גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פערים מסחריים, קשיים רגולטוריים והגורם האנושי: עסקת קשת-אקספון התפוצצה

לאחר חודשים ארוכים של משא ומתן מורכב, קשת החליטה שלא להיכנס כשותפה בחברת אקספון ● אחד הגורמים המשמעותיים בטרפוד העסקה היה הגורם האנושי: ככל הנראה הבעלים של אקספון חזי בצלאל התקשה לוותר על השליטה בחברה

חזי בצלאל / צילום: רמי זרנגר
חזי בצלאל / צילום: רמי זרנגר

הקשיים בגיוס משקיע, החסמים הרגולטוריים, אי הוודאות בנוגע לכדאיות הכלכלית והגורם האנושי עשו את שלהם: ל"גלובס" נודע כי לאחר חודשים ארוכים של בדיקות ומו"מ מורכב, עסקת אקספון-קשת, במסגרתה אמורה הייתה קשת להיכנס כשותפה באקספון ירדה מהשולחן, והעסקה לא תצא לפועל.

בינואר 2020 חתמו קשת ואקספון על מזכר הבנות שאפשר להן לפתוח בדיקת נאותות בדרך לעסקה שבה תהפוך קשת לבעלת כ-40% ממניות אקספון. על פי העסקה שהתגבשה, קשת אמורה הייתה לשלם על המניות בעיקר בזמן אוויר ובפרסום, חלק קטן גם בכסף "אמיתי", ובעיקר לסייע בגיוס משקיע פיננסי שירכוש 20% ממניות אקספון.

החיבור בין קשת לאקספון אמור היה להוליד פלטפורמה של שידור טלוויזיה באינטרנט (OTT) כלומר שירות סטרימינג אפליקטיבי ללא צורך בטכנאים וללא צורך בממירים ובהתקנה בבית הלקוח.

במהלך הזה אקספון, בעלת המותג הסלולרי WE4G המזוהה בעיקר כמותג מחיר, אמורה הייתה לחזק את מעמדה בשוק התקשורת בכך שתוכל להציע חבילות משולבות של טלוויזיה ואינטרנט - מוצר שקיים אצל כל המפעילים האחרים וחסרונו מותיר את אקספון בנחיתות.

יישור הקו עם השוק אמור היה להתרחש ללא הצורך של הבעלים להזרים כסף למיזם, כי ההשקעה אמורה הייתה להיות בירידה בבעלות והכנסת השותפים, שיזרימו כסף לטובת מימון הפעילות החדשה. 

עבור קשת המהלך אמור היה לייצר זרוע הפצה נוספת לתוכן שהחברה מייצרת, שבה גם אפשר לגבות על התוכן תשלום במודלים חדשים, למשל באמצעות דמי מנוי, ולא כפי שמקובל בטלוויזיה רק מתשלום עבור פרסום.

למרות מזכר ההבנות שנחתם בין הצדדים והקונים הפוטנציאליים עימם התנהל מו"מ, כבר עם חתימת מזכר ההבנות הצבו סימני שאלה משמעותיים בנוגע לסיכוי שהעסקה אכן תצא לפועל.

סימני השאלה עסקו בחשש של המתחרות הוט, yes, פרטנר וסלקום מכך שהמיזם המשולב יעשה לתחום החבילות את מה שהמותג הסלולרי עשה למפעילים בתחום השיחות - יפעל בגזרת המחיר וישחק את הרווחיות שממילא נשחקה.

החשש הביא להעברת מסרים של גורמים בשוק לקשת על המחיר שהיא עלולה לשלם גם בתקציבי פרסום שיופנו לערוץ, וגם בפעילות נגדה מול הרגולציה אם העסקה תצא לפועל ותאושר.

בנוסף' התווספו שאלות רגולטוריות שנותרו לא פתורות כמו למשל האם ניתן יהיה לשנות את איסור הבעלויות הצולבות בין ערוצי הברודקאסט לטלוויזיה בתשלום, והאם הממונה על התחרות תאשר את החיבור לאור הדומיננטיות של קשת בשוק הפרסום והתוכן.

