גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התקווה לתמריצים והגעת החיסון לשוק דחפו את המדדים המובילים בוול סטריט לשיא כל הזמנים

הנאסד"ק, הדאו ג'ונס וה-S&P 500 עלו ב-0.9%-0.7 לשיא כל הזמנים ● תוספת המשרות בארה"ב בנובמבר הגיעה מתחת לתחזיות; שיעור האבטלה הגיע ל-6.7% ● התשואות על האג"ח האמריקאיות ל-10 שנים מטפסות ● בית הנבחרים בארה"ב הסיר את צמח הקנאביס מרשימת החומרים המסוכנים

ניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי
ניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

יום המסחר האחרון לשבוע זה בוול סטריט ננעל בעליות על רקע התקווה להעברת חבילת תמריצים נוספת לכלכלה האמריקאית, ועל רקע הגעת החיסון לקורונה לשוק. הנאסד"ק, הדאו ג'ונס וה-S&P 500 עלו ב-0.9%-0.7 לשיא כל הזמנים. 

שברון וקטרפילר עלו ב-3.8% ו-4.6% בהתאמה ודחפו את הדאו ג'ונס. סקטור האנרגיה הוביל את העליות בקרב מניות ה-S&P 500. 

בסיכום שבועי, הדאו ג'ונס עלה ב-0.9%, מדד S&P 500 הוסיף 1.5% לערכו והנאסד"ק זינק ב-2%.

22:00

בית הנבחרים בארה"ב הסיר את צמח הקנאביס מרשימת החומרים המסוכנים. הצעת החוק תעבור כעת לאישור הסנאט, שמורכב מרוב רפובליקאי המתנגד ללגליזציה. מניות הקנאביס טילריי, קאנופי , אורורה, אפריה וקרונוס נסחרות במגמהמעורבת.

20:30

מדדי המניות S&P 500 ודאו ג'ונס מטפסים לשיא יומי ומדד הנאסד"ק עולה לשיא כל הזמנים על רקע התקווה לאספקת תמריצים לכלכלה האמריקאית ובציפייה להגעתם לשוק של החיסונים לנגיף הקורונה. 

נשיאת בית הנבחרים ננסי פלוסי ומנהיג הרוב בסנאט, מיטש מקונל, חידשו את הדיונים על תכנית תמריצים פיסקלית לכלכלה האמריקנית. פלוסי אמרה כי יש מומנטום להעברת חבילת התמריצים נוכח המגיפה.

החוזים על הזהב ננעלו ללא שינוי מהותי אך בסיכום שבועי רשמו עלייה של 3% לרמה של 1,839.5 דולר לאונקייה.

התשואות על האג"ח האמריקאיות ל-10 שנים מטפסות ונושקות ל-1%, בעקבות דבריו של נציג הפד פול אוונס כי אן בכוונת הבנק להעלות ריבית לפחות עד 2023.

18:45

בורסות אירופה ננעלו בטריטוריה הירוקה. הדאקס הגרמני עלה ב-0.36%, הקאק טיפס ב-0.6% והפוטסי הבריטי עלה ב-0.9% כשברקע חודשו הדיונים סביב הברקזיט.

ההזמנות ממפעלים בגרמניה עלו זה החודש השישי ברציפות באוקטובר, לפני הסגר השני. ההזמנות עלו ב-2.9% באוקטובר לאחר עליה של 1.1% בספטמבר, ומעל לתחזיות שצפו עלייה של 1.1% בלבד. מדובר בעלייה של 1.8% בהזמנות בהשוואה לאוקטובר אשתקד.

מנייתה של סינוורלד  צנחה ב-15% בהמשך להודעתה של וורנר ברוס אתמול כי תשיק במקביל בתי הקולנוע את כל 17 הסרטים ב-2021 גם ברשת HBO.

מודרנה  פרסמה נתונים נוספים מן הניסוי שלה, שהסתיים כאמור ב-94.5% יעילות. החברה הראתה כי החיסון גורם ליצור של נוגדנים ששורדים לפחות 3 חודשים, וביניהם גם נוגדנים מנטרלים, וכי יצור הנוגדנים מתרחש גם אצל מתחסנים מבוגרים. כמות הנוגדנים דעכה מעט עם הזמן, אך נותרה ברמה הנחשבת - על פי הידוע כיום על המחלה - כמספיקה להמשך הגענה על המתחסן.

