גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עונת הקורונה: הפסדי העתק של מועדוני הכדורגל נחשפים

דוח של חברת הייעוץ KMPG סוקר את ההפסדים האדירים של הקבוצות האירופיות בעונה החולפת, שנגרמו בשל אירוח ללא קהל ● הבשורות הרעות: התחלואה שמשתוללת באירופה והאפשרות הקלושה לחזרת האוהדים למגרשים מציירות תרחיש ריאלי שלפיו העונה הקרובה תהיה גרועה אפילו יותר

יציאים ריקים בליגה הגרמנית / צילום: Reuters, Tim Rehbein/RHR-FOTO
יציאים ריקים בליגה הגרמנית / צילום: Reuters, Tim Rehbein/RHR-FOTO

כחצי שנה אחרי תום עונת 2019/20 אפשר להתחיל להבין יותר לעומק את נזקי הקורונה למועדוני הצמרת בכדורגל האירופי. דוח של חברת החשבונאות והייעוץKPMG , שסוקר את עונת הכדורגל הקודמת, מציג תמונה שונה מזו שהתרגלנו לראות בענף הפופולרי בעולם. השורה התחתונה: כמעט כל הקבוצות הפסידו כסף, מי יותר ומי פחות, אבל הסך הכול לא קטסטרופלי. ההסבר? הנגיף היכה רק בשליש האחרון של עונת הכדורגל הקודמת, ששוחקה ללא קהל.

הקבוצות יודעות שאין שום סיבה לאופטימיות, והרע מאוד עוד לפניהן. עונת הכדורגל הנוכחית - שכבר הגיעה למחצית הדרך, ועדיין משוחקת ללא קהל במגרשים כיוון שהתחלואה באירופה נמצאת ברמת שיא - עומדת להיות הרסנית הרבה יותר למועדונים. אלו שכבר לקחו הלוואות כדי לסדר את הבורות שנפערו בעונה הקודמת יצטרכו לחשוב על פתרונות יצירתיים, אולי מכירת "נכסים" (שחקנים) או ויתור על הרפתקאות יקרות כמו השקעה בתשתיות.

הדוח בוחן לעומק את הקבוצות שזכו באליפות בשש הליגות הבכירות של אירופה בעונה שעברה - ליברפול (אנגליה), ריאל מדריד (ספרד), באיירן מינכן (גרמניה), יובנטוס (איטליה) פריז סן ז'רמן (צרפת) ופורטו (פורטוגל).

 

למרות שעבור רובן זו הייתה עונת מוצלחת מאוד על המגרש, הרי שהקורונה לא ריחמה על אף אחת מאלופות היבשת. אצל כולן נרשמה ירידה בהכנסות לעומת העונה שלפני כן (2018/19). ריאל איבדה 8% מהמחזור (59.1 מיליון אירו), פריז איבדה 15% (95.4 מיליון אירו), ואצל פורטו הנזק היה הגדול ביותר - אובדן של מחצית מהמחזור תוך עונה אחת.

באיירן מינכן הייתה הקבוצה שניזוקה הכי פחות מעונת הקורונה, וירדה ב-3% בלבד בהכנסה. אבל בהתחשב בכך שהקבוצה זכתה בליגת האלופות - ולמעשה רשמה עונת שיא על המגרש - הרי שמדובר באובדן פוטנציאלי של עשרות מיליוני אירו ממשחקים שאירחה ללא קהל.

המרוויחות: השתיים שניצחו את הקורונה

שתי קבוצות גדולות בלבד הצליחו לצאת מעונת הקורונה עם רווח תפעולי - מה שיכול להעיד עד כמה הן חזקות כלכלית. הראשונה היא באיירן מינכן, עם רווח של 5.9 מיליון אירו, בעיקר בזכות מבנה השכר הנכון של המועדון, שעומד על 52% בלבד מהמחזור - שיעור שכר שהוא חלום של מועדון כדורגל באירופה.

מדובר בנתון מדהים עוד יותר, אם לוקחים בחשבון ששיעור השכר הנמוך הזה הספיק למועדון כדי לזכות בליגת האלופות, עם דומיננטיות חסרת תקדים על המגרש. לשם השוואה, ביובנטוס השכר "אכל" 71% מההכנסות בעונה החולפת, בפריז 75%, ואילו בפורטו השכר שיקף 104% מהמחזור.

הקבוצה השנייה שהצליחה לסיים ברווח היא ריאל מדריד, שסיימה בפלוס 300 אלף אירו. אמנם מדובר בסכום שולי, אבל זה עדיין יכול להסביר היכן המועדון הזה עומד בהשוואה למועדונים אחרים שמתיימרים לזכות בכל התארים. למשל, פריז סן ז'רמן שסיימה את העונה עם הפסד כספי של 126 מיליון אירו, למרות שהגיעה עד גמר ליגת האלופות. או אפילו היריבה הגדולה ברצלונה, שעברה את עונת הקורונה עם הפסד נקי של 97 מיליון אירו.

