גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הנפקה מאסיבית בדרך לבורסה: חברת מדפסות התלת-ממד מכוונת לשווי 200 מיליון דולר

הטכנולוגיה של MASSIVit3D מבוססת על ג'ל צמיגי והיא חלוצה בתחום פתרונות הדפסת תלת-ממד בתחומי הנדסה, בידור, עיצוב וארכיטקטורה ● בעלי המניות בחברה שמוביל גרשון מילר כוללים את צורי דבוש, צבי נטע והמתחרה סטרטסיס

הדפסות תלת־ממד של מאסיבית / צילום: אתר החברה
הדפסות תלת־ממד של מאסיבית / צילום: אתר החברה

אל גל הנפקות הטכנולוגיה בשוק ההון המקומי צפויה להצטרף בקרוב גם חברת מדפסות התלת-ממד MASSIVit3D באמצעות הנפקת מניות ראשונית (IPO) - כך נודע לגלובס. מאסיבית מגיעה לבורסת תל אביב כחלק מפריחת תחום הדפסות התלת-ממד והפופולריות הגואה של חברות הטכנולוגיה החדשות המצטרפות לבורסה.

ככל הידוע, מאסיבית נערכת בימים אלה לקראת הנפקה, שבמסגרתה היא מעוניינת לגייס כ-50 מיליון דולר, במהלך המתוכנן להתבצע לפי שווי חברה שינוע סביב 200 מיליון דולר "לפני הכסף" (כ-640 מיליון שקל).

עד היום מאסיבית גייסה, ככל הידוע, כמה עשרות מיליוני דולרים בכמה סבבים, ועם המשקיעים בה נמנים שמות מוכרים במגזר העסקי, כמו צבי נטע, בעלי קבוצת מכשירי תנועה - יבואנית מכוניות סוזוקי; צורי דבוש, בעל השליטה ויו"ר חברת קליל - יצרנית מוצרי האלומיניום לענף הבנייה ; וכן המתחרה סטרטסיס (Stratasys). את הנפקתה של מאסיבית בבורסה מובילה חברת החיתום של פועלים אי.בי.אי.

מאסיבית היא חלוצה בתחום פתרונות הדפסת תלת-ממד עבור תחומי פעילות רבים, ובהם הנדסה (בין השאר, תעשיית הרכב), תקשורת ויזואלית, בידור, חינוך, עיצוב (תעשיית האופנה), ארכיטקטורה ועוד. הטכנולוגיה של מאסיבית מבוססת על ג'ל צמיגי (Gel Dispensing Printing), המאפשר לחברה לספק פתרונות יעילים מבחינת עלויות, בייצור מודלים וחלקים שונים בגודל הנדרש.

למייסד היו אקזיטים מרשימים בעבר

המפעל של מאסיבית ממוקם בלוד, ומעסיק כמה עשרות עובדים, מרביתם מהנדסים, וככל הידוע, אחד היתרונות במוצרי החברה הוא במהירות ההדפסה שלהם. על פי ההערכות, עד היום מאסיבית מכרה ממוצריה בהיקף מצטבר של כמה עשרות מיליוני דולרים.

פעילותה של מאסיבית בענף מתרכזת ב-Additive Manufacturing, הנחשב לתחום "חם" בתעשיית הדפסות התלת-ממד מבחינת הביקושים בשוק, ובמסגרתו החברה מתרכזת בהדפסות מוצרים לייצור המוני, ולא כאב-טיפוס.

המייסד של מאסיבית, שהקים אותה ב-2013, הוא גרשון מילר, לצד שותפיו משה אוזן ואיגור יעקובוב. מילר הוא מוותיקי ענף הדפסות התלת-ממד בישראל, שרשם בעבר כמה אקזיטים מרשימים, עם מכירת ומיזוג פעילויות בתחום לחברות ענקיות.

מילר נמנה, בין השאר, עם מייסדי חברת עידנית, שנהפכה לפעילות מרכזית של חברת סאיטקס ויז'ן (גלגול קודם של HP), לאחר שנרכשה על ידה, וכן היה בין מייסדי חברת אובג'ט, שמוזגה לפני פחות מעשור עם המתחרה הגדולה שלה, סטרטסיס.

מניות ההייטק נהפכו לסחורה חמה בבורסה

מאסיבית מתכננת להגיע לבורסה בתיזמון טוב מבחינתה, בתקופה שבה מניות ענף הטכנולוגיה נהפכו לסחורה "חמה", וביקושים גבוהים מאפיינים את מרבית ההנפקות הראשוניות של חברות הענף.

