גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"על חשבון שוק ההון": יו"ר רשות ני"ע יוצאת נגד תוכנית שר המשפטים להרחיב את סמכויות בתי המשפט הכלכליים

לגלובס נודע כי היו"ר גואטה שלחה לשר ניסנקורן מכתב שבו היא מזהירה כי הרחבת סמכויות המחלקות הכלכליות תביא לפגיעה בתפקודו התקין של שוק ההון ● "עשויה להביא להתארכות ההליכים, חוסר התמקצעות של השופטים, וגם תשפיע על כמות ההליכים שייפתחו בתחום דיני החברות וני"ע"

יו"רית רשות ניירות ערך, ענת גואטה / צילום: ענבל מרמרי
יו"רית רשות ניירות ערך, ענת גואטה / צילום: ענבל מרמרי

מחלוקת חריפה בין רשות ניירות ערך לבין משרד המשפטים סביב כוונת שר המשפטים אבי ניסנקורן להרחיב את סמכויות בתי המשפט הכלכליים - המחלקות הכלכליות בבתי המשפט המחוזיים בתל אביב ובחיפה. לגלובס נודע כי יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה, מתנגדת נחרצות לכוונת השר ניסנקורן להרחיב את הסמכויות של המחלקות הכלכליות כך שידונו גם בתיקי פשיעה כלכלית. במכתב ששלחה גואטה לניסנקורן ולגורמים בכירים נוספים במשרד המשפטים, והגיע לידי גלובס, היא טוענת כי המהלך יבוא על חשבון שוק ההון ויביא לפגיעה בתפקודו התקין, ולכן היא מבקשת מניסנקורן לקיים עמה ישיבה דחופה בנושא.

ב-12 בנובמבר הודיע שר המשפטים על הוצאת צו להרחבת סמכויות המחלקות הכלכליות הפועלות בבתי המשפט המחוזיים בתל אביב ובחיפה. הרחבת הסמכויות נועדה להביא להוספת תקנים לשופטים כלכליים על-מנת שיטפלו בסוגי פשיעה כלכלית נוספת על דיני ניירות ערך, כפי שהיה עד היום, ויכללו גם עבירות הלבנת הון, עבירות מס והליכי חילוט ותפיסה הנלווים אליהם.

ההרחבה אמורה לכלול מינוי שופטים ייעודים למחלקות אלו, וכן הומלץ לא להקים בשלב זה מחלקות ייעודיות נוספות אלא להרחיב את המחלקות הכלכליות הקיימות, בהן ירוכזו כל תיקי הפשיעה הכלכלית. כמו כן, ההליכים שינותבו לשופטים הייעודיים במחלקות הכלכליות הם תיקים כלכליים-פליליים הכוללים אישומים בגין עבירות על חוק איסור הלבנת הון, עבירות מס חמורות, סחר בסמים ומימון טרור.

ניסנקורן ואנשיו הודיעו כי מדובר ב"צעד משמעותי במלחמה בהון השחור ובעבירות כלכליות", שנועד לקדם את ההרתעה כנגד הפשיעה הכלכלית. זאת דרך התמקצעות בטיפול גם בהלבנת הון ומסים, בין היתר במטרה להשפיע על ההחלטות בהליכי החילוט, ובעיקר להביא למדיניות אחידה שלא קיימת היום. במשרד המשפטים מקווים כי הרחבת הסמכות תביא לפתיחת "צוואר הבקבוק" הגורם לכך שמיליארדי שקלים אינם מחולטים לטובת אוצר המדינה. במסגרת הרחבת הסמכויות הוחלט שגם עררים על תפיסות הנוגעות לחקירות הלבנת הון יידונו בבית המשפט הכלכלי, על-מנת ליצור מדיניות אחידה.

ואולם, לדברי גואטה במכתבה לניסנקורן, "יש חשש כבד מפגיעה העלולה להיגרם לפעילות התקינה בשוק ההון. אנו חוששים כי ההרחבה המוצעת תפגע במודל המצליח, שנבנה בעמל רב, לטיפול בהליכים משפטיים הנוגעים לשוק ההון, הן בפן הפלילי והן בפן האזרחי".

