גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבורסה בת"א ננעלה בעליות לאחר התקלה הדרמטית: ת"א 35 קפץ ב-1.3%

לאחר התקלה החמורה בבורסה המדדים חזרו לטפס, כאשר בוול סטריט לא יתקיים הערב מסחר בשל חג ההודיה ● דלק זינקה ב-10%, דלק רכב קפצה ב-10%, תפרון עלתה ב-7%, ביו ויו ב-13%, פוקס עלתה ב-5.25%, אפולו פאוור זינקה ב-20

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס
בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:26

יום המסחר הדרמטי בבורסה בתל אביב שחווה תקלה חריגה ננעל בסופו בעליות שערים, בעוד מעבר לים בוול סטריט לא יתקיים מסחר בשל חג ההודיה.

דלק זינקה ב-10%, דלק רכב קפצה ב-10%, תפרון עלתה ב-7%, ביו ויו ב-13%, פוקס עלתה ב-5.25%, אפולו פאוור זינקה ב-20.

מחזור המסחר בשוק המניות הסתכם ב-2.69 מיליארד שקל.

15:55

הסוחרים בבורסה בתל אביב שיפשפו את עיניהם בשעה האחרונה כאשר המדדים בבורסה השתוללו בפתאומיות ללא סיבה שנראית לעין, מה שהעלה ספקולציות על תקלה ואף מתקפת סייבר. מדד ת"א 35 זינק בחדות, ונרגע, כאשר המחירים בשוק חזרו לשער של טרום הפתיחה מהבוקר.

סוחרים בשוק מספרים לגלובס על "תקלת מסחר חמורה מאד בבורסה. מדובר באירוע קיצון". סוחר נוסף אמר כי "על פי דיווחים בשוק ההון לא ניתן לשגר פקודות קנייה ומכירה. מדובר על פניו בתקלה חריגה ואף חמורה".

בשעה זו טרם התקבלה התייחסות של הבורסה בתל אביב לנושא.

15:15

האיחוד האירופי הודיע היום כי חברת התרופות טבע  נקנסה ב-60.5 מיליון אירו (כ-72 מיליון דולר) בשל הסכם "pay for delay" לא חוקי שנחתם בינה לבין חברת ספלון, לפני שנרכשה על-ידי טבע, והוביל לעיכוב בכניסת תחרות גנרית בשוק האירופי לתרופה modafinil המיועדת לטיפול בהפרעות שינה.

לפי הודעת האיחוד האירופי, ב-2005 טבע שכבר הייתה מוכנה להשיק גרסה גנרית לתרופה (ואף החלה לשווק אותה בבריטניה) הסכימה לבקשת ספלון להימנע מהשיווק ובתמורה קיבלה ממנה הטבות מסחריות וסכום כספי. בכך מחירי התרופה נותרו גבוהים ופגעו במטופלים ובמשלם המיסים האירופי.

סכום הקנס מורכב מקנס של 30 מיליון אירו לטבע ו-30.5 מיליון אירו לספלון, אך מכיוון שטבע רכשה את ספלון ב-2011 הרי שכל הסכום ישולם על-ידי טבע.

הממונה על ההגבלים העסקיים באירופה, מרגרט וסטגר, אמרה היום: "זה לא חוקי כאשר חברות תרופות קונות בכסף תחרות ומונעות כניסה של תרופות זולות יותר לשוק. ההסכם של טבע וספלון פגע במטופלים ובמערכות הבריאות הלאומיות".

טבע רכשה את ספלון בתמורה ל-6.8 מיליארד דולר ומאז שילמה סכומים ניכרים לרשויות בגין מעשי ספלון לפני העסקה, בין היתר סכום של 1.2 מיליארד דולר ששולמו ל-FTC (הרגולטור האחראי על התחרות בארה"ב) בגין הסכמי pay for delay.

13:00

המדדים המובילים בבורסה בתל אביב עולים ב-0.8%, בעוד שהדולר נחלש מול השקל למרות התערבות של בנק ישראל במסחר.

