גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שאשא-ביטון: "חשבתם שהשמיים ייפתחו בעוד שישה ימים? תחשבו שוב"

תאריך יעד לפתיחת השמיים כבר יש, ה-16 באוגוסט, אבל מתווה עדיין אין. או שיש אבל הוא לא הוצג ● חוץ מאי ודאות, לא נראה קו המנחה כרגע את אופק השמיים ● התאחדות סוכני הנסיעות: "אי אפשר להגיד שהשמיים נפתחים ובזה להשתיק אותנו"

יפעת שאשא ביטון, ועדת הקורונה / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת
יפעת שאשא ביטון, ועדת הקורונה / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

המתווה לפתיחת השמיים נסתר מעיניים, ולא הוצג עד כה לאיש. לא לעוסקים בענף ולא לחברי הכנסת שבדיון סוער בוועדת הקורונה חיפשו אחר המתווה הנעלם. הם לא מצאו אותו.

חה"כ יפעת שאשא-ביטון אמרה בדיון את מה שרבים חושבים: "כל אזרחי ישראל שחשבו שב-16 באוגוסט השמיים ייפתחו - חשוב שידעו שזה לא יקרה". את הדברים היא אמרה אחרי שבדיון לא הובאה רשימת המדינות הירוקות שעל בסיסן צפוי להישען אותו מתווה שלא הוצג. עוד עלו סימני שאלה רבים, על כך שהמתווה מתייחס רק לאזרחים ישראלים שיהיו פטורים מבידוד בכניסה לישראל ממדינות ירוקות, אלא שהן לא מתירות לישראלים להיכנס אליהן. מבולבלים? גם אנחנו.

אם יותר מ-40 מדינות כבר הצליחו לפתוח את השמיים, גם ישראל הקטנה יכולה

חצי הכוס המלאה: מקבלי ההחלטות הבינו שאי אפשר עוד להשאיר את השמיים סגורים על כל המשתמע מכך - פגיעה בפרנסה של מאות אלפי עובדים, גדיעה של מהלכים עסקיים, צורך של משפחות להתאחד ועוד. בדיון הקודם בוועדת הקורונה אמרה שאשא-ביטון כי "יש מעגלים של אנשים שמתפרנסים מהעולם הזה ועלינו לדאוג להם". עוד אמרה, בהתייחס לדעה הרווחת כי הזירוז לפתיחת השמיים מטרתו לאפשר לאלפי מאמינים לצאת לאומן, כי "צריך להיות דין אחד לכולם. אם אנו יודעים לתת מתווה לקבוצה מסוימת אנו צריכים לתת לכולם".

לכך נוסיף שאם יותר מ-40 מדינות כבר הצליחו לפתוח את השמיים, גם ישראל הקטנה יכולה, למרות נתוני התחלואה המדאיגים, והיא גם יכולה ללמוד מהמדינות הללו וליישם מתווה קיים.

חצי הכוס הריקה כוללת בתוכה לא מעט סימני שאלה, שהובילו את אנשי ענף התיירות והתעופה למחות. "עוד שבוע אמורים להיפתח השמיים אבל בינתיים אין מערך בדיקות, אין הסכמים מדיניים, אין יעדים שאפשר לטוס אליהם, אין נהלים לבידוק, אז הזמנות של תיירים ארצה אין עדיין אפילו מכירת כרטיסים".

במשרד הבריאות הסבירו כי פתיחת השמיים תתאפשר עם ביטול הבידוד לשבים ממדינות "ירוקות". הרשימה של המדינות תקבע על ידי צוות ממשרד הבריאות, התחבורה, החוץ והמל"ל והיא תתעדכן אחת לשבועיים. בכל מקרה מדובר באזרחים ישראלים בלבד (למעט אישורים חריגים לאזרחים זרים שניתנים על ידי קונסוליות ממדינות ירוקות).

בנוסף, "כל הנוסעים יחויבו למלא הצהרת בריאות מקוונת, טרם כניסתם לטרמינל בישראל או עלייתם למטוס בחו"ל, באתר האינטרנט של משרד הבריאות. הנוסעים מתבקשים לעטות מסכה ולשמור על כללי הריחוק החברתי גם במדינות היעד", כך לפי משרד הבריאות.