אגב הפסדים, לא ברור מה גורלן של הקבוצות האיטלקיות. מילאן סיימה את עונת הקורונה עם הפסד נקי של 195 מיליון אירו, רומא עם הפסד של 204 מיליון, וגם יובנטוס התקרבה ל-90 מיליון. כל זה, כזכור, בעונה שהנגיף הופיע רק בשליש האחרון שלה.

כמה "שווה" משחק מול יציע ריק?

כמה בעצם שווה משחק כדורגל באירופה שמשוחק ללא קהל? אם יש דבר אחד שיכול לנחם את הקבוצות זה שהקהל הוא אמנם מרכיב חשוב בכדורגל האירופי, אבל לא משמעותי כפי שהיה בעבר. הקבוצות נותרו על הראש מעל המים בזכות שתי הצלעות המרכזיות במשולש ההכנסות: זכויות שידור וחסויות.

ועדיין, הדוח נותן תמונה ברור לגבי השווי של כל משחק שמשוחק ללא קהל. בכל פעם שקבוצה אירחה מול יציעים ריקים היא איבדה הכנסה של 3-4 מיליון אירו (למעט פורטו שאצלה "יום משחק" שווה אובדן הכנסה של כ-800 אלף אירו).

הבעיה, כאמור, מתחילה בעונה הנוכחית. בשלב הזה של העונה הקבוצות רושמות כבר כעשרה משחקים ללא קהל. ליברפול, למשל, איבדה 11 משחקי בית ללא קהל, ובתרגום לכסף המשמעות היא אובדן הכנסה של כמעט 40 מיליון אירו. גם ריאל מדריד, באיירן ויובנטוס איבדו עוד לפני מחצית העונה סכום דומה כל אחת ממשחקי בית.

התחלואה מחסלת כל אפשרות לחלום על החזרת האוהדים למגרשים, ותסריט ריאלי של כדורגל ללא קהל עד תום העונה יגרור אובדן הכנסה שמתקרב ל-90 מיליון אירו לכל אחד מהמועדונים הגדולים.

בעיה נוספת של פתיחת עונה ללא קהל היא תזרים המזומנים של המועדונים. הכסף שנכנס ממכירת מנויים, כרטיסים ותאי צפייה בתחילת העונה הוא הכסף היחיד שמוזרם למועדון בשלב מוקדם. הכסף הזה לא קיים, ואת מקומו בתזרים עושות הקבוצות באמצעות הלוואות.

דוגמה אחרונה לכך היא ארסנל, שבשבוע שעבר נאלצה לקחת הלוואה לטווח קצר בסך 120 מיליון ליש"ט, שאותה עליה להחזיר עד מאי 2021. אם העונה הזאת תימשך כך, ללא קהל ועם כישלונות על המגרש, את ההלוואה של האביב הקרוב תחזיר הלוואה אחרת.

קשה לגעת בכיס של השחקנים

הדוח גם נותן תמונה לגבי שווי השחקנים בכדורגל האירופי בתוך משבר הקורונה. השווי של 500 השחקנים היקרים בעולם, שערב משבר הנגיף עמד על 20.7 מיליארד אירו, עומד נכון לינואר 2021 על 18.7 מיליארד אירו - ירידה של 9.6% בשווי "הסחורה".

הנתון הזה גם מחדד את חוסר היכולת של מועדונים לחפש את הכסף בכיס של השחקנים. במילים אחרות, הקבוצות אמנם הפנימו שהן נכנסות לתקופה מסוכנת, אבל שוב התברר שלחלקן אין יכולת לעמוד מול השחקנים ולדרוש מהם לשאת בקיצוצי השכר בהיקף הנדרש.

הנה דוגמה קטנה: בפריז סן ז'רמן ההוצאות ירדו ב-15%, אבל השכר דווקא עלה ב-10%. בפורטו ההכנסות נחתכו בחצי, ובמקביל השכר ירד ב-8% בלבד. 

עוד כתבות

נחום ביתן / צילום: רמי זרנגר

נחום ביתן נגד שלמה רודב: "ניסיון לבצע השתלטות במחטף"

המלחמה בתוך יינות ביתן נמשכת ומהצעד הנוכחי משתמע כי נחום ביתן, בעל השליטה ביינות ביתן, בוחן אפשרות לנקוט נגד יו"ר החברה, שלמה רודב, הליכים משפטיים

דודו מזרחי, מנכ"ל בזק / צילום: ישראל שם טוב

אינטרנט מהיר, בהרבה: בזק משיקה את פרויקט הסיבים

החברה פנתה היום לספקיות האינטרנט ועדכנה אותם על כוונתה להשיק אינטרנט בקצבים של 1 גיגה ו-600 מגה ● הצעד מתבצע על רקע ההבנה של בזק כי משרד התקשורת לא יאפשר לה לספק אינטרנט כמוצר אחד

