גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

8,221 נדבקים חדשים אתמול; 13.8% מהנבדקים חיוביים

728 חולים מאושפזים במצב קשה בבתי החולים ברחבי הארץ ● במגזר החרדי ישנם 11 חולים ל-10 אלף נפש, לעומת 5 במגזר הכללי ו-4 במגזר הערבי ●  4,902 מאנשי הצוות הרפואי נמצאים בבידוד

בדיקות קורונה בדרייב אין, תל אביב / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press
בדיקות קורונה בדרייב אין, תל אביב / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

מספר חולי הקורונה המאומתים ביום מוסיף לעלות. משרד הבריאות מדווח היום על 8,221 בני אדם עם קורונה שאומתו אתמול (ו') לאחר ביצוע של 59,643 בדיקות. מדובר בנתון גבוה מאוד, שכן 13.8% מהנבדקים נמצאו חיוביים - מהמספרים הגבוהים ביותר עד כה.

מספר החולים במצב קשה מוסיף לעלות ואף הוא מאמיר לשיא חדש: 728 חולים מאושפזים במצב קשה בבתי החולים ברחבי הארץ, ו-264 בני אדם מאושפזים במצב בינוני. בתי החולים מתקרבים לסף אי הספיקה שהוגדר בחודשים האחרונים - 800 מאושפזים במצב קשה. בנוסף לכך, מספר שיא של אנשי צוות מצוי בבידוד בשל חשיפה לחולה מאומת - 4,902 אנשי צוות מושבתים מעבודתם, ובכך נאלצים בתי החולים להתמודד עם מחסור גדול של צוותים ושחיקה משמעותית של הצוות הרפואי.

התחלואה מתפשטת ברחבי הארץ ובערים רבות, אך גבוהה במיוחד במגזר החרדי; לפי נתוני משרד הבריאות, במגזר החרדי ישנם 11 חולים ל-10 אלף נפש, לעומת 5 במגזר הכללי ו-4 במגזר הערבי. הממוצע השבועי של אחוז הבדיקות החיובית בחברה החרדית הינו גבוה יותר מאשר באוכלוסייה הכללית, ועומד על 25.2% לעומת 11.3% במגזר הכללי, ו-12.3% בחברה הערבית. באופן כללי, ביום חמישי נרשמה עלייה בכלל הארץ, כך שבאותו יום אחוז הבדיקות החיוביות בחברה החרדית עמד על 28.9%, ברחבי הארץ 12.9%, ובחברה הערבית 11.7%.

בכמה ערים נרשמה השבוע החמרה, כך שמעיר כתומה ביום רביעי, ביום חמישי הפכו לערים אדומות; גבעתיים, גן יבנה, הוד השרון, מגדל, עכו, פרדסיה ובני עי"ש. המוקדים שהפכו מצהובים לכתומים הם בית אריה, זיכרון יעקב, כפר קאסם, ערד וקרני שומרון. מאידך, מוקדים המצויים במגמת השתפרות והפכו כתומים הינם עיילבון, עראבה, ראמה ורמת השרון. בסך הכל, ישנם בישראל 87 יישובים אדומים ו-62 כתומים.

התמותה כתוצאה מקורונה, עלתה בחודשיים האחרונים באופן משמעותי. לפי נתוני משרד הבריאות, החודש שבו מתו הכי הרבה חולי קורונה בישראל, הינו חודש ספטמבר - שטרם הסתיים. אם בחודש אוגוסט נפטרו 386 בני אדם, בספטמבר מדובר ב-427. בחודש יולי נפטרו 40 בני אדם, ובמאי - החודש בו הסתיים הסגר הראשון בישראל - 62. במהלך הגל הראשון, לאורך מרץ-אפריל, נפטרו 223 בני אדם.

