גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"עסקים מלוכלכים באנרגיה נקיה'"? שורטיסט מאשים את אורמת ב"תרבות של שחיתות"

חברת ההשקעות הינדנבורג טוענת לשחיתות מול אנשי ממשל במדינות שונות, שהניבה רווחים יוצאי דופן ● מזכירה את מעורבותם של בכירי אורמת - רווית ברניב וחזי קטן - בפרשת השוחד של שיכון ובינוי ● אורמת הודפת את הטענות כ"מטעות ושקריות", אך הזיזה את קטן מתפקיד קצין הציות הראשי, והודיעה כי ברניב לא תמונה מחדש לדירקטורית

מנכ"ל אורמת, דורון בלשר / צילום: ניר סלקמן
מנכ"ל אורמת, דורון בלשר / צילום: ניר סלקמן

חברת השקעות המתמחה בשורטים פרסמה דוח חמור על חברת האנרגיה הגיאותרמית אורמת; אורמת מצידה מסרה כי טענות הקרן אינן מדויקות ואף שקריות, אך דיווחה ש"הזיזה" מתפקידו את אחד מהבכירים שהקרן הזכירה בדוח שלה, והודיעה שדירקטורית נוספת שהוזכרה בדוח לא תתמודד לכהונה נוספת בדירקטוריון.

חברת ההשקעות היא Hindenburg Research מארה"ב, והיא פרסמה דוח על אורמת תחת הכותרת "אורמת: עסקים מלוכלכים באנרגיה נקייה". אנשי הינדנבורג כתבו כי "אורמת הייתה מעורבת במה שאנחנו מאמינים שהן פעילויות נרחבות ומערכתיות של שחיתות בינלאומית".

הם מזכירים שניים מאנשי אורמת שיוגש נגדם כתב אישום בכפוף לשימוע, בשל מעורבותם בפרשת תשלומי השוחד של חברת שיכון ובינוי במדינות זרות - יחזקאל (חזי) קטן, היועץ המשפטי של אורמת וקצין הציות הראשי (Compliance), והדירקטורית רווית ברניב.

קטן היה יועץ משפטי בשיכון ובינוי בשנים 2006-2018, וברניב כיהנה כיו"ר הדירקטוריון. בהקשר של השניים האלה, כותבים בהינדנבורג, "אורמת בחרה לא לדווח על כך"; הם מזכירים גם שהמנכ"ל של אורמת, דורון בלשר, היה בעברו סמנכ"ל הכספים של שיכון ובינוי, אך מסייגים: "לא ברור אם גם בלשר עומד בפני סיכון לכתב אישום". 

נדגיש כי שמו של בלשר כלל לא הוזכר בהחלטת הפרקליטות והוא אינו מעורב בנושא.

בתגובה מסרה אורמת, כי "החברה מודעת לטענות הנחקרות בישראל ביחס לרווית ברניב, חברת דירקטוריון אורמת, וחזי קטן, היועץ המשפטי של החברה וקצין ציות ראשי. התביעות קשורות לעבודתם של גב' ברניב ומר קטן בחברה אחרת, טרם הצטרפותם לאורמת, וטענות אלה נותרו כפופות לשימוע ואורמת עוקבת אחרי התהליך מקרוב".

אורמת הוסיפה כי בשבוע שעבר (ב-24 בפברואר) החליט הדירקטוריון "שנכון יהיה להעביר ממר קטן את האחריות של קצין ציות ראשי לחבר הנהלה אחר, עד שהדברים יתבהרו. בנוסף, גב' ברניב מאמינה כי תשומת לב המשקיעים צריכה להיות ממוקדת בביצועים החזקים של אורמת ובעסקאות העתידיות. לפיכך, היא החליטה שלא להציע את עצמה לבחירה באסיפה השנתית שצפויה במאי השנה".

