גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חותמים בפשרה: פועלים אי.בי.אי תשלם 7 מיליון שקל בגין השת"פ ההיסטורי עם ליפא ועמית

כך תסתיים תביעה מ-2017 של בעל מניות, שטען כי שיתוף הפעולה עם צמד יועצי ההנפקות "העמיד את החברה בסיכון" ● מי שצפויות לשאת בתשלום הן חברות הביטוח, וחלקה של פועלים אי.בי.אי יסתכם בכ-110 אלף דולר בלבד

רפי ליפא וגל עמית, יועצי ההנפקה של הרץ  / צילום: תמר מצפי
רפי ליפא וגל עמית, יועצי ההנפקה של הרץ / צילום: תמר מצפי

אחרי הנזק שנגרם לתוצאותיה הכספיות של חברת החיתום פועלים אי.בי.אי בשנים קודמות, בעקבות סיום שיתוף הפעולה עם צמד יועצי ההנפקות רפי ליפא וגל עמית, כעת היא נדרשת לשלם כ-7 מיליון שקל בקשר לשיתוף פעולה זה. זאת, במסגרת הסדר פשרה שגיבשה נוכח תביעה ייצוגית שביקש אחד מבעלי מניותיה להגיש נגדה.

לפי העדכון של פועלים אי.בי.אי בנושא, מי שצפויות לשאת בתשלום הן חברות הביטוח שלה, וחלקה של החברה יסתכם בכ-110 אלף דולר בלבד, ויכלול גם את חלקה בהשתתפות העצמית בגין פוליסות הביטוח.

פועלים אי.בי.אי, שבה מחזיקים בית ההשקעות אי.בי.אי ובנק הפועלים, עדכנה על הגשת הסדר הפשרה כעת לאישור ביהמ"ש המחוזי בתל אביב, שבמסגרתו ישולם הסכום האמור "כנגד מיצוי" כל הטענות שהועלו בכתב התביעה.

בפנייה לביהמ"ש מסבירים הצדדים, כי "תרומתו של הסדר הפשרה לחברי הקבוצה המיוצגת עולה לאין שיעור על המשך ניהולו של הליך משפטי ארוך ויקר, שתוצאתו אינה ידועה", וכן כי זהו הסדר "ראוי, הוגן וסביר בהתחשב בעניינם של חברי הקבוצה, ומשקף את הדרך היעילה וההוגנת להכרעה במחלוקת".

בין הנתבעים בפרשה - פועלים אי.בי.אי ובית ההשקעות אי.בי.אי, וכן רון ויסברג, יו"ר פועלים אי.בי.אי וממשפחות בעלי השליטה בבית ההשקעות; צבי לובצקי, גם הוא מבעלי השליטה באי.בי.אי; עומר קרייזלר, שכיהן כדירקטור בפועלים אי.בי.אי מטעם בנק הפועלים; ונוספים. אלו מיוצגים בידי עוה"ד ירון אלכאוי ואהוד כצנלסון ממשרד גורניצקי ושות'.

את התובע ייצגו עו"ד שלומי מושקוביץ ממשרד מושקוביץ סטיס ועו"ד נתי פולינגר.

הסדר הפשרה גובש כשלוש שנים לאחר שהוגשה הבקשה לתביעה, בסוף שנת 2017, עם דרישה לתשלום של 55 מיליון שקל לכל מי שהחזיק במניות פועלים אי.בי.אי מתחילת 2014 ועד אוגוסט 2017 - אז נודע על סיום שיתוף הפעולה של ליפא ועמית עם חברת החיתום.

הסכם הפשרה חושף בין היתר טענות של הצד התובע שלפיהן שיתוף הפעולה עם ליפא ועמית, שבו הייתה תלויה פועלים אי.בי.אי, "העמיד את החברה בסיכון", וכן כי החברה "לא גילתה לציבור המשקיעים על אודות שיתוף פעולה והתלות הנטענת ועל גורמי הסיכון המוטלים על החברה בגינו".

