גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לא עצרו בקורונה: אלה הם בעלי העניין בת"א שמכרו אשתקד מניות בכ-5 מיליארד שקל

המימושים הגדולים ביותר - של דסק"ש במניות שופרסל ● מכרו במאות מיליוני שקלים: המשפחות השולטות בשפיר הנדסה, בפרשמרקט ובפוקס, והקיבוצים דליה ויזרעאל ● מסע הקניות הבולט של 2020 - אהרון פרנקל במניות גב ים

מי בעלי העניין שמימשו מניות ב-5 מיליארד שקל ב2020? / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק
מי בעלי העניין שמימשו מניות ב-5 מיליארד שקל ב2020? / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

בעלי עניין בחברות הנסחרות בבורסה בת"א ניצלו את השנה החולפת למימושים משמעותיים, בדומה לשנים קודמות, אך גם לרכישות אינטנסיביות במה שנתפס על-ידי חלקם כחלון הזדמנות.

את שנת 2020 - "שנת הקורונה" - סיכמה הבורסה עם מכירות בעלי עניין בהיקף מצרפי של כ-5 מיליארד שקל - נמוך בכ-9% ממכירות בעלי עניין ב-2019, שהסתכמו ב-5.5 מיליארד שקל. יחד עם זאת, כאמור, השנה החולפת התאפיינה גם ברכישות גדולות מצד בעלי עניין, שהצטברו לכ-1.8 מיליארד שקל (לעומת סכום זניח ב-2019).

בבורסה מציינים, כי פעילות בעלי העניין בבורסה בשנה החולפת "הייתה מתונה יחסית לעומת שנת 2019... וזאת בעיקר עקב חוק הריכוזיות, שעד סוף שנת 2019 היו חייבים בעלי השליטה והחברות לעמוד בדרישותיו".

עוד מוסיפים שם, כי "פעילות בעלי העניין בשנת 2020 הושפעה מהתנודתיות הרבה בשערי המניות עקב משבר הקורונה", וכי "עיקר המכירות היו בחודש וחצי הראשונים של השנה - עד פרוץ מגפת הקורונה, והן התחדשו לאחר התאוששות שוק המניות במחצית השנייה של השנה".

זאת, בהתאמה למחירי המניות, שכמגמה שהו ברמות גבוהות למדי (ובחלק מהחברות היו ברמות שיא) בתחילתה של 2020, ולאחר צלילות של עשרות אחוזים בעקבות משבר הקורונה, התאוששו בחלקה השני של השנה שעברה, וחזרו להיסחר ברמות גבוהות.

בהשפעת חוק הריכוזיות, בשנים קודמות מכירות בעלי עניין בבורסה התאפיינו בהיקפים גדולים במיוחד, בפעילות שהגיעה לשיאה בשנת 2018, אז היקף מכירות בעלי עניין הגיע לכ-13 מיליארד שקל.

 

מימוש של 1.5 מיליארד שקל בשופרסל

המוכרת הבולטת בסיכומה של השנה החולפת הייתה חברת ההחזקות דיסקונט השקעות (דסק"ש), שהשליטה בה הוחזקה באותה תקופה על-ידי אדוארדו אלשטיין, שמכרה 26% ממניות רשת קמעונות המזון שופרסל  בתמורה כוללת שהתקרבה ל-1.5 מיליארד שקל. מכירת מניות שופרסל של דיסקונט השקעות , שנעשתה בחודש יולי, בוצעה כשנתיים לאחר שדסק"ש מכרה כ-24% ממניות שופרסל תמורת 1.3 מיליארד שקל, וחדלה להיות בעלת השליטה בה.

הבא במצעד המימושים הוא בנק הפועלים, שחילק נתח של 33% ממניות ישראכרט שהיו ברשותו כדיבידנד בעין, בסכום שהתקרב ל-700 מיליון שקל. אצל הפועלים, חלוקת מניות חברת כרטיסי האשראי שנעשתה בתחילת חודש מרץ בוצעה "בעקבות המלצות ועדת שטרום להגברת התחרות בענף הבנקאות בישראל, בין היתר באמצעות הפרדת הבעלות של חברות כרטיסי האשראי מן הבנקים".

עם השמות הבולטים שמימשו נתחים מהחזקותיהם נמנית שושנה (רוזה) גזונדהייט, שמכרה כ-8% ממניות חברת ערד השקעות תמורת 210 מיליון שקל. גזונדהייט מכרה את יתרת מניותה בחברת ההחזקות שבשליטת שלמה איזנברג בחודש פברואר, אחרי מימוש של כ-25% ממניות החברה בסכום של 510 מיליון שקל שביצעה כשנה לפני כן. המכירה שביצעה אשתקד נעשתה בזמן שמניית ערד נעה סביב רמות השיא.

