גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אלפים הפגינו נגד נתניהו בי-ם: "ישמעו אותנו למרות הסגר"

המחאות נגד השחיתות השלטונית החלו עם צאת החג, כשבמוקד ההפגנה השבועית בבלפור ● זאת חרף ההגבלות ולפני אישור המתווה לקיום הפגנות שפורסם ● 11 מפגינים נעצרו ועוכבו בי-ם בגין הפרת הסדר הציבורי ● מאות הפגינו בקיסריה. המארגנים: "נתנהל תוך הקפדה יתרה על ההנחיות"

מחאה בצל הסגר: הפגנה בבלפור בצאת חג ראש השנה / צילום: יוסי זמיר
מחאה בצל הסגר: הפגנה בבלפור בצאת חג ראש השנה / צילום: יוסי זמיר

 11 מפגינים נעצרו ועוכבו הלילה במהלך המחאה נגד השחיתות השלטונית ובנימין נתניהו בירושלים. לדברי המשטרה, המפגינים נעצרו בגין הפרת הסדר הציבורי וכמה בשל תקיפת שוטרים. להפגנה שהתנהלה מוקדם יותר ברחוב בלפור הגיעו אלפי בני אדם עם צאת החג, חלקם בשיירת רכבים מלטרון. הפגנה נוספת נערכת מול ביתו הפרטי של נתניהו בקיסריה.

ההפגנות השבועיות נגד נתניהו התקיימו הפעם תחת מגבלות הסגר הכללי שהוטל במסגרת המאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. ביום שישי פרסמו משרדי המשפטים והבריאות בשיתוף המשטרה, מתווה לקיום הפגנות בזמן הסגר במתכונת קפסולות. התקנות אולם טרם אושרו על ידי הממשלה והכנסת, והמשטרה מאפשרת את קיום ההפגנות כרגיל.

בירושלים הציבה המשטרה במקום מחיצות מסרטים וגדרות להפרדה בין מפגינים, כך שיתאפשר להם לקיים את המחאה בקבוצות נפרדות, אך כעבור זמן קצר הן הוסרו. למרות שמתווה הקפסולות לא נאכף במקום, נרשמה אכיפה מוגברת של חובת עטיית מסכות. בנוסף, המשטרה מסרה כי עיכבה מפגין במתחם "לאחר שהחל לכרוז למפגינים אחרים הנחיות שונות שיאפשרו להם 'לחמוק' מאכיפה נגדם בשל אי עטיית מסכה".

בתום ההפגנה אמר ראש אגף מבצעים במשטרה במחוז ירושלים, אלון חלפון, כי המפגינים התנגדו למאמצי המשטרה לאכוף את תקנות הקורונה. "תוך כדי ההפגנה, לאחר שהנחנו גדרות עם סרטי סימון כדי לאפשר למחות בקפסולות, מיד עם ההתכנסות הדבר הזה הופר. אנשים נצמדו. ביצענו אכיפה כנגד עטיית מסיכות, המון אנשים היו ללא מסיכות ומרחק וביצענו אכיפה". על העצורים אמר כי "יותר מעשרה עצורים בגין תקיפת שוטרים, אחד התיז גז. היה גם בחור ששידל להסיר מסיכות. לציבור שמוחה יש השפעה ישירה על איך תסתיים המחאה. היא יכולה להסתיים בצורה סדורה או להסתיים בפיזור שלנו כמו שקורה למי שיאתגר אותנו ויפר את הסדר".

מחאה בצל הסגר: הפגנה בבלפור בצאת חג ראש השנה / צילום: יוסי זמיר

ההפגנות השבועיות נגד נתניהו התקיימו הפעם תחת מגבלות הסגר הכללי שהוטל במסגרת המאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. ביום שישי, פרסמו משרדי המשפטים והבריאות בשיתוף המשטרה מתווה לקיום הפגנות בזמן הסגר במתכונת קפסולות. אולם התקנות טרם אושרו על ידי הממשלה והכנסת, והמשטרה מאפשרת את קיום ההפגנות כרגיל.

