גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נתניהו וכץ הבטיחו "דמי אבטלה לעצמאים", אבל התכוונו שתמשכו כספים מהפנסיה שלכם

בתוכנית הכלכלית שהוצגה השבוע תחת הכותרת "דמי אבטלה לעצמאים", נכתב כי הם יינתנו "לכל עצמאי שירצה בכך" ● בדיקת גלובס מעלה כי הכוונה הייתה לאפשר לעצמאים למשוך כספים שהפקידו לקרן הפנסיה ● למה הבטיחו כ"ץ ונתניהו הטבה שהם בעצמם מודים כי לא התכוונו לתת?

בנימין נתניהו וישראל כץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ, אוהד צויגנברג ידיעות אחרונות
בנימין נתניהו וישראל כץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ, אוהד צויגנברג ידיעות אחרונות

התוכנית הכלכלית של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ, שהוצגה השבוע, טומנת בחובה הבטחות כלכליות לשורה של מגזרים. בין כל אלו, הוצגה גם הבטחה למגזר העצמאים: לכונן, סוף סוף, דמי אבטלה עבורם.

בדקנו והסתבכנו: מי יהיה זכאי לקבל מענק מזומן לפי התוכנית של הליכוד? 

ההבטחה הזאת מתנוססת שחור על גבי לבן בסעיף 7 למצגת "תשעת הצעדים - להזנת הכלכלה בגדול" של נתניהו וכ"ץ. באותה שקופית במצגת, שעמדה שניות ארוכות באוויר, נכתב כי דמי האבטלה יינתנו "לכל עצמאי שירצה בכך".

אכן, הצהרה גדולה. בעיקר בהתחשב בכך שמאז 2009 מתבטא מדי פעם נתניהו בעד דמי אבטלה לעצמאים, ללא כל מימוש.

בניסיון לברר מה עומד מאחורי ההבטחה הפעם, פנה גלובס לשר כ"ץ. בין היתר ניסינו להבין מה יהיו התנאים לקבלת דמי האבטלה לעצמאים, כמה הם יידרשו להפריש כל חודש לטובת הביטחון הסוציאלי הזה, והאם כבר קיימת טיוטת הצעת חוק דמי אבטלה לעצמאים שתועבר כמובטח לוועדת העבודה והרווחה.

בתשובה, הוסבר לנו כי מאחורי סעיף 7 עומדים התנאים ליישום החקיקה שקבעה כי שליש מההפרשות הפנסיוניות של עצמאי (לפי השיעורים שקבועים בחוק פנסיה חובה) ייחשבו להפרשות שמיועדות ל"מצב של אבטלה", ויהיו פטורות ממס עד תקרה שנתית של כ-208 אלף שקל.

עוד נמסר לנו כי התנאים שלפיהם עצמאי יוכל למשוך את הרכיב הפנסיוני יהיו: קיומה של מעין "תקופת אכשרה" של לפחות 24 או 36 הפקדות פנסיוניות אחרונות (לפני משיכת הרכיב הפנסיוני); העצמאי צריך להיות ב"מצב אבטלה" שמוגדר כאחד משני מצבים - העצמאי חדל לעסוק במשלח היד שלו או סגר את העסק שלו. עוד נדרש כי העצמאי קיבל אישור מרשות המסים על סגירת תיק מע"מ, ולא העביר את העסק שלו (משלח היד) לקרוב משפחה.

אם העצמאי עומד בתנאים אלה הוא יוכל למשוך, לפי בחירתו ועד לגובה הפרשת הרכיב הפנסיוני המיועד למצב אבטלה, את הסכום בפטור ממס של 35%. הסכום יינתן לעצמאי בחלוקה שווה על פני שלושה חודשים.

האם יש כאן בשורה לעצמאים? האם מדובר בדמי אבטלה בכלל? התשובה לשתי השאלות הללו שלילית. מדובר בסופו של דבר ב"דמי אבטלה" שמפרישים עצמאים לעצמם לפנסיה, כלומר - כסף שהוא ממילא שלהם.

