גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בנט וימינה לומדים בדרך הקשה: מי שלוקח מנדטים מנתניהו גם יקבל הרבה אש

נפתלי בנט ומפלגתי הפכו לאויבים הרשמיים של הליכוד והמאבק מתגלגל לזירות כמו זכויות הלהט"בים ולהשפעה בקונגרס הציוני ● בכחול לבן לא התייאשו מלנסות להעביר מתווה של שוויון בנטל ● האם ח"כ זוהר החדש יחזיק מעמד וידביק אחרים במשכן?

נתניהו ובנט. ראש הממשלה הורה להדגיש את שיתוף הפעולה של ימינה עם יש עתיד  / צילום: Abir Sultan/Pool, רויטרס
נתניהו ובנט. ראש הממשלה הורה להדגיש את שיתוף הפעולה של ימינה עם יש עתיד / צילום: Abir Sultan/Pool, רויטרס

1. בנט ושקד מוכנים לבחירות מיידיות   

מיד אחרי שיו"ר ימינה נפתלי בנט התראיין למעיין אדם באינסטגרם שלה ביום חמישי שעבר והצהיר: "אני בעד שללהט"בים יהיו את כל הזכויות האזרחיות, כמו לכל בנאדם בישראל", נכנסה מפלגת ימינה לכוננות ספיגה, ועוצר ראיונות הוכרז לראשונה מאז הוקמה הממשלה הנוכחית.

בנט למוד ניסיון. בפעמים קודמות שבהן עסק הוא או מי מאנשי מפלגתו בנושא הלהט"בי נכנסה המפלגה שלו לסחרור, שהבריח את התומכים הפוטנציאליים משני הצדדים. אבל העוצר לא החזיק יותר מיומיים. מאז, כל התבטאות של מי מחברי המפלגה שימשה אוטומטית את הליכוד ואת ראש הממשלה בנימין נתניהו, שרק חיכו להכניס את סמוטריץ' ובנט לפינה בנושאי דת ומדינה, כחומר בעירה פוליטי.

בימינה ניסו להסביר בהמשך, כי היה מדובר בהתייחסות מכוונת של בנט, שכן הוא שם את הדברים על השולחן בצורה ברורה כבר בתחילת הקמפיין, וכך השאיר לצדו את מי שתומך בו - בגלל או למרות - עמדותיו הללו. מי שהדברים של בנט לא שכנעו, אמרו אנשיו של בנט, כנראה שהם לא היו מצביעים ימינה מסיבות אחרות. "עכשיו הסיפור מאחורינו ואפשר להמשיך הלאה".

אך יש מי שחושבים בימינה שזו הייתה טעות להיכנס לפינה הזו ולשחק לידיו של נתניהו כבר בשלב כל כך מוקדם לפני שהוכרזו בחירות, שכן בליכוד מרכזים מאמצים ניכרים בזירה מול ימינה, ולתת תחמושת בידי האויב עכשיו - זו לא הדרך לנצח.

כבר בשבוע שעבר הנחה נתניהו את שרי הליכוד וחברי הכנסת להתייחס לתמיכת בנט בהצבעת אי האמון של יש עתיד, ואף הוא עצמו התייחס ל"ברית האחים", כמילת קוד שאמורה להחזיר אליו את תומכי הליכוד שעברו לימינה.

השבוע הייתה זו סערת הלהט"ב שנדחפה קדימה באדיבות הליכוד וגם אז בנט נותר יציב בסקרים. בליכוד עובדים קשה כדי להקטין את מצבת התמיכה בו. נתניהו לא רוצה להגיע למצב שבו בנט נותר עם מספר דו-ספרתי גדול של מנדטים, שבמסגרתו הוא יידרש לתת לו ראשות ממשלה ברוטציה. את תפקיד שר הביטחון הוא כבר הפקיד בידיו עבור שלושה מנדטים בלבד ומשם כבר קשה לרדת.

נתניהו, לעומת שר הביטחון בני גנץ, כלל לא מרכז מאמצים בזירה שבין הליכוד לכחול לבן. גנץ הוא לא תחרות ואפילו לא יריב. בנט כן.

