גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השותפות שנולדה ברבע שעה הניבה אחרי 15 שנה אקזיט של 300 מיליון דולר

מדיטייט, שפיתחה מוצר לטיפול בערמונית מוגדלת שפירה, נמכרה לאולימפוס לפי שווי של 300 מיליון דולר ● המנכ"ל עדו קילמניק מספר על הדרך הארוכה ועל המו"מ עם הענקית היפנית ● חברת קסניה, שהייתה מהמשקיעים הראשונים, תגרוף 34 מיליון דולר

עדו קילמניק, מדיטייט / צילום: תמונה פרטית
עדו קילמניק, מדיטייט / צילום: תמונה פרטית

חברת ההדמיה הרפואית היפנית אולימפוס הודיעה בסוף השבוע על רכישת חברת מדיטייט (MediTate) הישראלית, שפיתחה מוצר לטיפול בערמונית מוגדלת שפירה. אולימפוס, שנסחרת בבורסת טוקיו לפי שווי של כ-27 מיליארד דולר, השקיעה לראשונה במדיטייט ב-2018, אז הובילה סבב גיוס של 20 מיליון דולר בחברה. כבר אז נקבעה אופציה לרכישה, שאולימפוס בחרה לממש עכשיו. אולימפוס תשלם 250 מיליון דולר במזומן בעבור יתרת 83.3% מהחברה בהם היא עדיין אינה מחזיקה, כלומר העסקה נעשית לפי שווי של 300 מיליון דולר.

מדיטייט גייסה מהקמתה כ-37 מיליון דולר, כך שמדובר ברווח משמעותי לכל המשקיעים. אחת המשקיעות הראשונות הייתה חברת קסניה שנסחרת בבורסה בתל אביב, שהשקיעה כ-500 אלף דולר במדיטייט וצפויה לרשום הכנסה של כ-34 מיליון דולר. לפני ההודעה על העסקה נסחרה קסניה בשווי של 164 מיליון שקל. מלבדה, השקיעו בחברה משקיעים פרטיים ביניהם בנקאי השקעות מיקי ברונפלד, חברת LABORIE הקנדית וחברת P&T הסינית.

מדיטייט, שהוקמה ב-2007 על ידי המנכ"ל והיזם עדו קילמניק, מעסיקה 12 עובדים בלבד והמטה שלה נמצא בחדרה. בעקבות העסקה היא תהפוך למרכז פיתוח של אולימפוס בישראל.

כאמור, החברה פיתחה מכשיר לטיפול בערמונית מוגדלת שפירה, בעיה שכיחה מאוד אצל גברים מעל גיל 50 - כ־115 מיליון חולים סימפטומטיים בעולם, שוק של כ־10 מיליארד דולר בשנה. המוצר מאפשר הקטנה של הגידול באופן זעיר פולשני, ללא צורך בניתוח ונועד לבוא לאחר טיפול תרופתי כושל (כ-30% מנוטלי התרופות נושרים לאחר שישה חודשים ונשארים ללא טיפול).

המוצר מאושר לשיווק באירופה ובארה"ב, ובאוגוסט האחרון קיבל גם קוד שיפוי ביטוחי בארה"ב. זו הייתה ההתפתחות שהובילה להבשלת אופציית הרכישה ולאולימפוס ניתנו שישה חודשים לממש אותה. מדיטייט יוצגה מאז היווסדה וגם בעסקה הנוכחית באמצעות עו"ד עטיר יפה, שותף בכיר במשרד פרל כהן.

חממות הן לא רק לעולים חדשים

"מדיטייט היא החברה השמינית שאני מקים", מספר קילמניק. "כשסיימתי את הלימודים בהנדסת מכונות בטכניון, מיד הקמתי חברה לבניית מכונות. לאחר מכן שימשתי בתפקידים שונים, בעיקר סמנכ"ל מו"פ, בחברות מקבוצת מוטי ביאר ואורן גלוברמן, כמו ביי-פס ודיס-או-טק (שנמכרה לקייפון, היום חלק ממדטרוניק, ב-220 מיליון דולר, ג"ו), וגם בחברת ונטור (שנמכרה למדטרוניק במעל 320 מיליון דולר, ג"ו).

"הייתי גם ממייסדי חברת CIRC, שפיתחה פיתרון לא ניתוח לברית מילה בגיל מבוגר, למניעת איידס באפריקה שנסגרה לצערי, ממגוון סיבות פוליטיות, אבל לא לפני שעשינו 700 אלף פרוצדורות".

