גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ההמבורגר מהצומח של סבוריט הגיע לבורסה ומילניום פוד-טק וליאו ליידרמן בין המרוויחים

סבוריט, העוסקת בפיתוח תחליפי בשר, השלימה גיוס הון בהיקף של קצת יותר מ-40 מיליון שקל ● סבוריט ביצעה את הגיוס לפי שווי חברה של כ-210 מיליון שקל "אחרי הכסף"

מייסדי סבוריט: מימין: פרופ' עודד שוסיוב, רחלי ויזמן, פרופ' עידו ברסלבסקי  / צילום: שרון בירון
מייסדי סבוריט: מימין: פרופ' עודד שוסיוב, רחלי ויזמן, פרופ' עידו ברסלבסקי / צילום: שרון בירון

בין רצף הנפקות האקוויטי הראשוניות (IPO) האינטנסיבי של שלל החברות החדשות המגיעות להיסחר בבורסה בתל-אביב, האחרונה שהשלימה גיוס הון בהיקף של קצת יותר מ-40 מיליון שקל (כ-13 מיליון דולר), היא חברת הפוד-טק סבוריט, העוסקת בפיתוח תחליפי בשר.

סבוריט (SavorEat) שדיווחה על ביקושי יתר בהנפקה שהובילה לאומי פרטנרס, ביצעה את הגיוס לפי שווי חברה של כ-210 מיליון שקל (כ-60 מיליון דולר) "אחרי הכסף".

בין בעלי העניין בסבוריט, מי שצפויה ליהנות מרווח נאה (על הנייר) של כ-22 מיליון שקל בעקבות מהלך ההנפקה היא חברת פוד-טק אחרת: השותפות מילניום פוד-טק, שבשליטת יוסי תמר ושי יצחק ליאור, ושהגיעה בעצמה לבורסה רק לפני כארבעה חודשים.

לפי העדכון של מילניום בנושא, עד הנפקתה של סבוריט היא השקיעה בה קרוב ל-9 מיליון שקל, ולאחר ההנפקה החזקותיה בסבוריט יעמדו על קצת יותר מ-14% מההון, שערכן עומד על כ-30 מיליון שקל, בהתאם לשוויה של סבוריט בהנפקה.

יחידות ההשתתפות של מילניום פוד-טק, שהחלו להיסחר בחודש יולי האחרון אחרי גיוס של כ-26 מיליון שקל שהשלימה השותפות, הגיבו להודעת השותפות בטיפוס דו-יומי של כ-10% והם משקפים לשותפות שווי של יותר מ-50 מיליון שקל.

הסכם ראשון להשקעה של מילניום פוד-טק בסבוריט, בהיקף של קרוב ל-2 מיליון דולר, נחתם בחודש יוני האחרון, לפי שווי חברה של 7 מיליון דולר "לפני הכסף", ובחודש שעבר החליטה מילניום להשקיע בסבוריט 750 אלף דולר נוספים, הפעם לפי שווי חברה של 13 מיליון דולר "לפני הכסף".

עוד בין מי שמרווחים "על הנייר" מהשקעה מוקדמת בסבוריט הם בתי ההשקעות מור ומיטב דש, שהשקיעו בסבוריט טרם הנפקתה בשתי הזדמנויות סכום מצרפי של כ-3 מיליון דולר, תחילה בחודש יולי לפי שווי חברה של 13 מיליון דולר "לפני הכסף" ובהמשך באוקטובר לפי שווי חברה של 35 מיליון דולר "לפני הכסף". מור ומיטב דש גם לקחו חלק בהנפקתה של סבוריט, בהשקעה של כ-1-1.2 מיליון דולר כל אחד. המשקיע הבולט בהנפקה היה פסגות, עם סכום של כ-7 מיליון דולר.

שם בולט נוסף שנמנה עם המשקיעים בסבוריט טרם הנפקתה הוא הפרופסור ליאו ליידרמן, הכלכלן הראשי של בנק הפועלים, שבשנה שעברה השקיע בחברה 80 אלף דולר.