גואטה מזכירה במכתבה את הרקע להקמת המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב ואת השינוי שחוללה רפורמה זו בשוק ההון. בין היתר, היא כותבת כי תיקון החקיקה להקמת המחלקה הכלכלית נעשה במחשבה תחילה מתוך כוונה להתמודד עם הייחודיות והבעיות המוכחות ביחס להליכים משפטיים בשוק ההון.

לדבריה, בד בבד הוחרגו סוגיות שונות, כאשר שתי הסיבות המרכזיות להחרגתן היו אלה: האחת, עניינים השייכים לדינים הכלכליים אך אינם בעלי טבע כלכלי מובהק, דוגמת הליכי חקירה ומעצר; השנייה היא עניינים שביחס אליהם לא נחזה כשל שוק של ממש משום שנמצא להם פתרון ברמה המינהלית, דוגמת הליכי הפשרה. "הסיבה השנייה היוותה את הגורם הממיין המרכזי להכרעה אילו דינים ייכנסו בגדר 'עניין כלכלי' ואיזה לא, לצד הבנה של 'תפסת מרובה לא תפסת' וניסיון למצב בשלב הראשון מחלקה ייחודית לתחום כלכלי צר יחסית".

גואטה כותבת לניסנקורן כי "נראה כי יש כיום תמימות-דעים בקרב הקהילה המשפטית והעסקית על כך שמדובר באבן דרך בהפיכתו של שוק ההון המקומי לשוק מודרני ויעיל". כמו כן, כי "המחלקה הכלכלית נתפסת כסיפור הצלחה באופן שבו שכללה את האכיפה בשוק ההון, השיגה התמקצעות וניהול יעיל של הליכים משפטיים, והגבירה את הוודאות בתחום דיני החברות ודיני ניירות ערך".

יו"ר רשות ניירות ערך מציינת כי גם במישור האזרחי חל גידול משמעותי במספר התובענות הייצוגיות והנגזרות בעילות מתוך דיני החברות ודיני ניירות ערך שהוגשו לבית המשפט. ניתן לייחס עלייה זו בין היתר ליעילות הטיפול בתיקים במחלקה הכלכלית, כמו גם למומחיות בניהולם. גואטה מוסיפה וכותבת כי גם במישור הפלילי חל גידול משמעותי במספר התיקים שטופלו, בקצב הטיפול בהם ובחומרת הענישה, לצד "קביעות חשובות ותקדימיות בנושאים רבים, תוך טיפול מהיר יחסית ממועד הגשת כתבי האישום. זאת בניגוד מוחלט למצב שקדם להקמת המחלקה".

אבי ניסנקורן / צילום: כדיה לוי

"יותר פלילי - פחות דיני ניירות ערך"

כאמור, גואטה מתריעה כי החשש העולה מהרחבת סמכויות המחלקות הכלכליות הנו כי  זו תפגע ברפורמה שנעשתה לפני עשור והישגיה יירדו לטמיון. לטענתה, "הסיכונים המרכזיים בהרחבה זו הם אובדן ההתמחות והיעילות שהובילו להצלחת המודל הקיים. המחלקות הכלכליות במתכונתן החדשה צפויות לעסוק בתיקים רבים מאוד בתחומים נוספים, שאין קשר בינם ובין תחומי הטיפול הקיימים. החלק היחסי של הליכים בתחומי החברות וניירות הערך צפוי להיות קטן, ובאופן טבעי צפוי כי יידחקו בסדר העדיפות".

זאת ועוד, לדברי גואטה במכתבה לניסנקורן, "המחלקות החדשות צפויות להיות באוריינטציה פלילית מובהקת, שאינה תואמת את תחומי החברות וניירות הערך, ובהן מתקיימים גם הליכים אזרחיים רבים, ואף ההליכים הפליליים מערבים שאלות מעולמות הפיקוח הפיננסי".

