גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בזכות הקורונה וגמביט המלכה: נטפליקס חוצה לראשונה את 200 מיליון המנויים

ענקית הסטרימינג מדווחת שהיא הוסיפה מספר שיא של 37 מיליון מנויים ב–2020 • בסוף השנה סך כל מנוייה הגיע ל–203.7 מיליון - יותר מכפליים ממספר המנויים שהיו לה רק שלוש שנים קודם לכן • רוב הצמיחה התרחשה בשני הרבעונים הראשונים, עם השינוי בחיי היומיום

גמביט המלכה. אחת הסדרות המצליחות / צילום: NETFLIX PHIL BRAY
גמביט המלכה. אחת הסדרות המצליחות / צילום: NETFLIX PHIL BRAY

נטפליקס סיימה את השנה שעברה עם יותר מ־200 מיליון מנויים, אבן דרך שהגיעה אליה בכוחם של צרכנים שמגפת הקורונה השאירה בבתים, רעבים לבידור, בתוך שוק סטרימינג בינלאומי גדל בו לחברה יתרון, בגלל שנכנסה לתחום לפני הרבה מהמתחרות שלה.

כעת אומרת החברה, שהיא יכולה לייצר יותר מזומן ממה שהיא צריכה והיא אינה צופה שתצטרך ללוות כספים על מנת לממן את אסטרטגיית ההתרחבות שלה. מניות נטפליקס מזנקות ב­־15% בשעה זו.

העלייה המתמשכת בגידול במספר המנויים מגיעה בתוך כך שהחברה נתונה לתחרות קשה מצד משתתפות חדשות בשוק, כולל דיסני+, אפל טיוי, שירות HBOMax של AT&T ושירות Peacock של תאגיד קומקאסט (Comcast), שכולן נולדו בערך לפני שנה.

החברה קיבלה עידוד ממגפת הקורונה, אשר הכריחה צרכנים לקצץ במגוון פעילויות פנאי - מארוחות במסעדות ועד חופשות או ביקורים בתיאטרון או באולמות הקונצרטים - בעקבות סגרים שהוטלו ברחבי העולם. כשאנשים בילו זמן רב יותר בבית, הביקוש לסטרימינג זינק.

בעוד רוב רשתות הטלוויזיה ממשיכות לשדר בלי חלק ניכר מהתוכן המקורי שלהן בגלל שהקורונה סגרה הפקות, לנטפליקס יש ארסנל תוכן עשיר שהזניק אותה לשיאים חדשים. החברה החתימה על מספר שיא של 37 מנויים חדשים בשנת 2020 ובסוף השנה סך כל מנוייה הגיע ל־203.7 מיליון - יותר מכפליים מספר המנויים שהיו לה רק שלוש שנים קודם לכן.

בזמן שהקורונה ממשיכה לפגוע בהפקות טלוויזיה וסרטים, יש היום לנטפליקס  יותר מ־500 כותרים שנמצאים בפוסט פרודקשן או מוכנות להפצה, כך מסרו בחברה. בשבוע שעבר, חשפה נטפליקס רשימת סרטים חדשים שכוללת בכורה בכל שבוע במהלך השנה הקרובה.

סיפקה תוכן טרי עם פרוץ המגפה

נטפליקס יוצרת תוכן הרבה לפני שהוא משודר, לעומת ערוצי הכבלים והרשתות, וזה אפשר לחברה להיות יותר מוכנה להציע תוכן טרי כשהחלה המגפה - משהו ששירותי סטרימינג אחרים שעדיין היו בחיתוליהם לא יכלו לעשות.

בין המוצרים המצליחים של נטפליקס הייתה הדרמה ההיסטורית השובבה "ברידג'רטון", המיני סדרה "גמביט המלכה", עונה חדשה של "הכתר" והסרט של ג'ורג' קלוני "שמי חצות". לחברה כבר יש הצלחות עם עונה 3 של "קוברה קאי", סדרה שהצילה מיוטיוב, ועם דרמת הפשע הצרפתית "לופן", אשר הפכה מהר למדי לאחת התוכניות הפופולריות בפלטפורמה.