מחאה בצל הסגר: הפגנה בבלפור בצאת חג ראש השנה / צילום: יוסי זמיר

בירושלים, המשטרה אמנם הציבה מחיצות מסרטים וגדרות להפרדה בין מפגינים כדי לאפשר להם לקיים את המחאה בקבוצות נפרדות, אך כעבור זמן קצר הן הוסרו. למרות שמתווה הקפסולות לא נאכף במקום, נרשמה אכיפה מוגברת של חובת עטיית מסכות. בנוסף, המשטרה מסרה כי עיכבה מפגין במתחם "לאחר שהחל לכרוז למפגינים אחרים הנחיות שונות שיאפשרו להם 'לחמוק' מאכיפה נגדם בשל אי עטיית מסכה".

בהפגנה המרכזית, סמוך למעון ראש הממשלה, התרחש אירוע חריג, כשכלי רכב נסע במהירות לכיוון ההפגנה, ובלם ברגע האחרון. השוטרים עצרו את המכונית וחבלן החל בבדיקתה. מפגינה שהייתה במקום סיפרה כי "ישבנו כאן שלושה אנשים על כיסאות ואני מולם על הכביש. פתאום ראיתי את האוטו מחליק, ואז נתתי צעקה 'דורסים אותנו'".

המשטרה מסרה כי "כוחות שפועלים על רחוב קינג גורג' עצרו חשוד שהגיע במהירות עם רכב לכיוון מחסומי המשטרה והיווה סכנה למפגינים והשוטרים". בעקבות זאת, כך נמסר, נהג הרכב נעצר והועבר לחקירת המשטרה.

מחאה בצל הסגר: הפגנה בבלפור בצאת חג ראש השנה / צילום: יוסי זמיר

בקיסריה, כמאה בני אדם פקדו את ההפגנה השבועית מול ביתו הפרטי של נתניהו. "חשבו שיסגרו אותנו ולא ישמעו אותנו. אנחנו פה כדי להגיד שאנחנו פה ונמשיך להיות פה עד שהנאשם ייתפטר", אמר אחד המשתתפים.

מחאה בצל הסגר: הפגנה בבלפור בצאת חג ראש השנה / צילום: יוסי זמיר

יו"ר התנועה לאיכות השלטון, עו"ד אליעד שרגא, נשא דברים על הבמה והתייחס גם למותה של שופטת בית המשפט העליון בארצות הברית, רות ביידר גינסבורג, אמש. "הלכה לעולמה השופטת רות גינסבורג ואפשר ללמוד ממנה מהי נחישות, והקהל כאן נחוש לא פחות ממנה" אמר. "שגם אם אתה במיעוט אתה עדיין צודק, שצריך להאמין בצדקת הדרך ושצריך להמשיך ולהחזיק בלפיד החירות".
עם צאת החג, פקדו מפגינים מתנועת "הדגלים השחורים" את הגשרים והמחלפים ברחבי הארץ. בארגון טענו כי הסגר נובע מהעיסוק של נתניהו במשפט נגדו. "מדינת ישראל נמצאת בסגר שיש לו סיבה אחת: נאשם בפלילים שעסוק מבוקר עד ערב במשפטו הקרב", נמסר בהודעת התנועה. "המחדלים של הממשלה הזאת עומדים בשורה אחת עם מחדלי מלחמת יום הכיפורים- רק שפה הם נעשים בכוונת מכוון".

בתנועה טענו כי "במקום לדאוג לעם ישראל, נתניהו יוצר מצוקה אצל האזרחים כדי להחלץ מאימת הדין תוך כדי חליבה של הקופה הציבורית עם הטבות מס וטיסות פאר", וכן הוסיפו כי הם "קוראים לבית ישראל לצאת ולהפגין כל יום נגד הנאשם מספר אחת".

מחאה בצל הסגר: הפגנה בבלפור בצאת חג ראש השנה / צילום: יוסי זמיר

לקראת צאת החג, קראו בארגוני המחאה לציבור להגיע בהמוניו להפגנות כמדי שבוע, והבהירו כי יקיימו אותן בתוך הקפדה על ההנחיות ובהתאם למתווה שפורסם, בין אם ייאכף ובין אם לא.

