גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הזדמנות או שטות? האם בחסות הנגיף נכון להשקיע בחנות

המשבר הכלכלי הביא לסגירתן של חנויות רבות במרכזי הערים ולירידה במחיריהן ובמחירי השכירות ● בפאנל מיוחד שקיימנו במסגרת הפודקאסט "כסף בקיר" עם היועץ הכלכלי תמיר בן שחר ומשקיע הנדל"ן ד"ר אלחנן מגידוביץ', ניסינו לברר האם במצב שנוצר שווה לרכוש חנות להשקעה ● האזינו

ד"ר אלחנן מגידוביץ' ותמיר בן שחר / צילום: דיאגו מיטלברג, שלומי יוסף
ד"ר אלחנן מגידוביץ' ותמיר בן שחר / צילום: דיאגו מיטלברג, שלומי יוסף

בחודשים האחרונים נסגרו חנויות רחוב רבות. אלה שהצליחו להתמודד מול התחרות הקשה שהציבו הקניונים הממוזגים ומרכז הקניות הפתוחים, "נשברו" מול נגיף הקורונה שהביא לשילוב הרסני של משבר כלכלי ולירידה משמעותית בתנועה ברחובות. בסיור שערכנו לפני כמה שבועות בכמה רחובות בערי המרכז שמאופיינים בדרך כלל במסחר ער, מצאנו שלסגירת החנויות יש כבר השפעה בשטח: לאור ההיצע דמי השכירות מצטמקים, וגם מחיריהן של החנויות יורד.

כחלק מ"כסף בקיר", פודקאסט השקעות הנדל"ן של "גלובס", קיימנו דיון האם נכון למשקיעים פרטיים שמרביתם מתמקדים בנכסי מגורים ומשרדים, לבחון כיום גם רכישה של חנות ברחובות הערים.

מוזמנים להאזין ולעקוב אחר הפודקאסט בספוטיפיי, באפל פודקאסטס, ב גוגל פודקאסטס או באפליקצית הפודקאסטים האהובה עליכם.

"היינו מצפים שהימים האלה יהיו טובים לחנויות הרחוב", אומר תמיר בן שחר, מבעלי חברת הייעוץ צ’מנסקי בן שחר. "מרכזים מסחריים פתוחים, כמו מרכזי ביג, מצליחים להתמודד טוב עם הקורונה, כי אנשים רוצים להיות במקומות שלא מתקהלים, מעין חנה קנה וסע. זה דבר שיכול להתאים גם במרכזים השכונתיים וברחובות, אבל זה לא קורה".
לדבריו, בניסיון ללמוד מדוע החנויות מצליחות פחות, פקדו עובדים ממשרדו כמה רחובות ראשיים בערים שונות וחזרו עם נתונים עגומים. "היינו ברחוב הרצל בחיפה ומצאנו שכשליש מהחנויות בו סגורות", הוא אומר ומספר שבחנויות רבות נוספות יש שילוט שמצביע על כך שגם הן בדרך לסגירה. "בחדרה שיעור החנויות הסגורות דומה. תל אביב מפתיעה לרעה עם סדר גודל של 20%-25% חנויות סגורות. בנתניה המצב הכי טוב מכל הערים שבחנו - רק 16% מהחנויות ריקות".

האם המצב גרוע בהרבה מאשר לפני הקורונה? הרי המשבר שלהם התחיל עוד קודם.
בן שחר: "לפני חמש שנים, ברחוב דיזנגוף בתל אביב 6%-4% מהחנויות היו ריקות. זו תחלופה טבעית שמתקיימת בכל מרכז מסחרי, לא משהו יוצא דופן. כיום המצב פחות טוב מהמצב ערב הקורונה".

בדיון השתתף גם משקיע הנדל"ן ד"ר אלחנן מגידוביץ’, בעל הבלוג "גורו נדל"ן", אותו שאלנו איך הוא רואה את המצב בעיניים של משקיע.

"אני מחפש את הבעיות. הקורונה רק מבליטה את התסמינים שהיו עוד לפני זה שכוללים עלייה של מגמת קניות דרך הרשת", הוא משיב.

במצב שנוצר, האם אתה חושב היום לקנות חנות?
"מעניין אותי לחשוב על חנות. אלא שהפעם אני יותר בררן, והרבה יותר ממוקד".

בן שחר: "הרבה אנשים כבר פנו אלינו ורוצים לנצל את המצב. אני מדבר על יזמים, אנשי נדל"ן גדולים, שאמרו ‘תמצא לנו חנות, ותצביע על הרחובות שכדאי לנו להיות בהם’. הם מבקשים את זה או עבור דייר או בשביל התרחבות עתידית של הרשת שלהם.