"אי אפשר להגיד שהשמיים נפתחים ובזה להשתיק אותנו. צריכים להניע את הגלגלים גם בשיטה של ניסוי וטעייה, ולצקת תוכן להבטחה של פתיחת השמיים", אמרה טלי לאופר, מנכ"לית התאחדות סוכני הנסיעות, שארגנה מפגן לעידוד גיבוש מתווה ברור.

את התוכן שמחפשת לאופר חיפש גם "גלובס" מול משרדי הבריאות, התחבורה, החוץ והמל"ל. למעט משרד הבריאות, האחרים לא טרחו להגיב לשאלות באשר למתווה עצמו. הדיון בוועדת הקורונה נתן את התשובה: משום שאי הוודאות היא הקו המנחה כרגע את אופק השמיים.

"המטרה היא שמי שיחזור מעפולה דינו כמי שחזר מוילנה", אמר ד"ר שלמון ממשרד הבריאות בדיון, כשהוא הדגיש שקיום בדיקות אינה הדרך לפתיחת השמיים.

בינתיים בהסתדרות הרפואית בישראל מזהירים מפני פתיחת שמיים פזיזה ומסוכנת. "לא מספיק להחליט על תאריך יעד חדש אלא יש צורך לנקוט בפעולות שיטתיות לצמצום הסיכון כך שתתאפשר פתיחת שדה התעופה לטווח ארוך ובכל תחלואה", כך לפי יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור פרופ' חגי לוין. "אנחנו חייבים להתריע על הסכנה הפוטנציאלית לבריאות הציבור אם פותחים את השמיים ללא הפעלת כל הצעדים הנחוצים להפחית למינימום את פוטנציאל ההדבקה בנגיף הקורונה (בתוך שדה התעופה, בטיסה או בארץ היעד)".

לוין קורא להקמת יחידה אפידמיולוגית בנתב"ג ומדגיש את הבעייתיות שבהישענות על בדיקות בלבד כדרך לפתיחת השמיים.

"תשובה שלילית בבדיקת PCR אינה הוכחה חותכת שבן אדם לא נדבק. קיים אחוז לא מבוטל של בדיקה שלילית בשגגה בעיקר בחמשת הימים הראשונים למחלה כאשר אין סימפטומים והאדם מרגיש מצוין. המשמעות היא שאין אפשרות מעשית לאתר נוסעים שנדבקו בימים האחרונים לפני מועד המראתם או במהלך הטיסה".

בתוך כך, מעבדה לבדיקת קורונה בנתב"ג על פי מכרז רש"ת תוקם במקרה הטוב בחודש נובמבר.

אזרחים זרים ממדינות ירוקות יוכלו להיכנס לישראל?

אילן פלוס ממשרד החוץ התייחס לציפייה כי יגובשו הסכמים הדדיים שיאפשרו לישראלים להיכנס בכלל למדינות הירוקות. "מרבית המדינות, כולל באיחוד האירופי, לא מאפשרות כניסה של ישראלים. אנחנו מנסים לייצר הסכמים או לקבל הסכמה להכניס ישראלים למדינות. זה דבר לא פשוט לנוכח התחלואה בישראל". על הטענה כי יש להתיר כניסה של תיירי חוץ לישראל אמר "אנחנו מעבירים את המסר הזה באופן קבוע למשרד הבריאות יש פתיחות בנושא הזה לגבי קפסולות של תיירים ממדינות ירוקות ושל אנשי עסקים".

אבסורד נוסף שנוצר כתוצאה מאי הוודאות ומהדחף של העוסקים בענף לפתיחת השמים הוא שמתווה, זה שאמור להיות מגובש על ידי הממשלה כבר גובש על ידי גופים פרטיים בהם איגוד הטייסים ולשכת תיירות נכנסת. מבחינתם, כל עשייה שתקדם את האינטרס לפתיחת שמים היא מבורכת אבל כל מתווה מושך לאינטרס של אותה קבוצה.

