גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עתיד מלוטש: ההסכם שנחתם בין בורסות היהלומים בישראל ובדובאי יזניק את שתיהן

ענף היהלומים הישראלי נמצא במשבר מאז הקורונה, ובונה על איחוד הכוחות עם האמירויות ● יורם דבש, נשיא בורסת היהלומים הישראלית הפורש, מכין את הקרקע לשת"פ ● אחמד בן סולייאם, יו"ר בורסת היהלומים של דובאי, מצהיר בראיון ל"גלובס" כי יפתח משרדים ברמת גן

בורסת היהלומים של דובאי / צילום: Christopher Pike, רויטרס
בורסת היהלומים של דובאי / צילום: Christopher Pike, רויטרס

האם הסכם שיתוף הפעולה החדש בין בורסת היהלומים הישראלית לזו של דובאי יעזור לענף לצאת מהמשבר שאליו נקלע, ושהוחרף בשל הקורונה? כך לפחות מקווים ברחוב ז’בוטינסקי ברמת גן, לאחר כמה חודשים רעים במיוחד.

ענף היהלומים היה ענף הייצוא המוביל של ישראל, כאשר בשנה בינונית היקף היצוא שלו הגיע ל-20 מיליארד שקל. הנשיא היוצא יורם דבש, שהודיע כי לא ירוץ לקדנציה נוספת בבחירות שיתקיימו בעוד חודשיים, מספר כי מאז תחילת משבר הקורונה נשאר לענף רק הזוהר.הענף חווה ירידה של 80% בפעילות, מה שמביא לסכנה ממשית לעתידו ולעתידן של 15 אלף משפחות שבחודשים האחרונים נאבקות על הכנסה, וזקוקות לסיוע של המדינה.

על פי ההסכם עם בורסת היהלומים של דובאי שנחתם בספטמבר, שני הצדדים יפתחו נציגויות זה אצל זה, כדי לקדם את הסחר המשותף בין שתי המדינות. בנוסף, שתי הבורסות יפתחו הזדמנויות עסקיות חדשות, ויקיימו מדי שנה ימי עיון ותערוכה משותפת שתתקיים בדובאי וברמת גן לסירוגין.

דבש אומר מפורשות כי מטרת ההסכם היא לאפשר צמיחה מחודשת של תעשיית היהלומים הישראלית. "הפוטנציאל עצום. עד עכשיו מכרנו יהלומים לדובאי בדרכים עקיפות - הייתי שולח להונג קונג, מחליף מדבקות ושולח משם לדובאי. היום אנחנו בקשר ישיר ויכולים לעשות מסחר של מיליארדים. זה הבדל גדול".

עלייה של 12% במחיר

כדי להבין את הפוטנציאל העצום של הבורסה בדובאי, שמהווה מוקד סחר ביהלומים הן מבחינת ערך והן מבחינת נפח, מספיק להסתכל על הנתונים. אם ב-2003 השווי הכולל של יהלומים מלוטשים ויהלומי גלם הנסחרים באמירויות עמד על 3.6 מיליארד דולר, הרי שב-2019 הנתון הזה כבר עמד על 23 מיליארד דולר - שני רק לבורסת היהלומים ההודית.

את ההסכם חתמה ישראל מול אחמד בן סולייאם, יו"ר בורסת היהלומים, יו"ר ומנכ"ל אזור הסחר החופשי DMCC בדובאי, וידיד אישי של דבש זה שנים. בראיון ל"גלובס" הוא מסביר כי "חלק גדול מההסכם מתמקד בקידום הזדמנויות מסחר דו צדדיות, כגון מכרזי יהלומים. השותפות בין שניים ממרכזי היהלומים החשובים בעולם תתמוך בצמיחת סחר היהלומים האזורי והעולמי כאחד".

יורם דבש, יו"ר בורסת היהלומים הישראלית / צילום: גיל לביא

איך יתבצע שיתוף הפעולה?
"כחלק מההסכם נקים משרד מכירות בבניין הבורסה ברמת גן, והם יקימו נציגות כאן במגדל אלמאס. באמצעות המשרדים האלה נתמקד בקידום הזדמנויות סחר דו צדדיות, חלוקת ידע בענף ושיתוף פעולה באירועים כמו מכרזי יהלומים, תערוכות וכנסים".

