גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סיכום שנה ברשות ההגירה והאוכלוסין: "כולנו מצפים שסביב פסח משהו יחזור להיות יותר נורמלי"

מנכ"ל רשות ההגירה האוכלוסין, שלמה מור-יוסף, סיכם את השנה החולפת במסיבת עיתונאים וירטואלית וציין כי הוא מעריך שלאחר הסגר הנוכחי הגבול במעבר טאבה ייפתח

פרופ' שלמה מור יוסף / צילום: שלומי אמסלם
פרופ' שלמה מור יוסף / צילום: שלומי אמסלם

מסכמים שנה ברשות ההגירה והאוכלוסין, פרופ' שלמה מור-יוסף, מנכ"ל הרשות: "שאלו אותי איך זה שלא סגרו את נתב"ג? זה משהו שאי אפשר לעשות. חופש התנועה קיים בחוק ואי אפשר למנוע מישראלים לצאת או להיכנס לישראל. היה ברור לאורך כל הדרך שישראלים תמיד יוכלו לחזור הביתה ושעיקר התנועה לישראל היא של ישראלים".

לתשומת לב המשתוקקים לנסוע לסיני, מעריך מור יוסף כי לאחר הסגר הנוכחי הגבול בטאבה ייפתח. למעשה, הוא אמור היה להיפתח בתקופה הנוכחית, אלמלא היה סגר.

את הדברים אמר במסיבת עיתונאים וירטואלית שכינס.

בקרוב ימלאו שנה ליום שבו הכול התחיל מבחינת רשות האוכלוסין וההגירה. ב-31 בינואר, מטוס שהיה בדרכו מסין לישראל התבקש לעשות סיבוב פרסה ונחיתתו נאסרה. באמצע חודש מרץ צוין סימן דרך נוסף כשהמדינה קבעה שלזרים לא תותר כניסה לישראל למעט באישור מיוחד.

רשות ההגירה והאוכלוסין אמונה על 23 מעברי גבול אוויריים, יבשתיים וימיים. כמות העוברים בשנה שחלפה צנחה יחד עם התפשטות המגפה: ב-2018 חלפו בכל המעברים כ-17 מיליון ישראלים וכ-10 מיליון זרים, ב-2019 המספרים גדלו ל-18.5 מיליון ישראלים ול-11.3 מיליון זרים וב-2020 חלפו בכל מעברי הגבול 3.2 מיליון ישראלים וכ-2.2 מיליון זרים. מטבע הדברים עיקר התנועה היא בנתב"ג.

ויזה אלקטרונית וטכנולוגיית זיהוי פנים

ברשות מבינים שהשינוי שנכפה על עובדי מעברי הגבול שכבר הורגלו למעברים של שניות הודות לדרכונים ביומטריים וחזרו כעת לתשאולים לכל נוסע - הוא רק תחילת הדרך. מגפת הקורונה שינתה את פני התעופה ואת התהליך שאליו הורגלנו לפני טיסות. על הפרק, אומר מור יוסף, נמצאת טכנולוגיית זיהוי הפנים שתשמש את הרשויות בכל תחנות הנוסע בנמלי תעופה, כאשר מאחורי הפנים שיזהו המערכות יהיה כל המידע שהם צריכות לדעת על הנוסע. "המחסום כמו בהרבה מקרים הוא נושא הפרטיות", הסביר מור יוסף, שגם ציין כי בעידן המסכות, בכל תחנה לשם זיהוי הנוסע יידרש להסיר את המסכה.

בחזון שעליו עוד דובר לפני הקורונה הטכנולוגיה אמורה הייתה לאפשר תנועה זורמת של נוסעים מבלי שיידרשו לעצור בתחנות בדרך לטובת הסרת מסכה ובכלל. שינוי אחר שהנוסעים לישראל יפגשו בקרוב הוא של ויזה אלקטרונית, e-visa שהנוסעים יידרשו למלא עצמאית בבית לפני הטיסה. גם בתחום הוויזות לארה"ב יידרש רישום מוקדם לטסים מאירופה, כך שכל מי שיגיע לארה"ב דרך אירופה, כולל ישראלים, יהיה חייב ברישום מוקדם לוויזה.

