גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הצ'ק האחרון מקטאר מתקרב ולפועלים אין פרנסה: מה גרם לחזרת בלוני התבערה

האירועים בעוטף עזה הם תוצאה של הליכים כלכליים ופוליטיים, שלוחצים על הארגונים לפעול נגד ישראל • המשבר הכלכלי רק צפוי להחריף בשעה שהזרמת הכסף הקטארי אמורה להיגמר בקרוב

פלסטינים עוברים למצרים במעבר הגבול ברפיח שנפתח השבוע / צילום: רויטרס
פלסטינים עוברים למצרים במעבר הגבול ברפיח שנפתח השבוע / צילום: רויטרס

לאחר שקט של כמה חודשים שוב מתחממת גזרת רצועת עזה, עם הנשק המוכר של בלוני תבערה ונפץ. מספר השריפות בגין הבלונים הגיע בימים האחרונים לכמה עשרות, וכמה מטעני חבלה הגיעו ליישובים בעוטף ורחוק משם - עד ערד, ופורקו על ידי חבלני המשטרה. ישנן הרבה סיבות להתחממות הנוכחית, חלקן נוגעות לכלכלה העזתית.

הרצועה כמעט ולא נפגעה בריאותית מהקורונה, רק אדם אחד מת מהנגיף וכ-80 נדבקו ורובם כבר החלימו. אבל כלכלית המצב החמיר. שיעור האבטלה קפץ מ-48% בקרב צעירים ליותר מ-60%, היצוא (מוצרי חקלאות טקסטיל ותעשיה זעירה) ירד בכשליש. רק 10% מהמשכורות שהרשות הפלסטינית מעבירה לעובדיה ברצועה הגיעו ליעדן. הסעיף האחרון הוא בגין סכסוך בין הרשות לישראל, על רקע הכוונה ליישם את החלת החוק הישראלי בשטחים, מה שלא נראה כל כך קרוב כעת.

בלון החמצן הקטארי, כ-10 מיליון דולר בחודש, שנועדו לסייע ל-100 אלף משפחות נזקקות, והתשלום הקבוע עבור הסולר להפעלת תחנות הכוח, אמור להפסיק בחודש הבא. עד כה אין מידע על חידוש התשלומים.

חמאס פרסם בתקשורת הפלסטינית את רשימת דרישותיו והיא ברובה כלכלית: כניסת פועלים לישראל, חידוש מיזמים בינלאומיים לתשתיות - ביוב, התפלה ובית חולים שדה בראשם, הרחבת מתחם הדייג, הגדלת רשימת הסחורות המותרות ביבוא ועוד.

הנוסחה: פועלים תמורת שקט

השבוע חמקו כמעט מתחת לרדאר התקשורתי דבריו של שר הביטחון בני גנץ בוועדת החוץ והביטחון לפיהם: "יש לנו אפס אינטרסים בעזה, זולת שקט מוחלט והשבת הבנים. אנחנו נשמח לראות את עזה פורחת, אני אשמח לראות גם פועלים יוצאים מרצועת עזה. זה יכול לקרות בתנאי אחד - שהבנים ישובו הביתה. כשנראה את זה קורה, נוכל לפתח את רצועת עזה". משמע - ישראל תתיר כניסת פועלים אם יוחזרו האזרחים הישראלים המוחזקים שם וגופות החללים.

דברי גנץ מעידים על שינוי מדיניות של הממשלה ועל העדפה של עמדת מתאם הפעולות בשטחים (מתפ"ש), שתומכת בהכנסת הפועלים, מתוך הערכה כי כל שיפור במצב הכלכלי ברצועה יקטין את המוטיבציה לפעולות נגד ישראל. לעומת זאת, השב"כ מתנגד לכך מנימוקים ביטחוניים והחשש כי לא ניתן יהיה למנוע פיגוע יחיד של פועל שייכנס. עמדה זו הושמעה בפני שר הביטחון גם בדיונים האחרונים בנושא.

בכיר במתפ"ש אמר ל"גלובס" כי הסיכון קיים, אבל היתרונות גדולים. כניסת פועלים היא סיוע דרמטי לכלכלה העזתית המרוסקת, והיא תעניק לישראל עוד מנוף לחץ על חמאס. 

אלוף במיל' איתן דנגוט, שהיה מתאם הפעולות בשטחים, אומר כי גנץ "הזדרז לטעות בהצהרה, שכן היא מחלישה את עמדת ישראל במו"מ עם חמאס" . לדבריו, עסקה עם חמאס אפשרית, אבל רק כמשהו כולל בהרבה, שייתן שקט לפחות לשנה. עסקה כזו, שנידונה באמצעות המתווכים מול חמאס, עשויה לכלול הטבות כלכליות נרחבות וגם שחרור אסירים, תמורת השקט והשבת השבויים וגופות החללים.

