גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ירידות בנעילה בת"א: צירון קפצה בכ-25%, פורסייט צנחה ב-11%

מחזור המסחר הסתכם בכ-2.3 מיליארד שקל ● יחס החוב-תוצר של הממשלה עלה ב-13% ב-2020 לעומת שנת 2019 ● ירידות בולטות רשמו מניות טבע, גילת, סלקום וקבוצת דלק

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס
הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

 

17:25

יום המסחר בבורסה ננעל בירידות, כשמדד ת"א 35 נסוג בכ-1.1% ומדד ת"א 90 רושם ירידה של כ-1.2%. מחזור המסחר הסתכם בכ-2.3 מיליארד שקל. 

ירידות בולטות רשמו מניות פורסייט , גילת , קמטק, סלקום, קבוצת דלק, טבע  ומטריקס. 

מנגד, עליות בולטות רשמו פלסאון תעשיות , אוגווינד , דוראל, מיטב דש ואבוג'ן. 

צירון זינקה בכ-25% לאחר שאפסלון, המועמדת למיזוג לתוך חברת צירון , הודיעה כי בית ההשקעות אקסלנס החל להיות בעל עניין בחברה עם אחזקה של כ-5.11%. לפני כשבוע הודיעה החברה כי התקיימו כל התנאים המתלים להשלמת עסקת המיזוג, וכי הצדדים עמלים על השלמתו במהלך הימים הקרובים. אפסלון עוסקת בהקמה, באיתור וברכישת חנויות וירטואליות הפועלות באתר אמזון.קום, תפעולם השוטף והשבחתם, והכל תוך שימוש בידע ובכלים טכנולוגיים פרי פיתוחה של אפסלון.

15:15

פורסייט בולטת בירידות של 14% בבורסה בתל אביב במחזור מסחר גבוה, לאחר מסע עליות של מאות אחוזים שרשמה בחודשים האחרונים. 

סלקום צונחת ב-5% בהמשך למחיקתה מהמסחר בנאסד"ק, מנגד צירון בולטת בעליות של 25%, ליניאג תרפיוטיק מזנקת ב-16% ואנלייבקס עולה ב-6%.

מחזור המסחר בשעה זו בשוק המניות המסתכם ב-1.38 מיליארד שקל.

14:40

האירו מזנק ב-1.1% מול השקל לרמה של 3.980 שקלים, הדולר קופץ ב-0.7% לרמה של 3.277 שקלים.

13:00

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בטריטוריה האדומה. מדד ת"א 35 מאבד 0.55%, מדד ת"א 90 יורד ב-1% ומדד הבנקים משיל 0.2%. פורסייט צוללת ב-17%, דלק ב-4%, אנרג'יאן יורדת ב-3.7%, נקסט ג'ן יורדת ב-5%. 

החשב הכללי באוצר פרסם היום  אומדן ראשון לשיעור החוב הציבורי והממשלתי מהתוצר לשנת 2020, ולפיו שיעור החוב הציבורי מהתוצר, הכולל חובות של רשויות מקומיות, צפוי לקפוץ מ-60% ב-2019 ל-73.1% בשנה החולפת. שיעור החוב הממשלתי מהתוצר צפוי לעמוד על 71.6%.

אתנחתא לבנק ישראל נוכח המשך החלשות השקל מול המטבעות הזרים. האירו מזנק ב-1.1% מול השקל לרמה של 3.981 שקלים. הדולר קופץ ב-0.8% לרמה של 3.28 שקלים.

11:00

המסחר בבורסה עבר לירידות. מדד ת"א 35 מאבד 0.7% לאחר הפקיעה השבועית, ת"א 90 יורד בשיעור דומה. האירו מזנק ב-1% מול השקל לרמה של 3.97 שקלים. הדולר עולה ב-0.7% לרמה של 3.276 שקלים.

אלביט מערכות  דיווחה כי החברה הבת באנגליה זכתה בחוזה בסך 137 מיליון דולר לספק את הפתרון העתידי להרכשת מטרות לחיילים עבור צבא בריטניה.