מרב מיכאלי, יו"ר מפלגת העבודה / צילום: אוריה תדמור

שבח שטרן תקף את מרב מיכאלי: "בניסיון לנקות את שם קסטנר, ירקה בפרצופם של נרצחים"

ח"כ שבח שטרן האשים את ח"כ מרב מיכאלי בניסיונות לטהר את שם סבה, ישראל קסטנר ז"ל וטען כי "ההיסטוריה היא שתשפוט אותו" ● מיכאלי: "ההסתה שהביאה לרצח קסטנר היא אותה ההסתה שהביאה לרצח רבין וזו אותה ההסתה שמאיימת ומכרסמת ביסודות הדמוקרטיה הישראלית כאן ועכשיו"

ד”ר פיליפ הילדברנד / צילום: Reuters, ARND WIEGMANN

בכיר בבלקרוק: "בשנים הקרובות האינפלציה תעלה בהדרגה ל-3% פלוס"

"סיכון האינפלציה הוא אחד הסיכונים הכי לא מוערכים כרגע", כך קובע ד"ר פיליפ הילדברנד, סגן יו"ר ענקית ההשקעות העולמית בלקרוק, ונגיד הבנק המרכזי של שווייץ לשעבר ● הראיון המלא יתפרסם בסוף השבוע במוסף G

יריב גילת / צילום: יוטיוב

וויטסמוק בדרך אל שוק הקריפטו: בוחנת רישום מניותיה למסחר בארה"ב

לאחר שדירקטוריון החברה אישר את כניסתה לפעילות בתחום הבלוקצ'יין והמטבעות הדיגיטליים, זינקה מניית וויטסמוק ב-12% במהלך המסחר בתל אביב

ניק קלג, סגן ראש ממשלת בריטניה לשעבר / צילום: Reuters, Stefan Rousseau

סגן נשיא בפייסבוק העולמית בטור מיוחד: "כלי התקשורת בוחרים לשתף אצלנו סיפורים, אנחנו לא גונבים מהם לרווחתנו"

הטענות שחזרו על עצמן בימים האחרונים הן שפייסבוק גונבת או משתמשת בעיתונות המקורית למען הרווח של החברה – טענות שהיו ועודן שגויות ● ניק קלג, סגן נשיא בפייסבוק העולמית, מגיב לראשונה בטור מיוחד לגלובס על פרשת פייסבוק והתכנים החדשותיים באוסטרליה

ד"ר עמי אפלבום, יו"ר רשות החדשנות / צילום: איל יצהר

משרד ההשקעות של אבו דאבי חתם על הסכם שת"פ עם רשות החדשנות

משרד ההשקעות של אבו דאבי (ADIO) חתם על הסכמי שיתופי פעולה עם "Invest in Israel" ועם רשות החדשנות בישראל ● Invest in Israel הינה סוכנות קידום ההשקעות של ישראל שהוקמה תחת משרד הכלכלה והתעשייה

טיראן רוטמן, זוהר רוזנברג, פנחס בוכריס / צילום: איל יצהר

"אין בועה בסייבר. יש המון כסף בשוק שמחפש תחומי השקעה, גם בשלב הסיד"

"מה שקרה בבועת הדוט קום – בעולם הסייבר לא קיימת, לא הייתה קיימת ולא תהיה קיימת"  ● הדברים נאמרו בפאנל "לאן הולך הכסף? הטרנדים של 2021 בהשקעות הסייבר"

לואיס ברוג'ה / צילום: גלובל אקס

"רק שליש מתשתית המיחשוב בעולם עברה לענן - יש עוד הרבה מקום לצמיחה"

כך לדברי מנכ"ל GlobalX לואיס ברוג'ה בכנס "סייבר 2.0" של גלובס ● לדבריו, "ההוצאה העולמית על סייבר תזנק ל-200 מליארד דולר עד 2024"

גלעד יפת / צילום: MyHeritage

אקזיט ענק לחברה שעוסקת בחקר שורשים משפחתיים: מייהריטג' תימכר במאות מיליוני דולרים

החברה מפתחת שירות לגילוי שורשים משפחתיים ● חלק מהמשקיעים הנוכחיים של מייהריטג' ישקיעו בה מחדש לצד פרנסיסקו פרטנרס

שי דתיקה / צילום: איל יצהר

עוד לא השלימה הנפקה וכבר מתמזגת? חברת הקריפטו INX סיכמה על עסקה עם שלד בורסאי בקנדה

