גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בלאק פריידיי מגיע ואלו המניות שעשויות ליהנות בגדול מחגיגת הרכישות ברשת

חגי הקניות של נובמבר מגיעים לשיא בסופ"ש הקרוב ● איך הם צפויים להיראות בצל הקורונה ולאלו מניות כדאי לשים לב במיוחד?

מבצעי בלאק פריידי / צילום: Shannon Stapleton, רויטרס
מבצעי בלאק פריידי / צילום: Shannon Stapleton, רויטרס

חגיגת הרכישות של חודש נובמבר תגיע לשיאה מחר ב"בלאק פריידיי". חג הקניות הנערך השנה בצל הקורונה מעלה שורה של שאלות: האם חוסר הוודאות ישליך על היקפי הסחר? האם הצרכנים שכבר עברו בחודשים האחרונים לרכישות מרחוק יצמצמו את קניותיהם? איך ישפיעו נתוני המאקרו, שיעורי האבטלה מחד ומדיניות התמריצים מאידך והאם גם הפעם יישברו שיאי קניות?

באופנהיימר מעריכים כי המכירות המקוונות של יום שישי השחור וסייבר מאנדיי יגיעו יחד לכ-22.7 מיליארד דולר, עלייה של יותר מ-37% לעומת שנת 2019. בגוף המחקר אף מעלים אפשרות שהייפ הקניות יתפרס מעבר ליום אחד נוכח שינוי התנהגות הצרכנים לצד ירידה במלאים של החנויות.

"יכול להיות שהמכירות יגיעו לשיא חדש בבלאק פרידיי הנוכחי, אם כי צריך לזכור שהתחלנו את המבצעים מוקדם יותר", אומר סרגיי ויסצ'ונוק, אנליסט בכיר במחלקת המחקר של אופנהיימר ישראל, בשיחה עם גלובס. "הרכש מתפלח על פני תקופה ארוכה יותר בשל השהייה בבית שנכפתה על רקע התפשטות נגיף הקורונה. בניגוד לשנים עברו כיום יש פחות מלאי בחנויות בשל חוסר הוודאות, מה שגורר פחות מבצעים, ומה שמייתר את ההכרח לרכוש דווקא בבלאק פריידיי".

מהצד השני, לדברי ויסצ'ונוק "לאנשים יש כסף להוציא יותר על מוצרים מאשר על שירותים. ההכנסה הפנויה של הצרכנים גבוהה יותר לעומת העבר בגלל שהם לא הוציאו על כל מני דברים בשל הקורונה. מצד אחד הוקפאו תשלומי משכנתא ומצד שני אנשים קיבלו צ'קים מהממשלה, כך שיש יותר הכנסה פנויה להוציא, אם כי לאו דווקא נראה זאת ביום של הבלאק פריידיי. בגלל הקורונה המבצעים השנה החלו הרבה לפני הבלאק פריידיי, שמראש נולד בתור ניצול ההזדמנות לדחוף את המלאי של סוף השנה לצרכן.

"להרבה אנשים היה מספיק זמן פנוי כדי לגבש את סל המוצרים שהם רוצים לרכוש בגלל השהייה בבית, בניגוד להחלטה ספונטנית שאפיינה את המועד הזה בשנים קודמות", אמר ויסצ'ונוק. עם זאת, "הרבה רשתות לא הגדילו השנה את המלאים עקב חוסר הוודאות, וגם המכירות עברו קצת לאונליין מהריטייל. בגלל הקורונה נתח המכירות באונליין בארה"ב קפץ השנה מ-11% ל-16%". 

"בין המניות הבולטות שצפויות ליהנות מהמצב ניתן למצוא את אלו הקשורות לאפיקי הסחר המקוון, כמו אמזון, בראש ובראשונה. כל מניות החנויות של רכישות באונליין (איפה שאמזון לא שם עדיין), כמו מניית Wayfair (סימול: W), או למשל כמו פלוטון (סימול: PTON) עשויות ליהנות מהמצב. השנה נרשם ביקוש יתר לדברים הללו בגלל ישיבה בבית, כאשר יש לאנשים זמן לכוון את הסל לדברים ספציפיים, כמו רהיטים או דברים לבית.

