גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המלון שאירח נשיאים ומלכים ממציא את עצמו מחדש למען הקהל הישראלי

בפברואר שיעור התפוסה במלונות בירושלים עמד על 67%, אך משבר הקורונה דירדר את המצב עד כדי 2.3% בלבד במאי ● המלונאים חיפשו דרכים יצירתיות למשיכת תיירים, ואפילו מלון קינג דיוויד היוקרתי, ש-98% מאורחיו היו תיירי חוץ, בחר לפנות לישראלים ● בונים מחדש – האתגרים של ענף הנדל"ן 

מלון המלך דוד בירושלים  / צילום: יורם אשהיים, דוברות הכנסת
מלון המלך דוד בירושלים / צילום: יורם אשהיים, דוברות הכנסת

מגפת הקורונה מטלטלת את חיינו ויש לה גם השפעה משמעותית על תחום הנדל"ן. הממשלה עשתה מאמץ גדול כדי לאפשר לקבלנים להמשיך לעבוד גם בימי הסגר, מתוך ידיעה שמדובר בענף עתיר כוח אדם ומתוך הבנה שעצירת הבנייה בימים אלה תצמצם את היצע הדירות בטווח הבינוני. למרות זאת המגפה השפיעה ועוד תשפיע גם על הענף.

השבוע נפרסם ב"גלובס" סדרת כתבות שתבדוק חמישה סגמנטים בתחום הנדל"ן. והיום, התחום שהפסיק לפעול כמעט לחלוטין בימי הסגר ועדיין סובל ממדיניות השמיים הסגורים - תחום המלונאות.

 

ארבעה חודשים אחרי שסגר את שעריו בחסות מגפת הקורונה, ב-16 ביולי נפתח מלון קינג דיוויד מחדש. במלון ש-98% מאורחיו עד לפני המשבר היו תיירי חוץ, הבינו שכדי להתניע מחדש את העסק צריך לעשות שינוי מחשבתי, ולהנגיש את המלון לאורח הישראלי.

כוח המשיכה לתייר הוא השם 'קינג דיוויד', המותג היוקרתי והבלתי מעורער בתחום המלונאות בישראל. המוניטין הזה ימשוך את הקהל הישראלי, אבל יאתגר את המארחים באותה מידה, משום שבשונה מהאורח מחו"ל שבשש בבוקר כבר יוצא לטיול במצדה, האורח הישראלי נשאר במלון וירצה תוכן וחוויה. מסופי שבוע קולינריים ועד סיורים ותצפיות, מבלי לדלג על הצלילים של נגני האקדמיה למוזיקה בזמן התה של אחר הצהריים או הקוקטייל במרפסת המשקיפה אל העיר העתיקה.

במלון יש כ-230 חדרים, ותמהיל האורחים הנוכחי הוא בעיקר של זוגות, בגיל ממוצע של 65, ופחות של ילדים מתרוצצים להפעלות בבריכה. המחירים נמוכים בתקופה הזו ב-20%, והתפוסה הממוצעת מגיעה בסופי שבוע ל-50%-60% ובאמצע השבוע ל-30%-40%.

האורח הישראלי נרגש להתארח במקום שבו שהו שועי עולם, נשיאים, ראשי ממשלות ומלכים. מנכ"ל המלון, תמיר קוברין, מבין שהציפייה לשירות היא אחרת. "זו חוויה אירופית. יש לנו אורחים שמאז שפתחנו מגיעים בכל סוף שבוע, ומסבירים שזה הכי קרוב לחו"ל שהם מרגישים".

במלון הועסקו 400 עובדים, שליש מהם חזרו מחל"ת. ככל שהמלון מתמלא באורחים, חוזרים עוד ועוד עובדים לעבודה, חלקם כאלה מועסקים בו יותר מ-30 ו-40 שנה. "גם הם, בדומה לאורחים שלנו, נמצאים בקבוצת סיכון", אומר קוברין. בעדינות הוא מסביר כי פלח האורחים שמגיע למלון המפואר הוא "מכובד ונעים הליכות, ובעיקר מעריך את מה שהוא חווה. אין פה את החוויה האילתית. האורח מצפה למשהו אחר, ומקבל אותו".

איך האורחים מגיבים למגבלות התו הסגול?
"שואלים למה אין בופה או למה המיני בר ריק בחדר. הישראלי דורש יותר, והציפיה שלו היא לשירות מהיר ואישי יותר, וכזה שיודע לספק מענה לבקשות שהן מחוץ לקופסה. לפני ההגעה אנחנו מקבלים מהאורח כמה שיותר מידע, רגישויות למזון, האם חוגגים מאורע מיוחד, העדפות לקומה, האם הוא זקוק לחנייה".