עוד במממשים: ארבעת האחים שפירא, שמכרו כ-2% ממניות חברת שפיר הנדסה שבשליטתם תמורת כ-200 מיליון שקל. גם מכירת מניות האחים שפירא נעשתה בפברואר, בזמן שמניית החברה שהתה סביב רמות השיא שלה, ואשר מהן היא לא רחוקה כעת. לפני כשנתיים מכרו האחים שפירא ממניותיהם בשפיר הנדסה בתמורה דומה, במהלך שאז סייע להכנסת המניה למדד ת"א-35 באמצעות הגדלת שיעור החזקות הציבור.

האחים יוסי ושלומי אמיר מכרו כ-10% ממניות רשת קמעונות המזון הצומחת שלהם פרשמרקט תמורת כ-170 מיליון שקל. המכירות שביצעו האחים אמיר באפריל ובספטמבר נעשו על רקע פריחת פעילות ענף הסופרמרקטים בישראל במהלך משבר הקורונה, שממנה נהנתה גם פרשמרקט, שהחלה להיסחר בבורסה בחודש מאי 2019.

עוד בין השמות הבולטים, הראל ויזל מימש נתח של קרוב ל-4% ממניות חברת האופנה פוקס שאותה הוא מוביל, תמורת כ-135 מיליון שקל. בנדל"ן, חברת דניה סיבוס מכרה כ-18% ממניות החברה הבת אפריקה מגורים תמורת כ-200 מיליון שקל, זמן קצר אחרי שהשליטה בקבוצת אפריקה עברה לידי חברת לפידות קפיטל של יעקב לוקסנבורג (לוקסי).

סכום דומה (כ-200 מיליון שקל) קיבלה נכסים ובניין עבור נתח של כ-5% ממניות החברה הבת גב ים, אחרי שבשנת 2019 מכרה כ-17% ממניות גב ים, שחדלה להיות שכבה בקבוצת דסק"ש.

גם שני קיבוצים שלהם חברות תעשייה משגשגות לא טמנו את ידם בצלחת: קיבוץ דליה מכר כ-12% ממניות חברת מוני המים ארד תמורת קרוב ל-160 מיליון שקל, וסכום דומה קיבל קיבוץ יזרעאל עבור נתח של 3% ממניות מיטרוניקס - יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות שחייה שבשליטתו.

פרנקל משתלט על גב ים

בין רוכשי המניות, השם הבולט בסיכום שנתי היה איש העסקים אהרון פרנקל, שהשקיע קרוב ל-900 מיליון שקל ברכישת נתחים ממניות חברת הנדל"ן גב ים, שהגדילו את החזקתו בחברה ל-18.5% (עם אופציות לרכישות נוספות), וזאת "במטרה להשתלט על החברה".

עוד בין הרוכשים הבולטים: אייל עופר ומשפחת ורטהיים רכשו ברבעון השלישי של 2020 מניות של בנק מזרחי-טפחות, שבו הם מחזיקים, תמורת כ-290 מיליון שקל, וזאת עבור קרוב ל-1.5% ממניות הבנק. חלקו של עופר ברכישות עמד על קרוב ל-170 מיליון שקל, בעוד השקעתה של משפחת ורטהיים הסתכמה בכ-120 מיליון שקל.

בבורסה מציינים, כי "במהלך ירידות השערים החדות בשיא משבר הקורונה רכשו בעלי העניין מניות בסכומים שוליים יחסית, מכיוון שיש להניח שהיו טרודים בניהול עסקיהם בעת התמודדות עם אירוע חיצוני חסר תקדים". 

עוד כתבות

טיראן רוטמן, זוהר רוזנברג, פנחס בוכריס / צילום: איל יצהר

"אין בועה בסייבר. יש המון כסף בשוק שמחפש תחומי השקעה, גם בשלב הסיד"

"מה שקרה בבועת הדוט קום – בעולם הסייבר לא קיימת, לא הייתה קיימת ולא תהיה קיימת"  ● הדברים נאמרו בפאנל "לאן הולך הכסף? הטרנדים של 2021 בהשקעות הסייבר"

ד"ר שלומית ווגמן, מנהלת הרשות לאיסור הלבנת הון / צילום: איל יצהר

מ"מ ראש רשות הפרטיות: "רגולציה על הקריפטו תפריד בין מי שלגיטימי לבין השחורים בצד השני של הגדר"

