גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בקניונים ובחנויות הרחוב מחפשים פתרונות יצירתיים כדי לשרוד

הגל השני של הקורונה והמסרים הכפולים מצד הממשלה החריפו את מצוקת הנדל”ן המסחרי ● מה העיריות יכולות לעשות כדי לסייע לקניונים, איזה יתרון יש למרכזים הפתוחים ומה אפשר ללמוד מהדוגמא של רומא ● בונים מחדש – האתגרים של ענף הנדל"ן, כתבה שלישית בסדרה

בונים מחדש האתגרים של ענף הנדלן / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב, שאטרסטוק
בונים מחדש האתגרים של ענף הנדלן / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב, שאטרסטוק

מגפת הקורונה מטלטלת את חיינו ויש לה גם השפעה משמעותית על תחום הנדל"ן. הממשלה עשתה מאמץ גדול כדי לאפשר לקבלנים להמשיך לעבוד גם בימי הסגר, מתוך ידיעה שמדובר בענף עתיר כוח אדם ומתוך הבנה שעצירת הבנייה בימים אלה תצמצם את היצע הדירות בטווח הבינוני. למרות זאת המגפה השפיעה ועוד תשפיע גם על הענף.

השבוע אנחנו מפרסמים ב"גלובס" סדרת כתבות שבודקת חמישה סגמנטים בתחום הנדל"ן. בכל יום נשוחח עם שלושה מומחים שינתחו את מצבו של הענף וינסו להעריך מה הממשלה צריכה לעשות בתקופה זו. היום נעסוק בתחום המסחר שמנסה לשרוד בימים לא פשוטים. בתחילת החודש פרסמנו ב"גלובס" נתונים של חברת ריס מהם עולה שהפדיונות בקניונים צנחו בחודש יולי ב־17% בהשוואה לשנה שעברה

 

"להקשיב ליזמים, ולנסות לזרום עם החלומות והרעיונות היצירתיים שלהם"

רוביק דנילוביץ', ראש עיריית באר שבע

ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ' / צילום: איל יצהר

1. לשלב בקניונים מגורים

עוד טרם תקופת הקורונה, דובר על כך שבבאר שבע יש היצע רב מדי של קניונים ופאוור סנטרים. הקורונה גרמה לדברים נוראיים למגזר העסקי בכל החזיתות, ואני חושב שבנושא הזה נכון שנתאים את עצמנו למציאות החדשה. אם עד היום המדינה והממסד עבדו לפי תוכנית מתאר, תוכנית בניין עיר (תב"ע) וחוקי התכנון והבנייה שמגדירים מה מותר ומה אסור, עכשיו צריך להיפתח ליוזמות ורעיונות חדשים גם בקניונים ובמרכזי הקניות.

לדוגמה, אפשר לשלב בפאוור סנטר גם מלונאות, דיור מוגן או דיור לצעירים. ברגע שאתה מכניס מגורים לאזור שיש בו קניונים, אתה מעודד תחומים נוספים שייכנסו.

בתקופה הזאת אי אפשר להתמודד עם המשבר הלא קונבנציונלי בכלים שגרתיים. זה לא יעזור. הכוונה היא לאפשר כל מיני שימושים חורגים, לשבור מחיצות ולתת לרעיונות יצירתיים לזרום. שיבואו היזמים, ויגידו מה הם רוצים. התפקיד שלנו הוא לאפשר ולשחרר חסמים.

2. לשנות את החוקים העירוניים

הבנו שצריך לאפשר לבתי עסק דברים שחוקי התכנון והבנייה לא מאפשרים בשגרה. כך למשל, שימוש במרחב הציבורי לפעילות בתי עסק כדי שיעמדו בהוראות התו הסגול. כמו כן, רכשנו לבעלי בתי הקפה והמסעדות כיסאות ושולחנות. דוגמה נוספת היא מתן אורכה של תקנות לסוכך עונתי. הכוונה היא שלא יהיה צריך לפרק את סוכך החורף בקיץ.

טיבו של האדם הוא להסתובב, להיות בחברת אנשים, ואילו הקורונה הביאה איתה הסתגרות ועצבות גדולה. אני חושב שיהיה לזה תיקון, ואחר כך תהיה צמיחה מאוד גדולה. מצד שני, הקורונה זה סמל לדברים הבלתי צפויים העתידיים שיכולים לבוא. זה יכול להיות מחלה, מלחמה, מפגע אקלימי. אלה הרבה דברים שנצטרך לקחת בחשבון.