חברת הקריפטו הישראלית חתמה על מכתב כוונות לא מחייב עם חברת Valdy Investments הקנדית לעסקת מיזוג, שבאמצעותה יוכלו לגייס הון בבורסת TSX Venture בטורונטו ● INX נמצאת בעיצומה של הנפקה ראשונית בארה"ב של מטבעות דיגיטליים הנחשבים לניירות ערך

פינק אפרת - שופטת / צילום: דוברות בתי המשפט

עקב צורך דחוף בבתי המשפט: גנץ מינה את שמואל מלמד ואפרת פינק לבית המשפט המחוזי

מדובר ב"מינוי בפועל" לתקופה של שנה לאור צורך דחוף בשופטים לבתי המשפט המחוזיים, זאת בעקבות פנייתה של נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות

בני גנץ / צילום: אורן בן חקון

חודש לבחירות: הדילמה של נתניהו, האתגר של לפיד, ולמה כולם מתמקדים בבני גנץ?

לקראת הבחירות, גלובס כינס פאנל של יועצות ויועצים אסטרטגיים שינתחו את התנהלות המועמדים בתקשורת • והפעם: למה ההתחזקות של בני גנץ מחזקת גם את נתניהו ואיך זה קשור ללפיד • המומחים מנתחים, מדור חדש  

נתניהו מציג את תוכנית החזרה לשגרה / צילום: מתוך מסיבת העיתונאים

נתניהו: פתיחה מלאה של המשק ב-5 באפריל, בהתאם להתקדמות החיסונים

ראש הממשלה הציג היום חמישה שלבים לפתיחה מלאה של המשק ● המשוכה העיקרית: הגעה ל-6.2 מיליון מתחסנים

שלט דירה למכירה / צילום: תמר מצפי

אחוז המשכנתאות הדחויות הגיע לשפל מאז פרוץ הקורונה

הפסקת מתווה הדחיות של הבנק המרכזי בשיתוף עם הבנקים למשכנתאות, גרמה לירידה גדולה בכמות המשכנתאות שנמצאות בסטטוס של דחייה ● על אף הירידה בהיקף לקיחת משכנתאות על ידי זוכי מחיר למשתכן, נמשכה בחודש ינואר התופעה של לקיחת משכנתאות בשיעורים גבוהים משווי הנכסים

דג מת שנפלט לחוף בהרצליה במהלך אסון הזפת / צילום: עומר סלע

הפארסה שלא נגמרת: משרדי הבריאות והחקלאות נזכרו לעצור שיווק דגים למאכל בעקבות אירוע הזפת

גלובס פנה כבר ביום ראשון למשרדי הבריאות והחקלאות בניסיון לברר האם האסון האקולוגי משליך גם על מאכל דגים והאם ניתנו הוראות מיוחדות לדייגים ● כעת, נזכרו לעדכן את ההנחיות

ח"כ חיים כץ במליאת הכנסת בזמן הדיון על החוק / צילום: דוברות הכנסת

אושר: משרד הבריאות יוכל להעביר לרשויות המקומיות מידע על מי שלא התחסן נגד קורונה

הכנסת אישרה את החוק לפיו משרד הבריאות יורשה להעביר מידע על מי שלא התחסן לגופים שהוסמכו לכך ● זאת במטרה לאפשר לגופים אלה לעודד אנשים להתחסן, במסגרת פנייה אישית לאותו אדם

גדעון סער, יו"ר "התקווה החדשה" / צילום: עאטה עוויסאת

אם יזכה להקים ממשלה, גדעון סער ימנה שר אוצר מקצועי

יו"ר מפלגת "התקווה החדשה" גדעון סער אמר במפגש עם חברי מועצת איגוד לשכות המסחר כי בכוונתו למנות שר אוצר מקצועי, לא פוליטי, שיוכל להתרכז בשיקום המשק

רובי ארונשוילי, מייסד ומנכ"ל CYE / צילום: איל יצהר

"רק סטארט-אפים בודדים בתחום הסייבר הפכו לחברות גדולות. זה צורם"

כך אמר מייסד ומנכ"ל חברת הסייבר CYE, רובי ארונשוילי, בפאנל בנושא "מה עשתה שנת קורונה לחברות הסייבר" במסגרת כנס הסייבר 2.0 של גלובס ● מנכ"ל אלרון השקעות, ירון אלעד היה דווקא חיובי יותר: "אני אופטימי כי יש גם המון חברות גדולות בתחום, כולל חברות יוניקורן"

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט עוזי פוגלמן / צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן

יו"ר ועדת הבחירות מצפה כי היועמ"ש לא יאפשר למנוע מאזרחים להצביע

יו"ר ועדת הבחירות, השופט עוזי פוגלמן, פנה ליועמ"ש, אביחי מנדלבליט, בנוגע לסגירת השמיים והחשש כי ישראלים לא יוכלו לממש את זכותם להצביע: "בטוחני שמקבלי ההחלטות יתנו דעתם למשקלה של זכות יסוד זו"