גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 35 טיפס ב-0.5%, פורסייט זינקה ב-30%

הדולר זינק בחדות מול השקל לאחר ההודעה של בנק ישראל ● מגמה חיובית בוול סטריט  ● אנרג'יאן הודיעה על פיתוח מאגר כריש צפון ● דלק רכב זינקה ב-9.3%, נובה עלתה ב-6.8% ● בסיכום שבועי מדד הבנקים זינק ב-9.9%, ת"א 35 ב-3.4%

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף
אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:30

יום המסחר האחרון לשבוע זה בבורסה בתל אביב ננעל בעליות. מדד ת"א 35 עלה ב-0.5%, ת"א 90 טיפס ב-0.1% ומדד הבנקים עלה בשיעור זהה. בסיכום שבועי מדד ת"א 35 עלה ב-3.4% (ומתחילת השנה עלה ב-6.3%), מדד ת"א 90 עלה השבוע ב-3.2% (ומתחילת השנה עלה ב-2.3%), מדד הבנקים זינק השבוע ב-6.9% (ומתחילת השנה עלה ב-9.9%).

מניית פורסייט זינקה ב-30%, דלק רכב עלתה ב-9%, מנייתה של נובה זינקה ב-6.8%. 

מחזור המסחר הסתכם ב-2.08 מיליארד שקל.

16:44

מגמה מעורבת בבורסה לקראת סיום המסחר ברקע לעליות שנרשמו בפתיחה בוול סטריט. מדד ת"א 90 מאבד 0.15% ומנגד ת"א 35 עולה ב-0.18%. 

דלק רכב  ופורסייט  בולטות בעליות חדות, אירודרום מאבדת 4%, שפיר הנדסה יורדת ב-2%, אלקטרה יורדת ב-3.2%, נובה מזנקת ב-5.3%.

15:30

על רקע הייסוף המהיר בשער השקל בחודשים ובשבועות האחרונים החליטו בבנק ישראל לשנות מדיניות. הבנק המרכזי הודיע לפני זמן קצר כי ירכוש במהלך 2021 סכום של 30 מיליארד דולר. בבנק ישראל מציינים כי "ההודעה מראש על היקף הרכישות מיועדת לספק לשוק ודאות לגבי מחויבות הבנק להתמודדות עם הייסוף החד שחל לאחרונה. הדולר בתגובה מזנק ב-2.4% מול השקל לרמה של 3.17 שקלים. 

14:55

מגמה מעורבת עם נטייה לירידות בבורסה כעת. מדד ת"א 35 נסחר בירידה של כ-0.1%  ומדד ת"א 90 רושם ירידה של כ-0.3%. מחזור המסחר מסתכם בכ-1.22 מיליארד שקל. 

נקסט ג'ן  במחזור גדול מזנקת לאחר שהחברה, הנמצאת בהליך למיזוג חברת סנט-טק מדיקל, המפתחת טכנולוגיה ייחודית לדיאגנוסטיקה בנשיפה, דיווחה כי סנט-טק הודיעה לה כי לאחר ניתוח מאות ביופסיות נשיפה מחולי קורונה וממתנדבים בריאים, הזיהוי על בסיס הביומרקרים שמופו ע"י סנט-טק, עומד על רגישות (sensitivity) גבוהה מ-91% וסגוליות (specificity) גבוהה מ- 91.2%. בכך חצתה החברה את הרף הנדרש לבדיקה דיאגנוסטיקה בעלת יעילות מקבילה לפחות לבדיקה הקיימת היום שהינה בדיקת PCR, לצורך הגשה לאישור רגולטורי ב- FDA.

12:40

מגמה מעורבת בבורסה כעת. מדד ת"א 35 נסחר ביציבות ומדד ת"א 90 רושם ירידה של כ-0.1%. מחזור המסחר מסתכם בכ-805 מיליון שקל. 

אילקס מדיקל  מדווחת כי קיבלה הזמנה שלישית ממשרד הביטחון בסך כ-32 מיליון שקל, אף היא לאספקה עד חודש יוני 2021. עד כה קיבלה החברה הזמנות לבדיקות קורונה ממשרד הביטחון בהיקף כולל של כ-85 מיליון שקל.