הרעיון למדיטייט נבט כשלאחת החברות בהן עבד קילמניק הגיע מהנדס מחברה בתחום הטיפול בערמונית המוגדלת. "שאלתי אותו איך הייתם עושים את זה? והוא אמר 'היינו קודחים בפרוסטטה, ובסוף התהליך במקום חדר ניתוח ירוק, היה לנו חדר ירוק עם נקודות אדומות'. אמרתי לו 'למה לא עשיתם נמק מבוקר, עם לחץ?'" מספר קילמניק. הטכנולוגיה דומה קצת לזו של CIRC, שפותחה אחר כך.

אחרי כמה חודשים פנה קילמניק לביאר, והציע לו את הרעיון. "הוא לא רצה לעסוק באורולוגיה כי כבר הייתה לו חברה בתחום הזה שפחות הצליחה ואז הוא עבר לקרדיולוגיה והצליח, אז הוא היה ממוקד בזה. שמתי את הרעיון בצד, אבל ב-2006 החלטתי להקים את החברה".

מדיטייט, שנקראה אז פרוטק, הוקמה בשותפות של קילמניק עם טובי סיוון, "אך לאחר אסון שהיה לו במשפחה הוא פרש לטובת ניהול העסק המשפחתי. הייתי שוב לבד ואמרו לי 'בוא תפגוש את ענת סגל מחממת קסניה'. ואני ידעתי שחממות הן גורם ממשלתי שאמור להשקיע ולקדם עולים חדשים. אמרתי - 'זה לא בשבילי. זה לא תקין לקחת לעולים את הפרנסה'. אז אמרו לי 'זה משהו אחר, זו חממה מופרטת'. טוב. באתי, פגשתי את ענת, תיארתי לה מה אני עושה ותוך רבע שעה החלטנו להיות שותפים".

הסכם השקעה עם אופציה לקנייה

את הניסוי הראשון ערכה החברה באיטליה: "30 חולים בשנתיים. על כל חולה נסענו לאיטליה לשבוע. אבל הנה ראינו שזה עובד. אז הלכנו לגייס כסף, מ'אנג'לים' בעיקר ולא מקרנות הון סיכון", מספר קילמניק. עד 2013 גייסה החברה כ-7 מיליון דולר, שהושקעו בניסויים הקליניים.

גם לאחר שקיבלה אישור למחקר בארה"ב ב-2015 הדברים לא הלכו בקלות. "מתחרה שלנו בשם יורוליפט (UroLift) בדיוק קיבלה שיפוי ביטוחי מדהים. הרופאים עשו כל כך הרבה כסף על הטיפול המאושר, שלא היה להם דחוף להצטרף למחקר. בכל זאת הצלחנו בסוף לגייס 18 מרכזים רפואיים בארה"ב וקנדה. תוך שלוש שנים גייסנו 200 חולים. הניסוי הסתיים ב-2018", הוא מסביר.

וכאן נראה היה שהעתיד מתחיל להיות ברור. "סגרנו הסכם שיווק עם חברה בשם Laborie. הם היו אמורים להשקיע בחברה, 8 מיליון דולר תמורת כ-16%, ואכן שמו מחצית מהסכום אבל אחרי כמה חודשים הם פתאום אמרו 'אנחנו צריכים לדבר'. מה קרה? מסתבר שלבורי עצמה נמכרה על ידי חברת ההחזקות שהשקיעה בה. והרוכשת החדשה לא התעניינה בתחום והתנערה מכל ההסכמים. במקרים האלה אתה יכול ללכת עם האגו או עם השכל, ואני מאוד שמח שלא הלכתי עם האגו ולא נכנסתי למאבק עם הרוכשים", אומר קילמניק.

במקום זאת יצאה החברה לסבב גיוס נוסף בו גייסה 10 מיליון דולר לפי שווי של 40 מיליון דולר. "אבל בסוף הסבב, ב-2017, אמרתי רגע, בואו ננצל את המומנטום, ויצאתי מיד לסבב חדש, כשהפעם היעד היה משקיע אסטרטגי".

זה היה הגיוס שנסגר ב-2018 בהובלת אולימפוס, בהיקף של 20 מיליון דולר ובשווי יותר מכפול מקודמו - 100 מיליון דולר, לפני הכסף. "בהתחלה הם רצו עבור 20 מיליון דולר כמעט לקנות את כל החברה. כך חברות גדולות מתנהלות. אנחנו לא התרגשנו, וניהלנו מו"מ במשך שבעה חודשים שבמהלכו הם הגיעו לארץ לא מעט פעמים, וכך הפכנו את ההסכם מהשקעה בלבד, להסכם השקעה עם שיווק ועם אופציה לקנייה על פי אבני דרך ברורות.

