גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

טאבולה מגיעה לבורסת ניו יורק בשווי של 2.6 מיליארד דולר וחושפת הכנסות של 1.2 מיליארד דולר ב-2020

חברת המלצות התוכן של אדם סינגולדה תמוזג לחברת SPAC שמוביל יונתן קולבר, ותגייס במהלך 545 מיליון דולר ● סינגולדה: "בתוך 10 שנים אני רואה את טאבולה צומחת לכוח שממליץ על הכול – מסחר מקוון, משחקים, אפליקציות - בכל מקום ובכל מכשיר"

אדם סינגולדה, מנכ"ל וממייסדי טאבולה / צילום: כפיר זיו
אדם סינגולדה, מנכ"ל וממייסדי טאבולה / צילום: כפיר זיו

עוד ועוד חברות טכנולוגיה ישראליות גדולות מצטרפות לוול סטריט, וכעת גם Taboola הופכת לחברה ציבורית באמצעות מיזוג עם חברת הבלנק צ'ק (SPAC) מישראל, ION Acquisition Corp. גלובס חשף לראשונה לפני כחודש כי טאבולה מקדמת מהלך  להפוך לחברה ציבורית בוול סטריט.

טאבולה, שהוקמה ומנוהלת על-ידי אדם סינגולדה, עוסקת בהמלצות תוכן לגולשים באינטרנט. המיזוג ל-ION יבוצע לפי שווי של 2.6 מיליארד דולר לטאבולה, ויכלול גיוס לחברה בסך כ-545 מיליון דולר - כ-259 מיליון דולר מצד ION Acquisition Corp וכ-285 מיליון דולר במסגרת הנפקה פרטית נלווית, שתכלול גופי השקעה מוכרים: פידליטי, Baron Capital Group, בלקרוק, גופים הקשורים ל-ION וכן לחברת הביטוח הפניקס.

המיזוג יושלם במהלך הרבעון השני של השנה. לפי הודעת ION וטאבולה, לאחר השלמת המיזוג יהיו בקופת טאבולה 600 מיליון דולר, והיא מתכננת להוציא בשנה זו מעל 100 מיליון דולר על מיזמי מו"פ הכוללים בינה מלאכותית, מסחר מקוון, טלוויזיה ועוד.

כחלק מהתהליך של הפיכה לחברה ציבורית, טאבולה חושפת לראשונה פרטים פיננסיים, וכך בדוחות 2020 צפויות להירשם הכנסות של 1.2 מיליארד דולר. ההכנסות ex-TAC, כלומר בנטרול עלויות לרכישת טראפיק, יסתכמו ב-378 מיליון דולר, והרווח התפעולי יסתכם ב-34 מיליון דולר, שהם כ-3% מההכנסות. ה-EBITDA המתואם (רווח בנטרול ריבית, מס, פחת והפחתות) יגיע ב-2020 ל-106 מיליון דולר, כ-27% מההכנסות ex-TAC.

לפני המיזוג, טאבולה גייסה עוד 160 מיליון דולר ויש לה 240 מיליון דולר בקופה נכון לסוף 2020. החברה מספקת פרטים נוספים על פעילותה, ובין היתר זו כוללת יותר מ-9,000 אתרים כולל CNBC, NBC ועוד; קשרים עם יצרני מכשירים; הגעה אל מעל 516 מיליון משתמשים פעילים מדי יום, ועוד.

החברה הוקמה בשנת 2007 וגייסה עד כה (לא כולל הגיוס עליו דיווחה כחלק מהעסקה)  182 מיליון דולר, כאשר סבב הגיוס האחרון בה בוצע לפי שווי של למעלה ממיליארד דולר - כלומר, היא הפכה לחברת "חד קרן". בין המשקיעים בטאבולה ניתן לציין את הקרנות קטליסט, פידליטי, פינטגו ומרקר, ואת קרן ההשקעות התאגידית של החברה הסינית Baidu.

לפני כמה חודשים בוטל המיזוג עם אאוטבריין

באוקטובר 2019 דווח על עסקת מיזוג ענקית, שבמסגרתה הייתה אמורה טאבולה להתמזג עם המתחרה אאוטבריין, גם היא מישראל. שנים רבות דובר על המיזוג הפוטנציאלי בין השתיים, אך עד אותה עת הוא לא קרה; ב-2019 שתי החברות הסכימו על המיזוג, בתנאים שהצביעו על עליונות לטאבולה במיזוג: בעלי המניות שלה היו אמורים לקבל 70% מהחברה הממוזגת, לעומת 30% וסכום של 250 מיליון דולר במזומן לאאוטבריין, וסינגולדה יועד לכהן כמנכ"ל החברה הממוזגת.

