גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ישראכרט תציג מחר את המועמדים לדירקטוריון. אלו השמות הבולטים. כיצד יראה הקרב על תפקיד היו"ר?

ל"גלובס" נודע כי ברשימת המועמדים לדירקטוריון החברה שללא גרעין שליטה צפויים להיכלל ארז יוסף, תמר יסעור, אמנון דיק, חנה פרי-זן, בני שיזף, שי פלדמן, דני ימין, אילן כהן וגם הדירקטורים המכהנים מתי טל ויורם ויסברם - כשכמה מהם מכוונים לתפקיד יו"ר החברה ● ומה הקשר של מנכ"ל בנק הפועלים שממנו רק נפרדה לאחרונה ישראכרט לשניים מהמתחרים הבולטים על תפקיד היו"ר – יוסף ויסעור?

בית ישראכרט, תל אביב / צילום: איל יצהר
בית ישראכרט, תל אביב / צילום: איל יצהר

רגע לאחר שענקית הקמעונאות שופרסל חידשה את הדירקטוריון שלה ובחרה ביו"ר חדש וגם בנק הפועלים התחדש בשני דירקטורים חדשים לצד שתי דח"ציות שנבחרו לכהונה נוספת, חברה ציבורית גדולה שלישית ללא גרעין שליטה - ישראכרט - תצא מחר (א') עם השלב הבא בהליך לבחירת דירקטורים שמתוכם יבחר גם יו"ר חדש לחברה.

חברת כרטיסי האשראי הגדולה בשוק ישראכרט צפויה לפרסם זימון לאסיפה הכללית של בעלי המניות שבה ייבחרו 7 דירקטורים חדשים, ומתוכם גם מי שימונה ליו"ר החברה. במסגרת אותו זימון היא תפרט מיהם המועמדים שנבחרו על ידי ועדת האיתור שמינה דירקטוריון החברה ושכוללת את הדח"צים בו.

הרשימה המלאה של המועמדים עדיין אינה ידועה במלואה אך ל"גלובס" נוגע כי היא כוללת שורה של מנהלים בעלי שם וכאלה שהיו בעבר בכירים בבנק הפועלים שהחזיק בישראכרט עד 2019, ושפרשו מהבנק.

בין המועמדים שתציג חברת כרטיסי האשראי מחר יהיו שי פלדמן, לשעבר מנכ"ל AIG ישראל שממנה עבר לתפקיד מנכ"ל יבואנית הרכב סמלת, חנה פרי-זן שהייתה בכירה בבנק הפועלים (ושלא תתמודד על תפקיד יו"ר ישראכרט) ובני שיזף שהיה בכיר בקבוצת הביטוח הפניקס ושייעץ לישראכרט בכל הנוגע לכניסתה לתחום הביטוח. מועמד נוסף לדירקטוריון ישראכרט הוא אילן כהן, שבעבר הרחוק היה בעלי חברת הייעוץ האסטרטגי POC ומנכ"ל משרד ראש הממשלה.

לצדם ישנם מועמדים בולטים ומוכרים ששמם כבר פורסם ושגם יתמודדו על תפקיד היו"ר: תמר יסעור שהייתה בכירה בבנק לאומי ובמסגרת זו גם ניהלה את לאומי קארד, ארז יוסף שהיה בכיר בבנק הפועלים עד לאחרונה, דני ימין שניהל את מיקרוסופט ישראל ואמנון דיק שניהל את בזק והיה ועודו חבר בדירקטוריונים חשובים ומרכזיים בהם בזק, כיל ובנק הפועלים. לצדם יועלו לאישור בעלי המניות גם הדירקטורים המכהנים מתי טל ויורם ויסברם (שהיה מזכיר בנק הפועלים בשנים 1995-2015).

אחד הקרבות המעניינים על כס היו"ר צפוי להיות בין שניים מבכירי המערכת הפיננסית בישראל - ארז יוסף ותמר יסעור. יוסף לשעבר המשנה לבנק הפועלים יידרש לצורך מינויו לקיצור תקופת הצינון בחוזהו עם הבנק, מי שיידרש לחתום על כך (וכרגע ככל הנראה מערים קשיים) הוא מנכ"ל הבנק הנוכחי דב קוטלר שמולו התמודד יוסף על תפקיד מנכ"ל הבנק. מהצד השני, תמר יסעור שכיהנה בתפקידים בכירים מאוד בבנק לאומי היא זו שהחליפה את אותו קוטלר כיו"ר קרן אינטו.