הגורם האנושי הכריע את הכף

אבל נראה שאחד הגורמים המשמעותיים בטרפוד העסקה היה הגורם האנושי: לפי המתווה אמור היה חזי בצלאל, בעל השליטה באקספון, לרדת לשיעור החזקה דומה לקשת ולוותר על השליטה בחברה לטובת שותפיו.

כבר עם חתימת מזכר ההבנות היו גורמים בשוק שטענו שבצלאל הוא אדם שקשה לעשות אתו עסקים, ועל אחת כמה וכמה בעסק שעליו בנה את חלומו להיות מפעיל בשוק התקשורת בישראל, ולכן גם אם הוא מבין באופן רציונלי את ההכרח בהכנסת משקיע פיננסי (בהנחה שהוא לא רוצה או לא יכול להשקיע את השקעות המיליונים שנדרשות כדי לייצר לחברה אופק) ברגע האמת הוא לא יעמוד בכך ויטרפד את העסקאות שיובאו לו. במבחן התוצאה של העסקה עם קשת - כנראה זה מה שקרה.

נזכיר כי רק לפני ימים ספורים הודיע יעקב נדבורני, מי שכיהן כמנכ"ל החברה בחמש השנים האחרונות והוביל אותה לכניסה לתחום הסלולר ולהסכם שיתוף רשת עם סלקום, על פרישתו.

נדבורני עזב את התפקיד בעיתוי קריטי מבחינת החברה. אקספון נמצאת בעיצומה של היערכות לדור החמישי במסגרת הרשת המשותפת עם סלקום, והיא נכנסת לתקופה של אי ודאות על רקע התוכנית של משרד התקשורת לבטל את הפיצול הנהוג בישראל בין ספק לתשתית באינטרנט, מה שמחייב מעבר לפעילות מלאה במסגרת שוק סיטונאי על גבי רשת בזק. מדובר בסוגייה חשובה מאוד לעתידה של אקספון. נדבורני גם היה מי שריכז את העבודה על העסקה לכניסת קשת כמשקיע אסטרטגי.

מאקספון לא נמסרה תגובה. בקשת בחרו לא להגיב.

עוד כתבות

פתח תקווה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ועדת ערר מחוזית פסלה הוראות לבנייה של עיריית פתח תקווה

קבלנים שמבקשים לבנות בפתח תקווה יגלו בקרוב כי חלק ניכר מהנחיות עירוניות של העירייה נפסלו, זאת לאור עמדתה של ועדת ערר מחוזית לפיה חלק מהנחיות מרחביות של העירייה מביאות להגבלת בנייה בעיר ● העירייה: "לומדים את ההחלטה"

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

המומנטום החיובי בת"א נמשך בהובלת הבנקים ומניות הקניונים; מדד ת"א 35 קופץ ב-1.3%

מדד ת"א בנקים קופץ ב-1.8% ● אנרג'יאן מזנקת ב-6%, ג'נסל צוללת ב-20%, פורסייט מזנקת ב-22%, מליסרון קופצת ב-4% ומנגד דלק צונחת ב-3%

קבוצת עזריאלי, אמות, מליסרון, גזית גלוב, אלרוב נדל"ן / צילום: איל יצהר, יח"צ

קיבלו את החיסון? הנדל"ן והבנקים מציגים זינוק של 30% מסוף ספטמבר

שינוי מגמה? סקטור הנדל"ן והבנקים בשוק המקומי מציגים התאוששות מרשימה בשבועות האחרונים ● כלכלני הראל פיננסים מעריכים כי בשוק הישראלי נוצרה הזדמנות בסקטורים הללו, ומתמידים בחברות הטכנולוגיה והתוכנה הישראליות ● לגבי מצב המשק בקרדיט סוויס מעריכים: "ישראל תחזור לפעילות שגרתית, ללא מגבלות, אך ורק במחצית השנה של שנת 2021"

