גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דריכות בוול סטריט לקראת הבחירות: המשקיעים מנחשים במה כדאי להשקיע

המשקיעים מהמרים על ניצחונות דרך סלי השקעות שמותאמים לניצחון של כל אחת מהמפלגות ● אלה מאותתים על סבירות של 60% לניצחון ביידן ו-40% לטראמפ ● בינתיים המשקיעים קונים מניות אנרגיה ירוקה ובוחנים את האפקט העתידי של העלאת מס בחברות, בציפיה לניצחון של המועמד הדמוקרטי

פסל "הילדה חסרת הפחד" מול הבורסה לניירות ערך בוול סטריט, ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, Associated Press
פסל "הילדה חסרת הפחד" מול הבורסה לניירות ערך בוול סטריט, ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, Associated Press

עם התחזקות התנודתיות בשוק המניות לקראת הבחירות לנשיאות ולקונגרס ב-3 בנובמבר, משקיעים מנסים לחשב מה משמעות הסקרים והמצעים של המועמדים על חברות, עסקים, מוצרים, צרכים ועוד, ממניות אנרגיה עד מניות חברות שמפעילות בתי כלא פרטיים.

הדאגה כבר באה לביטוי בתזוזות של נכסים שמשמשים את המשקיעים להגנה על תיקים והימור על תנודות, כמו חוזים עתידיים על מדד התנודתיות של Cboe שכינויו "מדד הפחד". יש גם תזוזות במגזרים שהמשקיעים מאמינים שייהנו משליטה של מפלגה זו או אחרת בבית הלבן ובקונגרס.

בוול סטריט משתמשים במגזרים הללו ובנכסים נוספים כדי לבנות סלי השקעות רחבים שקשורים לכל מפלגה בבחירות. אנליסטים מודדים את ביצועי הסלים הללו במרוצת הזמן, כדי ליצור תחזיות של מי צפוי לנצח בבחירות של נובמבר.

דן קליפטון, מנהל המחקר הפוליטי של Strategas Research, אמר שסלי המניות של החברה לכל מפלגה מאותתים על סבירות של 60% לניצחון של ג'ו ביידן ו-40% לדונלד טראמפ. התחזיות האלו דומות לתחזיות של החברה מ-2016.

אלו הן תחזיות טובות יותר ממה שטראמפ מקבל בסקרים מסוימים, אבל וול סטריט מתקשה לעיתים קרובות לנבא הן את התוצאות הפוליטיות והן את השלכתן על מחירי נכסים. חוזי המניות צנחו בליל יום הבחירות ב-2016 כאשר המשקיעים חששו שניצחונו של טראמפ יפגע ברווחי החברות בגלל מדיניותו הלא-צפויה ותמיכתו בחסמי סחר. אחר כך התגברו המניות בקלות על החששות הללו כאשר הסוחרים הריעו לסיכוי של קיצוצי מס.

אבל השקעות ארוכות טווח יותר בניצחון של טראמפ, כמו הימורים על תשתיות ותשואות אג"ח גבוהות יותר, ירדו בשנים האחרונות. לפנינו מבט עמוק יותר על מה שסלי המניות הללו מאותתים על תוצאות הבחירות.

אנרגיה

רכיבי הסל הדמוקרטי כוללים חברות שקשורות לאנרגיה מתחדשת כמו Sunrun, NextEra Energy וטסלה. ביידן הציג תוכנית בהיקף של 2 טריליון דולר למאבק בשינויי האקלים שכוללת השקעות בתשתית אנרגיה ותמיכה במעבר לכלי רכב חשמליים. כך, תעודת הסל של האנרגיה הירוקה iShares Global Clean Energy (ICLN) עלתה השנה בכ-80%, במידה רבה בעקבות הסקרים האחרונים שמצביעים על יתרון גדול יותר לביידן.