בחודשיים-שלושה האחרונים יש רשתות שמבינות שהן צריכות להיות ברחוב. כמו שיש סניפי פארם ובתי קפה שאין להם תחליף. יהיה ביקוש, אבל צריך לזהות את הרחובות הנכונים. צריך לעשות עבודה קפדנית ולהבין מה המקטעים הנכונים. והדבר הכי משמעותי זה לאן הרחוב משתנה, כי כולנו יודעים וזה טיפ לכולם, שרשתות תחבורת הסעת ההמונים עומדת לשנות את פריסת הנדל"ן בישראל. אם הייתי עשיר הייתי אוסף נדל"ן שנמצא הכי קרוב לתחנות המטרו ולתחנות הרכבת הקלה אבל בתוך זה טמון המוקש - זה ראייה לטווח ארוך ולא למחר בבוקר".

מגידוביץ’ מסכים שנדל"ן מסחרי הוא נכס להשקעה ארוכת טווח. "כשאני בא לקנות או להשקיע אני לא קונה חנות להיום, אלא למחר. מבחינתי הקורונה היא הזדמנות. כשאין אנשים זה מוריד את ערכי השכירות וגם של הנכסים ואם יש לי אורך נשימה הדברים יתחילו להתאושש".

הוא סבור כי לחנויות עוד תהיה עדנה, אך אופיין צפוי להשתנות: "נכון שאנשים עובדים מהבית ומרחוק, ושיש חברות שמצמצמות נדל"ן כי עושים קפסולות, וחלק יאמצו את השיטות הללו לטווח ארוך, אבל אנשים רוצים להסתובב ולקנות בעיניים. נחמד שיש משלוחי מזון, אבל בסוף אתה רוצה את החוויה, לשבת בבית קפה. ונכון שיש אפליקציות שאתה מצלם את הגוף לפי מידות הגוף שלך, וקונה בגדים וזה נחמד, אבל אנשים רוצים ללכת ולקנות ולמדוד את הבגד.

"בוא נחשוב על חנויות כלבו גדולות כאלה של פעם. היית נכנס מודד בגד ומבקש תביא לי במידה הזו והזו. היום מה שקורה, ורואים את זה גם בלונדון, שרשתות מצמצמות נדל"ן. הן מחזיקות מלאי קטן של בגד אחד. אתה בא, מודד, ואם מתאים לך הבגד מחכה לך על המיטה בבית המלון. כבר לא צריך מחסן בחנות, וכך המחסן יכול להיות בפאתי העיר. אז נצטרך חנויות, אבל תלוי גם המיקום שלהן", מסביר מגידוביץ’.

בן שחר: "החנויות יהיו קטנות יותר ולא בטוח שצריך תאי מדידה וקופות, כי כולנו נשלם במובייל. אז הנדל"ן משתנה ואנחנו צריכים להבין את הדינמיקה".

האם השקעה בחנות יכולה להתאים גם למשקיע פרטי?
בן שחר: "אני חושב שזה מתאים ליזמים שיש להם הון מספיק, ושלא מסתכלים כל יום על מצבם. הכוונה לאנשים שגם אם הם לקחו ליווי בנקאי וחצי שנה או שנה לא יהיה להם דייר זה לא יהרוג אותם. להם אני ממליץ להם להתבונן טוב, ולזהות פוטנציאל". מגידוביץ’: "אני חיובי בעניין".

הוא מבקש לחדד שוב את יתרונות המיקום: "כמשקיעים אנחנו צריכים להיות ממוקדים. תמיר הזכיר תחנות רכבת קלה, אז באזור גוש דן הלוקייישנים שביציאה מהתחנות יהיה פריים לוקיישן ואני מאמין שיזמים זיהו את זה כבר לפני שנה וחצי שנתיים".   

עוד כתבות

בועז וטלי איתן, סורל מדיקל / צילום: איל יצהר, גלובס

סורל מדיקל של בועז וטלי איתן חתמה על הסכם שת"פ אסטרטגי עם חברת פארמה גדולה

החברות יפתחו יחד את מוצרי המשאבות-מדבקה הלבישות של סורל ● ד"ר אנדרי יוסף מנכ"ל סורל: "המשאבות הלבישות נותנות מענה למהפכת התרופות הביולוגיות. חולי סרטן לא יצטרכו לקבל טיפול בבית החולים, אלא כחלק מהחיים הרגילים"

דני רופ / צילום: יעל צור

לאחר הפיטורים מחדשות 13: דני רופ מצטרף ל-ynet

רופ יגיש מידי בוקר וידאו עם תחזית יומית ושבועית ● רופ: "בעידן של היום מיליוני אנשים צורכים את המידע בעיקר באינטרנט ובמובייל"

מימין: אלשטיין, הרב יאשיהו פינטו ונוחי דנקנר בחתימת השותפות / צילום: יח"צ

הרב כיועץ השקעות: מי הבטיח לאלשטיין כי כספו "יוכפל וישולש"

הרב יאשיהו פינטו נחשב למי שתיווך בעסקה בין נוחי דנקנר ואדוארדו אלשטיין ● פינטו הבטיח, על פי הפרסומים, כי כל מי שישקיע בישראל - "יראה את כספו חזרה ואף יוכפל וישולש" ● שמונה שנים אחרי שנכנס אלשטיין להשקעה בקבוצת אי.די.בי, הכסף לא רק שלא הוגדל - אלא ירד לטימיון

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילום: יהונתן סמייה, דוברות הכנסת

האם גם הפרטת חברות ממשלתיות תהפוך למחלוקת בין הליכוד וכחול לבן?