גבעות יהש  קופצת ב-10% בהמשך להודעה של החברה כי לאחר שלא התקבלה זרימת נפט במבחני ההפקה במגד 5 ו-6, עם פתיחת הבאר לצורך ביצוע הקידוח העוקף הנוכחי בבאר התגלה כי הבאר מלאה בנפט. "ההנחה הסבירה ביותר הינה כי מקור הנפט הינו במקטעים 5 ו-6 שבוצעו בהם פעילות של חירור והזרת חומצה במהלך המבחנים ב-2018", מסרה גבעות בהודעה. המשמעות היא כי בניגוד לממצאי המבחני שנעשו ב-2018, ההנחה הנוכחית של יועצי השותפות הינה כי קיים נפט במקטעים 5 ו-6. עם זאת, לא ברור אם מדובר בכמויות מסחריות שכן הנפט לא הופק בזמן אמת ולא נמדדו הכמויות ופרקי הזמן של הפקתו", כתבה גבעות.

חברת פרשקובסקי  רכשה קרקע מהאחים דוניץ  ברובע המיוחד באשדוד תמורת כ-240 מיליון שקלים. מדובר ב-4 מגרשים בהיקף של 10 דונם. בכוונת פרשקובסקי להקים על הקרקע 4 מגדלים בני 29 קומות הכוללים 384 יח"ד.

10:00

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח הבוקר במגמה מעורבת וזאת בהמשך לשיאים שנרשמו אמש בוול סטריט לאחר השבעת הנשיא הנכנס ג'ו ביידן. הדואליות מכבידות על מדד ת"א 35 שמשיל 0.3%, מנגד ת"א 90 עולה ב-0.1%.

הדולר מטפס ב-0.4% מול השקל לרמה של 3.268 שקלים. האירו מוסיף 0.6% לרמה של 3.961 שקלים.

אספן גרופ דיווחה הבוקר כי גייסה בהצלחה כ-276 מיליון שקל בשלב המוסדי של הנפקת סדרת אג"ח חדשה. במסגרת השלב המוסדי זכתה בחברה לביקושים גבוהים של כ-500 מיליון שקל - פי 2 מהסכום המבוקש. בעקבות הביקושים הגבוהים שנרשמו בהנפקה, השלב המוסדי ננעל בריבית שנתית צמודה של 1.5%, נמוך מהריבית המקסימלית שהוצעה במכרז שעמדה על 2.55%.

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בתל אביב

1. לקראת הפתיחה: צפי לעליות בהמשך לראלי בוול סטריט

יום המסחר האחרון לשבוע זה בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך לעליות שנרשמו אמש בוול סטריט. ערב השבעתו של הנשיא ה-46 של ארה"ב, ג'ו ביידן, הסתיים בוול סטריט בטריטוריה הירוקה כאשר המדדים המובילים עלו לשיא כל הזמנים, במה שמסתמן כהמשך מסע העליות בשוקי המניות לקראת הניסיון להעברת חבילת תמריצים נוספת לכלכלה האמריקאית בסנאט.

מניות הטכנולוגיה בלטו בעליות בהובלת אלפאבית , אמזון  , מיקרוסופט  , ואפל  - ודחפו את מדד S&P 500 לעלייה של 1.4%. הנאסד"ק הוביל את העליות וזינק ב-2%. מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.8%.

2. הדואליות יכבידו

המניות הדואליות צפויות להכביד על מדד ת"א 35. טבע  חוזרת עם פער ארביטרז' שלילי של 2.5%, אופקו הלת'  עם פער שלילי של 1.5%, אורמת עם מינוס 2%, איי.סי.אל בפער שלילי של 0.5%, לייבפרסון  חוזרת עם פער שלילי של 3.8%, נובה  עם פער שלילי של 1.3%. ופריגו  עם פער שלילי של 0.7%. 

3. שינויים בתקרת המשקל במדדים; וויטסמוק ופנטזי מחוץ לתמר

לקראת עדכון המדדים החצי שנתי הקרוב בחודש פברואר, ועדת המדדים של הבורסה החליטה כי תקרות המשקל במניות של חברות אמריקאיות תשתנה. כך, מה-7 בפברואר תקרת המשקל של אורמת במדדים תגדל מ-3.4% ל-4%; מנגד זו של לייבפרסון תקטן מ-3.1% ל-2.8%; ומשקלה של אופקו יקטן מ-1.5% ל-1.2%.

