גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גוגל מתכננת להניח רשת סיב אופטי שתחבר לראשונה בין סעודיה וישראל

הרשת החדשה תחבר בין המדינות שעדיין מוגדרות כאויבות, ותעקוף את המסלול המצרי לתעבורה אינטרנטית

סיבים אופטיים / אילוסטרציה: שאטרסטוק
סיבים אופטיים / אילוסטרציה: שאטרסטוק

גוגל מניחה את הבסיס לרשת סיב אופטי אשר בפעם הראשונה תחבר בין סעודיה לישראל ותפתח נתיב חדש לתעבורת האינטרנט העולמית, כך לפי גורמים המקורבים לנושא.

הפרויקט המחבר בין הודו ואירופה הוא פרויקט התשתית חוצה־עולם החדש ביותר של גוגל. החברה, חברה בת של חברת אלפאבית (Alphabet), מתחרה עם פייסבוק בבניית הספק גדול יותר לרשתות על מנת לתמוך בביקוש הגובר של משתמשים בטעינת סרטוני וידאו, תוצאות חיפוש ומוצרים אחרים. חיבוריות מוגדלת בין אירופה להודו משמעה גם שגוגל תוכל לפזר מרכזי מידע ברחבי העולם, ולהתחרות מול מיקרוסופט ואמזון בנתח השוק של מחשוב מבוסס־ענן.

גוגל נותנת לכבלים שלה שמות על שם מדענים ידועים, וקוראת לנתיב החדש רמאן הכחול, על שם הפיזיקאי ההודי צ'נדרסקארה ונקאטה רמאן. פרויקט של כבל תת ימי באורך של נתיב רמאן הכחול - יותר מ־8,000 קילומטרים - אמור לעלות כ־400 מיליון דולר, כך על פי חישובי חברת התקשורת "סליאנס" (Salience Consulting) שמושבה בדובאי.

גוגל צפויה לפנות לחברות תקשורת אחרות כשותפות למימון הכבל, כולל חברת התקשורת של עומאן וחברת טלקום איטליה, כך לפי מקורבים לנושא. שותפות אלה ואחרות יעזרו לממן את בניית הכבל, וישתתפו בשימוש בתשתית הסיב האופטי שלו.

אנשים המכירים מקרוב את פרויקט רמאן הכחול אמרו שעוד יש להיזהר מלהכריז עליו כפרויקט שייצא לדרך. מפני שהכבל חוצה כמה גבולות, הפרויקט יצטרך את אישוריהן של כמה סוכנויות תקינה, וכל מכשול עשוי לאלץ את גוגל לתכנן את מסלולו מחדש. לדוגמה, עדיין חסר לקונצרן גוגל האישור הסופי מממשלת סעודיה לחבר את פרויקט רמאן הכחול, אמרו המקורבים.

ענקית הטכנולוגיה רוצה לפתוח נתיב חדש על מנת להקל על צווארי הבקבוק באינטרנט במצרים, אמרו אישים המקורבים לפרויקט רמאן הכחול. הממשלה המצרית גובה ממפעילות תקשורת סכומים גבוהים על מנת לעבור בשטחה ובמימיה וזה יכול להוסיף עד כ־50% לעלות של מסלול המחבר את אירופה עם הודו, כך לפי יועצים מהתעשייה. צוואר הבקבוק גם מגביר את החשש מהפסקות באינטרנט הנגרמות בגלל שהכבל נפגע על ידי ספינות השטות במים הצפופים מאוניות מסחר בים סוף, הם אמרו.

"אם אתה מהווה כביש אגרה גדול, אנשים ינסו לבנות סביבך אם הם יכולים", אמר אלן מלדין, אנליסט בחברת מחקר התקשורת "טלגיאוגרפיה" (TeleGeography) המבוססת בוושינגטון.

סביר להניח שהמסלול יורכב מכבל תת ימי בין הודו לסעודיה עם קשרים למדינות שכנות כמו עומאן. הוא יעבור מעל פני האדמה בירדן ובישראל, כנראה דרך תשתית הסיב האופטי הקיימת במדינות אלה, אמרו אישים המכירים את הנושא מקרוב. משם, גוגל תעזור להניח עוד כבל תת־ימי שיעבור מתחת לים התיכון לכיוון אירופה, אמרו.

