גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לומדים מרחוק? רוב התלמידים מהשכבות הנמוכות עדיין לא קיבלו מחשב מהמדינה

המדינה אמורה לרכוש כ-144 אלף מחשבים עבור תלמידי ד'-י"ב שאין להם מחשב או מכשיר קצה אחר בביתם • רוב המכשירים לא סופקו ותלמידים רבים לא יכולים להשתתף בלמידה מרחוק

רוני פנטנש מלכאי, "הפורום הציבורי - כפרי הנוער והפנימיות”. פנייה לתורמים / צילום: הפורום הציבורי כפרי הנוער והפנימיות
רוני פנטנש מלכאי, "הפורום הציבורי - כפרי הנוער והפנימיות”. פנייה לתורמים / צילום: הפורום הציבורי כפרי הנוער והפנימיות

מאות ואולי אלפי תלמידים נושרים בתקופה האחרונה ממערכת החינוך. זה קורה בגלל טיפול איטי ומסורבל באוכלוסיות החלשות בתקופת הקורונה. גם תלמידים מאוכלוסיות אלו שאינם נושרים, נפגעים בשל הטיפול הלקוי של המדינה. עשרות אלפי תלמידים מהשכבות החלשות, שזקוקים לסיוע כדי לצאת ממעגל העוני באמצעות השכלה, נותרים מאחור.

אחד הגורמים שמוביל להרחבת הפער הוא הלמידה מרחוק שיוצרת בעיות לכלל אוכלוסיית התלמידים, אולם באוכלוסיית החלשות היא הופכת לחסם כמעט בלתי עביר, בשל המחסור במחשבים ובטאבלטים.

מנתוני אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר, עולה כי בשנת הלימודים הקודמת (תש"ף) היו 1.85 תלמידים בכיתות א'-יב'. מתוכם ל-20.6% (כ-375 אלף תלמידים) לא היה מחשב או טאבלט ו-20.6% היו ללא תשתית אינטרנטית שמאפשרת לימוד מרחוק.
יש לציין כי בנתונים שמסר משרד החינוך לוועדה לזכויות הילד, הוא העריך שמספר המחשבים שחסרים לתלמידי ישראל מגיע רק ל-150 אלף. הנתון מבוסס על סקר של ה-OCED, שמצא שרק ל-9% מילדי ישראל אין גישה למחשב.

כך או כך, יישום הלמידה מרחוק באופן נרחב וממושך עלול להעמיק את הפערים בין תלמידים מרקע כלכלי שונה, שבין כה וכה גבוהים בישראל ביחס למדינות ה-OECD. גורם ממשלתי בכיר שעוסק בתחום הלמידה מרחוק אומר ל"גלובס" כי עד כה הטיפול במחסור במחשבים ובלמידה מרחוק נראה כמו פארסה. לדבריו, "הקורונה חשפה את המדינה במערומיה גם בתחום הזה".

בפנימיות חסרים כ-5,000 מחשבים

משרד החינוך הקצה בתחילת הקיץ תקציב של יותר ממיליארד שקל לרכישת מכשירי קצה, אולם תהליך הרכש שהיה אמור להתחיל מזמן, התעכב. רק בספטמבר לאחר תחילת שנת הלימודים, בוצע רכש ראשוני.

במסגרת ההליך, המדינה אמורה לרכוש כ-144 אלף מחשבים לתלמידי כיתות ד'-י"ב שאין להם מחשב או מכשיר קצה אחר בביתם וכ-64 אלף מכשירי טלפון ניידים כשרים לחברה החרדית. מחשבים נוספים יגיעו גם לכ-1,800 בתי ספר.

נציין שהאחראי ללמידה מרחוק ולפרויקט המחשוב והדיגיטציה במשרד החינוך, ד"ר עופר רימון, סמנכ"ל תקשוב וראש מינהל מדע וטכנולוגיה במשרד, הודיע השבוע כי הוא מתפטר. בעשור האחרון היה רימון אחראי על תוכנית התקשוב של בתי הספר, שבמסגרתה היה אמור להיות לפחות מחשב אחד בכל כיתה. התוכנית לא עמדה ביעדיה.
שר העבודה והרווחה, איציק שמולי אומר ל"גלובס" כי "כילד שהורד לא פעם מהאוטובוס בטיול השנתי בביה"ס בגלל אי תשלום, אי אפשר להסביר בכלל כמה בושה מהסוג הזה נחרטת בך ונשארת כצלקת לכל החיים", אומר שמולי. "מי שמרכזים את הטיפול בממשלה בעניין זה הם משרד ראש הממשלה ומשרד החינוך. ברור שמדובר בילדים הכי מוחלשים, ולכן אני לא מוכן שאעמוד מנגד".

