גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השקעות זה לא שידוכים: חשבון נפש לקראת יום כיפור

בהשקעות המטרה אינה למצוא חברה שנתאהב בה, אלא כזו שבזכותה נרוויח כסף ● עם תחילת השנה החדשה, ראוי ליישם את מצוות "ואהבת לרעך כמוך" גם בעולם הפיננסים, ולאהוב את ההשקעות שלנו כמו שאנו אוהבים את כספנו

שדרות רוטשילד בתל אביב במהלך הסגר. ההשפעות הכלכליות עשויות להיות הרסניות   / צילום: Corinna Kern, רויטרס
שדרות רוטשילד בתל אביב במהלך הסגר. ההשפעות הכלכליות עשויות להיות הרסניות / צילום: Corinna Kern, רויטרס

"בעל חיים זקן זה, על עיניו הבהירות, חלם כנראה כל ימי חייו להקים מפעל בר קיימא. משלא הייתה לו אפשרות לבנות עיר או קתדרלה, קפץ על הגשר, ואתה היית רוצה שהוא יניח להרוס אותו?" (מתוך הספר "הגשר על נהר קוואי", פייר בול).

הספר "הגשר על נהר קוואי" מתאר את סיפורה של חטיבה צבאית בריטית הנופלת בשבי היפני בזמן מלחמת העולם השנייה. במהלך תקופת השבי, מחליט הגנרל שפיקד על קבוצת השבויים הבריטים לסייע ליפנים בבניית גשר מעל לנהר קוואי בתאילנד, למרות העובדה שהגשר מסייע ליפנים במלחמתם בבעלות הברית. הגנרל התאהב כל כך ברעיון של בניית הגשר, שהוא שכח שהמטרה היא לנצח במלחמה - ולא לנצח בבניית הגשר.

לא פעם בחיים עצמם קורה שמתחילים משימה, ובשלב מסוים מתאהבים במשימה ושוכחים למה בכלל התחלנו אותה. בשוק ההון, קורה לא פעם שמשקיעים או אנליסטים מתאהבים בפוזיציה או בחברה, ומתעלמים מכל מה שקורה מסביב. הם שוכחים מה הסיבה שבגינה בכלל משקיעים בשוק ההון: המטרה היא להרוויח כסף ולהשיא תשואה על הון שצברנו בעמל רב, ולא להשקיע בחברה פרטנית ולעקוב אחר גרף מחיר המניה שלה באפליקציות השונות.

רצוי לשנות דעה כשצריך

באופן אישי, שיניתי את דעתי לא פעם בהקשר של מגפת הקורונה. בתחילת השנה, כתבתי בטורים שפורסמו ב"גלובס" שהקורונה היא אירוע חולף שיישכח עד לסוף השנה. בהמשך, התברר כי מדובר באירוע שונה מהותית ממה שהמומחים בעיני עצמם בתחום המגפות הציגו בתחילת הדרך ("מומחים" שעדיין מוזמנים לאולפני החדשות, וחבל).

מטור שכותרתו הייתה "ישכחו את הקורונה עד לדצמבר", הכותרת השתנתה ל"על הקורונה ידברו גם ב- 2100". ציינתי שיש צורך בירידה של 30% במדדי המניות, כדי שיהיה מעניין להתחיל להיחשף לשוק. כשהבנק המרכזי בארה"ב התחיל במעורבות מסיבית בשווקים, שיניתי שוב את דעתי וחזרתי לכתוב על המלצות פרטניות. בעקבות שינוי הדעה מקצה לקצה בפרק זמן של פחות מחודשיים, הוטחה בי ביקורת שאני "חשבשבת" שמשנה את דעתה, אבל לא כך אני רואה את הדברים.

