גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"משרת ציבור מקצועי ומסור": היועמ"ש מגבה את מסינג מול כ"ץ

במכתב ששיגר מנדלבליט לשר האוצר, הוא מבהיר כי הוא דוחה את כל טענות כ"ץ על כך שיועמ"ש האוצר עו"ד אסי מסינג פועל באופן לא ראוי ● "מסינג גילה זמינות, אחריות ועשה לילות כימים כדי לסייע בידי הממשלה לקדם את מדיניותה" ● כ"ץ: "מסינג הטעה את היועץ המשפטי לממשלה במכתב תגובתו"

עו"ד אסי מסינג, היועץ המשפטי של משרד האוצר / צילום: דוברות משרד האוצר
עו"ד אסי מסינג, היועץ המשפטי של משרד האוצר / צילום: דוברות משרד האוצר

המריבות בין שר האוצר, ישראל כ"ץ, ליועץ המשפטי של משרדו, עו"ד אסי מסינג, נמשכות, וכעת היועץ המשפטי לממשלה מגבה את היועץ המשפטי של האוצר. במכתב ששיגר מנדלבליט לכ"ץ היום הוא מבהיר כי הוא דוחה את כל טענותיו על כך שעו"ד מסינג פועל באופן לא ראוי, מנסה לסכל תכניות כלכליות שכ"ץ מנסה לקדם ו"מהלך אימים" על פקידי האוצר כפי שטען כ"ץ במכתבו למנדלבליט לפני מספר ימים.

"עורך הדין מסינג הוא משרת ציבור מקצועי ומסור", כותב מנדלבליט לכ"ץ ומוסיף: "מהיכורתי עמו, עבודתו נעשית בצורה עניינית ומקצועית תוך שיתוף פעולה מלא עם גורמי המקצוע והגורמים המשפטיים במשרד ומחוץ לו".

עוד כותב מנדלבליט לכ"ץ, כי "מסירותו של עו"ד מסינג באה לידי ביטוי ביתר שאת בתקופה הקשה הפוקדת אותנו עקב משבר התפרצות נגיף הקורונה - בתקופה זו הוא גילה זמינות, אחריות ועשה לילות כימים כדי לסייע בידי הממשלה לקדם את מדיניותה; ויעידו על כך כלל דברי החקיקה וההחלטות שיצאו תחת ידה של הלשכה המשפטית במשרד האוצר בתקופה זו".

מכתבו של מנדלבליט שוגר אל כ"ץ על רקע החמרת הקרע והמחלוקות בין כ"ץ למסינג בתקופה האחרונה, כאשר בין היתר תקף כ"ץ את מסינג בראיונות בתקשורת בימים האחרונים וגם במסגרת מכתב ששיגר למנדלבליט לפני מספר ימים.

 "מאז הצגת עקרונות התכנית נתקלתי בתופעה קשה"

בשבועות האחרונות מתנהלים חילופי מכתבים בין מנדלבליט לכ"ץ על רקע התכנית הכלכלית שכ"ץ מנסה לקדם, ואשר מנדלבליט הבהיר כי היא חייבת לקבל אישור של משרדו בטרם תוצג לממשלה. במכתב האחרון ששיגר מנדלבליט לכ"ץ בעניין הוא טען כי מלבד שני נושאים, עד כה טרם הוצגו לגורמים המקצועיים בלשכת היועץ המשפטי לממשלה פרטי התוכנית הכלכלית החדשה של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ.

זאת, חרף דרישה מפורשת מצד היועץ המשפטי לממשלה כי החומרים יועברו לאישורו בטרם יעלו להחלטת הממשלה. זמן קצר לאחר קבלת מכתבו של מנדלבליט, שיגר כ"ץ את עקרונות התכנית הכלכלית אל מנדלבליט בצירוף טענות על כך שהיועץ המשפטי של משרד האוצר, עו"ד מסינג, "מהלך אימים" על פקידי האוצר המגבשים את התכנית ומתנגד קטגורית לכל חלקיה.