ואולם, כשנה לאחר הדיווח על המיזוג, הוא בוטל. בגלובס דווח אז כי מאחורי פיצוץ העסקה עומד ניסיון של טאבולה לשפר את תנאיה ואף להפחית את רכיב המזומן בעסקה, ככל הנראה על רקע ביצועים עדיפים משמעותית משל אאוטבריין בתקופת משבר הקורונה. הערכות בשוק מדברות על כך שבטאבולה נערכו עם פרוץ המשבר להתכווצות משמעותית בתוצאות, ואף הקטינו את מצבת כוח האדם - אך בסופו של דבר החברה צפויה לסיים את השנה עם תוצאות חזקות.

" טאבולה יוצאת למסע חדש ומרגש כחברה ציבורית, אבן דרך שהפכה לאפשרית בעקבות שנים של שותפות עם עשרות אלפי מפרסמים, שאני רוצה להודות להם באופן אישי על האמון בטאבולה ובי", מסר סינגולדה. הוא הוסיף כי בפני החברה מצוי הזדמנות עצומה: "בתוך 10 שנים אני רואה את טאבולה צומחת לכוח שממליץ על הכול - מסחר מקוון, משחקים, אפליקציות; אני רואה את ההמלצות האלה בכל מקום ובכל מכשיר. הן יהיו בטלוויזיה המחוברת בבית, ימליצו על תוכנית, ובמכוניות ימליצו על תוכן כמו פודקאסטים".

גלעד שני, מנכ"ל ION Acquisition Corp, מסר כי "אנחנו מצפים למיזוג עם טאבולה, מובילה טכנולוגית עולמית שיש לה דנ"א ישראלי. לטאבולה יש יכולת לספק ערך משמעותי לשותפיה ולהמשיך לצמוח".

מניית ION Acquistion Corp נסחרה בטרום המסחר בוול סטריט בעלייה של 33%.

חברות SPAC מחפשות יעדים לרכישה, גם בשוק הישראלי

חברת ION Acquisition Corp היא חברת SPAC - כלומר, חברה שגייסה כסף מהציבור כשאין לה כל פעילות עסקית כרגע, מתוך מטרה למזג לתוכה חברה עסקית. החברה, בהובלת היו"ר יונתן קולבר והמנכ"ל שני, היא חלק מקבוצת קרנות ההשקעה Ion Asset Management, המנהלת נכסים בהיקף של 1.5 מיליארד דולר במסגרת קרנות גידור ופרייבט אקוויטי. ION Acquisition Corp ציינה בתשקיף שפרסמה לפני גיוס ההון שלה כי מטרתה היא להתמקד בחיפוש מיזוג "באקוסיסטם הטכנולוגי הישראלי", וזאת משום שתעשיית הטכנולוגיה, בפרט בישראל, מהווה שוק יעד גדול וצומח עם מספר רב של יעדי רכישה.

ב-ION העריכו אז כי אחד היתרונות שלהם הוא התחרות המוגבלת: "ההון שמוקצה לאזור זה מגיע בעיקר ממשקיעים זרים שנוכחותם באזור מוגבלת. צוות ההנהלה שלנו הוא בעל שורשים ישראליים ומומחיות בהשקעות פרטיות. יחד עם הנוכחות החזקה בשוק הציבורי והנטוורק שלנו, נוכל לזהות ולבצע שילובים עסקיים אטרקטיביים", נכתב בתשקיף.

היו"ר קולבר היה בעברו מנכ"ל כור וכיום שותף בקרן ההשקעות ויולה ומשקיע פרטי בהייטק, והמנכ"ל שני הוא בעל ניסיון בתחומי ההשקעות שהוביל עסקאות השקעה רבות, ויצטרף כעת לדירקטוריון טאבולה.