הדעות שלנו והניתוחים שלנו צריכים להסתמך על הנתונים ועל המציאות. השתנתה המציאות - שומה עלינו לשנות את דעתנו. הגישה שלפיה המציאות תתאים את עצמה לתפיסות שלנו, היא זו שבין השאר גרמה לזינוק בתחלואה בישראל - כל מגזר בטוח שהצדק עמו, והוא מוגן ממגפת הקורונה, ולכן אין הקפדה על הכללים הבסיסיים. חשוב להתפלל וחשוב ולהפגין, והכל חשוב. המטרה של התפילות היא להגן על עם ישראל, ומטרת ההפגנות לייצר מדינה טובה יותר - אבל שתי הפעולות האלה גם יחד מובילות לפגיעה בחוסנו ובביטחונו של העם היושב בציון. התאהבו בבניית הגשר, ושכחו שהמטרה היא לנצח במלחמה.

מקרה אבן בוחן לכך בעולם ההשקעות הישראלי ניתן למצוא בסיקור של חברת טבע. מניית טבע ירדה בכ-90% בחמש השנים האחרונות, אבל בכל נקודת מחיר שבה הייתה, המשקיעים והאנליסטים שכיסו את החברה טענו כי המחיר אטרקטיבי, ועכשיו-עכשיו הזמן לרכוש את המניה. לא מדובר במשקיעים או אנליסטים לא מקצועיים, אלא בבני אדם שעוקבים אחר החברה זמן רב והתאהבו בהשקעה בחברה על חשבון שיקולים אחרים.

מניית-טבע-תחזית-אנליסטים-מול-מחיר-בפועל

ארגנטינה והכאה אישית על חטא

לפני 15 שנים, במהלך תפקיד שמילאתי בחברת ייעוץ כלכלית, נאמר לי כי קל לייעץ, קשה ליישם. במרחק השנים, האמירה הזו עדיין תקפה, ולצערי, גם לגבי. קל לכתוב שאסור להישאב להתאהבות בפוזיציה, ומיד לאחר מכן למצוא צידוקים למה דווקא ביחס לפוזיציה שאני מאמין בה זו לא היסחפות, אלא ניתוח נכון ו"כוכבים שהסתדרו" להשקעה מצוינת.

לא משנה איפה ובאיזה מוצר פיננסי משקיעים, יש צורך לבצע בכל פעם בחינה מחדש של הנחות הבסיס. אבל לפני שנתיים, לאחר שארגנטינה הנפיקה איגרות חוב ממשלתיות הנקובות בדולר ארה"ב לתקופה של 100 שנים תחת כהונתו של הנשיא מאוריסיו מאקרי, הייתי בטוח שארגנטינה בדרך להיות סיפור הצלחה כמו ישראל לאחר יישום תוכנית הייצוב של שנות ה-80. התעלמתי מהעובדה שהמדינה נכנסת להסדר חוב מדי עשור בערך; התעלמתי מכך שהסקרים הצביעו על כך שמאקרי צפוי להפסיד בבחירות; והתעלמתי משאר הנתונים הכלכליים שפורסמו, והתייחסתי רק לנתונים שהיו נוחים לי. ביחס לכל נתון שסתר את הגישה שלי, הייתה לי תשובה מוכנה מראש. נשאבתי לרעיון שארגנטינה צפויה להיות ההשקעה של העשור הקרוב, עד ששכחתי גם אני שלפני שמשלבים להילוך ולוחצים על דוושת הגז, צריך להסתכל על הכביש כדי לוודא שאין לפני מכשולים.

אל-תבכי-עלי,-ארגנטינה-להתאהב-בפוזיציה-זה-מתכון-רע-בהשקעות

הצידוקים שאנחנו נותנים לעצמנו כשאנחנו משוכנעים שאנו צודקים, וכל האמת והשכל נפלו בחלקנו, גורמים לכך שהטעויות רק יישאו מחיר כבד יותר. כיום משקיעים רבים משוכנעים שיש צידוק לשווי הגבוה של רבות מהחברות, ושזה הגיוני שהקורונה עושה טוב לשוק המניות והאג"ח. מדובר באותם הטיעונים שבהם נעשה שימוש במהלך בועת הנאסד"ק בשנות ה-2000 העליזות.