בית ישראכרט, תל אביב / צילום: איל יצהר

לקראת ההצבעה על דירקטוריון ישראכרט: אחרי ארז יוסף, גם שי פלדמן מסיר מועמדות

עתה נותרו שבעה מועמדים על חמישה תפקידי דירקטור רגיל, שמהם ייצא היו"ר הבא של החברה ● ככל הידוע פלדמן צפוי להצטרף בקרוב לדירקטוריון של גוף פיננסי אחר

שלט רחוב בוול סטריט, ניו יורק / צילום: Mike Segar, רויטרס

פתיחה חיובית בוול סטריט על רקע העברת המושכות לביידן; הביטקוין מעל 19 אלף דולר

הביטקוין משלים זינוק של כ-20% בחודש האחרון ● עליות של 1.4%-1% באירופה ● רונן מנחם ממזרחי טפחות: "חשוב מאוד לגלות זהירות. זו תקופת מבחן לשווקים"

ג'ו ביידן / צילום: Reuters, Brian Snyder

ממשל טראמפ הודיע לביידן כי ניתן להתחיל בהליכי העברת השלטון

באיחור של כשבועיים, יושבת ראש הסוכנות הרשמית בבית הלבן, שאחראית על ההכרה בחילופי השלטון - הליך טכני בעיקרו - הכירה בניצחון של ביידן ● בשבועיים האחרונים ביידן לא קיבל תדרוכי ביטחון ומודיעין, וצוותו לא קיבל גישה למסמכים קריטיים

חייל צה"ל / צילום:  Shutterstock / א.ס.א.פ קרייטיב

מחצית מהציבור הישראלי מעריך שצה"ל אינו מתנהל בצורה יעילה כלכלית

כך עולה מסקר שערך המרכז לביטחון לאומי ודמוקרטיה ● רק 34.5% סבורים כי צה"ל מתנהל נכון בתחום הכלכלי ● כמחצית מהישראלים חושבים שהשמירה על כוח-האדם בשירות הקבע בצה"ל אינה מצדיקה יציאה לפנסיה מוקדמת

קו החוף של דובאי. מיתוג מחדש כמדינה מתקדמת ומפותחת באמצעות השקעות במערב / צילום: Matthias Seifert, רויטרס

הרבה מעבר לסייבר: מה מחפשים האמיריתים בזירת החדשנות הישראלית?

שילוב בין היצירתיות והניסיון הישראלי לבין החשיבה ארוכת-הטווח והמשאבים האמירתיים יכול להביא לפריצות דרך מרשימות ומשמעותיות ● אילו תחומים מעניינים את האמירתים?

סמסונג סאני / צילום: יחצ

ביה"ד לעבודה: סאני תקשורת פגעה בזכות ההתארגנות של עובדיה

הטיל על החברה קנס בסך 300 אלף שקל והורה לאפשר ליו"ר הוועד להיכנס לחברה ולמתקניה

ניסים פרץ / צילום: דוברות נתיבי ישראל

נדחה בחודשיים מכרז של נת"י שנחשד כי קיים בו בניגוד עניינים

כך אמר מנכ"ל נתיבי ישראל ניסים פרץ בדיון בוועדה לענייני ביקורת המדינה ● הדיון התקיים בעקבות פרסום גלובס על טענות לניגוד עניינים במכרז ענק להחלפת תאורה בכבישי ישראל

הטיפ השבועי

הטיפ השבועי: האפליקציות שיעזרו לכם לנהל משימות

ארבע אפליקציות שיעזרו לכם לנהל את המשימות שלכם בצורה יעילה יותר ● ניהול וקריירה, מדור חדש

נשיא ומנכ"ל החברה, בצלאל (בוצי) מכליס + מיקי פדרמן / צילום: תמר מצפי

"הקורונה מאחורינו": מניית אלביט איבדה 30% בשנה, אז למה המנכ"ל כל כך אופטימי?

