גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הרדאר של יוסי בן שלום וברק דותן לא טעה: ראדא ברמות שיא

4.5 שנים אחרי שנכנסה להשקעה בחברה הביטחונית, הרווח של DBSI מגיע לכמעט פי 6 על השקעתה ● חברת ההשקעות הפרטית של בן שלום ודותן עומדת בפני אקזיט עם מכירת טלדור - שבה היא מחזיקה - לוואן, תמורת 250 מיליון שקל

מכ"מ של חברת ראדא / צילום: צבא ארה"ב
מכ"מ של חברת ראדא / צילום: צבא ארה"ב

באפריל 2016 עמד שווי השוק של החברה הביטחונית ראדא על כ-6 מיליון דולר בלבד, והחברה נקלעה למצוקת נזילות. חברת ההשקעות הפרטית DBSI, של יוסי בן שלום וברק דותן, זיהתה את ההזדמנות והשקיעה בראדא  סכום ראשוני של 4 מיליון דולר. 4.5 שנים מאוחר יותר, מניית ראדא נסחרת ברמות שיא, ושווי השוק של החברה בנאסד"ק הוא 338 מיליון דולר.

שווי המניות שבידי DBSI כיום הוא למעלה מ-52 מיליון דולר (מחזיקה בכ-15.7% מהון המניות של ראדא); DBSI השקיעה לאורך השנים בראדא סכום של קצת פחות מ-13 מיליון דולר (כולל ההשקעה הראשונית) ומכרה לאורך התקופה מניות, בין היתר לגופים מוסדיים מישראל, בהיקף כולל של כ-40 מיליון דולר. בסך הכול הרוויחה DBSI עד כה כמעט פי שישה על השקעתה בראדא, אם כי ייתכן שהמספר הזה אף מוטה כלפי מטה, משום שגם אופציות שקיבלה בתחילת הדרך מומשו ונמכרו.

בכל מקרה, אין ספק שבן שלום וברק יכולים להיות מרוצים מהמצב בחברה לאחר ההשבחה שהובילו יחד עם המנכ"ל דב סלע. DBSI, נזכיר, עומדת בפני אקזיט בחברה אחרת שבה היא מחזיקה - חברת ה-IT טלדור, שצפויה להימכר לוואן תמורת 250 מיליון שקל, כאשר חלקה של DBSI בעסקה הוא כ-145 מיליון שקל; האקזיט מגיע כ-17 שנה לאחר ש-DBSI רכשה את השליטה בטלדור לפי שווי של 82 מיליון שקל.

מניית ראדא הגיעה השבוע לשיא של למעלה מ-8 דולרים במהלך יום המסחר, אך לא החזיקה מעמד ברמות אלה וננעלה מתחת לכך. עם זאת, מאז השפל שאליו נפלה המניה באמצע חודש מרץ, כשמשבר הקורונה הגיע לראשונה לשוקי ההון העולמיים, היא כבר קפצה כמעט פי 3.5.

ראדא עוסקת בייצור של מכ"מים טקטיים לכוח המתמרן. במקביל, היא עדיין עוסקת בתחום הפעילות המסורתי שלה - אספקת מערכות אלקטרוניקה לכלי טיס. החברה נהנית ממומנטום חיובי בעסקים שלה: ברבעון השלישי, לדוגמה, הכנסותיה צמחו ב-81% ביחס לרבעון המקביל בשנת 2019 והסתכמו ב-20.4 מיליון דולר.

הצמיחה בהכנסות הובילה את ראדא להעלות פעם נוספת את תחזית ההכנסות השנתית שלה (שאולי הייתה שמרנית מדי קודם לכן) והיא מצפה כעת לסיים את שנת 2020 עם צמיחה של 70% בהשוואה לשנת 2019, ועם הכנסות של 75 מיליון דולר.

בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה, הכנסות ראדא הגיעו ל-52.9 מיליון דולר, לעומת כ-30 מיליון דולר בתקופה המקבילה. החברה עברה מהפסד נקי בסך 2 מיליון דולר לרווח נקי של 3 מיליון דולר, וה-EBITDA המתואם שלה (רווח בנטרול ריבית, מס, פחת והפחתות) גם הוא הפך משלילי לחיובי, והסתכם ב-5.7 מיליון דולר.