אבטלה? יקבלו כספים שהם עצמם הפקידו

בארגוני העצמאים זועמים וטוענים כי מדובר ב"עבודה בעיניים", "תעמולת בחירות" ו"בדיחה עצובה על חשבון העצמאים".

נסביר: התשובה המפורטת שהגיעה אל גלובס בנוגע לסעיף 7 בתוכנית הכלכלית של נתניהו-כ"ץ מתייחסת לחוק קיים - חוק פנסיה חובה לעצמאים. בשנת 2017 נכנס לתוקפו חוק זה, המחייב עצמאים להפריש לפנסיה. החוק מחייב מינימום הפרשה, אך באפשרות העצמאים להגדיל את ההפרשה ואפילו לקבל הטבות מס. חלק מהכספים שהם צברו יכולים לשמש אותם גם בתקופה שאינם עובדים, כמעין "דמי אבטלה​".

ובכל זאת, לא מדובר בדמי אבטלה, אלא בכספי פנסיה שהעצמאים עצמם חסכו, והם יכולים לעשות בחלקם שימוש, בתנאים מסוימים, תוך קבלת פטור ממס.

כדי ליישם את הוראות החוק נדרש המחוקק להתקין תקנות. מתשובת לשכת שר האוצר לשאלת גלובס עולה כי מאחורי סעיף 7 לתוכנית הכלכלית עומדות התקנות הללו, כלומר משיכת כספי הפנסיה, ולא חוק דמי אבטלה לעצמאים.

"בלוף בחירות", "עלבון לעצמאים"

לדברי יועצת המס ורוה"ח רויטל סיטון בן ארי, ממייסדי תנועת מחאת העצמאים "אנחנו" וראש תחום מיסוי בעמותת שכירים בעלי שליטה, "אין כאן שום בשורה לעצמאים. מדובר בבלוף בחירות תחת הכותרת 'דמי אבטלה'. מדובר בכספים שעצמאים יוכלו למשוך מקרן הפנסיה שלהם, כספים שהם הפקידו, אז איזה מין דמי אבטלה אלו? לא זכור לי שלשכירים שילמו את דמי אבטלה מקרן הפנסיה שלהם. להשתמש במושג דמי אבטלה בהקשר ציני זה ולקרוא לזה רשת ביטחון, זו בדיחה ועלבון גדול לעצמאים".

סיטון בן ארי מוסיפה, כי "אין פה שום חידוש או הטבה. ההסדר של משיכה בפטור ממס אינו חדש, והוא הוסדר במסגרת חוק פנסיה חובה לעצמאים משנת 2017, רק שעכשיו נוח לקורא לזה דמי אבטלה. ונניח וניתן פטור ממס על משיכה מהפנסיה זה רק למי שהפקיד ב-24-36 החודשים אחרונים - כידוע רוב העצמאים הפסיקו הפקדות פנסיוניות בתקופת הקורונה, אז ככל הנראה אף אחד מהעצמאים לא יעמוד בתנאי. שלא יהיו טעויות - זה לא דמי אבטלה".

גם יועץ המס ירון גינדי, נשיא לשכת יועצי המס, סבור כי מדובר ב"עבודה בעיניים". לפי גינדי, "המדינה לא נותנת לנו פה כלום. מדובר בזכויות של עצמאים שנלחמנו עליהם בכנסת ובמשא ומתן מפרך עם האוצר ב-2017 - על האפשרות למשוך שליש מכספי הפנסיה שלהם, בסכום הוני פטור ממס. כעת מביאים לכנסת רק את התקנות מכוח חוק זה בלבד.

ירון גינדי / צילום: איל יצהר, גלובס

לדברי רו"ח איריס שטרק, נשיאת לשכת רואי החשבון וממובילי מאבק העצמאים למענקים ולסיוע בחודשים האחרונים, "נושא דמי האבטלה לעצמאים הוא נושא עקרוני שיש לקדמו בשיתוף הארגונים המקצועיים, על מנת שייתן מענה מקיף לעצמאים על פי קריטריונים מוגדרים. השימוש בכספי הפנסיה אינו יכול לתת מענה לכך, מאחר שאנו מודעים לבעיה בקרב עצמאים שרובם אינם חוסכים לפנסיה".