סבוריט נוסדה על-ידי המנכ"לית רחלי ויזמן והפרופסורים עודד שוסיוב ועידו ברסלבסקי, והיא מגדירה עצמה כחברת הזנק, "אשר מפתחת מערכת לייצור סוגים שונים של תחליפי בשר מבוססי רכיבים צמחיים שיעניקו לצרכן חווית אכילה שדומה (בטעם ובמרקם) ככל שניתן לאכילת בשר שמקורו מן החי". המוצר הראשון שסבוריט מתמקדת בפיתוחו הוא המבורגר מהצומח.

לפי סבוריט, שהחלה בפעילות בשנה שעברה, המערכת שהיא מפתחת "כוללת רובוט חכם, המכונה רובוט-שף, המאפשר ייצור תחליפי בשר באמצעות הדפסה בתלת-ממד ובישול המוצר (לרבות צלייה וטיגון) מיד בתום תהליך הייצור באמצעות יחידת חימום אינטגרלית".

בסבוריט מעריכים כי ההשקעה הנדרשת לפיתוח מערכת הרובוט-שף שלה לייצור המבורגרים תגיע לכ-2.5 מיליון דולר בשנה הקרובה, והיא מסמנת כאבן דרך לשנה זו השלמת פיתוח גרסה מתקדמת של המערכת וביצוע פיילוט ראשון ברשת ההמבורגרים BBB.

מלבד סבוריט, חברה נוספת בה השקיעה מילניום באחרונה היא פיטולון, העוסקת "במחקר ופיתוח של צבעי מאכל טבעיים בספקטרום נרחב (צהוב עד סגול) לתעשיית המזון", ואשר מוצרי הצבע שלה, לפי מילניום "מתאימים למגוון רחב של מוצרי מזון".

בעלי השליטה בשותף הכללי של מילניום פוד-טק הם שני פעילי שוק ההון יוסי תמר ושי יצחק ליאור, המחזיקים גם בשותף הכללי של שותפות סמארט-אגרו. פעילות סמארט-אגרו מתרכזת במו"פ בתחום האגרו-טק (המשלב חקלאות וטכנולוגיה) והיא החלה להיסחר בשבועות האחרונים בבורסה המקומית אחרי שהשלימה גיוס של כ-26 מיליון שקל.

בשנים האחרונות התפתחה משמעותית פעילות החדשנות הטכנולוגית בישראל בתחומי המזון והחקלאות, הנקראים יחד אגרו-פודטק, וחברות מהענף החלו גם להגיע לבורסה, וכחלק מכך גם כמה העוסקות בתחום תחליפי הבשר. עוד לפני סבוריט ומילניום פוד-טק, בתחילת השנה הצטרפה לבורסה חברת מיט-טק, העוסקת גם היא בפיתוח תחליפי בשר, וניתן להעריך כי אליהן יצטרפו בהמשך חברות נוספות.

עוד כתבות

קוואלי / צילום: Quali

הסטארט-אפ קוואלי מפתח תקווה שפעיל בתחום הענן גייס 54 מיליון דולר

רשימת הלקוחות של החברה כוללת את מיקרוסופט, דל ומשרד ההגנה האמריקאי ● המנכ"ל ליאור קוריאט: "אם נצליח בתוכניות שלנו חברה של מיליארד דולר זה משהו שאנחנו רואים"

הבורסה בוול סטריט  / צילום : Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

בורסות וול סטריט ננעלו בעליות, נאסד"ק קפץ 1.5%

מדד דאו ג'ונס התחזק ב-0.4% ומדד S&P 500 התקדם ב-0.8% ● נפט ברנט קפץ ב-2.1% ● סרגון טסה 32%, גילת המריאה 26% ● גולדמן זאקס ובנק אוף אמריקה עקפו את התחזיות ברבעון הרביעי ב-2020 ● באירופה: מדד דאקס נחלש ב-0.2%, פוטסי 100 נסוג 0.1% וקאק 40 ירד ב-0.3%

קורונה - סגר  עסקים חנויות סגורים  רחובות ריקים / צילום: כדיה לוי

הלמ"ס: שיעור המשרות הפנויות במשק נחתך בשנה האחרונה ב-31%

מהנתונים שפרסמה הלמ"ס עולה כי ישראל לא חריגה במובן זה, אלא מדובר במגמה עולמית כתוצאה ממשבר הקורונה ● ענפי האירוח והאוכל וענפי הבידור והפנאי נפגעו בצורה הקשה ביותר

