גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ת"א ננעלה בירידות: פורסייט זינקה ב-36%, טבע עלתה ב-6.5%

מדד ת"א 35 רשם ירידה של כ-0.3% ומדד ת"א 90 ננעל בירידה של 0.2% ● מחזור המסחר הסתכם בכמיליארד שקל ● עליות בולטות במניות נקסט ג'ן, מדיוי, וויטסמוק, בלייד ריינג'ר, ג'נסל ומיט-טק

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף
אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

 

15:57

יום המסחר בבורסה ננעל בירידות קלות. מדד ת"א 35 רשם ירידה של כ-0.3% ומדד ת"א 90 ננעל בירידה של 0.2%. מחזור המסחר הסתכם בכמיליארד שקל.

עליות בולטות רשמו מניות טבע, פורסייט, אודיוקודס , נקסט ג'ן, מדיוי, וויטסמוק, בלייד ריינג'ר, ג'נסל  ומיט-טק.

מנגד, ירידות חדות רשמו מניות אירודרום, קנזון, פריון ובוני תיכון.

חברת אלקטריאון  הודיעה היום על השלמת ההפריסה וההתקנה של מקטע כביש חשמלי אלחוטי באורך של 1.65 ק"מ המחבר בין שדה התעופה לעיר ויסבי באי גוטלנד אשר בשבדיה. בשבועיים האחרונים, ביצעה החברה במסגרת הפיילוט נסיעות מבחן באמצעות משאית חשמלית עליה מותקנים מקלטים פרי פיתוחה של החברה לאורך 200 מטר, לצד ובמקביל לנסיעתם של רכבים נוספים. נסיעות המבחן בוצעו במהירויות שונות עד 60 קמ"ש ובתנאי מזג-אוויר קשים וכאשר הכביש מכוסה בשלג.

בנוסף הודיעה אלקטריאון על השלמת פריסת מקטעי הכביש החשמלי האלחוטי במסגרת הפיילוט שעורכת החברה עם עיריית ת"א יפו, באורך כולל של כ-700 מטרים, ברמת אביב וכן פריסת עמדת טעינה סטטיות במסוף הרכבת בתחנת האוניברסיטה שבעיר. האוטובוס החשמלי מתוצרת חברת הייגר (Higer), שעתיד לשמש את החברה לצורך ביצוע הפיילוט, נבדק בהצלחה במתחם הניסויים של החברה בבית-ינאי והוא מוכן לנסיעות המבחן שיתקיימו בשבועות הקרובים על-גבי הכביש הציבורי בתל-אביב.

13:50

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בטריטוריה האדומה. מדד ת"א 35 מאבד 0.3%, ת"א 90 יורד ב-0.6% ומדד הבנקים מאבד 1.1%.

טבע בולטת בעלייה של 5.7%, פורסייט מזנקת ב-35%, נקסט ג'ן מזנקת ב-20%.

מחזור המסחר בשעה זו בשוק המניות מסתכם ב-686 מיליון שקל.

בשלושת הרבעונים הראשונים של 2020 התכווצה הפעילות הכלכלית במשק ב-2.9% לעומת התקופה המקבילה בשנת 2019 - כך עולה מאומדן שלישי לנתוני הצמיחה שמפרסמת הלמ"ס.

11:55

מגמה מעורבת בבורסה. מדד ת"א 35 עבר לעלייה של כ-0.2% ומדד ת"א 90 נסחר בירידה קלה. מחזור המסחר מסתכם בכ-396 מיליון שקל. 

נקסט ג'ן  בולטת בעלייה חדה במחזור גבוה ולצידה בולטות בעליות מניות וויטסמוק , אינטר ומדיוי. 

11:10

מגמה מעורבת בבורסה. מדד ת"א 35 עבר לעלייה של כ-0.1% ומדד ת"א 90 נסחר בירידה קלה.

מניית פורסייט  בולטת בעלייה של יותר מ-30% במחזור ענק ומשלימה קפיצה של 80% בשלושה ימי מסחר. 

חברת רני צים מרכזי קניות  השלימה בהצלחה את השלב המוסדי של הנפקת סדרת אגרות החוב החדשה (סדרה ב'). במסגרת השלב המוסדי זכתה החברה לביקושים גבוהים של כ- 650 מיליון שקל, מתוכם בחרה לגייס בשלב זה סכום של כ- 250 מיליון שקל . השלב המוסדי ננעל בריבית שנתית צמודה של כ-1.08%, נמוך משמעותית מהריבית המקסימלית שהוצעה במכרז שעמדה על 2.25%.