יו"ר רשות ניירות ערך מוסיפה ומזהירה כי "במידה רבה ההרחבה המוצעת עומדת בניגוד לרציונליים שעמדו בבסיס הקמתה של המחלקה הכלכלית. למשל הכנסת תיקי פשיעה כלכלית תחת סמכותה של המחלקה הכלכלית, כך שלא תהיה כל הפרדה בין הליכים אלו לבין ההליכים שמתנהלים במחלקה כיום, תחטיא את המטרה שלשמה הוקמה המחלקה הכלכלית".

לפי המכתב, "הצלחת המחלקה באה לידי ביטוי ביעילות שבה היא פועלת, בניהול התיקים המהיר, בהתמקצעות השופטים בסוגיות כלכליות מורכבות תוך התאמה מתמדת לעולם העסקים הדינמי, וכן בוודאות והעקביות שהצליחה המחלקה ליצור בתחום דיני החברות ודיני ניירות ערך. אבני היסוד אשר הובילו להצלחה זו הן העובדה שהמחלקה שהוקמה הייתה מחלקה ייעודית, ובה שופטים אשר הוכשרו לתחום הספציפי ועסקו בו באופן ממוקד".

 "הפתרון המתבקש - העתקת המודל הקיים"

לשיטתה של גואטה, "הרחבת סמכויות המחלקה עשויה לפגוע באבני יסוד אלו ולהחזיר למצב ערב הקמתה, באופן שיביא להתארכות ההליכים, לחוסר עקביות, לחוסר התמקצעות של השופטים, ובסופו של דבר היא עשויה גם להשפיע על כמות ההליכים שייפתחו בתחום דיני החברות וניירות ערך, ובכך גם להביא לפגיעה בפעילותו התקינה ובצמיחתו של שוק ההון".

גואטה מוסיפה כי "הפתרון המתבקש לדעתנו הוא העתקת המודל הקיים במקום הרחבתו. אין הרי מניעה להקים מחלקה ייעודית נפרדת שתטפל בפשיעה כלכלית, באופן שלא יפגע בעבודת המחלקה הקיימת שיועדה לתחומי החברות וניירות ערך".

גואטה מסכמת וכותבת כי "אנו סבורים כי תהיה זו שגיאה קשה לפגוע במודל הקיים, לאחר שהצליח לטפל בחוליי העבר. הדבר יפגע באופן בלתי הפיך בפעילות בשוק ההון וברמת האכיפה המשמעותית שהושגה בו. לעומת זאת, העתקת המודל הקיים תאפשר להבטיח את הישגי הרפורמה שנערכה לפני עשור, ולייצר מודלים מצליחים נוספים לצדה". 

עוד כתבות

פרטיות הלקוח / אילוסטרציה: Reuters, Monster Ztudio

מפעילי התקשורת נגד דרישת המשרד למידע פולשני על לקוחותיהם

"פגיעה קשה בפרטיות הלקוחות. מדוע המדינה צריכה לדעת איזו חבילת אינטרנט הלקוח צורך ומדוע היא צריכה את כתובתו?"

אביר קארה, מייסד "אני שולמן" בהפגנה של העצמאיים / צילום: שלומי יוסף

מייסד תנועת העצמאים "אני שולמן" אביר קארה הצטרף למפלגת ימינה

אביר קארה הודיע כי שוריינו ל"שולמנים" חמישה נציגים ברשימה של ימינה ● "נדאג שהממשלה תיתן את המענה הנכון. הגיע הזמן לרסק את הרגולציה" ● נפתלי בנט: "אנחנו הבית של חצי מיליון העצמאיים ובעלי העסקים בישראל"

הטיפ השבועי

מי אתם? הכללים לכתיבת תקציר טוב בפרופיל לינקדאין

מה צריך לדעת על בניית פרופיל ברשת לינקדאין? ומה לא מומלץ לעשות? חלק רביעי בסדרה ● ניהול וקריירה

 

אפליקציית ביט / צילום: Shutterstock

בהמשך לפרסום בגלובס: עיכוב בהשקת כרטיס האשראי של אפליקציית ביט

רגולטורים לשעבר וארגונים חברתיים התריעו נגד כוונת בנק הפועלים להשיק כרטיס אשראי חוץ-בנקאי למשתמשי אפליקציית ביט • השקת הביטכארד תעוכב בינתיים עד לבדיקת רשות התחרות • הפועלים: "ההכנות להשקת ארנק ביט ומועדון ביט קארד נמשכות"

