גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המהפכה הטכנולוגית בבורסה נמשכת: מניות ההייטק מחזקות את הדומיננטיות שלהן במדדים

עם המניות שיצטרפו לת"א-90 נמנות מפתחת המערכות לאספקת חשמל ג'נסל, יצרנית הרובוטים לניקוי מתקנים סולאריים אקופיה ויצרנית המנועים אקוואריוס ● שלוש החברות השלימו באחרונה הנפקות, וכל אחת מהן נסחרת בשווי של 1.4-1.5 מיליארד שקל

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס
הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

על רקע גל הנפקות ההון הראשוניות (IPO) האינטנסיבי הנרשם בחודשים האחרונים בבורסת תל אביב, עדכון המדדים הקרוב, שיתבצע בחודש הבא, צפוי להכניס למדדים הבולטים כמה "כוכבות" חדשות, שמבליטות שוב את הדומיננטיות הגוברת של ענף הטכנולוגיה במסחר.

עם המניות החדשות שיצטרפו לת"א-90, נמנות מפתחת המערכות לאספקת חשמל ג'נסל, יצרנית הרובוטים לניקוי מתקנים סולאריים אקופיה ויצרנית המנועים אקוואריוס - שלוש חברות שהשלימו באחרונה את הנפקותיהן, וכל אחת מהן נסחרת בשווי נוכחי של 1.4-1.5 מיליארד שקל.

קטגוריה אחת אחריהן, למדד SME60, המוגדר "מדד ביניים" וכולל את המניות בעלות שווי החזקות הציבור הגבוה מבין אלה שאינן נכללות בת"א-125, צפויות להצטרף המניות החדשות בבורסה של פולירם, בשווי שוק נוכחי של 1.1 מיליארד שקל, ושל הייקון מערכות ויומן אקסטנשנס, ששויין עומד על 600-700 מיליון שקל.

המדדים ייפרדו מכמה מניות ותיקות

מול המצטרפות החדשות, המשקיעים ייפרדו מכמה מניות ותיקות יותר במדדים המובילים, ובהן חברות התעשייה פמס והמלט, חברת אטראו שוקי הון וחברת הנדל"ן ויתניה, הצפויות להיפלט ממדד ת"א-90, אחרי שמניותיהן נחלשו בטווח של 10%-40% בשנה האחרונה.

זאת, בעוד שממדד SME60 צפויות להיפלט, בין השאר, תמר פטרוליום ורציו פטרוליום, הנמנות עם סקטור האנרגיה המסורתית החבוט, שנפגע קשות ממשבר הקורונה, ואחרי ירידות דו-ספרתיות חדות שרשמו בשנה האחרונה - תמר פטרוליום כ-33% ורציו פטרוליום יותר מ-60%.

עוד בין הנפלטות מ-SME60 גם מניית חברת התעופה אל-על, שאף ששווי השוק שלה עלה באחרונה בעקבות הנפקות מניות שביצעה (ועומד כיום על כ-850 מיליון שקל), שיעור החזקות הציבור בה ירד מתחת ל-30%, והיא לא עומדת בתנאי המדד.

במדד הדגל של הבורסה, ת"א-35, צפויים עדכונים מעטים יחסית, אחרי "מיני-מהפכה" שנרשמה בו בחודשי הקיץ האחרונים, עם לא פחות משש מצטרפות חדשות, כולן מענפי הטכנולוגיה השונים, וזאת אחרי גל העליות שבלט בענף זה במהלך משבר הקורונה אל מול ירידות השערים שרשמו מרבית מניות הבורסה.

במסגרת העדכונים הקרובים, מניית חברת הטכנולוגיה מטריקס צפויה להיפלט מת"א-35, אחרי שהצטרפה אליו בעדכון הקודם, ואחרי מחיקת מניית איי.אפ.אפ שנכללה בו יצטרפו לת"א-35 מניות קבוצת אשטרום ואו.פי.סי אנרגיה, גם בזכות שווי השוק העולה שלהן (שתיהן קרוב ל-20% בשנה האחרונה) וגם בהשפעת שינויים בהחזקות הציבור.

ארבע שנים להרחבת מדד הדגל

עם עדכון המדדים הקרוב, תציין הבורסה ארבע שנים מאז הרחבת מדד הדגל שלה להרכבו הנוכחי, הכולל 35 מניות (במקום 25 טרם לכך), וזאת במסגרת הרפורמה במדדי המניות שביצעה, שבין מטרותיה היו הפחתת הריכוזיות במדדים והגדלת שיעור החזקות הציבור.