סקר הסקרים: הליכוד מוביל בפער, חולדאי על סף אחוז החסימה

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם הרביעית בתוך שנתיים ● גלובס מביא את הסקרים העדכניים ביותר מכל כלי התקשורת ובודק מי מתחזק, מי נחלש ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● העמוד מתעדכן באופן שוטף עם כל סקר חדש שמתפרסם

ראש פינה. עקפה את עכו / צילום: Shutterstock

לשמור לאחרי הקורונה: אלו הערים המובילות בהכנסת אורחים

וגם: פייבר מארחת את יוצרת הסדרה "חזרות" נועה קולר, מינויים חדשים וקצת חדשות טובות בלב המגפה

פרטיות ברשת / צילום: שאטרסטוק

הביקורות על דרישות המידע הפולשני ממפעילי התקשורת הולכות ונערמות

עמותת פרטיות ישראל קוראת למשרד התקשורת לעצור השימוע בו הוא מבקש מידע אינטימי על הרגלי צריכה אינטימיים של לקוחות

הטיפ השבועי

מי אתם? הכללים לכתיבת תקציר טוב בפרופיל לינקדאין

מה צריך לדעת על בניית פרופיל ברשת לינקדאין? ומה לא מומלץ לעשות? חלק רביעי בסדרה ● ניהול וקריירה

 

בנימין נתניהו חיסוני קורונה חברת פייזר / צילום: אמיל סלמן-הארץ

הממשלה אישרה פה אחד את הצעת נתניהו: הסגר יוארך ב-10 ימים

נתניהו: "קורא למשטרה לנקוט יד ברזל נגד כל מפירי החוק" ● הסגר יוארך עד 31.1 בשעה חצות ● כל נוסע שנכנס לישראל יחוייב לעשות בדיקת קורונה 72 שעות לפני המראות לארץ

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

המסחר בתל אביב ננעל בעליות: מדד ת"א 35 עלה ב-0.6%

מדד ת"א 90 התחזק ב-0.2% ומדד ת"א 125 הוסיף 0.5% ● בונוס ביוגרופ הודיעה על תחילת ניסוי קליני בחולי קורונה ● ביג רוכשת את השליטה באפי נכסים ● סלקום תמחק את מניותיה מהמסחר בניו יורק

פיטר מרטנס ואסף צין / צילום: יח"צ

הסטארט-אפ הישראלי VHOLA גייס כמשקיע את מנהל המו"פ לשעבר של אאודי

פיטר מרטנס יהיה גם חבר במועצת המנהלים של VHOLA ● החברה פיתחה פתרונות לניטור והפחתה של הקרינה האלקטרומגנטית שנוצרת בכלי רכב חשמליים והיברידיים

פרטיות הלקוח / אילוסטרציה: Reuters, Monster Ztudio

מפעילי התקשורת נגד דרישת המשרד למידע פולשני על לקוחותיהם

"פגיעה קשה בפרטיות הלקוחות. מדוע המדינה צריכה לדעת איזו חבילת אינטרנט הלקוח צורך ומדוע היא צריכה את כתובתו?"

אלון בלוך, חברת K Health / צילום: תמונה פרטית

יוניקורן בבריאות הדיגיטלית: K Health גייסה 132 מיליון ד' לפי שווי של 1.4 מיליארד ד'

K Health פיתחה טכנולוגיה המאפשרת ליצור צ'אט מותאם אישית לאדם המעוניין בטיפול רפואי, במסגרתו הוא מקבל שירות רפואי ראשוני ואבחון עצמי ● החברה מספקת היום גם שירותי רפואה מרחוק ● אלון בלוך: "המערכת נועדה לעזור לאנשים להבין מה יש להם ולפתור את הבעיה, כשהאמביציה היא ללמד את המכונה את שפת הרפואה"

חיסון לקורונה של פייזר במרפאה בירושלים / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

הניסוי של "כלכליסט": כמה פעמים אפשר לטעות בלי להתנצל, לתקן בלי להודות

האחריות של כלי תקשורת כלפי מידע מטעה שהוא מפיץ עמדה השבוע למבחן, כאשר ב"כלכליסט" פרסמו כותרת ממנה עלה כביכול כי ייתכן ופייזר עושה בישראל "ניסויים בבני אדם" • המידע התגלה כפייק ניוז וב"כלכליסט" שינו את הידיעה במחשכים פעם אחר פעם ● ביקורת תקשורת, מדור חדש