16:30

המסחר בוול סטריט נפתח בטריטוריה הירוקה למרות האכזבה מדוח התעסוקה לחודש נובמבר שהצביע על תוספת משרות נמוכה מהצפוי. המדדים המובילים מטפסים בכ-0.2% כ"א לרמת השיא של כל הזמנים.

התשואות על איגרות חוב ל-10 שנים עולות לרמות הגבוהות ביותר מאז מרץ. התשואה על האג"ח ל-10 שנים מטפסת ב-0.04% לרמה של 0.94%.

אמזון , אפל , טסלה  ופייסבוק  נסחרות בטריטוריה האדומה. למונייד  הישראלית יורדת קלות לאחר זינוק של 20% אתמול במסחר.

15:30

שיעור האבטלה בארה"ב לחודש נובמבר הסתכם ב-6.7%, לעומת שיעור אבטלה של 6.9% באוקטובר ולעומת הצפי לשיעור אבטלה של 6.8%. עם זאת, תוספת המשרות בנובמבר היתה נמוכה מהצפי והסתכמה ב-245,000 משרות, לעומת הצפי לתוספת של 440,000 משרות.

בשעה זו החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מאותתים על עליות בפתיחת המסחר. 

13:36

יציבות יחסית במסחר בבורסות אירופה, פוטסי עולה ב-0.87%, קאק מוסיף 0.4% לערכו ודאקס נסחר סביב רמת האפס. סטוקס 600 עולה ב-0.28%.

מניית פייזר יורדת ב-1.5% בבורסת פרנקפורט בשל דיווח החברה אמש על בעיות בשרשרת האספקה של החיסון שפיתחה החברה עם ביונטק. גם מניית ביונטק הושפעה מהדיווח ויורדת ב-2.3%.

אתר ה"פייננשייל טיימס" מדווח על מתחים חדשים במו"מ להסכם הברקזיט בין הצוותים הבריטיים ושל האיחוד האירופי. לפי הדיווח, הבריטים מאשימים את צרפת בהצבת דרישות חדשות ברגע האחרון, מה שמקטין את הסיכויים לסגירת הסכם בשבוע הקרוב.

מניית חברת הנפט הגז הבריטית טכניפ מזנקת ב-6% במדד סטוקס 600. מניית לאטור מוסיפה לרדת, ב-10% בשעה זו.

10:50

מגמה חיובית במסחר בבורסות אירופה, פוטסי מטפס ב-0.66%, קאק עולה ב-0.52% ודאקס מוסיף 0.05% לערכו.

סקטור המזון והשתייה במדד סטוקס 600 עולה ב-1.3%, סקטור הכימיקלים יורד בכ-0.3%.

מניית חברת ההשקעות לאטור מתרסקת במעל 12% לאחר שבעל השליטה בחברה הודיע כי ימכור 10 מיליון מניות. 

מניית יצרנית המטוסים הצרפתית דאסול אייויאיישן מזנקת ב-6.5%.

10:16

יום המסחר האחרון של השבוע נפתח במגמה מעורבת בבורסות אירופה, המדד הכלל-אירופי סטוקס 600 מוסיף כ-0.2%, דאקס נסחר קרוב לרמת האפס, פוטסי עולה ב-0.6% וקאק מוסיף 0.2% לערכו.

מניות הגז הטבעי והנפט מטפסות בכ-1.2% ואילו מגזר הבנקים משיל 0.3% מערכו.

בשוקי אסיה, מרבית המדדים ננעלו במגמה מעורבת -  ניקיי ירד ב-0.2% ומדד שנחאי נסחר בצד החיובי. הנג סנג בהונג קונג מוסיף 0.4% לערכו בשעה זו.

מניית SMIC נופלת ב-5.4% בהונג קונג לאחר שהפנטגון הודיע על צירופה לרשימה שחורה של חברות שנשלטות או בבעלות הצבא הסיני. מוקדם יותר המסחר במניית החברה אף הושעה.

בארה"ב, החוזים העתידיים על בורסות וול סטריט נסחרים במגמה חיובית לקראת פרסום נתוני המשרות במדינה בשעה 15:30.