ד"ר שלומית ווגמן-רטנר, מ"מ ראש הרשות להגנת הפרטיות,בכנס הסייבר של גלובס: "אירועי דליפת מידע בהיקף עצום יתרחשו, אם לחברות לא יהיה תמריץ בצורת קנסות"

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

משרד התקשורת רוצה שהמפעילים יסכמו כללים כתנאי לביטול הפיצול באינטרנט

המשרד מתקן את המדיניות שפרסם באוקטובר האחרון ● קורא למפעילים ולספקיות האינטרנט לגבש הצעת מדף שתבטא הסכמות על אופן עבודת השוק הסיטונאי, ובהמשך לביטול הפיצול באינטרנט

גדעון סער, יו"ר "התקווה החדשה" / צילום: עאטה עוויסאת

אם יזכה להקים ממשלה, גדעון סער ימנה שר אוצר מקצועי

יו"ר מפלגת "התקווה החדשה" גדעון סער אמר במפגש עם חברי מועצת איגוד לשכות המסחר כי בכוונתו למנות שר אוצר מקצועי, לא פוליטי, שיוכל להתרכז בשיקום המשק

דג מת שנפלט לחוף בהרצליה במהלך אסון הזפת / צילום: עומר סלע

הפארסה שלא נגמרת: משרדי הבריאות והחקלאות נזכרו לעצור שיווק דגים למאכל בעקבות אירוע הזפת

גלובס פנה כבר ביום ראשון למשרדי הבריאות והחקלאות בניסיון לברר האם האסון האקולוגי משליך גם על מאכל דגים והאם ניתנו הוראות מיוחדות לדייגים ● כעת, נזכרו לעדכן את ההנחיות

ד”ר פיליפ הילדברנד / צילום: Reuters, ARND WIEGMANN

בכיר בבלקרוק: "בשנים הקרובות האינפלציה תעלה בהדרגה ל-3% פלוס"

"סיכון האינפלציה הוא אחד הסיכונים הכי לא מוערכים כרגע", כך קובע ד"ר פיליפ הילדברנד, סגן יו"ר ענקית ההשקעות העולמית בלקרוק, ונגיד הבנק המרכזי של שווייץ לשעבר ● הראיון המלא יתפרסם בסוף השבוע במוסף G

הונאה, תרמית, זיוף, עוקץ, / שאטרסטוק

כתב אישום נגד ניר עזרא בגין הונאה והתחזות לאדם אחר

לדברי הפרקליטות, במעשיו של עזרא הוא קיבל לידיו במרמה שוברים, ביטקוין וכספים בשווי אלפי שקלים

טל גרנות גולדשטיין, מנכ"לית הוט / צילום: רמי זרנגר

HOT מעלה את מחירי ערוצי הספורט וה-VOD; כמה יעלו עכשיו?

עדכון המחירים לחלק מלקוחות החברה ייכנס לתוקף ב-1 במרץ ● לטענת HOT, הסיבה להעלאת המחירים היא התייקרות זכויות השידור של אירועי הספורט והתייקרות התוכן

יריב גילת / צילום: יוטיוב

וויטסמוק בדרך אל שוק הקריפטו: בוחנת רישום מניותיה למסחר בארה"ב

לאחר שדירקטוריון החברה אישר את כניסתה לפעילות בתחום הבלוקצ'יין והמטבעות הדיגיטליים, זינקה מניית וויטסמוק ב-12% במהלך המסחר בתל אביב

שי דתיקה / צילום: איל יצהר

עוד לא השלימה הנפקה וכבר מתמזגת? חברת הקריפטו INX סיכמה על עסקה עם שלד בורסאי בקנדה

חברת הקריפטו הישראלית חתמה על מכתב כוונות לא מחייב עם חברת Valdy Investments הקנדית לעסקת מיזוג, שבאמצעותה יוכלו לגייס הון בבורסת TSX Venture בטורונטו ● INX נמצאת בעיצומה של הנפקה ראשונית בארה"ב של מטבעות דיגיטליים הנחשבים לניירות ערך

יובל דגים, מנכ"ל אבן קיסר / צילום: יוסי מסה

אבן קיסר מסכמת את 2020 עם ירידה בהכנסות וברווח; צופה צמיחה ב-2021

אבן קיסר, המייצרת משטחי קוורץ המשמשים לאמבטיות ומטבחים, רשמה בשנת 2020 הכנסות של כ-486 מיליון דולר, ירידה של 10.9% בהשוואה ל-2019, זאת על אף שההכנסות ברבעון האחרון היו גבוהות ב-2.3% לעומת הרבעון המקביל, והסתכמו בכ-137 מיליון דולר

