גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חופשה לימי קורונה: האם הקרוואנים יהיו הטרנד הבא של הישראלים

השימוש בקרוואנים כאמצעי לחופשה בארה"ב ובאירופה תפס תאוצה בחסות מגבלות הקורונה ● ההערכות הן שהטרנד יתפוס גם בישראל שאחרי המגפה, ובמשרד התיירות כבר מבקשים להיערך עם חניוני לילה

קרוון בטיילת בתל אביב. ביקוש רב מהרגיל / צילום: מיכל רז-חיימוביץ'
קרוון בטיילת בתל אביב. ביקוש רב מהרגיל / צילום: מיכל רז-חיימוביץ'

רואים אותם יותר ויותר, בקרבת חופי הים, בנוף המדברי או בלב הירוק הצפוני - הקרוואנים מתבררים כחופשת קורונה אולטימטיבית. "זה תחום שהתחיל להתפתח לפני כשלוש שנים, וכעת הקורונה נתנה לו דחיפה", אומרים ב-ב.ד גרייבר, סיטונאי תיירות ותעופה שבין היתר משכירים קרוואנים באירופה בארה"ב ועוד.

הדחיפה מגיעה בזכות הפורמט שמאפשר טיול של משפחה או קבוצה גרעינית בקפסולה אמיתית בשילוב עם מחיר שלרוב יהיה זול יותר מטיול "סטנדרטי". לצד זה יש את יתרון הטבע, החניונים שמשתכללים והכלים שמגיעים גם לרמת פאר גבוהה.

הביקוש לא נעצר רק בהשכרה: ב-2018-2019 גדל מספר הקרוואנים שיובאו ו/או נמכרו בישראל לכ-850: מחציתם מתוצרת אירופה ומחציתם מישראל. מה שתרם לכך, היה גם הצד המיסויי: מס הקנייה על קרוואנים נגררים בוטל בארבע פעימות מ-2015 ועד 2019.

40 חניוני קרוואנים קיימים כיום בישראל, ועוד עשרות נמצאים בהקמה. שרת התיירות אורית פרקש-הכהן מסרה לגלובס, כי: "המשרד ימשיך לפעול להרחבת תיירות בת השגה לכלל הציבור. לאחרונה אישרנו מימון לפרויקט חניון הקרוואנים בפארק אגם ירוחם כחלק מהמדיניות להפחתת יוקר המחיר בתחום התיירות והגדלת היצע התיירות הנגישה לציבור".

בארה"ב: ההיצע זינק ועמו המחיר

הגידול בביקוש לטיולי קרוואנים קיים כמובן גם במדינות שבהן טיולי קרוואנים הם חלק מהנוף, דוגמת ארה"ב ואירופה. הסטארט-אפ Weelerz הוקם לפני שנה במסגרת מרכז החדשנות Highroad העוסק בטכנולוגיה אורבנית, והוא משמש כפלטפורמה להשכרת קרוואנים בארה"ב. איתן שופן, מנכ"ל החברה, מציין כי 90% ממי ששכר קרוואן לחופשה בשנה האחרונה - עשה זאת לראשונה. "השוק צמח ויש היצע גדול של אתרים שהם בבחינת Airbnb לקרוואנים. ב-2015 השוק בארה"ב התעורר עם כניסת קרוואנים פרטיים לעולמות ההשכרה שעד אז היו בעיקר נחלת חברות ההשכרה המסורתיות. משוק של 100 אלף קרוואנים להשכרה ההיצע זינק ל-20 מיליון קרוואנים".

עולמות הקרוואנים נחלקים לנגררים - שהם זולים יותר להשכרה ולקנייה, ולאלה הנהוגים. בתוך זה קיימת חלוקה לפי גדלים, רמות יוקרה, אבזור וכדומה. "השוק צמח כי זו חופשה זולה משמעותית", אומר שופן "משפחה ושני ילדים בארה"ב חוסכת לפחות 50% ממחיר החופשה בתוך ארה"ב לכ-160 דולר בממוצע ללילה".

אמנם ההיצע גדל משמעותית אבל גם המחיר: שופן מעריך שמ-2019 ל-2020 חלה עלייה של 8% במחירי ההשכרה: "במרץ, כשהכול נעצר, ההשכרות הופסקו לחלוטין וחודשו כשהתחילה השכרת קרוואנים לצוותי רפואה שלא רצו לחזור הביתה. מאז הגרף בעלייה: בעלי קרוואנים בארה"ב הבינו שהכלים שיש להם ליד הבית יכולים להניב להם הרבה כסף והיצע ההשכרות המשיך לגדול. אנשים הגיעו להכנסה של 13 אלף דולר בממוצע בשנה והיו גם כאלה שהרוויחו 42 אלף דולר בשנה. כשקרוואן עולה 80 אלף דולר, זה עסק כלכלי".