הרקע לפרויקט רמאן הכחול הוא סדרה של הסכמים שנחתמו בתיווך אמריקאי שיצרו קשרים דיפלומטיים וקשרי מסחר חדשים בין מדינות המפרץ הערביות ומדינת ישראל. איחוד האמירויות הערביות, בחריין וסודאן כולן יצרו קשרים עם ממשלתו של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, בניצוחו של ממשל טראמפ.

"זה מחבר טכנולוגיה וגיאופוליטיקה", אמר איבן סקנדרוסקי, שותף מנהל בחברת סליאנס.

עומאן תומכת במהלכים לחתום על הסכם שלום עם ישראל, בעוד נסיך הכתר הסעודי מוחמד בין סלמן היה שמח לפתוח ביחסים מסחריים עם עסקים ישראליים. נתניהו נפגש עם נסיך הכתר בסעודיה ביום ראשון, כך לפי שני יועצים ממשלתיים סעודיים, בפגישה הראשונה המוצהרת שלהם ובעיצומו של מאמץ אמריקאי להביא לנורמליזציה בין שתי המדינות, המוכרזות כאויבות. בכירים מחברות ישראליות נסעו לסעודיה לא מעט בשנים האחרונות על מנת לזכות בחוזים בממלכה, אך עשו זאת מתחת לפני השטח ונפח העסקים בין שתי המדינות לא ידוע.

במצרים סירבו להגיב. בכירים במשרד התקשורת של עומאן גם הם לא התייחסו לדברים. דובר של משרד התקשורת הסעודי לא ענה לבקשת תגובה.

שר התקשורת הישראלי יועז הנדל קיבל בברכה את האפשרות לחזק קשרים בין ישראל למדינות האזור. "בכל מקום בו אתה מניח כבלים על פני האדמה או מתחת למים, אתה יוצר תחומי עניין משותפים", אמר בריאיון. הוא לא התרגש מהשיקול הבטחוני, ואמר שישראל "יודעת איך להגן על התשתיות שלה ועל המידע שלה".

אחמד חמדן, שר הכלכלה הדיגיטלית והיזמות של ירדן, אמר שהפרויקט יספק נתיב אינטרנט אלטרנטיבי דרך אירופה ואסיה ויוריד את מחירי החיבור. "כל כבל שמחבר אותנו עם העולם יביא תועלת לירדן", אמר.

חיבורי כבלים דרך ישראל הם נושא בעייתי מבחינה פוליטית. במשך עשורים, מדינות המפרץ לא רצו לעשות עסקים עם ישראל באופן רשמי, אז לא היו טיסות ישירות או חיבורי טלפון בין המקומות.

סכסוכים מהעת האחרונה, כמו המלחמות בסוריה ובעיראק, הגדילו את הסכנה להפסקות תקשורת בנתיבים שעוברים במדינות אלה. סנקציות אמריקאיות על איראן הגבילו את האפשרות של חברות ליצור חיבורים מהודו לאירופה דרך איראן. כל זה השאיר את מצרים כאופציה היחידה.

חלק מתעבורת האינטרנט עובר על גבי רשתות של מפעילי הטלפון ממדינות המפרץ דרך ירדן וישראל והלאה לאירופה, כך אמרו יועצים בתעשייה. אך פרויקט הרמאן הכחול יהווה את החיבור הישיר הראשון עם יכולת העברה של מאוד טרה־ביטים בשנייה, אמרו.

גוגל שוקלת חיבור נפרד בין הודו לאירופה דרך מצרים שיוכל בעתיד להתחבר לפרויקט רמאן הכחול, אמר אדם המכיר את התוכניות של החברה. בעוד גוגל מחפשת להקל על העומס במסלול המצרי, המטרה העיקרית שלה הוא לתת מגוון שירותים ולהגדיל את נפח התעבורה בין הודו לאירופה.