את הליך הבחירה במועמדים לתפקידי הדירקטוריון הפנויים מובילה ועדת איתור המורכבת מהדח"צים אבי הוכמן, ניצנה עדוי ודליה נרקיס (יו"רית הוועדה). עדוי מכהנת כדח"צית בישראכרט מאז סוף מאי 2012 ונרקיס והוכמן מכהנים בתפקידיהם מ-2019 ולהם עוד פרק זמן ניכר בכהונתם הנוכחית כאשר יתר החברים בדירקטוריון החברה יכולים להתחלף כולם.

האסיפה הכללית עצמה צפויה להתקיים בסוף נובמבר. עם זאת, פרסום הרשימה לא מהווה סוף פסוק מבחינת כל המועמדים שמתמודדים מבחינתם גם על תפקיד יו"ר ישראכרט. זאת מאחר שיש סוגיה שתצטרך להתבהר עד מועד האסיפה הכללית והיא הסכם אי תחרות או משהו מעין זה שככל הנראה יש לארז יוסף מול בנק הפועלים. כפי הנראה יוסף טרם קיבל את הסכמת בנק הפועלים לכך שיצטרך לדירקטוריון ישראכרט, כשהוא עדיין נמצא תחת הסכם עם הבנק ממנו פרש אשתקד. לא מדובר בדבר מובן מאליו אך אפשר שיושגו הבנות.

מבין אלה שייכנסו לבורד, וייבחרו 7 חברי בורד, רובם הגדול יהיו חברי דירקטוריון חדשים, ייבחר היו"ר או היו"רית. עדיין מוקדם לקבוע מי יהיה היו"ר מכיוון שבשלב הראשון על המועמדים בעיני עצמם להצליח להיכנס לבורד. רק לאחר מכן חברי הדירקטוריון הם אלה שבוחרים את היו"ר, ולא בעלי המניות.

סביר שכמה מאלה שרוצים בתפקיד היו"ר ושחלקם כבר עושה מעין רוד שואו לעצמם, יכנסו לבורד ויצטרכו לגבש לעצמם קואליציה בבורד, שימנה 9 חברים. כך או כך, ברור שבישראכרט יהיה יו"ר חדש בקרוב לאחר האסיפה הכללית, שתקרה כנראה בסוף נובמבר. זאת במקום אייל דשא שנבחר לתפקיד עוד כשהחברה הייתה בבעלות הפועלים, דרך היו"ר דאז של הבנק, ושלא רץ מחדש לתפקיד לאחר שקיבל איתותים ממוסדיים שלא יצביעו עבורו בצל ביקורת שנשמעה בשוק בדבר הצורך בשינוי החברה על מנת שתשפר את ביצועיה ותממש טוב יותר את הפוטנציאל הרב שטמון בה. לצד דשא הודיעו עוד חברי דירקטוריון מכהנים שלא יתמודדו על כהונה נוספת ובכך למעשה פרשו מהדירקטוריון, ובהם הדירקטור אלדד כהנא שמכהן מטעם הפועלים בדירקטוריון ישראכרט מאז שנת 1979 (משך כהונה חריג ביותר עבור שכיר בחברה שלא בבעלותו, של 41 שנים).

שוק ההון משתנה ומתרבות החברות ללא גרעיני שליטה

בכל מקרה, ישראכרט היא עוד חברה שיוצרת תקדים בשוק ההון המקומי, כחברה ללא גרעין שליטה אשר מובילה מהלך לבחירת דירקטוריון חדש - תחום שעדיין נמצא בוואקום חקיקתי כשאין תוואי ברור ומוסכם לביצועו. דבר מעין זה קרה בשנים האחרונות בפז, בשופרסל ובבנק הפועלים, בבנק לאומי ובבנק דיסקונט וזה צפוי לקרות בקרוב גם בכלל ביטוח.