כשמגיעה מפולת, זה קורה ברגע אחד, אין זמן להיערך לכך. במקרה של ארגנטינה, לאחר שמאקרי הפסיד בבחירות, האג"ח הממשלתיות קרסו והפזו הארגנטיני נחלש בכ-60% מול הדולר. הירידות האלה לא נפרסו על פני חודשים או שנים, זה קרה ביום אחד.

קטונתי מלומר שמפולת בשווקים בוא תבוא, ובשוק הנוכחי, שהוא שוק מווסת, אין לי יתרון ביכולת להעריך אם ומתי יהיו ירידות חדות בשווקים. אבל בניתוח מפוכח, אפשר לומר אמירה ברורה - והיא שהשווי הנוכחי של חלק לא מבוטל מהחברות לא משקף ערכים כלכליים, תחזית הכנסות כלשהי או יכולת ייצור תזרים ריאלית או תיאורטית.

דוגמה מובהקת לכך היא חברת טסלה, שאמורה לשנות את שוק הרכב ולהוביל לכך שיהיו כלי רכב אוטונומיים שיתופיים. אם טסלה תצליח במשימתה, אותו כלי רכב ישמש כמה בני אדם, ואז זה אומר שיצטרכו פחות מכוניות. אבל אם טסלה מוכרת כלי רכב, ובסוף יצטרכו פחות כלי רכב, אז המשמעות היא שאם המודל של החברה יצליח, שוק הרכב יקטן - וטסלה תמכור פחות מכוניות. מדובר בפרדוקס, שאני באופן אישי לא מוצא לו הסבר.

תכלה שנה וקללותיה ומגפותיה

הברכה הנהוגה עם תחילתה של שנה עברית חדשה, היא תכלה שנה וקללותיה ותחל שנה וברכותיה, מתוך תקווה ואיחולים שהקללות של השנה שעברה יסתיימו יחד עם השנה שחלפה לה, והשנה החדשה תביא עמה ברכות והצלחה. אבל קללות לא מתכלות מעצמן. לא קמים בוקר אחד, ופתאום כל הקשיים נעלמים, כל הצרות והרעות חולפות.

אם רוצים ששנת תשפ"א תהיה שנה נטולת קורונה, צריך לפתח חיסון. אם רוצים שההשפעות הכלכליות לא יהיו הרסניות, צריך לפעול בצורה שקולה עם אופק תכנוני של יותר מ- 24 שעות קדימה.

גם בחיים האישיים, כל קושי וקללה שהתמודדנו עמם בשנה החולפת תש"פ, תסתיים ותבוא לידי פתרון מוצלח, רק אם נתמודד עמה באופן ראוי בתשפ"א. בשנה הבאה עלינו לטובה, שרק נשכיל להתמודד נאותה עם הקשיים והקללות - שנזכור שבכל פעם שאנו מפנים אצבע מאשימה, שלוש חוזרות אלינו - ושממש לא משנה כמה מאשימים את כל העולם ואשתו בבעיות שאנו מתמודדים עמן, הפתרון מוטל רק על כתפינו.

שתהיה תשפ"א שנה של חוסן נפשי ושל תעצומות נפש, שיאפשרו לפתור את כל הסוגיות שנותרו פתוחות מהשנה הקודמת. שנה שבה נשכיל להתמודד עם כל אתגר שיוצב לפתחנו. ואם אפשר, גם שנה נטולת קורונה, אדרבא. שנה טובה וחתימה טובה. 