ויש היבטים נוספים מהם נהנה התחום - הכלכלה השיתופית וההתחשבות הסביבתית, שתיהן צברו תאוצה עוד לפני המגפה. לפי שופן: "באירופה יש היצע גדול של קרוואנים להשכרה בדומה להשכרת בתים פרטיים לנופשים. קהל היעד הוא לא רק משפחות אלא גם צעירים שמחפשים חופשה זולה ופחות מזהמת ומזיקה לסביבה יחד עם האפשרות להגיע למקומות פחות עמוסים. השוק מתמודד עם כמות עצומה של אנשים 'חדשים' בתחום. בעבר זו הייתה חופשה למי שמבין בתחום, לחברי קהילות הקרוואנים - היום יש ביקוש על ידי קהל חדש".

מנעד המחירים לחופשה תלוי בהרבה גורמים - קיבולת הקרוואן שיכול להכיל גם 12 איש, רמת הפאר והאבזור, אזור ההשכרה ועונת השנה. שופן מציין כי הקרוואן האירופאי הממוצע קטן ממקבילו האמריקאי בעיקר בגלל הדרכים הצרות יותר באירופה. לדבריו, מחירי ההשכרה ללילה באירופה יעמדו על 90-100 דולר ללילה בחורף ו-110-180 דולר  בקיץ. למחיר הזה יש תוספות כמו 100-175 דולר כדמי שירות, כ-30 דולר ביטוח ליום, מע"מ, מצעים (כ-80 דולר) כיסאות קמפינג (30 דולר) ועוד. עלות נוספת כוללת את דמי התשלום לחניונים שנעים בטווח של 10 עד 100 דולר ללילה כשיש אפשרות לחנות בריזורט ולהשתמש במתקנים כמו בריכה או מגרשי גולף - המחיר בהתאם.

חברת לאופק לקרוואנים ולקמפינג חווה את הגידול בביקוש בשוק בישראל. מנהל המכירות של החברה העוסקת בתחום מזה עשור, רון ברקו, מייחס את הגידול ל"אירוע הכלכלי". 

הביקוש לדבריו לא נעצר רק בהשכרה, ויש מי שאת עלות החופשה המשפחתית שבוטלה בקיץ, המיר לרכישה של קרוואן. "המחיר של קרוואן נגרר עומד על 80 עד 150 אלף שקל. אם מטיילים בו 60 ימים בשנה מחזירים את ההשקעה וגם מגלים שלאור הביקוש שנוצר, המחיר של הקרוואן בשוק המשומשות נשמר. יש שממתינים חודשים עד שנכנס לשוק קרוואן משומש למכירה. נהיה טירוף סביב זה".

ועם כל זה, זו חופשה שלא מתאימה לכל אחד, ישראלים רבים מעדיפים בטן גב ליד הבריכה.

"אין ז'אנר מסוים של מטיילים אבל ללא ספק זו חופשה אחרת", אומר ברקו. "היא לא מחליפה חופשה בבית מלון אלא זה יותר קלמפינג (שילוב של Glamour + Camping) יש בקרוואן מזגן, טלוויזיה, מקלחת. הבעיה היא שבישראל יש רק 40 חניונים שמאפשרים חיבור לחשמל ומים והביקוש הוא להרבה יותר מזה".

ב-ב.ד גרייבר מציינים שחופשה בקרוואן עשויה להתאים לחתך גדול של מטיילים אבל לא  לכול אחד. "יש מי שנרתעים מנהיגה ברכב גדול והאינטימיות שבתוכו. היו אנשים ששכרו קרוואן ואחרי יום אמרו 'תודה, לא מתאים לנו'. מצד שני לרבים זה הפתרון ואנחנו משוכנעים שהכיוון של טיול במשפחה הגרעינית יצמח בקרוואנים וגם ביאכטות".