ION היא חלק ממגמה בולטת בשוק ההון האמריקאי בחודשים האחרונים. לפי נתוני חברת המחקר Renaissance Capital מארה"ב, ב-2020, שיא של 248 חברות SPAC גייסו בוול סטריט סכום עתק של 75.5 מיליארד דולר. חברות SPAC - בשמן המלא Special Purpose Acquisition Company - מגייסות כאמור כסף מהציבור לטובת מציאת פעילות עסקית מתאימה לרכישה או מיזוג, ולרוב לפי תשקיף החברה, היא מחויבת להחזיר את הכסף למשקיעים אם היא לא מוצאת יעד כזה תוך 18-24 חודשים.

ה-SPAC מאפשר לחברות פרטיות שמתאימות לשוק ההון לגייס כסף במהירות ולהפוך לחברות ציבוריות תוך זמן קצר, ללא צורך בהמתנה לאישורי תשקיף וביצוע רוד-שואו מול המשקיעים הפוטנציאליים.

על רקע היקפי הגיוסים הגדולים של חברות SPAC בשנה האחרונה, חברות רבות כאלה מחפשות כיום יעדים לרכישה, גם בשוק הישראלי. נזכיר, שלאחרונה הושלם המיזוג של חברת ארקו, המפעילה חנויות נוחות בארה"ב, לחברת SPAC בארה"ב. גם חברת הביומד NeuroRX הודיעה על הסכם למיזוג עם SPAC, וכמוה גם חברת האוטוטק אינוויז שתהפוך לחברה ציבורית בשווי 1.4 מיליארד דולר, וכן חברת Talkspace שהקימו היזמים אורן ורוני פרנק, גם היא צפויה להפוך לציבורית בשווי 1.4 מיליארד דולר.

קרדיט סוויס וג'יי.פי מורגן ייעצו לטאבולה בעסקה עם משרדי עוה"ד Latham, מיתר ודיוויס פולק. Cowen היה היועץ של ION עם משרד עוה"ד גולדפרב זליגמן.

עוד כתבות

פרופ’ קרין נהון. נשיאת איגוד האינטרנט הישראלי / צילום: עדי כהן צדק

"ידעתי שאתלכלך בפוליטיקה, אך האמנתי שנרוץ עד הסוף. החלטתי לקפוץ פנימה"

פרופ' קרין נהון, נשיאת איגוד האינטרנט הישראלי: "ביום שבו חולדאי הודיע על פרישה, הלכתי לים והייתי שלמה עם עצמי. שלושה ימים אחר כך כבר הייתי עמוק בהקמת החטיבה לדאטה, ממשל ודמוקרטיה בבינתחומי"

התצטברות זפת על החוף / צילום: מרכז למחקר סביבתי חיפה

"אירוע הזפת: תמרור אזהרה למה שיכול היה לקרות אילו היה מדובר באירוע גדול"

לפי הערכות ראשוניות של המכון לחקר ימים ואגמים, מקורה של הזפת בשפך נפט בגודל כ-20 ק"מ מרובע ● למרות שהזפת התפרסה על חופי הארץ מצפון לדרום, במונחים עולמיים, מדובר באירוע בסדר גודל בינוני-קטן ● המכון אף מצא שיירי נפט במים

הנסיך הסעודי מוחמד בן סלמאן / צילום: רויטרס - Balkis Press

ארה"ב: יורש העצר הסעודי אישר את רציחתו של ג'מאל חאשוקג'י

דוח של המודיעין האמריקאי: "מאז 2017 יש ליורש העצר בערב הסעודית מעורבות ושליטה מלאה בשירותי הביטחון והמודיעין במדינה ולכן לא סביר ששירותי הביטחון של ערב הסעודית הוציאו לפועל מבצע מהסוג הזה ללא הוראות מפורשות שלו"

מיהו אספן האמנות שניסה למכור ביצת פברז'ה אמיתית, ואז נעלם?

גרי נזכר בסבא שלו ומחליט לנסוע לבקר אותו בקרוב ● ליהי מפצחת את המייל המוזר שגרי קיבל ומשיגה מידע שמקומו בסיפור עדיין לא ברור ● השניים עוברים תקרית משונה עם יעקב, אחד מחסרי הבית הקבועים שמחכים מחוץ לקפה ● התעלומה - חידה בלשית בהמשכים | עונה 2 