מערך קטיעת שרשראות ההדבקה לא מתפקד

המערך לקטיעת שרשראות הדבקה נועד לאפשר לישראל לחזור לשגרה לצד הקורונה, ולאתר התפרצויות לפני התרחשותן. אך ברמות תחלואה של אלפי חולים ביום - המערך איננו יכול לתפקד כראוי. גם היעד שהוגדר למערך לימי החורף - בהם הוא צפוי לתפקד באופן מלא - הינו לא יותר מ-400 בני אדם ליום. רמות תחלואה כאלו רחוקות מאוד מהמצב הנוכחי שבו נמצאת ישראל, וכעת המערך לא מתפקד ביעילות ולא מצליח להתמודד עם שצף התחלואה.

לפי נתוני משרד הבריאות, פרק הזמן הנדרש כעת לקטיעת שרשראות ההדבקה הינו יותר מ-40 שעות, לעומת יעד של 24 שעות. לחקירות לוקח זמן רב להתחיל; ביום חמישי, לא החלו חקירות מגעים של 83.2% מהנדבקים, בשל העומס הרב. גם החקירות הסגורות מעלות שאלות על מהימנות המידע הנמסר לחוקרים; 28.2% העידו בחקירתם כי כלל לא באו במגע עם אף אדם. בעת הזו, כאשר ישנה כמות מאוד גדולה של חוקרים והמערך טרם פועל באופן מלא, מוגדרת במערכת איכות החקירות כ"ירודה, לא אחידה ולא מספקת, מאתרת כמות מגעים נמוכה מאוד". מערך המתשאלים כולל 1,554 בני אדם, אך רק 390 מתוכם מתשאלים מגעים - ונדרשים להתמודד עם יותר מ-6,000 חולים ביממה.

עד כמה חשוב מערך קטיעת שרשראות ההדבקה שהקמתו החלה רק בחודשים האחרונים? "מערך קטיעות מתפקד יכול לקצר את משך הירידה באופן מאוד משמעותי ולאפשר הקלות מוקדמות יותר ממגבלות הסגר. לדוגמא, מרגע עצירת הגל השני באוסטרליה ועד הקטנה פי 10 של מספר הנדבקים עברו 42 ימים", מסביר פרופ' דורון גזית, מצוות האוניברסיטה העברית והדסה המנטר את מגמות התחלואה מאז פרוץ המגפה. "תוספת של מערך אפידמיולוגי מתפקד, גם באופן חלקי, יכולה הייתה להוביל לירידה פי 200 של מספר הנדבקים היומי באותו פרק זמן. לאור מספר הנדבקים היומי הגבוה בישראל (כ-8000 כרגע), והיעד של הגעה למאות נדבקים ביום, עניין זה הופך קריטי לצורך שחרור בזמן סביר מהמגבלות".

גזית מדגיש: אפקטיביות המערך בעצירת המגפה תהיה רק כאשר מספר הנדבקים היומי ירד למאות חולים חדשים ביום בלבד, ורק כשהמערך יתפקד בשיתוף פעולה מלא ב-75% ביצועים. לדבריו, נראה שבשלב זה היענות הציבור נמוכה מאוד בשל "דיווח על מספר מגעים נמוך באופן בלתי סביר, וחוסר דיווח למשרד הבריאות על כניסה לבידוד. זמני סגירת המעגל, שהם הפרמטר הקריטי להצלחת מניעת הדבקות בהמשך השרשראות".

ייתכן כי מדובר רק בכשל דיווח, אך לפי הנתונים, עד כה כ-32% מהמגעים ההדוקים העולם בחקירות אינם מדווחים למשרד הבריאות על כניסה לבידוד כפי שהם מחוייבים, ואילו 89% מהמגעים שעולים באיכוני השב"כ כלל אינם מדווחים על כניסה לבידוד (חשוב לציין כי אזרחים רבים העידו בחודשים האחרונים על כך שקיבלו הודעות שגויות מהשב"כ על כך שנחשפו לחולה מאומת). נכון לאתמול, 43% מחייבי הבידוד ברגע זה אינם מדווחים כמבודדים.