ויזות לתייר הם גם חלק מהסכמי נרמול היחסים עם מדינות ערב: עם איחוד האמירויות ההסכם כולל פטור הדדי מוויזות לתייר. הפטור עוד לא נכנס לתוקף כאשר ממשלת איחוד האמירויות טרם העבירה איגרת רשמית המאשרת את הפטור האמור. לאחר מועד העברת האגרת מתחילה ספירה של 30 ימים עד לכניסת הפטור לתוקף. מדובר על פטור התקף רק לאזרחים האמירתיים המהווים כ-15% מכלל התושבים במדינה. למרוקו ובחריין הישראלים יצטרכו ויזת תייר, וגם התיירים שיגיעו מהמדינות הללו לכאן.

דרכון ירוק עם אלמנט בינלאומי אחיד

נושא נוסף שאליו נדרש מור יוסף הוא הדרכון הירוק שאותו יהיו זכאים לקבל האזרחים שחוסנו בשתי מנות החיסון נגד קורונה. הראשונים שבהם מתחסנים בחיסון שני בימים אלה. הדרכון הירוק, בדומה לתעודת המחלים, יאפשר לבעליו לקבל פטור מבידוד לאחר הנחיתה בישראל לצד האפשרות להחיות ענפים שלמים שנפגעו מהקורונה לרבות תרבות וספורט. על השימושים הפנימיים, כלומר אלה שיאפשרו כניסה לתיאטרון או לבלומפילד, אמון משרד הבריאות, אבל המטרה השנייה של הדרכון הירוק היא לאפשר תנועה בין מדינות שיהיו חתומות על אמנה והכרה בדרכון הירוק לתיירות.

"מדובר בהסכמה בינלאומית וידוע לי שרת"א (רשות תעופה אזרחית) ורש"ת (רשות שדות התעופה) מתעסקות בזה, המטרה היא שהדרכון יהיה עם אלמנט אחיד ובינלאומי דוגמת קורא ברקוד (בדומה לכרטיסי עלייה למטוס). כולנו מצפים שסביב פסח משהו יחזור להיות יותר נורמלי, לפחות אצלנו, מצפים שתהיה תנועה יותר ערה בין מדינות".

לשאלה האם הסכמים בין המדינות באשר לדרכון הירוק אינם נתונים למשרד הבריאות השיב "משרד הבריאות יבצע את הקשר ואת הקריטריונים אל מול גופי בריאות כולל ארגון הבריאות העולמי, אבל היישום בין גופי התעופה הבינלאומיים זה ברמה של רת"א ורש"ת בזירה של תפעול בינלאומי בפורום ששתי הרשויות חברות בו".

כאמור מאז חודש מרץ נתב"ג סגור לכניסה של אזרחים זרים. בסמכות שר הפנים אריה דרעי להעניק הקלות. הוגדרו ארבע קבוצות עיקריות של נושאים שסביבם ייתנו הקלות: זוגות, חינוך ברבדים מסוימים (פרויקט תגלית למשל לא קיבל אישור), רצף תפקודי של המשק, (תיקונים או הפעלת של ציוד חיוני, פרויקטי תשתיות דוגמת הקמת הרכבת), אירועי משפחתיים דוגמת חתונות, לידות בר מצוות. "בכל אחד מהם צמצמנו את האישורים ואת פרק הזמן שניתן להגיע בסמוך לאירוע", אומר מור יוסף ומדגיש, "אומרים שאנחנו אי ואפשר היה לסגור את הכניסה לישראל ואני אומר שאי אפשר לסגור את התנועה לישראל ראשית לישראלים ולזרים יש מקום לאפשר על פי שיקול של שר הפנים. מה שהיה קשה הוא לא לאפשר ליהודים להגיע לישראל, לאנשים שיש להם למשל דירות בארץ ולא מאפשרים להם להגיע מאז חודש מרץ. נקווה שהנושא הזה ישתנה בפסח הקרוב".