חדירת זפת לחופי ישראל, חוף חדרה / צילום: מפקחי היחידה הימית, המשרד להגנת הסביבה

נוציא צו איסור פרסום על אסון הזפת, לאחר שכל החומר כבר פורסם ברשת

מה עושה כלי תקשורת כשבית משפט אוסר פרסום של תחקיר שכבר שותף ברשתות החברתית? • אסון הזפת העלה, שוב, את השאלות סביב השימוש הנרחב בצווי איסור פרסום, הקלות בה נענים בתי המשפט לבקשות והאפשרות לחסום הפצת מידע בימינו ● ביקורת תקשורת

פרופ' טל זקס, סמנכ"ל הרפואה הפורש של מודרנה / צילום: Associated Press, Rodrique Ngowi

טל זקס, סמנכ"ל הרפואה של מודרנה, הודיע על פרישה בסוף ספטמבר

פרופ' טל זקס, סמנכ"ל הרפואה של מודרנה, הודיע כי הוא יעזוב את החברה בסוף ספטמבר הקרוב לאחר קרוב לשש שנות שנות עבודה ● ענקית הביוטק דיווחה על עזיבתו של זקס בשקט יחסי במקביל לדיווח על פיננסים והודעה על כך שהגבירה את קצב ייצור החיסונים

פועלי בנין - ברזל / צילום: תמר מצפי

משנכנס אדר מרבים בהשקעות אג"ח? עדיף להתמקד בסחורות

האם יש הצדקה לשינוי הטון בשיח הכלכלי בשבוע החולף לאור עליית תשואות האג"ח הממשלתיות? ומהי ההשפעה על השווקים הפיננסיים ככל שמתקרבים לסיכום הרבעון הראשון של השנה השנייה למגפת הקורונה

הרמטכ"ל אביב כוכבי / צילום: דובר צה"ל

משרד הביטחון וצה"ל בחרו: זה מסוק התובלה החדש של חיל האוויר

גנץ קיבל היום את המלצת הרמטכ"ל ומנכ"ל משרד הביטחון לבחור במסוק CH53K מתוצרת "לוקהיד מרטין" ● המסוק החדש יחליף את מסוקי היסעור שמשמשים את חיל האוויר מאז סוף שנות ה-60 ● שווי עסקת הרכישה של יותר מ-20 מסוקים חדשים יגיע לכשני מיליארד דולר

קים ג'ונג און ואישתו, רי סול ג'ו, מברכים את הקהל בטקס בפיונגיאנג / צילום: Reuters, KCNA

רי סול ג'ו: מה אנחנו יודעים על אשתו של קים ג'ונג און

"הגברת הראשונה המכובדת" של צפון קוריאה הופיעה בשבוע שעבר לאחר שלא נראתה במשך יותר משנה

רחוב ליסין 23, תל אביב / הדמיה: הכשרת היישוב

"דרישות מפליגות זה בעייתי, בלי רווחיות סבירה ליזם זה לא יקרה"

הריסה ובנייה ליד כיכר המדינה: הבניין ברחוב ליסין 23 בתל אביב ייהרס, ובמקום 8 דירות ייבנו 17

בעקבות הקורונה: שדה תעופה נתב"ג ריק מנוסעים / צילום: יוסי פתאל

בדרך לפתיחת נתב"ג? הטיסה מפרנקפורט והניסוי שיקבע כיצד ייפתחו השמיים

בשבוע הבא יתקיים פיילוט שיכלול 100 צמידים, במסגרתו הנוחתים בישראל בטיסת ארקיע ביום שני מפרנקפורט יוכלו - לאחר שיחלו בידוד במלונית ותוצאת בדיקה שנייה שלילית - לעבור לבידוד בבית - במעקב ● כך זה יעבוד

סופר פארם גאלרי / צילום: שני מוזס

סופר-פארם פותחת לראשונה תת רשת חדשה: הצצה בלעדית לאיך זה נראה מבפנים

עיצוב של כלבו אירופאי ועמדות של מניקור ואיפור - כך רשת הפארם הגדולה בישראל מנסה להמציא את עצמה מחדש בסניף הראשון של תת הרשת החדשה שלה, גאלרי, שנפתחה השבוע במתחם G בראשון לציון

תומר וינגרטן. מנכ"ל ומייסד סנטינל וואן / צילום: סנטינל וואן

דיווח: חברת אבטחת הסייבר הישראלית סנטינל וואן מתכננת להנפיק לפי שווי של 10 מיליארד דולר