3. לא לחסום יזמים

מדינות צריכות להקשיב ליזמים, ולנסות לזרום עם החלומות והרעיונות היצירתיים שלהם. זה התפקיד של המדינה, לאפשר, ולא להפריע. אנחנו חיים במסלול ביורוקרטי דוגמטי, הכול נמצא בתבניות. אבל הקורונה מחייבת אותנו לשבור את כל הטאבואים. במקום להגיד ליזם מה צריך לעשות ומה אסור, צריך לשמוע מה הציבור אומר.

"הליקופטר שעובר מלמעלה, ומפזר כסף? ככה לא פותרים בעיה"

דורין פרנקפורט, מעצבת ובעלת רשת חנויות אופנה

דורין פרנקפורט / צילום: אביב חופי

1. לגוון את הקניונים

צריך לייצר מצב שבו הקניונים חכמים, מגוונים ושונים. אחד ממרכזי הקניונים הכי מצליחים בארץ הוא דיזנגוף סנטר בתל אביב, שהוא מאוד מגוון. תמהיל החנויות בקניונים הקיימים בארץ מייצר סיטואציה שבה יש דומות מטורפת. מנהלי הקניונים צריכים לחשוב מעבר לאוכל ומוצרי צריכה.

הפעלות צעקניות לילדים ודוכנים של כלום הם לא הפטנט שהופך מרכז מסחרי להצלחה. אם רוצים להפוך את הקניון למקום חי, צריך שאוצרות החנויות יהיו מאוד מעניינות. בעלי החנויות יכולים לשוות למרכזי הקניות נופך משלהם.

צריך גם לבדל את מרכזי הקניות אחד מהשני. קח למשל את דן דיזיין סנטר שמכוון לנושא אחד, ומרכז בתוכו תמהיל של עסקים גדולים וקטנים באותו נושא. מעניין שם.

2. גמישות בנקודות היציאה לסוחרים בקניון

רוב הסוחרים היום לא יכולים לעמוד בגובה השעבוד לקניון. הכוונה היא שהסוחרים מתחייבים לשנים בלי תאריכי יציאה. המחוייבות היא עצומה. מי שנכשל כלכלית, לא יכול לצאת. זה ברור שמעצבים קטנים ואפילו בעלי מלאכה, ארטיזנל, לא יכולים להרשות לעצמם את המחירים והמחויבויות של הקניונים. בעיניי, היה צריך להחליף את שיטת הפעילות. צריך לשחרר את הרעיון הזה.

בחו"ל כבר הבינו שפורמט הפופ-אפ, כלומר, שכירויות קצרות לחצי שנה או שנה, עם סוחרים מעניינים, מייצר עניין וטוב לקניון. אם משהו לא כלכלי לשוכר, משהו לא עובד, למה להחזיק אותו כשבוי? מי יוצא נשכר מזה? קניון צריך לחשוב בצורה כלכלית.

3. סדנאות אומנים בחנויות

כשמסתובבים ברחוב בן יהודה בתל אביב, רואים שכל חנות שלישית סגורה. גם בדיזנגוף, שבו יש לי בו חנות, יש הרבה מאוד מקומות פנויים. אני לא מאמינה בהליקופטר שעובר מלמעלה, ומפזר כסף. ככה לא פותרים בעיה. אם היה גוף שמספק פתרון חלוקתי עם הארנונות ושכר הדירה, התמונה הייתה מאוד שונה.

אפשר ללמוד מהעולם, אנחנו לא חייבים להיות כל כך תקועים. אם חנויות גדולות באמצע הרחוב היו יכולות לקחת יצרנים קטנים, אומנים, שיעבדו בחלק האחורי של החנות - מעין סדנאות - היית רואה איך הנדל"ן פורח. אבל יש חוקים. אני הייתי מאכלסת ככה את כל רחוב בן יהודה. זה הרבה יותר קל ממה שאנשים חושבים. ברומא למשל, הקצתה העירייה רחוב שלם, ללא ארנונה, ל"מייקרים", מעצבים וממציאים יצירתיים. כאלה שאף פעם לא יכלו לעבוד ברומא, הפריחו רחוב. זה לא שיעור מדהים בכלכלה?

