גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה ירוקה בתל אביב בהובלת הבנקים: ת"א 35 קפץ ב-1.9%

מדד ת"א 125 עלה ב-1.1% ומדד ת"א 90 נוסג ב-0.2%. מדד הבנקים קפץ ב-2.1% ● מניית לאומי קפצה ב-3.2%, מניית הפועלים עלתה ב-2.4% ● חברה לישראל קפצה ב-7%

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס
בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

פייזר ומודרנה לא לבד: מי עוד במירוץ לחיסון ומה הוא עושה לשווקים? רון אייכל הכלכלן הראשי של קולמקס וסטיבן טפר אנליסט הפארמה של אייביאיי בשיחה עם גיא בן סימון.

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:30

יום המסחר בבורסה בתל אביב ננעל בעליות שערים. מדד ת"א 35 קפץ ב-1.9%, מדד ת"א 125 עלה ב-1.1% ומדד ת"א 90 נסוג ב-0.2%.

את העליות מניות הבנקים ומדד הבנקים קפץ ב-2.1%. מניית לאומי קפצה ב-3.2%, מניית הפועלים עלתה ב-2.4%.

עוד בקרב המדדים הענפיים, מדד פיננסים ומדד ביטוח עלו ב-1.7%, מדד נדל"ן התקדם ב-1%. בצד השלילי מדד תקשורת ו-IT ירד ב-0.7% ומדד נפט וגז נחלש ב-0.1%.

עוד בין המניות הבולטות בעליות: חברה לישראל קפצה ב-7%, אלביט מערכות עלתה ב-5.9% לאחר הדוחות, בזק נסקה ב-5.9% ומליסרון התקדמה 5.5%. 

16:45

פתיחת המסחר החיובית בוול סטריט לא שינתה את התמונה בתל אביב. ת"א 35 קופץ ב-1.4%,  ת"א 125 מוסיף 0.7% ומדד ת"א 90 יורד ב-0.5%.

15:00

מגמה מעורבת בתל אביב. מדד ת"א 90 המשקף את מניות השורה השנייה משיל 0.3%, מנגד הבנקים בולטים בעליות, לצד מניות הקניונים ומרכזי המסחר שרושמות עליות על רקע ההחלטה על פיילוט לפתיחת הקניונים והשלמת מתווה החזרה ללימודים.

מניית עזריאלי  משלימה עלייה של כ-23% מתחילת החודש; מליסרון  משלימה עלייה של כ-30% החודש. חברת הנדל"ן והבינוי של האחים עופר נמצאת במגעים מתקדמים לכניסה לתחום הדאטה סנטרים. מליסרון נמצאת במו"מ עם חברת ההשקעות קריסיה (Chirisa), המתמחה בתשתיות דיגיטליות, להקמת פרויקט בהיקף של כחצי מיליארד שקל לבניית מספר דאטה סנטרים ביוון, קפריסין וישראל.

אלביט מערכות  סיכמה את הרבעון השלישי עם הכנסות של כ-1.1 מיליארד דולר, צמיחה של 3% ביחס לרבעון המקביל ב-2019. הרווח הגולמי לפי כללי GAAP ירד ב-17% ל-237 מיליון דולר, בשל המחיקה, ולפי כללי GAAP הרווח הנקי הרבעוני המיוחס לבעלי המניות הסתכם ב-17 מיליון דולר, ירידה של 76.4%. המנכ"ל בוצי מכליס בראיון לגלובס: "העסקים כרגיל'. החברה ממשיכה להתפתח ולשפר את הרווחיות. היו עיכובים לוגיסטיים בשל המשבר, אבל למדנו להתמודד היטב עם ההשלכות של הקורונה על החברה, ולהגיע ללקוחות דרך החברות הבנות בשוקי היעד. לכן, ההשלכות של הקורונה על אלביט - מאחורינו".

13:37

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בעליות בהובלת מניות הבנקים, ובדומה לסנטימנט מעבר לים. מדד ת"א 35 קופץ ב-1.4%, ת"א בנקים ב-1.7%.