08:02

המסחר בבורסות אסיה מתנהל במגמה מעורבת בשעה זו, הנג סנג בהונג קונג עולה ב-0.22%, מדד שנחאי נסחר סביב רמת האפס ואילו ניקיי ביפן יורד ב-0.17%.

הפנטגון הודיע אמש (ה') כי הוא מכניס לרשימה שחורה יצרניות שבבים וחברות נפט סיניות על קשריהן לצבא הסיני. משרד ההגנה האמריקאי ריכז רשימה של ארבעה חברות סיניות עיקריות שנשלטות בידי הצבא או בבעלותו. לטענת גורמים במשרד ההגנה, החברות האלו עוסקות באיסוף או העברת מידע עבור הצבא הסיני. בכירים בצבא סין הצהירו בעבר כי הצבא במדינה אינו עוסק בריגול או פעולות הקשורות לנושא.

מניית אחת החברות הסיניות, יצרני שבבי הסמיקונדקטור וחברת הנפט CNOOC, יורדת ב-2% בשעה זו. בבורסה בהונג קונג השעו את המסחר במניית חברת SMIC הסינית הרשומה במדד בשל הוספתה לרשימה השחורה של הפנטגון. לפני ההשעייה, המניה ירדה ביותר מ-2%.

מניית ענקית הסחר האינטרנטי JD.com קופצת ב-3% לאחר שהחברה הודיעה כי היא מתכננת להנפיק את זרוע הלוגיסטיקה שלה בשווי של עד 3 מיליארד דולר.

אמש בוול סטריט, יום של עליות קלות ננעל סביב רמות הפתיחה בצל ההודעה של פייזר על קשיי אספקת החיסון לקורונה - מה שמחק את העליות של מדד S&P 500 בשעה האחרונה למסחר. לפי דיווח של ה"דאו ג'ונס", חברת התרופות הודיעה על בעיות בשרשרת האספקה של החיסון לנגיף.

מניות חברות בתי הקולנוע האמריקאיות נפלו אתמול בעקבות ההודעה של וורנר ברוס מקבוצת AT&T כי כל 17 הסרטים החדשים שמתוכננים לצאת ב-2021 יושקו במקביל לאולמות הקולנוע גם ברשת HBO Max.

עוד כתבות

ויקטוריה חנה. "גנוזים" / צילום: צילום מתוך קליפ

“המון חיים אצורים בדפים המתים": פרויקט גנוזים מעיר מכתבים ישֵנים

אלפי מכתבים של אנשי רוח ופוליטיקאים, שהיו נגישים רק לחוקרים, נמנמו בארכיון "גנזים" במרתפי ספריית בית אריאלה ● עד שבא פרויקט "גנוזים" והפיח בהם חיים. ועוד איזה חיים

סקוט גאלוויי / צילום: Jim Block

גורו העסקים סקוט גאלווי חושף את "הסוד המלוכלך של המגפה" ומדבר על החיים שאחרי הקורונה

שבועיים לאחר שיצא, כבר הוכתר ספרו של פרופ' סקוט גאלוויי, "פוסט־קורונה", לאחד מהספרים הכי מעוררי מחשבה שנכתבו על המציאות אחרי המשבר ● בראיון בלעדי ל־G לרגל אירוע פתיחת השנה של גלובס מסביר גורו העסקים: הקפיטליזם יציל את הכלכלה, אבל רק אם נעשה את הדברים אחרת

היועמ”ש, ד”ר אביחי מנדלבליט / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מנדלבליט לאוחנה: החלטתך בעניין החיסונים לאסירים בלתי חוקית

היועמ"ש קובע כי על שב"ס לחסן את אוכלוסיית האסירים ללא דיחוי, בהתאם לסדרי העדיפויות שנקבעו ע"י גורמי הבריאות המוסמכים

כולם יודעים שהסקרים טועים

כולם יודעים שהסקרים טועים, המשרוקית של גלובס בדקה בכמה

חודשיים לפני הבחירות הרביעיות בתוך שנתיים, פנינו לשלוש הקודמות ומצאנו את ההיגיון בשיגעון: יש מי שהסקרים בעקביות טועים בהערכת כוחם • הליכוד אכן מתחזק באופן ניכר קלפי, הציונות הדתית נחלשת ובמפלגות הסקטוריאליות הסוקרים די מדייקים, חוץ מבמשותפת