מנייתה של דקל מזנקת ב-8.5%, פוקס בולטת בעלייה של 5.5% על רקע האפשרות להנפקת פעילות החברה הבת ריטיילורס, שאחראית על מותגי נייק ופוטלוקר.

מחזור המסחר מסתכם בשעה זו ב-1.8 מיליון שקל.

11:30

הדולר ממשיך לאבד גובה ומתקרב לרף ה-3.30 שקלים לדולר. כעת נסחר הדולר בירידה של כ-0.2% לרמה של 3.319 שקלים לאחר שמוקדם יותר ירד ל-3.314 שקלים. האירו נסחר ביציבות סביב 3.956 שקלים. 

לפי גורמים בשוק המט"ח בנק ישראל החל להתערב הבוקר במסחר בדולר בהיקפים משמעותיים. על פי הערכות מדובר ברכישות בהיקף של מאות מליוני דולרים שנועדו לבלום את התחזקות השקל מעבר לרף שקבע בנק ישראל. 

11:00

עליות בבורסה. מדד ת"א 35 מטפס בכ-1.3% ומדד ת"א 90 עולה בכ-0.7%. מחזור המסחר מסתכם בכ-1.1 מיליארד שקל.

עליות בולטות רושמות מניות דלק רכב , אפולו פאוור , פוקס  ופורסייט. 

ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, והכלכלן יניב בר מעריכים בסקירת המאקרו השבועית כי "אופיו הייחודי של משבר הקורונה, מתבטא בין היתר בכך שההשפעות השליליות שלו מאוד בלתי אחידות ומודגשות יותר בענפים שמושפעים באופן ישיר מההגבלות על הפעילות. ככל שהחזרה לפעילות מלאה תתעכב, כך פערי הסיכון בין הענפים השונים עלולים להתרחב. מצב זה הגביר במידה רבה ובלתי אחידה את רמת הסיכון של ענפי משק מסוימים וגם של משקי בית בחתכים מסוימים, בהשוואה לתקופה שלפני המשבר" .

ביחס לשיעור האבטלה אומרים בפמן ובר כי "הנתונים הד-שבועיים מצביעים על ירידת שיעור האבטלה 'הרחב' במחצית השנייה של אוקטובר, במקביל לתחילתו של תהליך היציאה מהסגר השני. לאור ההתקדמות, ההדרגתית אמנם, בתהליך החזרה לפעילות, נראה ששיעור האבטלה צפוי להמשיך לרדת. במבט קדימה, ככל שהפעילות הכלכלית במשק תמשיך לפעול תחת הגבלות מסוימות, ובמקביל להמשך התמיכה הממשלתית במובטלים, נראה כי שיעור האבטלה ה"רחב" צפוי להישאר ברמה גבוהה גם במהלך רוב שנת 2021".

10:00

יום המסחר האחרון לשבוע זה בבורסה נפתח במגמה חיובית, בהובלת מניות הבנקים. מדד ת"א 35 מטפס בכ-1.2%. 

עליות בולטות רושמות מניות מיטרוניקס, לאומי , דיסקונט , בזק, המלט ודלק רכב. 

קבוצת דלק  דיווחה הבוקר כי כי הרווח הנקי של הקבוצה ברבעון השלישי עמד על כ-149 מיליון שקל, זינוק של כ-130% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד . ההכנסות הסתכמו בכ- 1.7 מיליארד שקל , לעומת 566 מיליון שקל ברבעון השלישי לשנת 2019. 

09:22

חברת המלט  דיווחה הבוקר כי הרווח הנקי ברבעון השלישי לשנת 2020 הסתכם בכ-2.3 מיליון דולר, בהשוואה להפסד של כ-925 אלף דולר ברבעון המקביל אשתקד. הרווח הנקי בתשעת החודשים הראשונים של השנה הסתכם בכ-4.7 מיליון דולר בהשוואה להפסד של כ-1.4 מיליון דולר בתקופה המקבילה אשתקד.