כ"ץ שלל במכתב את טענותיו של מנדלבליט כאילו הוא לא הציג את התכנית בפני גורמי המקצוע במשרד האוצר, וטען כי מסינג מנסה לסכל את התכנית. "לקראת הצגת עקרונות תוכנית הסיוע החדשה, אותה הצגתי יחד עם רה"מ בנימין נתניהו, קיימתי דיונים רבים בסעיפי התוכנית המוצעים בהשתתפות אנשי מקצוע במשרד האוצר, חלקם בהשתתפות רה"מ, ודעותיהם נשמעו בקשב רב", כתב כ"ץ למנדלבליט. "בסיום הדיונים רה"מ ואני גיבשנו את עקרונות הסיוע הנדרשים בעת הזאת לבעלי העסקים, למובטלים, ולמשפחות ולילדים עד העשירון השביעי ולתחומים חשובים בהאצת וצמיחת המשק וזאת מתוקף האחריות המוטלת עלינו".

לטענת כ"ץ, "מאז הצגת עקרונות התכנית נתקלתי בתופעה קשה, כאשר היועץ המשפטי במשרד האוצר, בהמשך ישיר להתנהגותו החד צדדית והעוינת עליה התרעתי בפניך כבר בעבר, הביע בדיון שקיימתי התנגדותו הקטגורית לתכנית ואף הילך אימים על הפקידות הרלוונטית באוצר ואסר עליה ליטול חלק בדיונים לגיבוש המתווה המפורט להפיכת עקרונות התכנית לתכנית מגובשת ומפורטת לקראת קידומה והצגתה בפני שרי הממשלה".

כ"ץ מציין כי למרות הקשיים הללו שהערים היועץ המשפטי של המשרד כטענתו, הוא גיבש את התכנית ומצרף את המתווה למכתבו לעיונו של היועץ המשפטי לממשלה, תוך שהוא מוסיף עקיצה לכיוונו של מנדלבליט. "אני מצפה כי המערכת המשפטית עליה אתה מופקד תאפשר קידום מהיר של התכניות כדי לסייע לצמיחת והאצת המשק הישראלי, הסיוע לעסקים וחזרת המובטלים לעבודה במהירות, בשעת משבר קשה זו. לטעמי", כותב כ"ץ, "אין בעניין הבחירות כדי לעכב את קידום הצעדים המוצעים בתוכנית משום שגם הקורונה והשפעותיה וגם הצעדים הכלכליים הנדרשים להתמודדות עם ההיבט הכלכלי של המגפה מחייבים תגובה מיידית ואינם יכולים להידחות עד לסיום הבחירות והקמת ממשלה חדשה ותקציב מדינה חדש".

 "עו"ד מסינג פועל לפי אמות המידה הנדרשות והמחמירות החלות על עובדי מדינה"

הטענות של כ"ץ נגד מסינג אינן חדשות, ומזה חודשים ארוכים שקיים סכסוך בין השניים שהולך ומחריף. בין היתר התקומם כ"ץ על כך שמסינג כתב חוות דעת נחרצת שפוסלת את המינוי של עודד שמיר למנכ"ל המשרד - מינוי שניסה שר האוצר ישראל כ"ץ לקדם. בעקבות חוות הדעת נחסם המינוי. בעבר העלה כ"ץ טענות גם על כך שמסינג מדליף מידע לעיתונים.

הפעם מסינג לא נותר חייב, ושיגר למנדלבליט התייחסות כתובה ומפורטת בנוגע לטענות שהעלה כ"ץ במכתבו.

