גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הסטוק של יוחננוף: למה כולם רוצים להחזיק רשת של מוצרים מוזלים?

בעקבות ההצלחה המסחררת של הנפקת מקס סטוק, יוחננוף תרכוש מניות של הרשת המתחרה זול סטוק לפי שווי חברה של 90 מיליון שקל ● בכוונת יוחננוף להנפיק בעתיד את רשת המוצרים המוזלים לבית לפי שווי גבוה פי שלושה, אך שחזור ההצלחה של מקס סטוק עשוי להיות מאתגר בענף רווי התחרות

סניף זול סטוק. בעיגול: איתן יוחננוף / צילום: תמונה פרטית, תמר מצפי
סניף זול סטוק. בעיגול: איתן יוחננוף / צילום: תמונה פרטית, תמר מצפי

שוק חנויות הסטוק רותח, ורשת המזון יוחננוף חולמת לשחזר את האקזיט החלומי שעשתה אשתקד זהבית כהן עם הנפקת רשת מקס סטוק בבורסה בתל אביב. יוחננוף סיכמה על רכישת השליטה (50.1%) ברשת החנויות המוזלת זול סטוק תמורת 45 מיליון שקל.

העסקה מתבצעת לפי שווי של 90 מיליון שקל לזול סטוק (מכפיל 10 על הרווח ב-2020). זול סטוק פועלת בתחום המוצרים המוזלים לבית, ובכוונת יוחננוף להנפיק אותה בעתיד לפי שווי של 300 מיליון שקל (אחרי הכסף). עם השלמת העסקה תעמיד יוחננוף לזול סטוק קו אשראי של 30 מיליון שקל.

ככל שתושלם העסקה, רשת יוחננוף, שמוביל הבעלים איתן יוחננוף, תשתלט על הרשת, שמפעילה 51 חנויות (חלקן באמצעות זכיינים) אשר הציגה הכנסות של 71 מיליון שקל ורווח נקי של כ-9 מיליון שקל ב-2020. הרכישה תמומן ממקורותיה העצמיים של יוחננוף.

יוחננוף, רשת מזון צומחת הנסחרת בבורסה בשווי של קרוב ל-2 מיליארד שקל, מבקשת ליהנות מהמומנטום החיובי שממנו נהנה ענף הסטוקים, שבא לידי ביטוי, כאמור, בהנפקה המוצלחת של מקס סטוק אשתקד לפי שווי אדיר של 1.7 מיליארד שקל - גבוה ביותר מפי חמישה מהשווי שלפיו רכשה קרן AMI שמובילה זהבית כהן את השליטה ברשת בשנת 2017. בהנפקה מכרו הקרן ומייסדי הרשת מניות מקס סטוק בכחצי מיליארד שקל.

הצעד של יוחננוף מצטרף גם לזה של קבוצת האופנה פוקס שבשליטת הראל ויזל, המתכוונת להביא לישראל מגה-חנויות סטוק (בגודל שמזכיר חנויות איקאה) תחת השם ג'מבו (מותג יווני).

באמצעות השקעתה בזול סטוק תרחיב יוחננוף את הפריסה הפיזית שלה מ-28 חנויות מזון, בעוד עשרות נקודות מכירה, ויוחננוף מפרטת כי מדיניות חלוקת הדיבידנדים מהחברה הנרכשת תהיה של 30% לפחות מהרווחים בכל שנה.

 

ונונו וכוכבי ימשיכו לנהל את הרשת

יוחננוף תרכוש את המניות מארבעת בעלי המניות הקיימים של קבוצת זול סטוק, כך שלאחר הרכישה יישארו מלבדה כבעלי מניות ברשת אדיר ונונו (כ-29.95%) וסהר כוכבי (כ-19.95%). ונונו וכוכבי ימשיכו לנהל את הרשת ויהיו זכאים למענק בגין תוצאות.