במסגרת רפורמת המדדים, שיעור החזקות הציבור המינימלי בת"א-35 עלה ל-30%, לעומת דרישה ל-25% קודם לכן; שווי החזקות הציבור הנדרש להיכלל במדד הועלה ל-1 מיליארד שקל, ומגבלת המשקל המירבי של מניה ירדה ל-7%, לעומת 10% קודם לרפורמה.

שינויים אלה הובילו מאז, בין השאר, להגברת מכירת מניות על ידי בעלי עניין לציבור, בשווי של מיליארדי שקלים, במטרה לעמוד בדרישות החדשות ולמנוע את גריעת החברות מהמדד. בבורסה מציינים כי כיום המדד "מייצג נכון יותר את הכלכלה הישראלית".

לפי נתוני הבורסה, לאחר עדכון המדד הנוכחי, שייכנס לתוקף ב-7 בפברואר, משקל חברות הטכנולוגיה במדד ת"א-35 יעמוד על כ-27%, לעומת 15% בשנת 2017, תוך הכפלת מספר חברות הטכנולוגיה במדד (ל-9) - מה שהופך את הענף לדומיננטי במדד. דומה לו במשקל ענף הבנקים (26%) ובמספר החברות ענף הנדל"ן, שעם 8 חברות משקלו במדד עומד על 14%.

  

משקל חברות הביומד יורד ל15%

עוד אחרי העדכון הקרוב, משקל חברות הביומד בת"א-35 יעמוד על כ-15% (3 חברות), לעומת כ-26% עם השקת המדד, ומשקל חברות האנרגיה וחיפושי הנפט יעמוד על כ-2% בלבד (2 חברות), לעומת כ-8% לפני הרפורמה.

עוד מציינים בבורסה כי מאז השקת המדד הצטרפו אליו 13 חברות, שהחליפו 10 חברות שנגרעו ממנו ו-3 מניות נוספות שנמחקו מהמסחר, וכי מבין 10 החברות שהצטרפו למדד עם הרחבתו בפברואר 2017, נותרו בו רק מחציתן.

בין החברות שנפרדו ממדד הדגל של הבורסה מאז השקתו בצורתו החדשה נמנות 6 חברות אנרגיה וחיפושי נפט וגז. שלוש מהן - בזן, קבוצת דלק ודלק קידוחים - נגרעו בעדכון שבוצע באוגוסט האחרון ולאחר ירידות שערים חדות שספגו בעקבות משבר הקורונה; פז וישראמקו נפלטו ממנו קודם לכן, וכן חדלו להיסחר יחידות ההשתתפות של אבנר, שפעילותה מוזגה עם זו של דלק קידוחים.

עוד נגרעו מהמדד מאז הרפורמה מניות חברות התקשורת סלקום ופרטנר, מניות חברות הנדל"ן המניב ביג וגזית גלוב, וכן מניות סודהסטרים ופרוטרום, "שמוזגו בקונצרנים בינלאומיים, ומיילן הדואלית שנמחקה רק מהבורסה בת"א".

עוד כתבות

שוטר מפקח על עמידה בתקנות הקרורונה במחסום משטרתי / צילום: דוברות משטרת ישראל

ישראל נכנסת לסגר לילי: כל מה שצריך לדעת

בניסיון למנוע את עליית התחלואה בחג הפורים, ישראל נכנסת לעוצר לילי החל מיום חמישי ועד שבת, מהשעה 20:30 ועד 5:00 בבוקר שלמחרת ● מה אסור ומה בכל זאת יהיה פתוח? ● גלובס עושה סדר

סקר הסקרים: כמה מנדטים נותנים הסקרים לליכוד ולמה הסיכוי להקמת ממשלה נמוך?

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם הרביעית בתוך שנתיים ● גלובס מביא את הסקרים העדכניים ביותר מכל כלי התקשורת ובודק מי מתחזק, מי נחלש ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● העמוד מתעדכן באופן שוטף עם כל סקר חדש שמתפרסם

כריך אונטריב / צילום: ארז חרודי

תפריט נטול שטויות: B12 מצאה דרך לחדש בעולם הסנדביצ'ים

הסנדביצ'ים של B12 הם מפלצת אימתנית של פחמימות וחלבונים, שאינה מיועדת לרכי הלבב או למאותגרי הכולסטרול ● מתברר שיש מה לחדש גם בתחום הלעוס הזה

מיהו אספן האמנות שניסה למכור ביצת פברז'ה אמיתית, ואז נעלם?