סגן הנשיא לשעבר הציע גם איסור על הפקת נפט וגז על אדמות ומים פדרליים, והפך בכך חברות אנרגיה כמו EOG לחלק מהסלים הרפובליקאים. מניות אלו פיגרו לאחרונה אחרי השוק הכללי, כאשר הקורונה פגעה במחירי הנפט והגז, והערכות המשקיעים כי הדמוקרטים ישלטו בוושינגטון.

"אנרגיה היא הסקטור הסביר ביותר שבו נראה את ציפיות השוק מהבחירות מגולמות במחירים", אמרה כריסטינה הופר, אסטרטגית השוק העולמית של אינבסקו. "יש שם הבדלים ברורים במדיניות של שני המועמדים".

מדיניות מס

משקיעים רבים צופים עליות אפשרוית במיסי החברות. ביידן הציע להגדיל את המס הזה מ-21% ל-28% וכן להעלות מיסים על רווחי חברות אמריקאיות בחו"ל. המשמעות היא שהוא יהפוך, לפחות חלקית, את רפורמת המס של טראמפ מ-2017.

אנליסטים של גולדמן זאקס מעריכים שמדיניות המס של ביידן תגלח 9% מרווחי מניות 500 P&S, אם כי הוצאה תקציבית מוגדלת והסרת מכסים יוכלו לקזז הרבה מהירידה הזו. סל המניות של גולדמן זאקס, שנהנות מקיצוצי מס, מפגר לאחרונה אחרי מניות שלא ייהנו במידה רבה מקיצוצי מס.

ובכל זאת, כמה משקיעים מצפים לכך שריביות נמוכות וצמיחה כלכלית מאוששת יותר יתמכו בכל המניות בלי קשר לשינויים במדיניות המס. "יש סכנה של תגובת-יתר לסלים הללו והחמצה של התמונה הגדולה", אמר אנדרו סלימון, מנהל תיקים בכיר במורגן סטנלי ניהול השקעות.

בתי כלא פרטיים

תחום נוסף של השוק שמשקף ציפיות למדיניות דמוקרטית הוא בתי הכלא הפרטיים. מניות של חברות כמו Geo Group ו- CoreCivic עלו ב-2016 אחרי שטראמפ נבחר, על רקע עמדתו הנוקשה נגד הגירה לא חוקית, אך ירדו השנה ב-30% ויותר אחרי שביידן התחייב לסיים את השימוש של הממשל הפדרלי בבתי כלא פרטיים.

הלוואות סטודנטים

בנוסף, ירידת בשווי המניות של חברות גביית ההלוואות לסטודנטים כמו Navient ו-SLM מאותת על ציפיות לניצחון דמוקרטי, מפני שהן עלולות להיחשף לרגולציה קפדנית יותר. ביידן רוצה גם לבטל חלק גדול מחובות הסטודנטים האמריקאים, שמגיעים ל-1.5 טריליון דולר.

חברות של בתי כלא פרטיים והלוואות סטודנטים לא מקבלות בדרך כלל תשומת לב רבה של משקיעים, אך הן רגישות לשינויים במדיניות, אומרים סוחרים. "אלו המניות שישגרו את האיתות של מה שיקרה בבחירות לנשיאות", אמר קליפטון מ- Strategas.

סחר

המשקיעים חלוקים יותר בפרשנות של שינויים אפשריים במדיניות הסחר, ההשקעה בתשתיות ושירותי הבריאות.

כמה משקיעים מקווים, שיותר בהירות במדיניות הסחר עם סין, תעלה את המניות של חברות מוליכים-למחצה כמו אינטל ו"מיקרון טכנולוג'י", שתלויות בתנועות סחר חלקות. מלחמת הסחר של ממשל טראמפ עם סין הצית תנודות במניות הללו לאורך חלק גדול מ-2018 ו-2019, לפני ששתי המדינות השיגו את השלב הראשון בעסקת הסחר בינואר השנה.