מפגינים בכיכר פריז, ירושלים / צילום: רועי קצירי, גלובס

"השבוע במיוחד נרשמת היענות גבוהה, וההסעות מכל רחביי הארץ מלאות עד אפס מקום. שיירת ענק של רכבים תעלה יחד מלטרון החל מהשעה 18:00", נמסר מתנועת "קריים מיניסטר". בהודעת הארגון נכתב כי "ההפגנה תתנהל תוך הקפדה יתרה על ההנחיות, למרות הודעת המשטרה שלא תאכוף מחר את מתווה ההפגנות החדש".

המארגנים אף דרשו מהמשטרה להגדיל את השטח המוקצה למפגינים על ידי ריווח המרחק בין המחסומים שמוצבים מסביב למתחם. "אנו מקווים שהמשטרה שדחסה אותנו עד כה כסרדינים - תואיל להשיג לאחור ורחוק את מחסומיה ולאפשר לנו להתפרש".

גם בתנועת "אין מצב" קראו למפגינים להגיע לירושלים ולשמור על ההנחיות. "משך המחאה בימי הסגר היא חשובה ביותר", נמסר. "אנא בואו הערב לבלפור עטויים במסכה ושמרו על הריחוק החברתי. זה המקום לחזור ולציין כי הנתונים הראו שבהפגנות שהתקיימו באויר הפתוח לא היו נדבקים".

מחאה בצל הסגר: הפגנה בבלפור בצאת חג ראש השנה / צילום: יוסי זמיר

גם בתנועת הצעירים "קומי ישראל" קראו להמשיך במחאה ולא להירתע. "מתנהל בתקשורת קמפיין אגרסיבי, מתוזמן ומתוזמר כנגד המחאה שלנו", נכתב. "ברשתות החברתיות מופעלים אלפי בוטים ופייק פרופילים עם דפי מסרים בהתקפה משולחת רסן, הסתה פרועה וקריאות לרצח של מפגינים".

בתנועה הוסיפו כי ההפגנות אינן מהוות מוקד הדבקה, וכי טענה זו נועדה לפגוע בלגיטימיות של המחאה. "יש אפס הדבקות בהפגנות. מנגד יש ניסיון פוליטי ציני להלביש את הקורונה על ההפגנות על מנת לעשות דה לגטימציה למחאה הכי צודקת - זה לא יצלח להם", נמסר.

עוד הוסיפו כי "הניסיון הפתטי לעשות דה לגטימציה למחאה שלנו נועד להסיט את סדר היום הציבורי מהתנהלות כושלת ורשלנית של הממשלה הזו שהביאה עלינו קטסטרופה חברתית, בריאותית וכלכלית. שימו מסכות, שמרו על הנחיות משרד הבריאות, וצאו להפגין".

על פי ההנחיות שפורסמו, המפגינים יחוייבו להתחלק לקבוצות של 20 אנשים תוך שמירה על "מרחק סביר" בין הקבוצות וכן מרחק של שני מטרים בין מפגין למפגין. כמו כן, המשתתפים חוייבו בעטיית מסכות ועל מארגני ההפגנות הוטל למנות סדרנים שיאכפו את שמירת הכללים. 

"התנועה קוראת לציבור לצאת ולמחות, תוך כדי שמירה על ההנחיות"

למרות הודעת תנועת הדגלים השחורים שבכוונתם לצמצם את הפעילות, וזאת בשל הסגר הכללי שהוטל בארץ, מספר קבוצות אחרות, כמו Crime Minister, הלם תרבות, קומי ישראל והבעלבתים קראו לציבור לבוא להפגין היום  מול בית ראש הממשלה.

השחקנית אורנה בנאי צילמה והפיצה במהלך החג סרטון המסביר לאנשים שמותר להפגין, וביקשה מהם להצטרף להפגנה.

תנועת הדגלים השחורים קיימה ביום חמישי האחרון פעילות בגשרים ובצמתים ברחבי ישראל. בנוסף הם העלו כתובת גדולה בכיכר רבין, בה נרשם "הסגר בגלל ביבי". 