עוד כתבות

אישי ציבור ערבים וראשי רשויות מפגינים מול משרד האוצר / צילום: דוברות הרשימה המשותפת

לא רק בגלל הקורונה: הגברים בחברה הערבית במשבר תעסוקתי מתמשך

מחקר חדש ממכון אהרון מגלה שעוד לפני משבר הקורונה החלה מגמת ירידה בתעסוקת הגברים בחברה הערבית, הנובעת מפערי השכלה ופגיעות לתהליכי אוטומציה ● בין ההמלצות שלהן: לשנות את מדיניות דמי האבטלה ולאחד את הגופים העוסקים בתעסוקת החברה הערבית

נתניהו ובנט. ראש הממשלה הורה להדגיש את שיתוף הפעולה של ימינה עם יש עתיד  / צילום: Abir Sultan/Pool, רויטרס

בנט וימינה לומדים בדרך הקשה: מי שלוקח מנדטים מנתניהו גם יקבל הרבה אש

נפתלי בנט ומפלגתי הפכו לאויבים הרשמיים של הליכוד והמאבק מתגלגל לזירות כמו זכויות הלהט"בים ולהשפעה בקונגרס הציוני ● בכחול לבן לא התייאשו מלנסות להעביר מתווה של שוויון בנטל ● האם ח"כ זוהר החדש יחזיק מעמד וידביק אחרים במשכן?

סלמאן מלך סעודיה עם בנו נסיך הכתר מוחמד / צילום: Saudi Press Agency, Associated Press

בדרך להסכם שלום נוסף? גורם בטחוני: בקרוב סעודיה תצא מן הארון

בביקור קצר בוושינגטון חתמו שר הביטחון גנץ ומזכיר ההגנה האמריקאי על הצהרת מחויבות עם ארה"ב לעליונות הביטחונית של ישראל לעשרות שנים קדימה ● גנץ: "ביטחון ישראל עשה קפיצת מדרגה משמעותית"

נוף הגליל. אחרי השריפה / צילום: איל יצהר

העיר שנלחמה גם באש וגם בקורונה: "פה לא דנים בשתי מדינות לשני עמים – כאן חיים ביחד"

האש שהשתוללה בנוף הגליל לפני כשבועיים כילתה חורש של עצים בני יותר מ־150 שנה ופגעה בבתי תושבים ● אבל על הדרך היא חשפה עיר סולידרית שמצליחה להילחם גם בקורונה וגם בגזענות העבר: "פה לא דנים בשתי מדינות לשני עמים - כאן חיים ביחד"

העימות הראשון בין ג'ו ביידן ודונלד טראמפ  / צילום: Patrick Semansky, AP

יש לי חלום: העימות הנשיאותי שלא יהיה, והשאלות שיוותרו ללא מענה

חנן שטיינהרט מדמיין איך היה נראה עימות נשיאותי השלישי בין דונלד טראמפ לבין ג'ו ביידן, אם הוא היה מנחה אותו או לכל הפחות כותב את השאלות ● האם המועמדים היו עונים, מתחמקים או מנסים לטשטש את התשובות לשאלות הכלכליות שבוערות מתחת לרגליה של אמריקה כבר יותר מדי שנים

אני רק שאלה. משוב שלילי על התלוננות מוגזמת / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

אני רק שאלה: "ההנהלה עשתה שינוי ארגוני מזעזע ואיש לא מקשיב לי!"