וועדת השרים להפרטה לא תדון מחר במתווה להפרטת התעשייה האווירית בגלל התנגדות שר הביטחון בני גנץ ● במקביל הודיע שר החקלאות אלון שוסטר על התנגדותו למכירת מקורות ייזום, חברת הבת של מקורות

חיטוי מטוס ישראייר / צילום: יח"צ

ישראייר בעתירה לבג"ץ: לאפשר המשך מכירת כרטיסי טיסה למדינות ירוקות

פגיעה בחוק יסוד חופש העיסוק, אפליה בין אזרחים, נזק ישיר של מעל 2 מיליון דולר ובכלל, יותר מסוכן להישאר בארץ: חברת התעופה מבקשת מבג"ץ להביא לשינוי במתווה התעופה ● האם בג"ץ יצליח למצוא פתרונות חליפיים שיאפשרו את המשך הטיסות?

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה  / צילום: ענבל מרמרי

רשות ניירות ערך מקדמת ביטוח מקצועי קבוצתי למנהלי תיקים

זאת בשל התייקרות הביטוח, שמקשה על מנהלי תיקים רבים לעמוד בדרישות החוק ● הרשות פונה לחברות, סוכנים וברוקרים משוק הביטוח להציע פיתרון קולקטיבי למנהלי תיקים שמתקשים למצוא כיסוי ביטוחי עצמאי

שתלי קנאביס בחממה של קנאשור באשדוד / צילום: דנה מרום, מנהלת איכות בקנאשור, יח"צ

קנאשור פיתחה תרסיס קנאביס רפואי נגד פסוריאזיס

החברה הודיעה היום כי ניסויים בבעלי חיים הראו שהחומרים הפעילים של הקנאביס יכולים לחדור דרך העור בטכנולוגיה המשולבת שפיתחה ביחד עם ליפידור השוודית ● המוצר עדיין לא קיבל אישור לשיווק בישראל

בנימין נתניהו / צילום: אורן בן חקון, פול

גנץ לנתניהו בקבינט הקורונה: "אנחנו משגעים את הציבור"

שר הביטחון אמר את הדברים בתגובה להצעת ראש הממשלה להגביל את טווח היציאה מהבית ל-200 מטר בלבד ● בתגובה השיב לו נתניהו: "אתה לא תגיד לי מה אנחנו משגעים או לא משגעים. מותר לראות את הנתונים ולשנות את ההתייחסויות"

מחלקת קורונה בחניון בית החולים רמב"ם בחיפה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

מומחים לקבינט: הסגר לא בלם את המגפה, יש להאריכו

דוח פסימי של האוניברסיטה העברית והדסה: הסגר לא יעיל, ישנו קושי באכיפה, אין היענות להנחיות והתחלואה ממשיכה להתפשט בישראל ● מספר החולים הקשים צפוי להאמיר ליותר מ-1,000 חולים עד סוף סוכות ● בדוח עולה האפשרות כי ישנה תמותה מוגברת בשל ירידה בביצועי מערכת הבריאות

תחנת דלק של דלק וסניף מנטה. מהגדולות בתחום / צילום: Amir Cohen, רויטרס

כך התפוגגה העסקה של רמי לוי ואבי לוי לרכישת השליטה בדלק ישראל

מבנה העסקה, הדמות המובילה או עבודה בשבת? • למרות הטיוטות המתקדמות ורוח גבית מהבנקים, הקבוצה של אבי לוי ורמי לוי לא הצליחה לרכוש את דלק ישראל • דלק העדיפה עסקה אחת ביד מאשר שתיים על העץ

טינה צ’ן, עורכת דין, ונשיאה ומנכ”לית של Time’s UP / צילום: אתר Times Up

"הקורונה מקשה על שמירת שוויון במקום העבודה": טינה צ'ן, ממובילות #metoo, על הטרדות גם בעבודה מרחוק

טינה צ'ן, אחד הקולות הבולטים של תנועת metoo# ומנכ"לית Time's Up, מדברת על הטרדה בעבודה מרחוק ועל הפגיעה של המגפה ברשת הביטחון של נשים • לדבריה, "יש לנו חשש שנשים חוששות עכשיו יותר לדבר על הבעיות. ראינו את זה לפני עשר שנים במשבר הפיננסי"

חכ מיקי זוהר  / צילום: לשכת עורכי דין

ח"כ זוהר: "מופע שנאה חסר תקדים"; ח"כ כמאל מריח: "למה מי אתה?"