איריס שטרק רו"ח / צילום: איל יצהר

ישראל כ"ץ מסר בתגובה: "התקנות שהבאתי לאישור ועדת עבודה ורווחה, ואשר צפויות להיות מאושרות בימים הקרובים, יאפשרו לראשונה לכל עצמאי שיבחר בכך, סיוע כספי במצב של אבטלה. זאת על ידי משיכה בפטור ממס של 35% של הרכיב הפנסיוני המיוחס ל'מצב אבטלה'". 

מצעד ההבטחות של נתניהו לדמי אבטלה לעצמאים

"אסדיר בחוק.."
הליכוד בראשות נתניהו נתן ל"ישראל ביתנו" התחייבות להסדיר בחוק מתן דמי אבטלה לעצמאים, כחלק מנספח שצורף להסכם הקואליציוני

(30.3.2009, Ynet)

"בכוונתי לקדם..."
"בכוונתי לקדם, בתוכנית העבודה שלנו לממשלה הבאה, מהלך אשר במסגרתו יגובשו קריטריונים למתן דמי אבטלה ודמי מחלה לעצמאים"

(25.2.2015, מתוך הטוויטר של רה"מ נתניהו)

"נכניס לחוק ההסדרים..."
"משבר הוא הזדמנות לשינוי, בואו נתחיל לעבוד על זה כדי להכניס את החקיקה הזאת לחוק ההסדרים הקרוב" - נתניהו בשיחה עם ראשי העצמאים. ההבטחה המשמעותית ביותר שקיבלו העצמאים באותה שיחה היא זכאות לדמי אבטלה"

(3.5.2020, גלובס)

עוד כתבות

שלט דירה למכירה / צילום: תמר מצפי

אחוז המשכנתאות הדחויות הגיע לשפל מאז פרוץ הקורונה

הפסקת מתווה הדחיות של הבנק המרכזי בשיתוף עם הבנקים למשכנתאות, גרמה לירידה גדולה בכמות המשכנתאות שנמצאות בסטטוס של דחייה ● על אף הירידה בהיקף לקיחת משכנתאות על ידי זוכי מחיר למשתכן, נמשכה בחודש ינואר התופעה של לקיחת משכנתאות בשיעורים גבוהים משווי הנכסים

פינק אפרת - שופטת / צילום: דוברות בתי המשפט

עקב צורך דחוף בבתי המשפט: גנץ מינה את שמואל מלמד ואפרת פינק לבית המשפט המחוזי

מדובר ב"מינוי בפועל" לתקופה של שנה לאור צורך דחוף בשופטים לבתי המשפט המחוזיים, זאת בעקבות פנייתה של נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות

אתר בנייה במרכז / צילום: Shutterstock

לא רשום בטאבו: למה חשוב לטפל במאות אלפי יחידות הדיור הלא רשומות במדינה

400 אלף יחידות דיור בכל רחבי הארץ אינן רשומות בטאבו מסיבות שונות • משרד המשפטים גיבש המלצות לרישום, אבל לדירות ישנות הפתרון בעייתי, וחלק מהדברים יצטרכו לחכות לחקיקה ראשית • מה תקוע ומה אפשר לעשות כבר עכשיו

טיראן רוטמן, זוהר רוזנברג, פנחס בוכריס / צילום: איל יצהר

"אין בועה בסייבר. יש המון כסף בשוק שמחפש תחומי השקעה, גם בשלב הסיד"

"מה שקרה בבועת הדוט קום – בעולם הסייבר לא קיימת, לא הייתה קיימת ולא תהיה קיימת"  ● הדברים נאמרו בפאנל "לאן הולך הכסף? הטרנדים של 2021 בהשקעות הסייבר"

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

כ-20 נוסעים שנחתו בנתב"ג, חלקם זרים, נתפסו עם אישורים מזויפים

מדובר בנוסעים שהגיעו מארה"ב בטיסת יונייטד שנחתה אחר הצהריים שנתפסו לאחר שהציגו אישורי מזויפים של ועדת החריגים ● יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, יעקב מרגי, דרש להתייחס בחומרה למקרים הללו, כשהוא התכוון למעצר ולהגשת כתבי אישום