ביידן עצמו אותת שגם הוא יאתגר את סין בכמה תחומים, אך במקביל ינסה לפתור בעיות סחר עם בעלות בריתה של ארה"ב.

תשתיות

הן הדמוקרטים והן הרפובליקאים תמכו בחודשים האחרונים בהוצאה מוגדלת על תשתיות כדי לתקן את הכבישים המהירים והגשרים במדינה, אך חקיקה בתחום זה עדיין לא עברה. מניות של חברות חומרי בניה כמו Vulcan Materials ו- Granite Construction גאו ב-2016 אחרי בחירת טראמפ על רקע תקוות לחוק תשתיות חדש, אך ירדו מאז. כמה אנליסטים צופים שחוק כזה יעבור אם ביידן ינצח והדמוקרטים ישתלטו על הקונגרס, ולכן כמה מניות שקשורות לתשתית עלו לאחרונה.

בריאות

משקיעים עוקבים בדריכות גם אחרי מניות שירותי בריאות, אם כי מצבם נשאר לא ברור מפני ששינויים במדיניות עלולים להיתקע בקונגרס. ביידן אמר שהוא רוצה להרחיב את חוק הבריאות בהישג-יד על ידי הוספת אופציה ציבורית כמו מדיקייר.

למרות זאת מניות רפואיות עלו בתחילת שנה זו כי רבים הניחו שתוכנית זו תפגע בחברות פחות מן התוכנית שהציעו הסנטור ברני סנדרס והסנטורית אליזבת וורן. וככל זאת, רבים עדיין לא בטוחים איך ההצעות של ביידן ישפיעו על רווחי חברות שירותי הבריאות. "יש הרבה אי ודאות בגלל העדר הגדרה ברורה של מדיניות", אמרה הופר מאינבסקו.

עוד כתבות

FW:  טיסת אל על עם  משלחת ישראלית לדובאי משדה תעופה בן גוריון / צילום: סיון פרג'

נמשך גל העזיבות באל על: הסמנכ"לים יוסי ברזני ונמרוד בורוביץ' פורשים

סמנכ"ל התחזוקה וההנדסה יוסי ברזני ונמרוד בורוביץ' סמנכ"ל אסטרטגיה, הצטיידות מטוסים ופיתוח עסקי, שכיהן בין השאר גם כיו"ר תמ"מ, הודיעו שהם עוזבים את החברה ● אתמול פורסם כי אביגל שורק יחליף את גונן אוסישקין כמנכ"ל החברה

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון / צילום: איל יצהר

להב אל.אר חתמה על הסכם למכירת מרכז קניות בהאנובר ברווח של 17 מיליון שקל

הנכס עצמו נרכש לפני כשנה בתמורה לכ-30 מיליון שקל (כ-7.8 מיליון אירו, CAP 8%), כאשר העסקה משקפת לחברה תשואה של מעל לכ-60% תוך כשנה בלבד - רווח של כ-20 מיליון שקל (כ-4.5 מיליון אירו)

הצפות בגוש דן / צילום: מתוך יוטיוב

הצפות ברחבי הארץ: כיבוי והצלה חילצו לכודים, נזק כבד לתשתיות ורכוש

עד לשעות הצהריים המוקדמות, טיפלו כוחות הכיבוי וההצלה ב-140 אירועי הצפות, הכוללים בתים, מרתפים, חניונים תת קרקעיים ורכבים

היועמ”ש, ד”ר אביחי מנדלבליט / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מנדלבליט לבג"ץ: יש להוציא צו על תנאי ולחייב את השר אוחנה למנות מפכ"ל

היועמ"ש אביחי מנדלבליט חזר על עמדתו בבג"ץ נוסף למינוי מנכ"ל קבוע לפיה - "הסכמות ומחלוקות קואליציוניות אינן יכולות לגבור על חובת הממשלה והגורמים המוסמכים לפעול לאיוש משרות בכירות במינוי קבע"