ברקו מוסיף כי "נופשים שמבלים בטובי המלונות אומרים בהתחלה זה לא בשבילנו על חופשה בקרוואן אבל רבים מהם נדלקים על החוויה. זה רומנטי, זה משפחתי וזה טבע אחר. מעל לכול, כלכלית זה עולם אחר. את רואה שיש ביקוש גם לקנייה מאז שהורידו את מס הקנייה והשוו את התנאים בארץ לאלו שבאירופה". לדבריו מחיר ההשכרה בארץ ל-24 שעות ל-7 אנשים עומד על 600-800 שקל. לפני הקורונה זיהינו ביקוש מתיירים שבאו לארץ ולא רצו רק תל אביב או ירושלים. הם מכירים את אופי הטיול הזה מאירופה אבל זה נעצר עם איסור הכניסה לישראל. הישראלים מחפים על הביקוש של התיירים אבל אין לי ספק שברגע שייפתחו את הגבולות לתיירים זה יחזור. אנחנו נערכים להכפיל את הצי שלנו".

ישראל: מענקים ליזמים שיקימו חניונים

במשרד התיירות מכירים את הביקוש שמתאר ברקו ומפרטים כי קידום הענף נעשה דרך מענקים ליזמים פרטיים להקמת חניונים. עד כה אושר מענקים בהיקף של 10 מיליון שקל. תקציבים נוספים הוקצו להכשרת חניוני קרוואנים נוספים.

מתוך החניונים שפזורים בארץ, מנהלת ומתפעלת רשות הטבע והגנים 17 חניוני לילה בתשלום בגנים הלאומיים ובשמורות הטבע ועוד כ-130 חניוני לילה שאינם בתשלום.

ברט"ג מציינים כי בשנה האחרונה, בצל הקורונה וימי הסגר לצד היעדר אפשרויות לנופש בחו"ל: "זיהינו ביקוש רב מהרגיל ומההיצע מקרב כל סוגי המטיילים ללינה בחניוני הלילה בהם בעלי קרוואן". ב-2020 נרשמו כ-1,900 לינות עם קרוואנים ב-17 החניונים שבתשלום. המספר משקף דווקא ירידה לעומת שנה קודמת (בה נרשמו כ-2,400 לינות) אותה מייחסים לסגר ולמגבלות דווקא בעונות השיא לטיולים, פסח וסוכות יחד עם המכסות המותרות למבקרים בגנים הלאומיים. "בתוך כך נציין כי ניתן להקים חניוני לילה מותאמים ללינת קרוואנים גם בשטחים ואזורים שאינם שמורות טבע וגנים לאומיים ויש גם כיום לא מעט חניונים פרטיים שנותנים מענה ללינה מסוג זה".

עוד כתבות

היועמ”ש, ד”ר אביחי מנדלבליט / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מנדלבליט: העברת החיסונים למדינות זרות נעשתה ללא האישורים הנדרשים

היועמ"ש הגיש חוות דעת על העברת חיסונים לשורה של מדינות זרות בעקבות דרישתו של גנץ לעצור את ההליך לאחר שלא התקיים דיון מסודר בנושא ● מנדלבליט קבע כי "ראוי שהנושא יובא לדיון בממשלה, בקבינט או בכל פורום אחר הכולל את השרים הרלוונטיים לנושא"

אביה מגן, מנכ"לית פתאל / צילום: אור גפן

הקרב על חדרי האוכל: המלונאים מודיעים - "נסיגה אינה אופציה"

משרד הבריאות מבקש לדחות את מועד פתיחת חדרי האוכל בבתי מלון מ-7.3, והמלונאים מתרעמים ● "בזמן שבממשלה מתלבטים, אנחנו כבר גייסנו עובדים, הזמנו אוכל ונערכנו לפתיחה. עכשיו מה נגיד לאלפי האורחים שאמורים להגיע למלונות ביום ראשון?"

אסדת לוויתן / צילום: אלבטרוס

הכנסות תמלוגי הגז הטבעי עלו על מיליארד שקל ב-2020, אך היו נמוכות מהצפי

משרד האנרגיה עדכן היום כי ההכנסות מאגרות ומתמלוגי הגז הטבעי והמחצבים הסתכמו ב-1.105 מיליארד שקל - זינוק של 30% לעומת 2019 ● היקף ההכנסות היה נמוך ב-400 מיליון שקל מהצפי בשל הירידה החדה בביקוש לאנרגיה בתקופת הקורונה