הבעיה היא שהישראלים עוד יתרגלו לשירות כזה.
"זה היופי, שנוכל לתת שירות בינלאומי".

למה הישראלי דומה להודי

קוברין נכנס לתפקידו במלון באמצע חודש מאי, אחרי 32 שנים שבהן ניהל כמה מהמלונות היוקרתיים ביותר בעולם, בין היתר בקריביים, בארה"ב, בהודו, במלדיביים ובשוויץ. ב-1998 עשה גיחה של שנתיים לישראל, כדי לנהל את הקבלה בקינג דיוויד. "זו הייתה הגשמת חלום. בתור ילד ירושלמי, סבא שלי לקח אותי לאכול שטרודל תפוחים בלובי של המלון, ומאז רציתי לעבוד שם". כעת הוא סוגר מעגל בתקופה בהחלט מוזרה בענף.

איך היית מאפיין את האורח הישראלי?
"הוא יודע מה זה לשלם 1,000 דולר ללילה בחו"ל, אבל בארץ הציפיות יותר גבוהות. אומרים שההודים והישראלים דומים וזה נכון, גם כשאורח הודי היה מגיע למלונות שניהלתי בחו"ל, הוא היה מבקש ומצפה ליותר. וזו המשימה בקינג דיוויד, לעלות מעל הציפיות.

"אנחנו מנחים את המנהלים שלנו לשנות את דפוס החשיבה. אמרו לי שישראלים לא צריכים כלום, אבל זה לא נכון, זה עדיין אורח שמשלם המון כסף. חלקם אולי חסכו הרבה שנים או חוגגים מאורע חשוב, ויש לנו אחריות לספק חוויה אולטימטיבית, כי אולי עבורם זה ביקור חד פעמי. חשוב לי שיחזרו הביתה ויגידו וואו, איזו חוויה".

המלון האיקוני חוגג השנה 90 שנים להקמתו. הוא נפתח ב-30.12.30 על ידי משפחת מצרי ממצרים שהקימה מלון שיעמוד בסטנדרטים של בתי המלון שהיו להם בשוויץ ובמצרים, שבהם יוכלו להתארח שועי עולם. ב-1958 נפתחה ההזדמנות בפני משפחת פדרמן, בעלי מלונות דן, לרכוש את המניות ממשפחת מצרי, והמלון שבדרך גם שימש כמפקדה של הבריטים עבר לידי הרשת. בשנות ה-60 נבנו בו שתי קומות נוספות, חמישית וששית.

ולשאלה שמעניינת לא מעט אנשים: איפה ישן אובמה? אז ככה: מנהיגי העולם לנים באחת משלוש הסוויטות - הנשיאותית, הממלכתית וסוויטת ירושלים. הבחירה נתונה לשיקולי אבטחה - האם יש צורך לסגור קומה שלמה או חצי, והאם להעדיף חדר פינתי או באמצע הקומה. בינואר האחרון הייתה הפעם האחרונה שהמלון אירח ראשי מדינה ובני מלוכה, שהגיעו לישראל לרגל טקס יום השואה הבינלאומי. מאז, האורחים המכובדים הם הישראלים שרוצים לחוות את היוקרה דרך נגינת הנבל בלובי, או בשירות ששמור לליגה היוקרתית ביותר.

בין תל אביב לירושלים

שנת 2020 תיזכר היטב בקרב כל מי שעוסק בענף המלונאות, או למען הדיוק, זו השנה שהם ינסו למחוק מזיכרונם. ב-2019 הגיעו לישראל 4.55 מיליון תיירים, מה שסימל שבירת שיא חדש. אבל דווקא בשיא המומנטום, וכשלפי מספר התיירים שהגיעו לישראל בחודשים ינואר ופברואר, הייתה תחושה שעומד להישבר שיא נוסף ושבסוף 2020 נגיע ל-5 מיליון תיירים, הגיעה המגפה שטרפה את הקלפים.

בשנים האחרונות ישראל צברה תאוצה, ויצאה ממשבצת תיירי הדת שאפפה אותה. שתי הערים שנהנו בעיקר מהתיירות הנכנסת הן תל אביב וירושלים. שיעורי התפוסה במלונות בשתי הערים הללו היו גבוהים, ורובם היו של תיירי חוץ. יזמים התעניינו בבניית עוד בתי מלון (שחלקם נפתחו לאחרונה), והמומנטום האיר פנים.

