גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דצמבר בנתב"ג: כמה טסו לדובאי, ומי נהנתה בעיקר מהנהירה לאמירויות?

בזכות דובאי, חודש דצמבר 2020 בנתב"ג מסתיים בעלייה במספר הנוסעים לעומת נובמבר: תנועת הנוסעים (הלוך ושוב) עמדה על כ-207 אלף בחודש האחרון של השנה החולפת ● את 2020 מסכמים בנתב"ג עם תנועה של 4.5 מיליון נוסעים  צניחה של 82% לעומת 2019

נתב"ג / צילום: תמר מצפי
נתב"ג / צילום: תמר מצפי

בזכות דובאי, חודש דצמבר 2020 בנתב"ג מסתיים בעלייה במספר הנוסעים לעומת נובמבר: תנועת הנוסעים (הלוך ושוב) עמדה על כ-207 אלף בחודש האחרון של השנה החולפת. העלייה היא כמובן יחסית, היות שלשם השוואה - בחודש דצמבר 2019 עמדה תנועת הנוסעים בנתב"ג על 1.75 מיליון נוסעים, כך ששיעור הירידה עומד על 88%.

את 2020 מסכמים בנתב"ג עם תנועה של 4.5 מיליון נוסעים, המשקפים צניחה של 82% לעומת 2019 שהסתיימה עם תנועה של 24 מיליון נוסעים. הנתון של השנה שהסתיימה לוקח את נתב"ג כ-30 שנה אחורה בתנועת הנוסעים.

הסגמנטים שבהם נרשמה עלייה בחודש דצמבר הם בטיסות פרטיות ובטיסות מטען: כ-1,530 נוסעים טסו בתנועה של 519 מטוסים פרטיים, רבים מהם לאיחוד האמירויות - מספר הנוסעים משקף עלייה של 30% לעומת דצמבר 2019.

עלייה נרשמה גם בתנועת טיסות מטען הודות ליבוא החיסונים - תנועת מטוסי המטען בחודש דצמבר האחרון עמדה על 791 מטוסים, לעומת 424 מטוסים בחודש המקביל ב-2019 - מספר המשקף זינוק של 86%. גם במבט על תנועת מטוסי המטען מתחילת השנה משתקפת עלייה דרמטית של 92% לאור הביקוש לציוד רפואי. 

אפקט דובאי 

דובאי עשתה את שלה: מבין חברות התעופה הפועלות בנתב"ג, את חודש דצמבר סיימה אל על ראשונה עם 44 אלף נוסעים, שהיוו ירידה של 90% לעומת שנה קודמת. ישראייר שנייה עם 22.4 אלף נוסעים - רובם הגדול בתנועת הטיסות לדובאי. השלישית ברשימה היא ארקיע עם תנועה של 21.7 אלף נוסעים, ואחריהן פליי דובאי שהטיסה 18.4 אלף נוסעים - תנועת הנוסעים לדובאי עמדה על כ-67 אלף נוסעים בחודש דצמבר (הטיסות לדובאי הושקו בסוף חודש נובמבר).

בחלוקת הנוסעים לדובאי: ישראייר הטיסה 21 אלף ישראלים, פליי דובאי הטיסה 18.4 אלף, ארקיע הטיסה 15 אלף ישראלים, ואל על הטיסה 12 אלף ישראלים לדובאי.

מאז שחלה חובת הבידוד על כל הנכנסים לישראלים, התנועה לדובאי ירדה משמעותית. נזכיר כי תנועת התיירות שמתאפשרת לאור הסכמי אברהם עדיין איננה הדדית, כשישראל אינה מאפשרת כניסת זרים למדינה.

בסיכום חודש דצמבר, אחרי הישראליות והחברה האמירתית, ממוקמות יונייטד איירליינס, טורקיש איירליינס ופגסוס.

את 2020 מסיימת אל על עם כ-907 אלף נוסעים המשקפים לה ירידה של 85% לעומת השנה הקודמת. טורקיש איירליינס היא חברת התעופה הזרה החזקה בישראל ב-2020, והיא הטיסה בשנה החולפת 310 אלף נוסעים. אחריה מדורגת יונייטד איירלינס שהטיסה כ-266 אלף נוסעים. חברות הלואו קוסט נדחקו למקום הרביעי ואילך: איזי ג'ט רביעית ואחריה וויז אייר וריאנאייר.

