הישראלים פחות נמשכים לנופש אורבני: ירידה חדה בלינות בת"א ובירושלים

הנתונים העגומים שמשקפים את מצב ענף המלונאות ותיירות הפנים בצל המשבר החמור בתולדותיו: ירידה של 90% במספר הלינות בירושלים, ירידה של 86% בתל אביב • 
רק כמחצית מ-56 אלף חדרי המלון בישראל נפתחו לקהל

אזור המלונות באילת / צילום: שלומי יוסף
אזור המלונות באילת / צילום: שלומי יוסף

קורונה בענף המלונות: ירידה של 90% במספר הלינות במלונות ירושלים ביולי 2020 לעומת יולי אשתקד. מלונות העיר תל אביב רשמו ירידה של 81% לעומת יולי 2019. שתי הערים הללו שנשענו על התיירות הנכנסת סופגות מכה קשה בעקבות משבר הקורונה. גם בעיר נצרת שעיקר המבקרים בה הם תיירים נרשמה ירידה חדה לעומת השנה הקודמת, בשיעור של 86%.

הנתונים העגומים הללו משקפים את מצב הענף בצל המשבר החמור בתולדותיו. אילת, שלאורך ימי השנה נשענת בעיקר על תיירי הפנים, ספגה ירידה מתונה בהרבה, בשיעור של 21% במספר הלנים בחודש יולי 2020. זאת לעומת יולי 2019. בעיר הקייט הדרומית נרשמו בחודש שעבר 644 אלף לינות, הרבה יותר משאר חלקי הארץ.

מלונות ים המלח חוו ירידה של 45% בהיקף הלינות, ונרשמו בהם 108 אלף לינות בחודש יולי 2020. בירושלים נרשמו 42 אלף לינות בלבד, ותפוסה של 22% במלונות שנפתחו לקהל. מדובר ברבע מחדרי הלינה בירושלים בלבד, כלומר כ-2,800 חדרים. בתל אביב נרשמו כ-68 אלף לינות ותפוסה של 21% במלונות שנפתחו, שעומדים על כ-52% מסך חדרי המלון בעיר (כ-4,530 חדרים).

רק כמחצית מ-56 אלף חדרי המלון בישראל נפתחו לקהל

סך הלינות במלונות ישראל בחודש יולי הסתכמו ב-1.2 מיליון לינות. מדובר בירידה של 29% בלינות הישראלים לעומת יולי אשתקד. בשעה שמאז חודש מרץ אין תיירות נכנסת לאור ההנחיות שאוסרות כניסת זרים לישראל, הסך הכולל של הירידה בלינות מסתכם ב-52% לעומת יולי 2019.

תפוסת החדרים בחודש יולי 2020 הסתכמה ב-35% לעומת 72% ביולי אשתקד והיא משקפת ירידה של 52% בסה"כ התפוסות. בהתאחדות המלונות מציינים כי רק כמחצית מ-56 אלף חדרי המלון שבמלונות בישראל נפתחו לקהל.

התפוסה הגבוהה ביותר נרשמה באילת עם כ-75%, וגם כאן מדובר בירידה של 15% מהשנה הקודמת. הלינות באילת היוו יותר ממחצית סך הלינות הכולל במלונות ישראל בחודש יולי. באילת פתוחים 86% מחדרי המלון, כלומר כ-9,500 חדרים. גם בים המלח לא נפתחו כל החדרים, כשרק 66% מהם נפתחו, כלומר כ-2,700 חדרים.

מחסור בכוח אדם, עובדים זרים לא מגיעים

נציין כי במלונות רבים העיכוב בפתיחת החדרים נובע ממחסור בכוח אדם. עובדים זרים שאמורים היו למלא משרות תחזוקה וניקיון לא הגיעו בעקבות משבר הקורונה, כאשר במלונות מציינים כי עובדים ישראלים מסרבים לעבוד בעבודות אלה. תופעה אחרת שמוכרת היטב למלונאים היא עובדים שמסרבים לחזור מחל"ת. התוצאה: קומות שלמות שנותרות סגורות לאורחים.

מהתאחדות המלונות נמסר בתגובה: "מהנתונים עולה תמונה מדאיגה על מצב ענף המלונאות בעיקר כי אין תיירות לישראל, דבר הפוגע באזורים המתבססים על תיירות נכנסת. יחד עם זאת, גם נתוני הלינה בקרב הישראלים נמוכים יחסית לשנה הקודמת, כנראה עקב חוסר הוודאות הכלכלית במשק". 

צרו איתנו קשר *5988