כך למשל יוסי פתאל, מנכ"ל לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל סבור כי "המתווה שהצענו לניהול קבוצות תיירים מחו"ל הוא הבטוח ביותר שהוצג על ידי ענף כלשהו בישראל במהלך משבר הקורונה". למקבלי ההחלטות הוא פונה ואומר: "אשרו את המתווה עכשיו, תנו לנו להתחיל לעבוד ולהציל את הכלכלות של ערים הצמאות לתיירים כמו טבריה, נצרת, עכו, צפת וירושלים. במסגרת המתווה המפורט הצענו לקבל רק תיירים שעברו בדיקת קורונה 72 שעות טרם הגעתם ארצה, לבצע להם בדיקה נוספת עם הגעתם ארצה ואחת נוספת בזמן סיורם ובתחום הזמן של 72 שעות טרם שובם לארצם, כך במקרים מסוימים, יוכלו להימנע מהצורך בבידוד בשובם ממדינה אדומה".

מתווה הקפסולות שהוזכר בדיון על ידי ד"ר שלמון ועל ידי פלוס ממשרד החוץ אכן הונח על שולחן הדיונים יחד עם דרישה להקל על אנשי עסקים שמבקשים להיכנס לישראל. לפי שלמון מתווה הקפסולות דורש היערכות אחרת ועל כן הוא צפוי לקחת זמן. "מי שמכיר אותי כאיש משרד הבריאות יודע שאני לא בעד להזדרז", אמר בנוגע לסיכון הכרוך בהכנסת תיירות לישראל. מתישהו יש לקוות שגם זה יקרה.

ומה עם הבידוד לשבים ממדינות אדומות? איתן בן דוד מהמל"ל הבטיח בדיון הסוער כי נושא הבידוד ישתנה בהדרגה ובזהירות. "אין הרבה מדינות עם רמת תחלואה גבוהה כמו שלנו". התקווה שנטע היא לאזרחים זרים ממדינות ירוקות שיוכלו להיכנס לישראל. נציין אגב כי מדינות היעד הבולטות לתיירות מישראל הן מדינות אדומות (ארה"ב) או מדינות האיחוד האירופי שלא ימהרו לבוא לישראל האדומה ממילא. "רק אתמול בריטניה חייבה את הנוסעים מבלגיה ל-14 ימי בידוד. כל יום מתפרסמות רשימות חדשות של הגבלות. אני מצדד בבדיקות כמו הרבה מדינות בעולם שעושות בדיקות לפני ואחרי נחיתה", אמר בן דוד, שגם הוא התעקש שיש מתווה שיכול לצאת לדרך.

הצפייה בשידור הדיון רק הגבירה את הייאוש. "אני מרגישה רע יותר ממה שהיה בשבוע שעבר" אמרה שאשא-ביטון. "הדיון הזה הוא דיון בעלמא. אם יש מתווה ולא רוצים לחשוף אותו? זה חמור. אם אין מתווה גם זה חמור. לא יודעת במה אני בוחרת". אנחנו נבחר לא למהר לארוז.

עוד כתבות

השף רן שמואלי, מסעדת קלארו / צילום: אביב חופי

"שילמתי 2,000 שקל וארוחת החג לא הגיעה": הכשל הלוגיסטי של הקייטרינג של השף רן שמואלי

עשרות הזמנות של ארוחות חג מחברת הקייטרינג של הבעלים של מסעדת קלארו לא הגיעו ליעדן גם לאחר יממה של המתנה, הזמנות אחרות סופקו אחרי חצות בלילה ● זהר שמואלי: "אני לא מסתתרת, היה כאן כשל לוגיסטי. אני מתחייבת שכולם יקבלו פיצוי"

ספר לסגר - פרוזה / צילום: טלי בוגדנובסקי , גלובס

לקרוא כאילו אין מחר: ספרי הפרוזה שינעימו לכם את הסגר

ספר טוב גורם לקורא לחשוב על חייו שלו, התקופה שבה הוא חי והדרכים להתמודד עם שאלות מהותיות הנקרות בדרכו ● אנשי ונשות מפתח במשק, בפוליטיקה, בחברה, בתקשורת ובתרבות בוחרים את ספרי הפרוזה שכדאי להישאר איתם בבית בחודש הקרוב ● פרויקט מיוחד

וולוו V60 קרוס-קאונטרי / צילום: יח"צ

שגרירת שבדיה: וולוו V60 לא קולנית ולא מוחצנת

גרסת הקרוס קאונטרי של ה-S60 מציעה שילוב ייחודי בישראל בין תצורת סטיישן מרווחת, הנעה כפולה, ומרווח גחון נכבד ● אין לה נוכחות כמו לדגמי קרוס-אובר אבל היא מאוזנת, תרבותית ואידיאלית למסעות לאיקאה