אקסל  הודיעה כי קיבלה הזמנה לאספקת ציוד להעברת שידורי טלוויזיה על גבי האינטרנט מלקוח חדש - ספק טלוויזיה רב ערוצית בישראל. היקפה הכספי של ההזמנה הראשונה עומד על כ-1.55 מיליון דולר למוצר חדש שטרם הושק בישראל לאספקה בשנה הנוכחית. אספקת הציוד צפוייה במהלך השנה הקרובה.

10:00

שבוע המסחר בבורסה המקומית נפתח במגמה מעורבת. מדד ת"א 35 רושם ירידה של כ-0.1% ומדד ת"א 90 נסחר ביציבות.

עליות בולטות נרשמות במניות אופקו, טבע, נייס, גילת , לייבפרסון ואודיוקודס.

08:00

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה 

1. לקראת הפתיחה בת"א: הדואליות יספקו תמיכה

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח על רקע הירידות שנרשמו בסוף השבוע האחרון בוול סטריט, אם כי המניות הדואליות צפויות לספק תמיכה בפתיחת המסחר. בורסות וול סטריט בשישי איבדו גובה, כך הנאסד"ק איבד 0.9%, הדאו ג'ונס השיל ב-0.6% ומדד S&P 500 ירד ב-0.7%. 

בקרב המניות הדואליות, אופקו הלת' חוזרת עם פער חיובי של 5%, איי.סי.אל חוזרת עם פער חיובי של 0.9%, אלביט מערכות  חוזרת עם פער חיובי של 1.4%, טבע  חוזרת עם פער ארביטרז' חיובי של 7% לאחר שהשיקה גרסה גנרית למוצר למניעת הריון שמכירותיו כ-850 מיליון דולר לשנה. לייבפרסון עם פער חיובי של 3.3%, נייס  עם פער חיובי של 3% וסאפיאנס עם פער ארביטרז' חיובי של 2.6%. פורסייט חוזרת עם פער חיובי של 41%.

בסיכום שבועי מדד ת"א 35 עלה ב-3.4% (ומתחילת השנה עלה ב-6.3%), מדד ת"א 90 עלה השבוע ב-3.2% (ומתחילת השנה עלה ב-2.3%), מדד הבנקים זינק השבוע ב-6.9% (ומתחילת השנה עלה ב-9.9%).

2. אחרי שלוש שנים האינפלציה חוזרת לטריטוריה שלילית 

מדד המחירים לצרכן ירד ב-0.1% בחודש דצמבר בניגוד לציפיות האנליסטים, שחזו שהמדד יישאר ללא שינוי. במבט על 2020 כולה, השלים המדד ירידה של 0.7%. ירידות מחירים בולטות נרשמו בסעיפי ירקות ופירות טריים -2.9% - ובשירותי החינוך שירדו ב-0.9%. מחירי הדירות, שאינם נכללים במדד המחירים לצרכן, עלו ב-1.0% בחודשים אוקטובר-נובמבר לעומת ספטמבר-אוקטובר, ובכך השלימו עלייה של 3.2% לעומת התקופה המקבילה אשתקד (אוקטובר 2019- נובמבר 2019).

3. הדולר טיפס ב-5% מול השקל מאז ההודעה הדרמטית של בנק ישראל

בהמשך להודעה של בנק ישראל ביום חמישי על רכישה צפויה של כ-30 מיליארד דולר בשנת 2021 וזאת בניסיון למתן את החלשות שער הדולר, המטבע האמריקני טיפס בשני ימי המסחר האחרונים ב-5% ונושק כעת לרמה של 3.26 שקלים. המשנה לנגיד בנק ישראל אנדרו אביר הסביר בשיחה עם גלובס את המהלך ואמר: "שלא תהיה אי-ודאות אנחנו נקנה את כל ה-30 מיליארד דולר בשנת 2021. המצב הנוכחי הוא חריג ולכן הודענו על צעד שהוא חריג לא משנה לנו אם היתרות הם 150 מיליארד או 200 מיליארד. אם מישהו מכר דולרים שלשום אני מצטער, Tough luck". 