"תרומה לא פרופורציונלית לשורה התחתונה"

בהינדנבורג התייחסו לא רק לקטן ולברניב, אלא הוסיפו טענות נוספות בנוגע לאורמת. לדבריהם, יש להם עדויות על שחיתות של אורמת מול אנשי ממשל במדינות שונות. הם מציינים כי מגזר החשמל, התורם כ-70% מרווחי החברה, מבוצע ברובו במדינות כמו קניה, גואטמלה והונדורס. לדוגמה, הם טוענים כי עובדים לשעבר ושותפים עסקיים חשפו כיצד החברה מנתבת מכירת נכסי אנרגיה בגואטמלה באמצעות צד שלישי שאינו ידוע.

אותה חברה חולקת כתובת עם חברות בנות של אורמת, ואף הוקמה על-ידי בכיר לשעבר באורמת שמכהן כיועץ לחברה. בהינדנבורג מציינים כי מסמכים רשמיים של ממשלת גואטמלה מצביעים על כך שאותה חברה העבירה זכויות לשני בכירי ממשל שהיו אחראים לאישור העסקאות של אורמת במדינה.

באשר לפעילות בקניה, כותבים בהינדנבורג, פעילות זו תרמה באופן לא פרופורציונלי לשורה התחתונה של החברה, כ-41% מהרווח הנקי שלה ב-2020. הלקוחה שלה שם היא חברת החשמל של המדינה.

"איש עסקים שמחובר לפוליטיקה הודה בפנינו שהוא 'פותח דלתות' לאורמת בקניה, ואישר לה פרויקט לאחר פגישה אישית עם הנשיא לשעבר של קניה, שנחשב לדבריהם למושחת. "אנו מציגים מסמכים שמראים שאורמת שילמה לקבלנים בקניה הקשורים לגורמי ממשל מושחתים", מציינים בהינדנבורג. לדבריהם, מנכ"לי הלקוחה של אורמת בקניה נעצרו ב-2018 יחד עם גורמים נוספים בחשד לשחיתות.

על הונדורס הם כותבים כי אורמת מחייבת את הלקוחה, חברת החשמל של המדינה, בתעריפים "לא הגיוניים כלכלית" (ללקוחה) ואף טוענים כי קבלן של החברה בהונדורס נחשד בהיותו חלק מקרטל סמים. "תרבות השחיתות של אורמת לא מוגבלת לשווקים הבינלאומיים", הם טוענים. "בארה"ב, אורמת הגיעה לפשרה בהליך של משרד המשפטים לאחר טענות על הונאה לצורך קבלת הלוואות ממשלתיות".

לפי הינדנבורג, "שחיתות היא חרב פיפיות. כמו שחברה יכולה לזכות בחוזים משתלמים בדרכים לא חוקיות, החוזים יכולים להילקח ממנה כשהם נחשפים. אנו צופים דרך רצופת מהמורות לאורמת בהמשך".

"אמות המידה האתיות הגבוהות ביותר"

אורמת נסחרת בניו יורק ובתל אביב בשווי של 4.7 מיליארד דולר. בעלת המניות הגדולה בחברה היא Orix היפנית, המחזיקה ב-19.6% מהמניות. לאחר פרסום הדוח, מניית אורמת דווקא נסחרה בעליות קלות - ייתכן שעל רקע דוח אנליסטים חיובי מצד כלכלני אופנהיימר שפורסם גם הוא באותו יום, ובו הועלה מחיר היעד למניה מ-74 דולר ל-100 דולר תוך שמירה על המלצת "תשואת יתר". לאחר מכן עברה המניה לירידות מתונות.

אורמת פרסמה בתגובה לדוח תגובה, שלפיה "הינדנבורג היא מוכרת בחסר ("שורטיסטית") מוצהרת ועצמאית אשר אנו מאמינים כי עתידה לממש, עם לקוחותיה, רווחים משמעותיים במקרה שמחיר מניית אורמת יירד. טענותיה של הינדנבורג אינן מדויקות, מטעות, שקריות ומלאות ברמיזות במטרה להטעות משקיעים".