פעוט בבייג'ין מחזיק בידו במסכת המגן שלו / צילום: Andy Wong, Associated Press

תמכו בסין בשעתה הקשה, וקיבלו אות הערכה

וגם: הקריה האקדמית אונו מינתה את פרופ' יובל אלבשן, לתפקיד דיקן הקמפוסים הרב תרבותיים בירושלים ● השיחה

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

מגדל עברה לרווח ברבעון השלישי ותשוב לגבות דמי ניהול משתנים ברבעון הרביעי

בצל המאבק על מקומם של היו"ר ניר גלעד ובעל השליטה שלמה אליהו בקבוצה, מציגה מגדל הפסד של 14.5 מיליון שקל מתחילת שנה וקיטון של 5% בפרמיות ודמי הגמולים שגבתה מלקוחותיה ● גידול ברווחי מגדל שוקי הון ברבעון ומתחילת שנה

פנינה קרן / צילום: תמונה פרטית

עכשיו יותר מתמיד: גם המנהלים צריכים פסק זמן

מנהלים בכל הרמות ולאורך כל שדרת הארגון מתמודדים בתקופה האחרונה עם קשיים מורכבים יותר • איך מתמודדים עם האתגרים שמציב משבר הקורונה לשדרה הניהולית ● ניהול וקריירה, מדור חדש

חסן רוחאני, נשיא איראן, בעצרת האו"ם / צילום: Reuters, Carlo Allegri

מדינות אירופה לא ידחפו את ממשל ביידן לחזור להסכם הגרעין עם איראן

ישנו חשש גובר לגבי המחקר הגרעיני של הרפובליקה האיסלמית, אך דיפלומטים מהאיחוד האירופי אומרים שלא יאיצו בנשיא הנבחר לחזור להסכם ממנו נסוגה ארה"ב בשנת 2018 כלשונו

האצלת סמכויות בארגונים

היועצת של גוגל ואינטל מסבירה למה צריך לעודד עובדים ביקורתיים

קרול סנפורד, יועצת לארגונים שהתפרסמה בעיקר בעקבות ספרה The Regenerative Business, מלמדת כבר 4 עשורים חברות כמו גוגל ואינטל איך מקיימים עסקים שממציאים את עצמם בכל פעם מחדש ● בראיון לגלובס, היא מסבירה מה הופך את מנגנון הפידבק לרעיל ● ניהול וקריירה, מדור חדש

דליפה במיכל דלק של קצא"א / צילום: איגוד ערים לאיכות הסביבה נפת אשקלון

דליפה במיכל דלק של קצא"א: תושבי אשקלון הונחו להישאר בבתים

דליפה בגג מיכל דלק בנפח של 100 אלף קו"ב של חברת קצא"א, שהכיל דלק גולמי וחומרים נדיפים, העירה את תושבי אשדוד ואשקלון עם ריחות כבדים של דלק ואף דיווחים על מיחושים פיזיים

החיסון לקורונה של חברת סינבאק הסינית / צילום: Eraldo Peres, AP

יצרניות חיסונים סיניות בלחץ להוכיח שזריקות הקורונה שלהן יעילות

החברות לא פרסמו תוצאות של מבחנים קליניים מתקדמים, בעוד תוצאות מהיצרניות המערביות המובילות מראות שיש שלושה מועמדים מבטיחים לחיסון עובד

ראש הממשלה בנימין נתניהו בנתב"ג עם נחיתת המטוס המסחרי הראשון מדובאי / צילום: צילום מסך

נתניהו: "צופה שמעגל הנורמליזציה ימשיך להתרחב. מדינות נוספות יצטרפו"

הבוקר נחתה בנתב"ג הטיסה המסחרית הראשונה מדובאי של חברת הלואו קוסט פליי דובאי ● רה"מ הגיע לנתב"ג ואמר כי "אנחנו משנים את ההיסטוריה"