את 2020 סיימה ישראייר עם תנועה של 190 אלף נוסעים. ארקיע, שהייתה בהדממה במשך חודשים ארוכים, הטיסה 66 אלף נוסעים. שלוש החברות הישראליות תפסו נפח של 26% בפעילות מתחילת השנה ונפח של 43% בחודש דצמבר, הודות לנהירה לדובאי.

לאן טסנו? 

מפת היעדים לחודש דצמבר ממקמת את חברתנו החדשה, איחוד האמירויות, ראשונה עם תנועה של 67 אלף נוסעים, אחריה בפער - ארה"ב עם תנועה של 28.7 אלף נוסעים וטורקיה עם תנועה של 27 אלף נוסעים. בהתאם לרשימת המדינות הירוקות שעוד אפשרה לישראלים להימנע מבידוד בהלוך ובחזור, איי סיישל התברגה רביעית ברשימת היעדים עם תנועה של 15.5 אלף נוסעים.

מפת היעדים מתחילת השנה ממקמת את ארה"ב ראשונה עם תנועה של 530 אלף נוסעים, טורקיה שנייה עם תנועה של 514 אלף נוסעים, ואחריהן צרפת, גרמניה, בריטניה, רוסיה ויוון.

איים ירוקים

התנועה הפנים-ארצית בדצמבר הסתכמה ב-31 אלף נוסעים לאילת וממנה - לעומת 84 אלף נוסעים בדצמבר 2019. המספר היה גבוה מזה של חודש נובמבר, במהלכו טסו לאילת וממנה 22 אלף נוסעים, ובאוקטובר טסו כ-7,100 בלבד. הסיבה: פתיחת האיים הירוקים לתיירות הפנים שהעלתה את תנועת הנופשים לאילת.

עם הכניסה לסגר השלישי, נסגרו המלונות באילת שוב, ותנועת הנוסעים צפויה לצנוח בהתאם.

עוד כתבות

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

הממשלה אישרה מענק חד פעמי של 562 מיליון שקל לנכים

גובה המענק יקבע בהתאם לסוג הקצבה, רמת הזכאות של הקצבה ומספר חודשי הזכאות במהלך שנת 2020 ● הממשלה אישרה תוכנית בהיקף 150 מיליון שקל לצמצום הפשיעה בחברה הערבית

היועמ”ש, ד”ר אביחי מנדלבליט / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מנדלבליט: העברת החיסונים למדינות זרות נעשתה ללא האישורים הנדרשים

היועמ"ש הגיש חוות דעת על העברת חיסונים לשורה של מדינות זרות בעקבות דרישתו של גנץ לעצור את ההליך לאחר שלא התקיים דיון מסודר בנושא ● מנדלבליט קבע כי "ראוי שהנושא יובא לדיון בממשלה, בקבינט או בכל פורום אחר הכולל את השרים הרלוונטיים לנושא"

אולפן סטנד-אפ ניישן / צילום: היוטיוב הרשמי של רשת

רשת בתגובה לעתירה נגד שידור הסטנד-אפ עם נתניהו: "לא תעמולת בחירות"

הערוץ הגיב לעתירה שהוגשה נגד השידור הצפוי מחר של פרק בתוכנית הבידור "סטנד-אפ ניישן" בהשתתפות ראש הממשלה ● ברשת ציינו כי פנו לדמויות פוליטיות רבות, אך נתניהו היה היחיד שהסכים

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

וול סטריט ננעלה בעליות חדות: הנסאד״ק זינק בכ-3%, זום ב-9.5%

התשואה על אג"ח אמריקאי ל-10 שנים ירדה מתחת ל-1.43% ● מדד ISM למגזר הייצור בחודש פברואר בארה"ב עלה מעבר לצפי ● פריגו זינקה לאחר הדוחות; מוכרת את החטיבה הגנרית לתרופות מרשם שלה בכ-1.55 מיליארד דולר ● גולדמן זאקס הפעיל מחדש את דסק הקריפטו