בהתאם, מספר הלינות ב-2019 שבר שיא - 25.8 מיליון לינות, מתוכן 13.7 מיליון של ישראלים ו-12.1 מיליון של תיירי חוץ. ירושלים היא שגרפה את התפוסה הגבוה ביותר של התיירות הנכנסת, עם נתח של 34%, ותל אביב אחריה עם 24%. הישראלים שהתארחו בבתי מלון בירושלים היוו נתח של 8% בלבד.

הגל נמשך גם בינואר 2020, שבו שיעור התפוסה הממוצע במלונות ירושלים עמד על 61% ובפברואר על 67%, נתון לא רע לעונת החורף. סגירת השמיים במרץ, וההנחיות ששלחו את הנכנסים לישראל לבידוד, הובילו לכך שהתפוסה צנחה ל-27%. באפריל רשמו המלונות תפוסה אפסית, אחרי שרובם היו סגורים ומסוגרים. במאי התפוסה בירושלים עמדה על 2.3% בלבד, וביוני על 3.5%. רוב העובדים בענף הוצאו לחל"ת, והמלונות נראו בעיקר כמו פילים גדולים ומיותמים.

בחודשי הקיץ הרשמיים, יולי ואוגוסט, החזירה הנורמליות (במציאות החדשה) את שיעור התפוסה למספרים דו ספרתיים, עם פער ניכר בין סופי השבוע המלאים יותר לימות השבוע שבהם התפוסה נותרה נמוכה. ככה זה שנסמכים על תיירי הפנים, שרובם מעדיפים חופשת בטן גב ואגה-דו-דו בבריכה.

מלונות תל אביב וירושלים מצאו את עצמם במציאות שבה הם צריכים לנסות ולמשוך את הקהל הישראלי, זה שהם פחות זקוקים לו בימי השגרה, וזה לא פשוט. מול אילת חביבת הישראלים, המוצר המלונאי של ירושלים הוא שונה, וגם מול התיירות הכפרית על יתרונותיה בימי הקורונה (חופשה מבודדת) לא מדובר בפייט פשוט.

ומה האופק? כיום כניסתה של תיירות דתית לישראל אינה אפשרית במסגרת ההנחיות, אך היא זו שתוכל בעתיד להחזיר קצת צבע ללחיים של ירושלים. סוכני תיירות נכנסת מספרים על עשרות אלפי תיירי דת מארה"ב, מאיטליה ומברזיל, שמבקשים בכל מאודם להגיע לעיר הקודש, ולהודות לאלוהים ששרדו את הקורונה. כשייפתחו השמים באמת, המלונאים יודו גם להם. בינתיים, המשימה מונחת על כתפי התייר הישראלי.

הסיפור של מלון קינג דיוויד

המלון נוסד ב-1930 על ידי משפחת מצרי ממצרים וב-1958 עבר לבעלות משפחת פדרמן ● יש בו 230 חדרים, שאכלסו בין היתר ראשי ממשלות, נשיאים ומלכים ● לפני משבר הקורונה, 98% מהאורחים היו תיירי חוץ 

עוד כתבות

מפגינים נגד נתניהו בבלפור בירושלים / צילום: יוסי זמיר, גלובס

אלפי מפגינים נגד רה"מ; התקנות לשעת חירום להגבלת הפגנות לא יקודמו בממשלה

המפגינים הגיעו סמוך למעון רה"מ בבירה ולביתו הפרטי בקיסריה לאחר שנסעו בשיירות מרחבי הארץ ● ארגוני המחאה הבהירו כי הם יקפידו על המגבלות, המשטרה החלה באכיפה וחלוקת דוחות על אי-שמירת מרחק ועטיית מסיכות

הבירוקרטיה בדרך להוצאת היתר בנייה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בירוקרטיה, סחבת, המתנה של שנים: למה לוקח כל כך הרבה זמן לקבל היתר בנייה

מגפת הקורונה? סגר כללי? מה שבאמת מטריד את אנשי המקצוע בענף הנדל"ן זה כמה קשה להוציא בישראל היתר בנייה ● פרויקט מיוחד

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

בגלל הסגר השני: מתווה נוסף לדחיית החזרי הלוואות לבנקים

בנק ישראל והבנקים סיכמו כי המועד הסופי להגשת בקשות לדחיית החזרי הלוואות יוארך עד לסוף דצמבר ● משקי בית יוכלו לדחות החזרים להלוואות של 100 אלף שקל לעד 9 חודשים