מחאת בלפור: הדגלים השחורים העלו כתובת גדולה בכיכר רבין - ״הסגר בגלל ביבי״ / צילום: מחאת הדגלים השחורים

ביום שישי, זמן קצר לפני כניסת החג, התפרסם מתווה הפגנות מטעם הממשלה, לפיו מפגינים יהיו רשאים להגיע בקפסולות של 20 איש, כאשר כל קפסולה שומרת מרחק זו מזו. המתווה החדש טרם אושר בממשלה וככל הנראה לא יחול על ההפגנה הערב בבלפור.

מתנועת הדגלים השחורים נמסר שהם קוראים "לכל אזרחי ואזרחיות המדינה לפעול על פי החוק והנחיות הקורונה, בהפגנות כבכל עת: לשמור על ריחוק חברתי ולעטות מסכות בכל עת. האירועים מהיום ואמש לא נעשו מטעמנו". זאת בהתייחס לקבוצות שהפגינו בחוף הים בריקודים ובארוחת חג אל מול מעון ראש הממשלה בשולחן, הפגנות בהן לא נשמר ריחוק ולא עטו מסכות.

בתנועה לאיכות השלטון אמרו כי הם מברכים על מתווה ההפגנות שאושר בתקופת הסגר. "זכות המחאה וחופש ההפגנה הן זכויות יסוד בחברה דמוקרטית חפצת חיים. טוב עשה היועמ"ש שסירב להגביל את מספר המפגינים. התנועה קוראת לציבור לצאת ולמחות, תוך כדי שמירה על ההנחיות".

לפני כניסת החג הופצו ברשתות החברתיות הנחיות גם לציבור חרדי או דתי, המעוניין לחזור בצאת החג לבתים. גוף בשם ועד הקהילות מאלעד פרסם טופס תחת הכותרת ״אישור הגעה להפגנה״. הצגת הטופס להלן אמורה לסייע לחרדים המנסים לחזור לבתיהם בסיום שהייה של יומיים אצל קרובים או רבנים, ולטעון כלפי שוטרי ישראל שהם נמצאים בדרכם להפגנה.

״אישור הגעה להפגנה״ שפורסם על ידי גוף בשם ועד הקהילות מאלעד / צילום: ישכר זלמנוביץ

עוד כתבות

ג'ו ביידן ודונלד טראמפ / צילום: Patrick Semansky, Associated Press

לקראת קו הסיום: אלה הנתיבים לניצחון במירוץ לבית הלבן

האם ג'ו ביידן יכול להיכנס לחדר הסגלגל מבלי לנצח בפלורידה? ● אילו מדינות הפכו למכריעות במיוחד ● והאם ישנו סיכוי למהפך בדרום? ● יפתח דיין, בעל הבלוג 'על פילים וחמורים', מתארח ב'מדריך לטראמפיסט' כדי לפענח את הנתיבים לניצחון במירוץ לנשיאות ארה"ב ● האזינו

קק"ל / צילום: איל יצהר

הישורת האחרונה בקרבות בקונגרס הציוני: סיעות השמאל דחו את ההצבעה

סיעות השמאל בקונגרס הציוני הצליחו לרתום את ראשי הארגונים בקונגרס כדי לדחות את ההצבעה לאישור ההסכמים ליום חמישי בלילה ● המהלך קונה לסיעות השמאל עוד זמן ואת היכולת ללחוץ על הליכוד לפתוח את ההסכמים לחלק מחדש את התפקידים בקק"ל

יו"ר כחול לבן ושר הביטחון בני גנץ / צילום: תומר אפלבאום, הארץ

האם משרד הביטחון מנסה לגלגל את עלות עסקת מטוסי החמקן על הציבור?

לפי הצעת המשרד, ממשלת ישראל תיתן ערבות למחזור של הלוואה שלקחה יצרנית נשק אמריקאית למימון המטוסים ב-2014 וכן תשלם את הריבית בשל דחיית הפירעון ● באוצר משוכנעים שמשמעות ההצעה היא שמימון העסקה יועבר לתקציב המדינה ● ההצעה תעלה לאישור הקבינט הביטחוני בקרוב

דן פרמן / צילום: ערן ירדני - digital-motion

"ייצרתי הכנסות למדינה, ממע"מ ומס הכנסה, של קרוב ל-5 מיליון שקל"