מה עשה משבר הקורונה לסחר ביהלומים בעולם, ולבורסה בדובאי?
"למגפה הייתה השפעה על כל העסקים בכל המגזרים - כולל סחר ביהלומים. הרבה התרחש לאורך שרשרת האספקה ​​- היינו עדים לרמות מלאי גבוהות, ולמחירי שוק תנודתיים. לתעשיית היהלומים יש מרכזי כרייה באפריקה וברוסיה, מתקני חיתוך וליטוש בהודו, ושווקי צרכנות גדולים כולל אירופה וסין. הפגיעה הייתה הן בתהליכי הכרייה והן בייצור, נרשמה ירידה בביקושים וגם דרכי האספקה שובשו. עם זאת, כעת אנחנו עדים לעלייה בביקושים, והכרייה והייצור חוזרים למסלול. אגב, הביקוש ליהלומים גדולים ואיכותיים היה יציב לאורך כל המגפה".

איך המחירים הושפעו מהקורונה?
"מחירי היהלומים החד קראטיים האיכותיים עולים בהתמדה, וכעת הם גבוהים בכ-12% בהשוואה לתחילת השנה. אנחנו ממשיכים להתקדם עם הפרויקטים והיוזמות השונות שלנו, מכיוון שאנו נשארים אופטימיים".

בעד אמנת קימברלי

בן סולייאם מבהיר כי האמירתיים מחויבים לאמנת קימברלי (KP) - יוזמה של האו"ם המונעת כניסת יהלומי סכסוך לשוק היהלומים הגולמיים. "היסטורית, אפריקה התמודדה עם יהלומי סכסוך שהונפקו, אך בעולם ננקטו אמצעים רבים לבלום סחר בלתי חוקי ביהלומים כאלה. DMCC ואיחוד האמירויות מחויבות להילחם בסחר של יהלומי סכסוך, ולספק שקיפות וביטחון בכל הסחר.

"ב-2003, איחוד האמירויות הייתה המדינה הערבית הראשונה שחתמה על אמנת קימברלי, וב-2016 הפכנו למדינה הערבית הראשונה שעמדה בראש האמנה. אני נבחרתי ליו"ר KP, ובמהלך כהונתי ביקרתי ברוב המדינות שמייצרות יהלומים באפריקה, ויצרתי קשרים עם ממשלות ומנהיגים עסקיים ברחבי היבשת".

אתה רואה בכלכלה כלי לשבירת הקיפאון הפוליטי, שישפר את עתיד המזרח התיכון?
"ללא ספק, שיתוף פעולה יספק דחיפה משמעותית לשגשוג האזורי והעולמי כאחד, גם בהיבט הפוליטי. אם ממשלות ועסקים ירחיבו את שיתוף הפעולה, יאמצו את הטכנולוגיה הדיגיטלית ויגדילו את ההשקעה בתשתיות, הסחר העולמי עשוי לגדול ב-18 טריליון דולר עד שנת 2030. כשתיים מהכלכלות המובילות במזרח התיכון, לאיחוד האמירויות ולישראל יש הרבה מה להרוויח משיתוף פעולה נוסף".

בונים על המינגלינג

אחד הדברים שמעידים על המעמד הישראלי החזק בשוק היהלומים העולמי הוא בחירתו של דבש לתפקיד יו"ר הפדרציה העולמית של בורסות היהלומים. לדבריו, היהלומנים הישראלים והבלגים עדיין דומיננטיים מאוד בשוק, ובבורסות בהודו ובאמירויות נרשמים היקפי המסחר הגדולים ביותר. כעת, עם חתימת הסכם שיתוף הפעולה עם האמירויות, כללי המשחק משתנים. "אנחנו זקוקים למנוע צמיחה חדש לענף הישראלי, ופתיחת השוק לאמירויות יכולה להיות המנוע הזה", אומר דבש.

"השוק האמירתי עצום, וכעת נמצא בטווח של שלוש שעות נסיעה. התזמון בעסקי היהלומים מכריע, ונגישות כזו לסחורה ולסוחרים אמורה להביא תנופה של ממש. היינו ממש מחוץ למשחק באמירויות, והמשחק הזה כולל את השווקים של כלל מדינות המפרץ, לרבות סעודיה. גם בעבר מכרנו שם, בעקיפין, דרך חברות זרות. כעת זה פתוח ועל השולחן, לא בהסתרה. ההסכם הוא ווין-ווין לגמרי".