הדפסות תלת־ממד של מאסיבית / צילום: אתר החברה

הנפקה מאסיבית בדרך לבורסה: חברת מדפסות התלת-ממד מכוונת לשווי 200 מיליון דולר

הטכנולוגיה של MASSIVit3D מבוססת על ג'ל צמיגי והיא חלוצה בתחום פתרונות הדפסת תלת-ממד בתחומי הנדסה, בידור, עיצוב וארכיטקטורה ● בעלי המניות בחברה שמוביל גרשון מילר כוללים את צורי דבוש, צבי נטע והמתחרה סטרטסיס

אביר קארה, מייסד "אני שולמן" בהפגנה של העצמאיים / צילום: שלומי יוסף

מייסד תנועת העצמאים "אני שולמן" אביר קארה הצטרף למפלגת ימינה

אביר קארה הודיע כי שוריינו ל"שולמנים" חמישה נציגים ברשימה של ימינה ● "נדאג שהממשלה תיתן את המענה הנכון. הגיע הזמן לרסק את הרגולציה" ● נפתלי בנט: "אנחנו הבית של חצי מיליון העצמאיים ובעלי העסקים בישראל"

אפליקציית ביט / צילום: Shutterstock

בהמשך לפרסום בגלובס: עיכוב בהשקת כרטיס האשראי של אפליקציית ביט

רגולטורים לשעבר וארגונים חברתיים התריעו נגד כוונת בנק הפועלים להשיק כרטיס אשראי חוץ-בנקאי למשתמשי אפליקציית ביט • השקת הביטכארד תעוכב בינתיים עד לבדיקת רשות התחרות • הפועלים: "ההכנות להשקת ארנק ביט ומועדון ביט קארד נמשכות"

פרמדיקים מכניסים חולה קורונה לביה"ח, בירושלים / צילום: Reuters, Ammar Awad

האוני' העברית: השפעת החיסון לקורונה עדיין לא ניכרת, קצב התמותה מאיץ

צוות החוקרים מעריך כי ישנם סימנים ראשונים לבלימה בעליית התחלואה, אך טרם נצפתה השפעה ישירה של החיסונים לקורונה ● עם זאת, מתגלה מתאם בערים בין אחוז חיסון גבוה לתחלואה נמוכה ● החוקרים ממליצים להמשיך את הסגר לעוד שבוע לפחות, לצד הגדרת תהליך יציאה מסודר

חדר מסחר בניירות ערך. כששוקי המניות נפלו, המוסדיים היו צריכים גישה מהירה לדולרים / צילום: איל יצהר

איך יכול המשקיע הישראלי להתגונן מפני היחלשות הדולר

בשנה החולפת נחלש הדולר ב-11% מול השקל - וכך תשואה של 12% במונחים דולריים בשנה האחרונה התאפסה במונחים שקליים ● האם המסקנה היא להפסיק להשקיע בחו"ל - או להתחיל לגוון את המטבעות שבהם משקיעים?

אחיות מחסנות בבית אבות בבלגיה בחיסון של פייזר / צילום: Associated Press, Francisco Seco

בינתיים באירופה: פייזר מפחיתה משלוחי חיסוני קורונה בגלל "מחסור זמני"

שותפות "ביונטק-פייזר"נימקה את הצעד בכך שהוא יסייע לה להגביר את יכולת הייצור בחודשים הקרובים ● "ביונטק" נמצאת גם כך תחת לחץ של הרשויות הגרמניות להגביר משמעותית את הייצור, בין השאר לאור העובדה שהממשלה הגרמנית השקיעה כ-200 מיליון אירו בפיתוח החיסון לקורונה

משרדים בת"א. מ־110 ל־85 שקל למ"ר / צילום: Shutterstock

עם הכנסות זעומות והפסד: הילה משרדים גייסה כ-60 מיליון שקל באג"ח

בהנפקת החברה שבשליטת רפי אלאלוף לקחו חלק אלטשולר שחם, פעילים ניהול השקעות, קסם, אפסילון ועוד