"מבחינת יוחננוף מדובר בעסקה שהיא 'כסף קטן', אבל זה מפעיל לאנליסטים את הדמיון ונותן הצדקה למכפילים גבוהים", אמרו היום גורמים בענף המזון על רקע העסקה, שככל הידוע נבחנה על-ידי גורמים נוספים בענף המזון, שנרתעו מהעובדה שהרשת פועלת בשיטה של זיכיונות.

תחום החנויות המוזלות לבית ריכז תשומת לב עוד הרבה לפני פרוץ מגפת הקורונה בישראל, אך קשה להתעלם מכך שחנויות הסטוק קיבלו זריקת מרץ נוספת במהלך השנה האחרונה דווקא הודות לתקופות הסגר, שבהן המשיכו לפעול באין מפריע, לצדן של חנויות המזון והפארם, בתור חנויות החיוניות לתחזוקת הבית. זאת בעוד שמתחרות שלהן בתחומים כמו צעצועים או חנויות עיצוב לבית נותרו סגורות תחת מגבלות הסגר.

יוחננוף מצהירה היום, כי היא "רואה בכניסה לשוק המכירות הקמעוניות של מוצרים לבית הזדמנות משמעותית לצמיחה", וכי מטרתה היא להגדיל את פעילות המותג זול סטוק בשיעור ניכר, בין היתר באמצעות הגדלת שיעור המוצרים המיובאים על-ידי זול הפצה, ביצוע שיתופי פעולה בין המותג "זול סטוק" למותג "יוחננוף", פתיחה מהירה של חנויות נוספות, וכן הצפת ערך תוך בחינת השוק לקראת הנפקה עתידית. 

פעלה בתקופת הסגרים, בדומה למקס סטוק

זול סטוק, שהוקמה ב-2014, פועלת באמצעות חברות בנות וזכייניים. הרשת מפעילה 51 חנויות בפריסה ארצית, מתוכן 12 חנויות בבעלות מלאה או חלקית, ו-39 חנויות בזכיינות, והיא מתכננת לפתוח עד סוף מאי עשר חנויות נוספות.

בדומה למקס סטוק, גם זול סטוק עוסקת בממכר קמעוני של מוצרים לבית ומוצרים נוספים במחירים מוזלים. הרשת מייבאת ומוכרת בחנויות מוצרים מסוגים שונים, כגון ציוד לתלמידים, כלי בית, כלים חד-פעמיים, מוצרי פלסטיק, כלי אחסון, מוצרי ניקיון, צעצועים, מתנות, חפצי נוי, מוצרי אחסון, כלי מטבח ועוד. הרשת נהנתה מכך שבדומה למקס סטוק היא פעלה בתקופת הסגרים כרשת המוכרת מוצרים חיוניים לתחזוקת הבית.

אך האם יוחננוף תוכל לשחזר את ההצלחה של זהבית כהן במקס סטוק? כבר עתה, עוד לפני הכניסה של פוקס לתחום, מדובר בענף רווי תחרות. בניגוד לזול סטוק, מקס סטוק הונפקה בתור השחקנית הגדולה והמוכרת ביותר בענף ואף הפכה שם נרדף לפעילות התחום כולו, כך שתג המחיר הגבוה שלה נסמך מאוד על היותה מובילת שוק.

מקס סטוק פועלת בסדרי גודל אחרים לחלוטין מאלה של זול סטוק. המחזור של מקס סטוק עמד בתשעת החודשים הראשונים של 2020 על 734 מיליון שקל, עם שיעור רווחיות תפעולית של כ-15% ורווח נקי של כ-53 מיליון שקל. מחזור המכירות השנתי של זול סטוק ב-2020 כולה עמד על 71 מיליון שקל (230 מיליון כולל פעילות הזכיינים), עם רווח נקי של כ-9 מיליון שקל. שיעור הרווח התפעולי של זול סטוק הוא 17%, לעומת 15% במקס סטוק.