עוד החליטה ועדת המדדים שלא לצרף את המניות וויטסמוק ופנטזי לתמר. לפי הוועדה, וויטסמוק הודיעה כי היא בוחנת כניסה לתחום הבלוקצ'ין ובעקבות זאת עלה שער המניה בחדות. עם זאת, מאז הדיווח של החברה טרם חלה פעילות בתחום זה. לגבי פנטזי, ועדת המדדים ציינה כי החברה טרם שילבה את פעילות ביו מילק למרות הודעתה על מיזוג.

4. עליות שערים בבורסות אסיה; הזהב והנפט מטפסים

המסחר באסיה מתנהל בעליות בהמשך לשיאים שנקבעו אמש בניו יורק. מדד הניקיי היפני עולה ב-0.75%, שנחאי קופצת ב-1.3%, מדד אסיה דאו עולה בכ-1% והונג קונג מטפסת ב-0.2%. החוזה על הזהב למסירה בפברואר עולה ב-0.38% ל-1,873.7 דולרים. הנפט מטפס ב-0.6% לרמה של 53.3 דולר לחבית. החוזים העתידיים בוול סטריט מטפסים בשעת בוקר מוקדמת זו.

5. עופר השקעות העבירה לג'יי פי מורגן 1.9 מיליון מניות מליסרון

חברת עופר השקעות, בעלת השליטה בחברת הקניונים מליסרון התקשרה בעסקה פיננסית עם בנק ג'יי פי מורגן, במסגרתה העבירה לבנק 1.9 מיליון מניות מליסרון, שהם כ-4% ממניות החברה, אשר תשמשנה לצורך תיחום החשיפה בעסקה הפיננסית, ותוחזרנה לעופר השקעות עד לתום תקופת העסקה (עד רבעון 3 שנת 2025).

עוד כתבות

יוסי וצביקה ויליגר / צילום: איל יצהר

ארבעה בארבע שנים: למה אף מנכ"ל לא שורד תחת האחים יוסי וצביקה ויליגר

יבואנית המזון מחליפה מנהל בפעם הרביעית בתוך ארבע שנים ● כעת הגיע תורה של עינת פלד-שפירא להודיע שהיא עוזבת את התפקיד ● שרשרת העזיבות מעוררת שאלות לגבי קצב התחלופה בניהול החברה, שצומחת בקצב יוצא דופן, אפילו לענף שנמצא גם ככה בעלייה

משאית מערבל בטון שפיר הנדסה / צילום: בר - אל

מכה לחברת שפיר הנדסה: תוגדר כגורם ריכוזי בשוק

ועדת הריכוזיות החליטה לראשונה להכניס את חברת שפיר הנדסה שבשליטת משפחת שפירא לרשימת הגורמים הריכוזיים במשק ● המשמעות: הכבדה רגולטורית על שפיר והימנעות אפשרית מהשתתפות במכרזים ממשלתיים בעתיד

מנכ"ל אורמת, דורון בלשר / צילום: ניר סלקמן

"עסקים מלוכלכים באנרגיה נקיה'"? שורטיסט מאשים את אורמת ב"תרבות של שחיתות"

חברת ההשקעות הינדנבורג טוענת לשחיתות מול אנשי ממשל במדינות שונות, שהניבה רווחים יוצאי דופן ● מזכירה את מעורבותם של בכירי אורמת - רווית ברניב וחזי קטן - בפרשת השוחד של שיכון ובינוי ● אורמת הודפת את הטענות כ"מטעות ושקריות", אך הזיזה את קטן מתפקיד קצין הציות הראשי, והודיעה כי ברניב לא תמונה מחדש לדירקטורית