בישראכרט ההליך נראה לפי שעה ככזה אשר מתנהל באופן שקט ומקצועי על ידי הדח"צים. זה התאפשר לאחר שחברי דירקטוריון ישראכרט שינו את הליך הבחירה המקורי בו נקטו, והוציאו מוועדת האיתור את היו"ר היוצא אייל דשא.

הגם שישראכרט מפוקחת על ידי הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל, הרי שבניגוד לבנקים ההליך לבחירת דירקטורים מקודם בישראכרט על ידי החברה עצמה, על ידי הדח"צים, ולא דרך ועדה חיצונית בראשות שופט בדימוס עם נציגי ציבור לבחירת דירקטורים בתאגידים בנקאיים, כפי שמחויב בפועלים, בלאומי ובדיסקונט.

ישראכרט הפכה לחברה ציבורית באפריל 2019, כששני שלישים ממניותיה הונפקו בבורסה על ידי בנק הפועלים ולפי שווי חברה של כ-2.7 מיליארד שקל. הפועלים נדרש לוותר על השליטה בישראכרט בעקבות הוראות חוק שטרום, בדומה לבנק לאומי שנפרד מלאומי קארד שנרכשה על ידי קרן ורבורג פינקוס ושותפי המיעוט שלה מנורה מבטחים, כלל ביטוח ואלייד, שגם שינו את שמה למקס. חברת כרטיסי האשראי השלישית היא כאל, שבבעלות דיסקונט (ששולט בה) והבינלאומי, כשסוגיית השייכות שלה לבנקים תיבחן שוב בעתיד. לפני מספר חודשים השלים הפועלים את מהלך ההיפרדות מישראכרט כשחילק את יתרת המניות שהחזיק בישראכרט כדיבידנד בעין לבעלי המניות בבנק.

ישראכרט, שבניהולו של ד"ר רון וקסלר, היא חברה ללא גרעין שליטה כשהליך בחירת הדירקטורים בה הציף מאבק על דומיננטיות מצד בעלי מניות, שחלקם הובילו אופוזיציה קולנית ליו " ר היוצא, ושקוראים לשינוי תפיסתי בחברה שבה הם מחזיקים. שווי החברה כיום עומד על 1.9 מיליארד שקל, כ-27% פחות מהשווי בו הונפקה (בשקלול דיבידנד של כ-73 מיליון שקל שחילקה מוקדם יותר השנה) 

עוד כתבות

אריאל שרון./ צילום: תמר מצפי

העליון לא הכיר בהבטחת המיליארדים של אריאל שרון לסמי שמעון

על פי טענת עזבונו של שמעון, הוא החליט לרכוש את חברת יכין חקל שעסקה בפרדסנות, בגלל הבטחה של שרון כשר הבינוי והשיכון, שאיפשרה לו להפשיר את הקרקעות של רמ"י לבנייה ולהשאירן ברשותו ● ואולם לא נמצאו להבטחה סימוכין ובית המשפט קבע כי ניתנה בחוסר סמכות

ישראייר. שנתיים על המדף / צילום: Shutterstock

המאבק על ישראייר חוצה גבולות: חברה אוסטרלית ובנק מקנדה הגישו הצעה לרכישתה תמורת 180 מיליון שקל

בנק ההשקעות הקנדי wadish capital והחברה האוסטרלית Amrock aviation הגישו הצעה משותפת לרכישת ישראייר בחלוקה של 51% ו-49% בהתאמה ● מציעות לרכוש 100% מישראייר As is בתמורה ל-170 מיליון שקל במזומן, 7 מיליון שקל כבונוס לעובדים, וויתור על החוב של איי.די.בי

החיסון של חברת "ביונטק" ופייזר / צילום: אתר החברה

עניין של טיימינג: מה עומד מאחורי הדיווח שהפיל את מניית פייזר?