גרי נזכר בסבא שלו ומחליט לנסוע לבקר אותו בקרוב ● ליהי מפצחת את המייל המוזר שגרי קיבל ומשיגה מידע שמקומו בסיפור עדיין לא ברור ● השניים עוברים תקרית משונה עם יעקב, אחד מחסרי הבית הקבועים שמחכים מחוץ לקפה ● התעלומה - חידה בלשית בהמשכים | עונה 2 

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

ישראלים שמתגוררים בחו"ל יוכלו לצאת מהארץ בכפוף להצהרה כי לא ישובו במשך 60 ימים

צוואר הבקבוק בנתב"ג ישוחרר: אזרחים שמבקשים לצאת מן הארץ למקום מגורים קבוע בחו"ל יוכלו לצאת מישראל מבלי לקבל אישור של ועדת חריגים בכפוף להצהרה כי הם מתחייבים שלא לשוב לישראל בפרק זמן של 60 ימים

מתי נקבל את החיים שלנו בחזרה?

עכשיו בקלאבהאוס: כל מה שרציתם לדעת על חיסונים והפוליטיקה שמאחוריהם

האם אנחנו בדרך לשגרה או לגל רביעי? מה יהיה עם תחלואת הילדים? ולמה דווקא נושא החיסונים מייצר כל כך הרבה פייק ניוז? ● כתבת המדע של גלובס גלי וינרב והכתב הפוליטי דני זקן נפגשים לשיחה באפליקציה הכי לוהטת, ומוכנים לענות על כל מה שמטריד אתכם ● עכשיו, רק בקלאבהאוס

חיסון נגד קורונה בבית אבות בנתניה / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

לדרישת גנץ: הוקפא מבצע העברת החיסונים העודפים מישראל למדינות אחרות

ההחלטה התקבלה בעקבות פנייתו של גנץ למנדלבליט בדרישה לקבל חוות דעת משפטית על ההחלטה שהתקבלה בלעדית על ידי נתניהו ללא שיתוף של ממש עם משרד החוץ ומשרד הבריאות ● לשכת נתניהו: "אף שלא נגרע חיסון אחד מאזרחי ישראל ואף שהכמות למדינות היא סמלית בלבד ובונה שם טוב לישראל בעולם עלתה קדם עתירה"

מוחמד אבו עדרה, המואשם בריגול עבור החמאס / צילום: תקשורת שב"כ

השב"כ והמשטרה עצרו אזרח ישראלי שחשוד שריגל עבור החמאס

האזרח, בן 43, הוא ממשפחה חצויה, אב בדואי ואם מרצועת עזה, ובשל כך היה בעל אישורי מעבר לביקורי משפחות ● הוא נעצר לפני שלושה שבועות, והודה כי גויס לשירות חמאס במהלך קיץ 2019 וקיבל מהארגון הנחיות לאיסוף מידע צבאי ומודיעיני בישראל לרבות מיקומי כיפת ברזל

נשיא ביהמ"ש העליון בדימוס אהרן ברק / צילום: שלומי יוסף

על מה מבוססות הכרעותיהם של שופטי העליון?

בפרק השני של הסדרה "שופטים בשר ודם" עומדים שופטי העליון על כך שאין קשר בין העמדות האידאולוגיות שלהם לפסיקה שיוצאת תחת ידם ● לא רק שהטענה הזו מנוגדת לאינטואיציה של רובנו, היא נבחנה בעבר בקרב שופטים אמריקאים ונמצאה שגויה. האם המקרה הישראלי שונה?

הריצה לתמ"א. כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

ריצה לתמ"א בניוטרל, וסממן נוסף לעליית מחירים. כותרות הנדל"ן

מדוע דווקא כשבשטח עוד ועוד דיירים מבקשים לקדם פרויקטי תמ"א לא רואים את המנופים מגיעים ● גם גורמי המקצוע במשרד השיכון הצטרפו השבוע לגורמים שחוזים עלייה במחירי הדיור ● מה מחפשת תדהר במתחם כורזין בגבעתיים, ופסיקת המיסוי החשובה של השבוע

מטמנה בישראל. "צריך לצמצם הטמנה - אבל אני מעדיף את החסה שלי נטולת דיאוקסינים" / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הזפת בחופים הכניסה את בעיית איכות הסביבה הביתה: כולנו משלמים את מחיר הזיהום

כתם הזפת חשף שאנחנו חיים בתוך מציאות מאוד מאוד מטונפת ● הגיע הזמן לדבר על מצב הסביבה בישראל ולא רק על פגעי המשבר האקולוגי בעולם

מתוך קמפיין החיסונים במקורות / צילום: חברת מקורות

כ-96% עובדים מחוסנים: כך ניהלה מקורות קמפיין הסברה שאפתני

וגם: חיליק שריר מונה למשנה למנכ"ל קשת 12 אבי ניר ● אירועים ומינויים

הראנד של דרום אפריקה. יאן פאן ריבק, המתיישב ההולנדי הראשון, 1652; ונלסון מנדלה, הנשיא השחור הראשון, 1994 / צילום: Shutterstock

האפריקנרים הפסידו הכול כי סירבו לוותר כמעט על כלום. מה הלקח?