האתר של ישראל היום

מדביק את הפער: "ישראל היום" משקיע באפליקציה משודרגת למובייל

העיתון, המופץ בחינם, מבקש להדביק את הפער הדיגיטלי, ונערך להשקה בהשקעה של מאות אלפי שקלים במקביל לשדרוג האתר ● בהמשך יערכו בעיתון לשיווק ולקידום המהלך בקמפיין פרסום נרחב

קוואלי / צילום: Quali

הסטארט-אפ קוואלי מפתח תקווה שפעיל בתחום הענן גייס 54 מיליון דולר

רשימת הלקוחות של החברה כוללת את מיקרוסופט, דל ומשרד ההגנה האמריקאי ● המנכ"ל ליאור קוריאט: "אם נצליח בתוכניות שלנו חברה של מיליארד דולר זה משהו שאנחנו רואים"

בצלאל סמוטריץ' / צילום: רפי קוץ

חגית משה ניצחה בבחירות בבית היהודי; מסתמן שתחבור לסמוטריץ'

משה ניצחה את ניר אורבך, שנחשב מקרוב מאוד לבנט ● סמוטריץ': "הגיע זמן להחזיר את הביחד ואת האור לעיניים של בנות ובני הציונות הדתית"

ויטליק בוטרין, מייסד את'ריום / צילום: Ethereum Foundation

את'ריום חוצה את רף ה-1,400 דולר: המתחרה של ביטקוין בשיא כל הזמנים

מחירו של את'ר, המטבע השני בגודלו בשוק הקריפטו אחרי ביטקוין, זינק יותר מ-12% ביממה האחרונה ● אחר הצהריים נסחר במחיר ממוצע של עד 1,430 דולר - רק 2 דולר פחות ממחיר השיא שקבע לפני שלוש שנים

פרופ’ אבי שמחון, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה / צילום: יונתן בלום, גלובס

משרד רה"מ החליט לא להאריך את פעילות מינהלת תחליפי דלקים ורכב חכם

סמכויות המינהלת, שתמכה בעשור החולף בקהיליית האוטוטק ובפרויקטים לפיתוח מקורות אנרגיה ירוקים, יועברו למועצה הלאומית לכלכלה

סקר הסקרים: הליכוד מוביל בפער, חולדאי על סף אחוז החסימה

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם הרביעית בתוך שנתיים ● גלובס מביא את הסקרים העדכניים ביותר מכל כלי התקשורת ובודק מי מתחזק, מי נחלש ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● העמוד מתעדכן באופן שוטף עם כל סקר חדש שמתפרסם

השופט חאלד כבוב / צילום: תמר מצפי

השופט חאלד כבוב דחה את בקשת ההתפטרות של סנגורי אמיר ברמלי

עורכי הדין לירן זילברמן ועמית זיו ביקשו להתפטר מייצוגו של ברמלי עקב משבר אמון שנוצר ביניהם, על רקע החקירה החדשה שנפתחה נגד ברמלי בחשד לסחיטה באיומים במטרה להשפיע על המשפט ולהביא לפסילתו של השופט כבוב מלגזור את עונשו

חולה קורונה מטופל בבית החולים שיבא / צילום: רובי קסטרו - וואלה חדשות

"כרופא, מעולם לא ראיתי מצב כזה": בתי החולים קורסים תחת העומס

פרופ' דרור מבורך, מנהל מחלקות הקורונה בבית החולים הדסה עין כרם, מנהל "ברומטר" משלו לתחלואה הגוברת, ואומר: "הצוותים בבתי החולים גם מתייאשים מהניהול של המדינה" ● פרופ' צבי שמעוני, המנהל הרפואי של בית החולים לניאדו בנתניה: "יש אירוע דרמטי מתגלגל שאתה לא רואה את סופו"

פרטיות ברשת / צילום: שאטרסטוק

הביקורות על דרישות המידע הפולשני ממפעילי התקשורת הולכות ונערמות

עמותת פרטיות ישראל קוראת למשרד התקשורת לעצור השימוע בו הוא מבקש מידע אינטימי על הרגלי צריכה אינטימיים של לקוחות