כך תעבירו ביקורת בארגון בלי שיחשבו שאתם בלתי נסבלים ● טור ייעוץ

אדריכלות מהעולם / עיבוד: טלי בוגדנובסקי , גלובס

הכי גבוהים, הכי יפים, הכי יקרים: המבנים המעניינים ביותר בעולם

מבנייני מגורים ועד בית כנסת, מגשרים ועד מגדלי משרדים – גיא נרדי סוקר בכל שבוע פרויקט אדריכלי

מוטי פלדשטיין / צילום: איל יצהר, גלובס

"בחברה החרדית מרגישים מופלים בקורונה, החברים החילונים שלי מתפוצצים מזה"

מוטי פלדשטיין הוא מנכ"ל קמ"ח - קידום מקצועי חרדי ● "יש בקרן שלנו 20 אלף בוגרים ובהם גם רופאים. כשראיתי שיש כאלה שמפירים את ההנחיות, הפגשתי אותם עם רבנים, כדי שישמעו את הדברים ממקור ראשון. הבעיה היא בהסברה"

ולס, מקדוניה / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

הכירו את העיירה הקטנה שבה נולדים השקרים הגדולים בעולם

שום דבר בחיצוניותה של העיירה ולס שבמקדוניה לא מרמז על מה שרוחש בה מתחת לפני השטח: תעשיית פייק ניוז משומנת ● הת'ר היוז, חוקרת מאוני' חיפה, נסעה לשם כדי להתחקות אחר התופעה וגם פגשה את מלך הקליק־בייט המקומי, שמתגאה: "אנחנו האנשים שבזכותם טראמפ הוא הנשיא"

חגי הרטמן, SAP / צילום: ורנר שטרייטפלדר

הוא נסע לווינה לעבוד כמאבטח וחזר עם אקזיט של יותר מחצי מיליארד דולר

חגי הרטמן הקים את חברת השיווק בענן אמרסיס, שנמכרת לענקית התוכנה SAP ● בראיון ל"גלובס" הוא מספר על החברה האוסטרית שהנהלתה ישראלית ברובה, ויש לו גם מסר ליזמים: "ישראלים טובים מאוד בלהביא לקוחות, אבל לא יודעים להשתמש בשיווק כדי לשמר ולמכור ללקוחות קיימים"

צביקה שווימר במשרדי אלקטרה / צילום: דורון ברסקי

"המוטו הפך להיות 'ביתי הוא מבצרי' - אנשים עברו לקנות יותר דברים הקשורים לעולם הבית"

מניית אלקטרה מוצרי צריכה זינקה ב-70% מתחילת השנה ● צביקה שווימר, מנכ"ל החברה הפועלת בתחום מוצרי הצריכה החשמליים לבית, מספר בראיון ל"גלובס" על השינוי בטעמי הצרכנים בתקופת משבר הקורונה, על פירות המכירה של גולן טלקום לסלקום ועל תוכניות ההתרחבות לעתיד

סטנלי פישר / צילום: תמר מצפי, גלובס

בעלי המניות בפועלים צירפו את סטנלי פישר לדירקטוריון; האם הוא יתמודד בעתיד על תפקיד היו"ר?

האסיפה הכללית השנתית של בעלי מניות הבנק בחרה היום בפישר ובישראל טראו לדירקטורים רגילים בבנק וברונית אברמזון ובדליה לב לכהונה שנייה כדח"ציות ● בכך בא לסיומו הליך בחירה חריג, רווי האשמות, סערות ושינויים בוועדה לבחירת דירקטורים בבנקים ללא גרעין שליטה ● פישר: "בפני המערכת הבנקאית עומדים אתגרים רבים, לא רק בעקבות משבר הקורונה"

אריה צבן / צילום: כדיה לוי

נשיא אוניברסיטת בר אילן: "הצורך של סטודנטים בסיוע כספי גדל. אני חושש מנשירה"

אחרי שצלח את האתגר הטכנולוגי והצליח להטמיע מערך הוראה מרחוק, פרופ' אריה צבן, נשיא אוניברסיטת בר אילן, פותח את שנת הלימודים האקדמית וחרד בעיקר מדבר אחד - שהסטודנטים לא יעמדו בנטל הכלכלי וירימו ידיים ● "הלחץ וחוסר הוודאות מכניסים רעשי רקע למערכת"