דנגוט מעריך, כי חמאס לא יוותר על שחרור אסירים, ומציע כי ישראל תתגמש, אבל לא תשחרר אסירים "כבדים".

החמאס חושש מהשלכות הקורונה

אלא שסוגיית הכנסת הפועלים עשויה לעורר בעיות גם ברצועת עזה. מנהיג החמאס יחיא סינואר, השולט ברצועה, הצליח עד כה למנוע את התפשטות הקורונה, לא מעט בזכות הבידוד היחסי של הרצועה. הכנסת פועלים לישראל עשויה ליבא לשם את הנגיף. בתנאי התברואה והצפיפות של הרצועה, המשמעות של התפשטותו היא אסון בריאותי, שעלול  גם לערער את יציבות שלטונו.

דנגוט אומר כי זו הסיבה שחמאס בפועל לא יאפשר כניסת פועלים לישראל, לפחות עד השתלטות על הנגיף בארץ, "וגם לישראל כניסת הפועלים תיצור בעיה ביטחונית ממשית".

בינתיים ארגונים קטנים ברצועה פרסמו אזהרה כי יגבירו את קצב הפרחת בלוני התבערה והנפץ, וכן יחדשו את יחידות ההטרדה הליליות - אלה שהפעילו רמקולים בעוצמה גבוהה בלילות לאורך הגדר סמוך ליישובים בעוטף עזה, והשמיעו קולות נפץ, אזעקות ועוד מטרדים.

הצעד הזה בא לדבריהם בתגובה לסגירת מעבר הסחורות בכרם שלום. המעבר נסגר בגלל שיגור בלוני התבערה. מנגד נפתח מעבר רפיח עם מצרים - שנסגר קודם לכן בשל החשש מהקורונה. חמאס פתח סמוך למעבר מתקן בדיקות ובידוד לבאים לרצועה, השוהים בו במשך שבועיים - מלונית רפיח.

סינואר רוצה הישגים

ראש הפורום ללימודים פלסטיניים במרכז דיין באוניברסיטת תל אביב, מיכאל מילשטיין,  אומר כי חמאס מזהה שישראל טרודה בבעיות אסטרטגיות - הקורונה, המשבר הפוליטי וגם ההתרחשויות בצפון, וסובר שיוכל להגיע להישגים מולה. הנימוק הכלכלי חשוב ומהותי עבור חמאס, אבל כך גם הצורך של סינואר להציג הישגים.

הנהגת חמאס בחו"ל אמורה לבחור בחורף את ראש הלשכה המדינית, והסיכויים כי הראש הנוכחי אסמעיל הניה ייבחר אינם טובים. הניה, שבא מהרצועה, הוא בן בריתו של סינואר, ואילו מועמד חיצוני, כמו חאלד משעל, פחות נוח למנהיג חמאס ברצועה.

הוסיפו לכך את חלון ההזמנויות האקלימי של סוף הקיף להבערת שריפות, והנה מכלול של סיבות מספקות להבערת השטח.

מילשטיין ודנגוט מזהירים כי פגיעה בנפש באחד הצדדים עלולה להביא להסלמה - תגובה ישראלית חריפה יותר או חידוש ירי הרקטות. כל זה נשמע מוכר עד זרא, אבל כנראה שללא שינוי של ממש במצב, קרי המשך שלטון חמאס ברצועה ומדיניות ישראלית שנמנעת מלהביא להפלתו, תמונת המצב הזו תימשך.

עוד כתבות

אייל שמיר, מנכ"ל אייסקיור / צילום: אייסקיור

אייסקיור מרחיבה את הסכם הפצה באסיה ל-20 מיליון דולר

החברה הודיעה על הרחבת הסכם ההפצה עם חברת טרומו, שכעת תפיץ את המוצר שלה גם בתאילנד ● אייסקיור פיתחה מכשיר לצריבה בהקפאה של גידולים סרטניים ושפירים

עינת גז, עופר הרמן, ראובן דרונג, מייסדי Papaya Global / צילום: איל יצהר, גלובס

שנה לאחר הסבב הקודם: פאפאיה גלובל מגייסת 40 מיליון דולר נוספים

עם גידול צפוי של פי שלושה בהכנסות למרות הקורונה, פאפאיה גלובל גייסה סבב בהובלת סקייל ונצ'רס ● "הנחת המוצא שלנו הייתה שצוותים יעבדו מרחוק, ועכשיו השוק הגיע להבנה הזאת", אמרה המנכ"לית עינת גז

חיטוי מטוס ישראייר / צילום: יח"צ

ישראייר בעתירה לבג"ץ: לאפשר המשך מכירת כרטיסי טיסה למדינות ירוקות

פגיעה בחוק יסוד חופש העיסוק, אפליה בין אזרחים, נזק ישיר של מעל 2 מיליון דולר ובכלל, יותר מסוכן להישאר בארץ: חברת התעופה מבקשת מבג"ץ להביא לשינוי במתווה התעופה ● האם בג"ץ יצליח למצוא פתרונות חליפיים שיאפשרו את המשך הטיסות?