ג'ו ביידן / צילום: Rogelio V. Solis, AP

נחשפה תוכנית הסיוע של ביידן בגודל 1.9 טריליון דולר

התוכנית כוללת שליחת צ'ק בסך 1,400 דולר לרוב האמריקאים, העלאת דמי אבטלה הפדרליים השבועיים ל-400 דולר, והעלאת שכר המינימום הפדרלי ל-15 דולר

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 35 טיפס ב-0.5%, פורסייט זינקה ב-30%

הדולר זינק בחדות מול השקל לאחר ההודעה של בנק ישראל ● מגמה חיובית בוול סטריט  ● אנרג'יאן הודיעה על פיתוח מאגר כריש צפון ● דלק רכב זינקה ב-9.3%, נובה עלתה ב-6.8% ● בסיכום שבועי מדד הבנקים זינק ב-9.9%, ת"א 35 ב-3.4%

דירות בבנייה / צילום: רפי קוץ, גלובס

מדד המחירים לצרכן השלים ירידה שנתית של 0.7%; מחירי הדירות עלו ב-3.2%

אחרי שלוש שנים האינפלציה חוזרת לטריטוריה שלילית ● בחודש דצמבר לבדו ירד מדד המחירים לצרכן ב-0.1% ובהסתכלות שנתית הוא ירד ב-0.7% ● העלייה במחירי הדירות היא בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד ● ירידות מחירים בולטות נרשמו בסעיפי ירקות ופירות טריים ובשירותי החינוך

יציאים ריקים בליגה הגרמנית / צילום: Reuters, Tim Rehbein/RHR-FOTO

עונת הקורונה: הפסדי העתק של מועדוני הכדורגל נחשפים

דוח של חברת הייעוץ KMPG סוקר את ההפסדים האדירים של הקבוצות האירופיות בעונה החולפת, שנגרמו בשל אירוח ללא קהל ● הבשורות הרעות: התחלואה שמשתוללת באירופה והאפשרות הקלושה לחזרת האוהדים למגרשים מציירות תרחיש ריאלי שלפיו העונה הקרובה תהיה גרועה אפילו יותר

סקר הסקרים: משתה המנדטים של נתניהו התחיל מוקדם השנה

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם הרביעית בתוך שנתיים ● גלובס מביא את הסקרים העדכניים ביותר מכל כלי התקשורת ובודק מי מתחזק, מי נחלש ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● העמוד מתעדכן באופן שוטף עם כל סקר חדש שמתפרסם

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

מוטציות של קורונה מתגלות, וגם אני הפכתי למוטציה של עצמי

מלחמת המפרץ הולידה את הממ"ד, החזירה את "זהו זה" והכירה לנו את ביבי ● 30 שנה אחר כך, ועדיין "זהו זה" ועדיין ממ"דים ועדיין נתניהו ● מה תשאיר מלחמת הקורונה שיחזיק לעוד 30 שנה?

דולרים / צילום: עינת לברון

לאחר ההכרזה הדרמטית של בנק ישראל: הדולר ממשיך להתחזק

הבנק המרכזי הודיע אתמול על רכישה מתוכננת של מט"ח בהיקף של 30 מיליארד דולר בשנה הקרובה וזאת לאחר ששער הדולר צנח לשפל של מעל 20 שנה ● בתגובה עבר הדולר מיד לעליות והוא נסחר הבוקר סביב 3.23 שקלים

קניון עופר רמת אביב / צילום: כדיה לוי

העליון: קניון אינו יכול לגלגל את עלות הארנונה על השטחים הציבוריים לשוכרי החנויות

בפסק דין עקרוני, בעל השלכות בנוגע לחבות הארנונה של קניונים רבים בארץ, קובע העליון כי החייב בארנונה בגין שטחים ציבוריים בקניון היא חברת הניהול של הקניון ולא השוכרים, גם אם אלה הסכימו לקחת עליהם את החיוב האמור במסגרת החוזים מול חברת הקניון