כך או כך, בשנים האחרונות התחום תוסס ושחקניות נוספות מרחיבות את הפריסה שלהן: ביניהן רשת הסטוק, אשר לה מחזור שנתי מוערך של כ-200 מיליון שקל, כשלצידה פועלת גם רשת ג'מבו סטוק עם מחזור של כ-71 מיליון שקל. בנוסף להן פועלות בתחום גם שחקניות עם מותגים בינלאומיים עם רמת מחיר ואיכות שנתפסת כגבוהה יותר, ביניהן דייסו יפן (שבבעלות ג'ורג' חורש) ומיניסו, שאליה נכנסו כשותפים גם פועלים שוקי הון ופנינסולה מקבוצת מיטב דש.

זול סטוק

תחום פעילות: מוצרים מוזלים לבית ● מבנה הבעלות החדש: יוחננוף (כ-50.1%), אדיר ונונו (כ-29.95%) סהר כוכבי (כ-19.95%) ● 50 חנויות ● 200 עובדים (כולל זכיינים - מעל 500)● תוצאות 2020: מכירות - 71 מיליון שקל (+27%) רווח נקי - 8.7 מיליון שקל

עוד כתבות

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בירידות: ת"א 35 איבד 0.8%, מדד הבנקים ירד ב-0.6%

אנלייט אנרגיה איבדה 2% במחזור גבוה ● אורמת ירה ב-2.2%, איי.סי.אל ירדה ב-1.3% ● מחזור המסחר הסתכם ב-1.8 מיליארד שקל

עירא פלטי / צילום: איל יצהר

שינויים בסרגון: המנכ"ל עירא פלטי יפרוש מתפקידו בחודש יולי

פלטי יוחלף על-ידי דורון ארזי וימונה לתפקיד סגן יו"ר הדירקטוריון של סרגון

המוצר של ממיק / צילום: ממיק כירוגיה חדשנית

תחום הרובוטיקה תוסס: ממיק הישראלית גייסה 96 מיליון דולר

החברה צפויה להשיק בקרוב רובוט רפואי חדש, לאחר שקיבלה אישור FDA לטכנולוגיה שלה ● סכום הגיוס מעיד גם על התבגרות חברות המכשור הרפואי הישראליות וגם על רמת העניין ברובוטיקה רפואית, התחום שבו פועלת החברה

מטה גוגל בקליפורניה / צילום: Shutterstock

גוגל מעדכנת: Docs ו-Sheets חוזרים לפעילות תקינה

משתמשים ברחבי העולם דיווחו על תקלות בשירותים השונים של גוגל,בהן Drive ו-Docs ● גוגל מסרה כי "מצפים שכל המשתמשים יחזרו לשימוש רגיל בעתיד הקרוב"

מפגינים בורחים אחרי שהמשטרה ירתה לעברם  גז מדמיע / צילום: Associated Press, AP Photo

כלכלת מיאנמר נמצאת בצניחה חופשית: בתי החרושת והבנקים סגורים והאינטרנט הוחשך

יותר מחודשיים אחרי שהצבא השתלט על המדינה ופתח במבצע קטלני לדיכוי הפגנות, הכלכלה קורסת ● מומחים צופים קיטון דו-ספרתי של הכלכלה שהתקדמה בעשור האחרון במיגור העוני ומשיכת השקעות זרות

ורדה וירט ליבנה שופטת / צילום: הנהלת בתי המשפט

הענקתם שירות כקבלן חיצוני ובדיעבד הוגדרתם כשכירים: כך יחושב הפיצוי שתקבלו

ביה"ד הארצי לעבודה קבע הלכה חדשה בנוגע לפיצוי שיינתן בגין הפערים בין השכר כקבלן לבין השכר כעובד שכיר, הכולל גם זכויות סוציאליות