הנפקות חברות הטכנולוגיה בבורסת תל אביב היו הסמן הימני של גל גיוסי ההון הראשוני האינטנסיבי שאפיין את השוק המקומי בסיכומה של 2020, בעיקר במחצית השנייה של השנה, עם תחילת ההתאוששות מקריסת השווקים במהלך הרבעון הראשון של השנה שעברה.

במספרים, מנתוני הבורסה לסיכומה של 2020 עולה כי 18 מתוך 26 חברות חדשות (כ-70%) שהצטרפו למסחר באמצעות גיוס הון ראשוני, היו חברות טכנולוגיה על ענפיו השונים. מדובר במספר שיא של הנפקות ראשוניות, שלא נרשם מאז 2007, בסיכומה של שנה שהייתה חריגה ויוצאת דופן בכל מובן, בשל משבר הקורונה.

שטף הנפקות חברות הטכנולוגיה הנרשם בבורסה בחודשים האחרונים נתמך במצב השוק האמריקאי, שם מדד הנאסד"ק שבר שיאים בזכות צמיחת פעילות חברות הטכנולוגיה שבלטה במהלך משבר הקורונה, ואיפשרה שלל הנפקות בשוויי עתק של מיליארדים רבים של דולרים.

כנגזרת של המתרחש בארה"ב, גם החברות המקומיות הנסחרות בענף נהנו משנה מוצלחת, שבאה לידי ביטוי בתשואות חיוביות מרשימות של 30%-35% שרשמו מדדי ההייטק בתל אביב בסיכומה של 2020, ואשר הובילו אותם לרמות שיא.

בין המנפיקות החדשות שמשתייכות לתחום הטכנולוגיה נכללות מספר חברות שהגיעו לבורסה עוד לפני שהן מציגות הכנסות כלשהן, או הכנסות מינוריות בלבד.בין אלה חברות בתחומי פעילות הקשורים לתחום הלוהט של אנרגיה ירוקה - דוגמת אקופיה ובלייד ריינג'ר, המפתחות רובוטים לניקוי מתקנים סולאריים, ומתחומים נוספים, בהם פיתוח מערכות דיגיטליות (הייקון), מנועים ומערכות לאספקת חשמל (אקווריוס, ג'נסל), פוד-טק ואגרו-טק (מילניום, סמארט-אגרו, סבורים, מיכשור רפואי (יומן אקסטנשנס) ועוד. 

חברת מאסיבית

תחום פעילות: פתרונות הדפסת תלת-ממד

שנת הקמה: 2013

מייסדים: גרשון מילר, משה אוזן ואיגור יעקובוב

בין המשקיעים בחברה: צבי נטע, צורי דבוש, סטרטסיס (Stratasys)

היקף גיוס מבוקש (הערכות): 50 מיליון דולר

 

מהפכת הדפוס כחול לבן

ישראל כבר מעצמה עולמית ותיקה בתחום הדפוס

ישראל נחשבת למעצמה בתעשיית הדפוס כבר מסוף שנות ה-90. חברות מתעשייה זו ייצרו אקזיטים מלהיבים, ואחרות צומחות כחברות עצמאיות. בעבר החברות הבולטות היו סאיטקס ואינדיגו, שהקים בני לנדא, שהייתה מחלוצות הדפוס הדיגיטלי בעולם ונמכרה ל-HP ב-2002.

לנדא מוביל כיום את חברת לנדא דיגיטל פרינטינג, שהיא רק חלק מהאקוסיסטם של התעשייה בישראל. חברה אחרת מתחום הדפוס הדיגיטלי היא קורנית דיגיטל, שמייצרת מערכות ודיו להדפסה על טקסטיל ונסחרת בנאסד"ק בשווי 4.3 מיליארד דולר.

כצפוי, גם מקומה של תעשיית הדפסות התלת-ממד הישראלית לא נפקד. אחת החברות הגדולות בתחום בעולם היא סטרטסיס, שנוצרה ממיזוג שבוצע ב-2012 בין סטרטסיס מארה"ב ואובג'ט מישראל. סטרטסיס מתמקדת בהדפסות תלת-ממד של פולימרים לעולם הייצור, והיא נסחרת בנאסד"ק בשווי של 1.8 מיליארד דולר. באחרונה אמר מנכ"ל החברה, יואב זייף, בראיון לגלובס כי "עולם הדפסות התלת-ממד סופר-צומח. כמה תעשיות בעולם צומחות 25%? לא הרבה". הוא הוסיף כי רק שוק המערכות להדפסת תלת-ממד מוערך כיום ב-12 מיליארד דולר, וצפוי לצמוח משמעותית בשנים הבאות.