אפי דהן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הפספוס של איקאה, ההזדמנות של האמירויות ולמה הישראלים אוהבים להזמין מחו"ל

"שיעור הצמיחה של המסחר האלקטרוני בישראל גבוה מזה של מערב אירופה", אומר מנהל אזור ישראל, מרכז ומזרח אירופה ב-PayPal אפי דהן • בראיון ל"גלובס", הוא גם מסביר למה הישראלים מעדיפים לרכוש אונליין מחו"ל, איך זה שרשתות ענק פיספסו את המשבר ומה הפוטנציאל בהסכם עם האמירויות

האי המלאכותי Palm Jumeirah, המרינה של דובאי ומחוז JBR, דובאי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כמה עולה דירה בדובאי או בבחריין ואיזו תשואה צפויה למשקיעים

בלי מסים, עם תשואה שנעה בין 6% ל-8%, ויזמים בטוחים שתהיה עליית ערך, האם חצי האי ערב הוא היעד הנדל"ני הבא?

מירי רגב / צילום: מארק ניימן, לע"מ

דווקא עכשיו: מירי רגב מבקשת לקדם מעגנות חדשות ליאכטות

רק קומץ אזרחים מחזיק ביאכטה, אך שרת התחבורה פנתה לדרעי וביקשה ממנו באופן אישי לפעול להקמת 6 מעגנות חדשות ● המשרד להגנ"ס והחברה להגנת הטבע מזהירים מפגיעה סביבתית חסרת תקדים ● השרה גמליאל: "הקצאת שטחי חוף לטובת אוכלוסייה מצומצמת, היא עוול חברתי"

בנימין נתניהו / צילום: Matt Rourke, Associated Press

נתניהו מטיל את האחריות לגל השני על פתיחת מערכת החינוך

בסרטון שפרסם הערב, מציין ראש הממשלה כי פתיחת אולמות האירועים ומערכת החינוך היו טעות ● נתניהו האשים גם את "ההחלטות הפופוליסטיות בכנסת"

המוזיאון הלאומי של קטאר / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

השושנה של קטאר: המוזיאון הלאומי של האמירות הוא לא רק מבנה מעניין, אלא חוד החנית של הטכנולוגיה

במפרץ הפרסי יש גל של מבני פאר מתוחכמים שתוכננו בידי אדריכלי-על

שוטרים בחוף הים בתל אביב לפני כניסת יום הכיפורים / צילום: Corinna Kern, רויטרס

המשטרה חילקה במהלך כיפור 3,922 דוחות על הפרת תקנות קורונה

מרבית הדוחות שחולקו מאתמול ועד 17:00 הערב היו בגין יציאה ממקום מגורים למטרה אסורה ● 2,360 בני אדם ברחבי הארץ נזקקו לטיפול רפואי

חיילת יושבת בתחנת אוטובוס / צילום: כדיה לוי, גלובס

דובר צה"ל: עוצר יציאות מיום שלישי הקרוב למשך 30 יום לפחות

בבסיסים הפתוחים, הונחו המשרתים לעבוד במשמרות תוך שמירה על קפסולות ● המשרתים במערך הלוחם, בבסיסי ההכשרה וביחידות הסגורות יגיעו ביום ג' לבסיסים ערוכים לשהות ממושכת, לתקופה של עד חודש ימים ● כוכבי: "עלינו לפעול מידית ובמלוא העוצמה לצמצום התחלואה בצה"ל פנימה"

גליון קנאה ופרגון- ברקע סמלילי המגזינים רולינג סטון, אטלנטיק, הגרדיאן, GQ, הוול סטריט ג׳ורנל / צילום: גלובס

יש לנו פרויקט מושלם, אפילו שאין בו כתבה אחת שלנו

הכתבות המרתקות והמשובחות ממיטב עיתוני העולם, בפרויקט מיוחד שכולו נוטף קנאה (ופרגון)

רחוב שומם בפריז בזמן הסגר באפריל. שיעורי תמותה נמוכים ביחס לתחלואה / צילום: BENOIT TESSIER, רויטרס

הגרף היומי: תוך כמה ימים הופך סגר לאפקטיבי ומה אפשר ללמוד מאירופה?

