גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לוביסטים, ראשי רשויות, תככים ולחצים: 15 קניונים ייפתחו בקרוב, כך נראה המאבק על הכניסה לרשימה

הקניונים יחזרו לפעילות במסגרת פיילוט ובכפוף למגבלות ● מליסרון ועזריאלי סגרו עם המל"ל הסכם שלפיו 6 מהקניונים יהיו שלהן, בעוד היתר ייבחרו דרך הגרלה של משרד הכלכלה ● גזית גלוב, שגם הייתה אמורה לפתוח שלושה קניונים ששוריינו עבורה, נדחקה מחוץ לרשימה

חנויות סגורות בקניון רמת אביב בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס
חנויות סגורות בקניון רמת אביב בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

משרדי הממשלה החליטו אמש (ד׳) רשמית על פיילוט מצומצם במסגרתו עד ל-6 בדצמבר יופעלו 15 קניונים ברחבי הארץ, בחלוקה גיאוגרפית, כשבמהלך התקופה יתבצע פיקוח על מילוי הנחיות משרד הבריאות לשם מניעת התקהלות והדבקות. רק לאחר תקופת הפיילוט ובהתאם לתוצאותיו יוחלט מתי ובאיזה אופן יורשו להיפתח כלל הקניונים בארץ.

על מנת לבחון בצורה אפקטיבית את השמירה על ההנחיות, יערך הפיילוט במספר מצומצם של 15 קניונים סך הכל. במקור 9 מהמקומות היו צפויים להיות משוריינים לשלוש חברות קניונים - עזריאלי, מליסרון וגזית גלוב - אולם לאחר פניית גלובס המספר הזה צומצם ל-6 מקומות עבור עזריאלי ומליסרון (בחלוקה שווה) ואילו גזית גלוב, החברה השלישית שהייתה אמורה לקחת בו חלק, נשארה בחוץ נתונה לחסדי ההגרלה, וזאת על אף שבאוצר אישרו כי היא נבחרה במסגרת הפיילוט.

הבוקר עדכנו בממשלה כי על מנת לקבוע מי יהיו 9 הקניונים הנוספים שישתתפו בפיילוט, יערכו שלוש הגרלות בין הקניונים שאינם בבעלות שתי החברות. כל הגרלה תערך עבור פתיחת שלושה קניונים באזור מסוים לפי החלוקה הבאה: ירושלים ודרום, תל אביב ומרכז, וצפון וחיפה - כך שייפתחו שלושה קניונים בכל אזור, ותשעה קניונים בסך הכל.

הפיילוט נועד לבחון את אפשרות פתיחת ענף המסחר המשמעותי - ענף הקניונים, אשר יאפשר לרווח את הפעילות המסחרית, במקום לרכז את הקניות בחנויות הרחוב ומתחמי ביג.

קניונים המעוניינים להשתתף בפיילוט יצהירו כי הם מתחייבים לפעול על-פי הנחיות משרד הבריאות. בשלב זה לא תותר הפעלתם של קניונים אחרים מלבד אלה שבפיילוט.

ברקע: לוביסטים, ראשי רשויות, תככים ולחצים

מרגע שהוכרזה הכוונה על התחלת הפיילוט, הניסיון לפתוח את המסחר בצורה חלקית הפך למאבק רווי יצרים מאחורי הקלעים, תוך הפעלת לחץ באמצעות לוביסטים, ראשי רשויות וגורמים מעורבים נוספים.

משרד הבריאות הוא זה שקידם את המתווה לפיילוט שאושר הלילה בקבינט הקורונה, שבמקור כאמור כלל 15 קניונים, שזהותם הייתה אמורה להיקבע על ידי משרדי האוצר והכלכלה.

אז מי היו אותם קניונים שהיו אמורים להיפתח ראשונים וליהנות מהפדיונות האדירים, ללא תחרות אזורית? המאבק על זהות הזוכים המאושרים יצא לדרך כבר בסוף השבוע שעבר, כשקבוצות הקניונים מליסרון ועזריאלי הפרו את ההנחיות והסגר, והודיעו לרשתות כי הן יכולות לחזור לפעילות כבר ביום שישי בשלושה קניונים של כל אחת, תחת ההגדרה "פיילוט עצמי".

חוסר הוודאות סביב זהות הקניונים שיורשו לחזור לפעול הוביל לכך שבימים האחרונים קניונים רבים החלו להפעיל לחצים אדירים הן באמצעות התקשורת והן באמצעים משפטיים ופנייה לראש הממשלה וקבינט הקורונה ולטעון כי הם "חייבים" להופיע בין רשימת הקניונים שתפתח במסגרת הפיילוט, בליווי נימוקים שמפרטים את היתרונות של כל קניון.