באמת לגמרי?
"יש חשש מסוים שחברות ישראליות וזרות העובדות כאן יעדיפו לעבור לשם, בגלל יתרונות הפטור ממסים. כך קרה כשהבורסה שם נפתחה, ובעיקר כשהתפתחה - הם משכו אליהם חברות רבות, גם מאיתנו".

עם זאת, דבש בוחר לשמור על אופטימיות. המשרד הישראלי כבר הוקם בדובאי, ודגל ישראל מתנופף על הבניין. "כשיגיעו לשם הסוחרים הישראלים הם יקבלו שירות מא’ ועד ת’ בכל מהלך מול הרשויות, קישור לסוחרים האחרים וכל מה שנדרש. המינגלינג עם הסוחרים בבורסה שם יעשה את שלו".

ומה אנחנו מביאים למשוואה?
"אנחנו חזקים מאוד בענף היהלומים, ומעורבים עמוק בקבלת ההחלטות החשובה לכל יהלומן. ישראל היא הגורם המוביל בעולם בשוק האבנים היקרות מאוד והיהלומים המלוטשים, שמגיעים לשווי של מיליוני דולרים לאחד. אחד מהשווקים הגדולים ליהלומי איכות יקרים הוא במדינות המפרץ. החיבור הזה כבר קורה, יש התעניינות והמפגשים יתרחשו ממש בקרוב, דרך דובאי".

בורסת היהלומים בדובאי (DDE)

מתקן מכרזים הגדול מסוגו בעולם, הכולל 41 שולחנות ● משמשת יותר מ-1,000 חברות יהלומים ● השווי הכולל של יהלומי גלם ומלוטשים הנסחרים באמירות ב-2019 עמד על 23 מיליארד דולר ● בנובמבר 2019 אירחה ה-DDE מכרז ענק של יותר מ-577 אלף קראט יהלומים, שנמכרו לפי שווי של כ-50 מיליון דולר

עוד כתבות

מנכל אל על אביגל שורק / צילום: יח"צ

הוקפץ לקוקפיט: הכירו את אביגל שורק, מנכ"ל אל על החדש

הידיעה על מינויו של אביגל שורק למנכ"ל אל על התקבלה השבוע בחברה בהלם מוחלט ● עם זאת, הבעלים החדש אלי רוזנברג ביקש מלכתחילה למנות לחברת התעופה מנכ"ל מארה"ב ● "הוא מוכשר ומהיר מחשבה", אומר גורם שהיה קשור לחברת דלק US שממנה מגיע שורק

מלי מרגליות / צילום: יחצ

מיהם עשרת המועמדים שמהם יבוא היו"ר הבא של קבוצת כלל?

בתחילת ינואר יכריעו בעלי המניות בין המועמדים: אבי קנובל, ורדה אלשיך, מלי מרגליות, חיים סאמט, מיה ליקוורניק, רון טירה אוסאמה חסן, יגאל בר יוסף, איציק הורוביץ ושמואל שורץ ● בניגוד להערכות קודמות: אייל לפידות לא יתמודד על התפקיד

בית "ידיעות אחרונות" בראשון לציון./ צילום: כדיה לוי

מחיר הפעלת "ידיעות תקשורת": 25 מפוטרים ו-25 עובדים לחל"ת של חצי שנה

בקבוצת "ידיעות" מוכנים להשאיר את רשת המקומונים בחיים, אך נוקבים במחיר כואב בתמורה ● עפ"י תוכנית ההנהלה שהוצגה לארגון העיתונאים, העיתונים יופעלו בכוח-אדם מינימלי, והחומרים המערכתיים יילקחו בחלקם מהתוכן הכללי של "ידיעות אחרונות"

אלימות כלכלית / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

טרור כלכלי במשפחה: תופעה חמקמקה ונסתרת

על רקע הדיון בכנסת על הצעת החוק למניעת אלימות כלכלית, מסבירה ד"ר קרני קריגל שחקרה את הנושא כי אלימות כלכלית של גברים כלפי נשותיהן היא "אלימות נסתרת - לא רואים אותה, אין נזקים פיזיים" ● לכן, לדבריה, החוק יאפשר לקרוא לילד בשמו, וניתן יהיה להעניק מענה לאלימות כלכלית מתמשכת