4. נחשפה תוכנית הסיוע של ביידן בהיקף של 1.9 טריליון דולר

ג'ו ביידן, שיתמנה שבוע הבא לתפקיד נשיא ארה"ב, הציג ביום חמישי את התוכנית הכלכלית שלו להתמודדות עם הקורונה ונזקיה הכלכליים. התוכנית, שנקראת בשם "תוכנית ההצלה האמריקאית", תעלה כ-1.9 טריליון דולר וכוללת שלל תמריצים כלכליים למשפחות ועסקים שאמורים להספיק "עד שהחיסון לקורונה יהיה זמין לכולם".

התוכנית כוללת שליחת צ'ק בסך 1,400 דולר לרוב האמריקאים, העלאת דמי אבטלה הפדרליים השבועיים ל-400 דולר, והעלאת שכר המינימום הפדרלי ל-15 דולר, לצד השקעה של 350 מיליארד דולר בעזרה לממשלות "הקטנות" (ברמת המדינות והמחוזים), 170 מיליארד להשקעה בכלכלה, 50 מיליארד להשקעה בבדיקות קורונה, ו-20 מיליארד לטובת חיסונים לקורונה.

5. עונת הדוחות בוול סטריט מעלה הילוך

עונות דוחות ראשונה ל-2021 תימשך עם פרסום תוצאות הבנקים הגדולים לפני המסחר ביום שלישי, ושל נטפליקס לאחר המסחר. בסוף השבוע החולף סיטיגרופ דיווח על רווח של 1.34 דולר למניה, והכנסות של 16.7 מיליארד דולר ברבעון הרביעי של 2020 - מעל קונצנזוס האנליסטים. ג'י.פי מורגן צ'ייס דיווח גם הוא על תוצאות גבוהות מצפי האנליסטים עם רווח של 3.79 דולר למניה ברבעון האחרון, לעומת צפי אנליסטים לרווח של 2.62 דולר למניה.

אינטל תפרסם את דוחותיה ביום חמישי בסימן החלפת המנכ"ל והתערבות של קרן אקטיביסטית בחברה. ביום שני לא יתקיים מסחר בוול סטריט בשל יום מרטין לותר קינג. ביום שלישי סין תפרסם את נתוני הצמיחה.

עוד כתבות

אייל בן סימון, מנכ"ל הפניקס / צילום: יחצ ענבל מרמרי

ברקת אישר, ומיזוג הלמן אלדובי לתוך הפניקס צפוי לקרות ביום ראשון

קבוצת הביטוח תשלם 275 מיליון שקל עבור מלוא מניות הלמן אלדובי, והיא תמכור את פעילות הפנסיה החדשה הנרכשת למיטב דש עבור 45 מיליון שקל

דודו מזרחי, מנכ"ל בזק / צילום: ישראל שם טוב

אינטרנט מהיר, בהרבה: בזק משיקה את פרויקט הסיבים

החברה פנתה היום לספקיות האינטרנט ועדכנה אותם על כוונתה להשיק אינטרנט בקצבים של 1 גיגה ו-600 מגה ● הצעד מתבצע על רקע ההבנה של בזק כי משרד התקשורת לא יאפשר לה לספק אינטרנט כמוצר אחד

גדעון סער, יו"ר "התקווה החדשה" / צילום: עאטה עוויסאת

אם יזכה להקים ממשלה, גדעון סער ימנה שר אוצר מקצועי

יו"ר מפלגת "התקווה החדשה" גדעון סער אמר במפגש עם חברי מועצת איגוד לשכות המסחר כי בכוונתו למנות שר אוצר מקצועי, לא פוליטי, שיוכל להתרכז בשיקום המשק

מכרתם דירה לאחרונה? הפסיקה הזו עשויה לסדר לכם החזר מס

מכרתם או רכשתם דירה בשנים האחרונות? הפסיקה הזו עשויה לסדר לכם החזר של עשרות ומאות אלפי שקלים

העליון שם קץ לפסיקות סותרות וקבע: ניתן לפתוח מחדש שומת מס שבח ומס רכישה בעסקאות נדל"ן - זאת גם אם חלפו ארבע שנים מיום עריכת השומה, כפי שקבוע בחוק ● מומחי מס: "הפסיקה עשויה להוביל להחזרת סכומי כסף לציבור בגובה של עשרות ומאות אלפי שקלים לעסקת נדל"ן"