בנוסף למנכ"לי מליסרון, עזריאלי, וגזית גלוב ישראל שניהלו מגעים מול משרדי הממשלה בתקווה להבטיח את מקומם, גם קניונים פרטיים בכל הארץ החלו להילחם. כך, הנהלת קניון הזהב בראשון לציון שלחה מכתב מטעם עו"ד צור פישמן כבר בסוף השבוע האחרון לרה"מ לקבינט הקורונה ולגורמים נוספים. במכתב היא טענה כי "קניון הזהב זכאי להיות חלק מהפיילוט לפתיחת הקניונים ודורש בזאת להצטרף אליו".

גם דן פילץ, מנכ"ל ובעלים משותף במרכז דיזנגוף סנטר, פנה לחברי ועדת קבינט הקורונה באמירה לפיה "אנו מקווים שגם חברי קבינט הקורונה מבינים שהסנטר חייב להיכלל בפיילוט המדובר, שכן מדובר בעסק פרטי המהווה מיקרוקוסמוס של החברה הישראלית והוא מייצג את כל המרכזים המסחריים בישראל תחת שטח העצום".

בנוסף למסרים הרשמיים, בענף מודים בכך שהתרחשה הפעלת לחצים כבדה גם מאחורי הקלעים, ושמעורבים בה בין היתר ראשי רשויות. השבוע שלח יו"ר הועדה הממונה בטבריה, בועז יוסף מכתב לראש הממשלה, לשר הבריאות ולח"כ יעקב אשר, מכתב ובו הוא טוען כי קניון ביג פאשן דנילוף בטבריה "מוכרח להיכלל ברשימת הפיילוט למתווה פתיחת הקניונים".

דמות מפתיעה נוספת שהצטרפה לקלחת הזו היא אביגדור יצחקי, יו"ר מפעל הפיס. מבדיקת גלובס עולה כי יצחקי מעניק שירותי יעוץ בתשלום עבור קבוצת ביג, בין היתר בסוגיה הזו.

גם רשתות האופנה והמסחר הוסיפו שמן למדורה כשאיימו (בפעם המי יודע כמה) כי במידה והפיילוט לא יצא לדרך, "נפתח את כל החנויות שלנו בכל הקניונים במדינת ישראל".

המשמעות עבור הקניונים להשתתפות בפיילוט היא קריטית, כיוון שהיא תייצר עבורם יתרון תחרותי בכך שתאפשר להם להיות הראשונים שיחזרו לפעילות במציאות שבה המתחרים שלהם סגורים, בוודאי בטריטוריה הגאוגרפית שבה יפעלו.

עד כמה זה משמעותי? מוקדם יותר השבוע דיווחנו כי נתוני ריס מציגים עליה ממוצעת של למעלה מ-100% במרכזי הקניות הפתוחים מאז החזרה לפעילות לעומת התקופה המקבילה אשתקד, וזאת למרות המגבלה שקובעת מינימום לקוחות שיכולים לשעות בכל חנות.

גורמים במל"ל מסרו לגלובס כי "ריכוז המידע בסוגיית הקניונים נעשה מול משרד האוצר ומשרד הכלכלה שהיוו כמתווכים מול הקניונים. במהלך גיבוש המתווה נעשתה גם התייעצות עם נציגי קניונים פרטיים. כמו כן, משרד המשפטים העיר את הערותיו בנושא".

עוד לפי גורמים במל"ל, "כדי שניתן יהיה ללמוד מהפיילוט נדרש כי תהיה יכולת השלכה ממנו על כלל האוכלוסייה. השתתפותן של הקבוצות הגדולות נדרשת משום שניתן יהיה להשליך משיטת ההפעלה שלהן את הקניונים שבפיילוט על כלל הקניונים של הקבוצה, ומתוך כך להבין את ההשלכות על אוכלוסייה גדולה של צרכנים. השתתפותם של הקניונים העצמאים נדרשת על מנת ללמוד על יכולות הפעלה של קניונים קטנים יותר. פריסה ארצית נדרשת אף היא לזהות דפוסי עבודה בהתאם לאזור גאוגרפי".