"יש לנו יחד המון עבודה"

קילמניק מסביר כי שוק הטיפול בערמונית שפירה נשלט על ידי הטיפול התרופתי: "97% מבעלי הערמונית המוגדלת שמטופלים, נוטלים תרופות. 3% הולכים לניתוח וזה תחום שאולימפוס מובילה בו. אנחנו לא רוצים לקחת נתח שוק מתחום הניתוחים אלא מתחום התרופות. הן עלולות לגרום לתופעות לוואי כמו ירידה בחשק המיני ועוד".

"כשבנינו את החברה לא הסתכלנו על השוק, באנו כמהנדסים תמימים ולפעמים אתה מגלה שאין לך שוק ולפעמים מגלים שיש שוק ענק ושהטיימינג מתאים זה מה שקרה לנו הפעם. אבל בלי לראות בעיניים שהמוצר שלך עוזר לבני אדם, בלתי אפשרי לדחוף חברה כזו קדימה 15 שנה. חשוב שיזם יהיה מרוכז במטרה ויבנה צוות שיכול לעבוד יחד כדי להשיג אותה. הצוות הוא הנכס הגדול ביותר של החברה בעזרתו תעבור כל מכשול, וכל כשלון יתברר כהזדמנות".

כעת תהפוך מדיטייט כאמור למרכז פיתוח של אולימפוס. "הם חברה מדהימה, אנשים טובים ומקצועיים ונחמדים מאוד. יש לנו יחד המון עבודה, ורשימה יפה של מוצרים חדשים שאנחנו מתכוונים לפתח".

אלי סורזון, מנכ"ל קסניה, אמר כי: "מדובר בהישג משמעותי בעל ערך רב לבעלי המניות של קסניה, שליוותה את מדיטייט משלב הרעיון ועד האקזיט. ההישג של מדיטייט מצטרף להצלחה של חברת פורטפוליו נוספת שלנו, פוליפיד, אשר השלימה בהצלחה IPO (הנפקה ראשונית לציבור) בנאסד"ק במהלך שנת 2020 (ונסחרת כעת לפי שווי של 202 מיליון דולר, לאחר שקיבלה גם השקעה מקרנות ARK, ג"ו). אנו מאמינים שחברות נוספות בפורטפוליו של קסניה ימשיכו להגיע להישגים טכנולוגיים ועסקיים משמעותיים״.

מדיטייט

פיתחה מכשיר לטיפול בערמונית מוגדלת שפירה ללא צורך בניתוח, שאושר לשיווק באירופה ובארה"ב • החברה, שהוקמה ב-2007 על ידי המנכ"ל והיזם עדו קילמניק, מעסיקה 12 עובדים בלבד והמטה שלה ממוקם בחדרה • גייסה מהקמתה כ-37 מיליון דולר כשבין המשקיעים חברת קסניה, בנקאי ההשקעות מיקי ברונפלד, חברת LABORIE הקנדית, חברת T&P הסינית וחברת אולימפוס שהשקיעה לראשונה במדיטייט ב-2018, ועתה מממשת את האופציה לרכישת החברה

עוד כתבות

טנקים של צה"ל ברמת הגולן / צילום: Ariel Schalit, AP

מבקר המדינה: 73% משטחי האש שצה"ל היה צריך לפנות, לא פונו

לפי דוח המבקר שעוסק במערכת הביטחון, 11 מתוך 15 שטחי אש שיועדו לגריעה עבור צרכים אזרחיים בשנת 2015, טרם נגרעו בעיקר בשל אי פינוי נפלי פגזים ופצצות ● אי סגירת שטחי האימונים ע"י צה"ל פוגעת במימושן של תוכניות מתאר

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בירידות: ת"א 35 איבד 0.8%, מדד הבנקים ירד ב-0.6%

אנלייט אנרגיה איבדה 2% במחזור גבוה ● אורמת ירה ב-2.2%, איי.סי.אל ירדה ב-1.3% ● מחזור המסחר הסתכם ב-1.8 מיליארד שקל

ברקת, סער, ביטן וקרעי / צילום: איל יצהר, AP, דני שם טוב-דוברות הכנסת

ההוצאות של הח"כים נחשפות: מי שילם 47 אלף שקל על סרטונים ומי השיאנים

טלפונים משוכללים, חבילות מסרונים וקידום בפייסבוק בעשרות אלפי שקלים: נתונים שהגיעו לידי גלובס מהתנועה לחופש המידע חושפים על מה הוציאו חברי הכנסת את התקציב העומד לרשותם מסעיף הקשר עם הציבור בשנת 2020 ● הנה כמה דוגמאות מעניינות