בהתאם, נטען כי מתחילת 2014 ועד אוגוסט 2017 "נסחרו מניות החברה בשער גבוה מהשער שבו היו נסחרות" אלמלא החברה הייתה מספקת דיווחים בנושא כנדרש, ולכן הגיעה הדרישה לפיצוי.

הנתבעים מצידם, טענו בין היתר, כי "לא התקיימה תלות של החברה ביועצים", וכי "מהות הקשר שבין החברה לבין היועצים הייתה מידע ציבורי ועל כן לא ניתן לטעון שהחוסר הנטען בדיווחי החברה גרם נזק לבעלי המניות".

היו אחראים למחצית מהכנסות אי.בי.אי

צמד היועצים ליפא ועמית, הנחשבים ל"מייבאי" גל הנפקות האג"ח של החברות האמריקאיות בבורסה בתל אביב, קיימו בעבר במשך כמה שנים שיתוף פעולה פורה עם פועלים אי.בי.אי, שעם הזמן הלך ותפס נפח משמעותי בפעילותה, עד שהיה אחראי ליותר ממחצית מהכנסותיה ורווחיה של החברה, בשנות השיא של פעילות גיוסי חוב אלה.

בקיץ 2017 החליטו השניים לסיים את שיתוף הפעולה ולהקים חברת חיתום מתחרה, יחד עם מי שהיה מנכ"ל פועלים אי.בי.אי, ארז גולדשמידט, וכן מי שכיהנו כסמנכ"לים תחתיו. כיום, כשלוש שנים וחצי לאחר מכן, חברה זו, אוריון, נחשבת לאחת החברות הבולטות בשוק החיתום המקומי.

בעקבות היוודע דבר סיום שיתוף הפעולה עם ליפא ועמית צנחה מניית פועלים אי.בי.אי ביותר מ-50% בתוך כמה ימים, ורק בחודש דצמבר האחרון, לפני כשלושה חודשים, הצליחה לחזור להיסחר באותן רמות שבהן נסחרה טרם העזיבה.

מאז היא המשיכה לטפס, כך שמאוגוסט 2017 ועד כה מציגה המניה טיפוס של כ-20% ומשקפת לפועלים אי.בי.אי שווי נוכחי המתקרב ל-400 מיליון שקל.

ברקע למגמה החיובית, נרשמת פעילות שיא של מרבית חברות החיתום בשוק המקומי, הנהנות מגל הנפקות אקוויטי ראשוניות (IPO) בהיקפים אינטנסיביים, שאם יימשכו כמתוכנן וללא שיבושים עד סיומה של 2021, הוא עשוי לשבור שיא של כל הזמנים במספר ההנפקות ובהיקף גיוסי ההון הראשוניים הנעשים בבורסה המקומית.

30 חברות, 20 מיליארד שקל

יותר מעשר שנים חלפו מאז הגיעה לשוק בתל אביב חלוצת מנפיקות האג"ח הזרות - חברת הנדל"ן המניב דה-לסר, שגם אותה הביאו ליפא ועמית, ומאז, תוך שנים ספורות הפכו גיוסי חוב אלה לשיטפון, ולאחד מאפיקי ההשקעה הפופולריים בקרב משקיעי האג"ח המקומיים.

מאז ועד לשנה שעברה הגיעו לשוק ההון המקומי כ-30 חברות זרות, רובן המוחלט פועלות בתחום הנדל"ן בארה"ב, אשר גייסו חוב מצרפי של יותר מ-20 מיליארד שקל.

הצלחת מרבית הנפקות אלה, רובן של חברות בבעלות יזמים יהודים-אמריקאים, נתמכה בתנאי שוק נוחים, שכללו ריביות גבוהות יחסית שהציעו החברות באותם גיוסים, זרימת כספים גוברת לשוק קרנות הנאמנות ומחסור באלטרנטיבות השקעה.

העובדה שמרבית החברות התאגדו באיי הבתולה הבריטיים (BVI) הגדילה את הסיכון למחזיקי האג"ח במקרה של קריסתן, וכך אכן קרה בארבעה מקרים עד היום, האחרון שבהם בחברת אול-יר של היזם יואל גולדמן, שהחליטה לעצור את התשלומים למחזיקי האג"ח וביקשה לדון עימם בהסדר חוב שהיקפו כ-2.3 מיליארד שקל.