רז קינסטליך, ארקדי פומרנץ ובני ביטון / צילום: איל יצהר

"רוב המפעלים אצלנו בדימונה הם לואו-טק. אנחנו רוצים לקפוץ מדרגה להייטק"

כך אמר ראש עיריית דימונה בני ביטון בכנס התעשיינים "מגפה כלכלית כחול לבן" של גלובס • בפאנל, שעסק בשאלה אם רשויות המקומיות יכולות לתת העדפה לתוצרת המקומית, השתתפו גם ראש עיריית מעלות תרשיחא ארקדי פומרנץ וראש עיריית ראשון לציון רז קינסטליך

אסדת לוויתן / צילום: אלבטרוס

הכנסות תמלוגי הגז הטבעי עלו על מיליארד שקל ב-2020, אך היו נמוכות מהצפי

משרד האנרגיה עדכן היום כי ההכנסות מאגרות ומתמלוגי הגז הטבעי והמחצבים הסתכמו ב-1.105 מיליארד שקל - זינוק של 30% לעומת 2019 ● היקף ההכנסות היה נמוך ב-400 מיליון שקל מהצפי בשל הירידה החדה בביקוש לאנרגיה בתקופת הקורונה

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

"להפסיק לשלם דמי אבטלה לעובדים בחל"ת שלא מוכנים לחזור לעבוד"

כך יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד בכנס התעשיינים "מגפה כלכלית כחול לבן" של גלובס ● "כמעט בכל מקום חסרים עובדים כי אנשים מתבצרים בחל"ת, אנחנו מגדלים מאות אלפי אנשים שחיים מקצבאות"

אחרי שנה בבית, עובדים חוששים לשוב למשרד / צילום: Shutterstock

העובדים שלכם לא רוצים לחזור למשרד? כך תתמודדו

החזרה למקום העבודה מאיימת על לא מעט עובדים, ולא רק בגלל בזבוז הזמן המחודש בפקקים ● מעסיקים נערכים לשגרת עבודה חדשה: איך מתמודדים עם חרדת הפגישה המחודשת ● ניהול וקריירה

פאפוס, קפריסין / צילום: גיל לופו

קפריסין מפרסמת מתווה תיירות בחלוקה לצבעים; איך הוגדרה ישראל?

קפריסין מפרסמת את מתווה התיירות הנכנסת שלה: כל מדינה תשתייך ל"צבע אחר", שמשמעותו קטגוריה בהתאם למצב התחלואה במדינה, ושעל-פיו יותאמו דרישות הכניסה ● ישראל הוגדרה בשלב זה כמדינה "אפורה" - מה זה בעצם אומר?

חיסון נגד קורונה בישראל / צילום: Reuters, Amir Cohen

החל ממחר: קופות החולים יוכלו לחסן גם מחלימים מקורונה

לפי הנחיות משרד הבריאות, החיסונים ייפתחו למי שחלפו שלושה חודשים לפחות מאז החלמתו

בית המשפט העליון / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בג"ץ הגיור: מה משמעותו, האם יש בו חידוש משפטי ומה השלב הבא?

מדוע ביהמ"ש צריך היה לדון בנושא הגיור הקונסרבטיבי והרפורמי? ● האם ביהמ"ש דן בתקפו ההלכתי של הגיור? ● מהי דעת היחיד של השופט סולברג? ● והאם פסק הדין סוגר את הדלת להסדרים אחרים? ● גלובס עושה סדר

תלמיד בבית הספר לפני הסגר האחרון / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

בשורה להורים: בתי הספר של החגים יתקיימו גם במהלך 4 ימים בחופשת הפסח

שרי האוצר והחינוך ויו"ר השלטון המקומי סיכמו על הפעלת בתי הספר של החגים לילדי הגנים ותלמידי כיתה א-ב ● "ילדי הגנים ותלמידי כיתות א-ב ייהנו מרצף חינוכי, רגשי וחברתי וכן ממסגרת איכותית, מבוקרת ומפוקחת"

בנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

האם הממשלה כבר מכינה לנו סבב חיסונים נוסף בקיץ?