דן פרמן הוא בעלים של "תזונה לחיים בריאים", יבואנית כלי הבישול הבריאותיים של Salad master ● "אם זה היה בידיי ביטוח לאומי הכול היה עובד נפלא, אבל אנחנו נפלנו על רשות המסים, שיש להם מערכת שיודעת רק לקחת" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז  

עו"ד ליאת בן ארי / צילום: שלומי יוסף

הפרקליטות לביהמ"ש: העברנו את כל חומרי החקירה בתיקי נתניהו

בתגובה לבית המשפט המחוזי בירשולים, דחתה הפרקליטות את דרישת הסנגורים לקבל חומרי חקירה נוספים ● "מסרה המאשימה לידי הנאשמים את מלוא חומרי החקירה כנדרש על פי הדין, ולא אחת אף מעבר לכך"

שר הבריאות הגרמני יינס שפאן / צילום: Markus Schreiber, רויטרס

שר הבריאות הגרמני השתתף בישיבת ממשלה כשהוא חולה בקורונה

בישיבת הקבינט, שבה נכחה בין היתר הקאנצלרית אנגלה מרקל, לבשו הנוכחים מסיכות ושמרו מרחק, כך שהנוכחים לא יצטרכו להיכנס לבידוד ● בצ'כיה הורחב הסגר החלקי ● הרשויות בשבדיה הטילו הגבלות על אזור העיר אופסלה

מאיימים על רשתות אמריקאיות / צילום: Shutterstock

סוכנות הריגול האמריקאית מזהירה מפני האקרים סיניים שיתקפו את הצבא, ההגנה והתעשייה

הסוכנות לביטחון לאומי האמריקאית, NSA, קוראת למשרד ההגנה ולתעשיות הצבאיות להיערך למגננה מפני מתקפות סייבר

איציק אברכהן / צילום: שלומי יוסף

כשהמנהלים הם בעלי הבית החדשים: מה משמעות העידן החדש של חברות ענק ללא גרעין שליטה

המעורבות הגדולה של מנכ"ל רשת שופרסל איציק אברכהן במינוי היו"ר החדש היא עוד סנונית לעידן החדש בשוק ההון: חברות ללא גרעין שליטה • ההיסטוריה המקומית הקצרה מלמדת: זו לא תמיד סיבה לחגיגה 

מנהל רשות החברות הממשלתיות, יעקב קוינט. / צילום: שלומי יוסף

מנהל רשות החברות יעקב קוינט מתקרב לכסא מנהל רמ"י

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אישרה כי משרת מנהל רמ"י פטורה ממכרז, אך המליצה על הקמת ועדת איתור ● יעקב קוינט, מנהל רשות החברות ומועמדו של שר השיכון לשעבר ליצמן, ל"גלובס": "זה עוד לא נסגר ומתקדם בביורוקרטיות המקובלות"

דן שולמן, מנכ"ל פייפאל / צילום: רויטרס

שוק הקריפטו מתרגש: פייפאל תאפשר קנייה ומכירה של ביטקוין

בעקבות הכרזת ענקית התשלומים האמריקאית כי לקוחותיה יוכלו להשתמש במטבעות קריפטו כבר בתחילת 2021, זינק מחיר הביטקוין לכ-12,400 דולר - רמתו הגבוהה ביותר בחודשיים האחרונים

טראמפ ופוטין / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

ארה"ב ורוסיה קרובות להסכם על הקפאת מספר ראשי נפץ גרעיניים

פריצת הדרך בין שתי המעצמות תאפשר דיונים על האמנה לצמצום נשק אסטרטגי, שממשל טראמפ מנסה לכלול בה גם את סין

השרה לשיוויון חברתי גילה גמליאל./ צילום: יצחק הררי

משרד הבריאות: הבאג בתוכנה לא השפיע על חקירת גמליאל

לפני מספר ימים, טענו במשרד המשפטים שבאג בתוכנה של משרד הבריאות הוביל לשינוי אוטומטי של מיקומה של גמליאל מטבריה, המקום בו שהתה, לתל אביב, עיר מגוריה ● במשרד הבריאות בדקו את הדברים וגילו כי הבאג אינו רלוונטי לחקירה עצמה ואין לו השפעה על המערך האפידמיולוגי

מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ'אי. התגובה של גוגל היא ניסיון להציג עצמה כחלום ההייטק / צילום: Jim Young, רויטרס