"צריך להקים בעירייה גוף שיסייע לסוחרים, בכל תחום"

רני צים, בעלי צים מרכזי קניות ורשת אופיס דיפו

רני צים  / צילום: אורן קאן

1. לפתוח קניונים בסופ"ש

צריך לעשות הבחנה בין מרכזי קניות סגורים לבין המרכזים הפתוחים. אנשים היום פחות באים למרכזים סגורים, ומרגישים יותר בנוח לבוא למרכזים הפתוחים והממותגים.
לדעתי המדינה שוגה בהתייחסות שלה לקניונים בתקופה הזאת. סגירת הקניונים בסופי השבוע גורמת נזק לכלכלה ועוול לאנשים, וזה לא עוזר נגד הקורונה.

צריך לשחרר את הסגר של סופי השבוע, לתת הנחיות תו סגול לכל העסקים ושאנשים ייצמדו אליהן. בקניון סגור יש בקרה על האנשים, זה מקום בטוח.

2. להקים גוף עירוני שיסייע לסוחרים

בכל מה שנוגע לנדל"ן המסחרי ברחובות, לדעתי המדינה צריכה לקחת אחריות בצורה של מתן מענקים או הנחה בארנונה דרך משרד הפנים. הרשות המקומית צריכה לבוא לקראת הסוחרים, וגם למתג יותר את הרחובות. במרכזי הקניות הפתוחים, רוב השוכרים שלנו הם רשויות גדולות, אפילו בינלאומיות. ברחוב המסורתי זה אנשים שאין להם הרבה אוויר. אחרי שניים-שלושה חודשים של קורונה, הם ייפגעו. מעבר לזה, ברחוב אין תמהיל מגוון. צריך להקים בעירייה גוף שיסייע לסוחרים, בכל תחום, שינהל את הרחוב.

אני מאמין שהרחובות והקניונים לא ייעלמו, ושהכול יחזור לקדמותו. אנשים רצים לאינטרנט בלית ברירה, אבל גם אם הוא יגדל, הוא לא יגיע ליותר מ-15% מנתח השוק. המסחר שעובד הוא זה שיש לו גם חנויות פיזיות וגם אתר אינטרנט. מה שקורה עכשיו זה תהליך, והשוק מתחדש - כמו ילד שנשרט, והפצע מגליד אחרי שבוע.

3. להציע מחירי הארד סייל

לדעתי צריך לנקוט בשלושה צעדים דחופים: לקדם תחושת ביטחון של מקום סטרילי ובטוח מקורונה; ליצור פעילויות יחודיות שמתאימות לתקופת קורונה ולהציע מחירי הארד סייל בשיתוף עם הרשתות המקומיות.

עוד כתבות

רחוב שומם בפריז בזמן הסגר באפריל. שיעורי תמותה נמוכים ביחס לתחלואה / צילום: BENOIT TESSIER, רויטרס

הגרף היומי: תוך כמה ימים הופך סגר לאפקטיבי ומה אפשר ללמוד מאירופה?

בניגוד לרצונה, ישראל הופכת למקרה בוחן עולמי להתמודדות עם גל שני של קורונה • באירופה עוקבים אחרי המודל ה"ייחודי" שגובש בארץ, ואחרי סיכויי ההצלחה שלו • במקביל מנסים האירופאים להימנע מסגר שני - וארגון הבריאות העולמי סבור שזה בהחלט אפשרי

בנימין נתניהו / צילום: Matt Rourke, Associated Press

ראש הממשלה: נערכים לטיפול ב-1,500 חולים קשה

נתניהו קיים אתמול סדרת דיונים לגבי המשך ההתמודדות עם מגפת הקורונה ● מליאת הכנסת צפויה לאשר מחר את חוק הקורונה הגדול, שיגביל קיום הפגנות בזמן הסגר

סניף של וולמארט. ביצוע מהפך טכנולוגי בארגון ענק כזה, הוא משימה מורכבת מאוד  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ההשקעה שתציל את הדינוזאור? מה מחפשת וולמארט בטיקטוק

במבט ראשון מעורבותה של וולמארט ברכישת פעילות טיקטוק בארה"ב נראית תמוהה, אלא שהיא מסתדרת היטב עם התוכנית של המנכ"ל שלה לבנות חברת טכנולוגיה אינטרנטית בתוך החברה הקמעונאית הגדולה בעולם • הניסיון לעשות זאת עובר גם בישראל

מפרץ שארלוט באנטרקטיקה. הקיץ היו צפויים להגיע לאזור 80 אלף תיירים / צילום: Christian ?slund - Greenpeace