מנייתה של חברת האנרגיה אנרג'יאן מזנקת ב-6%, תפרון מזנקת ב-12%, מדיגוס ב-21%, פורסייט מזנקת ב-22%, מליסרון קופצת ב-4% ומנגד דלק צונחת ב-3%.

12:00

מניות פורסייט  ומדיגוס מזנקות ביותר מ-20% כל אחת, במחזורים גבוהים. גם מניית אקסל  עולה בחדות לאחר שהחברה עדכנה כי התקשרה בהסכם השקעה עם חברת אי.בי.אי אקטיב ובעל המניות היחידי שלה לפיו תרכוש ממנו 50.1% מהון המניות של אקטיב בעסקת מזומן ומניות בהיקף של כ-13 מיליון שקל. 

11:00

עליות בבורסה במקביל למגמה חיובית בעולם. מדד ת"א 35 מטפס בכ-1.1%. עליות בולטות רושמות מניות מליסרון, מיטרוניקס  ואלביט מערכות, שפרסמה היום דוחות. 

חברת אאורה  שבשליטת יעקב אטרקצ'י דיווחה על ביקושים גבוהים של 273 מיליון שקל בשלב המוסדי של הנפקת האג"ח שביצעה אמש בבורסה בת"א. החברה צפויה להשלים את המכרז הציבורי השבוע. מתוך סכום זה, החברה החליטה לקבל הזמנות בהיקף 100 מיליון שקל. ההנפקה בוצעה באמצעות הרחבת סדרת אג"ח ט"ו של אאורה. המחיר שנסגר במכרז משקף לאג"ח ריבית של 4.88%, בעלות משך חיים ממוצע של כ-3 שנים.

10:00

יום המסחר בבורסה נפתח תוך המשך המגמה החיובית במדדי המניות. מדד ת"א 35 מטפס בכ-0.8%. 

מניית אנרג'יאן  מטפסת על רקע עליית מחירי הנפט בעולם. נובולוג  עולה בחדות לאחר שפרסמה הבוקר דוחות לרבעון השלישי. 

גזית גלוב  דיווחה הבוקר כי ה- FFO ברבעון השלישי הסתכם בכ-62 מיליון שקל לעומת כ- 138 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הרווח הנקי עמד על כ-23 מיליון שקל לעומת רווח של כ-474 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הקיטון ברווח הנקי נובע בעיקר מרווח משערוך נגזרים פיננסיים של כ-187 מיליון שקל ברבעון לעומת רווח של כ-482 מיליון שקל ברבעון המקביל. בנוסף, הושפעו התוצאות מירידת ערך נכסים בסך של כ- 95 מיליון שקל ברבעון לעומת כ-18 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

08:50

בנק דיסקונט  דיווח הבוקר כי הרווח הנקי ברבעון השלישי של השנה הסתכם ב-258 מיליון שקל, ירידה של כ-40% לעומת הרווח ברבעון המקביל אשתקד. זאת, על רקע משבר הקורונה והשלכותיו הכלכליות ומרכיבים חד פעמיים: רווחים ממכירת מניות בוויזה, הוצאה בגין תוכנית פרישה בחברת כאל ועלייה בהפרשה לתביעות. בניטרול רכיבים חד פעמיים, הרווח הנקי ברבעון השלישי היה מסתכם ב-357 מיליון שקל. 

אלביט מערכות דיווחה על רווח של 72.7 מיליון דולר ברבעון השלישי, עלייה של 24% לעומת הרבעון המקביל.

בשוק המטבעות, הדולר נסחר הבוקר בעלייה של כ-0.1% סביב 3.341 שקלים והאירו רושם ירידה של כ-0.3% סביב 3.96 שקלים. 

07:50

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה

1. צפי לפתיחה חיובית

המגמה החיובית בבורסה צפויה להימשך הבוקר, לאחר שאתמול ננעל המסחר בוול סטריט בעליות. גם במרבית בורסות אסיה המגמה חיובית היום בהובלת בורסת טוקיו. החוזים על מדדי וול סטריט נסחרים כעת בעליות של 0.6%-0.9%. 