רפי ליפא וגל עמית, יועצי ההנפקה של הרץ  / צילום: תמר מצפי

חותמים בפשרה: פועלים אי.בי.אי תשלם 7 מיליון שקל בגין השת"פ ההיסטורי עם ליפא ועמית

כך תסתיים תביעה מ-2017 של בעל מניות, שטען כי שיתוף הפעולה עם צמד יועצי ההנפקות "העמיד את החברה בסיכון" ● מי שצפויות לשאת בתשלום הן חברות הביטוח, וחלקה של פועלים אי.בי.אי יסתכם בכ-110 אלף דולר בלבד

הונאה, תרמית, זיוף, עוקץ, / שאטרסטוק

כתב אישום נגד ניר עזרא בגין הונאה והתחזות לאדם אחר

לדברי הפרקליטות, במעשיו של עזרא הוא קיבל לידיו במרמה שוברים, ביטקוין וכספים בשווי אלפי שקלים

מעצרו של אחמד עבדול-עזיז עבדאללה, חבר בכיר בדאע"ש המכונה "אבו-וואלה" / צילום: Reuters, Julian Stratenschulte

עשר וחצי שנות מאסר למגייס בכיר של דאע"ש בגרמניה

אחמד עבדול-עזיז עבדאללה, עיראקי בן 37 שהיה חבר בכיר בארגון דאע"ש, הואשם בגיוס פעילים גרמנים לארגון הטרור, בהטפה לטרור ובתמיכה בדאע"ש בעיראק ובסוריה ● עבדאללה שימש כאימאם של מסגד שהקים ארגון שהוצא מחוק לחוק בעיר הילדסהיים שבמדינת המחוז נידרזקס

Tesla 3 Standad Range / צילום: Shutterstock

האם ניתן היה לחזות את הנפילה של טסלה אתמול? לפי ברקליס הכתובת הייתה על הקיר של רדיט

בבנק ההשקעות בחנו את הקשר בין ביצועי המניה וכמות תשומת הלב המקוונת שמקבלת יצרנית הרכב החשמלי בפלטפורמות מדיה חברתית ובפורומים של משקיעים ● כך, קפיצות גדולות במספר האזכורים של טסלה ב-WallStreetBets ניבאו בדיעבד עליות במניה כמה ימים לאחר מכן

דיזנגוף סנטר אחרי הסגר האחרון / צילום: כדיה לוי

האינפלציה מרימה ראש: האם ישראל תצטרף למגמה העולמית של עליות מחירים

האינדיקטורים הכלכליים בארץ ובעולם מצביעים על התאוששות מהירה יחסית מהמשבר ועל עלייה בציפיות לאינפלציה ● בעולם כבר מרגישים עליות מחירים, בארץ נראה שרשתות השיווק יתקשו להעלות מחירים בשיעור חד

יובל דגים, מנכ"ל אבן קיסר / צילום: יוסי מסה

אבן קיסר מסכמת את 2020 עם ירידה בהכנסות וברווח; צופה צמיחה ב-2021

אבן קיסר, המייצרת משטחי קוורץ המשמשים לאמבטיות ומטבחים, רשמה בשנת 2020 הכנסות של כ-486 מיליון דולר, ירידה של 10.9% בהשוואה ל-2019, זאת על אף שההכנסות ברבעון האחרון היו גבוהות ב-2.3% לעומת הרבעון המקביל, והסתכמו בכ-137 מיליון דולר

סניף טופשופ / צילום: שני מוזס

פוקס רוכשת מגולף את המיקומים של סניפי טופשופ

מדובר בשטחי מסחר בהיקף של כ-3,400 מ"ר ● במועד הפינוי, פוקס תשלם לגולף 2.1-2.5 מיליון שקל בתוספת מע"מ, בהתאם לתמהיל החנויות שיפונו

