקרוסופט אחרי רכישת ליקנדאין בשנת 2016 ● העסקה תושלם בסוף השנה לאחר קבלת אישורים נוספים, בהם של בעלי המניות של Nuance

אוניברסיטת תל אביב/  צילום: Shutterstock   א.ס.א.פ קרייטיב

משרד בלאנקו זכה בתקציב הפרסום והדיגיטל של אוניברסיטת ת"א

על התקציב התמודדו מספר משרדי פרסום נוספים, בעיקר כאלה שמתמחים בדיגיטל, ביניהם: מקאן וואלי מקבוצת מקאן וגו אינטראקטיב מקבוצת אדלר-חומסקי ● התקציב טופל בשנים האחרונות במשרד הפרסום טוויסטד

אמיר ברמלי / צילום: שלומי יוסף

"הוא ריסק אותי. נאלצתי לעבור לדירת שותפים בגיל 60": נפגעי אמיר ברמלי מדברים

ערעור הפרקליטות על עונשו של אמיר ברמלי בטענה כי הוא קל מדי, מציף שאלות לגבי ההשלכות על חייהם של מאות משקיעים ● האם ברמלי יצא בזול, ומה מספרים הנפגעים? ● "הצוללת" עושה סדר ● האזינו

טנקים של צה"ל ברמת הגולן / צילום: Ariel Schalit, AP

מבקר המדינה: 73% משטחי האש שצה"ל היה צריך לפנות, לא פונו

לפי דוח המבקר שעוסק במערכת הביטחון, 11 מתוך 15 שטחי אש שיועדו לגריעה עבור צרכים אזרחיים בשנת 2015, טרם נגרעו בעיקר בשל אי פינוי נפלי פגזים ופצצות ● אי סגירת שטחי האימונים ע"י צה"ל פוגעת במימושן של תוכניות מתאר

מטה גוגל בקליפורניה / צילום: Shutterstock

גוגל מעדכנת: Docs ו-Sheets חוזרים לפעילות תקינה

משתמשים ברחבי העולם דיווחו על תקלות בשירותים השונים של גוגל,בהן Drive ו-Docs ● גוגל מסרה כי "מצפים שכל המשתמשים יחזרו לשימוש רגיל בעתיד הקרוב"

דניאל בירנבאום / צילום: איל יצהר

המנכ"ל, המקורבת ופקיד הבנק החשדן שהוביל לחקירה בסודהסטרים

מנכ"ל סודהסטרים לשעבר דניאל בירנבאום ומקורבתו ועובדת החברה לשעבר איילה שרח-כהן מואשמים, בכפוף לשימוע, בשימוש במידע פנים ● גלובס חושף כיצד פקיד הבנק שבו ניהלה שרח-כהן את חשבונה, החליט לדווח עליה לרשויות

שכר הבכירים / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הקורונה הורידה את הכלכלה על הברכיים, אז למה שכר המנכ"לים המשיך לעלות

חבילות הפיצוי של מנכ"לים ל-2020 נמצאות על המסלול לשבור שיאים אפילו בזמן שבעלי המניות הביעו חוסר שביעות רצון מחלק מההסדרים

דקר הסלעים (לוקוס) ביום התיכון / צילום: שאטרסטוק

דגי הדקר יהפכו למין מוגן מפני דיג. עם כוכבית

השרה להגנת הסביבה הכריזה על הכנסת דג "דקר אלכסנדרוני" לרשימת המינים המוגנים וש"דקר הסלעים" (לוקוס) יהפוך למין מוגן בהוראת שעה למשך שנה – אך לשיטת דייג אחת בלבד ● שני המינים הם בעלי חשיבות אקולוגית גבוהה בשל היותם טורפים, השומרים על שיווי המשקל האקולוגי בים

בסיס צבאי , מגורי חיילים בנגב / צילום: איל יצהר

הוועדה שלא התכנסה 5 שנים והמיליארדים שמחכים: כך נתקע מעבר צה"ל לנגב

דוח מבקר המדינה מעלה כי המהלך האסטרטגי של המדינה שנועד להוביל לחיזוק הפריפריה ושתוקצב ב-19 מיליארד שקל, עדיין תקוע ● ועדת הסרת חסמים שהוקמה ב-2008 לא התכנסה כבר חמש שנים ● צה"ל: "ללא פתרון מקיף ושלם לאתגרי התחבורה והמעטפת לפרט, לא יהיה ניתן לספק את המענה הנדרש למשרתים, ולא יתאפשר המעבר"