מוטי בן משה / צילום: תמר מצפי

דור אלון ובן משה מושכים את הערעור על עסקת ישראייר-רמי לוי

בכך נסללת הדרך להעברת השליטה בישראייר לרמי לוי וחברת בי.ג'י.איי ● מטעם בן משה נמסר: "בימים הקרובים צפויות התפתחויות שיבהירו מדוע דור אלון החליטה לוותר על ישראייר"

האחים טיילר וקמרון וינקלווס / צילום: רויטרס

עם רוח גבית מעליית הביטקוין: האחים וינקלווס שוקלים להנפיק בורסת קריפטו

התאומים קמרון וטיילר וינקלווס, מגדולי המשקיעים במטבעות קריפטו, סיפרו בראיון לבלומברג כי בורסת הקריפטו Gemini שבבעלותם בוחנת אפשרות להפוך לחברה ציבורית ● מחיר הביטקוין מתקרב שוב ל-40 אלף דולר, לאחר שזינק ביממה האחרונה 13%

מתוך מגדל הג'רוזלם הייטס בירושלים / צילום: סטודיו זוג

הפנטהאוזים שנמכרו בלי שהקונים ראו אותם

פנטהאוז במגדל ג'רוזלם הייטס בירושלים נמכר ב-14 מיליון שקל, פנטהאוז בעיר ימים בנתניה נמכר ב-13.5 מיליון שקל

ינקי יעקב קוינט - מנהל רשות החברות / צילום: איל יצהר

"גורמים עסקיים ופוליטיים ניסו לעצור את המינוי שלי למנהל רשות מקרקעי ישראל"

יעקב קוינט, שנכנס לאחרונה לתפקיד מנהל רמ"י, מתאר בראיון בלעדי לגלובס את המאבקים והעתירות נגד מינויו, הריבים ברקע עם השר דוד אמסלם, והשינויים שהוא מתכנן ● על תקופתו ברשות החברות: "אם לא הבחירות, היינו בעוד חצי שנה מסיימים את הפרטת התע"א, הדואר ונמל חיפה"

בורסת פרנקפורט / צילום: shutterstock

וול סטריט ננעלה באדום בהמתנה לתוכנית הכלכלית של ביידן

מדד S&P 500 איבד 0.4%, הנאסד"ק ירד ב-0.1% ומדד דאו ג'ונס השיל 0.2% ● התוכנית של ביידן להתמודדות עם משבר הקורונה תהיה בהיקף של 1.9 טריליון דולר, כך לפי הניו יורק טיימס ● למונייד צנחה בצל 'המלצה' של גוף המחקר סיטרון המתמחה במכירה בחסר של מניות

ג’ק דורסי. מייסד טוויטר ממליץ לעבור לסיגנל / צילום: Reuters, Sipa USA

"אינני חוגג או מרגיש גאווה": ג'ק דורסי על חסימת טראמפ מטוויטר ועתיד הרשת החברתית

ג'ק דורסי, מנכ"ל ומייסד הרשת החברתית טוויטר, התייחס בשרשור ציוצים ארוך לחסימת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בשבוע שעבר בשל הסתה לאלימות ● "פגיעה אופליין בשל שיח אונליין היא אמיתית באופן מפלצתי והיא מניעה את המדיניות שלנו יותר מהכל"

וואטסאפ / צילום: שאטרסטוק

על רקע הביקורת: וואטסאפ דוחה את השינוי בתנאי השימוש והפרטיות

וואטסאפ, הנמצאת בשליטת פייסבוק, הודיעה כי היא דוחה מ-8 בפברואר ל-15 במאי את השינוי המתוכנן בתנאי השימוש שלה

אורלי וילנאי וגיא מרוז, באולפן "אורלי וגיא" / צילום: By דוד שי - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27185568

ההגיון הלא בריא של אורלי וגיא: 7 כללי אצבע לצפייה ביקורתית

גם בלי לעלות לאף אתר רשמי, סרט הקורונה של אורלי וילנאי וגיא מרוז צבר כחצי מיליון צפיות ● גלובס מציג: 7 כללי אצבע לצפייה ביקורתית, שיאפשרו גם למי שלא ממש מבין בתחום לזהות את ההטעיות התקשורתיות ● ביקורת תקשורת, מדור חדש