השבוע במסגרת מלחמות חלוקת השלל במוסדות הציוניים העולמיים, נתניהו התערב בדקה ה-90 לאחר שהתברר לו כי השלל שתקבל תנועת המזרחי (שחברה לימינה) גדול, ועשוי לשמש אותה ליצירת הון פוליטי. למרות שאנשיו היו אלו שתפרו את ההסכמים בקונגרס (ח"כ מיקי זוהר והשר חיים כץ), נתניהו פחות התעניין בקואליציית הימין שלראשונה קמה לה במוסדות הלאומיים, ויותר בנתח שקיבלה לידיה המזרחי ובדרכים להקטין אותו.

בחזית אחרת, אחת האפשריות שנבחנות היא התמודדות של מפלגה נוספת, דתית, מימין לימינה, שתשאב ממנה מנדטים. סקר שערך השבוע מכון סמית עבור אחת המפלגות, בחן את תמיכת הנסקרים במפלגת הבית היהודי, שבראשה יעמדו הרב רפי פרץ ואיש התקשורת שמעון ריקלין. מבירור קצר עולה, כי האפשרות הזו אכן נבחנה בתוך הבית היהודי, אך ריקלין דחה את ההצעה.

מנכ"ל המפלגה ניר אורבך גם ניסה בחודשים האחרונים להביא לראשות המפלגה את ראש עיריית שדרות אלון דוידי, כדי להחיות מחדש את המפלגה הנכחדת. גם הצעד הזה לא צלח. הצורך להביא טאלנטים למפלגה שמוצמד לה הערך "אפס" כבר חודשים ארוכים מתברר כמשימה לא פשוטה.

עוד נשאלו העונים על הסקר על הקלטות מנדלבליט, איזו ממשלת רוטציה עדיפה לפיד- בנט או נתניהו-בנט וכן שאלות על הסגר ועל "אשמת" החרדים בו. כל השאלות הללו מלמדות, ולא בפעם הראשונה, על מצבן של המפלגות שנמצאות בהיכון לבחירות כבר תקופה ארוכה ורק מחכות ליריית הפתיחה. אחת המפלגות היחידות שעשויה להרוויח מבחירות מהירות בוודאות היא ימינה.

כך, יו"ר הסיעה ימינה ח"כ איילת שקד הניחה השבוע על שולחן הכנסת הצעת חוק לפיזור הכנסת, בתקווה שזו תשמש את מי מהמפלגות, כחול לבן או הליכוד, להכרזה מוקדמת על יציאה לבחירות בתקווה שהמשבר בקואליציה יחריף. 

2. הדיון בשוויון בנטל חוזר לשולחן?

השרים בני גנץ, מיכאל ביטון וצחי הנגבי עובדים בימים אלו על הכנת מתווה שירות לכול הצעירים בישראל, בהתאם להסכם הקואליציוני בין כחול לבן לליכוד. מתברר כי בזמן שוועדת שרים לחקיקה לא מתכנסת, כחול לבן והליכוד מתקוטטות על התקציב, אין מינוי בכירים ואין מנגנון ממשלתי מוסכם, דווקא עבודה משותפת על "מתווה שירות", יש גם יש.

השבוע נפגשו השלושה בלשכתו של גנץ בכנסת עם יו"ר פנימה הרב שי פירון, במטרה להציע בתחילת השנה האזרחית מודל לגיוס כולל לצבא או לשירות הלאומי, באופן שיגרום לכל החברה הישראלית להשתתף בו.

אחד המעורבים בהכנת המתווה מספר, כי נערכו פגישות עם מומחים נוספים במטרה לקדם את הנושא ולהוביל לשירות כולל של צעירי ישראל מכל המגזרים - חרדים, דתיים, חילונים, ערבים ובדואים - כל אחד באפיק השירות שמתאים לאורח חייו ובדרך כזו שיושג שוויון בנטל.

הצבא יהיה בראש הפרימידה, אבל כל מי שיקבל פטור מגיוס, כמו חרדים וערבים, יידרש לבחור לעשות זאת בשירות אזרחי ברווחה, בבריאות או במסלולי ביטחון מקבילים לצבא.

קשה להאמין שדווקא המתווה הזה ייצא לדרך בזמן שכחול לבן והליכוד על מסלול התנגשות המוביל לבחירות, אך בחדר הזה בכנסת ישבו השבוע כמה אנשים אופטימיים שבטוחים ביכולת של משרד הביטחון ומשרד ההתיישבות לקדם את הנושא למרות הכול.