"ניתן להצביע גם על מניותיהן של הרשתות הגדולות, כמו הום דיפו, שנהנו בצורה מירבית מהקורונה. באופן כללי היו השנה הרבה שיפוצים, אם כי הום דיפו נהנית מביקוש קשיח לרוב. השנה, ההכנסה הפנויה של האנשים הלכה לשיפוצים בבית ומכירותיה של הופ דיפו בחנוית זהות קפצו במעל 20% (שנה מול שנה). באופן כללי, הרבעון הכי חזק להכנסותיה של הופ דיפו זהו הרבעון השני ,בקיץ, שבו יש שיפוצים ומזג אוויר טוב. עם זאת, השנה, גם ברבעון הרביעי כנראה הצמיחה תהיה גבוהה מאד בניגוד לשנים קודמות. השאלה היא מה הלאה. אין ספק שזה שאנשים השקיעו בבית השנה - עשוי להצביע על ירידה בהשקעה בשנה הבאה", אמר ויסצ'ונוק.

"מבחינת סקטור האלקטרוניקה יש לנו את בסט ביי, שמתרכזת במוצרי אלקטרוניקה שזוכים לביקושי יתר. כמובן יש ביקוש למותגים כמו אפל, ויש לציין את הקפיצה בתחום הספורט על רקע הקורונה. מה שעוזר לנייקי, לולו למון (סימול: LULU)", הוסיף ויסצ'ונוק. 

מבצעי בלאק פריידיי בחנות במנהטן, ניו יורק / צילום: SHANNON STAPLETON, רויטרס

עם זאת, לדבריו "הביקושים הגבוהים בבלאק פרידיי לא בהכרח מתורגמים לשורת הרווח, שכן בחלק מהמקרים החברות המסורתיות צריכות להשקיע באינטרנט. מלבד אמזון, רוב הרשתות עוד לא עשו את המהלך הזה. ההשקעות הללו עשויות לפגוע בתזרים. זה לא בהכרח משתקף בקורלציה למכירות. יכול להיות שתמכור יותר אך תשקיע גם יותר. גאפ למשל פרסמה אתמול דוחות גרועים בין היתר בשל המעבר לאונליין, וההשקעה בתשתית זו. 

פדרו פלנדרני אנליסט מחקר בחברת ההשקעות האמריקאית Global X, אמר בשיחה עם גלובס כי "אם נראה מה קרה בחג המקביל בסין, כנראה שלא נתאכזב. עונת הקניות של יום שישי השחור וסייבר מאנדיי הגיעה רק כמה ימים לאחר סיום יום הרווקים של עליבאבא בסין. הצרכנים הסינים לא אכזבו, כאשר מכירות עליבאבא הגיעו ליותר מ -74 מיליארד דולר. כדי לסבר את האוזן, זה פי 7 מיום הפריים העולמי של אמזון. עכשיו הגיע תורם של עמיתיהם המערביים (אם כי יום שישי השחור הפך לגלובלי בשנים האחרונות)".

עם זאת, לדברי פלנדרני השנה יום שישי השחור שונה. "היום הזה הופך לאירוע מקוון די מאסיבי, עם שימוש בתכונות הטכנולוגיות המתקדמות של כל הזמנים של המסחר אלקטרוני. סחר אלקטרוני הפך לפתרון הקניות בפועל עבור צרכנים רבים על רקע הקורונה. המגיפה האיצה את המעבר למסחר אלקטרוני והרחיבה את בסיס המשתמשים שלה. והמסחר האלקטרוני משנה השנה את חווית הקניות של יום שישי השחור כפי שאנו מכירים אותה.