כפרי הנוער והפנימיות בישראל מאכלסים כ-30 אלף תלמידים, המגיעים ברובם המכריע ממשפחות חלשות, ולעיתים אף ממשפחות הרוסות או ילדים במצבי סיכון. במוסדות הללו מקבלים הילדים את המעטפת החברתית, המשפחתית והחינוכית המלאה. אולם הקורונה פגעה קשות בטיפול שיכולים להעניק מוסדות אלו לילדים. במהלך הסגר הראשון, רוב התלמידים חזרו לבתיהם, למעט אלה המצויים במצבי סיכון מיידיים. המעבר ללמידה מרחוק שתפס את כל מערכת החינוך לא מוכנה, הציב אתגר מורכב יותר לתלמידים אלו. זאת, בשל המצב הכלכלי הקשה ברוב המשפחות שאינו מאפשר רכישת מחשב או טאבלט.

עו"ד רוני פנטנש מלכאי, מנכ"לית "הפורום הציבורי - כפרי הנוער והפנימיות" שהוא ארגון פילנתרופי המסייע לכפרי נוער ולפנימיות, אומרת ל"גלובס" כי כבר מתחילת הסגר הראשון התברר שיש מחסור עצום במחשבים מכשירי קצה הן לילדים שנשלחו הביתה והן לילדים שהושארו בפנימיות. "הבדיקה העלתה כי החוסר מגיע לכ-5,000 מחשבים ומיד הוחל במבצע לאיסוף תרומות לרכישת המחשבים הללו", היא מספרת. "המבצע כונה 'מחשב אחד משנה עולם', והפניה הייתה למוסדות, לתורמים ולאנשים פרטיים".

מלכאי אומרת כי "עם ישראל התגלה בגדולתו, מהאזרח הפשוט ועד מנהלי חברות ופילנתרופים". לדבריה, "עד כה נאספו או נרכשו 1,600 מחשבים נייחים וניידים וכן טאבלטים לחלוקה בכפרי הנוער ולילדים בבתים. הרכישה בוצעה באמצעות חברת אלקטרה/מחסני חשמל, ובתוך חודש הגיעו המכשירים מסין לארץ".

מלכאי נפעמת מההתגייסות הציבורית לספק מחשבים וטאבלטים לתלמידים, אך מותחת ביקורת על היעדר תקציבים מהמדינה. "מנהלים כותבים לי 'הצלתם את החיים של הילדים האלה'. אבל משרד החינוך, שמונה חודשים בתוך המשבר, עדיין לא החל בחלוקת מחשבים במקומות שהכי צריך", היא אומרת".

משרד החינוך: התהליך מתקדם

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "אין עיכוב בחלוקת המחשבים, המשרד החל בחלוקתם והוא אף מקדים את היעד שעליו הצהיר - ביצוע של 50% עד לינואר. ראוי לזכור שהמשרד משלים בימים אלה פערי מחשוב של עשור ואף מעבר לזה. חלוקת המחשבים תעשה באופן הגון וצודק כשהעיקרון המנחה הוא לתת קודם לתלמידים שידם אינה משגת". 

עוד כתבות

קניון הזהב ראשון לציון - אגף חדש מול אגף ישן / צילום: תמר מצפי

פסק הדין שעשוי לגרום לעלויות הארנונה של הקניונים לטפס

בית המשפט המחוזי פסק שהקניונים ישלמו תעריף ארנונה מוגדל גם על המעברים ולא רק על החנויות, שכן הם חלק אינטגרלי משטח הקניון עצמו

ברלין בצל הקורונה / צילום: Kay Nietfeld/dpa via AP, AP

גרמניה מבקשת מתושביה: בודדו עצמכם לפני הנסיעה למשפחה בחג המולד

חג המולד הוא מועד המפגש השנתי העיקרי של משפחות בגרמניה, ולעתים הפעם היחידה במהלך השנה שבה הן נפגשות בהרכב מלא ● ראשי מדינות המחוז של גרמניה הסכימו ביניהם ביממה האחרונה על שורה של צעדים זהים שיאומצו במהלך החג

חיים כצמן, בקניון פרומנדה של אטריום בוורשה 
 / צילום: יח"צ

גזית גלוב: מחיקות נוספות בשווי הנכסים צמקו את הרווח הנקי ל-23 מיליון שקל ברבעון השלישי

זאת לאחר שהציגה גזית גלוב רווח נקי של 474 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד ● כצמן אופטימי: "אין ספק שההתפתחויות האחרונות באשר להשגת חיסון לקורונה הן 'משנה משחק'" ● ווליו בייס: "התוצאות ברמה הרבעונית לא מייצגות, מאחר שנכסי החברה היו סגורים ותחת מגבלות בחלק מהרבעון"

רו”ח מיקי בלומנטל / צילום: איל טואג

אי הסדרים בבזק בינלאומי: הדירקטוריון מינה רואה חשבון מבקר

דירקטוריון בזק מינה את רו"ח מיקי בלומנטל כדי שיבצע ביקורת חקירתית בחברה הבת ● בגלובס נחשף לראשונה כי במסגרת הערכות שגרתית לדוחות הרבעוניים נמצא במאזני בזק בינלאומי "חור" של עשרות מיליוני שקלים שהחברה לא יודעת להסביר

waze / צילום: יחצ

גוגל מחפשת מנכ"ל ל-Waze בניו יורק או בתל אביב

גוגל, בעלת Waze, פרסמה שתי מודעות דרושים כמעט זהות לתפקיד מנכ"ל אפליקציית הניווט - אחת מציינת כי מקום המשרה בישראל, והשנייה בארה"ב ● הניסיון הנדרש מהמועמד בתל אביב נמוך יותר מאשר מהמועמד בניו יורק

מייסדי Logz.io תומר לוי ואסף יגאל  / צילום: Fabiana Kocubey

חברת Logz.io מגייסת 23 מיליון דולר לאיתור תקלות קוד

הסטארט-אפ, שמעסיק כיום 240 עובדים, מפתח פלטפורמה מבוססת קוד פתוח שעוזרת למתכנתים לאתר ולפתור תקלות בקוד ●  הסבב הנוכחי מביא את סך הגיוסים של Logz.io ל-120 מיליון דולר

סיבים אופטיים / אילוסטרציה: שאטרסטוק

גוגל מתכננת להניח רשת סיב אופטי שתחבר לראשונה בין סעודיה וישראל

הרשת החדשה תחבר בין המדינות שעדיין מוגדרות כאויבות, ותעקוף את המסלול המצרי לתעבורה אינטרנטית

נשים מוחות נגד רפורמת הפנסיה בצרפת, בהפגנה בפריז במרץ האחרון / צילום: Reuters, Benjamin Mengelle

הפנסיה לנשים צריכה לטפס לראש סדר העדיפויות של ישראל

הנושא של הארכת גיל הפרישה לנשים בישראל עולה ויורד שוב ושוב מסדר היום הציבורי ב-20 השנים האחרונות ● איזה פתרון מציע משרד האוצר - ומדוע דווקא ארגוני הנשים מתנגדים לו?

עדיאל שמרון / צילום: תמר מצפי

מנכ"ל רמ"י עדיאל שמרון: "הדיבורים על מחסור בדירות מוגזמים"

שמרון אמר את הדברים במסגרת כנס פסגת הנדל"ן 2020 ● עו"ד ארז קמיניץ, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אמר כי "ההישגים שהיו מנת חלקנו בבלימה של מחירי הדיור הולכים ומתכרסמים"

קבוצת עזריאלי, אמות, מליסרון, גזית גלוב, אלרוב נדל"ן / צילום: איל יצהר, יח"צ

קיבלו את החיסון? הנדל"ן והבנקים מציגים זינוק של 30% מסוף ספטמבר

שינוי מגמה? סקטור הנדל"ן והבנקים בשוק המקומי מציגים התאוששות מרשימה בשבועות האחרונים ● כלכלני הראל פיננסים מעריכים כי בשוק הישראלי נוצרה הזדמנות בסקטורים הללו, ומתמידים בחברות הטכנולוגיה והתוכנה הישראליות ● לגבי מצב המשק בקרדיט סוויס מעריכים: "ישראל תחזור לפעילות שגרתית, ללא מגבלות, אך ורק במחצית השנה של שנת 2021"

סמסונג סאני / צילום: יחצ

ביה"ד לעבודה: סאני תקשורת פגעה בזכות ההתארגנות של עובדיה

הטיל על החברה קנס בסך 300 אלף שקל והורה לאפשר ליו"ר הוועד להיכנס לחברה ולמתקניה

פתח תקווה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ועדת ערר מחוזית פסלה הוראות לבנייה של עיריית פתח תקווה

קבלנים שמבקשים לבנות בפתח תקווה יגלו בקרוב כי חלק ניכר מהנחיות עירוניות של העירייה נפסלו, זאת לאור עמדתה של ועדת ערר מחוזית לפיה חלק מהנחיות מרחביות של העירייה מביאות להגבלת בנייה בעיר ● העירייה: "לומדים את ההחלטה"

ערן יעקב / צילום: איל יצהר

גילוי מרצון לכל החיים: פרטים חדשים על התוכנית של רשות המסים

בממשלה, באוצר וברשות המסים מנסים למצוא מקורות הכנסה כדי לכסות את הבור התקציבי שנוצר במשבר הקורונה • אחד מהם הוא חידוש נוהל גילוי מרצון והוספת תנאים שיעודדו נישומים להגיש בקשות • הליכים קודמים הזרימו מיליארדי שקלים למדינה

מפגינות בעצרת נגד אלימות נגד נשים בכיכר רבין / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בשנת 2019 פחות ממחצית מנפגעי אלימות דיווחו למשטרה

כך עולה מסקר ביטחון אישי 2019 של הלמ"ס שמתפרסם לרגל יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים ● מהסקר עולה בין היתר כי שיעור הנפגעים מעבירות בקרב צעירים בני 34-20 - נשים וגברים - גבוה יותר מהשיעור בקרב בני 35 ומעלה

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

נעילה ירוקה בתל אביב בהובלת הבנקים: ת"א 35 קפץ ב-1.9%

מדד ת"א 125 עלה ב-1.1% ומדד ת"א 90 נוסג ב-0.2%. מדד הבנקים קפץ ב-2.1% ● מניית לאומי קפצה ב-3.2%, מניית הפועלים עלתה ב-2.4% ● חברה לישראל קפצה ב-7%

רכישת דירה על הנייר /צילום:  Shutterstock א.ס.א.פ קרייטיב

בעשרת החודשים הראשונים של השנה היקף המשכנתאות עלה ב-14% בהשוואה ל-2019

למרות הסגר, היקף המשכנתאות בחודש אוקטובר הגיע לשיא של עשור ועמד על 6.2 מיליארד שקל ● דחיית המשכנתאות נותרה ברמה יציבה של כ-12% מכלל יתרת החוב על משכנתאות

דניאל מלכה, מנכ"ל IBM ישראל / צילום: מירי דוידוביץ'

יבמ מפטרת עשרות עובדים במערך המכירות בישראל

הפיטורים הם חלק מהמלך גלובלי, שצפוי להסתיים בפיצול החברה לשתיים והקמת חברה חדשה שתתמקד במחשוב ענן ובינה מלאכותית

ג'ו ביידן / צילום: Reuters, Brian Snyder

ממשל טראמפ הודיע לביידן כי ניתן להתחיל בהליכי העברת השלטון

באיחור של כשבועיים, יושבת ראש הסוכנות הרשמית בבית הלבן, שאחראית על ההכרה בחילופי השלטון - הליך טכני בעיקרו - הכירה בניצחון של ביידן ● בשבועיים האחרונים ביידן לא קיבל תדרוכי ביטחון ומודיעין, וצוותו לא קיבל גישה למסמכים קריטיים

מייסדי פרספטו: דור אבוחצירא, שגיא בלונדר, רביב רז ואריאל אביטן / צילום: פרספטו

פרספטו מגייסת 45 מיליון דולר ומשתפת פעולה עם בוסטון דיינמיקס

פרספטו, המפתחת רחפנים אוטונומיים המשמשים לניטור תשתיות, מתכוונת להכפיל את כוח-האדם בשנה הקרובה ● הטכנולוגיה של פרספטו תשולב ברובוט דמוי הכלב של בוסטון דיינמיקס - ספוט

שלט רחוב בוול סטריט, ניו יורק / צילום: Mike Segar, רויטרס

פתיחה חיובית בוול סטריט על רקע העברת המושכות לביידן; הביטקוין מעל 19 אלף דולר

הביטקוין משלים זינוק של כ-50% בחודש האחרון ● עליות של 1.4%-1% באירופה ● רונן מנחם ממזרחי טפחות: "חשוב מאוד לגלות זהירות. זו תקופת מבחן לשווקים"