נגיף הקורונה / צילום: שאטרסטוק

המוטציה הניו יורקית: כל מה שרציתם לדעת על הווריאנט החדש שאותר בישראל

משרד הבריאות אישר כי נמצאו בישראל שלושה חולים במוטציה שהפכה בחודשים האחרונים לשכיחה בניו יורק ● הווריאנט החדש הופיע בניו יורק בנובמבר ועד אמצע פברואר היווה כ-25% מההדבקות החדשות ● עדיין לא יודעים האם הווריאנט הזה גובר גם על חיסונים

הנפקת למונייד / צילום: באדיבות NYSE

הפסדי למונייד ממשיכים לגדול; המניה נופלת 11% ואיבדה שליש משוויה בשיא

התוצאות משקפות ירידה של 12.8% בהכנסות לעומת הרבעון המקביל אשתקד ועלייה של 3.7% בהפסד הנקי ● ה-EBITDA (רווח בנטרול ריבית, מס, פחת והפחתות) היה שלילי בסך 29.7 מיליון דולר, שיפור של כ-5% מהרבעון המקביל

בניינים בבנייה בראש העין / צילום: שלומי יוסף

משרד הבינוי והשיכון קובע סטנדרט חדש למסירת דירות חדשות מקבלן

הבשורה הגדולה היא שמעתה יהיה סטנדרט ברור של דירה מוכנה למסירה, שיכלול תעודת גמר ואישור אכלוס מאת הרשות המקומית וחיבור קבוע לתשתיות החשמל והמים, והדירה תועבר "כאשר המוכר והקונה או נציגיהם נמצאים יחדיו בדירה, אלא אם נקבע אחרת בחוזה ביניהם"

מוטי רוזן, יו"ר הדירקטוריון הנבחר של מגדל חברה לביטוח / צילום: איל יצהר

המגדל הלוהט: עימות חריף בין מנכ"ל מגדל ביטוח רן עוז והיו"ר מוטי רוזן

בניגוד להתערבותו המיידית והמעמיקה של הממונה על שוק ההון בעימות בין דירקטוריון הקבוצה לבין יו"ר מגדל ביטוח הקודם ובעימות בצמרת כלל ביטוח, הפעם רשות שוק ההון מותירה את הטיפול בפרשה לדירקטוריון מגדל ביטוח ● הדח"צים דורשים דיון בהול בדירקטוריון

ראובן אבלגון /   צילום: גיא גלעד

המגעים הופסקו: אקסלנס ורוסאריו קפיטל כבר לא בדרך למיזוג

כחודש לאחר שנודע כי בית ההשקעות של קבוצת הביטוח הפניקס במגעים לרכישת חברת החיתום של ראובן אבלגון, מתברר כי הצדדים לא הגיעו להסכמות והם נפרדו

מוטי בן משה / צילום: תמר מצפי

מוטי בן משה במגעים לרכישת רשת ההלבשה התחתונה אפרודיטה

קבוצת נעמן, שבשליטת בן משה, נמצאת במגעים לרכישת רשת ההלבשה התחתונה ● לאפרודיטה יש 52 סניפים ברחבי הארץ

עינת פלד-שפירא / צילום: עומר וידר

מנכ"לית וילי פוד התפטרה אחרי שנה בתפקיד

עינת פלד-שפירא החליפה את מיכאל לובושיץ שניהל את החברה במשך שנתיים ● לפני כן שימשה שנה וחצי כמנכ"לית פעילות בונז'ור של חברת אסם-נסטלה

סקר הסקרים: מרצ שוב מתחת לאחוז החסימה, לפיד מתחזק ומצמצם פער מנתניהו

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם הרביעית בתוך שנתיים ● גלובס מביא את הסקרים העדכניים ביותר מכל כלי התקשורת ובודק מי מתחזק, מי נחלש ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● העמוד מתעדכן באופן שוטף עם כל סקר חדש שמתפרסם

ראשת עיריית חיפה, עינת קליש רותם / צילום: איל יצהר

מדוע ראשת עיריית חיפה תיאלץ להיפרד מ-150 אלף שקל

עינת קליש-רותם שימשה כאדריכלית בבניית בית פרטי בזכרון יעקב, שהתברר כי נבנה ללא היתר ● במסגרת תביעה אזרחית שהגישו נגדה בני הזוג, היא נדרשה לפצותם ב-47 אלף שקל ● במסגרת ערעור על הפיצוי הוחלט כעת להגדילו