"אנחנו מאוד מרוצים מהתוצאות ומהמומנטום החיובי, שהוביל לשיפור ניכר בכל הפרמטרים הפיננסיים שלנו", מסר המנכ"ל סלע עם פרסום הדוחות לפני כשלושה שבועות. "היקפי הייצור הגדלים והיעילות הובילו לגידול בשיעורי הרווחיות הגולמית, ל-38%. הצמיחה החזקה בהכנסות, יחד עם השיפור ברווחיות הגולמית וההתייצבות בהוצאות התפעוליות שלנו, מובילים ל-EBITDA חזק".

לאחר פרסום הדוחות כתב האנליסט קן הרברט מ-CanaccordGenuity, כי ראדא ממשיכה לבנות את ההון החוזר שלה כדי להימנע מכל הפרעה פוטנציאלית של מגפת הקורונה, ולהכין את עצמה לצמיחה הצפויה ברבעון הרביעי ובשנת 2021. להערכתו, ראדא תציג בשנה הבאה הכנסות של 101 מיליון דולר (כלומר צמיחה של כ-35% לעומת ההכנסות הצפויות ב-2020), על רקע התקדמות בכמה תוכניות ביטחוניות משמעותיות.

הרברט מעריך שהתזרים החופשי יהיה שלילי ב-2020, בשל דרישות ההון החוזר, אך לדבריו הנהלת ראדא בטוחה ביכולתה להפוך את התזרים החופשי לחיובי ב-2021 - דבר שלהערכתו יסייע לסנטימנט המשקיעים כלפי המניה. המלצתו למניית ראדא היא "קנייה" במחיר יעד של 9 דולרים, שגבוה כעת ב-17.5% בהשוואה למחיר המניה בנאסד"ק.

בקופת החברה היו בסוף הרבעון השלישי מזומנים ושווי מזומנים בהיקף של כ-24.2 מיליון דולר, לאחר שבתחילת השנה - זמן קצר לפני פרוץ משבר הקורונה - היא גייסה 20 מיליון דולר בהנפקת מניות לגופים מוסדיים מארה"ב. ההנפקה בוצעה במחיר של 5.25 דולרים למניה, שאותו החברה עקפה מאז.

עוד קודם לכן נכנסו לחברה משקיעים מוסדיים מישראל, ונכון למועד הדוח השנתי האחרון, בין בעלי העניין בחברה מלבד DBSI היו הפניקס, פסגות וילין לפידות. מיטב דש והפניקס, שבקיץ 2019 רכשו מניות ראדא מידי DBSI בתמורה ל-12.7 מיליון דולר, לפי מחיר של 4.67 דולרים למניה, נהנו ממזל טוב במיוחד בעסקה: זמן קצר לאחר שסיכמו על תנאי העסקה עם DBSI הותקפו אתרי נפט בערב הסעודית, אירוע שהזכיר למשקיעים בשוק ההון את מניית ראדא שעלתה תוך יומיים ב-16% - ושני הגופים נהנו מרווח מהיר "על הנייר". 

עוד כתבות

קיבוץ חולית / צילום: איל יצהר

"איך אפשר להגיד עלינו שאנחנו עשירים?": דרור פויר בעקבות דוח חדש שמרתיח את הקיבוצים

דוח שפרסמה רשות מקרקעי ישראל לאחרונה מציע להפקיע מהקיבוצים הנחות שנהנו מהן עד כה, לצמצם את שטחיהם וכך לאיים על המשך הבנייה בהם ● בעוטף עזה כועסים במיוחד: "נתבע את כל מי שחתום עליו אישית" ● ברמ"י משיבים: "הם כבר לא קיבוצים, אין שם כלום ממה שהיה פעם"

לוח שערי חליפין של ביטקוין  / צילום: צילום: רויטרס - Dado Ruvic

להשקיע או לא להשקיע? כל היתרונות והחסרונות של הביטקוין

בשנה האחרונה הכפיל המטבע הדיגיטלי את ערכו פי חמש האם זו השקעה נבונה?