בדיווח של ה"וול סטריט ג'ורנל" נטען אמש כי תקלה בשרשרת האספקה של פייזר וביונטק תחתוך בחצי את מספר החיסונים שיסופקו השנה ● אלא שאז התברר כי מדובר בחדשות ישנות ● ההבהרה שהגיעה בהמשך כבר לא הועילה למניה או מנעה מכלי תקשורת ברחבי העולם לצטט את הדיווח

מכ"מ של חברת ראדא / צילום: צבא ארה"ב

הרדאר של יוסי בן שלום וברק דותן לא טעה: ראדא ברמות שיא

4.5 שנים אחרי שנכנסה להשקעה בחברה הביטחונית, הרווח של DBSI מגיע לכמעט פי 6 על השקעתה ● חברת ההשקעות הפרטית של בן שלום ודותן עומדת בפני אקזיט עם מכירת טלדור - שבה היא מחזיקה - לוואן, תמורת 250 מיליון שקל

האקרים/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

מנכ"ל שירביט בעקבות הפריצה: "פועלים לסגירת האירוע מהר ככל הניתן"

(עדכון): מנכ"ל שירביט הגיב בווידיאו: "לחברה יש גיבוי מלא של הנתונים הרלבנטיים, ואנחנו פועלים לסגירת האירוע מהר ככל הניתן" ● קבוצת התקיפה BlackShadow שפרצה לחברה איימה כי אם לא ישולמו לה 50 ביטקוין (כמיליון דולר) היא תדליף ותמכור עוד מסמכים אישיים של לקוחות

חיים אביטן/ צילום: שלומי יוסף

השר ליצמן יוזם בשנית הליך פטור ממכרז לתפקיד מפתח במשרדו

לאחר שניסה (מאחורי הקלעים) לקיים הליך מינוי בפטור ממכרז לתפקיד מנהל רמ"י, מבקש כעת שר הבינוי, יעקב ליצמן, לקיים הליך מינוי בפטור ממכרז לתפקיד ראש הרשות להתחדשות עירונית שתוקף מינוי מסתיים בשנה הבאה ● מלשכת שר השיכון נמסר: "הטענות בכתבה אינן נכונות ומגמתיות"

פשעי סייבר, האקר בפעולה / צילום: Shutterstock ארטם אולשקו

הדילמה הבלתי אפשרית של מנכ"ל שירביט: לשלם או לא לשלם את הכופר?

האדם שהכי פחות צריך לקנא בו הערב הוא מנכ"ל חברת שירביט ● אם ייכנע, ייתפס כמי שהעדיף את טובת לקוחותיו מעל הכל, אך עלול לפתוח שערי גיהינום של מתקפות סייבר על כלל המשק בישראל ● אם לא ייכנע - יואשם בהפקרת לקוחותיו

גבי אשכנזי, הדיון בוועדת המשנה למודיעין / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

גבי אשכנזי נפגש עם שר החוץ הירדני איימן א-ספדי

בפגישתם דנו שרי החוץ במספר נושאים, ביניהם סוגיית מסגד אל אקצא והתרעות לפיגועים אפשריים מצד ארגוני טרור איראניים ● בהודעה שפורסמה בירדן נאמר כי א-ספדי העלה את סוגיית חידוש המו"מ בין ישראל לפלסטינים על רקע בחירתו של ג'ו ביידן לנשיא ארצות הברית

ניהול תיקי השקעות / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

ההשקעות בזמן הקורונה מעידות: שוק חברות ה-API נמצא בנסיקה

עסקים רבים האיצו את הנוכחות בדיגיטל מאז פרוץ המגפה ● המרוויחות הן חברות שמאפשרות למפתחים להתחבר לפיתוחים קיימים, לחסוך זמן ולעבוד ביעילות

 

נוני מוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה! NEWS

מאבקי השליטה ב"ידיעות" חושפים: כך התנהלה הקבוצה עסקית

כתב תגובה לביהמ"ש מטעם משפחת מוזס חושף חלק מההתנהלות בקבוצת "ידיעות" בשתי התרחשויות משמעותיות: החובות שצברה הקבוצה לאחר הימור על שערי מטבעות והסיבות שהביאו אותה לממש האופציה למניות הוט במחיר נמוך משמעותית ממה שקיבלה עבור האופציה קבוצת מוניטין

שובו של הטלפון / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כמה שעות ביום אפשר להיות בזום? קבלו את הקאמבק המפתיע של הקורונה: שיחות הטלפון

שובו של הטלפון: מגפת הקורונה החזירה את הדרך הישנה לשוחח, זו שבני דור המילניאלז אולי כמעט שכחו ● דרך המלך בין שיחות זום להודעות טקסט