בנימין נתניהו חיסוני קורונה חברת פייזר / צילום: אמיל סלמן-הארץ

הממשלה אישרה פה אחד את הצעת נתניהו: הסגר יוארך ב-10 ימים

נתניהו: "קורא למשטרה לנקוט יד ברזל נגד כל מפירי החוק" ● הסגר יוארך עד 31.1 בשעה חצות ● כל נוסע שנכנס לישראל יחוייב לעשות בדיקת קורונה 72 שעות לפני המראות לארץ

הבורסה בוול סטריט  / צילום : Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

בורסות וול סטריט ננעלו בעליות, נאסד"ק קפץ 1.5%

מדד דאו ג'ונס התחזק ב-0.4% ומדד S&P 500 התקדם ב-0.8% ● נפט ברנט קפץ ב-2.1% ● סרגון טסה 32%, גילת המריאה 26% ● גולדמן זאקס ובנק אוף אמריקה עקפו את התחזיות ברבעון הרביעי ב-2020 ● באירופה: מדד דאקס נחלש ב-0.2%, פוטסי 100 נסוג 0.1% וקאק 40 ירד ב-0.3%

ביידן ואובמה. לא מתכוון להיות אובמה 0.2 / צילום: Associated Press, Andrew Harnik

קדנציה שלישית של ממשל אובמה? ג'ו ביידן רוצה הרבה יותר

המשבר הכלכלי בארה"ב, תוכניות הסיוע הגרנדיוזיות והרכב הסגל של הנשיא החדש – כל אלה מזכירים מאוד את תחילת הקדנציה של אובמה ב-2008, שהייתה בסימן גלי ההדף של משבר הסאב-פריים ● אלא שנראה שהדייר החדש בבית הלבן מתכוון להיות נועז הרבה יותר

אבו דאבי, עיר הבירה של איחוד האמירויות הערביות / צילום: שאטרסטוק

משרד ההשקעות באבו דאבי יקים משרד חדש בתל אביב

במסגרת הידוק היחסים הכלכליים בין ישראל לאיחוד האמירויות, משרד ההשקעות באבו דאבי (ADIO) מקים שמונה משרדים חדשים בעולם ובהם אחד בתל אביב ● המשרדים הנוספים יוקמו בניו יורק, סן פרנסיסקו, פרנקפורט, לונדון, פריז, בייג'ינג וסיאול

חיסון לקורונה של פייזר במרפאה בירושלים / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

הניסוי של "כלכליסט": כמה פעמים אפשר לטעות בלי להתנצל, לתקן בלי להודות

האחריות של כלי תקשורת כלפי מידע מטעה שהוא מפיץ עמדה השבוע למבחן, כאשר ב"כלכליסט" פרסמו כותרת ממנה עלה כביכול כי ייתכן ופייזר עושה בישראל "ניסויים בבני אדם" • המידע התגלה כפייק ניוז וב"כלכליסט" שינו את הידיעה במחשכים פעם אחר פעם ● ביקורת תקשורת, מדור חדש

איציק שמולי / צילום: שלומי יוסף

איציק שמולי: "לא אציג בבחירות הקרובות את מועמדותי לראשות העבודה"

שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים כתב כי החליט לא להתמודד על ראשות המפלגה לאחר שיוזמה לאיחוד מפלגות בשמאל נכשלה ● "הדבר החשוב ביותר בבחירות האלו הוא יצירת כוח משותף של מפלגות"

ניידת משטרה / צילום: יוסי כהן

מח"ש: להחמיר בעונשו של קצין משטרה שלקח שוחד מבתי בושת בתמורה לפרוטקשן

הפרקליטות ומח"ש הגישו לביהמ"ש העליון ערעור על קולת העונש שהוטל על גרי רבינוביץ', רכז מודיעין במשטרה, שהורשע כי לקח שוחד מבעלי בתי בושת בתמורה ל"הגנה משטרתית" שהעניק להם מפני פשיטות, ונידון ל-18 חודשי מאסר בלבד