ג'ו ביידן / צילום: Associated Press, Susan Walsh

במה יתרכז ביידן בעשרת הימים הראשונים: קורונה, כלכלה, אקלים ובמתח הגזעי

הממשל החדש שואף להפוך כמה מהמדיניות של טראמפ בסדרה של פעולות של הזרוע המבצעת

ג'רי שנירר / צילום: יח"צ

אינטר גייסה 15 מיליון שקל מהפניקס ומקרן אלפא

בתגובה להודעה עולה היום מניית החברה ב-8.4% למחיר של 10 שקלים ומשלימה זינוק של 152% בשלושה חודשים

ישי דוידי / צילום: יונתן בלום

מנצלת את הצרות של טבע: מה עומדת מאחורי ההשקעות החדשות של קרן פימי

קרוב למיליארד שקל השקיעה הקרן שמוביל ישי דוידי בחברות הפועלות בתחום הרפואי, ובחלקן היא כבר רואה השבחה נאה ● בקרן לא מחפשים השקעה על בסיס ניתוח של התעשייה כולה, אלא בודקים באופן פרטני חברות שאותן ניתן להשביח

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

ירידות בת"א: טבע מזנקת ב-6%, נקסט ג'ן מזנקת ב-20%

מדד ת"א 35 רושם ירידה של כ-0.3% ומדד ת"א 90 נסחר בירידה של 0.6% ● אחרי שלוש שנים האינפלציה חוזרת לטריטוריה שלילית ● עליות בולטות במניות אופקו, גילת, לייבפרסון ואודיוקודס

אחוזה בבריטניה. בדרך כלל יש בית קטן נוסף לצוות / צילום: Shutterstock

משבר הקורונה: הלונדונים רוצים יותר מרחב וקונים בתים בכפר

מגפת הקורונה הפכה את העבודה מהבית לנורמה, והמריצה מחדש את שוק הבתים הכפריים

נתב"ג בימי קורונה / צילום: אנדי ריקובר

מאומתים נוספים בטיסות מדובאי. למה אין בדיקות קורונה לנוחתים?

לפי משרד הבריאות, 209 בני אדם שחזרו ארצה מחו"ל היו חולים בקורונה, שליש מהם הגיעו מדובאי ● בעוד שעוד ועוד מדינות דורשות בדיקה שלילית מכל מי שנכנס לתחומן, בישראל הנושא עדיין בבדיקה

מנכ"ל שופרסל איציק אברכהן / צילום: איל יצהר

"בחיים יש נסיכים ואחרים שצריכים לעבוד יותר קשה"

כשמנכ"ל שופרסל איציק אברכהן מונה לתפקיד, רבים הרימו גבה: "אמרו עליי, מי אתה שבאת ממגדל העמק ומהלוגיסטיקה וקיבלת את שופרסל הגדולה?" ● מאז הוא הצליח להפוך את החברה מרשת מסורתית למובילת שוק דיגיטלית וחדשנית ● מתוך הפודקאסט "חצי שעה של השראה" עם ערן גפן

בנימין נתניהו במתחם חיסוני קורונה קופת חולים כללית טירה / צילום: תומר אפלבאום - הארץ

למרות לחצי הרשימה המשותפת: ראשי הרשויות הערביות יפגשו עם נתניהו כמתוכנן

ראשי הרשימה המשותפת ואישים אחרים בחברה הערבית טענו כי ראש הממשלה מנצל את ראשי הרשויות לצרכיו הפוליטיים ● בפגישה ישתתפו יו"ר הוועד מודר יונס, ראש עיריית ערערה ועימו צוות ראשי הרשויות האחראי על סוגיית האלימות ● חמישה מראשי הערים הודיעו כי יחרימו את הפגישה

ארמין לאשט שנבחר לראש להנהגת המפלגה הנוצרית-דמוקרטית הגרמנית. מאחוריו בזום מופיעים הנציגים שהצביעו לו / צילום: Associated Press, Markus Schreiber

סוף עידן מרקל: מפלגת השלטון עשתה בחירה נועזת כשבחרה בנציג הכי פחות פופולרי להנהיג אותה

001 נציגים בכירים של המפלגה הנוצרית־דמוקרטית שמרקל הנהיגה במשך כשני עשורים, הצביעו בסוף השבוע זהות המנהיג הבא של המפלגה - ארמין לאשט (59), בנו של כורה שנחשב ידידותי למהגרים ● סוף עידן מרקל התחיל בניצחון ל"מרקליזם"

הסיפורים הבולטים של סוף השבוע / צילום: גלובס

הטעויות של הסקרים והקרב החדש של הקיבוצים: הכותרות הבולטות של הסופ"ש

הדרך של מנכ"ל שופרסל לפסגה ● הנפקת חברת ההימורים ● גורו העסקים מגלה מה הסוד המלוכלך של הקורונה ועוד שלושה סיפורים בולטים מהסופ"ש האחרון