מנדלבליט אימץ את ההתייחסות של מסינג, והבהיר לכ"ץ במכתב התשובה כי הוא תומך במסינג באופן מלא. בין היתר כתב מנדלבליט לכ"ץ: "עו"ד מסינג פועל לפי אמות המידה הנדרשות והמחמירות החלות על עובדי מדינה, בפרט בתפקיד החשוב והרכיש בו הוא נושא ודרכו אינה הדרך המתוארת במכתבך - לא לעניין יחסי העבודה עם הדרגים המקצועיים במשרד ולא לעניין הוצאת מידע רגיש".

מנדלבליט מציין כי הוא מעדיף את גרסתו של מסינג בנוגע לעובדות שהתרחשו בעת הניסיון של כ"ץ לקדם את התכנית הכלכלית, וכותב "עו"ד מסינג אינו פועל חלילה 'לסכל' את מדיניותך - ההיפך הוא הנכון. הצגת הקשיים המשפטיים הכרוכים בקידומה של הצעה כזו או אחרת בוודאי שאינה בבחינת "סיכול", אלא היא חובתו של יועץ משפטי במערך הייעוץ המשפטי לממשלה".

תגובת שר האוצר: "שר האוצר ישראל כ״ץ עומד מאחורי כל מילה שאמר על התנהלות היועץ המשפטי של האוצר אסי מסינג. מסינג הטעה את היועץ המשפטי לממשלה במכתב תגובתו".

עוד כתבות

בורסת פרנקפורט / צילום: shutterstock

מגמה מעורבת באירופה; הביטקוין מטפס מעל 60,000 דולר

מניית עליבאבא זינקה בכ-7% בהונג קונג לאחר שהממשל הסיני הטיל על החברה קנס ענק בגובה של כ-2.8 מיליארד דולר

שרן השכל / צילום: שלומי יוסף

לא הבית של יעל: האם התקנון אסר על השכל ג'וניור להיכנס למליאה?

האמא הטרייה השכל טוענת כי תקנון הכנסת מסתייג מעוללים. האמת פחות ילדותית ● המשרוקית של גלובס

ערן יעקב, מנהל רשות המסים / צילום: איל יצהר

לראשונה: ניתן להגיש באופן מלא דוח שנתי למס הכנסה דרך האינטרנט בלבד

המערכת החדשה מייתרת את הצורך להגיש פיזית את הדוח עם המסמכים המצורפים במשרדי השומה, וצפויה לחסוך עשרות מיליוני שקלים בשנה לקופת המדינה וכן עשרות מיליוני שקלים נוספים למייצגים

מתקן התפלה מקורות אשדוד / צילום: אלבטרוס צילומי אוויר

בדקה ה-90: ביהמ"ש עוצר את המכרז למכירת מתקן ההתפלה באשדוד

לפי הצו הארעי עליו החליטה השופטת צילה צפת, פתיחת המעטפות עם ההצעות שהגישו המתמודדים במכרז תיאסר זמנית ● הצו ניתן לבקשתה של אחת המתמודדות, שטענה כי לאחת ממתחרותיה נוצר יתרון במכרז, כיוון שהיא מספקת שירות למתקן ההתפלה וחשופה למידע רלוונטי

בית + שלט להשכרה / צילום: איל יצהר

מתכננים להשכיר את הדירה שלכם? 3 דברים שכדאי לדעת

חודשי הקיץ, שמאופיינים גם במעברי דירות רבים, כבר כמעט כאן ● בעלים של דירה ומתכננים להשכיר אותה? אספנו עבורכם שלוש עצות שימושיות שיעזרו לכם לשמור על הנכס ולצמצם את הסיכונים

אמיר ברמלי - רוביקון ביזנס גרופ / צילום: תמר מצפי

הפרקליטות מערערת על עונשו של אמיר ברמלי: 10 שנות המאסר - "עונש מקל"

אמיר ברמלי הורשע בהונאת משקיעים ובגניבת כספים בהיקף של 340 מיליון שקל, ונידון ל-10 שנים בכלא ● הפרקליטות: "העבירות שביצע מצויות ברף החומרה העליון בסוג זה של עבריינות, והעונש שנגזר עליו הוא מקל על רקע הענישה הנוהגת בתיקים מסוג זה"