יוסי כרמיל, מנכ"ל סלברייט / צילום: שלומי יוסף

"לא כלי ריגול": מנכ"ל סלברייט הישראלית על הדרך להנפקת הענק בוול סטריט

"אני יודע להסביר טוב את צמיחת החברה", אומר יוסי כרמיל, מנכ"ל סלברייט ● ספקית המודיעין הדיגיטלי הוותיקה והרווחית מתמזגת עתה ל-SPAC לפי 2.4 מיליארד דולר - פי 4 מהשווי שלפיו גייסה רק לפני שנתיים

סוחרים בוול סטריט / צילום: Associated Press, Colin Ziemer/New York Stock Exchange

נעילה שלילית בוול סטריט; מניית עליבאבא זינקה ב-9.3%

הנאסד"ק איבד 0.4% ● המסחר באירופה ננעל בירידות ● מיקרוסופט רוכשת את חברת הבינה המלאכותית Nuance Communications ב-19.7 מיליארד דולר ● אנבידיה השיקה מוצרים חדשים ● אינטל ירדה ב-4%

ניר גלעד ומוטי רוזן / צילום: יוסי כהן, תמר מצפי

מגדל בהליכי גישור עם שני היו"רים לשעבר על כ-5.5 מיליון שקל

בגין הליך הגישור נרשמה הפרשה של 3 מיליון שקל ב-2020 ● הממונה על שוק ההון משה ברקת הבהיר לדירקטוריון מגדל ביטוח כי הוא נגד הצבתו של בעל השליטה אליהו, המכהן גם כיו"ר מגדל אחזקות, בדירקטוריון מגדל ביטוח

צחי נחמיאס / צילום: לימור זפרני

צחי נחמיאס מתחיל לעבוד: מונה ליו"ר דסק"ש במקום דורון כהן

לאחרונה הושלם השלב הראשון בעסקת העברת השליטה בדסק"ש, שבו רכשו משקיעים בראשות חברת מגה אור של נחמיאס 47.4% מהמניות

אמיר ברמלי / צילום: שלומי יוסף

"הוא ריסק אותי. נאלצתי לעבור לדירת שותפים בגיל 60": נפגעי אמיר ברמלי מדברים

ערעור הפרקליטות על עונשו של אמיר ברמלי בטענה כי הוא קל מדי, מציף שאלות לגבי ההשלכות על חייהם של מאות משקיעים ● האם ברמלי יצא בזול, ומה מספרים הנפגעים? ● "הצוללת" עושה סדר ● האזינו

תמיר כהן, יו”ר ומנכ”ל שו”ב / צילום: איל יצהר

מכוונת גבוה: שיכון ובינוי ניהלה מגעים להשקעת ענק של בלאקרוק בזרוע האנרגיה שלה

הצדדים דנו באפשרות שלפיה טרם הנפקת החברה הבת שיכון ובינוי אנרגיה, תשקיע בלאקרוק סכום של כ-500 מיליון דולר במניותיה, מחציתן רכישה מידי שיכון ובינוי

דקר הסלעים (לוקוס) ביום התיכון / צילום: שאטרסטוק

דגי הדקר יהפכו למין מוגן מפני דיג. עם כוכבית

השרה להגנת הסביבה הכריזה על הכנסת דג "דקר אלכסנדרוני" לרשימת המינים המוגנים וש"דקר הסלעים" (לוקוס) יהפוך למין מוגן בהוראת שעה למשך שנה – אך לשיטת דייג אחת בלבד ● שני המינים הם בעלי חשיבות אקולוגית גבוהה בשל היותם טורפים, השומרים על שיווי המשקל האקולוגי בים

דיסקאברי / צילום: Shutterstock, איגור גולובניוב

אותה חברה, 2 מניות שונות ופער של עשרות אחוזים: איך זה קורה וממה צריך להיזהר?