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

וול סטריט ננעלה בירידות, מניה חדשה על הכוונת של רדיט

מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.5%, נאסד"ק ירד ב-1.7% ומדד S&P 500 נחלש ב-0.8% ● למונייד צנחה 17% לאחר הדוחות ● פריון זינקה 19% הנפט נחלש בכ-1.5% ● הזהב התחזק ב-0.6% ● מדד דאקס התקדם ב-0.2%, פוטסי 100 הוסיף 0.4% וקאק 40 התחזק ב-0.3%

אליזבת וורן  / צילום:   Shutterstock

הצעת החוק של אליזבת וורן: מס על האולטרה-עשירים שיכניס 3 טריליון ד' בעשור

על פי ההצעה, מס שנתי של 2% יוטל על השווי נטו של משקי בית וקרנות המוערכות בין 50 מיליון למיליארד דולר, וכמו כן יוטל מס בגובה 1% על נכסים מעל מיליארד דולר ● ההצעה השנויה במחלוקת דומה להצעה שהעלתה וורן ב-2019 כשהתמודדה על המועמדות לנשיאות ארה"ב

צילום מסך מאתר NBA top shot

מי מוכן לשלם מאות אלפי דולרים על קטעי וידאו מה-NBA שזמינים לצפייה חופשית ברשת

בעוד שתקופת קורונה הביאה לאובדן הכנסות של כ־2 מיליארד דולר, בליגת הכדורסל המפורסמת בעולם מצאו דרך נוספת לעשות רווחים ● זירת מסחר מבוססת בלוקצ'יין משמשת פלטפורמה למכירת קטעי וידאו מעולם הספורט. ויש קונים

גרינבאום עופר / צילום: תמר מצפי

קפיצה ברווחי פועלים אי.בי.אי: ההנפקות זורמות לבורסה, והחתמים חוגגים

פועלים אי.בי.אי סיימה את הרבעון האחרון עם רווח נקי כולל של 15.3 מיליון שקל, המשקף צמיחה של 113% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2019

תמר יסעור / צילום: רמי זרנגר

השתחררה ממגבלת שכר הבכירים בפיננסים: ישראכרט מעדכנת את מדיניות התגמול

חברת כרטיסי האשראי הגדולה בשוק יוצרת מנגנון למענקים הוניים קבועים של מניות החברה ליו"רית ולמנכ"ל ● זאת לצד מענק תלוי תוצאות שיכול להגיע עד לרף של תשע משכורות, למנכ"ל ולבכירים בחברה

אנשי המשטרה בהונג קונג מנסים לעצור הפגנה של אנשי תקשורת לציון שנה להתקפת המפגינים ברכבת התחתית / צילום: Associated Press, Kin Cheung

עיתונאים בסין: בייג'ינג מגרשת כתבים ומנצלת את המגפה להטריד עיתונאים בתחומה

מועדון העיתונאים הזרים של סין טוען כי הכתבים מתמודדים עם עלייה בהטרדות ובמעקבים, לאחר ההידרדרות ביחסי סין־ארה"ב

דובאי / צילום: Shutterstock

פטנט ישראלי: לטייל בדובאי ולקבל דמי אבטלה מהמדינה

לפי נתוני ביטוח לאומי, כ-3,500 ישראלים קיבלו דמי אבטלה ב-2020 גם כששהו בחו"ל, למרות שבימי טרום הקורונה הדבר לא היה אפשרי ● הפירצה שאפשרה את התופעה עדיין לא נסגרה

עבודה היברידית / צילום: Shutterstock

מרמקולים שמתמללים פגישות ועד שידורי וידאו המוניים: מיקרוסופט מסתערת על העבודה ההיברידית

מיקרוסופט הציגה בכנס "איגנייט" שורה של מוצרים ושירותים שנותנים מענה לצרכים החדשים שעולים עקב המעבר לעבודה מהבית ● בין החידושים: מסכים, מצלמות ורמקולים מיוחדים לשיחות ועידה והרחבה של מספר המשתתפים בשיחות וידאו ל-1,000