נחלה במושב. לרשות המקומית יותר משתלם שהרוכש ישלם את ההיטל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מי צריך לשלם היטל השבחה כאשר רוכשים בעלות בנחלה

החלטת ועדת ערר קבעה שהמדינה, המוכרת של הקרקע, תשלם את היטל ההשבחה ולא הרוכשים של הנחלה, אך נראה שיכולות להיות פרשנויות אחרות

שירבו זכויותינו כרימון. כמה יהודים באמת יש בעולם / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

ערב ראש השנה: כמה יהודים באמת יש בעולם?

אלוהים הבטיח שעם ישראל "לא ייספר מרוב", אבל הססטיסטיקאים מתעקשים לנסות • כמו כל שאלה סטטיסטית, התשובה תלויה בהגדרה • קראנו את האומדנים העדכניים בעין ביקורתית והשתדלנו להיזהר ממסקנות כוזבות

פרופ’ ענבל גושן / צילום: נתי שוחט, פלאש 90

תאי המוח שמחליטים מה נזכור גם בעוד שנים

לאורך שנים חוקרי זיכרון ביטלו את תפקידם של תאים מסוימים במוח בתיוק זיכרונות • פרופ' ענבל גושן מגלה אותם מחדש

דיאטה ים תיכונית  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האזור הכחול במטבח שלך: מה אוכלים תושבי האי "ששוכחים למות"

חיליק גורפינקל, חצי יווני וחצי פולני, לא בטוח שדווקא התזונה היא מה ששומר על תושבי איקריה כל כך בריאים לאורך שנים, אלא שלוות הנפש שלהם ● אבל ליתר ביטחון הוא מספק כמה מתכונים אותנטיים

מכשיר לבדיקת קורונה של חברת Visby Medical  / צילום: יח"צ

ה-FDA אישר בדיקת קורונה ביתית ומיידית שפיתח יזם ישראלי

חברת Visby Medical שהקים בארה"ב הישראלי אדם דה לה זרטה פיתחה מכשיר קטן כגודל כך היד, מתכלה, שמחזיר תוצאות מבדיקת קורונה תוך חצי שעה ● האישור שקיבלה מה-FDA לא מפרט את רמה הדיוק שלה

אבי ניסנקורן / צילום: יוסי זמיר

"שוקל פרקליט מדינה מחוץ למערכת, אנחנו לא עלה נידף": אבי ניסנקורן בראיון

הוא מסתייג מההרכב של הוועדה לבחירת שופטים ומתעקש שהוא המגן של מערכת המשפט ושל התקשורת ● שר המשפטים ואחד האנשים הדומיננטיים של כחול לבן מודה שהממשלה לא זיהתה את התגברות המגפה בזמן ובטוח שגם למפלגה שלו מגיע קרדיט על הסכמי השלום

ניהול מקום עבודה שמח / איור: חן ליבמן

מתנות ופינוקים זה לא מספיק: 7 עצות לניהול מקום עבודה שמח

לא מספיק לארגן הרמת כוסית בראש השנה או לחלק מארז מפנק לעובדים ● תיאוריות ניהוליות עדכניות לא רואות בעובדים בריאים ומאושרים נטל, אלא נכס, וגם המחקר תומך בטענה ● ככה עושים את זה נכון

בדיקה לגילוי הדבקה בנגיף הקורונה בארה"ב / צילום: Ted S. Warren, AP

ה-CDC הופך את ההנחיות: אנשים ללא סימפטומים ייאלצו להיבדק

לפי ההנחיה החדשה, גם אנשים שאין להם כלל תסמינים, אולם היו בקשר הדוק עם חולה קורונה - יזדקקו לבדיקה ● מומחים הדגישו בעבר שוב ושוב את חשיבותה של הבדיקה, גם לאנשים שלא מדווחים על סימפטומים

איתי כהן שדה ומשפחתו / צילום: פרטי

לחיות באושר: הכירו את הישראלים שגרים בגן עדן

דמיינו שבכל יום יש לכם פנאי לעצמכם ולמשפחתכם, שאין צורך לנעול כלום, ושאתם משקיפים על טבע פראי ומוקפים אנשים שמחים ומאריכי חיים ● סיפוריהם של ישראלים שחיים בפסגת דירוגי האושר בעולם ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