עוד כתבות

תל אביב / צילום: שאטרסטוק

מחירי השכירות ברעננה ירדו, בתל אביב עוד יותר: סיכום שנה בנדל"ן המניב

בדיקה שערכה חברת ניהול הנכסים הבינלאומית CBRE מצאה כי תל אביב ספגה את הפגיעה המשמעותית ביותר במחירים ● "עיקר הנטישה היה במשרדים קטנים"

פרמדיקים מכניסים חולה קורונה לביה"ח, בירושלים / צילום: Reuters, Ammar Awad

האוני' העברית: השפעת החיסון לקורונה עדיין לא ניכרת, קצב התמותה מאיץ

צוות החוקרים מעריך כי ישנם סימנים ראשונים לבלימה בעליית התחלואה, אך טרם נצפתה השפעה ישירה של החיסונים לקורונה ● עם זאת, מתגלה מתאם בערים בין אחוז חיסון גבוה לתחלואה נמוכה ● החוקרים ממליצים להמשיך את הסגר לעוד שבוע לפחות, לצד הגדרת תהליך יציאה מסודר

גרמניה - ברלין / צילום: שרון בק

במקום לצאת מהסגר כמתוכנן: באירופה מחמירים את ההגבלות

ברוב מדינות היבשת, הסגרים ההדוקים יחסית שהוטלו בחודשים האחרונים לא הצליחו להפחית את התחלואה כמו סגרי האביב בתחילת המגפה ● כעת, מול האיום במוטציות חדשות, ממשלות היבשת בוחנות צעדים נוספים

מייסדי סטאקפולס. מימין: אלדד לבני CPO, עופר סמדרי CEO, ליאוניד בלקינד CTO / צילום: גיא חמוי

אחרי האקזיט המהיר של לומינייט, המייסדים חושפים סטארט-אפ חדש

עופר סמדרי, ליאוניד בלקינד ואלדד לבני, מכרו את החברה הקודמת שלהם ב-2019 לסימנטק תמורת כ-200 מיליון דולר ● הסטארט-אפ החדש שלהם סטאקפולס, שכבר גייס 28 מיליון דולר, מנסה לפתור תקלות בשירותי תוכנה בענן

ריד הייסטינגס / צילום:Netflix

8.5 מ' אנשים הצטרפו לנטפליקס ברבעון האחרון; המניה מזנקת ב-10%

האנליסטים צפו שלחברה יצטרפו רק 6.47 מיליון אנשים ברבעון, נתון אותו נטפליקס עקפה ב-2 מיליון איש ● המנייה מזנקת לאחר המסחר ב-10%

עו"ד זאב פרל  / צילום: תומר יעקובסון

בפירמת "פרל כהן" מתרחבים: צירפה 8 שותפים חדשים

השותפים החדשים הם עו"ד אורי נשר, ד"ר דרור שיפטן, עו"ד אפרים הייליקסר, ד"ר חווה ארצגוביץ', עו"ד ז'קלין ציון, עו"ד לי ארדון, עו"ד אודליה דביר ועו"ד יניב שמש

אביר קארה, מייסד "אני שולמן" בהפגנה של העצמאיים / צילום: שלומי יוסף

מייסד תנועת העצמאים "אני שולמן" אביר קארה הצטרף למפלגת ימינה

אביר קארה הודיע כי שוריינו ל"שולמנים" חמישה נציגים ברשימה של ימינה ● "נדאג שהממשלה תיתן את המענה הנכון. הגיע הזמן לרסק את הרגולציה" ● נפתלי בנט: "אנחנו הבית של חצי מיליון העצמאיים ובעלי העסקים בישראל"

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

סגירת השמיים: הממשלה צפויה לאשר היום בדיקות קורונה לפני המראה לישראל והגבלת טיסות

שני המהלכים צפויים להיכנס לתוקף בימים הקרובים, ויש להניח כי הם גם יובילו לביטולי טיסות ע"י החברות שיעדיפו להפסיק להטיס מטוסים ריקים בקווים לישראל וממנה

חיסון לקורונה של פייזר במרפאה בירושלים / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

הניסוי של "כלכליסט": כמה פעמים אפשר לטעות בלי להתנצל, לתקן בלי להודות

האחריות של כלי תקשורת כלפי מידע מטעה שהוא מפיץ עמדה השבוע למבחן, כאשר ב"כלכליסט" פרסמו כותרת ממנה עלה כביכול כי ייתכן ופייזר עושה בישראל "ניסויים בבני אדם" • המידע התגלה כפייק ניוז וב"כלכליסט" שינו את הידיעה במחשכים פעם אחר פעם ● ביקורת תקשורת, מדור חדש

בצלאל סמוטריץ' / צילום: רפי קוץ

חגית משה ניצחה בבחירות בבית היהודי; מסתמן שתחבור לסמוטריץ'

משה ניצחה את ניר אורבך, שנחשב מקרוב מאוד לבנט ● סמוטריץ': "הגיע זמן להחזיר את הביחד ואת האור לעיניים של בנות ובני הציונות הדתית"