אתמול ננעל המסחר בבורסה בעליות בהובלת מניות הנדל"ן והתקשורת, ובדומה לסנטימנט מעבר לים, שם המדדים מטפסים על רקע הדיווח על חיסון נוסף לקורונה של אסטרה זניקה שהצביעה על יעילות של 90% בחיסון. מדד ת"א 35 עלה ב-1.3%, מדד ת"א 90 עלה ב-1.7%, ומדד הבנקים טיפס ב-1.2%.

המניות הדואליות חוזרות מוול סטריט עם פערים מעורבים. אורמת עם פער שלילי של כ-3.3%, פרטנר 2.8% ולייבפרסון 1.5% כך שהן צפויות לרדת. מנגד, טאואר  עם פער חיובי של 2.9% ונובה 1.2% והן צפויות לטפס. 

2. הקניונים נפתחים, בהדרגה

קבינט הקורונה החליט הלילה על חזרה ללימודים, כשכיתות ה'-ו' חוזרות היום, כיתות י׳-י״ב החל מהשבוע הבא (29.11) וכיתות ז'-ט' החל מה-6 בדצמבר. החזרה ללימודים היא בהתאם למתווה שר החינוך, ביישובים ירוקים וצהובים, תוך ביצוע בדיקות ניטור רחבות.

בנוסף, הוחלט לאמץ את ההצעה שהוצגה לפתיחה ניסיונית מצומצמת של הקניונים ולהאריך את הפיילוט כך שיסתיים ב-6 בדצמבר. בהתאם להצעה זו יובאו תקנות לאישור הקבינט. בכפוף לממצאי הפיילוט ולתמונת מצב התחלואה הכללית, יקבע מועד הפתיחה המלאה של הקניונים.  במקביל תוגש הצעה לפיילוט לשווקים. השווקים יפתחו כשהקניונים יפתחו. ההחלטה עשויה להשפיע לחיוב על מניות עזריאלי ומליסרון.

3. עונת הדוחות: אלביט מערכות ודיסקונט

היום יפרסמו דוחות, בין השאר, אלביט מערכות , דיסקונט , גזית גלוב  והבורסה. 

אתמול דיווחה דמרי על תוצאות טובות לרבעון השלישי. בפסגות מציינים בתגובה לדוחות כי "על אף שהמודל שלנו מניח, מטעמי שמרנות, ירידה של 5% במחירי הדירות בשל הפגיעה הכלכלית ממשבר הקורונה, הולכים ומתרבים הסימנים ליציבות ועמידות הענף נכון לעכשיו. עמידות זו נובעת מהעובדה כי המדינה לא מפשירה קרקעות שמוביל לעליית מחירי הקרקע. בנוסף, הריבית הנמוכה על המשכנתאות עוזרת לרוכשים ובחודשים האחרונים היינו אף עדים להיקפי מכירות גבוהים בשוק. גם הפחתת המס למשקיעים תורמת לביקושם".

"אנו מבצעים שינויים מעטים במודל שלנו, שעיקרן הן שקלול התוצאות הכספיות של הרבעון והגדלת שווי הקרקע בחדרה, לאור צפי ההנהלה כי בשנה הקרובה עשויה להתקבל התב"ע. דמרי, לה פרויקטים בהקמה, ביצוע ותכנון בהיקף של כ-19 אלף יח"ד תמשיך לייצר פרויקטים בהיקפים גדולים בשנים הקרובות מהקרקעות הקיימות ומפרויקטי התחדשות עירונית, כאשר היא צפויה להגדיל את היקף המכירות השנתיות בהתאם לפיתוח הפרויקטים. אנו שומרים על המלצת תשואת היתר ומעלים את מחיר היעד ל-129 שקל, גבוה בכ-10% ממחיר המניה". 

4. מאקרו וסחורות

בתחום המאקרו, בגרמניה יתפרסם היום מדד IFO לחודש נובמבר, ונתוני תמ"ג לרבעון השלישי. בארצות הברית- מדד ביטחון הצרכנים לחודש נובמבר (צפי ל-97.7 נק').

