גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הקורונה לא הבריחה את עמיתי הגמל: אלה הקופות שהובילו בשנה האחרונה

בצל התשואות החיוביות וההפקדות שנמשכו, שוק הגמל לתגמולים גדל בשנה שעברה בכ-6%, והעמיתים שילמו דמי ניהול בהיקף 1.46 מיליארד ש' - 0.57% מהצבירה ● קופות הגמל מסכמות שנה תנודתית עם תשואות חיוביות, בהובלת מור בית השקעות, מיטב דש וכלל ביטוח

אלה נזקי הווירוס לקופות הגמל וקרנות ההשתלמות שלכם בפברואר / אילוסטרציה: שאטרסטוק
אלה נזקי הווירוס לקופות הגמל וקרנות ההשתלמות שלכם בפברואר / אילוסטרציה: שאטרסטוק

לאחר סיומה של שנה דרמטית מאין כמותה בשווקים ניתן לקבוע כי 2020 הייתה עבור העמיתים בקופות הגמל טובה בהרבה ממה שניתן היה לצפות אי שם בסוף הרבעון הראשון של השנה. בסיכום השנה, שהחלה בעליות שערים, נמשכה עם מפולת בעקבות התפשטות וירוס הקורונה והסתיימה בגאות, הציגו קופות הגמל לתגמולים תשואה ממוצעת של כ-4.3%, לפני דמי הניהול ששילמו לגופים המנהלים, והתשואה של רבים מהמסלולים המרכזיים שמנוהלים על-ידי בתי ההשקעות וקבוצות הביטוח הייתה גבוהה מ-5%.

בניגוד לשוק קרנות הנאמנות, שם רבים מהמשקיעים נמלטו מהשוק בסוף הרבעון הראשון של השנה, בשל המפולת שנרשמה אז בשווקים (כשהם פודים עשרות מיליארדי שקלים, שרק חלקם חזרו לשוק מאוחר יותר בעקבות העליות בשווקים), הרי התשואה החיובית בקופות הגמל לתגמולים נצברה אצל רוב החוסכים בקופות.

זאת, לאחר שהעמיתים בקופות הגמל משכו בשנה שעברה סכומים גבוהים רק במקצת ממה שנמשך מקופות אלה ב-2019 במונחים שקליים (שיעור המשיכות מקופות הגמל כאחוז מסך הצבירה השנתית הממוצעת אף קטן ב-2020 ל-3.2%, לעומת 3.4% ב-2019).

כלומר, אם בקרנות הנאמנות חלק ניכר מהציבור שיצא מהן בשיא המשבר הפסיד חלק מהותי מההתאוששות שבאה בשלושת הרבעונים האחרונים של השנה, הרי שבקופות הגמל להשקעה התשואה החיובית הממוצעת סייעה לחוסכים "לסמן וי" על עוד שנה חיובית בתשואות.

עם זאת, נראה כי בשנה החולפת פחתו ההפקדות לקופות הגמל, כנראה בגלל השפעת המשבר הכלכלי על חלק מהחוסכים, שלא היו בידיהם עודפים להפקדה לגמל, כבעבר, או שפשוט העדיפו שלא להפקיד את כספם.

 

יציבות בשיעור דמי הניהול בגמל

כך או כך, בסוף 2020 עמד היקף קופות הגמל לתגמולים על כ-263 מיליארד שקל, גידול של יותר מ-6% ביחס לסוף 2019. הגידול האמור קרה כתוצאה מהפקדות של יותר מ-10.4 מיליארד שקל, שהיוו כ-4.1% מהצבירה השנתית הממוצעת בקופות אלה, לעומת הפקדות של 11.1 מיליארד שקל בכל 2019 (כ-4.8% מהצבירה הענפית הממוצעת באותה שנה).

ומה לגבי דמי הניהול? בשקלול דמי הניהול מההפקדה ודמי הניהול מהנכסים הממוצעים בקופות הגמל לתגמולים עולה, כי ב-2020 שילמו עמיתי קופות הגמל לתגמולים דמי ניהול מצרפיים של כ-1.46 מיליארד שקל, שהיוו יחדיו כ-0.57% מהנכסים הממוצעים לשנה, וזאת לעומת דמי ניהול בשיעור דומה מהצבירה הממוצעת השנתית ב-2019 וב-2018.

בשל הגידול הניכר בהפקדות ובסך הנכסים המנוהל בקופות אלה, הרי שסך דמי הניהול השקליים שנגבו מהעמיתים בקופות הגמל לתגמולים טיפס ב-2020 לסכום הגבוה ביותר מאז 2011 (אז דובר על תשלום מצרפי של כ-1.57 מיליארד שקל, שהיוו 0.95% מהנכסים הממוצעים באותה שנה). נתונים אלה מעידים על המשך צמיחת שוק הגמל לתגמולים, שחווה בעשור האחרון צמיחה נאה, לאחר שנים של עמידה יחסית במקום.