פנים בניין הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

פקקי תנועה לא רק בכבישים: הנפקות יעוכבו בשל עומס התשקיפים שהוגשו לרשות ני"ע

לנוכח זרם אדיר של 124 בקשות לאישור פרסום תשקיפי הנפקה על בסיס דוחות 2020, הודיעה רשות ני"ע לעשרות חברות כי הטיפול בבקשותיהן מתעכב ● ברבעון הראשון של השנה היו בבורסת ת"א 33 הנפקות של חברות חדשות

יעל אלמוג זכאי ועופר מילר / צילום: שלומי יוסף, תמר מצפי

גיתם BBDO מקימה עם עופר מילר קרן להשקעות בסטארט-אפים

הקרן החדשה תתמקד בהשקעה בנושאים כמו אדטק, איקומרס, רשתות חברתיות, אפליקציות ופיתוחים לרשתות קמעונאיות

עירא פלטי / צילום: איל יצהר

שינויים בסרגון: המנכ"ל עירא פלטי יפרוש מתפקידו בחודש יולי

פלטי יוחלף על-ידי דורון ארזי וימונה לתפקיד סגן יו"ר הדירקטוריון של סרגון

מיתוג מעסיק בעידן פוסט משבר / צילום: Shutterstock

הקרב על עובדים טובים מתחמם – והמעסיקים משקיעים

בתחילת משבר הקורונה דיברו על כך שיחסי הכוחות בין מעסיקים לעובדים משתנים לטובת המעסיקים, אבל עכשיו חברות מתקשות לגייס טאלנטים ועובדים בכל הדרגים ● מקמפיין שלטי חוצות ועד שינוי הדגשים בהטבות לעובדים - ארגונים מעדכנים את מיתוג המעסיק ● ניהול וקריירה

חנן מלצר / צילום: אמיל סלמן-הארץ

השופט חנן מלצר נפרד מביהמ"ש העליון: "מקווה כי עצמאות הרשות השופטת תישמר"

בנאום הפרישה שלו אמר מלצר כי "על ביהמ"ש העליון להיות מעוזו האחרון של האזרח בריבו עם השלטון", וסיים בקריאה ש"ראוי שראשי הרשויות האחרות וכן הציבור יפנימו את המסר כי שופטים על ישראל מביאים לשקט, לשלום ולשלווה על ישראל"

נשיא איראן חסן רוחאני סוקר את ההתפתחויות הגרעיניות החדשות באיראן במהלך "יום האנרגיה הגרעינית" בטהראן, שבת / צילום: Reuters, IRANIAN PRESIDENCY

שיחות הגרעין: ישראל במקום משני אחרי האינטרס האסטרטגי-כלכלי באירופה

איראן היא חלק ממשוואה, שבה לישראל יש תפקיד משני ● ארה"ב מועידה לבעלות בריתה באירופה תפקיד תיווך, לא מפני שהבנה אמריקאית־איראנית היא יעד נכסף, אלא בגלל שביידן מנסה לשקם את השותפות עם אירופה ● הבנה עם איראן תקל על ארה"ב לטפל בשתי הפצצות הגלובליות המתקתקות האחרות

חיפה / צילום: איל יצהר

נדל"ן למגורים: אזור ת"א מתקשה להתרומם - המשקיעים הציתו את חיפה

לפי דוח של הכלכלנית הראשית באוצר, מספר העסקאות ב"בירת הנדל"ן של ישראל" נמצא באחת מתקופות השפל הגדולות שלו ב-20 השנים האחרונות ● לעומת זאת המחירים הנמוכים יחסית בחיפה מושכים אליה משקיעים, שחזרו ובגדול לשוק לאחר הפחתת מס הרכישה

המהומות בבלפסט בשבוע האחרון / צילום: Reuters, JASON CAIRNDUFF

הסכמי הסחר העירו את פצעי העבר בצפון־אירלנד, והציתו מהומות ברחובות

מנגנון מסורבל של ביקורות על סחורה כמו מזון, תרופות ופלדה הביא לכך שמדפים בסופרמרקטים נותרו ריקים ממוצרים בריטיים וגם הדואר שובש ● חלק מהתושבים שמרגישים שבריטניה נטשה אותם והברקזיט הפך אותם לאזרחים סוג ב', יצאו לרחובות ● עשרות שוטרים ומפגינים נפצעו