בזירת המסחר בסחורות רושם היום הנפט מסוג ברנט עלייה של כ-1% לרמה של 46.5  דולר לחבית (חוזה לדצמבר), והזהב מנגד ממשיך לאבד גובה ונסחר בירידה של 0.85% לרמה של 1,822 דולר לאונקיה.

5. פז מבצעת הפחתה של כ-200 מיליון שקל

לסיום, פז  הודיעה אתמול לאחר סגירת המסחר בבורסה על הפחתה של 210-190 מיליון שקל משווי בית הזיקוק באשדוד שנעשית בשל קבלת תחזית מעודכנת למרווחי הזיקוק לקראת פרסום הדוחות לרבעון השלישי של השנה. זאת, על רקע השפעות התפשטות נגיף הקורונה שהובילו, בין היתר, לירידה חדה בביקוש לנפט ובהתאם לירידה חדה במחיר הנפט ושחיקה במרווחי הזיקוק העולמיים, ממשיכות לבוא לידי ביטוי בהרעה בתוצאות העסקיות של פז. 

עוד כתבות

אמבולנסים של מד"א / צילום: מץ 76

המו"מ עם האוצר התפוצץ ובתי החולים הציבוריים מבקשים ממד"א לא להפנות אמבולנסים מיום ראשון

בתי החולים שערי צדק, לניאדו, מעייני הישועה ושלושת בתי החולים בנצרת פנו למנכ"ל מד"א, אלי בין, וביקשו שלא להפנות אמבולנסים וחולים החל מיום א' "בעקבות מחסור חמור בציוד ותרופות"

לארי פינק, מנכ"ל בלאקרוק / צילום: Associated Press, Evan Agostini/Invision

ענק ההשקעות בלאקרוק עושה צעד ראשון לקראת חשיפה לערך הביטקוין

שתי פניות שהגיש תאגיד ההשקעות לרשות ני"ע האמריקאית מעידות כי כמה מהקרנות שלו עשויות להתחיל להשקיע בחוזים עתידיים המבוססים על ביטקוין ● מטבע הקריפטו המוביל נסחר במחיר של 32.9 אלף דולר, אחרי ירידה של 15% בשבוע האחרון

רויאל אייר מרוק / צילום: Shutterstock, Vytautas Kielaitis

נחתם הסכם תעופה בין ישראל לבין מרוקו שיאפשר טיסות ישירות

טיסה ישירה בין ת"א למרוקו תימשך כ-5 שעות ● לצד חברות ישראליות, תפעיל בישראל רויאל אייר מרוק שלוש טיסות שבועיות לקזבלנקה

מטוס אל על / צילום: יואב יערי

אל על: דחיית ערעור שהגיש ועד הטייסים הוא תנאי לקבלת ההלוואה

אל על מנהלת משא ומתן עם בנקים ועם גופים מוסדיים להלוואה בהיקף של 300 מיליון דולר בערבות מדינה בשיעור 82.5% ● בדיווח לבורסה חושפת החברה כי דחיית הערעור הוא תנאי להלוואה

בורסת היהלומים הישראלית ברמת-גן / צילום: שאטרסטוק

ארבע וחצי שנים לאחר פתיחת החקירה: כתב אישום חמור נגד חנן אברמוביץ'

היהלומן חנן אברמוביץ' מואשם בעבירות גניבה בידי מורשה, בטענה כי גנב יהלומים בסכום של 45 מיליון דולר מ-16 סוחרי ויצרני יהלומים ● לפי האישום, אברמוביץ' סיפר למתלוננים "סיפורי בדים" כי 35 מיליון דולר מתוך חובו נמצאים בעסקת יהלומים בדובאי

שורה תחתונה (מימין): עמרי שיינין מייסד שותף ומשנה למנכ"ל מיט-טק, דירק פון היינרישהורסט מייסד משותף בחברת Peace Of Meat; שורה עליונה (מימין) - דייויד ברנדס מייסד משותף בחברת Peace Of Meat, גיא חפר סמנכ"ל הכספים של מיט-טק / צילום: יח"צ

מיט-טק מדווחת על הצלחה בגידול תאי עוף בביוריאקטור

חברת הבשר המתורבת דיווחה כי החברה הבת שלה הצליחה בגידול תאי עוף בביוריאקטור ● מניית מיט-טק עלתה בכ-5% במחסר בת"א