הכותב הוא מנכ"ל OXTP INVESTMENTS ומשמש מנהל תחום החוב בחברת Oscar Gruss. הכותב ו/או חברות קשורות עשויים להשקיע בניירות ערך ו/או מכשירים, לרבות אלו שהוזכרו בטור זה. האמור אינו מהווה ייעוץ או שיווק השקעות, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

עוד כתבות

פלוב אוזבקי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

שובו של הגרגיר: בזכות הסגר האורז חזר לחיינו

אחרי שנים של שלטון פסטה בלתי מעורער במטבח הישראלי, מתוך איזו תפיסה מוטעית ש"אורז קשה להכין", בתקופת הסגר האחרונה הוא חוזר לככב, ובצדק

חגי הרטמן, SAP / צילום: ורנר שטרייטפלדר

הוא נסע לווינה לעבוד כמאבטח וחזר עם אקזיט של יותר מחצי מיליארד דולר

חגי הרטמן הקים את חברת השיווק בענן אמרסיס, שנמכרת לענקית התוכנה SAP ● בראיון ל"גלובס" הוא מספר על החברה האוסטרית שהנהלתה ישראלית ברובה, ויש לו גם מסר ליזמים: "ישראלים טובים מאוד בלהביא לקוחות, אבל לא יודעים להשתמש בשיווק כדי לשמר ולמכור ללקוחות קיימים"

אני רק שאלה. משוב שלילי על התלוננות מוגזמת / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

אני רק שאלה: "ההנהלה עשתה שינוי ארגוני מזעזע ואיש לא מקשיב לי!"

כך תעבירו ביקורת בארגון בלי שיחשבו שאתם בלתי נסבלים ● טור ייעוץ

העימות הטלוויזיוני בין הנשיא טראמפ ולבין ג'ו ביידן / צילום: Jim Bourg, AP

העימות האחרון בארה"ב: פוליטיקה, קורונה ואקלים. ואדם אחד שסיכם במלים - "אני מקנא"

בניגוד לעימות הקודם שהיה סוער ובוטה מצד המועמדים, הלילה לעם האמריקאי ניתנה הזדמנות להקשיב לפערים הגדולים בין שני המועמדים ● מדיון על משבר האקלים ועד לניהול סביב מגפת הקורונה שני המועמדים פרסו את משנותיהם

כץ מול שמולי. פוליטיקה וחוסר אמון בין משרדי הרווחה והאוצר / צילום: עמית שאבי, יהונתן סמייה/דוברות הכנסת

איציק שמולי וישראל כ"ץ מציגים: אגו גדול ופוליטיקה קטנה בעיצומו של משבר תעסוקתי חריף

באוצר מונחים כבר חודשים ארוכים 275 מ' ש' לטובת המלחמה באבטלה • הסכום היה אמור להספיק להכשרת 40 אלף עובדים, אבל בפועל הוכשרו בקושי 4,000 • יצאנו לבדוק מדוע לא הוזרם אפילו שקל מהקופה וגילינו שבסופו של יום הכל מתרכז לעניין אחד: פוליטיקה וחוסר אמון בין משרדי הרווחה והאוצר והשרים הממונים

שוער פריז סאן ז'רמן מזנק מול יציעים ריקים בגמר ליגת האלופות מול באיירן מינכן באוגוסט / צילום: Matthew Childs, Associated Press

הכסף הגדול של ארגוני הספורט כנראה לא יציל את הקבוצות

ארגונים כמו פיפ"א, אופ"א או הוועד האולימפי מחזיקים במיליארדי דולרים "ליום סגריר"
• מבחינתם הקורונה היא עדיין יום אביבי שטוף שמש • בינתיים, קבוצות וליגות מתחילות לדווח על ההפסדים המצטברים

המעבדה של גיליאד / צילום: Gilead Sciences Inc, רויטרס

התרופה של גיליאד לטיפול בקורונה קיבלה את אישור ה-FDA

התרופה שאושרה, רמדסיביר, היא כעת הטיפול הראשון והיחיד של נגיף הקורונה שאושר במלואו בארה"ב ● במאי אושרה רמדסיביר לטיפול חירום בנגיף, המאפשר לבתי חולים ורופאים להשתמש בתרופה למרות שלא אושרה רשמית על ידי הסוכנות