כיום צופים בחברה שתזרים המזומנים ב־2021 יהיה שווה להוצאות, שיפור מהתחזית הקודמת שעל פיה ההכנסות היו מגיעות למיליארד דולר פחות לפני שיהיו שוות להוצאות. נטפליקס מסרה שהיא חושבת להחזיר לכמה בעלי מניות חלק מהכסף על ידי רכישה חזרה של מניותיה.

החברה מלוס גאטוס, קליפורניה, הודיעה שייצרה הכנסות של 6.64 מיליארד דולר ברבעון האחרון של השנה, עלייה מ־5.45 מיליארד דולר ברבעון האחרון של 2019. בכך עברה את תחזיות האנליסטים. אבל רווחי החברה ירדו ל־542 מיליון, או 1.19 דולר למניה, מ־587 מיליון, או 1.30 דולר למניה, בשנה שלפני כן. אנליסטים חזו רווח של 1.36 דולר למניה לתקופה האחרונה ביותר, כך לפי נתונים מחברת FactSet. לרבעון שנגמר ב־31 לדצמבר, הוסיפה נטפליקס נטו של יותר מ־8.5 מיליון מנויים, עלייה שעברה את תחזיתה לתקופה זו.

רוב הצמיחה של החברה ב־2020 קרתה בשני הרבעונים הראשונים, כשהקורונה והמאמץ לבלום את התפשטותה שינו ללא הכר את חיי היומיום ברחבי העולם. כמות המנויים החדשים ירדה, בינתיים, משנה לשנה עבור התקופה המקבילה, ירידה שהחברה אומרת שצפתה אותה. נטפליקס שלחה לעובדים קונפטי ובקבוק שמפניה לחגיגת 200 מיליון המנויים, כך אמר אדם המכיר את הנושא.

באוקטובר, העלתה נטפליקס את מחיר המנוי החודשי בתוכנית הפופולרית ביותר שלה, בדולר אחד ל־13.99 דולר לחודש. עדיין יש לחברה תוכניות בסיסיות יותר, כמו גם שירות פרמיום שכיום עולה 17.99 דולר לחודש.


גם דיסני+ צמחה בחסות הקורונה

נטפליקס אינה שירות הסטרימינג היחיד שהרוויח מהמגפה. דיסני+ כבר מתקרבת ל־90 מיליון מנויים מאז שהחל השירות בנובמבר 2019. החברה חזתה לאחרונה שתגיע ל־240 מיליון מנויים בכל העולם עד 2024. כמו נטפליקס, גם דיסני+ העלתה את מחיר המנוי החודש בדולר אחד, למחיר של 7.99 דולר לחודש החל ממרץ 2021.

פלטפורמת הסטרימינג החדשה HBO Max, של וורנר מדיה, הוצגה לראשונה במאי ולא צמחה בקצב דומה. עם זאת, החברה חשפה לאחרונה תוכניות להציג סרטי קולנוע של האחים וורנר בבכורה סימולטנית על גבי השירות בתקווה למשוך עוד מנויים. וורנר מדיה היא חברת בת של AT&T. שירות הסטרימינג של Comcast, Peacock, מציע מגוון תוכניות מנוי כולל אחת חינמית, ויש לשירות 26 מיליון מצטרפים חדשים.

החברות החדשות בשוק הצפוף הזה הן דיסקאברי+, של Discovery Communications, שהחל לפעול מוקדם יותר החודש, ופארמונט+, של ViacomCBS, אשר צפויה להתחיל להזרים תוכן במרץ בארה"ב, קנדה ודרום אמריקה.

תחרות היא אחת הסיבות לכך "שאנו זזים כל כך מהר לכיוון צמיחה וחיזוק ספריית התוכן המקורי שלנו על פני מגוון ז'אנרים ומדינות", נכתב במכתב של נטפליקס לבעלי המניות שלה. "האסטרטגיה שלנו פשוטה: אם אנו יכולים להמשיך לשפר את נטפליקס כל יום על מנת להביא יותר עונג למנויים שלנו, נוכל להישאר הבחירה הראשונה שלהם לבידור בסטרימינג".