מיטב דש, כלל ביטוח ומור בראש

בסיכומה של 2020 יש מספר גופים שבולטים מעל היתר בתחרות התשואות במסלולי הגמל שמנוהלים בהם יותר מחצי מיליארד שקל: מור, מיטב דש, כלל ביטוח שמנהלת את קופות תמר, אלטשולר שחם ואנליסט. מהצד השני ישנם גם כמה גופים גדולים שרשמו תשואות פחות טובות בשנה החולפת בשוק הגמל לתגמולים: פסגות, הראל, ילין לפידות, מנורה מבטחים והלמן אלדובי (שבדרך להימכר לקבוצת הפניקס).

אז מיהם הגופים שמובילים את דירוגי התשואות? מור בית השקעות שנכנס לתחום הגמל לאחרונה יחסית, מוביל עם תשואות חזקות, שהושגו בין היתר הודות לכך שבתחילת 2020 הוא היה גוף קטן מאוד שנהנה מיתרונות רבים לקוטן, ובכלל זה שיכול היה ליהנות מרווחי תשואה בעסקאות שגופים גדולים פחות יכולים לעשות אותן. כך, לצד התשואות החזקות שמור רשם בשנה החולפת תחת ניהול ההשקעות של אורי קרן, הרי שסביר שככל שהוא גדל הוא יתקשה לפתוח כזה פער מול המתחרים בשנים הבאות.

אחרי מור שני גופים שכבר מזמן מצויים בגודל "ראוי" להשוואה "אמיתית" עם המתחרים - בית ההשקעות מיטב דש, שאת השקעותיו בגמל מנהל גיא מני, וקבוצת כלל ביטוח, שאת השקעותיה מנהל יוסי דורי. בסך הכול, מור מוביל את התשואות בשלוש קבוצות הגילאים העיקריות בגמל לתגמולים, עד 50, 50 עד 60 ולגילאי 60 ומעלה, כשאחריו אקסלנס-הפניקס ומיטב דש בקבוצה האחת, מיטב דש וכלל ביטוח בקבוצה השנייה ואלטשולר שחם ומיטב דש בקבוצה השלישית, בהתאמה. כמו כן, כלל ביטוח ומיטב דש מובילים את טבלת המסלולים הכלליים והאג"ח עד 25% מניות.

   

עוד נציין כי במסלולים המנייתיים בקופות הגמל לתגמולים נרשמה בשנה החולפת תשואה משמעותית טובה יותר מאשר במסלולים תלויי גיל. התשואה במסלולים המנייתיים שמנוהלים בהם נכסים של לפחות 100 מיליון שקל עמדה על 5.4% לפחות (הלמן אלדובי) ועד 14.8% באנליסט, והרבה מעל במסלול המנייתי של מור.

עוד כתבות

“אנחנו לא בדיוק יודעים איך צמחו חורים שחורים ענקיים" / צילום: Reuters

הכירו את האסטרופיזיקאית הבכירה שיצאה למלחמה בהטרדות המיניות באקדמיה

פרופ' קרול מאנדל, חוקרת מובילה של היווצרות חורים שחורים והמדענית הראשית של משרד החוץ הבריטי, טוענת שהטרדות מיניות גודעות קריירות של מדעניות צעירות רבות • "כמעט כולן מכירות מישהי שעזבה מסיבות דומות. חייבים לעשות שינוי מבני בכל מה שקשור לניהול באקדמיה"

התצטברות זפת על החוף / צילום: מרכז למחקר סביבתי חיפה

"אירוע הזפת: תמרור אזהרה למה שיכול היה לקרות אילו היה מדובר באירוע גדול"

לפי הערכות ראשוניות של המכון לחקר ימים ואגמים, מקורה של הזפת בשפך נפט בגודל כ-20 ק"מ מרובע ● למרות שהזפת התפרסה על חופי הארץ מצפון לדרום, במונחים עולמיים, מדובר באירוע בסדר גודל בינוני-קטן ● המכון אף מצא שיירי נפט במים

הפרסומת החדשה של בזק / צילום: צילום מסך

הודות להשקעה ולדיונים ברשת: בזק מובילה בדירוג הפרסומות הזכורות

הפרסומת בכיכובם של גידי גוב ואלה לי, בולטת בדירוג הפרסומות הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה ● הציבור אוהב במיוחד את הפרסומת של משרד הבריאות לעידוד ההתחסנות ● ומה קורה למי שמתאמץ להצחיק?