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

נעילה מעורבת בוול סטריט; אינטל צנחה ב-11%

נאסד"ק ו-S&P 500 עלו בכ-0.4% ודאו ג'ונס איבד 0.1% ● המסחר באירופה ננעל בעליות: פוטסי קפץ ב-1.3% וקאק טיפס ב-1.2% ● המסחר באסיה ננעל במגמה מעורבת ● אינטל צנחה על רקע דוחות חלשים ● חברת הביומד הישראלית ביונדווקס נכשלה בניסוי קליני במוצר המוביל שלה

קק"ל / צילום: איל יצהר

הקרב הגדול על מוסדות הקונגרס הציוני הגיע לסיומו

לאחר הקשיים אליהם נקלע המו"מ בעקבות חברי סיעות השמאל שהקשו על קואליציית הימין שהתגבשה להעביר את ההסכם בהצבעה, הושגה ההסכמה המיוחלת להקמת קואליציה "מקיר לקיר" ● זאת רק לאחר פתיחתו מחדש וחלוקת חלק מהתפקידים מחדש

דרור פויר/ צילום: יונתן בלום

למה הדבר הכי חתרני שעשיתי השבוע היה להיפגש עם מתווכת

דרור פויר מתעלם מהמציאות הנוכחית ומחפש דירה על בסיס תקווה לעתיד טוב יותר: סלון שיש בו אורחים, חדר שינה שיש בו רק לילות טובים וביטחון כלכלי שייאפשר לו לשלם על כל זה

בית ישראכרט, תל אביב / צילום: איל יצהר

ישראכרט תציג מחר את המועמדים לדירקטוריון. אלו השמות הבולטים. כיצד יראה הקרב על תפקיד היו"ר?

ל"גלובס" נודע כי ברשימת המועמדים לדירקטוריון החברה שללא גרעין שליטה צפויים להיכלל ארז יוסף, תמר יסעור, אמנון דיק, חנה פרי-זן, בני שיזף, שי פלדמן, דני ימין, אילן כהן וגם הדירקטורים המכהנים מתי טל ויורם ויסברם - כשכמה מהם מכוונים לתפקיד יו"ר החברה ● ומה הקשר של מנכ"ל בנק הפועלים שממנו רק נפרדה לאחרונה ישראכרט לשניים מהמתחרים הבולטים על תפקיד היו"ר – יוסף ויסעור?

אזור המרינה של דובאי סיטי / צילום: רויטרס

חברת שלמה ביטוח מטיסה את הסוכנים המצטיינים שלה לדובאי

וגם: סייברזון ומיקרוסופט יערכו הכשרות מקוונות לקהילה הטראנסג'נדרית, כדי לסייע לשילובה בהייטק ● השיחה

אמירתי שומר על ההנחיות במלון בדובאי / צילום: Jon Gambrell, Associated Press

כל מה שתיירים ישראלים צריכים לדעת לקראת נסיעה לאמירויות

איך מתנהגים במפגש עם הרשויות בנסיכויות, איך דובאי ואבו דאבי מקבלות תיירים והאם כדאי לדבר עם המקומיים? ● לקראת הפתיחה הרשמית של התיירות ההדדית בין ישראל לאיחוד האמירויות, גיבשנו רשימה שכל תייר שמתכוון לנפוש באמירויות צריך להכיר ● צ'ק אין לסופ"ש

רון בבקוב, מנכ"ל ביונדווקס / צילום: איל יצהר

ביונדווקס נכשלה בניסוי בחיסון חד פעמי לשפעת; המניה צנחה ב-86%

חברת הביומד הישראלית מסרה כי לא היה הבדל מובהק בין קבוצת הניסוי לקבוצת הביקורת ● לביונדווקס מפעל חיסונים מוכן אשר יוכל לעמוד לרשות חברות שייצרו חיסון לקורונה

סטנלי פישר / צילום: תמר מצפי, גלובס

בעלי המניות בפועלים צירפו את סטנלי פישר לדירקטוריון; האם הוא יתמודד בעתיד על תפקיד היו"ר?