"סטרטסיס נמצאת בחזית במעבר מפיתוח וייצור מוצרים בשיטות מסורתיות של אב-טיפוס וקו מוצרים שלם, למצב שבו אנחנו אומרים 'עזוב, כל מה שצריך זה מכונה וקובץ, ויש לך מפעל'. זה דרמה, לשנות את הסטטוס קוו", אמר זייף.

חברה אחרת מתחום הדפסות התלת-ממד היא ננו דיימנשן, שמתמקדת בהדפסת רכיבים אלקטרוניים. החברה נסחרת בנאסד"ק בשווי שאינו רחוק משוויה של סטרטסיס, כ-1.4 מיליארד דולר, אף שהכנסותיה נמוכות בהרבה. ננו דיימנשן גייסה בחודשים האחרונים סכומי עתק המסתכמים לכמיליארד דולר בהנפקות משניות בנאסד"ק, ולפי הערכות, היא עשויה לבצע רכישה בתחום.

החברה האמריקאית 3D Systems היא אחת החברות הבולטות בתעשיית הדפסות התלת-ממד, והיא רכשה לפני כמה שנים שתי חברות מקומיות: סימטרון, שפיתחה תוכנות לעיצוב מוצרים, תמורת 97 מיליון דולר; וסימביוניקס, שפיתחה מערכות סימולציה לניתוחים וטיפולים רפואיים, ב-120 מיליון דולר.

עוד כתבות

נכס של סקייליין בארה"ב / צילום: מצגת החברה

מאבק השליטה במישורים: שניידר נשאר עם המניות והפסיד, בלוטרייך יצא עם הכסף והרוויח

שנה לאחר שהושגה ההכרעה בחברת הנדל"ן, נראה כי דווקא המייסד גיל בלוטרייך הוא המרוויח מההיפרדות הכפויה ממנה, לאחר שמכר מניות ביותר מ-100 מיליון שקל ● שותפו לשעבר, אלכס שניידר, מופסד עשרות מיליוני שקלים "על הנייר" על מניות השליטה שרכש

קיליאן אמבפה / צילום: Reuters, GONZALO FUENTES

הקורונה והקיצוצים: הקבוצות הספרדיות יתקשו להציג רכש נוצץ בקיץ הקרוב

המגפה והחובות הגדולים של קבוצות הכדורגל בספרד הובילו את ראשי הליגה להפעלה ברוטאלית של מנגנון הגבלת השכר לשחקנים ● הקבוצות, בתגובה, החלו בשורת תרגילים לעקיפת המגבלות ● מבחינתן זו הדרך להתמודד מול יריבותיהן ביבשת, שלא נדרשו למהלך דומה

שכר נשים בכירות / צילום: Shutterstock

"אני מנכ"לית בשוק ההון ומעולם לא ביקשתי העלאה בשכר"

"השכר היה נראה לי הגון" ● "אני לא פה בשביל הכסף" ● " אני מרגישה שמתפשרים עליי" ● מנהלות בכירות מאוד מספרות מדוע גם אחרי עשרות שנות ותק בתעשייה, הן עדיין מרוויחות לפעמים מחצית ממקביליהן הגברים

מימין: ראובן דרונג, עינת גז, עופר הרמן, מייסדי פאפאיה גלובל / צילום: Ira Prokhorov

עוד יוניקורן נולד: פאפאיה גלובל של עינת גז גייס 100 מיליון דולר

הסטארט-אפ שמפתח תוכנה לניהול כוח אדם ושכר לעובדים במדינות אחרות, גייס לפי שווי של 1.2 מיליארד דולר ● המנכ"לית עינת גז: "אנחנו יקרים מדי לרכישה. בתסריט האופטימי נצא להנפקה תוך שנתיים"