חנויות סגורות בקניון רמת אביב בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

לוביסטים, ראשי רשויות, תככים ולחצים: 15 קניונים ייפתחו בקרוב, כך נראה המאבק על הכניסה לרשימה

הקניונים יחזרו לפעילות במסגרת פיילוט ובכפוף למגבלות ● מליסרון ועזריאלי סגרו עם המל"ל הסכם שלפיו 6 מהקניונים יהיו שלהן, בעוד היתר ייבחרו דרך הגרלה של משרד הכלכלה ● גזית גלוב, שגם הייתה אמורה לפתוח שלושה קניונים ששוריינו עבורה, נדחקה מחוץ לרשימה

בוקינג.קום / צילום: שאטרסטוק

בוקינג לא תוכל להגביל בתי מלון מלהציע מחירים זולים יותר אצל מתחרים

פלטפורמת ההזמנות סיכמה עם הממונה על התחרות כי תסיר מהסכמים עם בתי מלון בישראל את האיסור על הצעת תנאים טובים יותר בערוצי מכירה אחרים

חסן רוחאני, נשיא איראן, בעצרת האו"ם / צילום: Reuters, Carlo Allegri

מדינות אירופה לא ידחפו את ממשל ביידן לחזור להסכם הגרעין עם איראן

ישנו חשש גובר לגבי המחקר הגרעיני של הרפובליקה האיסלמית, אך דיפלומטים מהאיחוד האירופי אומרים שלא יאיצו בנשיא הנבחר לחזור להסכם ממנו נסוגה ארה"ב בשנת 2018 כלשונו

השופטת האמריקאית איימי קוני בארט / צילום: Matt Cashore/Notre Dame University, רויטרס

מכה למושל ניו יורק: ביהמ"ש העליון אוסר אליו להגביל את מספר המתפללים בכנסיות ובבתי כנסת

לאחר ששתי עתירות דומות מקליפורניה ונבאדה נפלו השנה, העתירה הנוכחית עברה ברוב של 5 שופטים מול 4, כאשר קולה של השופטת השמרנית הטרייה, איימי קוני בארט, הביא לשינוי המגמה

ועדת הכספים בראשות משה גפני, היום / צילום: דוברות ועדת הכספים

בכירים בוועדת הכספים בביקורת על בג"ץ: "אין עילה לביטול דחיית אישור התקציב"

לאחר שבג"ץ הוציא צו על-תנאי לממשלה לנמק את דחיית אישור התקציב מאוגוסט לדצמבר, גורמים בכירים בוועדת הכספים מתחו ביקורת על ההחלטה וטענו כי נעשתה בחוסר סמכות

המשכנתאות של הזוגות הצעירים צריכות להטריד את כולנו / צילום: shutterstock

האוצר מתריע: המשכנתה של 57 אלף משקי בית צעירים בסיכון בגלל החל"ת

לפחות אחד מאותם משקי בית הוצא לחל"ת, ושיעור המשכנתה מכלל ההכנסה החודשית זינק אצל רובם אל מעבר ל-30% מהכנסתם ● המצב גרוע במיוחד אצל העשירונים התחתונים, שעד כה מחזיקים מעמד בעיקר הודות לדמי האבטלה

הצפות בגוש דן / צילום: מתוך יוטיוב

הצפות ברחבי הארץ: כיבוי והצלה חילצו לכודים, נזק כבד לתשתיות ורכוש

עד לשעות הצהריים המוקדמות, טיפלו כוחות הכיבוי וההצלה ב-140 אירועי הצפות, הכוללים בתים, מרתפים, חניונים תת קרקעיים ורכבים

חברת טבע / צילום: רויטרס

האיחוד האירופי קנס את טבע ב-60.5 מיליון אירו בשל פגיעה בתחרות

האיחוד קנס את חברת התרופות בשל הסכם שחתמה עם חברת ספלון לפני רכישתה, שהוביל לעיכוב בכניסת תחרות גנרית