חברת הנדל"ן אלמוגים  השלימה בהצלחה את השלב המוסדי בהנפקת איגרות חוב מסדרה ו'. במסגרת השלב המוסדי נרשמו ביקושים של כ-223 מיליון שקל והחברה גייסה כ-73 מיליון שקל בריבית של 4%.

09:00

הדולר ממשיך לאבד גובה ורושם הבוקר ירידה של כ-0.3% לרמה של 3.315 שקלים. האירו נסחר ביציבות סביב 3.956 שקלים. 

07:50

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה

1. צפי לפתיחה מעורבת

יום המסחר בבורסה צפוי להיפתח במגמה מעורבת, לאחר שאתמול הסתיים המסחר בירידות קלות. בניו יורק הסתיים אתמול המסחר במגמה מעורבת. היום לא יתקיים מסחר בניו יורק, לרגל חג ההודיה. באסיה נרשמות היום עליות והנפט נסחר בעלייה קלה.

למניות הדואליות לא צפויה השפעה ניכרת על מדד ת"א 35. טבע  שבה עם פער ארביטראז' חיובי של כ-1.2%, לייבפרסון עם 1.5% וסאפיינס 1.6% כך שהן צפויות לעלות הבוקר. 

2. האם יאושר תקציב בזמן?

כאילו אין משבר בקואליציה, תהליך אישור תקציב 2021 יוצא לדרך: שר האוצר ישראל כ"ץ הודיע אתמול כי יקיים ביום שני הקרוב ישיבה ראשונה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו להצגת תקציב המדינה. במסגרת הישיבה יציגו כ"ץ והדרג המקצועי באוצר לנתניהו את מסגרת תקציב 2021 יחד עם חוק ההסדרים הכולל את השינויים המבניים שהאוצר מבקש לקדם במשק.

דוברו של שר האוצר ציין כי לאחר אישור ראש הממשלה, יפעל האוצר מול גורמי הקואליציה ומשרדי הממשלה השונים, בהם גם משרד המשפטים, כדי לסכם את פרטי התקציב ולהביאו לאישור הממשלה בהקדם. לאחר מכן יפעל משרד האוצר להעביר במהלך חודש פברואר 2021 את הליכי האישור של התקציב בכנסת. עד כה לא הצליח כ"ץ לקבל את הסכמת 'כחול-לבן' למהלכיו וקיים ספק אם התקציב אכן יגיע לאישור הממשלה ביעד הזמן שקבע שר האוצר.

3. פיילוט הקניונים יוצא לדרך

לאחר מספר דחיות החליטה הלילה הממשלה להוציא לדרך פיילוט מצומצם במסגרתו יופעלו 15 קניונים ברחבי הארץ, בחלוקה גיאוגרפית, עד ליום 6 בדצמבר. לאחר תקופת הפיילוט, בהתאם לתוצאותיו יוחלט מתי ובאיזה אופן יפעלו כלל הקניונים ברחבי הארץ. 6 מתוך הקניונים שייפתחו שייכים לקבוצת עזריאלי  ומליסרון , בחלוקה שווה. על מנת לקבוע מי יהיו תשעת הקניונים הנוספים שישתתפו בפיילוט, יערכו 3 הגרלות בין הקניונים שאינם בבעלות שתי החברות. 

4. עונת הדוחות: מגדל, יוחננוף והמלט

עונת הדוחות מתקרבת לקיצה, והבוקר פרסמה מגדל  תוצאות לרבעון השלישי. החברה הציגה רווח נקי של כ-103 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת הפסד של כ-610 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. היום צפויות לפרסם תוצאות, בין השאר, החברות יוחננוף  והמלט. בתחילת השבוע הבא יפרסמו תוצאות פתאל החזקות , קבוצת דלק, שיכון ובינוי ופז. 

מיטרוניקס  דיווחה אתמול לאחר סיום המסחר בבורסה על רווח נקי של כ-29.4 מיליון שקל ברבעון השלישי, כפול מהרווח ברבעון המקביל אשתקד. 