יפתח רון טל / צילום: יוסי וייס חברת החשמל

ירידה בהכנסות חברת חשמל לכ-7.4 מיליארד שקל ברבעון השלישי

עלות צריכת הדלקים נפלה ב-27% בין היתר בשל הירידה במחירי הדלקים שנבעה בעיקר מרכישת גז טבעי משדה לוויתן במחירים נמוכים משמעותית ממחירי חוזה תמר משנת 2012

אייל מליס / צלם: אוריה תדמור

מנכ"ל תנובה: "איבדנו מחזור מכירות של 350 מיליון שקל"

המנכ"ל אייל מליס אולי רצה להבהיר שתנובה לא נהנית מבוננזה ברווחים בתקופת הקורונה כפי שנהנות רשתות קמעונאות המזון, אך בפועל תנובה תסיים את 2020 עם צמיחה במכירות, והעלייה בפעילות הקמעונאית שלה קיזזה את הירידות במכירות שלה לשוק המוסדי

חברת טבע / צילום: רויטרס

האיחוד האירופי קנס את טבע ב-60.5 מיליון אירו בשל פגיעה בתחרות

האיחוד קנס את חברת התרופות בשל הסכם שחתמה עם חברת ספלון לפני רכישתה, שהוביל לעיכוב בכניסת תחרות גנרית

המשכנתאות של הזוגות הצעירים צריכות להטריד את כולנו / צילום: shutterstock

האוצר מתריע: המשכנתה של 57 אלף משקי בית צעירים בסיכון בגלל החל"ת

לפחות אחד מאותם משקי בית הוצא לחל"ת, ושיעור המשכנתה מכלל ההכנסה החודשית זינק אצל רובם אל מעבר ל-30% מהכנסתם ● המצב גרוע במיוחד אצל העשירונים התחתונים, שעד כה מחזיקים מעמד בעיקר הודות לדמי האבטלה

בית זיקוק של אקסון מוביל בטקסס / צילום: Jessica Rinaldi, רויטרס

מסמכי חברת אקסון חושפים תחזית פסימית למחירי הנפט

ענקית הנפט והגז הורידה את תחזיות המחיר שלה לרוב העשור הקרוב, כך חושפים מסמכים פנימיים של החברה

דוד ברודט/ צילום: איל יצהר

יו"ר אל על הודיע לעובדים על מינוי אביגל שורק למנכ"ל החברה

דוד ברודט שלח מכתב לעובדי אל על ובו הסביר על תהליך הבחירה בשורק, שמגיע מחברת דלק ארה"ב ● לאחרונה התבשרו 5,074 מעובדי אל על כי יישארו בחל"ת עד סוף 2020

מנכל אל על אביגל שורק / צילום: יח"צ

הוקפץ לקוקפיט: הכירו את אביגל שורק, מנכ"ל אל על החדש

הידיעה על מינויו של אביגל שורק למנכ"ל אל על התקבלה השבוע בחברה בהלם מוחלט ● עם זאת, הבעלים החדש אלי רוזנברג ביקש מלכתחילה למנות לחברת התעופה מנכ"ל מארה"ב ● "הוא מוכשר ומהיר מחשבה", אומר גורם שהיה קשור לחברת דלק US שממנה מגיע שורק

חנויות סגורות בקניון רמת אביב בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

לוביסטים, ראשי רשויות, תככים ולחצים: 15 קניונים ייפתחו בקרוב, כך נראה המאבק על הכניסה לרשימה

הקניונים יחזרו לפעילות במסגרת פיילוט ובכפוף למגבלות ● מליסרון ועזריאלי סגרו עם המל"ל הסכם שלפיו 6 מהקניונים יהיו שלהן, בעוד היתר ייבחרו דרך הגרלה של משרד הכלכלה ● גזית גלוב, שגם הייתה אמורה לפתוח שלושה קניונים ששוריינו עבורה, נדחקה מחוץ לרשימה