גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הגל השני מכה באירופה, אבל היא עדיין מאמינה ב"מודל הגרמני"

תוכניות סבסוד שכר, למניעת זינוק באבטלה ממשבר הקורונה, הוכיחו את עצמן - בינתיים • הכלכלות הגדולות בגוש האירו האריכו אותן לפחות עד הקיץ הבא • אפילו בריטניה נסוגה משינוי מהותי שתוכנן, מחשש למיתון

אנגלה מרקל / צילום: Michael Sohn, Associated Press
אנגלה מרקל / צילום: Michael Sohn, Associated Press

בסוף השבוע הקרוב בריטניה הייתה אמורה לסיים את תוכנית סבסוד השכר ("המודל הגרמני") שיישמה לראשונה בתולדותיה, בניסיון למתן את ההשפעות הכלכליות של משבר הקורונה חסר התקדים. התוכנית עלתה קרוב ל-40 מיליארד ליש"ט, ובמסגרתה מעסיקים קיבלו מהממשלה מימון נדיב לתשלום חלק גדול מהמשכורות של העובדים שלהם. בזמן שהכלכלות הגדולות באירופה האריכו את תוקף התוכניות שלהן, שזכו לשבחים מצד קרן המטבע העולמית וה-OECD, בריטניה הייתה אמורה להיגמל בבת אחת בסוף אוקטובר. "הגיע הזמן שנפסיק לחבק את האזרחים", אמר בקיץ ראש הממשלה בוריס ג'ונסון.

בוריס ג'ונסון, ר"מ בריטניה / צילום: Leon Neal, Associated Press

אבל בימים האחרונים התברר, כי משרד האוצר הבריטי חושש ככל הנראה מזינוק אדיר באבטלה שיגרור אחריו את המשק למיתון. כתוצאה מכך, שר האוצר רישי סונאק שינה באופן דרמטי את תנאי הסף לתוכנית החדשה שנועדה להחליף את סבסוד השכר - ולמעשה ביצע פניית פרסה שתמשיך בתמיכה הממשלתית לעובדים דרך העסקים. המשמעות בשטח היא שממשלת בריטניה השמרנית תמשיך להוציא מיליארדים על תמיכה בעסקים ועל שימור המצב בשוק העבודה.

בחודש שעבר הציג סונאק את תוכנית התמיכה בעבודה (Job Support Scheme או JSS), שהייתה אמורה להחליף את תוכנית החופשה בתשלום (Furlough Scheme) אותה נשבעה ממשלת בריטניה לסיים עד סוף אוקטובר. הנימוקים היו רבים: לתת לשוק העבודה להסתגל לשינויים המבניים שהוא עובר בגלל מגפת הקורונה, לא "לבזבז" את כספי משלם המסים על עסקים פושטי רגל ללא תוחלת, ולהקטין את ההתערבות הממשלתית בשוק העבודה.

התוכנית החדשה הייתה אמורה לקצץ את השתתפות הממשלה בשכר עובדים שהוצאו ל"עבודה מופחתת" מ-60% מהשכר ל-22% בלבד; לחייב עובדים לעבוד לפחות בשליש משרה; ולהגדיל משמעותית את נתח ההשתתפות בשכר של העסקים בממלכה, העומדים בפני משבר כלכלי חמור בשל מגפת הקורונה.

במקום זאת, בימים האחרונים הודיע משרד האוצר הבריטי על שינויים בתוכנית: ההשתתפות הממשלתית תעלה ל-49% מהשכר, עובדים יוכלו לעבוד יום אחד בשבוע בלבד כדי להיות זכאים לתוכנית (20% משרה) ונתח המשכורת ש"ייפול" על העסקים יהיה 4% בלבד. יתרה מכך, באזורים שבהם הוגדרה "רמת כוננות בריאותית 3" לפי הגדרות הממשלה (בתי הספר פתוחים אך עסקים רבים סגורים בשעות מסוימות), תממן הממשלה באופן מלא 67% משכר העובדים, ללא כל השתתפות מצד המעסיק. המשמעות: "מודל גרמני" בשינויים קטנים.

מספר העובדים במשרה מופחתת צנח בחודשים האחרונים

באירופה לא חשבו להחליף סוס מנצח

בניגוד לכך, בכלכלות הגדולות האחרות באירופה מעולם לא חזרו בהם מיישום המדיניות. במשוואה שבין "לתת לשוק העבודה להסתגל" לבין "למנוע אבטלה במחיר סבסוד מקיף" הן בחרו באופן ברור באפשרות השנייה - בניסיון למנוע מצב של מיתון חריף ומתמשך כתוצאה מקריסת הביקושים. זאת, בניגוד למצב בארה"ב (וגם בישראל), שבו הממשלה בחרה להעביר סיוע ישירות לאזרחים, ולא דרך המעסיקים.