אביגל שורק (43) נבחר לכהן כמנכ"ל אל על . שורק, שיחליף את גונן אוסישקין בתפקיד בסוף ינואר 2021, הוא רואה חשבון והוא כיהן כסגן נשיא בכיר בחברת דלק ארה"ב מאז 2015. שורק עבד בקבוצת דלק מאז 2012 וגם כיהן כדירקטור בקבוצת אלון בארה"ב. לפני כן כיהן כמנהל פיתוח עסקי בתאגיד SUNPOWER. 

5. פסגות: התרחיש האופטימי הפך לריאלי יותר

ולסיום, אורי גרינפלד , הכלכלן הראשי של פסגות , הוציא תחזית תוצר מעודכנת למשק הישראלי ל-2020.  "כל התחזיות הקודרות יותר ניתנו לפני תוצאות הרבעון השלישי שהפתיעו לטובה וכעת, לאחר ששלושת הרבעונים של השנה מאחורינו, ניתן לומר שדווקא התרחיש האופטימי של החזאים והגופים הגדולים הפך לתרחיש הריאלי יותר. כשבוחנים את הנתונים מנקודת מבט שנתית - רבעון מול רבעון מקבל אשתקד, ניתן לומר כי הפגיעה בישראל קטנה יחסית למדינות המערב . להערכתנו, הפגיעה הכלכלית בסגר השני נמוכה יותר מהסגר הקודם, לכן, אם נניח שהפגיעה ברבעון הרביעי לא חמורה כמו זו שהיתה ברבעון השני נקבל שהכלכלה הישראלית צפויה להתכווץ ב-2020 בשיעור של כ-3.8% "בלבד ", כותב גרינפלד. עוד כתבות

אפליקציית ביט / צילום: Shutterstock

בהמשך לפרסום בגלובס: עיכוב בהשקת כרטיס האשראי של אפליקציית ביט

רגולטורים לשעבר וארגונים חברתיים התריעו נגד כוונת בנק הפועלים להשיק כרטיס אשראי חוץ-בנקאי למשתמשי אפליקציית ביט • השקת הביטכארד תעוכב בינתיים עד לבדיקת רשות התחרות • הפועלים: "ההכנות להשקת ארנק ביט ומועדון ביט קארד נמשכות"

איציק שמולי / צילום: שלומי יוסף

איציק שמולי: "לא אציג בבחירות הקרובות את מועמדותי לראשות העבודה"

שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים כתב כי החליט לא להתמודד על ראשות המפלגה לאחר שיוזמה לאיחוד מפלגות בשמאל נכשלה ● "הדבר החשוב ביותר בבחירות האלו הוא יצירת כוח משותף של מפלגות"

מייסדי סטאקפולס. מימין: אלדד לבני CPO, עופר סמדרי CEO, ליאוניד בלקינד CTO / צילום: גיא חמוי

אחרי האקזיט המהיר של לומינייט, המייסדים חושפים סטארט-אפ חדש

עופר סמדרי, ליאוניד בלקינד ואלדד לבני, מכרו את החברה הקודמת שלהם ב-2019 לסימנטק תמורת כ-200 מיליון דולר ● הסטארט-אפ החדש שלהם סטאקפולס, שכבר גייס 28 מיליון דולר, מנסה לפתור תקלות בשירותי תוכנה בענן

השופטת דפנה ברק-ארז / צילום: תמר מצפי

השופטת דפנה ברק-ארז: "אנחנו כאן כדי להבטיח שכל אסיר שמעוניין יקבל חיסון"

שופטי בג"ץ דנו היום בעתירה נגד החלטת השר לביטחון הפנים אוחנה שלא לחסן אסירים נגד קורונה בשלב הראשון ● שב"ס החל אתמול לחסן אסירים, כך שהסעד האופרטיבי שהתבקש בעתירה התייתר, אך היועמ"ש מנדלבליט ביקש לקבל החלטה עקרונית כי אוחנה פעל בהיעדר סמכות