ח"כ חיים כץ במליאת הכנסת בזמן הדיון על החוק / צילום: דוברות הכנסת

אושר: משרד הבריאות יוכל להעביר לרשויות המקומיות מידע על מי שלא התחסן נגד קורונה

הכנסת אישרה את החוק לפיו משרד הבריאות יורשה להעביר מידע על מי שלא התחסן לגופים שהוסמכו לכך ● זאת במטרה לאפשר לגופים אלה לעודד אנשים להתחסן, במסגרת פנייה אישית לאותו אדם

חיסון לקורונה של חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון / צילום: Reuters, Dado Ruvic

הנתונים המלאים מאששים: חיסון המנה האחת של ג'ונסון אנד ג'ונסון יעיל במניעת תחלואה

מהממצאים שפרסמה, החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון מנע 76.7% מהתחלואה הקשה, ואילו בהשוואת המקרים שהתרחשו 28 ימים אחרי החיסון, נמצא כי הוא מנע 85.4% מהמקרים ● הנתונים מציגים חיסון יעיל, בעיקר במניעת התחלואה הקשה ביותר, אולם הם לא משתווים לתוצאות של חיסונים קודמים

שר הבריאות יולי אדלשטיין / צילום: תומר אפלבאום - הארץ

חובת הבידוד במלוניות תחזור? חברי ועדת הכלכלה: "העסק לא עובד"

אחרי שאלפי נוסעים כבר שוחררו מבידוד במלוניות, שרי התחבורה והבריאות מבקשים להחזיר את התקנה ● ועדת השרים להתמודדות עם נגיף הקורונה אישרה את המהלך, אך עדיין לא נקבע דיון בנושא בוועדת החוקה - שאישורה נדרש לכך

בנייה חדשה / צילום: תמר מצפי

משרד השיכון: "המשך הירידה בהיקפי התחלות הבנייה עשוי לתרום לעליית מחירי הדירות"

לפי סקירה שהוציא משרד הבינוי והשיכון על ענף הדיור, רכישת הדירות המתוגברת, שלוותה בירידה בהיקפי התחלות הבנייה, הביאה לכך שמלאי הדירות החדשות העומד למכירה הלך והצטמצם במהלך השנה האחרונה בשיעור של 22%, מרמה של כ-49,200 דירות בינואר, לכ-38,400 בדצמבר

הונאה, תרמית, זיוף, עוקץ, / שאטרסטוק

כתב אישום נגד ניר עזרא בגין הונאה והתחזות לאדם אחר

לדברי הפרקליטות, במעשיו של עזרא הוא קיבל לידיו במרמה שוברים, ביטקוין וכספים בשווי אלפי שקלים

מעצרו של אחמד עבדול-עזיז עבדאללה, חבר בכיר בדאע"ש המכונה "אבו-וואלה" / צילום: Reuters, Julian Stratenschulte

עשר וחצי שנות מאסר למגייס בכיר של דאע"ש בגרמניה

אחמד עבדול-עזיז עבדאללה, עיראקי בן 37 שהיה חבר בכיר בארגון דאע"ש, הואשם בגיוס פעילים גרמנים לארגון הטרור, בהטפה לטרור ובתמיכה בדאע"ש בעיראק ובסוריה ● עבדאללה שימש כאימאם של מסגד שהקים ארגון שהוצא מחוק לחוק בעיר הילדסהיים שבמדינת המחוז נידרזקס

גבי אשכנזי / צילום: אורון בן חקון

אשכנזי: צעדיה הקיצוניים של איראן מחייבים תגובה בינלאומית מיידית

ביקורת חריפה של שר החוץ גבי אשכנזי על איראן ואיתות לאמריקאים על עמדת ישראל בסוגיה: אשכנזי פרסם הודעה, ולפיה איראן ממשיכה לאגור אורניום מועשר, לרמות ולהסתיר את חתירתה לנשק גרעיני, ועתה מרסקת את שאריות הפיקוח של סבא"א