גרמניה האריכה כבר בתחילת הקיץ את תוקף תוכנית ה"קורצ-ארבייט" (עבודה מופחתת) שלה עד סוף 2021, עם כמה שינויים מינוריים הנדרשים ממעסיקים החל מיוני בשנה הבאה. צרפת האריכה גם היא את תוקף התוכנית עד יוני 2021, וכך גם איטליה וספרד. לכן, כאשר "הגל השני" של מגפת הקורונה מאיים כעת לשנות שוב את מצב שוק העבודה בגלל עוצרים ליליים או אפילו סגרים מקיפים, הן למעשה ממשיכות באותה מדיניות שהפעילו באביב.

אנגלה מרקל, קנצלרית גרמניה / צילום: Markus Schreiber, Associated Press

עד לזינוק שנרשם בימים האחרונים בתמונת התחלואה בגרמניה, שעשוי לשבש משמעותית את ההתאוששות הכלכלית שלה, היה נראה שהמודל הגרמני מוכיח את עצמו בעבור הכלכלה הגדולה ביבשת. ברלין, שאימצה כבר עם פרוץ המשבר שורת התאמות של המודל (שפעל במדינה בהצלחה רבה במשבר הכלכלי לפני כעשור על ידי אותה ממשלה), הקלה משמעותית על השימוש בו והרחיבה את ההשתתפות של המדינה בתשלומים.

רשת הביטחון שפרסה הממשלה סייעה רבות לשמור על הצריכה קיימת ועל עסקים בחיים. וכך, בשילוב עם דחיית חובת הצהרת פשיטת רגל, חצי שנה לתוך המשבר - אף חברה גרמנית גדולה לא פשטה את הרגל כתוצאה ממנו, והבורסה הגרמנית רשמה גאות עד לשבוע האחרון.

הזינוק בתחלואה מאיים על ההתאוששות

במקביל, העלות של פרישת רשת הביטחון בעבור משלמי המסים הגרמנים הלכה ופחתה. מספר הגרמנים הנמצאים בסוג כלשהו של "עבודה חלקית" (שלרוב אינו כולל ישיבה מוחלטת בבית, אלא צמצום המשרה בלבד) ירד בספטמבר ל-3.7 מיליון בני אדם, לעומת 4.7 מיליון באוגוסט, ו-6 מיליון באפריל - שיא המשבר. בעוד כמה ימים יתפרסמו נתוני הצמיחה של כלכלות אירופה ברבעון השלישי והתחזית היא שהמשק הגרמני ישוב לצמוח ב-6.6% ברבעון השלישי, אחרי צלילה חסרת תקדים של 9.7% ברבעון השני. המומחים סבורים שלמודל שיישמה המדינה יש חלק בכך.

גם בשלוש הכלכלות הגדולות האחרות של גוש האירו - צרפת, איטליה וספרד, צנח מספר העובדים בעבודה מופחתת בחודשים האחרונים. בצרפת הוא ירד ל-4.5% מכוח העבודה (לעומת 28% בשיא המשבר), בספרד ל-4% (לעומת 15% בשיא המשבר) ובאיטליה ל-2.5% בלבד (לעומת כ-13% בשיא המשבר), לפי נתוני ניתוח של בנק UBS. איטליה גם הייתה אחת המדינות הכי פחות נדיבות בתנאים שהוצעו למי שיצאו לעבודה מופחתת שכזו.

עמנואל מקרון, נשיא צרפת / צילום: Charles Platiau, Associated Press

באירלנד, שכבר אימצה צעדים סגר חלקי המגבילים את פתיחת החנויות ואת התנועה החופשית למשך שישה חודשים בשבוע שעבר, פתח שוב משרד האוצר המקומי את הכיסים. המשרד תיקצב בעוד מיליארדי אירו את ההעסקה החלקית או החופשה הזמנית של עובדים, שצפויים לבוא בעיקר מתעשיית האירוח שנפגעת קשה מהצעדים.

כאמור, נתוני התחלואה הקשים והצעדים שאירופה החלה לנקוט בשבועות האחרונים - עוצרים ליליים, סגירת בארים ומסעדות, הגבלות על התנועה - ביחד עם החשש האנושי מהמגפה, יכולים לשבש משמעותית את ההתאוששות הכלכלית ולשלוח את אירופה שוב למיתון. נכון לעכשיו, נראה כי האמונה בכוחו של המודל הגרמני לסייע לצלוח את ההשלכות החמורות ביותר של המשבר עדיין חזקה. אפילו בבריטניה. 