עדו קילמניק, מדיטייט / צילום: תמונה פרטית

השותפות שנולדה ברבע שעה הניבה אחרי 15 שנה אקזיט של 300 מיליון דולר

מדיטייט, שפיתחה מוצר לטיפול בערמונית מוגדלת שפירה, נמכרה לאולימפוס לפי שווי של 300 מיליון דולר ● המנכ"ל עדו קילמניק מספר על הדרך הארוכה ועל המו"מ עם הענקית היפנית ● חברת קסניה, שהייתה מהמשקיעים הראשונים, תגרוף 34 מיליון דולר

מחלקת טיפול נמרץ בבית חולים זיו בצפת / צילום: Associated Press, Oded Balilty

משרד הבריאות: מוסדות רפואה לא יקבלו עובדים שמסרבים להתחסן

המשרד פרסם היום הוראות חדשות לגבי חיסון צוותים רפואיים ● עובדים שמסרבים להתחסן לא יוכלו לעבוד במחלקה שבה מאושפזים חולים במצב של דיכוי חיסוני

רז קינסטליך, ארקדי פומרנץ ובני ביטון / צילום: איל יצהר

"רוב המפעלים אצלנו בדימונה הם לואו-טק. אנחנו רוצים לקפוץ מדרגה להייטק"

כך אמר ראש עיריית דימונה בני ביטון בכנס התעשיינים "מגפה כלכלית כחול לבן" של גלובס • בפאנל, שעסק בשאלה אם רשויות המקומיות יכולות לתת העדפה לתוצרת המקומית, השתתפו גם ראש עיריית מעלות תרשיחא ארקדי פומרנץ וראש עיריית ראשון לציון רז קינסטליך

אחרי שנה בבית, עובדים חוששים לשוב למשרד / צילום: Shutterstock

העובדים שלכם לא רוצים לחזור למשרד? כך תתמודדו

החזרה למקום העבודה מאיימת על לא מעט עובדים, ולא רק בגלל בזבוז הזמן המחודש בפקקים ● מעסיקים נערכים לשגרת עבודה חדשה: איך מתמודדים עם חרדת הפגישה המחודשת ● ניהול וקריירה

ח"כ גבי אשכנזי  / צילום: דוברות משרד החוץ

שר החוץ גבי אשכנזי שוחח עם שר החוץ של עומאן

לפי אשכנזי, השיחה עסקה בדרכים לשמור על שלום ויציבות ובנושאים שבהם יש לשתי המדינות אינטרס משותף ● ככל הידוע השיחה התקיימה בהסכמה מלאה של סולטן עומאן

מירי רגב - שרת התחבורה / צילום: דוברות הכנסת

השמיים ייפתחו? הממשלה דחתה את ההכרעה בנושא למחר

לאחר שהממשלה לא הגיעה להכרעה,הוחלט להקים צוות מצומצם תחת המל"ל שיציג מתווה מסודר ומאורגן שיוצג מחר ● שרת התחבורה רגב הציגה מתווה שיאפשר לו"ז טיסות רגיל, מה שייתר את פעילות ועדת החריגים ● עפ"י נתונים שפורסמו אתמול, כ-4,500 פניות מתקבלות מדי יום בוועדה

בית המשפט העליון / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בג"ץ הגיור: מה משמעותו, האם יש בו חידוש משפטי ומה השלב הבא?

מדוע ביהמ"ש צריך היה לדון בנושא הגיור הקונסרבטיבי והרפורמי? ● האם ביהמ"ש דן בתקפו ההלכתי של הגיור? ● מהי דעת היחיד של השופט סולברג? ● והאם פסק הדין סוגר את הדלת להסדרים אחרים? ● גלובס עושה סדר

ראש הממשלה ושרת התחבורה בנתב"ג / צילום: אמיל סלמן-הארץ

הממשלה תדון היום על ועדת החריגים בנתב"ג ופתיחת מערכת החינוך

שר החינוך ושר הבריאות אמורים להציג את תוכנית משרד החינוך לפתיחת מערכת החינוך - נושא שנמצא במחלוקת מקצועית ● בפתח הישיבה צפויה הממשלה לאשר מענק חד פעמי לנכים

בנימין נתניהו והשרה להגנת הסביבה גילה גמליאל בחוף ים באשדוד בעקבות דליפת הנפט שגרמה לזיהום בחופי הארץ. / צילום: קובי גדעון-לע"מ

אסון הזפת: "בשונה ממקרים אחרים – כאן זה בוודאות נעשה בזדון"