חברת הציוד הביטחוני מסכמת את הרבעון השלישי עם גידול בהכנסות והמנכ"ל בצלאל מכליס מכריז: "למדנו להתמודד היטב עם השלכות הקורונה" ומעריך כי חילופי הנשיא בארה"ב לא יקטינו את השוק הביטחוני ● מי שיכול להיות קצת פחות מרוצה הוא בעל השליטה מיקי פדרמן, ששווי אחזקותיו נחתך במיליארד דולר בשנה

שלט "כאן מקבלים ביטקוין" מחוץ לבית עסק / צילום: Gillian Flaccus, AFP

הביטקוין חצה את רף ה-19 אלף דולר - מרחק נגיעה משיא כל הזמנים

שער הביטקוין זינק בכ-40% מתחילת נובמבר והשלים עלייה של כ-165% מתחילת השנה ● מחירו של את'ר, המטבע השני בגודלו בשוק הקריפטו, חצה אתמול את רף ה-600 דולר לראשונה מאז יוני 2018

נמל חיפה החדש / צילום: איל יצהר

ממפרץ חיפה למפרץ הפרסי: האינטרסים שמאחורי המכרז להפרטת נמל חיפה

בתחילת 2021 אמור להימסר נמל המפרץ החדש בחיפה לתפעול של חברת SIPG הסינית • למרות שפרטים רבים בהסכם ההפעלה של הנמל חסויים, הצצה לדוחות של חברת נמלי ישראל הממשלתית מגלים טפח מהנתונים • נמלי ישראל: "אנו מקימים את הנמלים החדשים לקידום התחרות בענף"

waze / צילום: יחצ

גוגל מחפשת מנכ"ל ל-Waze בניו יורק או בתל אביב

גוגל, בעלת Waze, פרסמה שתי מודעות דרושים כמעט זהות לתפקיד מנכ"ל אפליקציית הניווט - אחת מציינת כי מקום המשרה בישראל, והשנייה בארה"ב ● הניסיון הנדרש מהמועמד בתל אביב נמוך יותר מאשר מהמועמד בניו יורק

פרץ לביא / צילום: Annie Tritt - WSJ

"איך ישראל איבדה את מעמדה בעולם המדע? ב-2030 יקימו על כך ועדת בדיקה"

היו"ר הטרי של המועצה הלאומית למו"פ והנשיא לשעבר של הטכניון, פרופ' פרץ לביא, מתריע כי מדינות האזור מדביקות את הפער מול ישראל, ומזהיר שהתדמית של ה"סטארט-אפ ניישן" מסתירה מאחוריה שורה של בעיות

עדיאל שמרון / צילום: תמר מצפי

מנכ"ל רמ"י עדיאל שמרון: "הדיבורים על מחסור בדירות מוגזמים"

שמרון אמר את הדברים במסגרת כנס פסגת הנדל"ן 2020 ● עו"ד ארז קמיניץ, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אמר כי "ההישגים שהיו מנת חלקנו בבלימה של מחירי הדיור הולכים ומתכרסמים"

ברלין בצל הקורונה / צילום: Kay Nietfeld/dpa via AP, AP

גרמניה מבקשת מתושביה: בודדו עצמכם לפני הנסיעה למשפחה בחג המולד

חג המולד הוא מועד המפגש השנתי העיקרי של משפחות בגרמניה, ולעתים הפעם היחידה במהלך השנה שבה הן נפגשות בהרכב מלא ● ראשי מדינות המחוז של גרמניה הסכימו ביניהם ביממה האחרונה על שורה של צעדים זהים שיאומצו במהלך החג

לימוד מקוון. אין צורך לעצור את הקריירה / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

שירות התעסוקה: הילדים חזרו לבית הספר, והאימהות חזרו לעבודה

70% מהחוזרים לעבודה אחרי פתיחת מערכת החינוך – נשים ● אחת מארבעה מהחוזרים – אישה בת 25-44 עם ילדים בבית ספר

לשכת ההוצאה לפועל / צילום: יח"צ

עלייה של עשרות אחוזים במספר האיומים בהתאבדות של חייבים מאז פרוץ המשבר

מתחילת השנה ועד אוקטובר נרשמו 168 מקרי איום בהתאבדות, לעומת 136 בכל 2019 ● מנכ"ל רשות האכיפה והגבייה תומר מוסקוביץ אמר בדיון לציון היום למניעת אובדנות: "ביקשנו להעביר הדרכות לכל העובדים שבאים במגע עם החייבים"