ארה"ב נגד גוגל: השאלות סביב התביעה נגד ענקית החיפוש

במשך שנים חמקה גוגל מסנקציות בארה"ב על התנהגות אנטי־תחרותית, אך נראה שכללי המשחק השתנו והוגשה נגדה תביעה ראשונה ● עד כמה הטענות נגדה חזקות, האם תיפגע כמו מיקרוסופט ומה המחלוקת בין הדמוקרטים לרפובליקנים

רפת פרות / צילום:  איל יצהר

מילאוטיס גייסה 20 מיליון דולר לפיתוח תרופה לפרות שתחליף אנטיביוטיקה

החברה מפתחת תרופה המיועדת לטיפול בדלקת העטין בפרות בלי שימוש באנטיביוטיקה ● החלבון בתרופה, שהופק במקור מחלב, יכול להערכת החברה לשמש גם לחיזוק מערכת החיסון האנושית

בניין רשות המסים בירושלים / צילום: איל יצהר

תשעה מבכירי רשות המסים פורשים עד סוף השנה מתפקידם

הרקע לפרישה הנה תכנית פרישה מרצון שפורסמה ביולי השנה לסגל הבכיר בשירות המדינה, ופונה גם לעובדי רשות המסים

הנתיב המהיר / צילום: רוני שיצר

השרה רגב מבקשת לאשר הקלות לנסיעת רכבים פרטיים בנתיב המהיר

כיום, יכולים משתמשי הנתיב המהיר לנסוע ללא תשלום כאשר ברכב פחות מארבעה בני אדם רק בשעות השפל, אך כעת יוכלו לנסוע 3 אנשים ברכב לאורך כל שעות היום ● קיים חשש כי מהירות הנסיעה בנתיב תואט, וכי נוסעים רבים יותר ידורבנו להשתמש בו

TIKTOK / צילום: שאטרסטוק

טיקטוק תגביל פרסומים על "תכנים השוללים את השואה וטרגדיות עולמיות אחרות"

שבוע וחצי לאחר שפייסבוק הודיעה על שינוי מדיניות חופש הביטוי שלה בהקשר הכחשת השואה, הודיעה גם טיקטוק כי תפעל להסרת מידע מוטעה בנושא ● "הוחלט לנקוט בפעולות נוספות להסרת מידע מוטעה וסטריאוטיפים הפוגעים בקהילות יהודיות, מוסלמיות ואחרות, ותכנים שפוגעים בקהילת הלהט"ב"

שכונה בבנייה / צילום: דיאגו מיטלברג

מחירי הדירות צפויים לעלות, אבל זה לא מעניין את הממשלה

חוסר התפקוד הממשלתי הביא בכירים בענף הנדל"ן לנבא כי עליית מחירי הדירות תחזור ● כעת גם במשרד השיכון מאשרים שאנחנו בדרך לשם

סדנה בקמא־טק / צילום: קמא־טק

"לנשים מהחברה החרדית יש מיתוג של מי שרוצות לחזור לילדים מוקדם. גילינו שזה הפוך"

ארגון קמא-טק מקדם שילוב חרדים בהייטק כבר כמה שנים, אך גם שם הופתעו מהביקוש של נשים מהחברה החרדית לקורס בניתוח נתונים ● הנשים ניצלו את יתרונות הלמידה מרחוק כדי לשפר את יכולותיהן, במטרה להתקבל לחברות טובות יותר ● האם ניתן לצמצם פערי שכר בהייטק, דווקא עכשיו?

עצרת בחירות של טראמפ בפנסליבניה / צילום: Keith Srakocic, Associated Press

"אי אפשר להישאר מחוץ לשוק ולחכות להזדמנויות, הוא רץ למעלה בלי מעצורים"

כיצד ישפיעו הבחירות בארה"ב על שוקי ההון? ומי המניות הישראליות המומלצות כיום? המנכ"לים המשותפים של אופנהיימר ישראל לא לגמרי מסכימים ביניהם על אסטרטגיית ההשקעה המומלצת, אבל מאוחדים בדעה כי על המשקיעים להיערך לכך שהקורונה תלווה את השווקים עוד זמן רב