גוגל אינה החברה היחידה שעובדת על חיבורים כאלה. חברת "סינטוריון" (Cinturion Corp) המבוססת בארה"ב מתכננת מערכת כבלים מתחרה, שתיקרא המערכת דרך אירופה ואסיה, ותעבור מאירופה דרך ישראל לפני שתגיע להודו. המנכ"ל של סינטוריון גרג וריאסקו אמר שמפעילי תקשורת מחפשים בכל העולם נתיבים חלופיים. "התפתחויות פוליטיות באזור מהעת האחרונה בהחלט מעודדות אותנו לפעולה", אמר.

פייסבוק ממוקדת בפרויקט "אפריקה 2" שלה, רשת באורך כ־37 אלף קילומטר שנועדה לאפשר נפח תעבורה גדול ממה שמתקבל מכל הכבלים התת־ימיים המגיעים לאפריקה כיום גם יחד. המערכת מיועדת לעבור דרך מצרים לאירופה, אך יכולה גם לקשר עם ערב הסעודית ומדינות מזרח תיכוניות אחרות.

הכבלים עדיין עלולים להסתבך בפוליטיקה אזורית. ישראל ואיראן בנו צינור נפט על אדמת ישראל בשנות ה־60 שהוביל נפט איראני לאירופה, במקום להשתמש בתעלת סואץ המצרית. אבל אחרי עליית הרפובליקה האיסלמית באיראן בשנת 1979, הצינור נשאר ללא שימוש כשישראל וטהרן נהפכו לאויבות. התפתחויות פוליטיות מהעת האחרונה עשויות לסמן ייעוד חדש לצינור: המפעיל הישראלי שלו אמר בחודש שעבר שחתם על הסכם ראשוני להעביר בו נפט מחברה מאיחוד האמירויות הערביות.

־ דוב ליבר וסוהא מעיה השתתפו בהכנת הכתבה.

עוד כתבות

בוב סוואן,/ צילום: רויטרס

אינטל היכתה את צפי האנליסטים: הכנסות של כ-20 מיליארד דולר ברבעון האחרון

בשורה התחתונה הציגה החברה רווח של 5.86 מיליארד דולר, 1.42 דולר למניה ● ללא פריטים חד פעמיים עמד הרווח על 1.52 דולר למניה ● התוצאות פורסמו לפני סיום המסחר בוול סטריט ומניית אינטל הגיבה בעלייה של כ-6.5% בסיום המסחר, ולאחר מכן עברה לירידות

ג'סטין בהר, מנכ"ל TRAX / צילום: TRAX

טראקס ממנה מנכ"ל אמריקאי במקום המייסד יואל בר-אל

בר-אל יהפוך ליו"ר הסטארט-אפ הסינגפורי-ישראלי. השינוי הניהולי בא בזמן שהחברה מתכוננת להפוך לציבורית ב-2021 ● אתמול נודע כי טראקס מפטרת 10% מכוח האדם בישראל

בני בגין מצטרף ל"תקווה החדשה" של גדעון סער / צילום: התקווה החדשה

פתאום כולם היו רוצים להיות המפלגה השנייה בגודלה בישראל

בציר "רק-לא-ביבי" מעריכים שאחרי הבחירות הליכוד יהיה המפלגה הגדולה, אבל נתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה ● לכן המטרה של כל אחד שם היא להיות "המפלגה השנייה בגודלה" ● בכל מקרה, בנט צפוי להיות לשון המאזניים, ותג המחיר שלו כולל רוטציה על כיסא ראש הממשלה

שרון פרשקובסקי, מנכ"ל חברת פרשקובסקי / צילום: גבע טלמור

פרשקובסקי רכשה מהאחים דוניץ קרקע באשדוד תמורת כ-240 מיליון שקל

מדובר ב-4 מגרשים בהיקף של 10 דונם ברובע המיוחד באשדוד ● הרובע המיוחד נמצא בכניסה הדרומית לעיר, מדרום לדרך מנחם בגין ורחוב אלטלנה וממערב לשדרות משה סנה ● מדובר בעסקה השלישית שחברת פרשקובסקי מדווחת עליה בשלושת החודשים האחרונים