בוב סוואן, מנכ"ל אינטל / צילום: Steve Marcus, רויטרס

הקורונה פגעה בעסקיה של אינטל: המניה צונחת בחוזים

עלייה מפתיעה בהכנסות ממחשבים אישיים הצליחה לפצות על חולשה בתחום הדאטה סנטרים ● אינטל סיימה את הרבעון עם הכנסות של 18.3 מיליארד דולר, ירידה של 4% לעומת הרבעון המקביל

כץ מול שמולי. פוליטיקה וחוסר אמון בין משרדי הרווחה והאוצר / צילום: עמית שאבי, יהונתן סמייה/דוברות הכנסת

איציק שמולי וישראל כ"ץ מציגים: אגו גדול ופוליטיקה קטנה בעיצומו של משבר תעסוקתי חריף

באוצר מונחים כבר חודשים ארוכים 275 מ' ש' לטובת המלחמה באבטלה • הסכום היה אמור להספיק להכשרת 40 אלף עובדים, אבל בפועל הוכשרו בקושי 4,000 • יצאנו לבדוק מדוע לא הוזרם אפילו שקל מהקופה וגילינו שבסופו של יום הכל מתרכז לעניין אחד: פוליטיקה וחוסר אמון בין משרדי הרווחה והאוצר והשרים הממונים

עבד אל פתאח בורהאן, מנהיג סודאן (משמאל) עם נשיא איחוד האמירויות בן זאיד  / צילום: Mohamed Al Hammadi/Ministry of Presidential Affair, Associated Press

קיצור הטיסה לדרום אמריקה והפוטנציאל החקלאי: האינטרס העסקי הברור ביחסים עם סודאן

הסכם שלום עם סודאן יבליט את השינוי ביחס לישראל במזרח התיכון ● לסודאן יאפשרו יחסים עם ישראל קפיצה כלכלית משמעותית, לאחר שישחררו אותה מרשימת המדינות התומכות בטרור

פלוב אוזבקי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

שובו של הגרגיר: בזכות הסגר האורז חזר לחיינו

אחרי שנים של שלטון פסטה בלתי מעורער במטבח הישראלי, מתוך איזו תפיסה מוטעית ש"אורז קשה להכין", בתקופת הסגר האחרונה הוא חוזר לככב, ובצדק

כלוב בקבוקים בתל אביב / צילום: שני אשכנזי, גלובס

הפיקדון יורחב לבקבוקי משקה גדולים. כל מה שצריך לדעת על החוק והמכשולים בדרך ליישומו

בלב הסערה הפוליטית סביבה, הודיעה השבוע השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל על הרחבת חוק הפיקדון גם לבקבוקי משקה גדולים ● אילו מכשולים ממתינים לחוק, מה הסיכוי שבאמת ייושם, והאם זה באמת השינוי הדרוש לסביבה? ● הצוללת של "גלובס" עושה סדר ● האזינו

צוות רפואי מטפל בחולה קורונה בבית חולים בבלגיה / צילום: Francisco Seco, AP

כשמקרי הקורונה בעלייה באירופה, בתי החולים ממהרים להיערך לחורף

שירותי הבריאות ברחבי אירופה מפיקים לקחים מהגל הקטלני הראשון באביב שעבר ● בתי חולים ברחבי היבשת אוגרים תרופות וציוד מגן ופועלים להגדלת מספר המיטות

המעבדה של גיליאד / צילום: Gilead Sciences Inc, רויטרס

התרופה של גיליאד לטיפול בקורונה קיבלה את אישור ה-FDA

התרופה שאושרה, רמדסיביר, היא כעת הטיפול הראשון והיחיד של נגיף הקורונה שאושר במלואו בארה"ב ● במאי אושרה רמדסיביר לטיפול חירום בנגיף, המאפשר לבתי חולים ורופאים להשתמש בתרופה למרות שלא אושרה רשמית על ידי הסוכנות