נוסעים בנתב"ג בתקופת הקורונה  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

עתירה נגד חברה שזכתה במכרז לביצוע בדיקות קורונה בנתב"ג: מציעה דגימות לא מדויקות במחירי הפסד

חברת פנגיה, שהפסידה במכרז, עתרה לביהמ"ש נגד זכיית "אומגה המכון להוראה מודרנית" ● בין היתר, נטען כי ההצעה הזוכה תשתמש במשאבים ציבוריים של ביה"ח רמב"ם ● אומגה: ההצעה שלנו עומדת בכל התנאים

אחישי גל / צילום: יח"צ

יצא האוויר: תלמה תיירות ביטלה את רכישת אמריקן אקספרס טרוול מידי איסתא

תלמה דורשת מאיסתא החזר של 5 מיליון שקל שכבר שולמו במסגרת העסקה ● ארז שמול, בעלי תלמה, מנהל מגעים למכירת 50% ממניותיה למשפחת שמלצר לפי רבע מהשווי שבו ביקשה להנפיק אשתקד

יו"ר רשות החדשנות, עמי  אפלבום / צילום: איל יצהר

התוכנית להגנה על השקעות בהייטק יוצאת לדרך: נבחרו הגופים המוסדיים

עשרה גופים מוסדיים יקבלו הגנה על השקעות בחברות הייטק בהיקף של שני מיליארד שקל ● למרות הרצון לחבר את כספי הפנסיה להייטק, חלק מההגנה היא על כספי נוסטרו של בנקים וחברות ביטוח

צוותי רפואה במחלקת הקורונה התת קרקעית בשיב"א נערכים לקבלת מטופלי קורונה / צילום: Maya Alleruzzo, Associated Press

זעקת הפנימאים: "צריכים להתחנן לתנאים שיאפשרו לנו להילחם במלחמת הישרדות, שלא רואים את הסוף שלה"

מנהלים של מחלקות פנימיות בבתי חולים קיימו הערב מסיבת עיתונאים שבה הזהירו מההשלכות של דרישות הממשלה מהם ● פרופ' אבישי אליס: "מה שמוסתר מעיני הציבור זו הירידה הדרסטית של יכולת בתי החולים לטפל בחולים השגרתיים"

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

לא כוח עליון: אי.די.בי קרסה בגלל ניהול גרוע וטעויות של אלשטיין בצמתים קריטיים

חברת החזקות ששווי החזקותיה המרכזיות מתכווץ ואינה מצליחה להציף ערך מהותי בהשקעות חדשות היא חסרת זכות קיום ● כאשר המינוף של החברה הוא ברמה גבוהה מלכתחילה, נגזר גורלה להסדר חוב נוסף

מפגינים בבלפור לאחר הגבלת ההפגנות על ידי הממשלה / צילום: בן כהן, יח"צ

מאות מוחים בבלפור ובת"א נגד נתניהו אחרי אישור החוק להגבלת הפגנות

אנשי המחאה נגד רה"מ התכנסו ליד מעון ראש הממשלה ובמוקדים נוספים ברחבי הארץ ● החוק המאפשר להגביל הפגנות בזמן הסגר עבר הלילה בכנסת בקריאה שנייה ושלישית, אך התקנות הקובעות זאת בפועל טרם אושרו: "כל זמן שנוכל, נתייצב מול המעון ונדרוש ממנו ללכת הביתה"

חנויות סגורות לאורך הרחוב בעקבות הסגר השני / צילום: כדיה לוי, גלובס

הוסכם: ימי הבידוד ירדו מימי המחלה, התשלום יתחלק בין העובד למעביד

משרד האוצר, ההסתדרות ונשיאות המעסיקים והעסקים בישראל הודיעו לבג"ץ על הסכמותיהם לגבי התשלום בעבור ימי הבידוד ● בארגוני המעסיקים מתנגדים: "המדינה מוחקת ברגל גסה את ימי המחלה של העובדים"

תל אביב / צילום: גיא ליברמן, גלובס

מדד בועות הנדל"ן הגלובלי: "תל אביב יצאה מאיזון"

לפי המדד שמפרסם בנק UBS מחירי הדירות בתל אביב לא מאוזנים ומוערכים בהרבה מעבר לשוויים ● לפי "רמזור בועות הנדל"ן" שיצר הבנק, ת"א היא עיר צהובה - כלומר עדיין לא מוגדרת כבועה ● כך מדורגות שאר הערים הגדולות בעולם בהשוואה