האם מעבר טאבה ייפתח בתום הסגר?

באשר לתלונות על צפיפות של נוסעים בנתב"ג והתנהלות שאינה עומדת בתנאי התו הסגול אמר: "היכולת לשמור על כל כללי התו הסגול במהלך הפעילות בנתב"ג, על ידי כל הגורמים נתקלה לעתים בבעיות. מדי פעם היינו צריכים לעצור ולראות איך מתקנים אותה, ביקשנו למשל מרש"ת שלא תהיה הצפה של נוסעים בבת אחת. אנשים יושבים במטוס אחד ליד השני, אוכלים אחד ליד השני והם לא מרגישים שזה לא בסדר, אבל כשהם יורדים מהמטוס ועומדים אחד ליד השני בתור הם מרגישים שזה לא בסדר. אני לא מבקר את זה כי התחייבנו לעמוד בתו הסגול, ועכשיו הנושא בשליטה יחד עם זה שהפעילות ירדה משמעותית. ניערך סביב פסח להגדלת הפעילות".

מור יוסף גם סיפר על התמודדות בקרי הגבול מול נוסעים שדיווחו דיווחים שקריים על המדינה ממנה נחתו (בטיסות קונקשן) בכדי להימנע מבידוד (בתקופה שבה הייתה הפרדה בין מדינות אדומות וירוקות). לדבריו הנוסעים הללו הועברו לטיפול המשטרה.

חובבי הנופש לסיני מתוסכלים מכך שמאז חודש מרץ נסגר מעבר הגבול היבשתי. מור יוסף נותן תקווה ומסביר, "הייתה החלטה למנוע מישראלים לצאת לטאבה - לאט לאט, כאשר הנושא התברר וראו שאנשים יכולים לטוס עלתה בקשה לפתוח את הגבול. שר הפנים מינה צוות, המל"ל תיכלל את עבודת הצוות ובכל פעם שהגיעו למסקנה שהגבול למצרים ייפתח קרה משהו, פעם זו מוטציה ועכשיו זה סגר. יש מתווה לפתיחה של טאבה ברגע שהסגר יסתיים, המתווה כולל אפשרות לבדיקת קורונה במעבר. דיון הבא בנושא יתקיים לאחרי הסגר מתוך מגמה לבחון את אפשרות פתיחת המעבר. אם לא היה הסגר כעת - אני מעריך שהגבול כבר היה נפתח".

עוד כתבות

אורבניקה / צילום: בר - אל

כבר לא רק חנויות ענק: רשת אורבניקה פותחת חנויות בפורמט מוקטן

רשת האופנה והאביזרים המוזלת פותחת לראשונה חנות בשטח של 350 מ"ר תחת השם "מיני אורבניקה" במתחם פריז בנתיבות

אביה מגן, מנכ"לית פתאל / צילום: אור גפן

הקרב על חדרי האוכל: המלונאים מודיעים - "נסיגה אינה אופציה"

משרד הבריאות מבקש לדחות את מועד פתיחת חדרי האוכל בבתי מלון מ-7.3, והמלונאים מתרעמים ● "בזמן שבממשלה מתלבטים, אנחנו כבר גייסנו עובדים, הזמנו אוכל ונערכנו לפתיחה. עכשיו מה נגיד לאלפי האורחים שאמורים להגיע למלונות ביום ראשון?"

אסדת לוויתן / צילום: אלבטרוס

הכנסות תמלוגי הגז הטבעי עלו על מיליארד שקל ב-2020, אך היו נמוכות מהצפי

משרד האנרגיה עדכן היום כי ההכנסות מאגרות ומתמלוגי הגז הטבעי והמחצבים הסתכמו ב-1.105 מיליארד שקל - זינוק של 30% לעומת 2019 ● היקף ההכנסות היה נמוך ב-400 מיליון שקל מהצפי בשל הירידה החדה בביקוש לאנרגיה בתקופת הקורונה

מדפיסים דולרים. האם הדפסת כרבע מהתוצר הלאומי באמת תפצה על אובדן הייצור?  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

צמיחה מול אינפלציה: פרשת הדרכים של הדולר

כולם יודעים שארה"ב רצה עם החיסונים ומשאירה אבק לאיחוד האירופי, וכולם יודעים שיש בוס חדש בבית הלבן והנושא הראשון על סדר היום שלו זה חבילת תמריצים בסך של 1.9 טריליוני דולרים למשק ● איך זה ישפיע על הדולר?

בנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

האם הממשלה כבר מכינה לנו סבב חיסונים נוסף בקיץ?

נתניהו פצח בבליץ הסברה על חיסון מחודש בקיץ. בינתיים אין בסיס לתסריט הזה ● המשרוקית של גלובס

לומדים בחוץ בישראל / צילום: Associated Press, Tsafrir Abayov

הממשלה אישרה: כיתות ז'-י' יחזרו ללמוד בבתי הספר בשבוע הבא

הממשלה אישרה את הפעימה השלישית בתוכנית היציאה, שתחל ביום ראשון ● מסעדות ובתי קפה ייפתחו לקבלת קהל

יאיר נתניהו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

יאיר נתניהו חויב לשלם 500 אלף שקל לאחר שהפסיד בתביעת דיבה

יאיר נתניהו רמז בשני ציוצים על קשר אינטימי בין פעילה של מפלגת כחול לבן ליו"ר המפלגה בני גנץ - ונתבע על-ידה ● נתניהו הבן לא הגיש כתב הגנה וטען כי לא קיבל את התביעה, אך באוגוסט 2020 התייחס לתביעה ואמר כי מדובר בתביעת השתקה מגוחכת שדינה להידחות

אתי כרייף / צילום: דוברות בתי המשפט

ההצעה שעל שולחן הפרקליטות: פרישת השופטת כרייף תמורת סגירת התיק

המשנה לפרקליט המדינה עו"ד שלמה למברגר בוחן את ההצעה שהועברה לו על ידי השופטת אתי כרייף ● כריף ואפי נוה חשודים בעבירות שוחד בפרשת "מין תמורת מינוי"

בית משפט עליון / צילום: אוריה תדמור

בג"ץ קבע: על המדינה להכיר בגיור רפורמי לקבלת אזרחות

שופטי בג"ץ קיבלו היום בדעת רוב עתירות מלפני 15 שנה וקבעו כי לעניין חוק השבות יש להכיר כיהודים גם במי שבמהלך שהותם בישראל כדין עברו גיור בקהילה רפורמית או קונסרבטיבית

מירי רגב - שרת התחבורה / צילום: דוברות הכנסת

השמיים ייפתחו? הממשלה דחתה את ההכרעה בנושא למחר

לאחר שהממשלה לא הגיעה להכרעה,הוחלט להקים צוות מצומצם תחת המל"ל שיציג מתווה מסודר ומאורגן שיוצג מחר ● שרת התחבורה רגב הציגה מתווה שיאפשר לו"ז טיסות רגיל, מה שייתר את פעילות ועדת החריגים ● עפ"י נתונים שפורסמו אתמול, כ-4,500 פניות מתקבלות מדי יום בוועדה

חיסון נגד קורונה בישראל / צילום: Reuters, Amir Cohen

החל ממחר: קופות החולים יוכלו לחסן גם מחלימים מקורונה

לפי הנחיות משרד הבריאות, החיסונים ייפתחו למי שחלפו שלושה חודשים לפחות מאז החלמתו

ח"כ גבי אשכנזי  / צילום: דוברות משרד החוץ

שר החוץ גבי אשכנזי שוחח עם שר החוץ של עומאן

לפי אשכנזי, השיחה עסקה בדרכים לשמור על שלום ויציבות ובנושאים שבהם יש לשתי המדינות אינטרס משותף ● ככל הידוע השיחה התקיימה בהסכמה מלאה של סולטן עומאן

אולפן סטנד-אפ ניישן / צילום: היוטיוב הרשמי של רשת

רשת בתגובה לעתירה נגד שידור הסטנד-אפ עם נתניהו: "לא תעמולת בחירות"