השופט בדימוס אורי גורן / צילום: שלומי יוסף

הבורר אורי גורן לביהמ"ש: חומר הבוררות בסכסוך גרטנר-גרטלר נגרס

גורן ציין זאת על-מנת להבהיר כי אין בכוונתו להמשיך בניהול הליך הבוררות בין האחים גרטנר ודן גרטלר לאחר שהתפטר מהייצוג, זאת בעקבות הגילוי כי האחים גרטנר שכרו את החוקר הפרטי צביקה נווה מחברת CGI לאסוף מידע אודותיו

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

נעילה מעורבת בוול סטריט; אינטל קפצה ב-6.5%, אפל ב-3.7%

סגירה מעורבת באירופה ● התביעות הראשוניות לדמי אבטלה בארה"ב הסתכמו בשבוע שעבר בכ-900 אלף, לעומת צפי כלכלנים לכ-925 אלף ● בבית ההשקעות אופנהיימר מעריכים כי צ'קפוינט תציג הפתעה חיובית בדוחות

שיעור העוני בקרב האוכלוסיה בישראל גדל בעקבות הקורונה הכלכלית / צילום: כדיה לוי, גלובס

ביטוח לאומי: העצמאים לא קיבלו דמי אבטלה, ושיעור העוני בקרבם עלה

מדוח העוני של ביטוח לאומי עולה כי הנפגעים העיקריים בתקופת המשבר הם עשירוני מעמד הביניים (עשירון 4-7), ואילו לעומתם, העשירון התחתון שיפר את מצבו בשל הסיוע הממשלתי ● יחד עם הסיוע הסוציאלי בתקופת הקורונה, רמת החיים לפי הכנסה פנויה ירדה ב-2020 ב-4.4%

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

שר הביטחון גנץ החליט: גלי צה"ל תצא ממערכת הביטחון

יוקם צוות מקצועי בין-משרדי בראשות מנכ"ל משרד הביטחון אמיר אשל לגיבוש מתווה להוצאת התחנה ממערכת הביטחון ● גנץ: "קיום תחנה צבאית בצה"ל אינה סבירה בעת הזו"

החשב הכללי יהלי רוטנברג / צילום: דוברות משרד האוצר

אפקט הקורונה: יחס החוב של ישראל זינק ב-2020 מ-60% ל-73%

לפי אומדן ראשוני שפרסם החשכ"ל, העלייה ביחס החוב לתוצר נמוכה מהצפוי ● בשל ההתמודדות עם משבר הקורונה, ב-2020 חל גידול של כ-78.8 מיליארד שקל בהוצאות הממשלה בהשוואה לשנת 2019, לצד קיטון של כ-29.4 מיליארד שקל בסך הכנסות הממשלה

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ירידות בנעילה בת"א: צירון קפצה בכ-25%, פורסייט צנחה ב-11%

מחזור המסחר הסתכם בכ-2.3 מיליארד שקל ● יחס החוב-תוצר של הממשלה עלה ב-13% ב-2020 לעומת שנת 2019 ● ירידות בולטות רשמו מניות טבע, גילת, סלקום וקבוצת דלק

ג'ו ביידן מושבע לנשיאות לצד רעייתו ג'יל / צילום: Associated Press, Andrew Harnik

הספסל עדיין ריק, אבל הנבחרת המגוונת של ג'ו ביידן יוצאת לדרך

רק חברת קבינט אחת קיבלה את אישור הסנאט בינתיים מתוך למעלה מ־20 ● זה ייקח עוד כמה ימים. אבל ביידן כבר רץ עם 17 צווים נשיאותיים זמן קצר לאחר ההשבעה ● הנשיא הזה, ותיק וושינגטון, לא יחזור על טעויות קודמיו: הוא בוחר עוזרים בטוחים ומנוסים, אולי מנוסים מדיי