במצב נורמלי, שתי מניות של אותה החברה אמורות לזוז באותו קצב, כי אם ייווצר פער בין שתי מניות של אותה החברה, מהר מאוד שחקנים מתוחכמים ואלגוריתמים יזהו את הפירצה ● ואז באות מניות דיסקאברי ומפריכות את האקסיומה

התעשייה האווירית / צילום: יעקב סער - לע"מ

התערבות חריגה של המנכ"ל לשעבר והליכים לא תקינים: חגיגת המינויים בתעשייה האווירית נחשפת

דוח מבקר המדינה מגלה כי בבדיקה של הליכי מינוי המנהלים הבכירים בתע"א בתקופה שבין ינואר 2017 לינואר 2019 מונו כמעט מחצית מסגל הניהול הבכיר בחברה, אך במקרים רבים בהליכים לא תקינים ● בין היתר: נקודות שהוענקו בטעות ותקלות בחישוב ● התעשייה האווירית: "החברה בחנה את ההמלצות השונות ויישמה אותן ככל שנדרשה"

אילן ישועה / צילום: אורן בן חקון

אילן ישועה בעדותו: "העברתי ראיון עם נתניהו לניר חפץ כדי שיערוך אותו"

ביום הרביעי לעדותו במשפט נתניהו תיאר מנכ"ל אתר "וואלה" לשעבר כיצד נענה לדרישותיהם של שאול ואיריס אלוביץ' להטות את הסיקור לטובת רה"מ ● בתכתובת עם עורך האתר שהוצגה בביהמ"ש, כתב ישועה: "הבוס הנחה אותי לתת סיוע ארטילרי מלא" ● ישועה הסביר: "סמוך לבחירות 2015 הוריתי לעורך לאשר מולי מראש כל כתבה רגישה"

תעשיית ההייטק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

ההייטק סוגר רבעון: עלייה במעורבות משקיעים זרים ואף מילה על "בועה"

הרבעון הראשון של השנה שבר שיאים במדדים העיקריים של השקעות בהייטק הישראלי וסך גיוסי ההון זינק לפי IVC ומיתר ב-89% ל-5.4 מיליארד דולר ● עם זאת, הם מעריכים כי בטווח הקצר המגמה לא תימשך ● האם אכן מדובר בבועה ולמה הזרים יותר מתעניינים בשוק?

רוני נפתלי- מי עדן / צילום: תמר מצפי

רכבת ההרים של תלמה: לאחר ביטול ההנפקה, אלה השותפים החדשים והמסקרנים בחברת התיירות

רוני נפתלי ומור בית השקעות רוכשים שליש ממניות תלמה נסיעות ותיירות, מידי קבוצת שלמה וארז שמול, בכ-66 מיליון שקל ● העסקה משקפת לחברת התיירות שווי של כ-200 מיליון שקל

NVIDIA Grace – מעבד (CPU) המיועד למרכזי נתונים ומבוסס על ליבות ARM / צילום: באדיבות NVIDIA

אנבידיה משיקה: מעבד מרכזי לדאטה סנטרים, ענן גיימינג, וערכת פיתוח למחשב קוונטי

ענקית שבבי הבינה המלאכותית והגרפיקה חשפה בכנס הבינה המלאכותית השנתי GTC 2021 שורה ארוכה של מוצרים וטכנולוגיות מתקדמות ● הכריזה על מעבד (CPU) ראשון למרכזי נתונים המבוסס על ליבות ARM

מיתוג מעסיק בעידן פוסט משבר / צילום: Shutterstock

הקרב על עובדים טובים מתחמם – והמעסיקים משקיעים

בתחילת משבר הקורונה דיברו על כך שיחסי הכוחות בין מעסיקים לעובדים משתנים לטובת המעסיקים, אבל עכשיו חברות מתקשות לגייס טאלנטים ועובדים בכל הדרגים ● מקמפיין שלטי חוצות ועד שינוי הדגשים בהטבות לעובדים - ארגונים מעדכנים את מיתוג המעסיק ● ניהול וקריירה