ח״כ יזהר שי / צילום: אלעד מלכה

"חוק לא ראוי ולא נחוץ": חברי כחול לבן מתנצלים בפני הבוחרים

השר יזהר שי יצא נגד תמיכת המפלגה בחוק ההפגנות וכתב בהודעה לחברי המפלגה כי הוא "התאכזב אישית" ● ח"כ תהלה פרידמן ציינה כי "החלטנו להיות המבוגר האחראי למרות המחירים הגבוהים" ● רק שניים מחברי כחול לבן התנגדו בהצבעה על החוק

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

הבורסה בת"א ננעלה בעליות של 1%: שופרסל קפצה ב-5%, אופקו ב-7%

מדד ת"א 35 עלה ב-1%, מדד הבנקים טיפס ב-0.8% ות"א 90 הוסיף 1.2% לערכו ● מחזור המסחר הסתכם ב-1.54 מיליארד שקל

בועז וטלי איתן, סורל מדיקל / צילום: איל יצהר, גלובס

סורל מדיקל של בועז וטלי איתן חתמה על הסכם שת"פ אסטרטגי עם חברת פארמה גדולה

החברות יפתחו יחד את מוצרי המשאבות-מדבקה הלבישות של סורל ● ד"ר אנדרי יוסף מנכ"ל סורל: "המשאבות הלבישות נותנות מענה למהפכת התרופות הביולוגיות. חולי סרטן לא יצטרכו לקבל טיפול בבית החולים, אלא כחלק מהחיים הרגילים"

מכשיר ה-PCR הממוזער של חברת ויסבי (Visby Medical), של פרופ’ אדם דה לה זרדה (בעיגול) / צילום: רויטרס

הפרופ' הישראלי, בדיקת הקורונה המהירה ואישור ה-FDA: האיש מאחורי הפיתוח שיכול לשנות את כללי המשחק

הוא רק בן 36, ובשנים האחרונות ניסה לפתח מכשיר ביתי בגודל כף יד לגילוי מחלות מין • אבל אז הגיעה הקורונה ואיתה ההזדמנות הגדולה: מייסד Visby Medical אדם דה לה זרדה מספר ל"גלובס" על הפיתוח שכל העולם ממתין לו, ומה הסיכויים שהמוצר יגיע בקרוב לישראל

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות; הנאסד"ק השלים זינוק של 11% ברבעון השלישי של השנה

בסיכום חודש ספטמבר מדד הנאסד"ק איבד 5.2% ● פגישה בת 90 דקות בין שר האוצר האמריקאי מנוצ'ין לבין יו"ר בית הנבחרים פלוסי הסתיימה ללא תוצאות ● מכירות הבתים שבהמתנה בארה"ב זינקו ב-8.8% בחודש אוגוסט ● הכלכלה האמריקאית רשמה התכווצות של 31.4% בתוצר ברבעון השני

בנימין נתניהו / צילום: אורן בן חקון, פול

גנץ לנתניהו בקבינט הקורונה: "אנחנו משגעים את הציבור"

שר הביטחון אמר את הדברים בתגובה להצעת ראש הממשלה להגביל את טווח היציאה מהבית ל-200 מטר בלבד ● בתגובה השיב לו נתניהו: "אתה לא תגיד לי מה אנחנו משגעים או לא משגעים. מותר לראות את הנתונים ולשנות את ההתייחסויות"

אלדד פרי / צילום: איל יצהר

גל הדף נוסף בפרשת אלדד פרי: חשדות נגד חברה שנתנה הלוואות ל-169 רוכשים

משרד הבינוי והשיכון פתח בהליך מינהלי נגד חברת "בונוס" שהעניקה אשראי לפעילות של קבוצת רכישה בשם "פרי הורייזן" שארגנה קבוצת אלדד פרי בבת ים ● ההליך נפתח בחשד להפרות חוק המכר

המתחם הסולארי באשלים / צילום: איל יצהר, גלובס

המדינה תחלק מענקים בהיקף 69 מיליון ש' לפרויקטים להפחתת זיהום

המשרד להגנת הסביבה, משרד הכלכלה ומשרד האנרגיה השיקו את המקצה הרביעי של תוכנית המענקים להפחתת גזי חממה● מפעלי תעשייה, עסקים קטנים ובינוניים ורשויות מקומיות יזכו למענקים עבור השקעות לייעול צריכת האנרגיה שלהן

ד"ר אירן דיאמנט / צילום: יח"צ

המדינה מדריכה ארגונים: כך תזהו עובדים בסיכון לשחיקה

הוועדה להתמודדות עם לחץ ושחיקה בישראל מפיצה לארגונים מידע איך להתמודד עם בעיית השחיקה בתקופת הקורונה