האסיפה הכללית השנתית של בעלי מניות הבנק בחרה היום בפישר ובישראל טראו לדירקטורים רגילים בבנק וברונית אברמזון ובדליה לב לכהונה שנייה כדח"ציות ● בכך בא לסיומו הליך בחירה חריג, רווי האשמות, סערות ושינויים בוועדה לבחירת דירקטורים בבנקים ללא גרעין שליטה ● פישר: "בפני המערכת הבנקאית עומדים אתגרים רבים, לא רק בעקבות משבר הקורונה"

הבנייה באזורים רבים בגוש דן תוקפא בגלל פרויקט המטרו העתידי. כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

מי צופה עלייה במחירי דירות, וההסתבכות באשדוד. כותרות הנדל"ן

מדוע במשרד הבינוי והשיכון מדברים על עליית מחירי דירות ● פרויקט המטרו יפעל בעוד שנים רבות, אבל עלול לעצור בנייה בגוש דן כבר בתקופה הקרובה, איך קורה ששוק המשכנתאות רותח, ופרויקט משרדים אחד באשדוד שממשיך להסתבך

מרצדס GLA200 / צילום: יח"צ

ריחוק חברתי: מרצדס GLA החדשה תפורה עבור מי שמחפש רכב פרמיום משפחתי

ה-GLA החדשה נוטשת את המורשת של קודמתה ומציעה ממדים, עיצוב וטכנולוגיה של ג'יפון פרמיום אמיתי ● גרסת הבסיס מתפשרת בתחום הדינמי והיא יקרה יותר משמעותית מרוב המתחרות בפלח

יו"ר כחול לבן ושר הביטחון בני גנץ / צילום: תומר אפלבאום, הארץ

בין הברכות על ההסכם עם סודאן: בני גנץ שלח חץ רעל

בלב רגעי השמחה לאחר פרסום הסכם הנורמליזציה עם סודאן פרסם שר הביטחון גנץ הודעה בוטה על כך שמערכת הביטחון לא הייתה שותפה למכירת הנשק המתקדם לאמירויות ● גם גנץ סוף סוף הבין שפעם אחר פעם עסקאות נשק מהותיות נרקמות בהסכמת נתניהו תוך שהוא מסתיר זאת מהגופים האמונים על ביטחון ישראל

ד"ר אפרת שפר, נשיאת פיליפס ישראל / צילום: סטודיו שלמה שהם

ד"ר אפרת שפר, נשיאת פיליפס: "עד היום לא נדבק אצלנו אפילו עובד אחד"

איך מכפילים את התפוקות כשבתי החולים משוועים לעוד ועוד סורקי CT? ● נשיאת פיליפס ישראל מספרת על ההתמודדות של החברה בתקופת הקורונה: "יש לנו הרבה אתגרים בתקופה הזו. יש פה גם הזדמנות"

תלמידה בתאילנד יושבת מאחורי מסך מגן מפלסטיק / צילום: Gettyimages ישראל - Lauren DeCicca

עושים לנו בית ספר: בזמן שבישראל מחפשים פתרונות, כך נראים הלימודים בצל הקורונה בעולם

24 מיליון תלמידים צפויים לנשור מבתי הספר בעקבות הקורונה, ובעולם מחפשים פתרונות יצירתיים ● באמירויות עברו ללמוד בחוץ ומצננים את התלמידים באמצעות מזגני ענק, בגרמניה שמים דגש על איוורור הכיתות בכל 20 דקות ובווהאן כבר חזרו ללמוד כרגיל ● לימודים בצל הקורונה - פרויקט מצולם