נטפליקס דיווחה על גידול מואץ במספר המנויים בשווקים בינלאומיים ברבעון הרביעי, לעומת מספר המנויים בארה"ב, וזה ממשיך מגמה שנראתה לאחרונה לא מעט. בתקופה זו הוסיפה החברה 860 אלף מנויים בארה"ב ובקנדה, אך יותר מ־2 מיליון מנויים באסיה, יותר מ־1.2 מיליון מנויים בדרום אמריקה ויותר מ־4.5 מיליון מנויים חדשים באזור הכולל את אירופה, המזרח התיכון ואפריקה.

החברה מנסה להגיע לשווקים חדשים מחוץ לארה"ב, כולל באפריקה מדרום לסהרה שם כמה אנליסטים של התעשייה אומרים שהבידור בסטרימינג יתרחב במהירות בשנים הקרובות. 

ביום שלישי השבוע הודיעה נטפליקס שהיא צופה להוסיף עוד 6 מיליון מנויים ברבעון הקרוב, פחות מחצי מהכמות שנרשמה לשירות באותה תקופה בשנה שעברה, אז הייתה עלייה עצומה בסגרים עקב המגפה.

עוד כתבות

ניר הראל,בעלי בר–מסעדה "עיוני" במטולה / צילום: נעמה הראל

"אין לי כוח אדם. אין להם מוטיבציה לחזור. אני מבין שעד יוני 2021, כשייגמרו תשלומי החל"ת, לא יהיו לי עובדים"

ניר הראל - נשוי, בן 39, אב לשלושה (שתי בנות ובן), גר בקיבוץ גינוסר ● יועץ עסקי ובעלים של בר-מסעדה "עיוני" במטולה ● " לפני המשבר העסקתי 15 עובדים במסעדה, והיום יש לי בין שניים לשלושה עובדים" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

דת הביטקוין / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

למרות החיבוק מוול סטריט בפברואר: מחיר הביטקוין צנח 20% בשבוע האחרון

נפחי המסחר בבורסות הקריפטו עלו החודש לשיא כל הזמנים, כשחצו את רף הטריליון דולר ● בחלוף השבוע הגרוע ביותר שלו מאז מרץ 2020, ביטקוין קרוב לסיים את פברואר עם עלייה חודשית של 33% במחירו

דיפלומטים רוסים חוזרים מצפון קוריאה על עגלת עץ / צילום: Associated Press, Russian Foreign Ministry Press Service

הדרך הארוכה הביתה: דיפלומטים רוסים יצאו מצפון קוריאה על עגלת־רכבת מעץ שמופעלת בידיים

לאחר שנתקעו במדינה הסגורה, מאז שאטמה את הגבולות בגלל המגפה, מצאו הדיפלומטים דרך יצירתית לחזור הביתה

החיסון לקורונה של ג'ונסון אנד ג'ונסון / צילום: Reuters, ג'ונסון אנד ג'ונסון

ה-FDA אישר את חיסון הקורונה של ג'ונסון אנד ג'ונסון לשימוש חירום

ג'ונסון אנד ג'ונסון שיתפה את הנתונים שלה עם ה-FDA בתחילת פברואר, ונתוני ההצלחה שלה משתנים מיבשת ליבשת ● בארה"ב החיסון הצליח ב-72% מהמקרים ● בניגוד לחיסונים של מודרנה ופייזר, החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון ניתן במנה אחת, וניתן לקרר אותו בטמפרטורת מקרר רגילה

נשיא ארה"ב,  ג'ו ביידן / צילום: Reuters, JONATHAN ERNST

העיכוב בהעלאת שכר המינימום ל־15 דולר לשעה מעמיד במבחן את יכולת הנשיא לאחד את מפלגתו

מחוקקים פרוגרסיביים ופעילים למען העלאת השכר מבקשים להפוך את החלטת היועצת של הסנאט להליכים פרלמנטרים או אפילו לבטל את הרף התחתון הנדרש בשל 60 קולות