אמזון פותחת חנות ראשונה ללא קופות בלונדון / צילום: אמזון

אמזון פותחת חנות ראשונה ללא קופות בלונדון

הקונספט של החנות הראשונה שנפתחה היום תחת השם אמזון פרש זהה לפורמט של החנויות ללא קופה שהיא מפעילה בארה"ב תחת השם אמזון גו ● תהליך התשלום נעשה באופן בו הלקוחות יכולים לסרוק את הסלולר בכניסה, ולקחת את המוצרים שהם בוחרים מהמדף. בהמשך, החשבונית מגיעה במייל 

 

חיסון של אסטרהזנקה / צילום: Associated Press, Virginia Mayo

לראשונה: האיחוד האירופי מונע יצוא חיסוני קורונה למדינות אחרות

איטליה סירבה לאסטרהזנקה לשלוח לאוסטרליה משלוח של 250 אלף מנות חיסון ● הסיבה: החברה טרם השלימה את התחייבויות האספקה לאיחוד האירופי

לוריאל / צילום: שאטרסטוק

לוריאל רוצה להפוך לשקופה יותר על רקע התגברות הביקוש למוצרים פחות מזהמים

ענקית הקוסמטיקה הגדולה בעולם שחווה שחיקה בהכנסות שלה בצל השפעות משבר הקורונה מצהירה בכנס שקיפות וירטואלי שעד 2030 היא מתחייבת כי 95% מהמוצרים שלה יופקו ממקורות צמחיים מתחדשים ● החברה משיקה אפליקציה שתיתן דירוג השפעה סביבתי לכל מוצר ● ב-2020 מכירות החברה נשחקו ב-4% על רקע השפעת המסכות ומגבלות התנועה על צריכת מוצרי איפור

נפתלי בנט, יאיר לפיד וגדעון סער / צילום: מארק ניימן-לע"מ, כדיה לוי, רפי קוץ

מה המפלגות מספרות לכם על כלכלה ועד כמה זה קרוב למציאות?

תקווה חדשה, יש עתיד וימינה הציגו במצע המפלגתי נתונים כלכליים ותוכניות שיוציאו את ישראל מהבוץ, אם רק יבחרו בהן • יצאנו לבדוק עד כמה הנתונים שהן השתמשו בהם קרובים לאמת • על הדרך גילינו שלמרות המצב במשק, הליכוד ומפלגת העבודה לא התפנו לפרט לבוחרים שום תוכנית כלכלית

נשיא גאנה, ננה אקופו־אדו. הראשון להתחסן / צילום: Reuters, Latin America News Agency

אפריקה מתחילה לחסן: כך נראה המבצע בגאנה ובחוף השנהב

גאנה וחוף השנהב הפכו השבוע למדינות הראשונות באפריקה שמדרום לסהרה שמציעות חיסונים נגד קורונה, כחלק ממיזם COVAX לתרומת חיסונים למדינות מתפתחות ● בגאנה הקימו 325 מרכזי חיסון, רובם באוויר הפתוח

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

יום מסחר סוער בוול סטריט ננעל בעליות לאחר דוח תעסוקה טוב מהתחזיות; רובין הוד מתקדמת להנפקה

רובין הוד בחרה בנאסד"ק להנפקה ראשונית לציבור ● 379 אלף משרות נוספו לשוק התעסוקה בארה"ב ושיעור האבטלה ירד ל 6.2% ● בורסות אירופה ננעלו בירידות ● אמש בורסות וול סטריט ננעלו באדום, לאחר הירידות החדות בעקבות נאומו של פאוול

מגדל התמרים, ר"ג / צילום: viewpoint

"השוק משתכלל. אם אתה בעל דירה, הזמן פועל לרעתך"

התמורות בפרויקטים של התחדשות עירונית הולכות ומצטמצמות, ולפעמים גם אחרי שיזם כבר חתם עם דיירים על הסכם ● במקרה כזה, שני הצדדים יצטרכו להסתפק בפחות ממה שחלמו עליו, ולא תמיד זה עובר בקלות ● פרויקט מיוחד 

מושל נבאדה סטיב סיסולק / צילום: Associated Press, K.M. Cannon/Las Vegas Review-Journal

מושל נבאדה מציג תוכניות לעיר הבנויה על בלוקצ'יין

המושל סטיב סיסולק מציע לאפשר לחברות פרטיות פיתוח של 'אזורי חדשנות' עם ערים משלהם וממשלה מקומית, על מנת לחזק את כלכלת נבאדה הנאבקת

מסעדת אייבי רחוב אברהם לינקולן פינת סעדיה הגאון / צילום: איל יצהר

קרן ריאליטי מוכרת לבנייני העיר הלבנה והפניקס שטח ב-183 מ' ש'