כך אמרה היום השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל ● לפי המשרד להגנת הסביבה, במסגרת חקירת אסון הזפת נבדקו בימים האחרונים חשדות כלפי 35 כלי שייט, 12 מתוכם נשללו כחשודים

ניקולא סרקוזי / צלם: רויטרס

צרפת: הנשיא לשעבר סרקוזי הורשע בניסיון שוחד ונשלח לשנת מאסר

ניקולא סרקוזי, שהורשע בכך ששיחד שופט כדי שיספק לו מידע פנים לגבי חקירה נגדו, נידון לשלוש שנות מאסר - שתיים מהן על-תנאי ואחת בפועל ● עם זאת, לפי ההערכות הוא יוכל להמיר את שנת המאסר בחלופות ● מדובר בפעם הראשונה בהיסטוריה המודרנית של צרפת שבה נשיא לשעבר נשלח למאסר

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

האופטימיות של יואל גת: מבקש להנפיק חברת טכנולוגיות לוויין לפי 1.4 מיליארד שקל למרות הרעה בתוצאות

סטיקספיי שמוביל גת, לשעבר מנכ"ל גילת, מפתחת טכנולוגיות למערכות תקשורת לווייניות ● החברה מציגה ירידה חדה בהכנסות וזינוק בהפסדים אשתקד, עקב השפעות הקורונה - ובין היתר הפגיעה בחברות התעופה

ג'ו ביידן, נשיא ארה"ב / צילום: Reuters, Tom Brenner

האזרח מספר 1 בארה"ב התייצב לצד עובדי אמזון: תומך בניסיונות ההתאגדות

למעלה מ־5,800 עובדי מחסני אמזון באלבמה מצביעים החודש האם להצטרף לאיגוד הקמעונאות, הסיטונאות והכלבו ● נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הבהיר בסרטון שפרסם בטוויטר כי הוא תומך בזכותם להתאגד ● "המדיניות של הממשל שלי תהיה לתמוך בזכות להתאגד ובזכות להתמקח באופן קולקטיבי"

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט עוזי פוגלמן / צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן

תקציב ועדת הבחירות התנפח ביותר מ-320 מיליון שקל; גפני צפוי להערים קשיים

ועדת הבחירות אישרה את התקציב לבחירות לכנסת ה-24, והוא יעמוד על 713 מיליון שקל ● מדובר בעלייה חדה בתקציב הוועדה, שעמד בבחירות הקודמות על כ-392 מיליון שקל ● במסמך שיוגש לאישור ועדת הכספים נכתב כי 247 מיליון שקל הם "תוספת קורונה" ● גפני: "לא אתן יד ל'בזבזת מיותרת' על חשבון משלם המסים"

אורבניקה / צילום: בר - אל

כבר לא רק חנויות ענק: רשת אורבניקה פותחת חנויות בפורמט מוקטן

רשת האופנה והאביזרים המוזלת פותחת לראשונה חנות בשטח של 350 מ"ר תחת השם "מיני אורבניקה" במתחם פריז בנתיבות

אזור "רכס לבן", ירושלים / צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

גלגל ההצלה של רכס לבן בירושלים? ההחלטה שהפתיעה את ארגוני הסביבה

ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה ביטלה את האישור שניתן לתוכנית רכס לבן, שכוללת בניית 5,000 דירות בשטח טבע רחב ידיים ● המועצה הארצית לתכנון ובנייה צפויה לקיים דיון בנושא ועשויה להפוך את ההחלטה

תור מחוץ למספרה לאחר שלמספרות בגרמניה ניתן אישור להפתח / צילום: Reuters

אחרי עשרה שבועות: המספרות נפתחו בגרמניה; אין תורים עד סוף מרץ

עם זאת, הרשויות בגרמניה טרם הכריעו מתי ייפתחו יתר החנויות, שנסגרו ב-16 בדצמבר 2020, מכיוון שהדבר תלוי בשיעור התחלואה במדינה ששב לעלות

תלמיד בבית הספר לפני הסגר האחרון / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

בשורה להורים: בתי הספר של החגים יתקיימו גם במהלך 4 ימים בחופשת הפסח

שרי האוצר והחינוך ויו"ר השלטון המקומי סיכמו על הפעלת בתי הספר של החגים לילדי הגנים ותלמידי כיתה א-ב ● "ילדי הגנים ותלמידי כיתות א-ב ייהנו מרצף חינוכי, רגשי וחברתי וכן ממסגרת איכותית, מבוקרת ומפוקחת"