קדמו לה שלוש קריסות של פעילות חברות מהתחום, שהביאו למחיקת מרבית החוב שהנפיקו - אורבנקורפ הקנדית, בבעלות אלן ססקין שגייסה כ-180 מיליון שקל, ברוקלנד אפריל של הישראלי לשעבר בועז גלעד (חוב של כ-150 מיליון שקל) וחברת הקניונים סטרווד ווסט, בבעלות חברות של הטייקון האמריקאי בארי שטרנליכט, עם חוב של כמעט מיליארד שקל.

עוד כתבות

6 מיליון משתמשים חדשים לפלטפורמת המטבעות הדיגיטליים של אפליקציית המסחר / צילום: Shutterstock

כמעט פי 6 תוך רבעון: מספר סוחרי הקריפטו ברובין הוד הגיע ל-9.5 מיליון

רק בחודשים ינואר-פברואר הצטרפו 6 מיליון משתמשים חדשים לפלטפורמת המטבעות הדיגיטליים של אפליקציית המסחר, בה ניתן לסחור בשבעה סוגי מטבעות, בהם ביטקוין, את'ריום ולייטקוין ● והשבוע צפויה coinbase, המנהלת את בורסת הביטקוין הגדולה בארה"ב, להנפיק את מניותיה בנאסד"ק

רוני נפתלי- מי עדן / צילום: תמר מצפי

רכבת ההרים של תלמה: לאחר ביטול ההנפקה, אלה השותפים החדשים והמסקרנים בחברת התיירות

רוני נפתלי ומור בית השקעות רוכשים שליש ממניות תלמה נסיעות ותיירות, מידי קבוצת שלמה וארז שמול, בכ-66 מיליון שקל ● העסקה משקפת לחברת התיירות שווי של כ-200 מיליון שקל

מבואות דרומיים / הדמיה: OLIN

חברת רמי שבירו זכתה במכרז "דירה להשכיר" להקמת 335 יח"ד בחיפה

הפרויקט במבואות דרומיים ב' בחיפה כולל יחידות דיור להשכרה ארוכת-טווח למשך 20 שנה, כאשר 25% מהדירות מיועדות לדיור בשכר דירה מופחת לזכאים, ו-75% מהדירות יושכרו לשוק החופשי ● חברת רמי שבירו תשלם 118 מיליון שקל על שטח של כ-2.5 דונם

הלוגו של מיקרוסופט / צילום: Shutterstock

העסקה השנייה בגודלה בתולדות מיקרוסופט: רוכשת חברה לזיהוי דיבור בכ-20 מיליארד דולר

ענקית הטכנולוגיה רוכשת את חברת Nuance, שפיתחה טכנולוגיית זיהוי דיבור, ב-19.7 מיליארד דולר ● זו העסקה השנייה בגודלה בתולדות חברת מיקרוסופט אחרי רכישת ליקנדאין בשנת 2016 ● העסקה תושלם בסוף השנה לאחר קבלת אישורים נוספים, בהם של בעלי המניות של Nuance

מרים פיירברג / צילום: איל יצהר

תג המחיר של עיריית נתניה: לא קיבלה נדל"ן מניב על החוף, ורוצה להעביר אותו לאחריות המדינה

עיריית נתניה פנתה לבג"ץ נגד מדינת ישראל, בדרישה לקבוע בצו כי האחריות לתחזוקתם ולהפעלתם השוטפת של חופי הרחצה היא של משרד הפנים ● "העירייה ניסתה להקטין את הגירעון הנגרם בשל תחזוקת הרצועה ופנתה למוסדות התכנון הארציים ומשרדי הממשלה להקים ברצועת החוף פרויקטים כלכליים מניבים, אך כל בקשותיה נדחו"