בינתיים נושא שפחות שפר עליו גורלו הוא חוק הגיוס שנדחה שוב ושוב ושוב במשחק פינג פונג בין הכנסת לממשלה. בכחול לבן נוטים לדחות בחצי שנה לפחות את הבאתו להצבעה ולדיונים.

"זה חוק שאפשר לחוקק רק כשהעסק דופק", אמר בכיר במפלגה השבוע, והוא כידוע ממש לא בכיוון.

אולי הכבוד ההדדי ישרור בכנסת

ח"כ מיקי זוהר החדש מחזיק מעמד. כבר למעלה משבוע הוא עומד בהתחייבותו לקדם שיח מכבד ונאומיו במליאת הכנסת, כמו גם הראיונות בתקשורת, נשמעים כמו מניפסטים לקידום אהבה בחברה הישראלית. אחרי לא מעט הפצרות ממקורביו שקראו לו לעצור בחודשים האחרונים ולשנות כיוון, השינוי הזה קרה לבסוף כמו שאומרים בן לילה.

אחרי שביום ד' שעבר נחשד באיומים על היועץ המשפטי לממשלה, נדדה שנתו של יו"ר הקואליציה על הספה בלשכתו שבכנסת. הוא הרהר בכמות החזיתות שיצר לעצמו בשל התבטאויותיו ובביקורת שהוא חוטף כבר שנתיים והחליט: עד כאן.

בבוקר יום ה' כבר הפקיד את הגישה לטוויטר שלו בידי ראש המטה כדי להימנע מציוצים נמהרים ואחר הצהריים כבר נשא במליאת הכנסת את נאום השלום של מיקי זוהר החדש.

הציניקנים מחכים לנפילתו במהרה בימינו, אבל מי שקצה נפשו בשיח המקטב הנישא מהכנסת בזמן שאזרחי ישראל נאבקים כדי לצלוח את המגפה, יכול לראות בזה סימן מבורך שמצטרף לאירוע נוסף שקרה השבוע במשכן: חתימת 70 חברי כנסת על אמנת כבוד הדדי שהוביל ח"כ משה ארבל מש"ס.

"האמנה לכבוד הדדי אין מטרתה לבטל חלילה את חילוקי הדעות, הכל כך נחוצים בדמוקרטיה דיונית, לא לבטל חלילה את הגיוון המחשבתי ואף לא את הביקורת. מטרתה כפי שנכתב בה לשמור על הכבוד ההדדי חרף חילוקי הדעות החריפים. מטרתה לאפשר לנו להאבק על עקרונות מבלי לעורר שנאה ופלגנות", אמר ח"כ ארבל השבוע בבית הנשיא. שנזכה. 

עוד כתבות

קו החוף באבו דאבי שמלא במלונות / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

אזהרת מסע לאיחוד האמירויות "לאור האיומים הנשמעים באחרונה מצד גורמים איראניים"

המטה לביטחון לאומי פרסם הערב אזהרת מסע לאיחוד האמירויות, עקב החשש כי איראן תנסה לבצע פעולות טרור נגד יעדים ישראלים ● אזהרת המסע לאמירויות עודכנה לדרגה 3: "זירות אפשריות הן מדינות בקרבת איראן - כגון גאורגיה, אזרבייג'ן, תורכיה, איחוד האמירויות, בחריין, החבל הכורדי בעיראק וכן במזרח התיכון ויבשת אפריקה"

פרויקטי תמ"א 38 ברחוב ברמת גן. כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: תמר מצפי

התחליף לתמ"א 38 וברמ"י שמים עין על נעורים. כותרות הנדל"ן

יוזמה חדשה של רשות מקרקעי ישראל עשויה לפגוע בנופש המשפחות של השוטרים, מדוע ראשי הערים ממתינים לאוקטובר 2022, שינויי בצמרת עמידר והבית הטמפלרי המיוחד שעומד כיום למכירה באלוני אבא

אליזבת הולמס / צילום: Reuters, Stephen Lam

כך יתנהל המשפט של אליזבת הולמס, היזמת שרימתה את העולם

הולמס עומדת למשפט בעוון הונאה, רמה והפרת אמונים בעת שעמדה בראש החברה שהקימה, תרנוס ● המשפט יתנהל בפני מושבעים שחובשים מסכות פנים שקופות ושומרים על מרחק זה מזה