דוד פתאל / צילום: איל יצהר

פתאל מחזקת נזילות: מוכרת שני בתי מלון בתמורה לכ-305 מיליון שקל

שחר עקה, דירקטור וסמנכ"ל הכספים: "מכירת בתי המלון תיצור לנו תזרים נוסף של כ-130 מיליון שקל נטו והיא חלק מתוכניתנו האסטרטגית להגדלת הנזילות של הקבוצה, שעד כה הצליחה לגייס מעל 1.5 מיליארד שקל"

רחוב לוי אשכול בקרית אונו. לעיתוי הקנייה יש השפעה מכרעת / צילום: איל יצהר

מתאימה למשקיעים? כמה שווה הפוטנציאל של דירה להריסה

דירות המיועדות להתחדשות עירונית נחשבות בדרך כלל להשקעה מובטחת: תמורת פרמיה קטנה תוכלו להרוויח בעתיד דירה חדשה • יו"ר לשכת השמאים חיים מסילתי מצנן את ההתלהבות: מחירי הדירות הישנות כבר מגלמים בדרך כלל את פוטנציאל ההתחדשות, שהולך ועולה ככל ששלבי התכנון מתקדמים

תלמידים נבחנים בבחינות בגרות / צילום: באובאו

שר החינוך: שנת הלימודים תוארך גם לחודש יולי

לפי השר גלנט, לימודי חודש יולי ייוחדו לסגירת פערים במקצועות היסוד והם יהיו חלק מתוכנית בת 4 חלקים המיועדת לכיתות א'-יא' ● בנוסף אמר שר החינוך כי הוא הנחה את כל הגורמים לפתוח בצורה מלאה את מערכת החינוך החל מיום שלישי הקרוב

אזרחית ממלאת דלק עם כפפות בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

החל מחצות: מחיר הדלק יעלה ב-27 אגורות

המחיר המרבי לליטר בנזין 95 אוקטן נטול עופרת בשירות עצמי יעמוד על 5.99 שקל

אבתיסאם מראענה / צילום: "חדשות סוף השבוע", חדשות 12

ביהמ"ש העליון קבע: מרעאנה תוכל להתמודד בבחירות

ההחלטה התקבלה בדעת רוב כנגד דעתו החולקת של השופט דוד מינץ ● השופטים קבעו כי דבריה מעוררים שאט נפש ומקוממים ביותר אך לא הוצגה תשתית ראייתית מספקת כדי לפסול אותה ● יריב לוין: "בית המשפט העליון שוב נכשל ערכית ומוסרית בהגנה על הערכים הבסיסיים ביותר של מדינת ישראל"

חילי טרופר / צילום: אורן בן חקון

משרד התרבות גנז זכייה של תאגיד השידור במכרז "משדרים תרבות"

בסוף דצמבר הודיע משרד התרבות על זכייתו של תאגיד השידור הציבורי במכרז "משדרים תרבות" - מיזם רדיו ודיגיטל שבו אמורים היו להופיע תכני תרבות ממגוון סוגות אמנותיות ● אולם כעת הוא מפרסם מחדש את המכרז, ככל הנראה עקב פגמים טכניים ומשפטיים שנפלו בו

לשכת שירות התעסוקה / צילום: איל יצהר

חברה ישראלית הצליחה לקבל 1.4 מיליון שקל לעידוד תעסוקה שלא כדין

בקיץ האחרון החליטה הממשלה על הקצאת מיליארדי שקלים לטובת עידוד מעסיקים להשיב לעבודה עובדים או לשכור עובדים חדשים לעבודה, שהיה באחריות שירות התעסוקה ● מחלקת הבקרה של שירות התעסוקה גילתה את פעולת ההונאה של החברה ודיווחה עליה למשטרה