לדברי אורמת, "זה שנים רבות שאורמת מספקת אנרגיה נקייה ומתחדשת בקניה, בהונדורס ובגואטמלה ותומכת בקהילות המקומיות. תחנות הכוח אשר בבעלותנו ממומנות על-ידי בנקים בינלאומיים מובילים, אשר מבצעים בדיקות נאותות נרחבות לחברה ופעילותה, טרם כניסתם להסכמי הלוואות. אנחנו מחויבים לנהל את כל עסקינו בהתאם לאמות המידה האתיות הגבוהות ביותר, ויש לנו מדיניות ברורה המוודאת כי אנשינו ושותפינו פועלים בהתאם לכל החוקים והתקנות הרלוונטיים".

בחברה הוסיפו כי ביצועי החברה "מראים כי היא נמצאת במסלול הנכון להמשיך ולהגדיל את פעילותה, גם בהתחשב במגפת הקורונה. בנוסף, החברה מתכוונת להמשיך לפעול בהתאם לאמות מידה אתיות גבוהות ביותר, תוך שמירה על האינטרסים של בעלי המניות שלנו".

עוד כתבות

צחי נחמיאס / צילום: לימור זפרני

צחי נחמיאס מתחיל לעבוד: מונה ליו"ר דסק"ש במקום דורון כהן

לאחרונה הושלם השלב הראשון בעסקת העברת השליטה בדסק"ש, שבו רכשו משקיעים בראשות חברת מגה אור של נחמיאס 47.4% מהמניות

יוסי כרמיל, מנכ"ל סלברייט / צילום: שלומי יוסף

"לא כלי ריגול": מנכ"ל סלברייט הישראלית על הדרך להנפקת הענק בוול סטריט

"אני יודע להסביר טוב את צמיחת החברה", אומר יוסי כרמיל, מנכ"ל סלברייט ● ספקית המודיעין הדיגיטלי הוותיקה והרווחית מתמזגת עתה ל-SPAC לפי 2.4 מיליארד דולר - פי 4 מהשווי שלפיו גייסה רק לפני שנתיים

טנקים של צה"ל ברמת הגולן / צילום: Ariel Schalit, AP

מבקר המדינה: 73% משטחי האש שצה"ל היה צריך לפנות, לא פונו

לפי דוח המבקר שעוסק במערכת הביטחון, 11 מתוך 15 שטחי אש שיועדו לגריעה עבור צרכים אזרחיים בשנת 2015, טרם נגרעו בעיקר בשל אי פינוי נפלי פגזים ופצצות ● אי סגירת שטחי האימונים ע"י צה"ל פוגעת במימושן של תוכניות מתאר

דיסקאברי / צילום: Shutterstock, איגור גולובניוב

אותה חברה, 2 מניות שונות ופער של עשרות אחוזים: איך זה קורה וממה צריך להיזהר?

במצב נורמלי, שתי מניות של אותה החברה אמורות לזוז באותו קצב, כי אם ייווצר פער בין שתי מניות של אותה החברה, מהר מאוד שחקנים מתוחכמים ואלגוריתמים יזהו את הפירצה ● ואז באות מניות דיסקאברי ומפריכות את האקסיומה

ממלא מקום הממונה על התקציבים יוגב גרדוס / צילום: מתן פורטנוי

לא רק הבנק הדיגיטלי: האוצר ובנק ישראל צופים עוד שחקנים שיסתייעו בלשכת שירותי מחשוב בנקאיים

הבנק הדיגיטלי הראשון יצא בחודש שעבר בפיילוט ואגודת האשראי אופק קיבלה אישור מרשות שוק ההון ● בכך החלה הפעילות גם של לשכת המחשוב שהוקמה על ידי TCS , שזכתה במענק מהמדינה כבר לפני כשנתיים

המוצר של ממיק / צילום: ממיק כירוגיה חדשנית

תחום הרובוטיקה תוסס: ממיק הישראלית גייסה 96 מיליון דולר

החברה צפויה להשיק בקרוב רובוט רפואי חדש, לאחר שקיבלה אישור FDA לטכנולוגיה שלה ● סכום הגיוס מעיד גם על התבגרות חברות המכשור הרפואי הישראליות וגם על רמת העניין ברובוטיקה רפואית, התחום שבו פועלת החברה