"יום שישי השחור הוא לא רק תופעה המונעת על ידי אמזון. כן, ענקית המסחר האלקטרוני נותרת שחקן מפתח, אך מסחר אלקטרוני מהווה בימינו פתרון זמין לכל החברות, אפילו לחנויות קמעונאיות קטנות ובינוניות. Shopify (סימול: SHOP) היא חברה שאפשרה זאת. עם יותר ממיליון סוחרים המשתמשים בפלטפורמה שלה, כך שיום שישי השחור צפוי להציג שפע של עסקאות מקוונות של חברות בכל הגדלים".

"המוכרים העצמאיים צפויים גם הם למלא תפקיד חשוב במהלך יום שישי השחור ואתר Etsy עוזר להם בכך", אומר פלנדרני. החברה מקשרת בין מיליוני קונים ומוכרים ותומכת בעסקים קטנים, במיוחד בתקופות הקשות בהן הם מתמודדים כתוצאה מהמגפה. ברבעון השלישי של שנת 2020 הגדילה החברה את מכירות הסחורה הגולמית שלה (GMV) ב-116% כאשר 23% מהצמיחה הזו מיוחסת לסגמנט של מסיכות פנים שנוצרו על ידי מוכרים ומעצבים עצמאיים. אנו מאמינים שבלאק פריידי צפוי לעזור לחברה להמשיך במומנטום החיובי שלה".

חברות נוספות שעשויות ליהנות מקדחת הרכישות היא "Overstock.com המבקשת לנצל את העובדה שאנשים מבקשים לשפר את מרחבי המחיה שלהם בימים אלה", אומר פלנדרני. "החברה הינה חברת אונליין המתמקדת במכירות מקוונות לריהוט לבית. המנכ"ל ג'ונתן ג'ונסון שנכנס לתפקיד לא מזמן, קבע אסטרטגיה שמתמקדת אך ורק בשוק הריהוט האמריקאי בכ-150 מיליארד דולר. מניית החברה הייתה אחת המניות בעלות הביצועים הטובים ביותר בשנת 2020, אולם שווי השוק שלה עדיין נמוך מ-3 מיליארד דולר. בשורה התחתונה Overstock.com צפוי להיות שחקן מפתח במהלך יום שישי השחור".

עוד כתבות

העיתונאי בן כספית. לא מתחרט / צילום: רמי זרנגר

גרסטל הוקלטה ללא ידיעתה: בן כספית כמשל ליחסי עיתונאים ומשטרה

חשיפת גלובס על הפיכתו של העיתונאי בן כספית למקור סדרתי של המשטרה מעלה שאלות בנוגע לחיסיון העיתונאי, ליחסי עיתונות ומשטרה ולהשפעה העתידית של המידע שנחשף על ההכרעה בכתבי האישום נגד ראש הממשלה

אביר קארה, מייסד "אני שולמן" בהפגנה של העצמאיים / צילום: שלומי יוסף

מייסד תנועת העצמאים "אני שולמן" אביר קארה הצטרף למפלגת ימינה

אביר קארה הודיע כי שוריינו ל"שולמנים" חמישה נציגים ברשימה של ימינה ● "נדאג שהממשלה תיתן את המענה הנכון. הגיע הזמן לרסק את הרגולציה" ● נפתלי בנט: "אנחנו הבית של חצי מיליון העצמאיים ובעלי העסקים בישראל"

ראש פינה. עקפה את עכו / צילום: Shutterstock

לשמור לאחרי הקורונה: אלו הערים המובילות בהכנסת אורחים

וגם: פייבר מארחת את יוצרת הסדרה "חזרות" נועה קולר, מינויים חדשים וקצת חדשות טובות בלב המגפה

גרמניה - ברלין / צילום: שרון בק

במקום לצאת מהסגר כמתוכנן: באירופה מחמירים את ההגבלות

ברוב מדינות היבשת, הסגרים ההדוקים יחסית שהוטלו בחודשים האחרונים לא הצליחו להפחית את התחלואה כמו סגרי האביב בתחילת המגפה ● כעת, מול האיום במוטציות חדשות, ממשלות היבשת בוחנות צעדים נוספים