בועז מולדבסקי, נשיא בורסת היהלומים ישראל / צילום: יח"צ

נשיא חדש לבורסה ליהלומים: בועז מולדבסקי יחליף את יורם דבש

בועז מולדבסקי, מבעלי קבוצת מולדבסקי ומי שהיה סגן נשיא הבורסה ליהלומים ויו"ר מכון היהלומים, נבחר לנשיא החדש של הבורסה ליהלומים

יריב גילת / צילום: יוטיוב

וויטסמוק בדרך אל שוק הקריפטו: בוחנת רישום מניותיה למסחר בארה"ב

לאחר שדירקטוריון החברה אישר את כניסתה לפעילות בתחום הבלוקצ'יין והמטבעות הדיגיטליים, זינקה מניית וויטסמוק ב-12% במהלך המסחר בתל אביב

נגיד הפד, ג'רום פאואל/ צילום: רויטרס / Jonathan Ernst

מאחורי הקאמבק הגדול של וול סטריט: פאוול הבהיר - "הכלכלה רחוקה מיעדי האינפלציה והתעסוקה"

אם בשוק עלה חשש כי העלאת הריבית וצמצום התמיכה של הפד תגיע מוקדם מהצפוי, דבריו של יו"ר הפד ג'רום פאוול אתמול הבהירו כי המוזיקה נמשכת, ואפילו בטון יוני יותר

לואיס ברוג'ה / צילום: גלובל אקס

"רק שליש מתשתית המיחשוב בעולם עברה לענן - יש עוד הרבה מקום לצמיחה"

כך לדברי מנכ"ל GlobalX לואיס ברוג'ה בכנס "סייבר 2.0" של גלובס ● לדבריו, "ההוצאה העולמית על סייבר תזנק ל-200 מליארד דולר עד 2024"

רובי ארונשוילי, מייסד ומנכ"ל CYE / צילום: איל יצהר

"רק סטארט-אפים בודדים בתחום הסייבר הפכו לחברות גדולות. זה צורם"

כך אמר מייסד ומנכ"ל חברת הסייבר CYE, רובי ארונשוילי, בפאנל בנושא "מה עשתה שנת קורונה לחברות הסייבר" במסגרת כנס הסייבר 2.0 של גלובס ● מנכ"ל אלרון השקעות, ירון אלעד היה דווקא חיובי יותר: "אני אופטימי כי יש גם המון חברות גדולות בתחום, כולל חברות יוניקורן"

מיכאל (מימין) ודניאל זלקינד, בעלי חברת אלקו  / צילום: ישראל הדרי

האחים זלקינד מצטרפים לנחמיאס ברכישת השליטה בדסק"ש

בעלי השליטה בחברת אלקו מציעים לרכוש 27%-29.8% ממניות דיסקונט השקעות תמורת כ-400 מיליון שקל

בנייה חדשה / צילום: תמר מצפי

משרד השיכון: "המשך הירידה בהיקפי התחלות הבנייה עשוי לתרום לעליית מחירי הדירות"

לפי סקירה שהוציא משרד הבינוי והשיכון על ענף הדיור, רכישת הדירות המתוגברת, שלוותה בירידה בהיקפי התחלות הבנייה, הביאה לכך שמלאי הדירות החדשות העומד למכירה הלך והצטמצם במהלך השנה האחרונה בשיעור של 22%, מרמה של כ-49,200 דירות בינואר, לכ-38,400 בדצמבר

ניק קלג, סגן ראש ממשלת בריטניה לשעבר / צילום: Reuters, Stefan Rousseau

סגן נשיא בפייסבוק העולמית בטור מיוחד: "כלי התקשורת בוחרים לשתף אצלנו סיפורים, אנחנו לא גונבים מהם לרווחתנו"

הטענות שחזרו על עצמן בימים האחרונים הן שפייסבוק גונבת או משתמשת בעיתונות המקורית למען הרווח של החברה – טענות שהיו ועודן שגויות ● ניק קלג, סגן נשיא בפייסבוק העולמית, מגיב לראשונה בטור מיוחד לגלובס על פרשת פייסבוק והתכנים החדשותיים באוסטרליה