נתניהו פצח בבליץ הסברה על חיסון מחודש בקיץ. בינתיים אין בסיס לתסריט הזה ● המשרוקית של גלובס

מירי רגב - שרת התחבורה / צילום: דוברות הכנסת

השמיים ייפתחו? הממשלה דחתה את ההכרעה בנושא למחר

לאחר שהממשלה לא הגיעה להכרעה,הוחלט להקים צוות מצומצם תחת המל"ל שיציג מתווה מסודר ומאורגן שיוצג מחר ● שרת התחבורה רגב הציגה מתווה שיאפשר לו"ז טיסות רגיל, מה שייתר את פעילות ועדת החריגים ● עפ"י נתונים שפורסמו אתמול, כ-4,500 פניות מתקבלות מדי יום בוועדה

אמיר ברמלי / צילום: שלומי יוסף

"מיידוף הישראלי": איזה לקחים למד שוק ההון הישראלי מפרשת ברמלי ומה הסיכוי שהונאה כזו תתרחש שוב?

מאות משקיעים נפלו קורבן ל"תרגיל העוקץ" שביצע ברמלי ואיבדו מאות מיליוני שקלים ● ברמלי אומנם נשלח השבוע ל-10 שנות מאסר, אך לא ברור אם העונש הכבד יפחיד את הנוכל הבא ● כיצד פועלת רשות ני"ע לאיתור תרמיות, מה יכולים ללמוד המשקיעים מהפרשה, והאם הלקוחות יקבלו את כספם

אזור "רכס לבן", ירושלים / צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

גלגל ההצלה של רכס לבן בירושלים? ההחלטה שהפתיעה את ארגוני הסביבה

ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה ביטלה את האישור שניתן לתוכנית רכס לבן, שכוללת בניית 5,000 דירות בשטח טבע רחב ידיים ● המועצה הארצית לתכנון ובנייה צפויה לקיים דיון בנושא ועשויה להפוך את ההחלטה

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט עוזי פוגלמן / צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן

תקציב ועדת הבחירות התנפח ביותר מ-320 מיליון שקל; גפני צפוי להערים קשיים

ועדת הבחירות אישרה את התקציב לבחירות לכנסת ה-24, והוא יעמוד על 713 מיליון שקל ● מדובר בעלייה חדה בתקציב הוועדה, שעמד בבחירות הקודמות על כ-392 מיליון שקל ● במסמך שיוגש לאישור ועדת הכספים נכתב כי 247 מיליון שקל הם "תוספת קורונה" ● גפני: "לא אתן יד ל'בזבזת מיותרת' על חשבון משלם המסים"

מחלקת טיפול נמרץ בבית חולים זיו בצפת / צילום: Associated Press, Oded Balilty

משרד הבריאות: מוסדות רפואה לא יקבלו עובדים שמסרבים להתחסן

המשרד פרסם היום הוראות חדשות לגבי חיסון צוותים רפואיים ● עובדים שמסרבים להתחסן לא יוכלו לעבוד במחלקה שבה מאושפזים חולים במצב של דיכוי חיסוני

רון תומר / צילום: איל יצהר

נשיא התאחדות התעשיינים: "הייתי משנה לרשות התחרות את השם ל'רשות התחרות הלא הוגנת'"

רון תומר טען בכנס התעשיינים "מגפה כלכלית כחול לבן" של גלובס כי התנגדות משרד האוצר להעדפת תוצרת כחול לבן אינה הוגנת ● "איך אני יכול להתחרות עם מישהו מטורקיה שמשלם שכר לא ראוי, שכמעט לא משלם מסים ופולט הכל לסביבה"

אורבניקה / צילום: בר - אל

כבר לא רק חנויות ענק: רשת אורבניקה פותחת חנויות בפורמט מוקטן

רשת האופנה והאביזרים המוזלת פותחת לראשונה חנות בשטח של 350 מ"ר תחת השם "מיני אורבניקה" במתחם פריז בנתיבות