ברשת "בלומברג" דיווחו כי סטארט-אפ אבטחת הסייבר הישראלי סנטינל וואן, שהקים ומנהל תומר וינגרטן, מתכונן להנפקה ראשונית לציבור לפי שווי של 10 מיליארד דולר ● החברה גייסה עד כה קרוב ל-700 מיליון דולר בסבבים שונים

חיסון נגד קורונה בבית אבות בנתניה / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

לדרישת גנץ: הוקפא מבצע העברת החיסונים העודפים מישראל למדינות אחרות

ההחלטה התקבלה בעקבות פנייתו של גנץ למנדלבליט בדרישה לקבל חוות דעת משפטית על ההחלטה שהתקבלה בלעדית על ידי נתניהו ללא שיתוף של ממש עם משרד החוץ ומשרד הבריאות ● לשכת נתניהו: "אף שלא נגרע חיסון אחד מאזרחי ישראל ואף שהכמות למדינות היא סמלית בלבד ובונה שם טוב לישראל בעולם עלתה קדם עתירה"

כריך אונטריב / צילום: ארז חרודי

תפריט נטול שטויות: B12 מצאה דרך לחדש בעולם הסנדביצ'ים

הסנדביצ'ים של B12 הם מפלצת אימתנית של פחמימות וחלבונים, שאינה מיועדת לרכי הלבב או למאותגרי הכולסטרול ● מתברר שיש מה לחדש גם בתחום הלעוס הזה

“אנחנו לא בדיוק יודעים איך צמחו חורים שחורים ענקיים" / צילום: Reuters

הכירו את האסטרופיזיקאית הבכירה שיצאה למלחמה בהטרדות המיניות באקדמיה

פרופ' קרול מאנדל, חוקרת מובילה של היווצרות חורים שחורים והמדענית הראשית של משרד החוץ הבריטי, טוענת שהטרדות מיניות גודעות קריירות של מדעניות צעירות רבות • "כמעט כולן מכירות מישהי שעזבה מסיבות דומות. חייבים לעשות שינוי מבני בכל מה שקשור לניהול באקדמיה"

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

אדום בוול סטריט: עליית התשואות על האג"ח הממשלתיות הפילה את המדדים

הנאסד"ק צנח ב-3.5%, הדאו ג'ונס איבד 1.75%, מדד S&P 500 צנח 2.5%  ● התשואה על האג"ח ל-10 שנים של ממשלת ארה"ב חצתה את הרמה של 1.5% ● הדרישות הראשוניות לדמי אבטלה בארה"ב בשפל של 3 חודשים ● מכירות הבתים שבהמתנה בארה"ב נפלו במפתיע בינואר

מתי נקבל את החיים שלנו בחזרה?

עכשיו בקלאבהאוס: כל מה שרציתם לדעת על חיסונים והפוליטיקה שמאחוריהם

האם אנחנו בדרך לשגרה או לגל רביעי? מה יהיה עם תחלואת הילדים? ולמה דווקא נושא החיסונים מייצר כל כך הרבה פייק ניוז? ● כתבת המדע של גלובס גלי וינרב והכתב הפוליטי דני זקן נפגשים לשיחה באפליקציה הכי לוהטת, ומוכנים לענות על כל מה שמטריד אתכם ● עכשיו, רק בקלאבהאוס

אסון הזפת ליד קיסריה / צילום: שאול גולדשטיין, רשות הטבע והגנים, עידו פרי

למה הפוליטיקאים הישראלים לא מתעניינים באקלים וסביבה?

בניגוד למקובל באירופה ובארה"ב, בישראל המפלגות לא נוהגות להציב את נושא האקלים בראש סדר היום, גם אם הוא מוזכר במצע שלהן ● פחות מחודש לבחירות, גלובס בודק מה מציעים הפוליטיקאים, ומציג סקר חדש המגלה עד כמה המצביעים שלהם באמת מתעניינים בנושא האקולוגי

שלט של מקדונלד'ס / צילום: Reuters, Mike Blake

מקדונלד'ס שוקלת מכירת חלק מדינמייק יילד הישראלית

רשת ההמבורגרים רכשה את דינמיק יילד ב-2019 תמורת 300 מיליון דולר ● המנכ"ל והמייסד ליעד אגמון מסר כי מכירה פוטנציאלית נידונה כבר מההתחלה "וכעת מרגיש כמו הזמן הנכון לבחון את האופציה"