הרמטכ"ל אביב כוכבי / צילום: דובר צה"ל

משרד הביטחון וצה"ל בחרו: זה מסוק התובלה החדש של חיל האוויר

גנץ קיבל היום את המלצת הרמטכ"ל ומנכ"ל משרד הביטחון לבחור במסוק CH53K מתוצרת "לוקהיד מרטין" ● המסוק החדש יחליף את מסוקי היסעור שמשמשים את חיל האוויר מאז סוף שנות ה-60 ● שווי עסקת הרכישה של יותר מ-20 מסוקים חדשים יגיע לכשני מיליארד דולר

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

ישראלים שמתגוררים בחו"ל יוכלו לצאת מהארץ בכפוף להצהרה כי לא ישובו במשך 60 ימים

צוואר הבקבוק בנתב"ג ישוחרר: אזרחים שמבקשים לצאת מן הארץ למקום מגורים קבוע בחו"ל יוכלו לצאת מישראל מבלי לקבל אישור של ועדת חריגים בכפוף להצהרה כי הם מתחייבים שלא לשוב לישראל בפרק זמן של 60 ימים

קים ג'ונג און ואישתו, רי סול ג'ו, מברכים את הקהל בטקס בפיונגיאנג / צילום: Reuters, KCNA

רי סול ג'ו: מה אנחנו יודעים על אשתו של קים ג'ונג און

"הגברת הראשונה המכובדת" של צפון קוריאה הופיעה בשבוע שעבר לאחר שלא נראתה במשך יותר משנה

מוחמד אבו עדרה, המואשם בריגול עבור החמאס / צילום: תקשורת שב"כ

השב"כ והמשטרה עצרו אזרח ישראלי שחשוד שריגל עבור החמאס

האזרח, בן 43, הוא ממשפחה חצויה, אב בדואי ואם מרצועת עזה, ובשל כך היה בעל אישורי מעבר לביקורי משפחות ● הוא נעצר לפני שלושה שבועות, והודה כי גויס לשירות חמאס במהלך קיץ 2019 וקיבל מהארגון הנחיות לאיסוף מידע צבאי ומודיעיני בישראל לרבות מיקומי כיפת ברזל

פסטיבל ברנינג־מן בנבאדה / צילום: Reuters, RONEN ZVULUN

איך לא שורפים מסורת? כך ייראה פסטיבל ברנינג-מן בעולם פוסט-קורונה

כיצד מגפת הקורונה עשויה להפוך את הפסטיבל, שהפך לתופעת חוצת מדינות ותרבויות, לאירוע חשוב יותר משהיה אי-פעם ● איך בכלל מנהלים ארגון ענק שמקיף עשרות אלפי אנשים בארה"ב בלבד כאשר אחד המוטיבים המרכזיים שלו הוא סלידה מהיררכיה ● פסטיבל ברנינג-מן על המוקד

סבסטיאן קורץ, קאנצלר אוסטריה / צילום: Reuters, Lisi Niesner

"פסגת חיסונים": מנהיגי אוסטריה ודנמרק יבקרו בישראל בשבוע הבא

"אסע עם ראשת ממשלת דנמרק מטה פרדריקסן לישראל ב-4 במרץ. אנחנו מעוניינים ליצור יחד עם ראש הממשלה נתניהו שיתוף פעולה הדוק בתחום המחקר והייצור של חיסונים", כתב קאנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ בחשבון הטוויטר שלו

הריצה לתמ"א. כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

ריצה לתמ"א בניוטרל, וסממן נוסף לעליית מחירים. כותרות הנדל"ן

מדוע דווקא כשבשטח עוד ועוד דיירים מבקשים לקדם פרויקטי תמ"א לא רואים את המנופים מגיעים ● גם גורמי המקצוע במשרד השיכון הצטרפו השבוע לגורמים שחוזים עלייה במחירי הדיור ● מה מחפשת תדהר במתחם כורזין בגבעתיים, ופסיקת המיסוי החשובה של השבוע

שלט של מקדונלד'ס / צילום: Reuters, Mike Blake

מקדונלד'ס שוקלת מכירת חלק מדינמייק יילד הישראלית

רשת ההמבורגרים רכשה את דינמיק יילד ב-2019 תמורת 300 מיליון דולר ● המנכ"ל והמייסד ליעד אגמון מסר כי מכירה פוטנציאלית נידונה כבר מההתחלה "וכעת מרגיש כמו הזמן הנכון לבחון את האופציה"

נשיא ביהמ"ש העליון בדימוס אהרן ברק / צילום: שלומי יוסף

על מה מבוססות הכרעותיהם של שופטי העליון?