החברות קונות מקרן ריאליטי מתחם שבו פעלה בעבר מרכזיית בזק בפינת הרחובות סעדיה גאון ולינקולן ● ריאליטי רכשה את השטח לפני שש שנים תמורת 122 מיליון שקל

י”ד הבנים 12, פתח תקווה / צילום: יח"צ

"החלטנו לא להיכנס למי מקבל יותר. לא שווה לריב, אלא שווה להתקדם הלאה"

הבניין ברחוב י"ד הבנים 12 בפתח תקווה עבר תמ"א 38/1 והדיירים קיבלו ממ"ד, מרפסת שמש מעלית, חניות וחיזוק של הבניין מפני רעידות אדמה

"קולד ברו" בפחית / צילום: איתי בן סימון

שטראוס רוצה להביא לישראל את בשורת ה"קולד ברו" בפחית

מדובר בחליטת קפה בפחית תחת המותג בינז שתימכר בשלב הראשון ברשת AM:PM ובבתי הקפה של שטראוס, ובהמשך תתרחב לחניות נוחות נוספות ● עד היום המותג בינז שווק רק במכירה ישירה לצרכן וזו תהיה הפעם הראשונה ששטראוס תכניס אותו לרשתות הקמעונאות

iJump פארק טרמפולינות ואקסטרים / צילום: iJump

אתרי הבילוי והאטרקציות המשפחתיות יורשו לפתוח למחוסנים ולמחלימים - הילדים לא יוכלו להיכנס

ביום ראשון הקרוב צפוי המשק להיפתח מחדש תחת מגבלות התו הירוק, ואיתו גם אתרי בילוי ופעילות לכל המשפחה ● אלא שלאתרים יוכלו להיכנס רק מחוסנים או מחלימים, מה שמשאיר את קהל היעד העיקרי שלהם - ילדים - מחוץ לתמונה ● "בשעה שלקניונים ילדים יכולים להיכנס, לאתרי בילוי שחלקם באוויר הפתוח הוחלט שלא"

פיתוח בדים דוחי יתושים במכון למחקר חומרים TITK / צילום: Reuters

החומרים החדשניים שמהם עשויה אופנת העתיד

בדים שדוחים יתושים, חיידקים ונגיפים ● אופנה מסיבי משי ללא תולעי משי ● ובגדים שנכבים ונדלקים בהתאם לתנאי מזג האוויר ● שיתוף הפעולה בין מעצבים למדענים עולה מדרגות בניסיון לפתור בעיות סביבתיות ורפואיות

נחום ביתן / צילום: רמי זרנגר

מעט מדי ומאוחר מדי: אין התכנות לעסקה שביתן מנסה לרקום

נחום ביתן חתם על מזכר הבנות בלתי מחייב עם יגאל דמרי לפיו יעניק ליינות ביתן הלוואה של 150 מיליון שקל בתמורה להלוואת המרה ל-30% מהמניות ברשת ● ואולם, מדובר בהצעה נחותה מההצעה האחרונה שהגישה קבוצת משקיעים בהובלת הפניקס

מתנדבים במבצע נקיון לאחר דליפת הזפת לחופי ישראל / צילום: רשות הטבע והגנים

גרינפיס: "קביעת גמליאל לא מבוססת, אוניות נפט איראניות חגות באזור דרך קבע״

השרה להגנת הסביבה טענה אתמול שאסון הזפת הוא תוצאה של "טרור אקולוגי" איראני ● גרינפיס מבקר בחריפות את הקביעה, מציב זרקור על תנועת מכליות הנפט האיראניות השגרתית באזור הים התיכון, ואף מציג אוניה נוספת שחגה באזור כתם הנפט שגרם לזיהום הזפת

מתחם חסן ערפה השבוע. הפיתוח מותח את מרכז העיר דרומה / צילום: איל יצהר

13 מגדלים וצפי לעליות מחירים: כך יראה בקרוב הסיטי החדש של תל אביב

עד לא מזמן המסגר נחשב לרחוב מוזנח, אבל בשנים האחרונות אקרו, רובינשטיין, הפניקס וחברות נוספות רכשו במתחם חסן ערפה קרקעות בשווי שנושק ל–2 מיליארד שקל • מה יהיו מחירי השכירויות והאם הם ידביקו את אזורי המשרדים האחרים בעיר