אריאל שרון./ צילום: תמר מצפי

העליון לא הכיר בהבטחת המיליארדים של אריאל שרון לסמי שמעון

על פי טענת עזבונו של שמעון, הוא החליט לרכוש את חברת יכין חקל שעסקה בפרדסנות, בגלל הבטחה של שרון כשר הבינוי והשיכון, שאיפשרה לו להפשיר את הקרקעות של רמ"י לבנייה ולהשאירן ברשותו ● ואולם לא נמצאו להבטחה סימוכין ובית המשפט קבע כי ניתנה בחוסר סמכות

גרטה טונברג / צילום: רויטרס

הנערה שסחפה את העולם: לאן נעלמה גרטה טונברג?

גרטה טונברג הייתה השם הכי חם וחשוב בשנה שעברה, והוציאה מיליונים לרחובות - ואז הגיעה הקורונה ● סרט דוקומנטרי חדש מביא את המאבקים, ההישגים וגם הצצה לנפשה של הנערה השוודית, שרוצה להציל את העולם אבל גם לחיות חיים נורמליים

ניו יורק - בורסת וול סטריט / צילום: תמר מצפי

"יש כאן מתכון מנצח להמשך העליות": 2 גורמים עיקריים שימשיכו לספק דלק לשווקים

רונן מנחם, הכלכלן הראשי של בנק מזרחי טפחות מסמן את הגורמים שצפויים להמשיך לתמוך בשוקי המניות, אם כי השוק המקומי עשוי שלא להצטרף לחגיגה

בנק ישראל בירושלים / צילום: אורית דיל

בנק ישראל מתערב בשוק המט"ח על רקע נפילה דרמטית בדולר מול השקל

לאחר שהדולר הידרדר לטריטוריה של 3.256 שקלים - בנק ישראל מתערב בשוק המט"ח בהיקף משמעותי של מאות מיליונים ● הרמה הנוכחית של הדולר מול השקל הינה הרמה בה השיק לראשונה בנק ישראל בזמנו את תוכנית הרכישות מט"ח

הודעת הסחיטה של האקרים לשירביט בטלגרם / צילום: צילום מסך - טלגרם

צוות המשא ומתן של שירביט להאקרים: "אחי, תהיה מענטש"

ההאקרים פרסמו גל נוסף של מסמכים של לקוחות, בהם: מסמכים רפואיים, רישיונות נהיגה, תעודות זהות, צילומי המחאות ● בהודעתם האחרונה הבטיחו ההאקרים: "יש לנו עוד טרה בייטים של מידע" ● הבוקר פרסמה שירביט הודעה לפיה החליטה לא לשלם את דמי הכופר

ג'רמי לוין, יו"ר BIO / צילום: Reuters, Nir Elias

חברת אוביד של ג'רמי לוין נכשלה בניסוי שלב 3 בתסמונת אנגלמן

החברה ממשיכה לפתח את המוצר להתוויות נוספות ● לוין: "אני עושה את זה לזכרו של דוד שלי, שהיה בעל מגבלה ונאלץ להישאר בדרום אפריקה כשברחנו ממנה"

מכ"מ של חברת ראדא / צילום: צבא ארה"ב

הרדאר של יוסי בן שלום וברק דותן לא טעה: ראדא ברמות שיא

4.5 שנים אחרי שנכנסה להשקעה בחברה הביטחונית, הרווח של DBSI מגיע לכמעט פי 6 על השקעתה ● חברת ההשקעות הפרטית של בן שלום ודותן עומדת בפני אקזיט עם מכירת טלדור - שבה היא מחזיקה - לוואן, תמורת 250 מיליון שקל

שובו של הטלפון / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כמה שעות ביום אפשר להיות בזום? קבלו את הקאמבק המפתיע של הקורונה: שיחות הטלפון

שובו של הטלפון: מגפת הקורונה החזירה את הדרך הישנה לשוחח, זו שבני דור המילניאלז אולי כמעט שכחו ● דרך המלך בין שיחות זום להודעות טקסט

בני ברק בסגר הראשון. "ממתינים לחיסון עם סגרים ואכיפה. אבל להמתין לחיסון זה לא מדיניות ציבורית" / צילום: שלומי יוסף