בני בגין מצטרף ל"תקווה החדשה" של גדעון סער / צילום: התקווה החדשה

סמל לליכוד ה"ישן": בני בגין מצטרף ל"התקווה החדשה" של גדעון סער

בני בגין, לשעבר חבר הליכוד ובנו של ראש הממשלה מנחם בגין ז"ל, יוצב במקום גבוה ב"תקווה החדשה", ככל הנראה בחמישייה הראשונה, לא מעט בשל היותו סמל לליכוד הישן והאידאולוגי

מה קורה לעובדים במעבר מסטארט־אפ לתאגיד שרכש אותו

מסטארט-אפ קטן לתאגיד של 5,000 איש: האתגרים של מנהלים אחרי אקזיט

הירידה במעמד, ההבדלים בתרבות הארגונית והפגיעה במוטיבציה - מיזוג של חברת סטארט-אפ לתוך תאגיד מציב אתגרים רבים ● שאלנו מומחים ומנכ"לים שעברו את זה על בשרם איך מתגברים על האתגר ● ניהול וקריירה

שרון פרשקובסקי, מנכ"ל חברת פרשקובסקי / צילום: גבע טלמור

פרשקובסקי רכשה מהאחים דוניץ קרקע באשדוד תמורת כ-240 מיליון שקל

מדובר ב-4 מגרשים בהיקף של 10 דונם ברובע המיוחד באשדוד ● הרובע המיוחד נמצא בכניסה הדרומית לעיר, מדרום לדרך מנחם בגין ורחוב אלטלנה וממערב לשדרות משה סנה ● מדובר בעסקה השלישית שחברת פרשקובסקי מדווחת עליה בשלושת החודשים האחרונים

ליאורה עופר / צילום: ורדי כהנא

עופר השקעות לוותה 250 מיליון שקל מג'יי.פי מורגן בעסקה מימונית

חברת עופר השקעות, שבשליטת ליאורה עופר, העבירה לידי בנק ההשקעות האמריקאי ג'יי.פי מורגן 1.9 מיליון מניות של מליסרון בשווי שוק של כ-350 מיליון שקל ● עופר השקעות: "החברה נותרת בעלת השליטה במליסרון עם אחזקה של כ-51.5% מההון של מליסרון, זאת מתוך אמונה ביכולתה להמשיך ולהשביח את נכסי החברה"

השופטות ביניש וחיות. ביניש שמותנה בעצמה בממשלת מעבר, מנעה צעד דומה עד לאחר הבחירות / צילום: אוריה תדמור

הסטנדרט הכפול של בית המשפט העליון ביחס למינוי שופטים בתקופת בחירות

בקשת הנשיאה חיות לכנס את הוועדה לבחירת שופטים בתקופת בחירות, עוררה מחדש וויכוח בו נטען כי העליון מקבל החלטות סותרות בעניין ● אלא שבחינה היסטורית מבהירה שהכלל הינו עקבי וברור: מותר לכנס את הוועדה בתקופת בחירות, אך רק אם זה מועיל לעליונים

בוב סוואן,/ צילום: רויטרס

אינטל היכתה את צפי האנליסטים: הכנסות של כ-20 מיליארד דולר ברבעון האחרון

בשורה התחתונה הציגה החברה רווח של 5.86 מיליארד דולר, 1.42 דולר למניה ● ללא פריטים חד פעמיים עמד הרווח על 1.52 דולר למניה ● התוצאות פורסמו לפני סיום המסחר בוול סטריט ומניית אינטל הגיבה בעלייה של כ-6.5% בסיום המסחר, ולאחר מכן עברה לירידות

קרן טרנר / צילום: ענבל מרמרי

שאול מרידור וקרן טרנר על התנהלות האוצר: "חלם"

מנכ"לית משרד האוצר הפורשת קרן טרנר-אייל דיברה על היחס המשפיל שספגה ועל הכשלים באוצר בראיון לתוכנית עובדה ב"קשת 12" ● שר האוצר הגיב באופן אומלל וספג ביקורת: "פעמיים לקחתי אותה לתפקידים בחופשת לידה - לא מוכן שבניית משפחה תעכב נשים" ● יו"ר נעמת: "אמירות שובניסטיות קלאסיות שלא ייאמנו"