חנות של רשת פליינג טייגר בקופנהגן. בעיגול: הראל ויזל / צילום: דימה טליאנסקי, shutterstock

האתגר של ויזל: לשחזר את חוויית הקנייה והמחירים ברשת פלייניג טייגר

קבוצת פוקס חתמה על הסכם במסגרתו תקבל זיכיון בלעדי להפעיל בישראל חנויות ואתר אונליין של הרשת הדנית Flying Tiger ● בעלי הקבוצה הראל ויזל מרחיב אותה שוב בזיכיונות ושותפויות, ולא באמצעות רכישות, בעזרת מותג שהישראלים אוהבים מחו"ל

מתקן להעשרת אורניום בנתנז / צילום: Reuters, Raheb Homavandi

איראן: תקלה ברשת החשמל במתקן העשרת האורניום בנתנז

בראיון אמר דובר הארגון לאנרגיה אטומית של איראן כי לא היו נפגעים ולא נגרם נזק כתוצאה מהתקלה, וכי האירוע נמצא בחקירה ● בעבר יוחסו "תקלות" כאלה במתקנים אחרים של איראן למתקפות סייבר חיצוניות, ויתכן כי כך גם הפעם

עובדי זאפ נוקטים בצעדים ארגוניים בשל מכירת החברה / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

עובדי זאפ דורשים הסכם קיבוצי לפני המכירה מאייפקס לפורמולה

במסגרת מאבקם התאספו העובדים בלובי בניין החברה ומחוץ למשרדו של המנכ"ל רמי חזן, בדרישה לחתום מיידית על הסכם קיבוצי ● "לא נאפשר מעבר שקט של מכירת החברה לקבוצת פורמולה ללא הסכם קיבוצי חתום ומענק רכישה לעובדים"

דניאל בירנבאום / צילום: איל יצהר

המנכ"ל, המקורבת ופקיד הבנק החשדן שהוביל לחקירה בסודהסטרים

מנכ"ל סודהסטרים לשעבר דניאל בירנבאום ומקורבתו ועובדת החברה לשעבר איילה שרח-כהן מואשמים, בכפוף לשימוע, בשימוש במידע פנים ● גלובס חושף כיצד פקיד הבנק שבו ניהלה שרח-כהן את חשבונה, החליט לדווח עליה לרשויות

הסוף לניגוד העניינים  צילום: איל יצהר / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הסוף לניגודי העניינים בפינוי-בינוי? לשכת עורכי הדין בהחלטה תקדימית

ועדת האתיקה בלשכת עוה"ד קבעה כי יזם בהתחדשות עירונית ישלם שכר לעוה"ד של הדיירים, אך לא יוכל לנהל עימו מו"מ ● זאת, כדי למנוע מצבים של ניגודי עניינים של עוה"ד המייצגים את הדיירים ● על עורכי דין מאותו משרד נאסר לייצג את שני הצדדים, שכן השתייכותם לאותו משרד מציבה אותם בניגודי עניינים

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

ה־SEC מבקש להרגיע את חגיגת חברות הצ'ק הפתוח בוול סטריט

הצהרות של אחד הרגולטורים ברשות ניירות הערך והבורסות של ארה"ב נוגעות לטירוף סביב עסקאות מיזוג של חברות צ'ק פתוח (SPAC)

נדב טנא, שחר גרשון, נעם פישר / צילום: אורן בירן, יח"צ

ה"הפתעה" של נופר: תגמול בהיקף של 286 מיליון שקל לשלושה מנהלים

הסכום הפנטסטי שקיבלו שלושת בכירי חברת האנרגיה המתחדשת - עיקרו הוני - מהווה כרבע מהתגמולים המצרפיים של 100 שיאני השכר בתל אביב אשתקד ● התגמול, אשר ניתן לו גילוי בתשקיף ההנפקה, עלה לחברת האנרגיה בהפסד עתק של 252 מיליון שקל בשנה החולפת