"אנחנו עובדים כמו שכונה": הדוח שצריך להטריד כל ישראלי

במסגרת הדוח של רון צור ופרופ' ניסים כהן על ניהול המערכת הציבורית במשבר הקורונה הם דיברו עם עשרות בכירים וגילו "מערכת ממשלית שבורה", ללא סדר ובעיקר בלי הפקת לקחים ● השורה התחתונה: זה לא התחיל בקורונה, אבל ישראל לא יכולה להרשות לעצמה להמשיך ככה

נמרוד שפר / צילום: איל יצהר

רגע לפני שהוא ממריא עם כרטיס בכיוון אחד נמרוד שפר חושף: למה עזב את תע"א אחרי שנתיים בלבד

נמרוד שפר מספר בראיון ראשון על היחסים הבעייתיים בינו לבין דירקטוריון התעשייה האווירית, בראשות היו"ר הדומיננטי הראל לוקר ● עכשיו הוא יוצא לחופשה מבלי להתחייב על מועד חזרה, וגם אין לו תכנון לגבי העתיד ● "ברגע שיש יו"ר פעיל הגבולות מתחילים להיטשטש"

החיסון של חברת "ביונטק" ופייזר / צילום: אתר החברה

מסתמן: החודש יגיעו לישראל 4 מיליון מנות חיסון לקורונה

החיסון יספיק לשני מיליון אזרחים שיהיו הראשונים להתחסן ● בשלב זה, למשרד הבריאות אין עדיין תוכנית חיסונים מאושרת, אך ככל הנראה יחוסנו תחילה עובדי מערכת הבריאות, ולאחר מכן אוכלוסיות בסיכון

איל מלאנוקס / צילום: יונתן בלום

אחרי הפרישה ממלאנוקס: איל וולדמן מצטרף לדירקטוריון הסטארט אפ פליופס

בחודש שעבר וולדמן פרש ממלאנוקס, חצי שנה אחרי שנרכשה על ידי אנבידיה ● מלאנוקס היתה אחת המשקיעות בפליופס ב-2018 וכעת וולדמן ישמש כדירקטור בחברה

פיזור הכנסת - מנסור עבאס / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

מדוע מנסור עבאס מוציא את השמאל הישראלי מדעתו?

ההחלטה של ח"כ מנסור עבאס לנהל משא ומתן עם רה"מ בנימין נתניהו מייצרת לא רק דרמה פוליטית, אלא גם דרמה משפטית ● היא מחזירה את הציבור הערבי לדרוש את זכויותיו מהכנסת ולא מהעליון, ועל הדרך גורמת להתמתנות של הציבור הערבי ● אז למה יש מי שמתנגד למהלך?

חומרים משני תודעה ככלי לשיפור כישורי ניהול / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

מנהלים בכירים חושפים: אנחנו משתמשים בחומרים משני תודעה כדי להיות טובים יותר

יותר ויותר מנהלים בכירים משתמשים בחומרים משני תודעה ככלי לשיפור כישורי הניהול שלהם ● "יש פתיחות לדבר על זה, כבר יש גוורדיה שלמה של מטפלים שעוסקת בזה. זה עידן הפסיכדליה"

בנין חברת ביטוח שירביט, נתניה / צילום: תמר מצפי, גלובס

שירביט החליטה: לא נשלם את דרישות הכופר לתוקפי הסייבר

חברת הביטוח הנתונה למתקפת סייבר בימים האחרונים החליטה להתייחס לתוקפים כ"טרוריסטים" ולא לשאת ולתת איתם ● מנכ"ל שירביט, צביקה ליבושור: "החברה לא תיכנע לטרור מסוג זה ותפעל בדרכים העומדות לרשותה להגן על לקוחות החברה ועל המידע המצוי בחברה"

קידום / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מהי הדרך הטובה ביותר ליזום שיחת קידום?

מחקר משנת 2007 מצא כי אחת הסיבות שנשים מקבלות שכר נמוך יותר מגברים הוא בגלל שהצעת הפתיחה שלהן נמוכה משמעותית והן עוסקות פחות בקידום עצמי ● מדור ייעוץ

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

שר האוצר כ"ץ יציג לגנץ את תקציב המדינה 20-21 ביום ראשון

במהלך השבוע הציג כ"ץ את התקציב לראש הממשלה בנימין נתניהו בפגישה שנערכה בין השניים במשך שעות ארוכות ופגישה דומה הייתה אמורה להתקיים עם גנץ על רקע המשבר הפוליטי המתרחב