פרטיות ברשת / צילום: שאטרסטוק

הביקורות על דרישות המידע הפולשני ממפעילי התקשורת הולכות ונערמות

עמותת פרטיות ישראל קוראת למשרד התקשורת לעצור השימוע בו הוא מבקש מידע אינטימי על הרגלי צריכה אינטימיים של לקוחות

פרופ’ אבי שמחון, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה / צילום: יונתן בלום, גלובס

משרד רה"מ החליט לא להאריך את פעילות מינהלת תחליפי דלקים ורכב חכם

סמכויות המינהלת, שתמכה בעשור החולף בקהיליית האוטוטק ובפרויקטים לפיתוח מקורות אנרגיה ירוקים, יועברו למועצה הלאומית לכלכלה

אלון בלוך, חברת K Health / צילום: תמונה פרטית

יוניקורן בבריאות הדיגיטלית: K Health גייסה 132 מיליון ד' לפי שווי של 1.4 מיליארד ד'

K Health פיתחה טכנולוגיה המאפשרת ליצור צ'אט מותאם אישית לאדם המעוניין בטיפול רפואי, במסגרתו הוא מקבל שירות רפואי ראשוני ואבחון עצמי ● החברה מספקת היום גם שירותי רפואה מרחוק ● אלון בלוך: "המערכת נועדה לעזור לאנשים להבין מה יש להם ולפתור את הבעיה, כשהאמביציה היא ללמד את המכונה את שפת הרפואה"

ראש פינה. עקפה את עכו / צילום: Shutterstock

לשמור לאחרי הקורונה: אלו הערים המובילות בהכנסת אורחים

וגם: פייבר מארחת את יוצרת הסדרה "חזרות" נועה קולר, מינויים חדשים וקצת חדשות טובות בלב המגפה

העיתונאי בן כספית. לא מתחרט / צילום: רמי זרנגר

גרסטל הוקלטה ללא ידיעתה: בן כספית כמשל ליחסי עיתונאים ומשטרה

חשיפת גלובס על הפיכתו של העיתונאי בן כספית למקור סדרתי של המשטרה מעלה שאלות בנוגע לחיסיון העיתונאי, ליחסי עיתונות ומשטרה ולהשפעה העתידית של המידע שנחשף על ההכרעה בכתבי האישום נגד ראש הממשלה

חולה קורונה מטופל בבית החולים שיבא / צילום: רובי קסטרו - וואלה חדשות

"כרופא, מעולם לא ראיתי מצב כזה": בתי החולים קורסים תחת העומס

פרופ' דרור מבורך, מנהל מחלקות הקורונה בבית החולים הדסה עין כרם, מנהל "ברומטר" משלו לתחלואה הגוברת, ואומר: "הצוותים בבתי החולים גם מתייאשים מהניהול של המדינה" ● פרופ' צבי שמעוני, המנהל הרפואי של בית החולים לניאדו בנתניה: "יש אירוע דרמטי מתגלגל שאתה לא רואה את סופו"

הדפסות תלת־ממד של מאסיבית / צילום: אתר החברה

הנפקה מאסיבית בדרך לבורסה: חברת מדפסות התלת-ממד מכוונת לשווי 200 מיליון דולר

הטכנולוגיה של MASSIVit3D מבוססת על ג'ל צמיגי והיא חלוצה בתחום פתרונות הדפסת תלת-ממד בתחומי הנדסה, בידור, עיצוב וארכיטקטורה ● בעלי המניות בחברה שמוביל גרשון מילר כוללים את צורי דבוש, צבי נטע והמתחרה סטרטסיס

סקוט גאלוויי / צילום: ג'ים בלוק

הביטקוין יגיע ל-50 אלף דולר: גורו העסקים סקוט גאלווי מגיע לאירוע פתיחת השנה של גלובס - אלה התחזיות שלו

פרופ' סקוט גאלוויי הוא יזם סדרתי ומומחה לעסקים ושיווק ● לרגל אירוע פתיחת השנה של גלובס, שייערך הערב בשיתוף בנק הפועלים, ריכזנו טעימה מהתחזיות שלו לשנה הנכנסת

פרטיות הלקוח / אילוסטרציה: Reuters, Monster Ztudio

מפעילי התקשורת נגד דרישת המשרד למידע פולשני על לקוחותיהם

"פגיעה קשה בפרטיות הלקוחות. מדוע המדינה צריכה לדעת איזו חבילת אינטרנט הלקוח צורך ומדוע היא צריכה את כתובתו?"

הטיפ השבועי

מי אתם? הכללים לכתיבת תקציר טוב בפרופיל לינקדאין

מה צריך לדעת על בניית פרופיל ברשת לינקדאין? ומה לא מומלץ לעשות? חלק רביעי בסדרה ● ניהול וקריירה