מלחמת המטבעות: 60 שנה לקריאת התיגר הכושלת של האפריקנרים בניסיון-שווא לנתק את עצמם מן המהלך הטבעי של ההיסטוריה

התצטברות זפת על החוף / צילום: מרכז למחקר סביבתי חיפה

"אירוע הזפת: תמרור אזהרה למה שיכול היה לקרות אילו היה מדובר באירוע גדול"

לפי הערכות ראשוניות של המכון לחקר ימים ואגמים, מקורה של הזפת בשפך נפט בגודל כ-20 ק"מ מרובע ● למרות שהזפת התפרסה על חופי הארץ מצפון לדרום, במונחים עולמיים, מדובר באירוע בסדר גודל בינוני-קטן ● המכון אף מצא שיירי נפט במים

שלט של מקדונלד'ס / צילום: Reuters, Mike Blake

מקדונלד'ס שוקלת מכירת חלק מדינמייק יילד הישראלית

רשת ההמבורגרים רכשה את דינמיק יילד ב-2019 תמורת 300 מיליון דולר ● המנכ"ל והמייסד ליעד אגמון מסר כי מכירה פוטנציאלית נידונה כבר מההתחלה "וכעת מרגיש כמו הזמן הנכון לבחון את האופציה"

הפרסומת החדשה של בזק / צילום: צילום מסך

הודות להשקעה ולדיונים ברשת: בזק מובילה בדירוג הפרסומות הזכורות

הפרסומת בכיכובם של גידי גוב ואלה לי, בולטת בדירוג הפרסומות הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה ● הציבור אוהב במיוחד את הפרסומת של משרד הבריאות לעידוד ההתחסנות ● ומה קורה למי שמתאמץ להצחיק?

בעקבות הקורונה: שדה תעופה נתב"ג ריק מנוסעים / צילום: יוסי פתאל

בדרך לפתיחת נתב"ג? הטיסה מפרנקפורט והניסוי שיקבע כיצד ייפתחו השמיים

בשבוע הבא יתקיים פיילוט שיכלול 100 צמידים, במסגרתו הנוחתים בישראל בטיסת ארקיע ביום שני מפרנקפורט יוכלו - לאחר שיחלו בידוד במלונית ותוצאת בדיקה שנייה שלילית - לעבור לבידוד בבית - במעקב ● כך זה יעבוד

ביל גייטס אוחז בחיסון נגד דלקת קרום המוח במסיבת עיתונאים בשווייץ / צילום: Associated Press, Anja Niedringhaus

זו ההחלטה הטובה ביותר שביל גייטס עשה אי פעם

הפילנתרופ, מייסד שותף של מיקרוסופט ומחבר הספר "איך להימנע מאסון האקלים" מדבר בראיון עם וול סטריט ג'ורנל על הכישרון היחיד שהוא נבוך שאין לו, הספר היחיד שכולם צריכים לקרוא, מה היה עושה לו היה הולך שוב ללמוד במכללה ועוד

הנהלת MyHeritage / צילום: יח"צ

מייהריטג' נמכרת לפי שווי של 600 מיליון דולר, וזה הכל חוץ מסיפור שגרתי על אקזיט

המשקיעים האייקונים שהאמינו למרות הכל, העובדים שייפגשו עם עשרות מיליוני דולרים, אתגרי הפרטיות ועבודת השורשים שהתחילה את הכל • הסיפור המלא על האקזיט הייחודי של מייהריטג'

תומר וינגרטן. מנכ"ל ומייסד סנטינל וואן / צילום: סנטינל וואן

דיווח: חברת אבטחת הסייבר הישראלית סנטינל וואן מתכננת להנפיק לפי שווי של 10 מיליארד דולר

ברשת "בלומברג" דיווחו כי סטארט-אפ אבטחת הסייבר הישראלי סנטינל וואן, שהקים ומנהל תומר וינגרטן, מתכונן להנפקה ראשונית לציבור לפי שווי של 10 מיליארד דולר ● החברה גייסה עד כה קרוב ל-700 מיליון דולר בסבבים שונים