שי באבד / צילום: אלון רון

מהאוצר לשוק העסקי: שי באב"ד ינהל את עסקיו של מוטי בן משה בישראל

באבד ייכנס לתפקיד בתחילת יוני, לאחר שתסתיים תקופת הצינון שלו ● בנובמבר האחרון נחשף בגלובס כי על רקע הפריחה המחודשת של שוק ההנפקות בתל אביב, מרחיבה אקסטרה ישראל, זרוע ההחזקות הפרטיות של בן משה, את פעילותה בשוק ההון

מניית גיימסטופ מזנקת על רקע המלצות ב-WallStreetBets / צילום: Shutterstock, Hanson-Leung

עליית גיימסטופ מאלצת את קרנות הגידור לחשב מסלול מחדש

קרנות המשקיעות במניות ספציפיות, כיסו את פוזיציות השורט שלהן ושינו את טכניקות המכירה בחסר שלהן, בניסיון למזער הפסדים

שר הביטחון בני גנץ / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, יח"צ

הקלה ברגולציה על יבוא מוצרים אלחוטיים לישראל

שר התקשורת בני גנץ חתם הבוקר על תקנות חדשות שיפטרו מוצרים רבים מהצורך לקבל את אישור המשרד, במהלך שיעודד את היבוא ואת התחרות בשוק המוצרים האלחוטיים

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

קאמבק בבורסה: התמתנו הירידות החדות בסגירת המסחר

התמתנו הירידות בבורסה: מדד ת"א 35 ירד ב-0.3% ומדד ת"א 90 ננעל סביב רמת הפתיחה ● זאת בהמשך לירידות שנרשמו בסוף השבוע האחרון בוול סטריט על רקע עליית התשואות על האג"ח הממשלתיות ל-10 שנים לרמה של 1.6% - מה שעשוי להוות אלטרנטיבה ל'חניית' ההשקעות באג"ח על פני המניות

זפת שנפלטה מהים בחוף הים בחדרה / צילום: המשרד להגנת הסביבה

המשרד להגנת הסביבה: הספינה מינרווה הלן לא קשורה לאירוע הזפת

בתום בדיקה של מכלית הספינה ביוון, ניקה המשרד את הספינה מכל חשד של מעורבות באירוע הזפת החמור בחופי ישראל

וורן באפט, מנכ"ל ויו"ר ברקשייר הת'וואיי / צילום: Reuters, Scott Morgan

המבורגר וקולה כבר 56 שנים ברציפות ואף מילה (כמעט) על קורונה: מה מסתתר במכתב השנתי של וורן באפט

במכתב השנתי של משקיע העל וורן באפט הוא פרס את תובנותיו על פני כ-15 עמודים, אך בלט חסרונם של נושאים ואירועים מרכזיים כמו הקורונה, מלחמת הדורות בוול סטריט, הביטקוין, משבר האקלים והדיבידנד בחברת ברקשייר הת'אווי ● גם הביקורת על כך לא איחרה לבוא

אסון הזפת בשמורת גדור. המדינה אינה מסוגלת לנטר את הנעשה בים / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

מחדל הזפת: כיצד ייתכן שכתמי שמן צפו בים התיכון, אך איש לא הבחין בהם

ניתוח של תצלומי לוויין שנחשף כעת מצביע על כ-10 כתמים החשודים כנפט בלב ים התיכון, בימים שקדמו להגעת הזפת לחופי ישראל ● עם זאת, המשרד להגנת הסביבה לא קיבל התראות בזמן אמת ● לפי גרינפיס, התצלומים מעידים על תופעה יומיומית המתרחשת באזורנו

וולף משה / צילום: עינת לברון

המיזוג הגדול בשוק התשלומים נפל. מי הבנקים שהתנגדו?

ככל הידוע, הביטול של הצעת הרכש קורה משום תשובתם השלילית של כמה מבעלי המניות של מס"ב ● לפי הערכות, מי שלא תמכו בהשלמת הצעת הרכש הם הפועלים ודיסקונט ● בינואר פורסמה הצעת רכש שהוערכה בהיקף של כ-230 מיליון שקל ● מס"ב ושב"א הן חברות אחיות, שמחוברות בחלקים מהותיים רבים בפעילויותיהן