רחוב קורצ’אק 5–7, קרית אונו / צילום: זיתוני הדמיות אדריכליות

"יש פה אנשים מבוגרים שכבר קשה להם לעלות ארבע קומות ברגל"

הדיירים ברחוב קורצ'אק 5-7 בקרית אונו בחרו קבלן שכבר בנה בכמה מקומות בעיר: "הלכנו לראות בעיניים את הדירות"

איל מלאנוקס / צילום: יונתן בלום

אחרי הפרישה ממלאנוקס: איל וולדמן מצטרף לדירקטוריון הסטארט אפ פליופס

בחודש שעבר וולדמן פרש ממלאנוקס, חצי שנה אחרי שנרכשה על ידי אנבידיה ● מלאנוקס היתה אחת המשקיעות בפליופס ב-2018 וכעת וולדמן ישמש כדירקטור בחברה

בני גנץ  / צילום: אלעד מלכה

כחול לבן מגבירה את הלחץ על הליכוד עם קידום שני חוקים חדשים

בכוונת כחול לבן לקדם בשבוע הבא את הסדרת התעמולה ברשתות החברתיות ואת הגבלת תקציב הבחירות ● בליכוד מתנגדים לשניהם

שלמה רודב / צילום: תמר מצפי

המשך הסערה ביינות ביתן: ביתן במכתב פיטורים לשלמה רודב

לגלובס נודע כי נחום ביתן הוציא מכתב להנהלת יינות ביתן במסגרתו הוא מפטר את רודב וחסם אותו מהגישה למחשבים בחברה

סניף מקדונלד'ס / צילום: shutterstock

פשרה בייצוגית נגד מקדונלד'ס: תשלם מיליון שקל לעמותות הפועלות למניעת עישון ולנזקקים

בבקשה לאישור ההסכם שהוגשה השבוע התחייבה רשת המזון המהיר לפעול למניעת עישון בשטחיה החיצוניים ● עוד הוסכם כי הרשת תממן קמפיין פרסום ארצי להעלאת המודעות לאיסור על העישון בהיקף של כ-5 מיליון שקל

מתקפות הסייבר הולכות ומתעצמות/צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

טעות ללא הזדמנות: שירביט יכולה הייתה לנהוג אחרת גם אחרי הפריצה

השבוע התבשרו לקוחות חברת הביטוח שירביט שיש סיכוי יותר מסביר שהפרטים הרגישים שלהם נגנבו על ידי קבוצת האקרים ● במקום שקיפות ומתן תחושת הגנה, המותג בחר בטקטיקה של הכלה והשקטה באירוע בעל פוטנציאל סיכון ללקוחות שלו

בנימין נתניהו / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

כאוס של בחירות: יריבים מתחברים, אחים תוקפים והבוחרים הערבים מחוזרים

שום דבר לא סופי בכנסת הזאת. גם לא ההחלטה ללכת לבחירות ● לנתניהו יש את הקלף הביטחוני שמדביק קואליציות ולגנץ לא כדאי בחירות עכשיו ● פוליטיקאים בדימוס שוקלים לחזור, רמטכ"לים בדימוס רוצים להיכנס והח”כים הנוכחיים לא רוצים להיפרד מהכיסא

פרויקטי תמ"א 38 ברחוב ברמת גן. כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: תמר מצפי

התחליף לתמ"א 38 וברמ"י שמים עין על נעורים. כותרות הנדל"ן

יוזמה חדשה של רשות מקרקעי ישראל עשויה לפגוע בנופש המשפחות של השוטרים, מדוע ראשי הערים ממתינים לאוקטובר 2022, שינויי בצמרת עמידר והבית הטמפלרי המיוחד שעומד כיום למכירה באלוני אבא

חנויות האפליקציות של גוגל ואפל./ צילום:  Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

ההשקעות בזמן הקורונה מעידות: שוק חברות ה-API נמצא בנסיקה

עסקים רבים האיצו את הנוכחות בדיגיטל מאז פרוץ המגפה ● המרוויחות הן חברות שמאפשרות למפתחים להתחבר לפיתוחים קיימים, לחסוך זמן ולעבוד ביעילות