רויאל אייר מרוק / צילום: Shutterstock, Vytautas Kielaitis

נחתם הסכם תעופה בין ישראל לבין מרוקו שיאפשר טיסות ישירות

טיסה ישירה בין ת"א למרוקו תימשך כ-5 שעות ● לצד חברות ישראליות, תפעיל בישראל רויאל אייר מרוק שלוש טיסות שבועיות לקזבלנקה

שיעור העוני בקרב האוכלוסיה בישראל גדל בעקבות הקורונה הכלכלית / צילום: כדיה לוי, גלובס

ביטוח לאומי: העצמאים לא קיבלו דמי אבטלה, ושיעור העוני בקרבם עלה

מדוח העוני של ביטוח לאומי עולה כי הנפגעים העיקריים בתקופת המשבר הם עשירוני מעמד הביניים (עשירון 4-7), ואילו לעומתם, העשירון התחתון שיפר את מצבו בשל הסיוע הממשלתי ● יחד עם הסיוע הסוציאלי בתקופת הקורונה, רמת החיים לפי הכנסה פנויה ירדה ב-2020 ב-4.4%

אורן כהן-בוטנסקי, סמנכ"ל לקוחות ושירות באל על / צילום: תמונה פרטית

אורן כהן-בוטנסקי ימונה לסמנכ"ל לקוחות ושירות באל על

אורן כהן-בוטנסקי צפוי להיכנס לתפקידו בתחילת חודש מרץ, כשהוא שימש כסמנכ"ל השירות והמכירות של קבוצת ישראכרט ואמריקן אקספרס ובתפקידו האחרון שימש כממונה על אגף בנקאות ישירה וחווית הלקוח בבנק הפועלים

מה קורה לעובדים במעבר מסטארט־אפ לתאגיד שרכש אותו

מסטארט-אפ קטן לתאגיד של 5,000 איש: האתגרים של מנהלים אחרי אקזיט

הירידה במעמד, ההבדלים בתרבות הארגונית והפגיעה במוטיבציה - מיזוג של חברת סטארט-אפ לתוך תאגיד מציב אתגרים רבים ● שאלנו מומחים ומנכ"לים שעברו את זה על בשרם איך מתגברים על האתגר ● ניהול וקריירה

היועמ”ש, ד”ר אביחי מנדלבליט / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הסוף לפרסום סמוי באינסטגרם? היועמ"ש תומך באישור תובענה ייצוגית על הפרת חוק הגנת הצרכן

היועמ"ש הודיע על התייצבותו להליך אישור תובענה ייצוגית נגד שורת חברות בגין פרסום סמוי באמצעות ידוענים ומשפיעי רשת באינסטגרם ● בתובענה נטען כי החברות שמשתמשות בידוענים באינסטגרם כדי לשווק את מרכולתן מפרות את חוק הגנת הצרכן בכך שאינן מציינות בפירוש כי מדובר בפרסומת מטעמן

לקסוס LC500 קבריולה / צילום: יח"צ

למרות הסגר ומזג האוויר: לקסוס LC500 קבריולה יוצאת לשוק

הדו-מושבת הפתוחה מצוידת במנוע V8 ועולה החל מ-920 אלף שקל

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

שר הביטחון גנץ החליט: גלי צה"ל תצא ממערכת הביטחון

יוקם צוות מקצועי בין-משרדי בראשות מנכ"ל משרד הביטחון אמיר אשל לגיבוש מתווה להוצאת התחנה ממערכת הביטחון ● גנץ: "קיום תחנה צבאית בצה"ל אינה סבירה בעת הזו"

הולנד תטיל עוצר לילי לראשונה מאז מלחמת העולם השנייה / צילום: Associated Press, Peter Dejong

הולנד תטיל עוצר לילי לראשונה מאז מלחמת העולם השנייה ותבטל טיסות מבריטניה

לאחר התפטרות הממשלה בסוף השבוע, הפרלמנט הכריע על הטלת עוצר לילי בהולנד ● מי שיעברו על העוצר וייצאו מביתם ללא אישור או סיבה הכרחית יהיו צפויים לקנס כספי של 95 אירו לפחות ● ראש ממשלת הולנד: ""אלה הם צעדים חמורים מאוד, אך אנו נמצאים בצומת דרכים. הווריאנט הבריטי אינו מותיר לנו ברירה"