רפת פרות / צילום:  איל יצהר

ותודה לקורונה: זינוק של עשרות אחוזים בשוק תחליפי הבשר

בעוד שוק המזון מהחי עלה ב-10.4% בשנה החולפת, שוק התחליפים זינק ב-27.5% ● המוצרים שבלטו: הטופו והבשר הצמחי ● מרבית האנליסטים צופים כי שוק החלבון האלטרנטיבי יהווה מעל 10% משוק החלבון העולמי עד 2030

קהילת אודסה 27, תל אביב / צילום: גיא כנען

ארבעה דיירים יזמו פרויקט תמ"א 38: כל אחד קיבל דירה נוספת

דיירי הבניין בשכונת הדר יוסף החליטו להיות יזמים בעצמם ● האדריכל גיא כנען, אחד מבעלי הדירות, מספר: "לא היה לנו בנק מלווה - הגדלנו את המשכנתאות על הדירות הקיימות"

אבי לוי, יו"ר ושותף בחברת להב אל.אר / צילום: אביב אברמוב

"במליסרון הרגשתי קצת בעל בית": אבי לוי מדבר על הפרידה מענקית הקניונים ומליאורה עופר

יותר משנה לאחר שפרש מניהול ענקית הקניונים, סופר לוי רווח של מאות מיליוני שקלים "על הנייר" מהשקעתו בלהב אל.אר ● הוא לא מסתכל אחורה בזעם ("היחסים עם ליאורה עופר בסדר גמור"), וסבור כי מוקדם להספיד את הקניונים ("גם אני ביצעתי רכישות אונליין, אבל חסרה החוויה של לפגוש אנשים")

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילום: יהונתן סמייה, דוברות הכנסת

סוגיית הבנייה בשטחים: נתניהו מנסה להתערב, גנץ בולם בגופו

הבוקר התכנסה ועדת המשנה לתכנון ורישוי במינהל האזרחי ביהודה ושומרון לדיון במתן הקלות ואישורים לבנייה פלסטינית בשטחי C ● לדברי שר הביטחון גנץ, גורמים מלשכת רה"מ יצרו קשר ישיר עם נציגי המינהל האזרחי וביקשו לעצור את הדיון, אך גנץ הורה להמשיכו: "לא אאפשר עקיפת סמכויות"

שימוש באפליקציית ביט / צילום: אתר בנק הפועלים, יח"צ

בקצב הביט: למה אפליקציית התשלומים הפופולרית צריכה להטריד אתכם?

אפליקציית התשלומים ביט של בנק הפועלים הפכה למעצמה בתחום התשלומים ● האם השינוי הזה צריך להטריד אותנו, ואיך זה קשור לריכוזיות? ● האזינו

סאן דור תציע בקיץ שתי טיסות שבועיות לקרקוב / צילום: shutterstock

משנה מדיניות: חברת התעופה סאן דור תפסיק לטוס בשבת

סאן דור היא חברת-בת של אל על, ובשונה מהחברה-האם, שלא טסה באופן רשמי בשבתות ובחגים, סאן דור ביצעה טיסות צ'רטר בימי שבת ● כעת סיטונאי הנסיעות שביקשו להזמין את מטוסי סאן דור להרכבת חבילות נופש המשלבות טיסות הממריאות בימי שבת, נתקלו בשינוי המדיניות שכבר נכנסה לתוקף

עמוס לוזון/ צילום: יוסי כהן

לוזון השלים גיוס הון של 45 מיליון שקל ובוחן רכישת החזקות הציבור ברונסון

גיוס ההון נגיע לאחר זינוק של 100% שרשמה מניית קבוצת לוזון בשלושת החודשים האחרונים לשווי חברה של 375 מיליון שקל

מקרה מבחן / צילום: Shutterstock

טובת הנעה: איך מנהל מתוסכל ושחוק יכול למצוא שוב חשק לעבוד?

רפי הוא מנהל מתוסכל, שכבר לא נהנה מהעבודה ● רגע אחד של דמיון מודרך עזר לו להיזכר מה באמת מניע אותו, ובהתאמות קטנות של תחומי אחריותו הוא הצליח למצוא שוב חשק לעבוד ● אבל איך שומרים על האנרגיה הזו ביומיום?