צליל של קרחון נמס: מסע מרתק לאנטרטיקה מגלה שלא הכל אבוד

להקות הפינגווינים שהולכות ומתמעטות, ספינות התיירים שמתרבות, הקרח שנמס והצליל המפתיע של התחממות כדור הארץ ● כתב הגרדיאן יצא במסע אל היבשת שבה אפשר להסתכל למשבר האקלים בעיניים, ודווקא חזר עם תקווה ● "גלובס" מגיש: הכתבות הטובות של השנה ממיטב עיתוני העולם

ד"ר טל בן שחר / צילום: Laura Pedrick

ד"ר טל בן שחר הוא ד"ר לאושר, והוא לא נולד מאושר

ד"ר טל בן שחר, מייסד האקדמיה ללימודי אושר, אומר שאושר הוא כמו יופי: "אי אפשר להגדיר אותו, אבל יודעים כשהוא שם"

חשבון נפש מקצועי / איור: shutterstock, שאטרסטוק

לעובדים ולמנהלים: כך עושים חשבון נפש מקצועי, לא רק ביום כיפור

התבוננות עצמית וחשבון נפש מבחינה מקצועית וניהולית הם דברים חשובים מאין כמוהם,  ולא רק ביום כיפור או בשיחות משוב והערכה עם המנהל שמעליך

האי המלאכותי Palm Jumeirah, המרינה של דובאי ומחוז JBR, דובאי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כמה עולה דירה בדובאי או בבחריין ואיזו תשואה צפויה למשקיעים

בלי מסים, עם תשואה שנעה בין 6% ל-8%, ויזמים בטוחים שתהיה עליית ערך, האם חצי האי ערב הוא היעד הנדל"ני הבא?

מירי רגב / צילום: מארק ניימן, לע"מ

דווקא עכשיו: מירי רגב מבקשת לקדם מעגנות חדשות ליאכטות

רק קומץ אזרחים מחזיק ביאכטה, אך שרת התחבורה פנתה לדרעי וביקשה ממנו באופן אישי לפעול להקמת 6 מעגנות חדשות ● המשרד להגנ"ס והחברה להגנת הטבע מזהירים מפגיעה סביבתית חסרת תקדים ● השרה גמליאל: "הקצאת שטחי חוף לטובת אוכלוסייה מצומצמת, היא עוול חברתי"

בן ביטון במיניאפוליס. חטף שוק מהקור / צילום: תמונה פרטית

"200 איש נכנסים לזום, מחלקים תפקידים ומתפללים ביחד. זה מרגש"

בן ביטון הגיע למינסוטה כדי להדריך במחנה קיץ, והתגלגל לעבודה כמוזיקאי ראשי בבית כנסת רפורמי במיניאפוליס ● אחרי שחטף שוק מהקור, הוא התאהב בעיר שזורת האגמים ● גם אם הקיץ האחרון, אחרי רצח ג'ורג' פלויד, לא היה פשוט ● דברים שרואים משם

דנה וישקין / צילום: עדי ארד

"כל ההתנהלות בתחום התכנון והבנייה פועלת נגדנו ונגד הציבור"

דנה וישקין נבחרה לאחרונה ליו"ר התאחדות האדריכלים על רקע המאמץ שלה לקדם רפורמות ברישוי • בדרך, היא מצהירה, תנסה לשפר את מעמד האדריכלים

חיסון לקורונה / אילוסטרציה: Dado Ruvic, רויטרס

המרוץ לחיסון: נובהווקס תתחיל ניסוי שלב 3 ב-10 אלף איש בבריטניה

חברת התרופות האמריקאית הודיעה על כניסתה לשלב 3 של הניסויים הקליניים, ובאוקטובר היא צפויה להתחיל ניסוי ב-30 אלף חולים בארה"ב ● נובהווקס היא המתחרה החמישית שנכנסת לניסוי קליני מול רגולטור של מדינה מערבית

בנימין נתניהו / צילום: Matt Rourke, Associated Press

נתניהו מטיל את האחריות לגל השני על פתיחת מערכת החינוך

בסרטון שפרסם הערב, מציין ראש הממשלה כי פתיחת אולמות האירועים ומערכת החינוך היו טעות ● נתניהו האשים גם את "ההחלטות הפופוליסטיות בכנסת"