הערוץ הגיב לעתירה שהוגשה נגד השידור הצפוי מחר של פרק בתוכנית הבידור "סטנד-אפ ניישן" בהשתתפות ראש הממשלה ● ברשת ציינו כי פנו לדמויות פוליטיות רבות, אך נתניהו היה היחיד שהסכים

תחנת כוח גיאותרמית של אורמת בניו זילנד  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בית השקעות אמריקאי: "אורמת עסקה בשחיתות בינלאומית שתרמה 70% מרווחיה ב-2020"

לפי חברת Hindenburg Research (הינדנבורג), בית השקעות שמתמחה במכירה בחסר של מניות, הפרויקטים החשמליים בקניה, גואטמלה והונדורס הקשורים לפרשת השחיתות, תרמו ל-70% מהרווח הנקי של אורמת בשנת 2020

מארק צוקרברג, מייסד ומנכ"ל פייסבוק / צילום: Shutterstock

אוסטרליה נגד גוגל ופייסבוק: כך מדינה אחת ניצחה את החברות החזקות בעולם

אוסטרליה הפכה למדינה הראשונה בעולם שבה פייסבוק חסמה את כל אתרי החדשות מהפיד של האזרחים ● זה קרה אחרי שגם גוגל איימה להעלים את החדשות ממנוע החיפוש במדינה ● אוסטרליה עמדה על שלה, קיפלה את הענקיות ומאותתת לעולם עם מודל להצלת העיתונות הכתובה והדמוקרטיה ● האזינו

מחלקת טיפול נמרץ בבית חולים זיו בצפת / צילום: Associated Press, Oded Balilty

משרד הבריאות: מוסדות רפואה לא יקבלו עובדים שמסרבים להתחסן

המשרד פרסם היום הוראות חדשות לגבי חיסון צוותים רפואיים ● עובדים שמסרבים להתחסן לא יוכלו לעבוד במחלקה שבה מאושפזים חולים במצב של דיכוי חיסוני

ראש הממשלה ושרת התחבורה בנתב"ג / צילום: אמיל סלמן-הארץ

הממשלה תדון היום על ועדת החריגים בנתב"ג ופתיחת מערכת החינוך

שר החינוך ושר הבריאות אמורים להציג את תוכנית משרד החינוך לפתיחת מערכת החינוך - נושא שנמצא במחלוקת מקצועית ● בפתח הישיבה צפויה הממשלה לאשר מענק חד פעמי לנכים

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

הממשלה אישרה מענק חד פעמי של 562 מיליון שקל לנכים

גובה המענק יקבע בהתאם לסוג הקצבה, רמת הזכאות של הקצבה ומספר חודשי הזכאות במהלך שנת 2020 ● הממשלה אישרה תוכנית בהיקף 150 מיליון שקל לצמצום הפשיעה בחברה הערבית

רון תומר / צילום: איל יצהר

נשיא התאחדות התעשיינים: "הייתי משנה לרשות התחרות את השם ל'רשות התחרות הלא הוגנת'"

רון תומר טען בכנס התעשיינים "מגפה כלכלית כחול לבן" של גלובס כי התנגדות משרד האוצר להעדפת תוצרת כחול לבן אינה הוגנת ● "איך אני יכול להתחרות עם מישהו מטורקיה שמשלם שכר לא ראוי, שכמעט לא משלם מסים ופולט הכל לסביבה"

גיא רגב, אסף וסרצוג ועו"ד איילת נחמיאס-ורבין / צילום: איל יצהר

"האוצר מוביל תפישה שגויה שמקורה בחוסר הבנה טוטאלי במה שקורה בתעשייה"

כך אמר מנכ"ל קבוצת גאון גיא רגב בכנס התעשיינים "מגפה כלכלית כחול לבן" של גלובס ● בפאנל, שעסק בשאלה האם העדפת תוצרת כחול לבן מועילה למשק, השתתפו גם סגנית נשיא התאחדות התעשיינים עוה"ד איילת נחמיאס-ורבין וסגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר אסף וסרצוג