סניף של קרדיט סוויס. הבנק ייבדק על ידי הרגולטור השווייצרי / צילום: Shutterstock

קרדיט סוויס מסתבכת, והרעות החולות של 2008 חוזרות לתיקי המשקיעים

הבנק פושט הרגל הבטיח תשואה למשקיעים, שרצו לחמוק מהריבית השלילית באירופה ● קרדיט סוויס מצידו ביצע מהלך שנשמע מוכר מהמשבר הפיננסי הגדול, שהוא היה אחד מכוכביו: מכר ללקוחות אג”ח בסיכון נמוך, שלמעשה נשען על אריזה מחדש של הלוואות בסיכון גבוה של גרינסיל

רשת פליינג טייגר בקופנהגן / צילום: שני מוזס

בחסות פוקס: הרשת הדנית Flying Tiger עושה עלייה לישראל

קבוצת האופנה שבשליטת הראל ויזל מרחיבה את הפורטפוליו שלה, וחתמה על הסכם עקרונות עם בעלי המותג, חברת זברה, במסגרתו היא תקבל זיכיון בלעדי להפעלת רשת חנויות של המותג בישראל ואתר אונליין

אילוסטרציית הטכנולוגיה של אוטוטוקס Autotalks / צילום: אוטוטוקס, יח"צ

חברת האוטוטק מכפר נטר בדרך לוול סטריט לפי שווי של כ-2 מיליארד דולר

אוטוטוקס המפתחת פתרונות חכמים לתקשורת בין כלי רכב במגעים לכניסה לנאסד"ק באמצעות מיזוג SPAC ● בענף מעריכים כי המיזוג יתבצע לפי שווי של כ-1.5 עד 2 מיליארד דולר

פרויקט פינוי בינוי בקרית חיים. ההתחדשות העירונית תקועה / צילום: בר - אל

"להפסיק להיות בני ערובה של השכנים": מה צריך לדעת על התקנות שמשנות מהיסוד את המונח "פינוי-בינוי"

בסוף מרץ פרסם משרד המשפטים תיקון לחוק התכנון והבנייה, המציע שינויים קטנים לכאורה שיהפכו את קידום ההתחדשות העירונית ליותר פשוט ● מה התקנות אומרות לגבי הרחבת דירה או מרפסת, ומה הקושי שהתיקון ביקש לפתור לגבי קידום תוכניות פינוי-בינוי? ● גלובס עושה סדר

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ירידות קלות בבורסה; אייסקיור עולה ב-4.4%, באטמ מטפסת ב-3%

מגמה שלילית באסיה ובחוזים ● הביטקוין מטפס מעל לרמת 60,000 דולר ● כלכלני הפועלים: בנק ישראל מתקשה להחליש את השקל

אייל פישמן הבן של אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף

פשיטת רגל? בני משפחתו של אליעזר פישמן צפויים לקבל כ-200 מיליון שקל ממכירת הנכס האחרון

פעילות קמעונאית של ממכר פרחים, סיגריות, ממתקים, צעצועים ועוד ייצרו אשתקד לפישמן רשתות הכנסות של יותר מ-500 מיליון שקל ● מכירת מניות החברה, שמחציתן מוחזקת בידי הבנקים הנושים, עשויה להניב לבני משפחת פישמן, המחזיקים ביתרתן, כ-200 מיליון שקל

יוסי וייס / צילום: תעשיה אוירית

יוסי וייס ותמיר פרדו הצטרפו לוועדה המייעצת של חברת סקיילוק

וייס, לשעבר מנכ"ל התעשייה האוויריתף מונה ליו"ר הוועדה שמייעצת לחברה שמייצרת ומייצאת מערכות לנטרול רחפנים וכלי טיס בלתי מאוישים ● תמיר פרדו, שהיה ראש המוסד, מונה לחבר בוועדה