תמיר כהן, יו”ר ומנכ”ל שו”ב / צילום: איל יצהר

מכוונת גבוה: שיכון ובינוי ניהלה מגעים להשקעת ענק של בלאקרוק בזרוע האנרגיה שלה

הצדדים דנו באפשרות שלפיה טרם הנפקת החברה הבת שיכון ובינוי אנרגיה, תשקיע בלאקרוק סכום של כ-500 מיליון דולר במניותיה, מחציתן רכישה מידי שיכון ובינוי

שחר בן מאיר/ צילום: יונתן בלום

לפ"מ פועלת לגיבוש כללי גילוי נאות ביחס לתוכן שיווקי ופרסום סמוי

ההודעה ניתנה במסגרת עתירה שהגיש עו"ד שחר בן מאיר, שביקש להורות ליועמ"ש וללפ"מ להסביר מדוע לא יורו לכלל משרדי הממשלה ולגורמים ממשלתיים נוספים שלא להתקשר עם כל גורם תקשורתי בעסקאות תוכן שיווקי

תעשיית ההייטק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

ההייטק סוגר רבעון: עלייה במעורבות משקיעים זרים ואף מילה על "בועה"

הרבעון הראשון של השנה שבר שיאים במדדים העיקריים של השקעות בהייטק הישראלי וסך גיוסי ההון זינק לפי IVC ומיתר ב-89% ל-5.4 מיליארד דולר ● עם זאת, הם מעריכים כי בטווח הקצר המגמה לא תימשך ● האם אכן מדובר בבועה ולמה הזרים יותר מתעניינים בשוק?

נמל התעופה שארל דה גול בצרפת / צילום: Shutterstock, bellena

האם בקרוב אזרחי צרפת לא יוכלו לקחת טיסות פנים קצרות?‎

בית המחוקקים הצרפתי אישר השבוע חקיקה שמבטלת טיסות פנימיות בעלות אלטרנטיבה תחבורתית יבשתית בת פחות משעתיים וחצי ● זאת בניסיון לצמצם את פליטות הפחמן בענף התעופה, אך החוק הצרפתי מעורר סערה ומצליח להרגיז גם את ארגוני הסביבה

ניר גלעד ומוטי רוזן / צילום: יוסי כהן, תמר מצפי

מגדל בהליכי גישור עם שני היו"רים לשעבר על כ-5.5 מיליון שקל

בגין הליך הגישור נרשמה הפרשה של 3 מיליון שקל ב-2020 ● הממונה על שוק ההון משה ברקת הבהיר לדירקטוריון מגדל ביטוח כי הוא נגד הצבתו של בעל השליטה אליהו, המכהן גם כיו"ר מגדל אחזקות, בדירקטוריון מגדל ביטוח

מרים פיירברג / צילום: איל יצהר

תג המחיר של עיריית נתניה: לא קיבלה נדל"ן מניב על החוף, ורוצה להעביר אותו לאחריות המדינה

עיריית נתניה פנתה לבג"ץ נגד מדינת ישראל, בדרישה לקבוע בצו כי האחריות לתחזוקתם ולהפעלתם השוטפת של חופי הרחצה היא של משרד הפנים ● "העירייה ניסתה להקטין את הגירעון הנגרם בשל תחזוקת הרצועה ופנתה למוסדות התכנון הארציים ומשרדי הממשלה להקים ברצועת החוף פרויקטים כלכליים מניבים, אך כל בקשותיה נדחו"

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ ליועמ"ש: תחקור את ההדלפות על הפעילות הצבאית נגד איראן

שר הביטחון התייחס היום לדיווחים על מעורבות ישראלית בתקיפת המתקן הגרעיני בנתנז, להדלפות לגבי פעילות ישראל נגד איראן ולהסכם הגרעין ● "כאשר תהיה לאיראן יכולת גרעינית זה ייתן לה אפשרות להיות עוד יותר אגרסיבית באזור"

יעל אלמוג זכאי ועופר מילר / צילום: שלומי יוסף, תמר מצפי

גיתם BBDO מקימה עם עופר מילר קרן להשקעות בסטארט-אפים

הקרן החדשה תתמקד בהשקעה בנושאים כמו אדטק, איקומרס, רשתות חברתיות, אפליקציות ופיתוחים לרשתות קמעונאיות