ד"ר עמי אפלבום, יו"ר רשות החדשנות / צילום: איל יצהר

משרד ההשקעות של אבו דאבי חתם על הסכם שת"פ עם רשות החדשנות

משרד ההשקעות של אבו דאבי (ADIO) חתם על הסכמי שיתופי פעולה עם "Invest in Israel" ועם רשות החדשנות בישראל ● Invest in Israel הינה סוכנות קידום ההשקעות של ישראל שהוקמה תחת משרד הכלכלה והתעשייה

לואיס ברוג'ה / צילום: גלובל אקס

"רק שליש מתשתית המיחשוב בעולם עברה לענן - יש עוד הרבה מקום לצמיחה"

כך לדברי מנכ"ל GlobalX לואיס ברוג'ה בכנס "סייבר 2.0" של גלובס ● לדבריו, "ההוצאה העולמית על סייבר תזנק ל-200 מליארד דולר עד 2024"

אייל בן סימון, מנכ"ל הפניקס / צילום: יחצ ענבל מרמרי

אישור עסקת הפניקס-הלמן אלדובי: מה זה מלמד על מיזוג פסגות אלטשולר

האור הירוק מהממונה על רשות שוק ההון לאחת משתי עסקאות המיזוג הגדולות בענף הפיננסים, יביא לצמצום מספר השחקנים בפנסיה החדשה ובגמל • הוא גם מסמן שמספר השחקנים בשוק החיסכון לא קדוש

עו"ד אסי מסינג, היועץ המשפטי של משרד האוצר / צילום: דוברות משרד האוצר

"משרת ציבור מקצועי ומסור": היועמ"ש מגבה את מסינג מול כ"ץ

במכתב ששיגר מנדלבליט לכ"ץ היום הוא מבהיר כי הוא דוחה את כל טענות כ"ץ על כך שעו"ד מסינג פועל באופן לא ראוי ● "מסינג גילה זמינות, אחריות ועשה לילות כימים כדי לסייע בידי הממשלה לקדם את מדיניותה" ● כ"ץ: "מסינג הטעה את היועץ המשפטי לממשלה במכתב תגובתו"

נגיד הפד, ג'רום פאואל/ צילום: רויטרס / Jonathan Ernst

מאחורי הקאמבק הגדול של וול סטריט: פאוול הבהיר - "הכלכלה רחוקה מיעדי האינפלציה והתעסוקה"

אם בשוק עלה חשש כי העלאת הריבית וצמצום התמיכה של הפד תגיע מוקדם מהצפוי, דבריו של יו"ר הפד ג'רום פאוול אתמול הבהירו כי המוזיקה נמשכת, ואפילו בטון יוני יותר

נתניהו מציג את תוכנית החזרה לשגרה / צילום: מתוך מסיבת העיתונאים

נתניהו: פתיחה מלאה של המשק ב-5 באפריל, בהתאם להתקדמות החיסונים

ראש הממשלה הציג היום חמישה שלבים לפתיחה מלאה של המשק ● המשוכה העיקרית: הגעה ל-6.2 מיליון מתחסנים

מלון דן פנורמה ירושלים, מלונית קורונה / צילום: רפי קוץ

המלוניות חוזרות בשילוב אזיק אלקטרוני

פיילוט שצפוי להתחיל ביום ראשון הקרוב עם 100 צמידים קובע שמי שיפונה לבידוד במלונית ויקבל תשובה שלילית לבדיקת קורונה יוכל לקבל צמיד למעקב ולהשתחרר לבידוד ביתי ● חובת הבידוד במלניות נכנסת לתוקף מחדש היום

Tesla 3 Standad Range / צילום: Shutterstock

האם ניתן היה לחזות את הנפילה של טסלה אתמול? לפי ברקליס הכתובת הייתה על הקיר של רדיט

בבנק ההשקעות בחנו את הקשר בין ביצועי המניה וכמות תשומת הלב המקוונת שמקבלת יצרנית הרכב החשמלי בפלטפורמות מדיה חברתית ובפורומים של משקיעים ● כך, קפיצות גדולות במספר האזכורים של טסלה ב-WallStreetBets ניבאו בדיעבד עליות במניה כמה ימים לאחר מכן

אייל בן סימון, מנכ"ל הפניקס / צילום: יחצ ענבל מרמרי

ברקת אישר, ומיזוג הלמן אלדובי לתוך הפניקס צפוי לקרות ביום ראשון

קבוצת הביטוח תשלם 275 מיליון שקל עבור מלוא מניות הלמן אלדובי, והיא תמכור את פעילות הפנסיה החדשה הנרכשת למיטב דש עבור 45 מיליון שקל