יעל אלמוג זכאי ועופר מילר / צילום: שלומי יוסף, תמר מצפי

גיתם BBDO מקימה עם עופר מילר קרן להשקעות בסטארט-אפים

הקרן החדשה תתמקד בהשקעה בנושאים כמו אדטק, איקומרס, רשתות חברתיות, אפליקציות ופיתוחים לרשתות קמעונאיות

6 מיליון משתמשים חדשים לפלטפורמת המטבעות הדיגיטליים של אפליקציית המסחר / צילום: Shutterstock

כמעט פי 6 תוך רבעון: מספר סוחרי הקריפטו ברובין הוד הגיע ל-9.5 מיליון

רק בחודשים ינואר-פברואר הצטרפו 6 מיליון משתמשים חדשים לפלטפורמת המטבעות הדיגיטליים של אפליקציית המסחר, בה ניתן לסחור בשבעה סוגי מטבעות, בהם ביטקוין, את'ריום ולייטקוין ● והשבוע צפויה coinbase, המנהלת את בורסת הביטקוין הגדולה בארה"ב, להנפיק את מניותיה בנאסד"ק

שר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

סממני ההתאוששות במשק? לראשונה מזה חודשים הגירעון יורד - עומד על 12.1% מהתוצר

הגירעון המצטבר ב-12 החודשים האחרונים עומד על כ-12.1% מהתוצר, לעומת כ-12.4% מהתוצר בחודש פברואר ● במרץ נמדד גירעון בסך של כ-11.4 מיליארד שקל

מבואות דרומיים / הדמיה: OLIN

חברת רמי שבירו זכתה במכרז "דירה להשכיר" להקמת 335 יח"ד בחיפה

הפרויקט במבואות דרומיים ב' בחיפה כולל יחידות דיור להשכרה ארוכת-טווח למשך 20 שנה, כאשר 25% מהדירות מיועדות לדיור בשכר דירה מופחת לזכאים, ו-75% מהדירות יושכרו לשוק החופשי ● חברת רמי שבירו תשלם 118 מיליון שקל על שטח של כ-2.5 דונם

דקר הסלעים (לוקוס) ביום התיכון / צילום: שאטרסטוק

דגי הדקר יהפכו למין מוגן מפני דיג. עם כוכבית

השרה להגנת הסביבה הכריזה על הכנסת דג "דקר אלכסנדרוני" לרשימת המינים המוגנים וש"דקר הסלעים" (לוקוס) יהפוך למין מוגן בהוראת שעה למשך שנה – אך לשיטת דייג אחת בלבד ● שני המינים הם בעלי חשיבות אקולוגית גבוהה בשל היותם טורפים, השומרים על שיווי המשקל האקולוגי בים

אילן ישועה / צילום: אורן בן חקון

אילן ישועה בעדותו: "העברתי ראיון עם נתניהו לניר חפץ כדי שיערוך אותו"

ביום הרביעי לעדותו במשפט נתניהו תיאר מנכ"ל אתר "וואלה" לשעבר כיצד נענה לדרישותיהם של שאול ואיריס אלוביץ' להטות את הסיקור לטובת רה"מ ● בתכתובת עם עורך האתר שהוצגה בביהמ"ש, כתב ישועה: "הבוס הנחה אותי לתת סיוע ארטילרי מלא" ● ישועה הסביר: "סמוך לבחירות 2015 הוריתי לעורך לאשר מולי מראש כל כתבה רגישה"

חיפוש אחר מאגרי גז ליד לבנון ב-2013 / צילום: Mohammed Azakir, רויטרס

לבנון: מחילים את ריבונותנו על שטחי המחלוקת עם ישראל בים התיכון

סך-הכול סופחו 1,430 קמ"ר בהצהרת הריבונות הזו ● באזור המחלוקת נמצאים כמה אתרי קידוח מתוכננים לחיפוש אחר גז טבעי שנמצא בכמויות גדולות במאגרים אחרים במזרח הים התיכון ● שר האנרגיה שטייניץ: "בלבנון מעדיפים לפוצץ את השיחות במקום לנסות ולהגיע לפתרונות מוסכמים"