עוד כתבות

החיסון לקורונה של חברת סינבאק הסינית / צילום: Eraldo Peres, AP

יצרניות חיסונים סיניות בלחץ להוכיח שזריקות הקורונה שלהן יעילות

החברות לא פרסמו תוצאות של מבחנים קליניים מתקדמים, בעוד תוצאות מהיצרניות המערביות המובילות מראות שיש שלושה מועמדים מבטיחים לחיסון עובד

דואר ישראל. ממתינים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הקורונה פגעה קשה בדואר ישראל: הפסד של 68 מיליון שקל ברבעון

הכנסות ברבעון השלישי ירדו ב-11% ● ההפסד בתשעת החודשים הראשונים הסתכם ב-230.7 מיליון שקל, לעומת רווח בתקופה המקבילה ● היו"ר חזי צאיג: "רואים התחלה של התאוששות בעקבות התגברות הקניות אונליין"

חנויות סגורות בקניון רמת אביב בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

לוביסטים, ראשי רשויות, תככים ולחצים: 15 קניונים ייפתחו בקרוב, כך נראה המאבק על הכניסה לרשימה

הקניונים יחזרו לפעילות במסגרת פיילוט ובכפוף למגבלות ● מליסרון ועזריאלי סגרו עם המל"ל הסכם שלפיו 6 מהקניונים יהיו שלהן, בעוד היתר ייבחרו דרך הגרלה של משרד הכלכלה ● גזית גלוב, שגם הייתה אמורה לפתוח שלושה קניונים ששוריינו עבורה, נדחקה מחוץ לרשימה

דייגו ארמנדו מראדונה. קריירה רצופה הצלחות ושערוריות
צילום: רויטרס

מראדונה ייזכר כאחד הגדולים, וגם כמי ששינה את השוק הדרום אמריקאי

מראדונה הוא אייקון נצחי, והכוכבות שלו הפכה את דרום אמריקה למקום שמספק שחקנים לאירופה בכסף גדול

מייסדי סבוריט: מימין: פרופ' עודד שוסיוב, רחלי ויזמן, פרופ' עידו ברסלבסקי  / צילום: שרון בירון

ההמבורגר מהצומח של סבוריט הגיע לבורסה ומילניום פוד-טק וליאו ליידרמן בין המרוויחים

סבוריט, העוסקת בפיתוח תחליפי בשר, השלימה גיוס הון בהיקף של קצת יותר מ-40 מיליון שקל ● סבוריט ביצעה את הגיוס לפי שווי חברה של כ-210 מיליון שקל "אחרי הכסף"

אלון מאסק / צילום: HANNIBAL HANSCHKE, רויטרס

קרב המיליארדרים: האם אלון מאסק הוא באמת האיש השני העשיר ביותר בעולם?

המגזין "פורבס" צינן את ההתלהבות לגבי ההכרזה של המתחרים מ"בלומברג" ● בטור שכותרתו "לא, מאסק הוא לא באמת האיש השני העשיר ביותר בעולם, והנה מדוע", מפרטת כתבת המגזין מדוע מייסד טסלה הוא רק שלישי בדירוג העולמי

היועמ”ש, ד”ר אביחי מנדלבליט / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מנדלבליט לבג"ץ: יש להוציא צו על תנאי ולחייב את השר אוחנה למנות מפכ"ל

היועמ"ש אביחי מנדלבליט חזר על עמדתו בבג"ץ נוסף למינוי מנכ"ל קבוע לפיה - "הסכמות ומחלוקות קואליציוניות אינן יכולות לגבור על חובת הממשלה והגורמים המוסמכים לפעול לאיוש משרות בכירות במינוי קבע"

יוסי מלכה / צילום: יח"צ

שינוי בהנהלת H&O בשיא משבר הקורונה: יוסי מלכה מונה למנכ"ל

יחליף בתפקיד את עמיר משה ששימש כמנכ"ל הקבוצה בשמונה השנים האחרונות

הקאנצלרית אנגלה מרקל והשרה לענייני משפחה, פרנציסקה גיפי   / צילום: Michael Sohn, Associated Press

"פריצת דרך היסטורית": גרמניה תחייב חברות גדולות למנות נשים להנהלה

ההחלטה מתקבלת ברגשות מעורבים ● לצד תמיכה במהלך, פוליטיקאים והמגזר העסקי טוענים כי זו "התערבות בוטה בחופש של החברות"

השופטת האמריקאית איימי קוני בארט / צילום: Matt Cashore/Notre Dame University, רויטרס

מכה למושל ניו יורק: ביהמ"ש העליון אוסר אליו להגביל את מספר המתפללים בכנסיות ובבתי כנסת

לאחר ששתי עתירות דומות מקליפורניה ונבאדה נפלו השנה, העתירה הנוכחית עברה ברוב של 5 שופטים מול 4, כאשר קולה של השופטת השמרנית הטרייה, איימי קוני בארט, הביא לשינוי המגמה