ישראל קטורזה בקמפיין משרד הבריאות / צילום: לפ"מ

לא רק בקורונה: משרד הבריאות משקיע גם במלחמה בשאננות

מדירוג הפרסומות הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה עולה כי הקמפיין של משרד הבריאות בכיכובו של ישראל קטורזה הוא הקמפיין האהוב ביותר גם השבוע ● את דירוג הפרסומות הזכורות מובילה גם השבוע ביטוח ישיר עם כוכבי "לא כולל שירות"

הפגנות בחברה הערבית במחאה על האלימות ומחדלי הממשלה בטיפול בה / צילום: דוברות הרשימה המשותפת

למרות חיזורי נתניהו, הממשלה תאשר רק תוכנית מוגבלת נגד אלימות בחברה הערבית

הממשלה צפויה לאשר כמה עשרות מיליוני שקלים למלחמה באלימות בחברה הערבית • עוד בתוכנית: מהלך נרחב לקטיעת זרם הנשק הגנוב לארגוני הפשיעה ותוכנית ממוקדת למאבק בארגוני הפשיעה, באחריות המפכ"ל החדש

פועלים באתר בניה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

תאונת בנייה בערערה: פועל נפל מגובה 4 מטרים ונהרג

ההרוג הוא מרוואן רדא כבהא, בן 51 מעין אל סהלה שבואדי ערה ● המשטרה פתחה בחקירה בעניין

חנויות להשכרה ברחוב דיזנגוף ת"א / צילום: איל יצהר

מאז תחילת הסגר נרשמו בשירות התעסוקה כ-100 אלף נשים

מדובר בכ-70% מכלל הנרשמים ● לפי תחזית שירות התעסוקה, למובטלים החדשים יתווספו עוד 20 אלף בשבוע הבא ● מתחילת הסגר השלישי נרשמו בשירות התעסוקה 144,599 איש, מהם 2,948 ביממה האחרונה ● הנפגעים העיקריים: עובדי הוראה, חינוך והדרכה

השופט בדימוס אורי גורן / צילום: שלומי יוסף

הבורר אורי גורן לביהמ"ש: חומר הבוררות בסכסוך גרטנר-גרטלר נגרס

גורן ציין זאת על-מנת להבהיר כי אין בכוונתו להמשיך בניהול הליך הבוררות בין האחים גרטנר ודן גרטלר לאחר שהתפטר מהייצוג, זאת בעקבות הגילוי כי האחים גרטנר שכרו את החוקר הפרטי צביקה נווה מחברת CGI לאסוף מידע אודותיו

קיבוץ נחל עוז / צילום: איל יצהר

המלצות הוועדה בעניין ההסדר הקבוע לקיבוצים: קיצוץ משמעותי בזכויות

לאחר סבך של החלטות מורכבות וסותרות הוגש דוח של הצוות המקצועי לבחינת ההסדר הקבוע בקיבוצים ● אם יתקבל, הקיבוצים יהיו בבעיה

פרופ' חזי לוי - מנכל משרד הבריאות / צילום: דוברות בית חולים ברזילי

מנכ"ל משרד הבריאות: "לא נקבל מצב שבו מטופלים משמשים ככלי במו"מ"

מנכ"ל משרד הבריאות ביטל את הנחיית בתי החולים הציבורים למד"א שלא לשנע אליהם מטופלים החל מיום ראשון ואמר "ההוראה במכתב שהוצאתם למד"א חסרת תוקף ואינה עומדת בנהלי משרד הבריאות" ● בשלב זה, כלל לא בטוח האם הוראת מנכ"ל משרד הבריאות תיושם בשטח

רוברט אנטוקול מנכ"ל ומייסד פלייטיקה. / צילום: יח"צ אוהד רומנו

ממשיך לשחק אותה: בעלי פלייטיקה מכר לחתמי ההנפקה מניות נוספות בכ-281 מיליון דולר

בכך מגיע היקף המכירות של הבעלים הסיני בחברת משחקי הקזינו שהונפקה בנאסד"ק לכ-1.66 מיליארד דולר