עליות בולטות רושמות אפולו פאוור , פרפל ביוטק , איתמר ובלייד ריינג'ר. 

11:00

מגמה חיובית בבורסה. מדד ת"א 35 מטפס בכ-0.5% ומדד ת"א 90 עולה בשיעור דומה. בשוק המט"ח ממשיך הדולר לאבד גובה והמטבע נחלש בכ-0.6% ונסחר סביב 3.115 שקלים. 

חברת אנרג'יאן החליטה לפתח את מאגר כריש צפון. החברה הודיעה הבוקר כי אושרה החלטת ההשקה הסופית (FID) בפרויקט פיתוח מאגר כריש צפון, בהיקף של כ-150 מיליון דולר.

10:07

יום המסחר האחרון לשבוע זה בבורסה נפתח במגמה מעורבת עם נטייה לעליות. מדד ת"א 35 מטפס בכ-0.2%. 

דלק רכב  דיווחה הבוקר כי היא מקדמת הנפקה בבורסה בת"א (לצד הצעת מכר) של החברה הבת ורידיס . דלק רכב היא יבואנית רכבי מאזדה, פורד ו-BMW לישראל, ומאז יולי 2018 פועלת באמצעות החברה הבת ורידיס (70%) בתחומי התפלת המים, איכות הסביבה ותחנות כוח.

עליות בולטות רושמות מניות אנרג'יאן ,  בזק , איתמר, באטמ ונובה. פורסייט מזנקת בכ-50% .

בשוק המט"ח נחלש הבוקר הדולר בכ-0.3% ונסחר סביב 3.124 שקלים. גם האירו רושם ירידה של כ-0.5% לרמה של 3.79 שקלים.

08:50

בשוק המט"ח נחלש הבוקר הדולר בכ-0.3% ונסחר סביב 3.126 שקלים. גם האירו רושם ירידה בשיעור דומה לרמה של 3.80 שקלים.

07:50

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בת"א

1. צפי ליציבות בת"א

יום המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר ביציבות, לאחר עליות שנרשמו אתמול בתל אביב.  יום המסחר בוול סטריט ננעל אמש במגמה מעורבת עם נטייה לעליות. מדד הדאו ג'ונס ננעל ביציבות בעוד מדד הנאסד"ק טיפס בכ-0.4%. 

אתמול הסתיים יום המסחר בבורסה בתל אביב כאמור במגמה חיובית, כשהעליות התחזקו  בשעה האחרונה של המסחר. מדד ת"א 35 טיפס ב-0.9%, מדד ת"א 90 עלה ב-1.1% ומדד הבנקים בלט בעלייה של כ-2.5% . מחזור המסחר הסתכם בכ-2.1 מיליארד שקל. 

המניות הדואליות לא צפויות להשפיע על המסחר בת"א. אבוג'ן שבה עם פער ארביטראז' חיובי של 6.5%, פורסייט  52%, ופלוריסטם  עם 2.1% והן צפויות לעלות. מנגד, אופקו  שבה עם פער שלילי של 3.6%.

2. הקונגרס הצביע בעד הדחת טראמפ

בית הנבחרים בארה"ב הצביע הלילה בעד פתיחה בהליך הדחה נוסף נגד הנשיא טראמפ.  עשרה רפובליקאים הצטרפו לחברי בית הנבחרים הדמוקרטים והצביעו על הדחת (אימפיצ'מנט) הנשיא דונלד טראמפ. 232 חברי קונגרס שהצביעו בעד הדחתו, 197 הצביעו נגד ו-5 נמנעו. בזאת, טראמפ הפך לנשיא הראשון בהיסטוריה האמריקאית שהודח פעמיים באותה קדנציה, ובכלל. 

עם זאת, ההליך צפוי להיבלם בסנאט. טראמפ, בכל מקרה, צפוי לעזוב בשבוע הבא את הבית הלבן לאחר השבעת הנשיא הנבחר ג'ו ביידן ביום רביעי (ב-20 בינואר). 

3. הנפט בירידה קלה, התשואות על האג"ח האמריקאיות ל-10 שנים יורדות

הנפט נסחר כעת בירידה קלה. חוזה ברנט עומד ברמה של 55.9 דולר לחבית. הזהב נחלש בכ-0.7% ונסחר ברמה של 1,841 דולר לאונקיה. 