רמי רשף, מנכ"ל ג'נסל / צילום: איל יצהר

מעוררת עניין: ג'נסל גייסה כ-47 מיליון שקל ממשקיעים מוסדיים בינלאומיים

ההנפקה בוצעה לפי מחיר של 13.5 למניה, הנחה של כ-6% על מחיר הסגירה של המניה אתמול בבורסה

מפגינים בורחים אחרי שהמשטרה ירתה לעברם  גז מדמיע / צילום: Associated Press, AP Photo

כלכלת מיאנמר נמצאת בצניחה חופשית: בתי החרושת והבנקים סגורים והאינטרנט הוחשך

יותר מחודשיים אחרי שהצבא השתלט על המדינה ופתח במבצע קטלני לדיכוי הפגנות, הכלכלה קורסת ● מומחים צופים קיטון דו-ספרתי של הכלכלה שהתקדמה בעשור האחרון במיגור העוני ומשיכת השקעות זרות

מיתוג מעסיק בעידן פוסט משבר / צילום: Shutterstock

הקרב על עובדים טובים מתחמם – והמעסיקים משקיעים

בתחילת משבר הקורונה דיברו על כך שיחסי הכוחות בין מעסיקים לעובדים משתנים לטובת המעסיקים, אבל עכשיו חברות מתקשות לגייס טאלנטים ועובדים בכל הדרגים ● מקמפיין שלטי חוצות ועד שינוי הדגשים בהטבות לעובדים - ארגונים מעדכנים את מיתוג המעסיק ● ניהול וקריירה

המהומות בבלפסט בשבוע האחרון / צילום: Reuters, JASON CAIRNDUFF

הסכמי הסחר העירו את פצעי העבר בצפון־אירלנד, והציתו מהומות ברחובות

מנגנון מסורבל של ביקורות על סחורה כמו מזון, תרופות ופלדה הביא לכך שמדפים בסופרמרקטים נותרו ריקים ממוצרים בריטיים וגם הדואר שובש ● חלק מהתושבים שמרגישים שבריטניה נטשה אותם והברקזיט הפך אותם לאזרחים סוג ב', יצאו לרחובות ● עשרות שוטרים ומפגינים נפצעו

אמיר ברמלי / צילום: שלומי יוסף

"הוא ריסק אותי. נאלצתי לעבור לדירת שותפים בגיל 60": נפגעי אמיר ברמלי מדברים

ערעור הפרקליטות על עונשו של אמיר ברמלי בטענה כי הוא קל מדי, מציף שאלות לגבי ההשלכות על חייהם של מאות משקיעים ● האם ברמלי יצא בזול, ומה מספרים הנפגעים? ● "הצוללת" עושה סדר ● האזינו

התעשייה האווירית / צילום: יעקב סער - לע"מ

התערבות חריגה של המנכ"ל לשעבר והליכים לא תקינים: חגיגת המינויים בתעשייה האווירית נחשפת

דוח מבקר המדינה מגלה כי בבדיקה של הליכי מינוי המנהלים הבכירים בתע"א בתקופה שבין ינואר 2017 לינואר 2019 מונו כמעט מחצית מסגל הניהול הבכיר בחברה, אך במקרים רבים בהליכים לא תקינים ● בין היתר: נקודות שהוענקו בטעות ותקלות בחישוב ● התעשייה האווירית: "החברה בחנה את ההמלצות השונות ויישמה אותן ככל שנדרשה"

שחר בן מאיר/ צילום: יונתן בלום

לפ"מ פועלת לגיבוש כללי גילוי נאות ביחס לתוכן שיווקי ופרסום סמוי

ההודעה ניתנה במסגרת עתירה שהגיש עו"ד שחר בן מאיר, שביקש להורות ליועמ"ש וללפ"מ להסביר מדוע לא יורו לכלל משרדי הממשלה ולגורמים ממשלתיים נוספים שלא להתקשר עם כל גורם תקשורתי בעסקאות תוכן שיווקי

חיפה / צילום: איל יצהר

נדל"ן למגורים: אזור ת"א מתקשה להתרומם - המשקיעים הציתו את חיפה

לפי דוח של הכלכלנית הראשית באוצר, מספר העסקאות ב"בירת הנדל"ן של ישראל" נמצא באחת מתקופות השפל הגדולות שלו ב-20 השנים האחרונות ● לעומת זאת המחירים הנמוכים יחסית בחיפה מושכים אליה משקיעים, שחזרו ובגדול לשוק לאחר הפחתת מס הרכישה