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

הבורסה בת"א ננעלה בעליות: סלקום וגילת קפצו ביותר מ-7%

מדד ת"א 35 טיפס ב-0.3% ומדד ת"א 90 ננעל בעלייה של כ-1.1% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.8 מיליארד שקל ● אלקו הגישה הצעה לרכישה של בין 27% ל-29% מהון המניות של חברת השקעות דיסקונט, באותם תנאים שהגישה מגהאור, תמורת 400 מיליון שקל

בועז מולדבסקי, נשיא בורסת היהלומים ישראל / צילום: יח"צ

נשיא חדש לבורסה ליהלומים: בועז מולדבסקי יחליף את יורם דבש

בועז מולדבסקי, מבעלי קבוצת מולדבסקי ומי שהיה סגן נשיא הבורסה ליהלומים ויו"ר מכון היהלומים, נבחר לנשיא החדש של הבורסה ליהלומים

רפי ליפא וגל עמית, יועצי ההנפקה של הרץ  / צילום: תמר מצפי

חותמים בפשרה: פועלים אי.בי.אי תשלם 7 מיליון שקל בגין השת"פ ההיסטורי עם ליפא ועמית

כך תסתיים תביעה מ-2017 של בעל מניות, שטען כי שיתוף הפעולה עם צמד יועצי ההנפקות "העמיד את החברה בסיכון" ● מי שצפויות לשאת בתשלום הן חברות הביטוח, וחלקה של פועלים אי.בי.אי יסתכם בכ-110 אלף דולר בלבד

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט עוזי פוגלמן / צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן

יו"ר ועדת הבחירות מצפה כי היועמ"ש לא יאפשר למנוע מאזרחים להצביע

יו"ר ועדת הבחירות, השופט עוזי פוגלמן, פנה ליועמ"ש, אביחי מנדלבליט, בנוגע לסגירת השמיים והחשש כי ישראלים לא יוכלו לממש את זכותם להצביע: "בטוחני שמקבלי ההחלטות יתנו דעתם למשקלה של זכות יסוד זו"

אתר בנייה במרכז / צילום: Shutterstock

לא רשום בטאבו: למה חשוב לטפל במאות אלפי יחידות הדיור הלא רשומות במדינה

400 אלף יחידות דיור בכל רחבי הארץ אינן רשומות בטאבו מסיבות שונות • משרד המשפטים גיבש המלצות לרישום, אבל לדירות ישנות הפתרון בעייתי, וחלק מהדברים יצטרכו לחכות לחקיקה ראשית • מה תקוע ומה אפשר לעשות כבר עכשיו

יובל דגים, מנכ"ל אבן קיסר / צילום: יוסי מסה

אבן קיסר מסכמת את 2020 עם ירידה בהכנסות וברווח; צופה צמיחה ב-2021

אבן קיסר, המייצרת משטחי קוורץ המשמשים לאמבטיות ומטבחים, רשמה בשנת 2020 הכנסות של כ-486 מיליון דולר, ירידה של 10.9% בהשוואה ל-2019, זאת על אף שההכנסות ברבעון האחרון היו גבוהות ב-2.3% לעומת הרבעון המקביל, והסתכמו בכ-137 מיליון דולר

פינק אפרת - שופטת / צילום: דוברות בתי המשפט

עקב צורך דחוף בבתי המשפט: גנץ מינה את שמואל מלמד ואפרת פינק לבית המשפט המחוזי

מדובר ב"מינוי בפועל" לתקופה של שנה לאור צורך דחוף בשופטים לבתי המשפט המחוזיים, זאת בעקבות פנייתה של נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות

מלון דן פנורמה ירושלים, מלונית קורונה / צילום: רפי קוץ

המלוניות חוזרות בשילוב אזיק אלקטרוני

פיילוט שצפוי להתחיל ביום ראשון הקרוב עם 100 צמידים קובע שמי שיפונה לבידוד במלונית ויקבל תשובה שלילית לבדיקת קורונה יוכל לקבל צמיד למעקב ולהשתחרר לבידוד ביתי ● חובת הבידוד במלניות נכנסת לתוקף מחדש היום

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

משרד התקשורת רוצה שהמפעילים יסכמו כללים כתנאי לביטול הפיצול באינטרנט

המשרד מתקן את המדיניות שפרסם באוקטובר האחרון ● קורא למפעילים ולספקיות האינטרנט לגבש הצעת מדף שתבטא הסכמות על אופן עבודת השוק הסיטונאי, ובהמשך לביטול הפיצול באינטרנט