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

הבורסה בת"א ננעלה בעליות לאחר התקלה הדרמטית: ת"א 35 קפץ ב-1.3%

לאחר התקלה החמורה בבורסה המדדים חזרו לטפס, כאשר בוול סטריט לא יתקיים הערב מסחר בשל חג ההודיה ● דלק זינקה ב-10%, דלק רכב קפצה ב-10%, תפרון עלתה ב-7%, ביו ויו ב-13%, פוקס עלתה ב-5.25%, אפולו פאוור זינקה ב-20

אלי עזור / צלם: יחצ / צילום: יחצ

מסתמן: על רקע אי-הסכמות מסחריות - וואלה תצא מרשת הפרסום של ארטימדיה

בין הצדדים נערך לאחרונה מו"מ על חידוש החוזה ביניהם, במסגרתו ניסתה ארטימדיה להקטין או לשנות את מודל ההתקשרות עם וואלה, של התחייבות לתשלום מינימום נדיב ● בוואלה לא מעוניינים לשנות את המודל או לוותר על חלק מתשלום המינימום, ולכן הצדדים לא הגיעו להסכמות

אלון מאסק / צילום: HANNIBAL HANSCHKE, רויטרס

קרב המיליארדרים: האם אלון מאסק הוא באמת האיש השני העשיר ביותר בעולם?

המגזין "פורבס" צינן את ההתלהבות לגבי ההכרזה של המתחרים מ"בלומברג" ● בטור שכותרתו "לא, מאסק הוא לא באמת האיש השני העשיר ביותר בעולם, והנה מדוע", מפרטת כתבת המגזין מדוע מייסד טסלה הוא רק שלישי בדירוג העולמי

כרמלה מנשה / עוזר צלמת: אריאל בלאק

תא"ל מרדכי כהנא הגיש תביעת לשון הרע נגד תאגיד "כאן" וכרמלה מנשה

טוען כי עם תחילת חקירתו פרסמה מנשה בשידורי התאגיד כתבות בהן הוצגו החשדות נגדו כעובדות, וגם כאשר הסתבר כי "ההר הוליד עכבר", לא פורסמה התנצלות

מייסדי סבוריט: מימין: פרופ' עודד שוסיוב, רחלי ויזמן, פרופ' עידו ברסלבסקי  / צילום: שרון בירון

ההמבורגר מהצומח של סבוריט הגיע לבורסה ומילניום פוד-טק וליאו ליידרמן בין המרוויחים

סבוריט, העוסקת בפיתוח תחליפי בשר, השלימה גיוס הון בהיקף של קצת יותר מ-40 מיליון שקל ● סבוריט ביצעה את הגיוס לפי שווי חברה של כ-210 מיליון שקל "אחרי הכסף"

הפרסומת של פרטנר / צילום: יח"צ

מחזות הזמר שולטים: הפרסומת לפרטנר היא האהובה והזכורה ביותר השבוע

הפרסומת לפרטנר באמצעות מקאן ת"א ממשיכה - שבוע שני ברציפות - להיות הפרסומת האהודה ביותר עם שיעורי האהדה הגבוהים ביותר שנרשמו בשלושת החודשים האחרונים

בנימין נתניהו בועדת הכספים, השבוע / צילום: דני שם טוב- דוברות הכנסת

בדרך לתקדים היסטורי? תקציב המדינה מגיע לבג"ץ בצל הביקורת החריפה

בג"ץ קבע כי על הממשלה והכנסת להסביר את חוקיות "פשרת האוזר" שאפשרה את דחיית אישור התקציב ומנעה הליכה נוספת לבחירות • איך בג"ץ יכול להתערב בחוק יסוד, למה ההרכב הורחב, ומה המשמעויות? • בעזרת מומחי משפט, גלובס עושה סדר

הקאנצלרית אנגלה מרקל והשרה לענייני משפחה, פרנציסקה גיפי   / צילום: Michael Sohn, Associated Press

"פריצת דרך היסטורית": גרמניה תחייב חברות גדולות למנות נשים להנהלה

ההחלטה מתקבלת ברגשות מעורבים ● לצד תמיכה במהלך, פוליטיקאים והמגזר העסקי טוענים כי זו "התערבות בוטה בחופש של החברות"