במהלך הדיונים הליליים על חוק ההפגנות, כינה זוהר את נאומה של ח"כ רדיר כמאל "אחד הנאומים הדוחים והמגעילים ששמעתי בכנסת ישראל" ● בעקבות הסערה שעוררו דבריו כתב זוהר בטוויטר: בחרתי להביע את דעתי על הנאום המבחיל שהיא נשאה ואיני מתחרט על כך, יש לעשות סוף לקו הבזוי והמשתלח של יש עתיד וחבריהם"

אכיפה משטרתית לפני כניסת יום כיפור בתל אביב / צילום: Corinna Kern, רויטרס

בעקבות פרסום "גלובס": המשטרה שינתה את טפסי הקנסות שתוכל לגבות גם מאזרחים זרים

"גלובס" חשף כי מדינת ישראל מתקשה מאוד לאכוף קנסות מינהליים ופליליים נגד אוכלוסיית הזרים מאחר שהפרטים המזהים בדוח לא מאפשרים זיהוי נכון שלהם ● כעת המשטרה שינתה את הטפסים הישנים וגביית הקנסות מאזרחים זרים מתאפשרת

יו"ר רשות החדשנות, עמי  אפלבום / צילום: איל יצהר

התוכנית להגנה על השקעות בהייטק יוצאת לדרך: נבחרו הגופים המוסדיים

עשרה גופים מוסדיים יקבלו הגנה על השקעות בחברות הייטק בהיקף של שני מיליארד שקל ● למרות הרצון לחבר את כספי הפנסיה להייטק, חלק מההגנה היא על כספי נוסטרו של בנקים וחברות ביטוח

ד"ר אירן דיאמנט / צילום: יח"צ

המדינה מדריכה ארגונים: כך תזהו עובדים בסיכון לשחיקה

הוועדה להתמודדות עם לחץ ושחיקה בישראל מפיצה לארגונים מידע איך להתמודד עם בעיית השחיקה בתקופת הקורונה

תל אביב / צילום: גיא ליברמן, גלובס

מדד בועות הנדל"ן הגלובלי: "תל אביב יצאה מאיזון"

לפי המדד שמפרסם בנק UBS מחירי הדירות בתל אביב לא מאוזנים ומוערכים בהרבה מעבר לשוויים ● לפי "רמזור בועות הנדל"ן" שיצר הבנק, ת"א היא עיר צהובה - כלומר עדיין לא מוגדרת כבועה ● כך מדורגות שאר הערים הגדולות בעולם בהשוואה

כך יראה המבנה החדש של אינטל במתחם מת"ם בחיפה / הדמיה: אלדר מושלי אדריכלים

אינטל מקדמת בניית מבנה חדש בגודל 90 אלף מ"ר במתחם מת"ם בחיפה

המבנה החדש ישתרע על שטח כולל של כ-90 אלף מ"ר ● במרכז החדש יועסקו למעלה משלושת אלפים עובדים

ראובן קפלן, מנכ"ל פסגות, וועידת שוק ההון של גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

לאחר זמן קצר בתפקיד: קובי סבן פרש מניהול פסגות גמל ופנסיה

הוא הודיע היום על פרישתו המיידית "עקב נסיבות אישיות, שאינן קשורות לפסגות בשום צורה" ● סבן נבחר לתפקיד ביולי השנה

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות; הנאסד"ק השלים זינוק של 11% ברבעון השלישי של השנה

בסיכום חודש ספטמבר מדד הנאסד"ק איבד 5.2% ● פגישה בת 90 דקות בין שר האוצר האמריקאי מנוצ'ין לבין יו"ר בית הנבחרים פלוסי הסתיימה ללא תוצאות ● מכירות הבתים שבהמתנה בארה"ב זינקו ב-8.8% בחודש אוגוסט ● הכלכלה האמריקאית רשמה התכווצות של 31.4% בתוצר ברבעון השני

נתב"ג / צילום: שאטרסטוק

מתווה התעופה: משרד המשפטים אוסר על רשות שדות התעופה לבדוק תאריך רכישה של כרטיסי טיסה

לפי המתווה רק נוסעים שרכשו כרטיס לפני ה-25.9 בשעה 14:00 ראשיים לצאת מהארץ ● אלא שעובדי הרשות לא יוכלו לבדוק זאת והשוטרים לא יכולים למנוע כניסה לנתב"ג ● בתוך כך ישראייר הגישה עתירה לבג"ץ נגד המתווה