תשואת אג"ח ממשלת ארה"ב לעשר שנים עלתה שלשום ל-1.187%, רמתה הגבוהה ביותר מאז מרץ ואתמול ירדה לרמה של 1.10%. היום התשואה ממשיכה לרדת לרמה של כ-1.09%. 

4. השקל לא מפסיק להתחזק

אתמול המשיך השקל במגמת ההתחזקות מול הדולר. הדולר נסחר בערב סביב רמה של 3.127 שקלים. בעולם מתחזק כעת הדולר ב-0.1% מול האירו ונסחר ברמה של 1.215 דולרים לאירו.

מארק האפלה מנהל ההשקעות הראשי של UBS Wealth Management , מציין בסקירה שפרסמ כי "אמנם ייתכנו תנודות לטווח הקרוב, אך אנו חושבים כי מגמת הירידה של הדולר צריכה להימשך כל עוד סיכויי ההתאוששות העולמיים יישארו במרכז. אנו מצפים כי התפתחות חיסון נוספת של COVID-19 תתמוך בצמיחה כלכלית ורווחיות שאמור להתבטא בהתרחבות הכלכלה העולמית השנה ביותר מ -6%".

5. מגמה מעורבת באסיה ובחוזים; הביטקוין מתאושש

בורסות אסיה נסחרות במגמה מעורבת בהמשך לנעילה המעורבת בניו יורק. הניקיי היפני עולה ב-1%, הבורסה בשנחאי יורדת ב-0.4% והונג קונג רושמת עלייה קלה.

הביטקויון נסחר כעת ברמה של כ-37,400 דולר, לאחר שאתמול צנח לרמה של 33,000 דולר. החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים ביציבות.

עוד כתבות

שר הבריאות יולי אדלשטיין / צילום: תומר אפלבאום - הארץ

חובת הבידוד במלוניות תחזור? חברי ועדת הכלכלה: "העסק לא עובד"

אחרי שאלפי נוסעים כבר שוחררו מבידוד במלוניות, שרי התחבורה והבריאות מבקשים להחזיר את התקנה ● ועדת השרים להתמודדות עם נגיף הקורונה אישרה את המהלך, אך עדיין לא נקבע דיון בנושא בוועדת החוקה - שאישורה נדרש לכך

רפאל פרנקו / צילום: איל יצהר

רפאל פרנקו: "אנו צפויים להרחבת שת"פ בינלאומי בהגנת הסייבר בין מדינות"

פרנקו, לשעבר סגן ראש מערך הסייבר הלאומי לעמידות המשק, ניהל בשלושת מערכות הבחירות האחרונות את ההגנה הדיגיטלית ● פרנקו אמר בכנס הסייבר השני של גלובס כי ההגנה היא, בין היתר, נגד הפצת פייק ניוז באמצעות הודעות דיגיטליות או סלולריות: "רואים את זה כעת באופן מובהק אצל מתנגדי החיסונים שמשתמשים בדרך הזו"

שי דתיקה / צילום: איל יצהר

עוד לא השלימה הנפקה וכבר מתמזגת? חברת הקריפטו INX סיכמה על עסקה עם שלד בורסאי בקנדה

חברת הקריפטו הישראלית חתמה על מכתב כוונות לא מחייב עם חברת Valdy Investments הקנדית לעסקת מיזוג, שבאמצעותה יוכלו לגייס הון בבורסת TSX Venture בטורונטו ● INX נמצאת בעיצומה של הנפקה ראשונית בארה"ב של מטבעות דיגיטליים הנחשבים לניירות ערך

בועז מולדבסקי, נשיא בורסת היהלומים ישראל / צילום: יח"צ

נשיא חדש לבורסה ליהלומים: בועז מולדבסקי יחליף את יורם דבש

בועז מולדבסקי, מבעלי קבוצת מולדבסקי ומי שהיה סגן נשיא הבורסה ליהלומים ויו"ר מכון היהלומים, נבחר לנשיא החדש של הבורסה ליהלומים

נחום ביתן / צילום: רמי זרנגר

נחום ביתן נגד שלמה רודב: "ניסיון לבצע השתלטות במחטף"