צחי נחמיאס / צילום: לימור זפרני

צחי נחמיאס מתחיל לעבוד: מונה ליו"ר דסק"ש במקום דורון כהן

לאחרונה הושלם השלב הראשון בעסקת העברת השליטה בדסק"ש, שבו רכשו משקיעים בראשות חברת מגה אור של נחמיאס 47.4% מהמניות

יוסי כרמיל, מנכ"ל סלברייט / צילום: שלומי יוסף

"לא כלי ריגול": מנכ"ל סלברייט הישראלית על הדרך להנפקת הענק בוול סטריט

"אני יודע להסביר טוב את צמיחת החברה", אומר יוסי כרמיל, מנכ"ל סלברייט ● ספקית המודיעין הדיגיטלי הוותיקה והרווחית מתמזגת עתה ל-SPAC לפי 2.4 מיליארד דולר - פי 4 מהשווי שלפיו גייסה רק לפני שנתיים

שחר בן מאיר/ צילום: יונתן בלום

לפ"מ פועלת לגיבוש כללי גילוי נאות ביחס לתוכן שיווקי ופרסום סמוי

ההודעה ניתנה במסגרת עתירה שהגיש עו"ד שחר בן מאיר, שביקש להורות ליועמ"ש וללפ"מ להסביר מדוע לא יורו לכלל משרדי הממשלה ולגורמים ממשלתיים נוספים שלא להתקשר עם כל גורם תקשורתי בעסקאות תוכן שיווקי

שר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

סממני ההתאוששות במשק? לראשונה מזה חודשים הגירעון יורד - עומד על 12.1% מהתוצר

הגירעון המצטבר ב-12 החודשים האחרונים עומד על כ-12.1% מהתוצר, לעומת כ-12.4% מהתוצר בחודש פברואר ● במרץ נמדד גירעון בסך של כ-11.4 מיליארד שקל

חיסונים של פייזר / צילום: Associated Press

הליכוד וכחול לבן הופכים את החיסונים לבני ערובה בעימות ביניהם

בני גנץ מתעקש לאשר את מימון חיסוני פיייזר נגד הקורונה רק אם ימונה לשר משפטים  ובתגובה שר הבריאות אדלשטיין מאשים את גנץ בסירוב ציני ● במשרד הבריאות חוששים שהעימות יביא לעיכוב במבצע החיסונים

נפתלי בנט / צילום: אורון בן חקון

בנט לקראת פגישתו עם נתניהו: "יכולתי לשבת בכסא ראש הממשלה כבר עכשיו"

שעה קלה לפני פגישתם של ראש הממשלה ויו"ר ימינה, יצא בנט במסר מרגיע מצד אחד לנתנהו, ומצד שני לא שלל אפשרות של הקמת כל ממשלה במטרה למנוע בחירות חמישיות ● "הקרקס הזה של בחירות חמישיות מסמן לאויבים שלנו שאנחנו בהתפרקות"

המוצר של ממיק / צילום: ממיק כירוגיה חדשנית

תחום הרובוטיקה תוסס: ממיק הישראלית גייסה 96 מיליון דולר

החברה צפויה להשיק בקרוב רובוט רפואי חדש, לאחר שקיבלה אישור FDA לטכנולוגיה שלה ● סכום הגיוס מעיד גם על התבגרות חברות המכשור הרפואי הישראליות וגם על רמת העניין ברובוטיקה רפואית, התחום שבו פועלת החברה

בני ברק עסקים סגורים סגר 3 / צילום: כדיה לוי

ועדת ערר לענייני קורונה: ירידת המחזור של העסק עקב ויתור על שכירות לא שוללת זכאות למענקים

ברשות המסים דחו באופן כמעט גורף את הבקשות לקבלת מענקים של עסקים שוויתרו על דמי השכירות לשוכרים או העניקו להם הנחה משמעותית, בטענה כי אובדן דמי השכירות אינו מהווה ירידה בהכנסות הנובעת מהקורונה ● ועדת הערר הדנה בעררים על החלטות רשות המסים דחתה את גישת הרשות והוציאה הכרעה פרו-עסקים

נמל התעופה שארל דה גול בצרפת / צילום: Shutterstock, bellena

האם בקרוב אזרחי צרפת לא יוכלו לקחת טיסות פנים קצרות?‎

בית המחוקקים הצרפתי אישר השבוע חקיקה שמבטלת טיסות פנימיות בעלות אלטרנטיבה תחבורתית יבשתית בת פחות משעתיים וחצי ● זאת בניסיון לצמצם את פליטות הפחמן בענף התעופה, אך החוק הצרפתי מעורר סערה ומצליח להרגיז גם את ארגוני הסביבה