בניגוד לרצונה, ישראל הופכת למקרה בוחן עולמי להתמודדות עם גל שני של קורונה • באירופה עוקבים אחרי המודל ה"ייחודי" שגובש בארץ, ואחרי סיכויי ההצלחה שלו • במקביל מנסים האירופאים להימנע מסגר שני - וארגון הבריאות העולמי סבור שזה בהחלט אפשרי

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: Patrick Semansky, AP

ה"ניו יורק טיימס" חשף את הקרביים של עסקי טראמפ: חובות, הפסדים ומעט מאוד מסים. כיצד הגיב הנשיא האמריקאי?

"הניו יורק טיימס" חשף אתמול כי נשיא ארה"ב לא שילם במשך 10 שנים מס הכנסה וכי יש לו חובות והלוואות בסך של יותר מ-400 מיליון דולר ● מהתחקיר עולה כי רבים מעסקיו של טראמפ הפסדיים ● טראמפ הודיע כי הוא עשוי לפרסם דוחות כספיים של נכסיו

חשבון נפש מקצועי / איור: shutterstock, שאטרסטוק

לעובדים ולמנהלים: כך עושים חשבון נפש מקצועי, לא רק ביום כיפור

התבוננות עצמית וחשבון נפש מבחינה מקצועית וניהולית הם דברים חשובים מאין כמוהם,  ולא רק ביום כיפור או בשיחות משוב והערכה עם המנהל שמעליך

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: שוקה כהן, יח"צ

שתי בקשות לתביעה ייצוגית הוגשו נגד פוקס בגין עיכוב הדיווח בעסקת ג'מבו

לטענת המבקשים מועד הדיווח גרם נזק לכל מי שמכר מניות של החברה בין מועד חתימת העסקה ובין מועד הדיווח עליה, וזאת לאור עליית שער המניה לאחר הדיווח ● פוקס: "לעמדת החברה ויועציה עיכוב הדיווח ומועד הדיווח תאמו את הוראות הדין"

אינסטגרם / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

החוק החדש בתעשיית השבבים ולמה בפייסבוק חושבים שבצ'ק פוינט מגזימים: השבוע בהייטק

הסרט שמתעלם מהכוח של נטפליקס ● הישראלים שעוזרים לוולמארט להיות חדשנית ● AWS חושפת כמה עובדים היא מעסיקה בישראל ומה עובר בראש של ג'ף בזוס ● השבוע שהיה בהייטק

סניף של וולמארט. ביצוע מהפך טכנולוגי בארגון ענק כזה, הוא משימה מורכבת מאוד  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ההשקעה שתציל את הדינוזאור? מה מחפשת וולמארט בטיקטוק

במבט ראשון מעורבותה של וולמארט ברכישת פעילות טיקטוק בארה"ב נראית תמוהה, אלא שהיא מסתדרת היטב עם התוכנית של המנכ"ל שלה לבנות חברת טכנולוגיה אינטרנטית בתוך החברה הקמעונאית הגדולה בעולם • הניסיון לעשות זאת עובר גם בישראל

רות ביידר גינזברג (RBG). מותה בגיל 87 לא הפתיע, אבל היה דרמטי ומסוקר להפליא / צילום: Elizabeth Frantz, רויטרס

מה יעלה בגורל "המושב היהודי" שהתפנה בבית המשפט העליון בארה"ב

האם הנוכחות המסיבית של יהודים יחידים בזירה הפוליטית האמריקאית עשויה להתכרסם, בייחוד כאשר לא-לבנים עומדים על זכותם לייצוג פרופורציונלי? ● רמז לבאות ראינו אולי בתבוסתו של ציר קונגרס יהודי ותיק, אליוט אנגל, בבחירות המקדימות של הדמוקרטים במחוז בחירה בברונקס, ניו יורק

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

המסחר בוול סטריט ננעל בעליות: נאסד"ק עלה ב-1.9%; מניות הבנקים קפצו

המסחר באירופה ננעל בעליות: דאקס זינק ב-3.2% קאק קפץ ב-2.4% ופוטסי עלה ב-1.5% ● המסחר באסיה ננעל במגמה מעורבת ● פלוסי אמרה כי ישנה עדיין אפשרות להסכמות על חבילת החילוץ ● HSBC קפצה ב-10% ● Virgin Galactic זינקה ב-25%

מתוך הקמפיין של קוקה קולה על אחריות סביבתית. סוג של התנצלות / צילום: מתוך יוטיוב

כשפירמות מבקשות סליחה: איך הכי נכון להתנצל ולהכות על חטא במקרה של כשל

גם לפירמות עסקיות, לא רק לאנשים פרטיים, יש הרבה על מה לבקש סליחה ● איך צריך לנהל את המשבר, ועד כמה אפשר לסמוך על הזיכרון הקצר של הציבור