ג'ף בזוס / צילום: AP - Reed Saxon

בתוך הראש של האיש העשיר בעולם: תוכנית העל של ג'ף בזוס

בזוס לא מרבה להביע עמדות או לשתף בתוכניות ארוכות הטווח שלו ● כדי להבין אותו, כתב האטלנטיק הקדיש 5 חודשים לשיחות עם עובדים ומנהלים באמזון, עם עובדים בחברות מתחרות וגם עם חוקרי אקדמיה - וחזר עם מסמך מרתק ● "גלובס" מגיש: הכתבות הטובות של השנה ממיטב עיתוני העולם

"תוכנות לזיהוי פנים סופגות ביקורת כי חלקן שוגות בזיהוי אנשים שאינם לבנים" / צילומים: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

מחברות קוסמטיקה ועד אתרי שידוכים, כולם רוצים לזהות את הפנים שלנו, לפי הגזע

חברות קוסמטיקה, אתרי שידוכים, חנויות רהיטים ופרסומאים מגבירים את השימוש בתוכנות לזיהוי פנים לפי גזע ● האם החקיקה תוכל להילחם בטכנולוגיה החדשה השנויה במחלוקת, וה"מדויקת באופן מבהיל", כדברי המדענים?

פרנצ'סקה פונטנה ואביה / צילום: Lucy Hewett for the Wall Street Journal

אבא עושה בושות: היא רצתה לדעת הכל על אבא שלה. העבריין

יש הרבה דברים שאנחנו לא יודעים על הורינו, ולעיתים אי הידיעה הזו נוחה ● אבל פרנצ'סקה פונטנה סירבה להרגיש בנוח ● היא רצתה לדעת את האמת המדויקת על אבא שלה, העבריין ● "גלובס" מגיש: הכתבות הטובות של השנה ממיטב עיתוני העולם

מתוך הקמפיין של קוקה קולה על אחריות סביבתית. סוג של התנצלות / צילום: מתוך יוטיוב

כשפירמות מבקשות סליחה: איך הכי נכון להתנצל ולהכות על חטא במקרה של כשל

גם לפירמות עסקיות, לא רק לאנשים פרטיים, יש הרבה על מה לבקש סליחה ● איך צריך לנהל את המשבר, ועד כמה אפשר לסמוך על הזיכרון הקצר של הציבור

שופטי בית המשפט העליון בארה"ב, בתמונה רשמית מ-2018 / צילום: J. Scott Applewhite, Associated Press

"הפתעת אוקטובר": האם הקרב על בית המשפט העליון יציל את נשיאות טראמפ

לפני 47 שנה בית המשפט העליון פסק בזכות הפלות מלאכותיות ● זה היה אות הפתיחה להתגוששות ענקים על הרכב בית המשפט, שטילטלה את הפוליטיקה האמריקאית ● 38 יום לפני בחירות לנשיאות ולקונגרס, הנשיא ממנה שופטת ימנית צעירה ● הדמוקרטים חורקים שיניים, אבל הם חסרי אונים

בתוך הדיימונד פרינסס / צילום: רויטרס - Kim Kyung Hoon

שיט בלהות: כך נראו שבועיים גורליים בין מסדרונות הדיימונד פרינסס

בפברואר השנה גילמה אוניית תענוגות אחת את הכוכבת הראשית במה שיהפוך למופע האימים של הנגיף בעולם כולו: שאננות, בידוד, פחד, תקווה ומוות ● לפנינו תיאור של השבועיים הגורליים שבהם שטה האונייה כפצצת זמן מתקתקת ● "גלובס" מגיש: הכתבות הטובות של השנה ממיטב עיתוני העולם

חיילת יושבת בתחנת אוטובוס / צילום: כדיה לוי, גלובס

דובר צה"ל: עוצר יציאות מיום שלישי הקרוב למשך 30 יום לפחות

בבסיסים הפתוחים, הונחו המשרתים לעבוד במשמרות תוך שמירה על קפסולות ● המשרתים במערך הלוחם, בבסיסי ההכשרה וביחידות הסגורות יגיעו ביום ג' לבסיסים ערוכים לשהות ממושכת, לתקופה של עד חודש ימים ● כוכבי: "עלינו לפעול מידית ובמלוא העוצמה לצמצום התחלואה בצה"ל פנימה"

גליון קנאה ופרגון- ברקע סמלילי המגזינים רולינג סטון, אטלנטיק, הגרדיאן, GQ, הוול סטריט ג׳ורנל / צילום: גלובס

יש לנו פרויקט מושלם, אפילו שאין בו כתבה אחת שלנו

הכתבות המרתקות והמשובחות ממיטב עיתוני העולם, בפרויקט מיוחד שכולו נוטף קנאה (ופרגון)