מנכל אל על אביגל שורק / צילום: יח"צ

הוקפץ לקוקפיט: הכירו את אביגל שורק, מנכ"ל אל על החדש

הידיעה על מינויו של אביגל שורק למנכ"ל אל על התקבלה השבוע בחברה בהלם מוחלט ● עם זאת, הבעלים החדש אלי רוזנברג ביקש מלכתחילה למנות לחברת התעופה מנכ"ל מארה"ב ● "הוא מוכשר ומהיר מחשבה", אומר גורם שהיה קשור לחברת דלק US שממנה מגיע שורק

ביטקוין צ'יינג' בתל אביב / צילום: כדיה לוי

תיקון חד: מחיר הביטקוין צנח בכ-3,000 דולר בתוך יממה אחת

ביממה האחרונה נרשמו מימושים גדולים של החזקות ביטקוין בבורסות הקריפטו, ומחיר המטבע הדיגיטלי ירד בכ-12% ● אתמול הגיע הביטקוין עד לרמה של כ-19,390 דולר - מחירו הגבוה מאז דצמבר 2017, וקרוב לשיא של כל הזמנים

דוד ברודט/ צילום: איל יצהר

יו"ר אל על הודיע לעובדים על מינוי אביגל שורק למנכ"ל החברה

דוד ברודט שלח מכתב לעובדי אל על ובו הסביר על תהליך הבחירה בשורק, שמגיע מחברת דלק ארה"ב ● לאחרונה התבשרו 5,074 מעובדי אל על כי יישארו בחל"ת עד סוף 2020

פעוט בבייג'ין מחזיק בידו במסכת המגן שלו / צילום: Andy Wong, Associated Press

תמכו בסין בשעתה הקשה, וקיבלו אות הערכה

וגם: הקריה האקדמית אונו מינתה את פרופ' יובל אלבשן, לתפקיד דיקן הקמפוסים הרב תרבותיים בירושלים ● השיחה

אלי עזור / צלם: יחצ / צילום: יחצ

מסתמן: על רקע אי-הסכמות מסחריות - וואלה תצא מרשת הפרסום של ארטימדיה

בין הצדדים נערך לאחרונה מו"מ על חידוש החוזה ביניהם, במסגרתו ניסתה ארטימדיה להקטין או לשנות את מודל ההתקשרות עם וואלה, של התחייבות לתשלום מינימום נדיב ● בוואלה לא מעוניינים לשנות את המודל או לוותר על חלק מתשלום המינימום, ולכן הצדדים לא הגיעו להסכמות

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

הבורסה בת"א ננעלה בעליות לאחר התקלה הדרמטית: ת"א 35 קפץ ב-1.3%

לאחר התקלה החמורה בבורסה המדדים חזרו לטפס, כאשר בוול סטריט לא יתקיים הערב מסחר בשל חג ההודיה ● דלק זינקה ב-10%, דלק רכב קפצה ב-10%, תפרון עלתה ב-7%, ביו ויו ב-13%, פוקס עלתה ב-5.25%, אפולו פאוור זינקה ב-20

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

מגדל עברה לרווח ברבעון השלישי ותשוב לגבות דמי ניהול משתנים ברבעון הרביעי

בצל המאבק על מקומם של היו"ר ניר גלעד ובעל השליטה שלמה אליהו בקבוצה, מציגה מגדל הפסד של 14.5 מיליון שקל מתחילת שנה וקיטון של 5% בפרמיות ודמי הגמולים שגבתה מלקוחותיה ● גידול ברווחי מגדל שוקי הון ברבעון ומתחילת שנה

בית מונטיפיורי בתל אביב / צילום: מיכאל יעקובסון

joytunes מגדילה פי 4 את שטחי המשרדים שלה בתל אביב

חברת לימודי הנגינה מרחוק עוזבת את מגדל הממשלה שם היא שוכרת אלף מ"ר, ועוברת לבניין שלם בשכונת מונטיפיורי ששטחו 4,000 מ"ר ● החברה תשלם כ-100 שקל למ"ר

עיירת סקי / צילום: צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

מרקל קוראת לסגור את כל אתרי הסקי באירופה החורף בגלל סכנת הקורונה

האיחוד האירופי מנסה לתאם סגירה כוללת של כל אתרי הסקי החורף, כדי למנוע את התפשטות המגפה ● אוסטריה מתנגדת ודורשת פיצוי של מיליארדים

אילנה דיין / צילום: קובי קלמנוביץ'

הגרדיאן: בלאק קיוב תשלם הוצאות משפט בסך 350 אלף ליש"ט לתוכנית עובדה

הגרדיאן הבריטי דיווח כי בית משפט בבריטניה הורה לחברת המודיעין העסקי בלאק קיוב לשלם לתוכנית "עובדה" הוצאות משפט לאחר שמשכה את תביעת הדיבה שלה ● בשנה שעברה הגישה החברה לביהמ"ש הגבוה בבריטניה תביעה על סך 15 מיליון ליש"ט נגד התוכנית