תמיר כהן, יו”ר ומנכ”ל שו”ב / צילום: איל יצהר

מכוונת גבוה: שיכון ובינוי ניהלה מגעים להשקעת ענק של בלאקרוק בזרוע האנרגיה שלה

הצדדים דנו באפשרות שלפיה טרם הנפקת החברה הבת שיכון ובינוי אנרגיה, תשקיע בלאקרוק סכום של כ-500 מיליון דולר במניותיה, מחציתן רכישה מידי שיכון ובינוי

מפגינים בורחים אחרי שהמשטרה ירתה לעברם  גז מדמיע / צילום: Associated Press, AP Photo

כלכלת מיאנמר נמצאת בצניחה חופשית: בתי החרושת והבנקים סגורים והאינטרנט הוחשך

יותר מחודשיים אחרי שהצבא השתלט על המדינה ופתח במבצע קטלני לדיכוי הפגנות, הכלכלה קורסת ● מומחים צופים קיטון דו-ספרתי של הכלכלה שהתקדמה בעשור האחרון במיגור העוני ומשיכת השקעות זרות

רן גוראון, מנכ"ל בזק בינלאומי, פלאפון ויס / צילום: שלומי יוסף

רשות התחרות אישרה לחברות-הבנות בבזק למכור חבילות טריפל בהנחה

הרשות הודיעה כי על רקע התגברות התחרות וכניסת שחקנים חדשים לשוק הטלוויזיה, אין סיבה להמשיך ולהגביל את yes

ברקת, סער, ביטן וקרעי / צילום: איל יצהר, AP, דני שם טוב-דוברות הכנסת

ההוצאות של הח"כים נחשפות: מי שילם 47 אלף שקל על סרטונים ומי השיאנים

טלפונים משוכללים, חבילות מסרונים וקידום בפייסבוק בעשרות אלפי שקלים: נתונים שהגיעו לידי גלובס מהתנועה לחופש המידע חושפים על מה הוציאו חברי הכנסת את התקציב העומד לרשותם מסעיף הקשר עם הציבור בשנת 2020 ● הנה כמה דוגמאות מעניינות

דניאל בירנבאום / צילום: איל יצהר

המנכ"ל, המקורבת ופקיד הבנק החשדן שהוביל לחקירה בסודהסטרים

מנכ"ל סודהסטרים לשעבר דניאל בירנבאום ומקורבתו ועובדת החברה לשעבר איילה שרח-כהן מואשמים, בכפוף לשימוע, בשימוש במידע פנים ● גלובס חושף כיצד פקיד הבנק שבו ניהלה שרח-כהן את חשבונה, החליט לדווח עליה לרשויות

סוחרים בוול סטריט / צילום: Associated Press, Colin Ziemer/New York Stock Exchange

נעילה שלילית בוול סטריט; מניית עליבאבא זינקה ב-9.3%

הנאסד"ק איבד 0.4% ● המסחר באירופה ננעל בירידות ● מיקרוסופט רוכשת את חברת הבינה המלאכותית Nuance Communications ב-19.7 מיליארד דולר ● אנבידיה השיקה מוצרים חדשים ● אינטל ירדה ב-4%

חנן מלצר / צילום: אמיל סלמן-הארץ

השופט חנן מלצר נפרד מביהמ"ש העליון: "מקווה כי עצמאות הרשות השופטת תישמר"

בנאום הפרישה שלו אמר מלצר כי "על ביהמ"ש העליון להיות מעוזו האחרון של האזרח בריבו עם השלטון", וסיים בקריאה ש"ראוי שראשי הרשויות האחרות וכן הציבור יפנימו את המסר כי שופטים על ישראל מביאים לשקט, לשלום ולשלווה על ישראל"