בפרק השני של הסדרה "שופטים בשר ודם" עומדים שופטי העליון על כך שאין קשר בין העמדות האידאולוגיות שלהם לפסיקה שיוצאת תחת ידם ● לא רק שהטענה הזו מנוגדת לאינטואיציה של רובנו, היא נבחנה בעבר בקרב שופטים אמריקאים ונמצאה שגויה. האם המקרה הישראלי שונה?

רחוב ליסין 23, תל אביב / הדמיה: הכשרת היישוב

"דרישות מפליגות זה בעייתי, בלי רווחיות סבירה ליזם זה לא יקרה"

הריסה ובנייה ליד כיכר המדינה: הבניין ברחוב ליסין 23 בתל אביב ייהרס, ובמקום 8 דירות ייבנו 17

האדריכל אלון שיקאר עם הדמייה של מיזם החלל D-MARS / צילום: ניר לנגר. הדמיה: אלון שיקאר

האדריכל מראשון לציון, המבנה במצפה רמון, המטרה: מאדים

"אנחנו מתכננים את מבנה ההייטק הכי מטורף - ובסופו של דבר עוטפים אותו בבוץ" ● הכירו את האדריכל מראשל"צ שהקים במצפה רמון את מיזם החלל D-MARS, ובונה באשקלון מבני מגורים - שמיועדים למאדים

אמיר בלכר, מנכ"ל חברת BY / צילום: דורון גולן

הפתרון שמצאה חברת הפקת אירועים וכנסים לימי הקורונה

אמיר בלכר, מנכ"ל חברת B.Y GROUP: "היום רוב הלקוחות מעדיפים אירועים וירטואליים - השבוע אנחנו עושים אירועי פורים. נפתח בפנינו עולם תוכן, שימשיך ללוות אותנו עוד הרבה זמן"

חיסון נגד קורונה בישראל / צילום: Reuters, Amir Cohen

מהונדורס ועד קפריסין: ישראל תכננה להעביר עודפי חיסונים ל-18 מדינות. מי עוד ברשימה?

מדובר בעשר מדינות אפריקאיות, 5 מדינות אירופאיות ושתי מדינות ממרכז אמריקה ● העברת החיסונים למדינות אלה הוקפאה אמש לאחר דרישה של שר הביטחון בני גנץ, שזעם על כך שלא התקיים דיון מוסדר בעניין ● בשל פניית גנץ, גם המל"ל פנה ליועמ"ש לקבלת חוות דעת על ההחלטה

פרופ’ קרין נהון. נשיאת איגוד האינטרנט הישראלי / צילום: עדי כהן צדק

"ידעתי שאתלכלך בפוליטיקה, אך האמנתי שנרוץ עד הסוף. החלטתי לקפוץ פנימה"

פרופ' קרין נהון, נשיאת איגוד האינטרנט הישראלי: "ביום שבו חולדאי הודיע על פרישה, הלכתי לים והייתי שלמה עם עצמי. שלושה ימים אחר כך כבר הייתי עמוק בהקמת החטיבה לדאטה, ממשל ודמוקרטיה בבינתחומי"

מטמנה בישראל. "צריך לצמצם הטמנה - אבל אני מעדיף את החסה שלי נטולת דיאוקסינים" / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הזפת בחופים הכניסה את בעיית איכות הסביבה הביתה: כולנו משלמים את מחיר הזיהום

כתם הזפת חשף שאנחנו חיים בתוך מציאות מאוד מאוד מטונפת ● הגיע הזמן לדבר על מצב הסביבה בישראל ולא רק על פגעי המשבר האקולוגי בעולם

בנימין נתניהו / צילום: Associated Press, Alex Kolomiensky/Yedioth Ahronoth

בעולם של סקרים פנימיים: נתניהו קרוב להקמת ממשלה, כחול לבן ורע"מ בכנסת

סיכום של סקרים שהזמינו מפלגות גדולת מראה היתכנות להקמת ממשלת ימין, שבנט יישב בה ● כך מצאו את עצמם מנהיגי ימינה ותקווה חדשה יושבים ביחד בבלוק "רק לא לפיד" ● וגם: ליברמן מסביר למה מנע הקמת ממשלת ימין ואיך יקים קואליציה בלי חרדים

מרבדי כלניות. דרום אדום / צילום: יגאל סלבין

נגב אקשן: הנגב המערבי מציע פתרון מושלם לשבת אביבית

לא רק כלניות: סעודה מפנקת לצד נחל גועש, קטיף קולורבי או סדנת יצירה הם רק חלק ממה שמציע הנגב המערבי בשבתות האביביות שהתברכנו בהן עם תום הסגר