דירה ברחוב ציפורי, בין שכונות שערי חסד ונחלאות / צילום: אנגלו סכסון ירושלים

הקונה מניו יורק, הסיור הווירטואלי והמחיר שקפץ ב-20% בחמש שנים

דופלקס בן 5.5 חדרים בירושלים נמכר ב-6 מיליון שקל בתוך כשלושה שבועות

האי היווני סימי / צילום: שאטרסטוק

בשנה הבאה נביט אל הגלים: האיים היוונים שהכי כדאי לבקר בהם

בין אם תחליטו לצאת לחופשה בזמן הסגר או שדווקא תשמרו את הנופש לימים רגועים יותר, הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על האיים הכי שווים ביוון ● חלק שני

פרופ’ דוד שוורץ / צילום: Margo Reed

מזרק שיתופי: הרשת שמאפשרת למכורים לסמים להציל זה את זה

אם משתפים אופניים, למה לא לשתף מזרקים שיכולים להציל ממנת יתר? ●
"לפעמים מרעיונות נאיביים מקבלים תוצאות מעניינות", אומר פרופ' דוד שוורץ

קניות באינטרנט / צילום: שאטרסטוק

לפני הסגר וראש השנה: עלייה חדה בהיקף הצריכה באונליין

מנתוני חברת כרטיסי האשראי max עולה כי בהשוואה לתקופה שלפני ראש השנה 2019, ההוצאה הממוצעת ללקוח עלתה ב-10% בענפי המזון, מוצרי חשמל, מחשבים ותוכנה, ריהוט, ספרים, ציוד משרדי, תחבורה ובתחום של "עשה זאת בעצמך" ● בחסות הקורונה, כל עסקה שלישית בתחום המזון מבוצעת באונליין

הנקראות של תש״פ - טק / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב, שאטרסטוק

10 כתבות הטכנולוגיה הנצפות ביותר של השנה

איך הופכים פרויקט גמר במכללה לאקזיט של 450 מיליון דולר ● מה כל כך מסוכן באפליקציית זום ● הוויברטור הרובוטי שהביא את הסקס-טק ל-CES ● ראיון עם מפקד היחידה הסודית שתספק מודיעין בזמן אמת לחיילים בשטח ● ועוד שש כתבות שהכי אהבתם השנה

קליניקה ניידת לבדיקות קורונה בדרום אפריקה. נעשו מאמצים להגביר את הבדיקות בקרב חולי שחפת / צילום: Dino Lloyd, רויטרס

תכירו: שחפת. האיום הבריאותי הבא כבר מעבר לפינה

מגבלות התנועה, הפגיעה הכלכלית והסטת כוח האדם הרפואי לטיפול בקורונה עלולים להוריד לטמיון את ההישגים שהושגו במיגור שחפת, איידס ומלריה • חוקרות מובילות בתחום השחפת מדברות על הקשיים שמערימה הקורונה על המאבק במחלה ● מדעי הקורונה, פרויקט מיוחד 

איור עטיפת הספר

שופטת העליון שהפכה לסמל פמיניסטי וגיבורת תרבות ברשת

איך הפכה שופטת ביהמ"ש העליון האמריקאי רות ביידר גינסבורג לאייקון הפמיניסטי המשמעותי של ימינו ומה הקשר לראפר שנרצח בגיל 24 ● ראיון עם יוצרות הסרט התיעודי המדובר RBG ● כתבה זו פורסמה לראשונה באוקטובר 2018, אנחנו מפרסמים אותה כלשונה בשנית בעקבות פטירתה של רות ביידר גינסבורג

חוף הים. איך ישראל התמקמה במקום ה-14 במדד האושר של האו"ם / צילום: שאטרסטוק

ירון ואורלי זליכה לא האמינו למיקום של ישראל במדד האושר הבינלאומי. אז הם יצאו לבדוק

משהו בציונים הגבוהים שבהם זוכה ישראל שוב ושוב במדדי האושר העולמיים לא בדיוק הסתדר לפרופ' ירון זליכה ולרעייתו ד"ר אורלי זליכה ● אז הם יצאו לבדוק את הנושא באמצעות מחקר משותף ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד