גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האתגר של משרד התקשורת: לסגור רשתות דור שלישי, בלי לפגוע בעסקים ובחברה החרדית

כניסת הדור החמישי בסלולר מדגישה את הצורך בסגירת רשתות ישנות ופינוי תדרים ● אך בישראל עדיין נעשה שימוש נרחב בדור השלישי, ביישומי "האינטרנט של הדברים" ובחברה החרדית ● המפעילים הציעו פתרון והכדור נמצא בידי משרד התקשורת

אנטנות סלולריות בחולון. הקורונה הציפה בעיות / צילום: shutterstock, שאטרסטוק
אנטנות סלולריות בחולון. הקורונה הציפה בעיות / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

באחד מערוצי הטלוויזיה הועלתה לאחרונה הצעה ולפיה כדי להתמודד עם בעיית התקשורת בחברה החרדית בזמן הסגר - יש לממן רכישת טלפונים סלולריים מתקדמים. ההצעה הציפה את אחת הבעיות הקשות הקיימות בשוק הסלולר בישראל, וגם בעולם,  והיא הצורך בסגירת רשתות סלולר ישנות (דור 3).

בשל המאפיינים של החברה החרדית והאיסור של ועדת הרבנים לשימוש בטלפונים הכוללים מצלמה ואינטרנט, נדרשים המשתמשים לרכוש טלפונים מעוקרים הפועלים על רשתות דור 3. אלא שרשתות אלה הולכות ונעלמות מן העולם בשל הצורך בפינוי תדרים לטובת דור 4 ו-5. החברה החרדית סובלת מבעיות תקשורת קשות. אלה נובעות מצד אחד מליקויים בהשקעות בתשתיות, ומצד שני מהעובדה שבמשפחות מרובות ילדים יש קושי לאפשר לימוד מרחוק בהיעדר מספיק מכשירים. מכאן קצרה הדרך לבעיה יותר מורכבת כאמור והיא שהמדינה רוצה לסגור את הרשתות הישנות המשמשות את החברה החרדית לטובת קידמה טכנולוגית של כלל השוק ומעבר לדורות מתקדמים בסלולר.

לאחרונה נחשפה ב"גלובס" תוכנית שנשקלת במשרד התקשורת לפיה המשרד בוחן את האפשרות להקצות תדרים לשימוש כל המפעילים בדור שלישי בתמורה לסגירת רשתות. בתחילת דרכה שימשה רשת דור 3 הן למתן שירותי שיחה והן למתן שירותי גלישה. עם התגברות הדרישה לצריכת דאטה והתפתחות רשתות דור 4, המפעילות הפנו את מרבית תעבורת הגלישה הסלולרית לרשת דור 4.

כיום חברות הסלולר עושות שימוש ברשתות דור 3 שלהן להעברת שירותי שיחה, וברשתות דור 4 להעברת תעבורת הגלישה של לקוחותיהן. שימוש נוסף שנעשה ברשת דור 3 הוא עבור המודמים הסלולריים המשרתים לקוחות IoT (האינטרנט של הדברים, Internt of Things), חיישנים לדוגמה. המודמים מוטמעים במוצרים שצריכת הנתונים שלהם נמוכה ומאפשרים תקשורת נתונים בין מכשירים במקומות בהם אין תקשורת קווית: מכשירי איתור לרכב, מכונות ממכר אוטומטיות, שערים חשמליים, השקיה חכמה, מונים חכמים, וכדומה.

מעל מיליון מכשירים פעילים בישראל

לפי הערכות, בישראל יש כיום מעל מיליון מכשירים פעילים המשתמשים ברשתות דור 3, ומכאן נובע האתגר הגדול שבגריטת הרשתות. מדובר במכשירי סלולר (כשרים ואחרים שאינם תומכים ברשת דור 4) ומודמים המשולבים במגוון מוצרי M2M (תקשורת בין מכונה למכונה, Machine to Machine) המשמשים עבור פתרונות IoT.

משרד התקשורת הודיע לחברות הסלולר כי בכוונתו להורות על גריטת רשתות הדור השלישי עד לשנת 2023 ולהעביר את כל התנועה לשיחות קוליות על גבי האינטרנט ברשת דור 4 (VoLTE). כמו כן, במסגרת מכרז התדרים עודד המשרד את החברות להעברת השיחות של לקוחותיהן לרשת דור 4 באמצעות תמריץ והתניית ההנחות על אגרות התדרים. הכול על מנת שניתן יהיה לפנות תדרים חשובים בדור 3. כיום משרד התקשורת מקצה לרשתות הסלולר 50 מגה הרץ בתחומי התדר האיכותיים לטובת רשתות דור 3 ופינויים הכרחי לשיפור איכות רשתות הסלולר בישראל.

הבעיה היא איך גורמים למיליון משתמשים לוותר על מכשירי דור 3 שלהם? על אחת כמה וכמה כשמדובר במשתמשים לא אנושיים ושההגעה אליהם והחלפתם מחייבת פעילות אקטיבית. לדוגמה, לא סביר כי חברה תודיע ללקוחותיה כי עליהם להגיע אליה עם כלי הרכב על מנת להחליף מודמים במכשירי איתור. השאלה השנייה שתעלה מייד לאחר מכן היא מי ישלם על כל זה?

המשמעות היא עצומה, האפשרות להגיע פיזית לכל אחד ואחד מהמודמים ולהחליפם, אינה ריאלית. אם מדובר בהנחיה רגולטורית, האם מדינת ישראל צריכה ומתכוונת לשאת בעלויות הכרוכות? התשובה היא שככל הנראה זה יקרה, אך לא בלוחות הזמנים ובדרך שמציע משרד התקשורת, אלא בתהליך אבולוציוני וולונטרי איטי וארוך.

מאיחוד רשתות ועד עצירת מכירת מכשירים

מכאן נולד הרעיון של רשת אחת משותפת לכל המפעילים, בתמורה לפינוי יתר התדרים שכל כך חשובים לשוק. מסתבר שבעקבות רעיונות שקודמו על ידי חלק מהשחקנים בשוק, משרד התקשורת בוחן מודל של צמצום שלוש רשתות הדור השלישי הקיימות לרשת אחת. זו תשרת את כלל הלקוחות וכך יתאפשר תהליך הדעיכה האבולוציוני של השימוש בדור השלישי. השוק יעשה את שלו ובקצב שלו ובמקביל יוכל המשרד להחזיר לשימוש 30 מגה הרץ יקרי ערך (מתוך 50 מגה הרץ המוקצים כיום כאמור).

המודל יוכל להתבצע במספר תצורות. אפשרות אחת שנבחנת היא חלוקה גיאוגרפית של המדינה בה כל חברה תספק את השירות באזור מוגדר. אפשרות נוספת שנבחנת היא שאת הרשת המאוחדת ינהל גוף שלישי, ניטרלי, כזה שיאפשר מצד אחד שימוש משותף ומצד שני ישמר על התחרות. בדיוק כפי שנעשה במודל השיתוף בין פרטנר לבין הוט או בין סלקום לבין אקספון.

בעבר, במסגרת הרצון להתגבר על מצוקת התדרים מצד אחד והרצון של הרגולציה לאפשר תחרות מצד שני, החליט משרד התקשורת להתגמש ולאפשר שימוש אקטיבי של של חברות מתחרות ברשתות משותפות. מודל זה מכונה MOCN (ראשי תיבות של Multi-Operator Core Network) והשימוש בו הולך והופך נפוץ יותר ויותר בעולם. הוא מבוסס על גישה ישירה של לקוחות כל המפעילות לאתר שידור (אנטנה) ללא תלות בליבה כזו או אחרת, כאשר האתר יודע להפנות את תעבורת כל לקוח אל הליבה הסלולרית של הספק שלו. המודל מפשט את המענה הטכני, אבל לא פחות חשוב מכך הוא מפשט את תהליך ההתחשבנות.

הבעיה היא שהרגולציה כיום מאפשרת לשתף רק מרכיבים פיזיים (הקרקע, התורן) ולא את המרכיבים הפעילים (גלי הרדיו, המוח), ולכן הפתרון של רשת דור 3 אחת קשה לעיכול במשרד התקשורת. אולם, למרות זאת ומתוך הבנה שגריטה מלאה של רשתות דור 3 בטווח הנראה לעין אינה ריאלית, המשרד בוחן כבר תקופה ארוכה איך יורדים מהעץ, בעניין הזה יכול להיות שכדאי שיקשיב למפעילים.

צעד אפשרי נוסף הוא עצירת מכירת מכשירים תומכי דור 3, גם בחברה החרדית וגם באינטרנט של הדברים - מי שרוצה מכשיר כשר מעוקר יכול לקבל אותו גם בדור 4, ומי שחשוב לו שמכונת השתייה שלו תתפקד יכול לדאוג לה לשדרוג טכנולוגי. פינוי התדרים אולי היה צריך לקרות מזמן, אך הקורונה והמעבר לדור החמישי פשוט מחייבים את האצת התהליך. 

עוד כתבות

פנינה קרן / צילום: תמונה פרטית

עכשיו יותר מתמיד: גם המנהלים צריכים פסק זמן

מנהלים בכל הרמות ולאורך כל שדרת הארגון מתמודדים בתקופה האחרונה עם קשיים מורכבים יותר • איך מתמודדים עם האתגרים שמציב משבר הקורונה לשדרה הניהולית ● ניהול וקריירה, מדור חדש

יוסי מלכה / צילום: יח"צ

שינוי בהנהלת H&O בשיא משבר הקורונה: יוסי מלכה מונה למנכ"ל

יחליף בתפקיד את עמיר משה ששימש כמנכ"ל הקבוצה בשמונה השנים האחרונות

עידן וולס  / צילום: רון קדמי

קבוצת דלק הרוויחה 149 מיליון שקל ברבעון; המניה מזנקת בכ-10%

גם לדוחות הרבעון השלישי הצמידו רואי החשבון של קבוצת דלק אזהרת "עסק חי" ● מניית קבוצת דלק מגיבה לדוחות בעלייה חדה ומשלימה התקדמות של 54% בחודש האחרון

המשכנתאות של הזוגות הצעירים צריכות להטריד את כולנו / צילום: shutterstock

האוצר מתריע: המשכנתה של 57 אלף משקי בית צעירים בסיכון בגלל החל"ת

לפחות אחד מאותם משקי בית הוצא לחל"ת, ושיעור המשכנתה מכלל ההכנסה החודשית זינק אצל רובם אל מעבר ל-30% מהכנסתם ● המצב גרוע במיוחד אצל העשירונים התחתונים, שעד כה מחזיקים מעמד בעיקר הודות לדמי האבטלה

דוד ברודט/ צילום: איל יצהר

יו"ר אל על הודיע לעובדים על מינוי אביגל שורק למנכ"ל החברה

דוד ברודט שלח מכתב לעובדי אל על ובו הסביר על תהליך הבחירה בשורק, שמגיע מחברת דלק ארה"ב ● לאחרונה התבשרו 5,074 מעובדי אל על כי יישארו בחל"ת עד סוף 2020

הצפות בגוש דן / צילום: מתוך יוטיוב

הצפות ברחבי הארץ: כיבוי והצלה חילצו לכודים, נזק כבד לתשתיות ורכוש

עד לשעות הצהריים המוקדמות, טיפלו כוחות הכיבוי וההצלה ב-140 אירועי הצפות, הכוללים בתים, מרתפים, חניונים תת קרקעיים ורכבים

בנימין נתניהו ובני גנץ בכנסת / צילום: יניב נדב , דוברות הכנסת

הכנסת פשוט ויתרה על האחריות שלה לפיקוח על התקציב

יש בכל זאת סוגיה אחת מהותית שה"כאילו-תקציב" שאושר בכנסת באוגוסט לא מסוגל להסדיר: המעבר לשנת 2021 ● מאחר שגם שנה זו תפתח בתקציב המשכי תהיה לממשלה בעיה גדולה להעביר עודפים משנת 2020, אם לא יאושר לשנה זו תקציב "אמיתי"

נדב פרי / צילום: איל יצהר

הממונה על קבילות הציבור בתאגיד: נדב פרי לא יכול לשמש פרשן פוליטי

לדברי הממונה על קבילות הציבור בתאגיד השידור הציבורי, נדב פרי, המכהן כיום כסמנכ"ל רגולציה וקשרי חוץ בדלק קידוחים, איננו יכול לשמש פרשן פוליטי בתאגיד ●  "מצב בו בשעה 20:00 הוא ישמש כפרשן פוליטי ובשעה 11:00 יתראיין כדובר חברת דלק במסגרת תחקיר כזה או אחר - הינו לא תקין בלשון המעטה"

כרמלה מנשה / עוזר צלמת: אריאל בלאק

תא"ל מרדכי כהנא הגיש תביעת לשון הרע נגד תאגיד "כאן" וכרמלה מנשה

טוען כי עם תחילת חקירתו פרסמה מנשה בשידורי התאגיד כתבות בהן הוצגו החשדות נגדו כעובדות, וגם כאשר הסתבר כי "ההר הוליד עכבר", לא פורסמה התנצלות

מנכל אל על אביגל שורק / צילום: יח"צ

הוקפץ לקוקפיט: הכירו את אביגל שורק, מנכ"ל אל על החדש

הידיעה על מינויו של אביגל שורק למנכ"ל אל על התקבלה השבוע בחברה בהלם מוחלט ● עם זאת, הבעלים החדש אלי רוזנברג ביקש מלכתחילה למנות לחברת התעופה מנכ"ל מארה"ב ● "הוא מוכשר ומהיר מחשבה", אומר גורם שהיה קשור לחברת דלק US שממנה מגיע שורק

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

"מעולם לא היה כדבר הזה": התקלה בבורסה - במערכת הפצת המידע

תקלה חריגה בבורסה שהחזירה את שערי המסחר לרמה של לפני הפתיחה הבוקר העלתה ספקולציות בשוק על מתקפת סייבר ● מהבורסה נמסר בתגובה: "מדובר בתקלה הקשורה רק למערכות הפצת המידע ולא למערכות המסחר" ● יו"ר רשות ני"ע ענת גואטה דורשת מהבורסה "דוח מפורט בנושא, לאחר שיתבצע תחקיר"

חנויות סגורות בקניון דיזנגוף סנטר. סגר סבב ב' / צילום: כדיה לוי, גלובס

פארסת הקניונים הגדולה: כך יוחלט בחצות מי ייפתח מחר

בשעה 23:59 צפויה להסתיים ההרשמה להגרלה שתקבע מי הם הקניונים שזכאים להיפתח מחר בבוקר במסגרת הפיילוט שקבע קבינט הקורונה ● אותם תשעה זוכים מאושרים יקבלו גושפנקא מהממשלה לציין מחר את חגיגות הבלאק פריידי למרות הגבלות הקורונה

חסן רוחאני, נשיא איראן, בעצרת האו"ם / צילום: Reuters, Carlo Allegri

מדינות אירופה לא ידחפו את ממשל ביידן לחזור להסכם הגרעין עם איראן

ישנו חשש גובר לגבי המחקר הגרעיני של הרפובליקה האיסלמית, אך דיפלומטים מהאיחוד האירופי אומרים שלא יאיצו בנשיא הנבחר לחזור להסכם ממנו נסוגה ארה"ב בשנת 2018 כלשונו

ראש הממשלה בנימין נתניהו בנתב"ג עם נחיתת המטוס המסחרי הראשון מדובאי / צילום: צילום מסך

נתניהו: "צופה שמעגל הנורמליזציה ימשיך להתרחב. מדינות נוספות יצטרפו"

הבוקר נחתה בנתב"ג הטיסה המסחרית הראשונה מדובאי של חברת הלואו קוסט פליי דובאי ● רה"מ הגיע לנתב"ג ואמר כי "אנחנו משנים את ההיסטוריה"

אלון מאסק / צילום: HANNIBAL HANSCHKE, רויטרס

קרב המיליארדרים: האם אלון מאסק הוא באמת האיש השני העשיר ביותר בעולם?

המגזין "פורבס" צינן את ההתלהבות לגבי ההכרזה של המתחרים מ"בלומברג" ● בטור שכותרתו "לא, מאסק הוא לא באמת האיש השני העשיר ביותר בעולם, והנה מדוע", מפרטת כתבת המגזין מדוע מייסד טסלה הוא רק שלישי בדירוג העולמי

דייגו ארמנדו מראדונה. קריירה רצופה הצלחות ושערוריות
צילום: רויטרס

מראדונה ייזכר כאחד הגדולים, וגם כמי ששינה את השוק הדרום אמריקאי

מראדונה הוא אייקון נצחי, והכוכבות שלו הפכה את דרום אמריקה למקום שמספק שחקנים לאירופה בכסף גדול

האצלת סמכויות בארגונים

היועצת של גוגל ואינטל מסבירה למה צריך לעודד עובדים ביקורתיים

קרול סנפורד, יועצת לארגונים שהתפרסמה בעיקר בעקבות ספרה The Regenerative Business, מלמדת כבר 4 עשורים חברות כמו גוגל ואינטל איך מקיימים עסקים שממציאים את עצמם בכל פעם מחדש ● בראיון לגלובס, היא מסבירה מה הופך את מנגנון הפידבק לרעיל ● ניהול וקריירה, מדור חדש

החיסון לקורונה של חברת סינבאק הסינית / צילום: Eraldo Peres, AP

יצרניות חיסונים סיניות בלחץ להוכיח שזריקות הקורונה שלהן יעילות

החברות לא פרסמו תוצאות של מבחנים קליניים מתקדמים, בעוד תוצאות מהיצרניות המערביות המובילות מראות שיש שלושה מועמדים מבטיחים לחיסון עובד

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון / צילום: איל יצהר

להב אל.אר חתמה על הסכם למכירת מרכז קניות בהאנובר ברווח של 17 מיליון שקל

הנכס עצמו נרכש לפני כשנה בתמורה לכ-30 מיליון שקל (כ-7.8 מיליון אירו, CAP 8%), כאשר העסקה משקפת לחברה תשואה של מעל לכ-60% תוך כשנה בלבד - רווח של כ-20 מיליון שקל (כ-4.5 מיליון אירו)

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה  / צילום: ענבל מרמרי

"על חשבון שוק ההון": יו"ר רשות ני"ע יוצאת נגד תוכנית שר המשפטים להרחיב את סמכויות בתי המשפט הכלכליים

לגלובס נודע כי היו"ר גואטה שלחה לשר ניסנקורן מכתב שבו היא מזהירה כי הרחבת סמכויות המחלקות הכלכליות תביא לפגיעה בתפקודו התקין של שוק ההון ● "עשויה להביא להתארכות ההליכים, חוסר התמקצעות של השופטים, וגם תשפיע על כמות ההליכים שייפתחו בתחום דיני החברות וני"ע"