יוסי כרמיל, מנכ"ל סלברייט / צילום: שלומי יוסף

"לא כלי ריגול": מנכ"ל סלברייט הישראלית על הדרך להנפקת הענק בוול סטריט

"אני יודע להסביר טוב את צמיחת החברה", אומר יוסי כרמיל, מנכ"ל סלברייט ● ספקית המודיעין הדיגיטלי הוותיקה והרווחית מתמזגת עתה ל-SPAC לפי 2.4 מיליארד דולר - פי 4 מהשווי שלפיו גייסה רק לפני שנתיים

נמל התעופה שארל דה גול בצרפת / צילום: Shutterstock, bellena

האם בקרוב אזרחי צרפת לא יוכלו לקחת טיסות פנים קצרות?‎

בית המחוקקים הצרפתי אישר השבוע חקיקה שמבטלת טיסות פנימיות בעלות אלטרנטיבה תחבורתית יבשתית בת פחות משעתיים וחצי ● זאת בניסיון לצמצם את פליטות הפחמן בענף התעופה, אך החוק הצרפתי מעורר סערה ומצליח להרגיז גם את ארגוני הסביבה

טנקים של צה"ל ברמת הגולן / צילום: Ariel Schalit, AP

מבקר המדינה: 73% משטחי האש שצה"ל היה צריך לפנות, לא פונו

לפי דוח המבקר שעוסק במערכת הביטחון, 11 מתוך 15 שטחי אש שיועדו לגריעה עבור צרכים אזרחיים בשנת 2015, טרם נגרעו בעיקר בשל אי פינוי נפלי פגזים ופצצות ● אי סגירת שטחי האימונים ע"י צה"ל פוגעת במימושן של תוכניות מתאר

חיסונים של פייזר / צילום: Associated Press

הליכוד וכחול לבן הופכים את החיסונים לבני ערובה בעימות ביניהם

בני גנץ מתעקש לאשר את מימון חיסוני פיייזר נגד הקורונה רק אם ימונה לשר משפטים  ובתגובה שר הבריאות אדלשטיין מאשים את גנץ בסירוב ציני ● במשרד הבריאות חוששים שהעימות יביא לעיכוב במבצע החיסונים

שר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

סממני ההתאוששות במשק? לראשונה מזה חודשים הגירעון יורד - עומד על 12.1% מהתוצר

הגירעון המצטבר ב-12 החודשים האחרונים עומד על כ-12.1% מהתוצר, לעומת כ-12.4% מהתוצר בחודש פברואר ● במרץ נמדד גירעון בסך של כ-11.4 מיליארד שקל

אסמבלאז'- מלון בוטיק / צילום: יובל גורין

מלון בוטיק חדש בתל אביב: אסמבלאז' ברחוב אלנבי

המלון ממוקם בבניין לשימור מחמיר שנבנה בתחילת המאה ה-20 כחלק מה"עיר הלבנה", והוא מציע 20 חדרים בגדלים שונים ● המחיר ללילה בחודשים יוני/מאי מתחיל ב-900 שקל לזוג

בסיס צבאי , מגורי חיילים בנגב / צילום: איל יצהר

הוועדה שלא התכנסה 5 שנים והמיליארדים שמחכים: כך נתקע מעבר צה"ל לנגב

דוח מבקר המדינה מעלה כי המהלך האסטרטגי של המדינה שנועד להוביל לחיזוק הפריפריה ושתוקצב ב-19 מיליארד שקל, עדיין תקוע ● ועדת הסרת חסמים שהוקמה ב-2008 לא התכנסה כבר חמש שנים ● צה"ל: "ללא פתרון מקיף ושלם לאתגרי התחבורה והמעטפת לפרט, לא יהיה ניתן לספק את המענה הנדרש למשרתים, ולא יתאפשר המעבר"