בנימין נתניהו חיסוני קורונה חברת פייזר / צילום: אמיל סלמן-הארץ

הממשלה אישרה פה אחד את הצעת נתניהו: הסגר יוארך ב-10 ימים

נתניהו: "קורא למשטרה לנקוט יד ברזל נגד כל מפירי החוק" ● הסגר יוארך עד 31.1 בשעה חצות ● כל נוסע שנכנס לישראל יחוייב לעשות בדיקת קורונה 72 שעות לפני המראות לארץ

סקוט גאלוויי / צילום: ג'ים בלוק

הביטקוין יגיע ל-50 אלף דולר: גורו העסקים סקוט גאלווי מגיע לאירוע פתיחת השנה של גלובס - אלה התחזיות שלו

פרופ' סקוט גאלוויי הוא יזם סדרתי ומומחה לעסקים ושיווק ● לרגל אירוע פתיחת השנה של גלובס, שייערך הערב בשיתוף בנק הפועלים, ריכזנו טעימה מהתחזיות שלו לשנה הנכנסת

פרמדיקים מכניסים חולה קורונה לביה"ח, בירושלים / צילום: Reuters, Ammar Awad

האוני' העברית: השפעת החיסון לקורונה עדיין לא ניכרת, קצב התמותה מאיץ

צוות החוקרים מעריך כי ישנם סימנים ראשונים לבלימה בעליית התחלואה, אך טרם נצפתה השפעה ישירה של החיסונים לקורונה ● עם זאת, מתגלה מתאם בערים בין אחוז חיסון גבוה לתחלואה נמוכה ● החוקרים ממליצים להמשיך את הסגר לעוד שבוע לפחות, לצד הגדרת תהליך יציאה מסודר

חדר מסחר בניירות ערך. כששוקי המניות נפלו, המוסדיים היו צריכים גישה מהירה לדולרים / צילום: איל יצהר

איך יכול המשקיע הישראלי להתגונן מפני היחלשות הדולר

בשנה החולפת נחלש הדולר ב-11% מול השקל - וכך תשואה של 12% במונחים דולריים בשנה האחרונה התאפסה במונחים שקליים ● האם המסקנה היא להפסיק להשקיע בחו"ל - או להתחיל לגוון את המטבעות שבהם משקיעים?

ראש פינה. עקפה את עכו / צילום: Shutterstock

לשמור לאחרי הקורונה: אלו הערים המובילות בהכנסת אורחים

וגם: פייבר מארחת את יוצרת הסדרה "חזרות" נועה קולר, מינויים חדשים וקצת חדשות טובות בלב המגפה

אחיות מחסנות בבית אבות בבלגיה בחיסון של פייזר / צילום: Associated Press, Francisco Seco

בינתיים באירופה: פייזר מפחיתה משלוחי חיסוני קורונה בגלל "מחסור זמני"

שותפות "ביונטק-פייזר"נימקה את הצעד בכך שהוא יסייע לה להגביר את יכולת הייצור בחודשים הקרובים ● "ביונטק" נמצאת גם כך תחת לחץ של הרשויות הגרמניות להגביר משמעותית את הייצור, בין השאר לאור העובדה שהממשלה הגרמנית השקיעה כ-200 מיליון אירו בפיתוח החיסון לקורונה

פאנלים סולאריים בישראל/ צילום: Shutterstock

עוד אנרגיה ירוקה לבורסה: סולאיר הגישה תשקיף לגיוס של כ-150 מיליון שקל

חברת האנרגיה הסולארית המפסידה של בני הזוג אלון ופאולה שגב פועלת בישראל ובאירופה ● מכוונת לשווי של עד 600 מיליון שקל בהנפקה

ניידת משטרה / צילום: יוסי כהן

מח"ש: להחמיר בעונשו של קצין משטרה שלקח שוחד מבתי בושת בתמורה לפרוטקשן

הפרקליטות ומח"ש הגישו לביהמ"ש העליון ערעור על קולת העונש שהוטל על גרי רבינוביץ', רכז מודיעין במשטרה, שהורשע כי לקח שוחד מבעלי בתי בושת בתמורה ל"הגנה משטרתית" שהעניק להם מפני פשיטות, ונידון ל-18 חודשי מאסר בלבד

אלון בלוך, חברת K Health / צילום: תמונה פרטית

יוניקורן בבריאות הדיגיטלית: K Health גייסה 132 מיליון ד' לפי שווי של 1.4 מיליארד ד'

K Health פיתחה טכנולוגיה המאפשרת ליצור צ'אט מותאם אישית לאדם המעוניין בטיפול רפואי, במסגרתו הוא מקבל שירות רפואי ראשוני ואבחון עצמי ● החברה מספקת היום גם שירותי רפואה מרחוק ● אלון בלוך: "המערכת נועדה לעזור לאנשים להבין מה יש להם ולפתור את הבעיה, כשהאמביציה היא ללמד את המכונה את שפת הרפואה"

פרטיות ברשת / צילום: שאטרסטוק

הביקורות על דרישות המידע הפולשני ממפעילי התקשורת הולכות ונערמות

עמותת פרטיות ישראל קוראת למשרד התקשורת לעצור השימוע בו הוא מבקש מידע אינטימי על הרגלי צריכה אינטימיים של לקוחות

האתר של ישראל היום

מדביק את הפער: "ישראל היום" משקיע באפליקציה משודרגת למובייל

העיתון, המופץ בחינם, מבקש להדביק את הפער הדיגיטלי, ונערך להשקה בהשקעה של מאות אלפי שקלים במקביל לשדרוג האתר ● בהמשך יערכו בעיתון לשיווק ולקידום המהלך בקמפיין פרסום נרחב

תור לסופר בדיסלדורף, גרמניה / צילום: Shutterstock

הנדל"ן המבוקש ביותר בימי הקורונה נמצא במחסור

משקיעי נדל"ן רוצים לקנות חנויות מזון וסופרמרקטים, אך עשויים להתקשות לשכנע את רשתות המזון למכור את הנכסים

פרופ' איתן פרידמן, יו"ר "ועדת הלסינקי העליונה" / צילום: צילום מסך

והרי חדשות האמת: החיסון לקורונה הוא לא ניסוי בבני אדם

בניגוד לכותרות, ועדת הלסינקי – הוועדה שאחראית על אישור ניסויים בבני אדם – לא העלתה בשום שלב טענה שהחיסונים הם ניסוי בבני אדם ● מה באמת דרשו חברי הוועדה והאם הם בכלל מוסמכים לפסול את החיסון? ● המשרוקית של גלובס

איתי בן זאב / צילום: תמר מצפי

התוכנית של בורסת ת"א להגברת התחרות בבנקים באמצעות בתי ההשקעות

הבורסה תאפשר לחבריה שאינם בנקים להעמיד הלוואות ללקוחות, לא רק למטרות מסחר, וגם להנפיק כרטיסי אשראי ● רוצה לצרף כחברים גם חברות ביטוח וכרטיסי אשראי

בריונות רשת / אילוסטרציה: שאטרסטוק

סקר: 82% מהציבור מעוניין בגוף שיחליש את עוצמת השיח האלים ברשתות

סקר חדש של איגוד האינטרנט מגלה כי חלק גדול מהציבור בישראל מוטרד מסגנון השיח ברשתות החברתיות ● 53% נמנעים מתגובות ברשת מחשש לתגובות אלימות ● 60% חשים שאין להם למי לפנות אם חוו פגיעה רגשית ברשת

גרמניה - ברלין / צילום: שרון בק

במקום לצאת מהסגר כמתוכנן: באירופה מחמירים את ההגבלות

ברוב מדינות היבשת, הסגרים ההדוקים יחסית שהוטלו בחודשים האחרונים לא הצליחו להפחית את התחלואה כמו סגרי האביב בתחילת המגפה ● כעת, מול האיום במוטציות חדשות, ממשלות היבשת בוחנות צעדים נוספים