אורי קיסוס, מנכ"ל הגמל המיועד / צילום: יח"צ

הכוכב החדש של שוק הגמל מגייס מנכ"ל חדש: אורי קיסוס ינהל את מור גמל

בית ההשקעות מור רכש פעילות גמל שולית בשלהי 2018 והפך אותה לגוף המנהל כיום  כ-10 מיליארד שקל, עם הצבירה השנייה בגודלה אשתקד לנוכח תשואות יוצאות דופן

חולה קורונה מטופל בבית החולים שיבא / צילום: רובי קסטרו - וואלה חדשות

"כרופא, מעולם לא ראיתי מצב כזה": בתי החולים קורסים תחת העומס

פרופ' דרור מבורך, מנהל מחלקות הקורונה בבית החולים הדסה עין כרם, מנהל "ברומטר" משלו לתחלואה הגוברת, ואומר: "הצוותים בבתי החולים גם מתייאשים מהניהול של המדינה" ● פרופ' צבי שמעוני, המנהל הרפואי של בית החולים לניאדו בנתניה: "יש אירוע דרמטי מתגלגל שאתה לא רואה את סופו"

תל אביב / צילום: שאטרסטוק

מחירי השכירות ברעננה ירדו, בתל אביב עוד יותר: סיכום שנה בנדל"ן המניב

בדיקה שערכה חברת ניהול הנכסים הבינלאומית CBRE מצאה כי תל אביב ספגה את הפגיעה המשמעותית ביותר במחירים ● "עיקר הנטישה היה במשרדים קטנים"

פיטר מרטנס ואסף צין / צילום: יח"צ

הסטארט-אפ הישראלי VHOLA גייס כמשקיע את מנהל המו"פ לשעבר של אאודי

פיטר מרטנס יהיה גם חבר במועצת המנהלים של VHOLA ● החברה פיתחה פתרונות לניטור והפחתה של הקרינה האלקטרומגנטית שנוצרת בכלי רכב חשמליים והיברידיים

אפליקציית ביט / צילום: Shutterstock

בהמשך לפרסום בגלובס: עיכוב בהשקת כרטיס האשראי של אפליקציית ביט

רגולטורים לשעבר וארגונים חברתיים התריעו נגד כוונת בנק הפועלים להשיק כרטיס אשראי חוץ-בנקאי למשתמשי אפליקציית ביט • השקת הביטכארד תעוכב בינתיים עד לבדיקת רשות התחרות • הפועלים: "ההכנות להשקת ארנק ביט ומועדון ביט קארד נמשכות"

פרטיות הלקוח / אילוסטרציה: Reuters, Monster Ztudio

מפעילי התקשורת נגד דרישת המשרד למידע פולשני על לקוחותיהם

"פגיעה קשה בפרטיות הלקוחות. מדוע המדינה צריכה לדעת איזו חבילת אינטרנט הלקוח צורך ומדוע היא צריכה את כתובתו?"

חדר מסחר בניירות ערך. כששוקי המניות נפלו, המוסדיים היו צריכים גישה מהירה לדולרים / צילום: איל יצהר

איך יכול המשקיע הישראלי להתגונן מפני היחלשות הדולר

בשנה החולפת נחלש הדולר ב-11% מול השקל - וכך תשואה של 12% במונחים דולריים בשנה האחרונה התאפסה במונחים שקליים ● האם המסקנה היא להפסיק להשקיע בחו"ל - או להתחיל לגוון את המטבעות שבהם משקיעים?

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

סגירת השמיים: הממשלה צפויה לאשר היום בדיקות קורונה לפני המראה לישראל והגבלת טיסות

שני המהלכים צפויים להיכנס לתוקף בימים הקרובים, ויש להניח כי הם גם יובילו לביטולי טיסות ע"י החברות שיעדיפו להפסיק להטיס מטוסים ריקים בקווים לישראל וממנה

איציק שמולי / צילום: שלומי יוסף

איציק שמולי: "לא אציג בבחירות הקרובות את מועמדותי לראשות העבודה"

שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים כתב כי החליט לא להתמודד על ראשות המפלגה לאחר שיוזמה לאיחוד מפלגות בשמאל נכשלה ● "הדבר החשוב ביותר בבחירות האלו הוא יצירת כוח משותף של מפלגות"

ביידן ואובמה. לא מתכוון להיות אובמה 0.2 / צילום: Associated Press, Andrew Harnik

קדנציה שלישית של ממשל אובמה? ג'ו ביידן רוצה הרבה יותר

המשבר הכלכלי בארה"ב, תוכניות הסיוע הגרנדיוזיות והרכב הסגל של הנשיא החדש – כל אלה מזכירים מאוד את תחילת הקדנציה של אובמה ב-2008, שהייתה בסימן גלי ההדף של משבר הסאב-פריים ● אלא שנראה שהדייר החדש בבית הלבן מתכוון להיות נועז הרבה יותר

פאנלים סולאריים בישראל/ צילום: Shutterstock

עוד אנרגיה ירוקה לבורסה: סולאיר הגישה תשקיף לגיוס של כ-150 מיליון שקל

חברת האנרגיה הסולארית המפסידה של בני הזוג אלון ופאולה שגב פועלת בישראל ובאירופה ● מכוונת לשווי של עד 600 מיליון שקל בהנפקה

אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

העליון קבע: הזכות לפרטיות לא חלה על בנק אגוד. גלובס יוכל לפרסם פרטים על האשראי שניתן לאליעזר פישמן

השופט גרוסקופף: "עניינה של הבקשה בנושא שיש לו חשיבות לא רק לכלל בעלי מניות הבנק, אלא גם לכלל לקוחות הבנק ולציבור בכללותו" ● גילוי הפרטים "אך יגביר את "אמון הציבור בגופים העושים בכספו וברכושו".

עו"ד זאב פרל  / צילום: תומר יעקובסון

בפירמת "פרל כהן" מתרחבים: צירפה 8 שותפים חדשים

השותפים החדשים הם עו"ד אורי נשר, ד"ר דרור שיפטן, עו"ד אפרים הייליקסר, ד"ר חווה ארצגוביץ', עו"ד ז'קלין ציון, עו"ד לי ארדון, עו"ד אודליה דביר ועו"ד יניב שמש

השופטת דפנה ברק-ארז / צילום: תמר מצפי

השופטת דפנה ברק-ארז: "אנחנו כאן כדי להבטיח שכל אסיר שמעוניין יקבל חיסון"

שופטי בג"ץ דנו היום בעתירה נגד החלטת השר לביטחון הפנים אוחנה שלא לחסן אסירים נגד קורונה בשלב הראשון ● שב"ס החל אתמול לחסן אסירים, כך שהסעד האופרטיבי שהתבקש בעתירה התייתר, אך היועמ"ש מנדלבליט ביקש לקבל החלטה עקרונית כי אוחנה פעל בהיעדר סמכות

בריונות רשת / אילוסטרציה: שאטרסטוק

סקר: 82% מהציבור מעוניין בגוף שיחליש את עוצמת השיח האלים ברשתות

סקר חדש של איגוד האינטרנט מגלה כי חלק גדול מהציבור בישראל מוטרד מסגנון השיח ברשתות החברתיות ● 53% נמנעים מתגובות ברשת מחשש לתגובות אלימות ● 60% חשים שאין להם למי לפנות אם חוו פגיעה רגשית ברשת

פרמדיקים מכניסים חולה קורונה לביה"ח, בירושלים / צילום: Reuters, Ammar Awad

האוני' העברית: השפעת החיסון לקורונה עדיין לא ניכרת, קצב התמותה מאיץ

צוות החוקרים מעריך כי ישנם סימנים ראשונים לבלימה בעליית התחלואה, אך טרם נצפתה השפעה ישירה של החיסונים לקורונה ● עם זאת, מתגלה מתאם בערים בין אחוז חיסון גבוה לתחלואה נמוכה ● החוקרים ממליצים להמשיך את הסגר לעוד שבוע לפחות, לצד הגדרת תהליך יציאה מסודר