המלחמה בתוך יינות ביתן נמשכת ומהצעד הנוכחי משתמע כי נחום ביתן, בעל השליטה ביינות ביתן, בוחן אפשרות לנקוט נגד יו"ר החברה, שלמה רודב, הליכים משפטיים

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

משרד התקשורת רוצה שהמפעילים יסכמו כללים כתנאי לביטול הפיצול באינטרנט

המשרד מתקן את המדיניות שפרסם באוקטובר האחרון ● קורא למפעילים ולספקיות האינטרנט לגבש הצעת מדף שתבטא הסכמות על אופן עבודת השוק הסיטונאי, ובהמשך לביטול הפיצול באינטרנט

גבי אשכנזי / צילום: אורון בן חקון

אשכנזי: צעדיה הקיצוניים של איראן מחייבים תגובה בינלאומית מיידית

ביקורת חריפה של שר החוץ גבי אשכנזי על איראן ואיתות לאמריקאים על עמדת ישראל בסוגיה: אשכנזי פרסם הודעה, ולפיה איראן ממשיכה לאגור אורניום מועשר, לרמות ולהסתיר את חתירתה לנשק גרעיני, ועתה מרסקת את שאריות הפיקוח של סבא"א

רשת מזון יינות ביתן / צילום: איל יצהר

השלם קטן מסכום חלקיו: הפניקס רוצה לקנות את יינות ביתן במחיר סוף עונה

בשוק המזון מתקשים לעכל אפשרות שהפניקס תשתלט על רשת יינות ביתן במחיר שיש מי שכינו "נזיד עדשים" ● לסניפים עצמם יש ערך, אך המבנה הפיננסי שיצר המייסד נחום ביתן הכביד על הרשת

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

מגמה חיובית בוול סטריט; טבע קופצת ב-6.6%, טסלה עולה ב-4%

בורסות אירופה ננעלו בעליות של 0.3%-0.8% במדדי המניות ● מניות התעופה והקרוזים בולטות בעליות חדות ● התשואה על אג"ח ממשל אמריקאי ל-10 שנים יורדת ל-1.39% לאחר שמוקדם יותר עלתה לכ-1.43%

חיסון לקורונה של חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון / צילום: Reuters, Dado Ruvic

הנתונים המלאים מאששים: חיסון המנה האחת של ג'ונסון אנד ג'ונסון יעיל במניעת תחלואה

מהממצאים שפרסמה, החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון מנע 76.7% מהתחלואה הקשה, ואילו בהשוואת המקרים שהתרחשו 28 ימים אחרי החיסון, נמצא כי הוא מנע 85.4% מהמקרים ● הנתונים מציגים חיסון יעיל, בעיקר במניעת התחלואה הקשה ביותר, אולם הם לא משתווים לתוצאות של חיסונים קודמים

טל גרנות גולדשטיין, מנכ"לית הוט / צילום: רמי זרנגר

HOT מעלה את מחירי ערוצי הספורט וה-VOD; כמה יעלו עכשיו?

עדכון המחירים לחלק מלקוחות החברה ייכנס לתוקף ב-1 במרץ ● לטענת HOT, הסיבה להעלאת המחירים היא התייקרות זכויות השידור של אירועי הספורט והתייקרות התוכן

ד”ר פיליפ הילדברנד / צילום: Reuters, ARND WIEGMANN

בכיר בבלקרוק: "בשנים הקרובות האינפלציה תעלה בהדרגה ל-3% פלוס"

"סיכון האינפלציה הוא אחד הסיכונים הכי לא מוערכים כרגע", כך קובע ד"ר פיליפ הילדברנד, סגן יו"ר ענקית ההשקעות העולמית בלקרוק, ונגיד הבנק המרכזי של שווייץ לשעבר ● הראיון המלא יתפרסם בסוף השבוע במוסף G

דיזנגוף סנטר אחרי הסגר האחרון / צילום: כדיה לוי

האינפלציה מרימה ראש: האם ישראל תצטרף למגמה העולמית של עליות מחירים

האינדיקטורים הכלכליים בארץ ובעולם מצביעים על התאוששות מהירה יחסית מהמשבר ועל עלייה בציפיות לאינפלציה ● בעולם כבר מרגישים עליות מחירים, בארץ נראה שרשתות השיווק יתקשו להעלות מחירים בשיעור חד

רפי ליפא וגל עמית, יועצי ההנפקה של הרץ  / צילום: תמר מצפי

חותמים בפשרה: פועלים אי.בי.אי תשלם 7 מיליון שקל בגין השת"פ ההיסטורי עם ליפא ועמית

כך תסתיים תביעה מ-2017 של בעל מניות, שטען כי שיתוף הפעולה עם צמד יועצי ההנפקות "העמיד את החברה בסיכון" ● מי שצפויות לשאת בתשלום הן חברות הביטוח, וחלקה של פועלים אי.בי.אי יסתכם בכ-110 אלף דולר בלבד

צעירים נשארים לגור עם הוריהם / צילום: Shutterstock

עוד לפני הקורונה: מחצית מבני ה-35-18 בישראל עדיין גרים עם ההורים

צעירים רוצים עצמאות? לא ככל שזה נוגע למגורים ● לפי סקר חדש של הלמ"ס לשנת 2018, כמחצית מגילאי 18-34 גרים אצל ההורים ● המצב נכון עוד טרם משבר הקורונה, שהחזיר צעירים רבים לבתי הוריהם ● לפי הסקר התופעה מאפיינת הן את הציבור היהודי והן את הערבי

רובי ארונשוילי, מייסד ומנכ"ל CYE / צילום: איל יצהר

"רק סטארט-אפים בודדים בתחום הסייבר הפכו לחברות גדולות. זה צורם"

כך אמר מייסד ומנכ"ל חברת הסייבר CYE, רובי ארונשוילי, בפאנל בנושא "מה עשתה שנת קורונה לחברות הסייבר" במסגרת כנס הסייבר 2.0 של גלובס ● מנכ"ל אלרון השקעות, ירון אלעד היה דווקא חיובי יותר: "אני אופטימי כי יש גם המון חברות גדולות בתחום, כולל חברות יוניקורן"

בנייה חדשה / צילום: תמר מצפי

משרד השיכון: "המשך הירידה בהיקפי התחלות הבנייה עשוי לתרום לעליית מחירי הדירות"

לפי סקירה שהוציא משרד הבינוי והשיכון על ענף הדיור, רכישת הדירות המתוגברת, שלוותה בירידה בהיקפי התחלות הבנייה, הביאה לכך שמלאי הדירות החדשות העומד למכירה הלך והצטמצם במהלך השנה האחרונה בשיעור של 22%, מרמה של כ-49,200 דירות בינואר, לכ-38,400 בדצמבר

שופט העליון, נועם סולברג / צילום: אוריה תדמור

השופט סולברג בדיון על פסילת מרעאנה: דיברה בצורה מפורשת על השמדת זכרון יעקב

הרכב של 9 שופטי ביהמ"ש העליון דן בהליך אישור פסילת מועמדת מפלגת העבודה אבתיסאם מראענה ● הנשיאה חיות: "יש לנו פה מקרה אחד של אמירות בעייתיות מאוד, ועכשיו שמענו התנצלות" ● העליון צפוי להפוך את ההחלטה

עו"ד אסי מסינג, היועץ המשפטי של משרד האוצר / צילום: דוברות משרד האוצר

"משרת ציבור מקצועי ומסור": היועמ"ש מגבה את מסינג מול כ"ץ

במכתב ששיגר מנדלבליט לכ"ץ היום הוא מבהיר כי הוא דוחה את כל טענות כ"ץ על כך שעו"ד מסינג פועל באופן לא ראוי ● "מסינג גילה זמינות, אחריות ועשה לילות כימים כדי לסייע בידי הממשלה לקדם את מדיניותה" ● כ"ץ: "מסינג הטעה את היועץ המשפטי לממשלה במכתב תגובתו"

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

הבורסה בת"א ננעלה בעליות: סלקום וגילת קפצו ביותר מ-7%

מדד ת"א 35 טיפס ב-0.3% ומדד ת"א 90 ננעל בעלייה של כ-1.1% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.8 מיליארד שקל ● אלקו הגישה הצעה לרכישה של בין 27% ל-29% מהון המניות של חברת השקעות דיסקונט, באותם תנאים שהגישה מגהאור, תמורת 400 מיליון שקל